Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

13 minutes ago, Beonegro said:

Lend - lease je za sada 40 milijardi dolara, za to može da se kupi sve što Ukrajincima treba, osim mornarice koja bi utjerala rusku mornaricu u luke.

Kad kažem sve, tu mislim i na avione - grupa ukrajinskih pilota se već obučava na F16.

Jedna od stvari koje su me najvise u ovom ratu iznenadile je nemogucnost Rusije da posle 100 dana ostvari punu kontrolu nad vazdusnim prostorom. Toliko busanje u mogucnosti SU-35, sah-mat, trt-mrt, a na kraju neposredna podrska artiljerijom, kao u vreme Nikolaja II. Kako bi se tek proveli da ulete u sukob sa nekim ozbiljnijim vazduholovstvom?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja uopšte nisam iznenađen sa ruskom avijacijom koju dosta ljudi misli da je podbacila. Sećam se tekstova zapadnjaka da imaju ozbiljne probleme sa pilotima jer im civilni sektor otima sve živo. Amerikanci potpisuju sada ugovore po kojima onaj ko postane vojni pilot MORA da odradi 10 godina i to je jedini način kako ih zadržavaju. Zamislite tek koliki je pritisak u Rusiji na pilote koji nisu ni blizu plaćeni kao oni iz civilnog sektora.

 

Zato imamo one debele pilote i 63. godišnjeg pilota koji je poginuo. Dakle njima je većina pilota verovatno onaj kadar koji bi bio otpušten/penzionisan u nekom idealnom slučaju. Ono što je zapad tvrdio oduvek se pokazalo kao tačno, ruski hardver nije ni blizu kako su ga sami Rusi hvalili. No ovo se moglo naslutiti ko je pratio zapadne analitičare. Ako tome dodamo da je Rusij leglo korupcije i da se napreduje po partijskoj liniji imamo sve predispozicije za ovo što se dešava.

 

Što se tiče artiljerije sada još više dolazi do izražaja priča gde je nas nekoliko od početka tvrdilo da je svaki vid oružja koji Ukrajinci dobiju velika pomoć za njih. Potpuno je nebitno jel nešto kvalitetnije ili lošije , svaki tenk ili top je bolji od pozicije kada ih nemate. Takođe treba imati na umu da Zelenski verovatno malo i drami preko potrebe da bi tema Ukrajine ostala u medijima i da se dobije što više pomoći. Da njima nedostaje oružja davno bi oni počeli da pregovaraju sa Putinom.

 

Gubici na obe strane su ogromni, Rusi moraju da lažu o broju mrtvih da ne bi javno mnjenje podivljalo tako da ne treba ni očekivati da će oni i približno objaviti tačne podatke. Po meni Ukrajinci imaju tek 20-30% veće gubitke od Rusa jer njihova artiljerija radi još bolji posao od Ruske jedino gde imaju dosta gubitaka je u povlačenju. Ukrajina neće imati problema sa ljudstvom to je sigurno, ali ako nestane oružja to je game over. Za sada nema naznaka da se to događa jer su Rusi uštopovani, danas se slave napredovanja od 2-3 KM dnevno a sećam se sa jednog rusofilskog foruma kako su kukali na početku rata što se napreduje samo par desetina KM dnevno.

 

Takođe čitao sam dosta o nepokretnosti Ukrajinaca dok se meni čini da odlično manevrišu. Ako izuzmemo prvih par nedelja praktično svaka Ruska akcija je uštopovana posle 24h, a posle još par dana i potpuno zaustavljena. Ovde su neki mislili da će posle pada Popasne da se raspadne Ukrajinski front ali mesec dana kasnije Rusi su napredovali tek desetak kilometara od iste. Jasno je da mogu samo na o-ruk danas da osvajaju a to uvek prati ogroman broj žrtava kod napadača.

 

S tim u vezi danas na frontu skoro uopšte nema ruskih padobranaca. Od 4-5 divizija i još toliko nezavisnih brigada danas se na frontu spominju tek 3-4. Da ne pričamo da sve više izveštaja stiže o niskom moralu kod Rusa. Priča se već čuje i od vlogera iz Rusije što znači da je i do njih došlo to uprkos propagandi Putina.

 

Ukrajina ne može da zaustavi rat, zahtevi Putina su takvi da onaj ko to potpiše biće upisan kao Izdajnik u Ukrajinskoj istoriji i zato do takvog mira teško da može doći. Ja očekujem da će Putin nešto predložiti kada završi sa osvajanjem Luganjske i Donjecke Oblasti ali nisam siguran da će to biti prihvaćeno. Na kraju bi se lako moglo desiti da će morati da osvaja celu Ukrajinu i da ih drži okupiranima jer drugi izlaz iz rata neće imati.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, DJORDJE said:

Jedna od stvari koje su me najvise u ovom ratu iznenadile je nemogucnost Rusije da posle 100 dana ostvari punu kontrolu nad vazdusnim prostorom. Toliko busanje u mogucnosti SU-35, sah-mat, trt-mrt, a na kraju neposredna podrska artiljerijom, kao u vreme Nikolaja II. Kako bi se tek proveli da ulete u sukob sa nekim ozbiljnijim vazduholovstvom?

Odgovor je prost. Ukrajinska vojska (i PVO) nije Iračka ili Libijska, već jedna od najjačih u Evropi. Poseduje odlične PVO sisteme, Buk i S300 pre svega. Dosta toga je potrošeno ili uništeno, ali očigledno puno toga i sačuvano i Rusija to zna. Osim toga, puno je i manpadova poslato sa zapada (nikada veći broj u akciji). Nije lako u potpunosti neutralisati takvu PVO i zagospodariti nebom.

 

Kao primer da to često nije baš lako imamo NATO intervenciju gde je angažovano bukvalno hiljadu najsavremenijih aviona koje NATO ima i koji su ceo rat morali da dejstvuju sa 10 km jer mi nismo imali sisteme koji dejstvuju do te visine. Dakle 78 dana rata oni nisu rešili bednu Srpsku PVO, zamisli da smo imali nešto savremenije sa boljim dometom.

Naravno, u igricama i filmovima to ide bolje i brže.

Ipak, treba dodati da su Rusi trebali bolje da odrade, naročito na početku, kao uostalom i sve što su izgrešili.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, DekiNisBg said:

Odgovor je prost. Ukrajinska vojska (i PVO) nije Iračka

 Ukrajina nema priblizno jak RV i PVO kakav je imao Irak 1990te. Irak je imao preko 700 borbenih aviona, od cega 88 Mirage F1 i 35 Mig -29, preko 100 PVO baterija,  16000 raketa na raspolaganju i sve to na daleko manjoj teritoriji. Ukrajina nema ni 20% toga.

Edited by DJORDJE
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DekiNisBg said:

Dakle 78 dana rata oni nisu rešili bednu Srpsku PVO

Primjer ti je jako loš, jer NATO jeste ostvario potpunu vojnu nadmoć nad SRJ u roku od nekoliko dana (koliko im je trebalo da obore većinu naših MiG 29, jedinog sistema koji je bar u teoriji mogao da im pravi probleme), dok Rusi nad Ukrajinom nisu ni za 100 dana.

Obaranje dva aviona za 78 dana ne znači da smo imali funkcionalan PVO, nego upravo suprotno.

Edited by Beonegro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Beonegro said:

Opireš se denacifikaciji, garant u podrumu imaš laboratoriju za proizvodnju virusa koji napadaju ruski gen i NATO generale :classic_ninja:

Naravno, organski domaci virus, neprskani, odlezao 10 gidina u hrastovim buradima.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Klotzen said:

S tim u vezi danas na frontu skoro uopšte nema ruskih padobranaca. Od 4-5 divizija i još toliko nezavisnih brigada danas se na frontu spominju tek 3-4. Da ne pričamo da sve više izveštaja stiže o niskom moralu kod Rusa.

Institute for the Study of War kaže da su 76. gardijska desantna (air assault) brigada i 106. desantna brigada nakon gubitaka kod Popasne odbile da se dalje bore.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Beogradjani, da li je tacno da je u Beograd doslo mnogo i Rusa i Ukrajinaca, koji su odlucili da prenesu svoj biznis u Srbiju?

Ako je to tacno, znaci Srbin opet pobediJo :s_d:

 

Podsjeca me to na egzodus iz Rusije posle Oktobarske revolucije. :classic_ninja:

 

 

 

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Amigo said:

Beogradjani, da li je tacno da je u Beograd doslo mnogo i Rusa i Ukrajinaca, koji su odlucili da prenesu svoj biznis u Srbiju?

Ako je to tacno, znaci Srbin opet pobediJo :s_d:

 

Podsjeca me to na egzodus iz Rusije posle Oktobarske revolucije. :classic_ninja:

 

 

 

 

 

Da. ovo se desilo/desava, imacu sastanak u narednih nedelju, dve sa jednom ekipom. Zivo me interesuje sta je njihova ideja. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Amigo said:

Beogradjani, da li je tacno da je u Beograd doslo mnogo i Rusa i Ukrajinaca, koji su odlucili da prenesu svoj biznis u Srbiju?

Ako je to tacno, znaci Srbin opet pobediJo :s_d:

 

Podsjeca me to na egzodus iz Rusije posle Oktobarske revolucije. :classic_ninja:

 

 

 

 

 

Na pocetku su izgleda dolazili samo imucniji i trazili ekskluzivne lokacije, Dedinje, Senjak, Vracar, a pre 10 dana sam video dve grupe Rusa u mom ulazu u novobeogradskim ''blokovima''. Znaci da dolaze i manje platezno sposobni, koji placaju 600-700 EUR kiriju, ili mozda nesto vise ako im vlasnici uzmu na konto sto su Rusi. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, AgroLaki said:

 

Na pocetku su izgleda dolazili samo imucniji i trazili ekskluzivne lokacije, Dedinje, Senjak, Vracar, a pre 10 dana sam video dve grupe Rusa u mom ulazu u novobeogradskim ''blokovima''. Znaci da dolaze i manje platezno sposobni, koji placaju 600-700 EUR kiriju, ili mozda nesto vise ako im vlasnici uzmu na konto sto su Rusi. 

 

Ni 600-700 Evra uopste nije malo.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

 

 

 

 

 

Mogu samo da kazem ako.

 

Nece trajati doveka naravno, ali "unistenje domaceg IT sektora" LOL

 

Domaci IT sektor koji trazi "nindzu" za pet pozicija da radi full time i da ga plati 1000-1500 evra.

Edited by McLeod
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, AgroLaki said:

 

Na pocetku su izgleda dolazili samo imucniji i trazili ekskluzivne lokacije, Dedinje, Senjak, Vracar, a pre 10 dana sam video dve grupe Rusa u mom ulazu u novobeogradskim ''blokovima''. Znaci da dolaze i manje platezno sposobni, koji placaju 600-700 EUR kiriju, ili mozda nesto vise ako im vlasnici uzmu na konto sto su Rusi. 

Trebali bi da dolaze I u druge, manje gradove po Srbiji pa cak i sela.

Sta fali recimo ziveti u Paracin. Za nesto duze od sat vremena ste u Beogradu.

Drugo, Beogradjani zasto im uzimaju tolike kirije ako smo bratski narod??? 

Ja bi im dao (stan) za 200, najvise 300 evra. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, erwin said:

 

 

 

 

To su ocigledno neki muckarosi. Zasto bi neko to radio sto oni kao nude? Tako je jedan isao u Rusiju da radi, i kao, odjednom mu povecali platu od 1000 evra na dve, njegova sestra pricala. Ona je arhitekta, on nesto slicno, kao, ici ce i ona. I otisla, ali posle par meseci sto im nisu isplacivali platu, dali otkaz, ali ih uhvatili oni lokdauni oko kovida pa jos nisu ni mogli da se vrate odmah. Mozda i nisu muckarosi, ali stvarno svako neka vidi, zasto bi neko iz cista mira nudio duplo vecu platu, i sta to uopste znaci? Koliko se tu placa sat, zna li se uopste, ili tako đuture - "plata" ovoliko. Čudno je malo.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

Beogradjani, da li je tacno da je u Beograd doslo mnogo i Rusa i Ukrajinaca, koji su odlucili da prenesu svoj biznis u Srbiju?

Ako je to tacno, znaci Srbin opet pobediJo :s_d:

Podsjeca me to na egzodus iz Rusije posle Oktobarske revolucije. :classic_ninja:

 

Ima ih koliko hoćeš i ovde u NS. Ja sam stalno u gradu, na ovaj ili onaj način, u svakojakim terminima takoreći, i ne prođe dan a da ne čujem Ruski/Ukrajinski. Mislim da sam krenuo da ih primećujem već u martu. Viđam i tablice UA i RUS. Tako da, ako ih ja redovno gledam, mogu zamisliti koliko ih ima u BG. Doduše, mnogo je manji grad ipak, pa ne isključujem da je moj utisak jači, jer se tamo ipak više rašire po gradu i utope u masu, dok ovde kad dođeš u centar ne možeš ih promašiti. E sad, koji deo njih je ovde preneo posao, koliko njih je ovde samo našlo privremeni boravak/su samo u prolazu itd, to ne znam. 

Edited by Marko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...