Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

On 4/30/2022 at 7:22 PM, Милица said:

Ako je neko 24.02 poceo da mrzi i proklinje Putina i Rusiju da li to znaci da je do tad bio njihov fan? :classic_rolleyes:

Ako je normalno da neko ko ne zivi u Ukrajini mrzi Putina i Rusiju jer su napali Ukrajinu zasto je nenormalno da neko ko je 99. ziveo u Srbiji i po glavi mu padale nato bombe sa osiromasenim uranijumom, a nije bio simpatizer ni Slobe ni SPS, mrzi NATO i Klintona? 

 

Prvo i najvažnije, nije objektivan. Znači boli njega zašto je do toga došlo, uopšte ga to ne zanima. Nije bio na času kad su to učili, jel tako, jeste. Nije se mnogo mešao u svoj život, nije on ništa, sve je to "sloba". E pa zato je zgužen. Drugo, prošlo je skoro 25 godina. Bolesnici se fokusiraju na prošlost, eno ih pune ludnice. Boli nekoga zna se šta ako je neko pre 25 godina punio gaće, i sad zbog toga treba svi i sve naredne generacije treba zauvek da gule koske i kačamak i da tu zauvek bude obična rupa. A što se takvi humano ne presele na ostrvo u Tihom okeanu, više puta to predlažem. Niko ih neće terati da budu normalni, ima da idu samo u suknjicama od pruća i da krkaju kokos, da se bave samo vinom i pesmom, i šta ih bole. Što se muče i borave tu gde ih svako malo neko tera da se ponašaju normalno a ne kao oni? I još ih mangupi u sopstvenim redovima poznatiji kao autošovinisti teraju da se menjaju i da ne budu zaparloženi. Muke njihove niko ne zna.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ma pusti ga, autošovinista, zato ga i on ima u svakom tekstu dr kadžije palanačkog, sa još 5,6 autošovinista, nego taj centar, jel ovakav? Ovaj troši oko 90 megavata godišnje, a taj koliko:
 
NSOC-2012.jpg
 
Snouen dok je bio upošljenik trošili su 100, nego ih je on razbucao pa sad troše manje.
Ma da...iz Djerdapa ide poseban dalekovod samo za Ruse....

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2022 at 8:13 PM, McLeod said:

Ali osiromaseni uranijum, opet. Ljudi poumirase u boingovim avionima, koji su u kljunu imali vise OU nego ukupna kolicina izrucena na Srbiju. 4.5 milijarde godina potrebno za poluraspad, emituje alfa zracenje koje zaustavlja list papira. Fizika sesti razred osnovne.

 

Pa kad je cela prica zbog lose informisanosti se svela na radijaciju, OU nije "opasan" zbog radijacije vec zbog visoke toksicnosti. Primena istog u putnickim avionima, jedrilicama i drugde gde se OU koristi sigurno nece dovesti do ulaska OU u pljuca ili probavni trakt za razliku od primene u vidu granata.

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, MeanMachine said:

 

Pa kad je cela prica zbog lose informisanosti se svela na radijaciju, OU nije "opasan" zbog radijacije vec zbog visoke toksicnosti. Primena istog u putnickim avionima, jedrilicama i drugde gde se OU koristi sigurno nece dovesti do ulaska OU u pljuca ili probavni trakt za razliku od primene u vidu granata.

 

1. Obicna kn-95 maska je dovoljna da to spreci.

2. Da bi udahno cestice osiromasenog uranijuma moras da se nadjes na mestu gde je koriscen.

3. Obican "neosiromasen" uranijum je potencijalno opasniji. U nasoj poljoprivredi se godisnje na polja baci za par redova velicine vise uranijuma u formi uranovih fosfata prisutnog u tragovima u vestackim djubrivima nego sto je 1999 iskorisceno na KiM. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ja bi već sada konstatovao da je ruska ofanziva završena. Od petka nema nikakvih bitnih vesti. Borbe u Popasni su prestale još pre 5 dana pre 3 dana i u Rubižne kao i dole na jugu. Jedino gde situacija još nije jasna je oko Limana, tu za sada još uvek stižu informacije da se vode borbe sa obe strane ali nema video materijala.

 

Danas su Rusi pokrenuli neki napad prema Krivom Rogu ali nema video materijala. Ukrajinci izgleda imaju uspeha u toj ofanzivi kod Harkiva. Svaki dan padne po par sela i uglavnom dan kasnije stignu potvrde u vidu video materijala.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kiwi said:

Niko nije otet. Rat je, ne možeš gde želiš i kad želiš, uvek bilo pa i sada.

To ne može uvek ni tokom mira. Uostalom, argumentovao sam zašto su ih zadržali, tako da bi mogao da pobiješ argument ako želiš.

Pa vidim ove su pobili, kao što su mnogi i tvrdili da će ih pobiti 🙃

 

Član 35 Ženevske konvencije o zaštiti civila iz 1949. godine:

Quote

All protected persons who may desire to leave the territory at the outset of, or during a conflict, shall be entitled to do so, unless their departure is contrary to the national interests of the State. The applications of such persons to leave shall be decided in accordance with regularly established procedures and the decision shall be taken as rapidly as possible. Those persons permitted to leave may provide themselves with the necessary funds for their journey and take with them a reasonable amount of their effects and articles of personal use.
If any such person is refused permission to leave the territory, he shall be entitled to have such refusal reconsidered as soon as possible by an appropriate court or administrative board designated by the Detaining Power for that purpose.
Upon request, representatives of the Protecting Power shall, unless reasons of security prevent it, or the persons concerned object, be furnished with the reasons for refusal of any request for permission to leave the territory and be given, as expeditiously as possible, the names of all persons who have been denied permission to leave.

 

Link to comment
Share on other sites

Ovo garantovano amerikanci prate cim rusi polete sa generalima i dostavljaju ukrajincima tacne lokacije gde se nalaze visoki oficiri. Ili to, ili su ovi bas teska debilana koja ide do linije nicije zemlje.

Pa general Chuikov nije poginuo u Staljingradu, a ovi ginu ko glineni golubovi. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

Ja bi već sada konstatovao da je ruska ofanziva završena. Od petka nema nikakvih bitnih vesti. Borbe u Popasni su prestale još pre 5 dana pre 3 dana i u Rubižne kao i dole na jugu. Jedino gde situacija još nije jasna je oko Limana, tu za sada još uvek stižu informacije da se vode borbe sa obe strane ali nema video materijala.

 

Danas su Rusi pokrenuli neki napad prema Krivom Rogu ali nema video materijala. Ukrajinci izgleda imaju uspeha u toj ofanzivi kod Harkiva. Svaki dan padne po par sela i uglavnom dan kasnije stignu potvrde u vidu video materijala.

 

 

Ne bih ja jos uvek otpisivao tu ofanzivu, iako je intezitet borbi u Donbasu opao. Jos uvek je jako bombardovanje ukrajinskih polozaja i jos uvek im borbi oko Limana i na Izjumskom frontu. Probace Rusi bar jos jednom jako da udare na ukrajinske polozaje. Rusko rukovodstvo je definitivno nezadovoljno kako se operacija odvija, bez obzira na medijske izjave. Izgleda da je opet doslo do smene u komandi druge faze operacije, iako to nije javno objavljeno. Dvornikova je navodno zamenio licno Gerasimov, koji je i bio u poseti Izjumu. Ukrajinci su od toga napravili medijski spektakl, naravno bez ikakvih dokaza, ali dolazak i ekspresni odlazak nacelnika generalstaba sa fronta i nije moglo drugacije da zavrsi. 

 

Napredak Rusa je ili minimalan, izjumski front, Rubeznoje, Popasna, Liman, Velika Novoselevka ili nikakav Marinka, Avdivka, Vuhledar, Huliapolje, Orihiv. Ukrajinci u ovoj fazi imaju velike gubitke, ali drze front. Ruski gubici su takodje veliki, verovatno i veci od ukrajinskih, ali nemaju napredka. Taj tempo ne moze da se izdrzi i zato je doslo do opadanja inteziteta borbi. Bataljoni iz D/LNR koji sluze za prvi udar na ukrajinske polozaje su prilicno desetkovani i potrebno je da se ponovo popune i ojacaju za sledeci napad. Rusi imaju snage za jos jedan ili dva velika udara na ukrajinske linije u Donbasu. Ukrajinci moraju da se odbrane, nece im biti lako i oni su imali velike gubitke. Ali kada bi uspeli, a ne vidim zasto ne bi uspeli, uz ofanzivno oruzje koje im stize sa zapada mogli bi da krenu u kontraofanzivu krajem maja. 

 

Rusima je potreban neki brzinski uspeh. Krivi Rog ima simbolican znacaj jer je to rodno mesto Zelenskog. Ranije je taj grad imao vatnicki, prorusku reputaciju, ali to se prilicno izmenilo, dosta ljudi iz tog grada je i poginulo u prvom ratu. "Proruske" politicke opcije u gradu su kompletno stale na stranu aktuelnih vlasti i suprotstavile se agresiji. Vojno-civilnu administraciju predvodi Aleksandar Vilkul, Janukovicev zamenik premijera i dugogodisnji lider proruske opcije u Ukrajini. Kad je rat poceo, setio se da se ne zove Aleksandar vec Oleksandar. To je veliki grad sa 600 hiljada stanovnika i verovatno ekonomski najjaci grad u Ukrajini. Ukrajinci su ocekivali veliku ofanzivu Rusa na ovom pravcu, dosta se vec pise o tome. Nije mi jasno cemu to. Realno, oni ne mogu da zauzmu Krivi Rog. A cak i da mogu, on nema neki strateski znacaj za trenutnu fazu rata i glavne frontove u njemu. Deluje mi da im je ocajnicki potreban neki uspeh do devetog maja, pa pokusavaju svuda gde mogu da prodju, samo uludu trosenje ljudskih zivota i tehnike, dok se rat sve vise premesta na rusku teritoriju pa makar i kroz diverzantske akcije. 

  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da su stali da popune zalihe i dovuku popune, naravno da ništa nije gotovo. Dole na jugu su imali fin napredak jedan dan i onda su potpuno stali, a bez tog prodora nema logike da se forsira Izjumska izbočina, pogotovo što tu izgleda i Rusi trpe ogromne gubitke. Jedino što ima smisla je da završe sa Limanom i pripreme se za daljnje napade odatle prema Popasni.

Link to comment
Share on other sites

Uhvatio sam sebe da sam bas gowno od coveka. Sa jedne strane sam odusevljen kako se Ukrajinci brane i kako se hiljade tona gvozdjurije olupalo o ukrajinsku odbranu, a sa druge strane: ovo ide toliko lose po Ruse da ce da bace neku nuklearku, a onda odosmo sve u tri lepe, jel moze to malo lakse sa odbranom. 

 

Jel postoji neka varijacija na terenu da Ukrajina ostane suverena drzava, a da Rusi ne izrokaju nju ili pola sveta radijacijom?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Klotzen said:

Mislim da su stali da popune zalihe i dovuku popune, naravno da ništa nije gotovo. Dole na jugu su imali fin napredak jedan dan i onda su potpuno stali, a bez tog prodora nema logike da se forsira Izjumska izbočina, pogotovo što tu izgleda i Rusi trpe ogromne gubitke. Jedino što ima smisla je da završe sa Limanom i pripreme se za daljnje napade odatle prema Popasni.

 

Taj pravac kod Limana i Jampilja je najopasniji za Ukrajince, tu vise nemaju prava na gresku. Ako bi tu Rusi probili onda mogu da izbiju na Popasnu sa severa i da okruze ukrajinske formacije u Luganskoj oblasti. Medjutim to je mac sa dve ostrice. Ta grupacija ostavlja bok otvoren za napade Ukrajinaca i moze se naci u veoma nezgodnom polozaju, tj da i oni budu okruzeni. Mislim da Rusi to nece ni pokusati. To se ne radi na takvom frontu gde imas velike protivnicke snage na svom boku. Oni moraju da nastupaju frontalno i grupa koja se nalazi kod Limana i Jampilja u svom napredovanju mora da prati vojsku sa izjumskog fronta ili onu sa istoka kod Rubeznog. Sve ostalo je veoma rizicno. Danas je ta vojska napadala severno od Limanasela Oleksandrivka i Krimki, sto ide u prilog ovom mom stavu.

 

Sa druge strane mislim da Ukrajinci nece postavljati odbranu kod Limana i Jampilja po svaku cenu. Juzno od ta dva mesta je reka i ne mogu napredovati u Donbasu bez prelaska reke. Logicno je da se odbrana postavi juzno od reke, sa centrom u mestu Seversk. Kada se pogleda teren, vidi se da od reke ka Seversku teren postaje brezuljkast, a podrucje oko Severska je znatno vislje od podrucja sa kojeg dolaze ruske snage. Plus je podrucje juzno od Limana i Jampilja mocvarno. Idealno mesto za postavljanje odbrane. 

9 minutes ago, AgroLaki said:

Uhvatio sam sebe da sam bas gowno od coveka. Sa jedne strane sam odusevljen kako se Ukrajinci brane i kako se hiljade tona gvozdjurije olupalo o ukrajinsku odbranu, a sa druge strane: ovo ide toliko lose po Ruse da ce da bace neku nuklearku, a onda odosmo sve u tri lepe, jel moze to malo lakse sa odbranom. 

 

Jel postoji neka varijacija na terenu da Ukrajina ostane suverena drzava, a da Rusi ne izrokaju nju ili pola sveta radijacijom?

 

Meni opcija sa upotrebom nuklearki deluje apsolutno nemoguce. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, A sad said:

 

 

Meni opcija sa upotrebom nuklearki deluje apsolutno nemoguce. 

 

Zasto? Apsolutno je nemoguce bilo da Putin krene full time rat po celoj Ukrajini i sprcka sve sto je zaradio za 20 godina od petrodolara? Ocekivali smo da udje u Donbas kao podrska separatistima i vodi neki polu proxy rat. 

Mozda je covek stvarno skrenuo sa uma i u fazonu je ili totalna pobeda ili ce svi izginemo.

 

Poslednjih dana me ne zanima ni inflacija, ni grejanje ni Srbija na 4 stolice, samo ako moze da prodjemo bez nuklearke, ja cu biti zadovoljan. 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Beonegro said:

Unless termin ti kvari narativ...

Uostalom ko kaže da su oni upšte hteli na teritoriju koju kontroliše Ukrajina. Možda su zavrili upravo gde su želeli? Mi to ne možemo znati.

Takođe ne možemo znati koji su bili uslovi jedne i druge strane prilikom dogovora, a evakuacija je postignuta po dogovoru Generalnog sekretara, Ukrajine i Rusije. To je rekao G. sekretar i dodao da neće objavljivati detalje... Ukratko stvar je odrađena kako su se svi i dogovorili. Ja još nisam čuo da su se Ukrajinci nešto bunili kako je evakuacija civila odrađena. A ti?

Link to comment
Share on other sites

Nemaju Rusi kapacitet da eksploatišu prodore, čak i kad negdje uspiju da probiju ukrajinsku liniju. Jedinice su im premale i koordinacija im je preloša.

Ne vidim da imaju neki game changer, jedino što može da igra u njihovu korist su gubici u najboljim ukrajinskim jedinicama aktivne vojske, mooooožda ukrajinska linija popusti ukoliko su gubici ovih desantnih, oklopnih i mehanizovanih brigada koje su od početka okosnica odbrane  takvi da više ne mogu da drže svoje sektore, mada je i to pitanje jer sad i rezervisti sa već dva mjeseca iskustva na ratištu postaju prekaljena vojska.

Njihovo vazduhoplovstvo mi je totalna misterija, oni dižu po dva aviona ili helikoptera, nije mi jasno da nisu u stanju da pošalju 20 - 30 aviona da bombarduju jedan sektor fronta, pa makar i tim glupim bombama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kiwi said:

Unless termin ti kvari narativ...

Unless šta?

Da je dvadeset žena, petnaestoro djece i pet-šest likova opasnost po nacionalni interes Rusije?

 

Mada ono jes', kakvom se pokazala Rusija, možda bi joj i pomenuti dali po tamburi.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beonegro said:

Unless šta?

Da je dvadeset žena, petnaestoro djece i pet-šest likova opasnost po nacionalni interes Rusije?

 

Mada ono jes', kakvom se pokazala Rusija, možda bi joj i pomenuti dali po tamburi.

Par likova može da bude opasno, a žene i deca možda ne žele ponovo da budu živi štit. Mi ne znamo šta se dešava i možemo samo da nagađamo.

I opet nisi odgovorio na moje pitanje. Zašto se buniš ako se Ukrajinci ne bune? Možda oni bolje znaju šta su se dogovorili?

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Kiwi said:

Par likova može da bude opasno, a žene i deca možda ne žele ponovo da budu živi štit. Mi ne znamo šta se dešava i možemo samo da nagađamo.

I opet nisi odgovorio na moje pitanje. Zašto se buniš ako se Ukrajinci ne bune? Možda oni bolje znaju šta su se dogovorili?


Bilo bi lijepo da nas malo prestanes trovati sa ovim i slicnim glupostima. Imas more foruma gdje te rusisticke spike imaju prolaz.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Beonegro said:

 

Njihovo vazduhoplovstvo mi je totalna misterija, oni dižu po dva aviona ili helikoptera, nije mi jasno da nisu u stanju da pošalju 20 - 30 aviona da bombarduju jedan sektor fronta, pa makar i tim glupim bombama.

 

Ja bih to protumacio kao dve mogucnosti:

- nemaju iskusnih pilota

- realan broj upotrebljivih borbenih aviona je upitan

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Rodjak od djevojkinog cimera, inace sa Pala, otisao kao dobrovoljac da ratuje za Ruse u Ukrajini i poginuo. 96. godiste. Kakav retard moras biti i koliko ti ispran mozak mora biti da u najboljim godinama iz Boga pitaj kakvih razloga odes ratovati za zemlju hiljadama kilometara daleko.

 

Sad ili u ratu 2014 godine? 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...