Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Nije mi jasno ako je Moskva potonula usled požara što se onda svete Ukrajincima pa bombarduju gradova celu noć. Još jedna stvar koja upućuje da je brod potopljen, da li od UKR ili nekog trećeg verovatno nikad nećemo saznati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Dragan said:

https://www.dw.com/en/russian-gas-boost-fuels-moscows-china-pivot/a-60393843

 

Europe's 541 bcm of annual gas consumption is more than China's 331 bcm...

The pipeline was launched in late 2019 and is expected to supply China with up to 38 bcm of gas a year once it reaches full capacity in 2025. ...

The cost of Russian investments in two gas field developments in eastern Siberia and the pipeline to northeast China is estimated at $55 billion ($48 billion). There was no offer of Chinese loans, but a guarantee to purchase up to 38 bcm per year of gas under an agreed pricing formula.

Almost as an afterthought, Russia only later made upstream opportunities available for Chinese investment, with Rosneft offering a stake in its east Siberian field Vankor in 2016. But Chinese companies declined the offer in what some saw as a slap in the face and harbinger of tough price talks ahead. ...

The new pipeline would be able to transfer up to 50 bcm more Russian gas through Mongolia to China annually. It would deliver gas straight to China's northeastern regions, which are the most densely populated, but it would not be operational until 2030. ...

 

 

Dobar tekst jer imamo podatke stim sto nije navedeno koliki je tacno izvoz gasa u EU iz Rusije.

 

Koliko sam ja vidjao to je oko 140-150 milijardi kubnih metara godisnje. 

 

Dakle Kina od 2030 ce uvoziti najmanje 90 mkm, dakle ako Rusija poptuno ostane bez EU trzista sto ne mora da se desi na kinesko ce izvoziti npr oko 3/4 gasa koji je izvozila u EU.

 

Dakle pad ukupnog izvoza gasa ako nemaju pristup EU trzistu od 25% a ne od 90% ili koliko su neki pisali na forumub koji navijaju umesto racionalisu.

 

ALI sta cemo sa cenom gasa? Npr ako cena ostane visoka a po svemu sudeci bice, prosecna cena gasa u dugorocnim evropskim ugovorima je bila izmedju 200-300 dolara a sad je oko 1000. 

 

Dakle ako bi EU trziste samo kupovalo 1/3 gasa od Rusije u odnosu na period pre rata nemas bas nikakav gubitak za Rusiju. Naravno gubitak POSTOJI a to je gubitak dobiti koji bi imali da imaju i EU i NRK trziste, ali mi se time ne bavimo vec se bavimo sigurnom propascu Rusije.

 

 

Ako npr Kina od 2030 bude placala gas npr samo duplo vise nego EU sto je placala do 2022, Rusija ce od gasa zaraditi znatno vise nego pre rata. 

 

I ovo je samo Kina. Ne treba zaboraviti da Rusija ulaze u izvoz tecnog gasa.

 

Zato ja napisah da iako sama vojna akcija ide traljavo vrlo je verovatno da su dobro razmotrili ekonomoske gubitke u slucaju rata.

 

I da o nekakvoj brzoj propasti Rusije pod Putinom a samim tim i padom Putina tesko da ima sanse, plus ko sto si ti naveo odlaze da kazemo oni koji za Putina nisu sto samo jaca Putinovu vlast. 

 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, MeanMachine said:

 

 

Dobar tekst jer imamo podatke stim sto nije navedeno koliki je tacno izvoz gasa u EU iz Rusije.

 

Koliko sam ja vidjao to je oko 140-150 milijardi kubnih metara godisnje. 

 

Dakle Kina od 2030 ce uvoziti najmanje 90 mkm, dakle ako Rusija poptuno ostane bez EU trzista sto ne mora da se desi na kinesko ce izvoziti npr oko 3/4 gasa koji je izvozila u EU.

 

Dakle pad od 25% a ne od 2/3 ili 3/4 ili koliko su neki pisali na forumu koji navijaju umesto racionalisu.

 

ALI sta cemo sa cenom gasa? Npr ako cena ostane visoka a po svemu sudeci bice, prosecna cena gasa u dugorocnim evropskim ugovorima je bila izmedju 200-300 dolara a sad je oko 1000. 

 

Dakle ako bi EU trziste samo kupovalo 1/3 gasa od Rusije u odnosu na period pre rata nemas bas nikakav gubitak za Rusiju. Naravno gubitak POSTOJI a to je gubitak dobiti koji bi imali da imaju i EU i NRK trziste, ali mi se time ne bavimo vec se bavimo sigurnom propascu Rusije.

 

 

Ako npr Kina od 2030 bude placala gas npr samo duplo vise nego EU sto je placala do 2022, Rusija ce od gasa zaraditi znatno vise nego pre rata. 

 

I ovo je samo Kina. Ne treba zaboraviti da Rusija ulaze u izvoz tecnog gasa.

 

Zato ja napisah da iako sama vojna akcija ide traljavo vrlo je verovatno da su dobro razmotrili ekonomoske gubitke u slucaju rata.

 

I da o nekakvoj brzoj propasti Rusije pod Putinom a samim tim i padom Putina tesko da ima sanse, plus ko sto si ti naveo odlaze da kazemo oni koji za Putina nisu sto samo jaca Putinovu vlast. 

 

 

 

Kina neće nikad uvoziti više od 20% gasa od Rusije. Oni sada uvoze 15%, dok se ovaj novi gasovod završi i proradi očekuju da će porasti njihova potrošnja i da će to opet biti na 20%. Nisu ludi da postanu zavisni od Ruskog gasa kao EU pa da moraju da prave kompromise sa Putinom kada god ovaj umisli nešto. Tu će da padne žešće ucenjivanje od strane Kineza za bilo šta preko 20% tako da će u najboljem slučaju po Ruse na kraju popunjavati 40% Kineske potrošnje ali po ceni od 20%. Tako trenutno zezaju Iran i iskorišćavaju sankcije.

 

Rusija nema veliki kapacitet za LNG, tačnije nema tankera ni blizu kao ovi drugi tako da će teško da izvozi tim putem. Za Indiju bi gasovod morao da ide preko Kine ili Pakistana, čisto sumnjam da će Indija da pristane na to pa da im rivali određuju hoće li dobiti gas ili ne kada zagusti.

 

I ono što je najvažnije ljudi kažu pa neće EU moći preko noći da počne da uvozi od drugih. Pa neće ni Rusija moći da prodaje. Ako EU treba za nešto 5 godina Rusiji će trebati 15.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Klotzen

 

Ja samo poredim koliko gasa u milijardama k3m se izvozilo u EU a koliko ce se izvoziti u Kinu od 2030.

 

Jer je prica Rusija propada gotovo EU nece ni kap gasa da kupi od njih a vidimo da od 2030 ce izvoz u Kinu biti znatno veci jer Kini fali gasa.

 

Pri tome cena gasa znatno visa nego pre. Dakle ako ostane visoka cena necemo pricati o gubicima u odnosu na period pre 2022 vec o dobitku. Dakle i cenu gasa itekako treba uzeti u obzir a ne samo koliko kubika ce da prodaju. 

 

Elem sto se tice tecnog gasa poenta je da je itekako car za putinokratiju ako nesto poveca izvoz tecnog gasa pogotovo sa visokom cenom gasa.

 

 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa i potrošnja u EU će se povećati do 2030. i da nije bilo ovog rata opet bi uvozili mnogo više i bili mnogo bitnije tržište nego danas. Ti sad porediš EU uvoz danas sa uvozom koji će Kina imati za 10 godina. To je nerealno ako si na to mislio. Razumem ja šta ti želiš da kažeš i ne prebacujem ti ništa nego samo pokušavam da objasnim neke stvari jer isuviše se potencira ne nečemu što ne igra veliku ulogu.

 

A najvažnija stvar koju vidim da mnogi ne razumeju je da ne živi Rusija od izvoza gasa. Oni izvoze nekih 25 milijardi $ gasa. Ali je problem što ga koriste za ucenjivanje jer ne može se prestati sa tim preko noći. Oni žive od izvoza skoro 200 milijardi $ nafte i naftnih proizvoda. E sad za naftu bi se mogli snaći ali problem je što kada bi Putin to video verovatno bi on uveo sankcije na gas i time gurnuo EU u recesiju par godina. Dakle gas nije bitan za preživljavanje Rusije u finansijskom smislu nego samo kao ucenjivačko sredstvo da im se ne mogu uvesti totalne sankcije.

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

@Klotzen

 

 

Proveri podatke daleko vise od 25 milijardi je u pitanju, npr ovde pise da dnevno prodaju gasa za 400miliona samo Evropi:

https://asia.nikkei.com/Politics/Ukraine-war/G-7-resists-going-after-1bn-a-day-Russian-energy-revenue#:~:text=Taxes from oil and gas,pipelines generates another %24400 million.

 

Jeste da je cena skocila ali jos su na snazi dugorocni ugovori pa je veca cena samo ako se trosi vise od dogovorenog.

 

Nafta donosi ni duplo vecu zaradu, nafta i ostali petrol proizvodi pise u tesktu oko 700miliona dnevno.

 

Ali fora je sto je gas drasticno skocio a nafta nije. Pa npr ako ce uskoro da se potpisuju novi dugorocni ugovori bice veca zarada od gasa nego od nafte npr ako ruske kompanije ponude da cena bude samo duplo veca nego u proslim ugovorima a ako bude bliza trzisnoj vrednosti pa zarada od gasa ce biti znatno vise nego od nafte, a posto EU planira da nadje alternativu ruskom gasu bice verovatno trzisna cena jer nece potpisati dugorocne ugovore ili barem se to ocekuje da ne cine.

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Pa i potrošnja u EU će se povećati do 2030.

Žene počinju ranije da rađaju i povećava se broj stanovnika u Evropi ?

Nemačka industrija prestaje sa racionalnom potrošnjom energije , stigo LNG ,,ima se , može se" bole ih ćoše?

Ili nešto treće?

 

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

Posto je Katar vec najjavio da za par godina EU ceka ista prica ko sa americkim gasom a to je nadmetanje sa Azijom za isti sto znaci i pumpanje cene tecnog gasa na vec visoku cenu obicnog gasa, javlja mi se da evropske birokrate iza zatvorenih vrata se nadaju sto brzem zavrsetku rata i potpisivanju ipak dugorocnih ugovora sa Rusijom. Jer opcija B je ekonomski horor.

 

Btw kako EU moze da finasira obnovu Ukrajine ako bi uletela u ozbiljnu recesiju? A Putin jos nije krenuo da siluje po Ukrajini kako bi mogao, npr tek sad raketirase fabriku raketa Neptun!?! 

 

Pa pitanje je momenta kad ce krenuti da gadjaju struju i ostale objekte koji veze nemaju sa vojskom. Koliko mi se cini Kijevu se npr jos uvek nije desilo nista ovako:

 

Sto napisa Bane Ukrajina je unistena zemlja, problem je sto nivo razaranja moze biti jos gori, vrlo lako Ukrajina moze biti prakticno vracena u proslost ko zna koliko decenija a samo da se vrati na period od pre rata ce da kosta stotine milijardi evra.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Klotzen said:

 

Rusija nema veliki kapacitet za LNG, tačnije nema tankera ni blizu kao ovi drugi tako da će teško da izvozi tim putem

Sovkomflot ima jednu od najvećih flota LNG carriera na svijetu, mislim da imaju blizu 100 brodova, od nešto manje od 600 koji su trenutno u pogonu na čitavom svijetu. Strahovito mnogo su oni investirali zbog LNG terminala Jamal, i imaju sopstvenu brodogradnju (iako su što se toga tiče, kao i svi drugi na svijetu, patuljak u odnosu na Južnu Koreju).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, MeanMachine said:

@Klotzen

 

 

Proveri podatke daleko vise od 25 milijardi je u pitanju, npr ovde pise da dnevno prodaju gasa za 400miliona samo Evropi:

https://asia.nikkei.com/Politics/Ukraine-war/G-7-resists-going-after-1bn-a-day-Russian-energy-revenue#:~:text=Taxes from oil and gas,pipelines generates another %24400 million.

 

Jeste da je cena skocila ali jos su na snazi dugorocni ugovori pa je veca cena samo ako se trosi vise od dogovorenog.

 

Nafta donosi ni duplo vecu zaradu, nafta i ostali petrol proizvodi pise u tesktu oko 700miliona dnevno.

 

Ali fora je sto je gas drasticno skocio a nafta nije. Pa npr ako ce uskoro da se potpisuju novi dugorocni ugovori bice veca zarada od gasa nego od nafte npr ako ruske kompanije ponude da cena bude samo duplo veca nego u proslim ugovorima a ako bude bliza trzisnoj vrednosti pa zarada od gasa ce biti znatno vise nego od nafte, a posto EU planira da nadje alternativu ruskom gasu bice verovatno trzisna cena jer nece potpisati dugorocne ugovore ili barem se to ocekuje da ne cine.

 

 

 

25. je najveća cifra koju sam našao. Imaš gomile tih sajtova sa detaljnim ruskim izvozom i nećeš naći ni jedan sa većom cifrom. Ovo je cifra iz 2021. godine kada je cena već počela da divlja. Inače je 2019. bila ispod 20 milijardi. Mislim da smo to već jednom spominjali na temi.

 

To što novinari pišu to je više senzacionalizam i da malo pritiskaju svoju vlast da uradi nešto. Sa druge strane i rusofilskim medijima odgovara da pišu kako Rusija dobija milijarde svaki mesec.

Link to comment
Share on other sites

To što novinari pišu to je više senzacionalizam i da malo pritiskaju svoju vlast da uradi nešto. Sa druge strane i rusofilskim medijima odgovara da pišu kako Rusija dobija milijarde svaki mesec.

Večita klackalica i jezičak na vagi izmedju rusofilije i rusofobije.....polu-puna ili polu-prazna čaša.

 

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Klotzen said:

 

 

A najvažnija stvar koju vidim da mnogi ne razumeju je da ne živi Rusija od izvoza gasa. Oni izvoze nekih 25 milijardi $ gasa. Ali je problem što ga koriste za ucenjivanje jer ne može se prestati sa tim preko noći. Oni žive od izvoza skoro 200 milijardi $ nafte i naftnih proizvoda. E sad za naftu bi se mogli snaći ali problem je što kada bi Putin to video verovatno bi on uveo sankcije na gas i time gurnuo EU u recesiju par godina. Dakle gas nije bitan za preživljavanje Rusije u finansijskom smislu nego samo kao ucenjivačko sredstvo da im se ne mogu uvesti totalne sankcije.

 

 

.

 

bold...Rusija ne zivi od gasa, ali Putin to ne vidi slepac i ne zavrce ventile....nego se smara  ucenjivanjem, da ne uvedu sankcije na gas koji jedini nije pod sankcijama...

 

.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

 

25. je najveća cifra koju sam našao. Imaš gomile tih sajtova sa detaljnim ruskim izvozom i nećeš naći ni jedan sa većom cifrom. Ovo je cifra iz 2021. godine kada je cena već počela da divlja. Inače je 2019. bila ispod 20 milijardi. Mislim da smo to već jednom spominjali na temi.

 

To što novinari pišu to je više senzacionalizam i da malo pritiskaju svoju vlast da uradi nešto. Sa druge strane i rusofilskim medijima odgovara da pišu kako Rusija dobija milijarde svaki mesec.

 

 

Nije ovo rusofiliski sajt vec azijski koji se bavi ekonomijom.

 

 

Elem tih 25milijardi nije izvoz vec ono sto je otislo u budzet od izvoza, izvoz je znatno veca kinta, npr 2021 je to bilo preko 60milijardi dolara, nesto vise od 54milijarde za gas i nesto vise 7 milijardi za tecni gas. Sobzirom da EU kupuje lavovski deo od tih 54 milijarde jasno je da to nikako ne moze biti 25milijardi.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Beonegro said:

Sovkomflot ima jednu od najvećih flota LNG carriera na svijetu, mislim da imaju blizu 100 brodova, od nešto manje od 600 koji su trenutno u pogonu na čitavom svijetu. Strahovito mnogo su oni investirali zbog LNG terminala Jamal, i imaju sopstvenu brodogradnju (iako su što se toga tiče, kao i svi drugi na svijetu, patuljak u odnosu na Južnu Koreju).

 

.

 

Samo dodaj da su to sve zapadne tehnologije..i Jamal i drugi...ako ne razviju svoje tehnologije zdravo cao...

 

.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Klotzen said:

 

25. je najveća cifra koju sam našao. Imaš gomile tih sajtova sa detaljnim ruskim izvozom i nećeš naći ni jedan sa većom cifrom. Ovo je cifra iz 2021. godine kada je cena već počela da divlja. Inače je 2019. bila ispod 20 milijardi. Mislim da smo to već jednom spominjali na temi.

 

To što novinari pišu to je više senzacionalizam i da malo pritiskaju svoju vlast da uradi nešto. Sa druge strane i rusofilskim medijima odgovara da pišu kako Rusija dobija milijarde svaki mesec.

 

 

.

 

Cisti profit Gazproma za proslu godinu oko trideset milijardi evra.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Милица said:

U Italiji se na tv o ratu prica i danju i nocu, a obican svet ga sve manje pominje. 

U pocetku su bili uglavnom izvestaji sa ratista, poruseni objekti, izbeglice, kasnije se pricalo o slanju oruzja i hrabrosti Ukrajinaca, a sad sve cesce o bezobrazluku Zelenskog koji chiede troppo (trazi puno), koji je nezahvalan jer ne ceni dovoljno sve sto smo za njega ucinili (poslali orizje i prihvatili izbeglice) nego hoce i nas da uvuce u rat. 

To zavisi i malo od toga sta ko zeli da cuje.... Politicka scena Italije  je uvijek pokrivala veci raspon od nego u drugim zemljama, tako nije za cudjenje da je glas ultra ljevice i ultra desnice koji oba naginju Putinu jaci nego u drugim zemljama EU. 

Link to comment
Share on other sites

Je l’ može neko ko se barem malo razume(ne ti Devile) da mi objasni zašto Rusi nisu još uvek porušili struju, vodu, sva skladišta nafte i sve zalihe koje Ukrajina ima.? Kada je NATO napao Srbiju u mom mestu to je prvo što su gadjali. O čemu se ovde radi? Je l’ oni misle ako ne sravne sve da će im Ukrajinci oprostiti kada se rat završi or what?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, K.Dot said:

Je l’ može neko ko se barem malo razume(ne ti Devile) da mi objasni zašto Rusi nisu još uvek porušili struju, vodu, sva skladišta nafte i sve zalihe koje Ukrajina ima.? Kada je NATO napao Srbiju u mom mestu to je prvo što su gadjali. O čemu se ovde radi? Je l’ oni misle ako ne sravne sve da će im Ukrajinci oprostiti kada se rat završi or what?

Možda nisu dovoljno precizni. Doduše, skladišta nafte i rafinerije gađaju gdje god mogu...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, K.Dot said:

Je l’ može neko ko se barem malo razume(ne ti Devile) da mi objasni zašto Rusi nisu još uvek porušili struju, vodu, sva skladišta nafte i sve zalihe koje Ukrajina ima.? Kada je NATO napao Srbiju u mom mestu to je prvo što su gadjali. O čemu se ovde radi? Je l’ oni misle ako ne sravne sve da će im Ukrajinci oprostiti kada se rat završi or what?

 

.

 

Zagonetka za mnoge.....tvoj spisak je kratak, komandni centri u Kijevu, logisticki putevi snabdevanja, mostovi , zeleznicke pruge..itd...Mislim da ce se to izmeniti posle ucestalih bombardovanja prigranicnih sela na ruskoj teritoriji, ciji je smisao samo strah i propaganda jer vojse tamo nema...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Naftu gadjaju, struju i vodu...pa lakse bi UA bez toga nego RF na terenu. Drugo i jako bitno da shvatis Dote, da bombardovanje Jugoslavije nema nikakve slicnosti sa agresijom na UA. Ako do sad to nisi uocio,onda dzaba celo crtanje.

 

Sigurno su svi primetili da Rusija i NATOne mogu da se porede, jer ih i NTO proxy bije po usima.

 

Da sad uzmu i gadjaju kako im se prohte, prosto bi morao krenuti opsti rat, to valjda i sam razumes..

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, K.Dot said:

Je l’ može neko ko se barem malo razume(ne ti Devile) da mi objasni zašto Rusi nisu još uvek porušili struju, vodu, sva skladišta nafte i sve zalihe koje Ukrajina ima.? Kada je NATO napao Srbiju u mom mestu to je prvo što su gadjali. O čemu se ovde radi? Je l’ oni misle ako ne sravne sve da će im Ukrajinci oprostiti kada se rat završi or what?


Ne znam gde si bio kad te nato bombardovo, ali to stanje je imali veoma sporu dinamiku gde nakon par nedelja niko vise nije isao u skloniste, nego smo na terasama pili pivo. 
Svako ko je bio u nekakvom ufuru da ce bas njega mrsko natoje da gadja i dubije, 

samo je bio pod slobinom propagandom. 
Recimo kad Novak prica o strahotama bombardovanja, verovatno su mu roditelji i familija rekli da mora u skloniste ili ce nato da ga ubije. 
 

i stalno se hvatamo za to neko bonbardovanje i sta su nam radili, kao da je to nekakav vrhunac zla, a zmurili smo i pokrili ushi na sva zveratva u Bosni koja su trajala godinama. 
 

taki smo ti mi, grelie

  • Like 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Nisam znao koliko Nato/Amerika ima ozbiljniju vojsku od Rusije, znao sam da su jači, ali ovo po ovome što se do sada videlo, to je poprilično mnogo veća razlika. Oduvek sam o ruskoj vojsci imao visoko mišljenje, ali ovaj rat me baš demantuje. Rusija jedino što može da se pohvali (ako je uopšte za pohvalu) je to što ima najveće nuklearno naoružanje na svetu.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...