Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 hour ago, sasa965 said:

Misliš da bi  Rusi ili bilo ko drugi u istoj situaciji povukao vojsku do Vladivostoka?

Vojne jedinice ostaju na pozicijama.

Pa rat je zbog nepoštovanja dogovora i počeo.

 

Pa nece povuci. Kao sto nece na celo Rusije posle Putina doci neko ko ce da  demontira nuklearne rakete, unisti oruzje i uradi jos nesto iz repertoara vlaznih snova zapada.

Zapadu i odgovara ovakva Rusija. Postojanje mitske opasnosti je uvek izgovor za mnogo šta. Citava mega industrija pociva na to epskom strahu od Rusije. Da nestane Rusija, morao bi da se nadje drugi neprijatelj. Strah od islama kao kohezioni faktor je previse slab, eto mozda Kine.

A posle... Verovatno vanzemaljci

  • Like 10
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fancy said:

 

Ovo nije rat koji se vodi zato što "Rusi" imaju nešto da dobiju ili izgube.

Ovo je poslednja karta koju Putin odigrava da učvrsti potpunu i nekontrolisanu vlast u Rusiji.

Kao Milošević 90ih.

Pomislio sam na to isto, ali mi ni to nema smisla. Moram ovde da se složim sa @sasa965:

 

2 hours ago, sasa965 said:

Koju do sada nije imao?

Rizikuje ekonomski armagedon i unutrašnje nezadovoljstvo zbog nečeg što već ima.

Političke protivnike je ili razjurio ili pobio.Bogataše je postrojio odavno.

Sad sve to ljulja i rizikuje da bi dobio ono što već ima.

 

Ovim ratom, rizikuje ekonomsku stabilnost Rusije a i internacionalno bogatstvo oligarhije, što je itekako rizičan potez po njega samog (bar se meni tako čini). Kada je ekonomija ok, ljude manje više boli dupe ko je na vlasti. Ovim potezom em rizikuje gnev naroda em gnev oligarha. Koliko se meni čini, Putin u Rusiji manje više već ima apsolutnu moć, ne vidim razlog da rizikuje to. Mada moguće je da Putin zna nešto što mi ne znamo - možda mu je već gorelo pod nogama od njegovog bliskog kruga, mada opet, ne vidim kako mu invazija Ukrajine ide na ruku. 

Edited by Darko
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Malo sam danas imao priliku da razgovaram sa par ljudi iz Moskve. Oboje su (čovek i žena) visoko pozicionirani kadar u uspešnoj softverskoj kompaniji delom naslonjeni i bezbednosne službe.
Popričali smo otvoreno i malo sam stekao uvid u to kako razmišlja svet tamo, i počinjem da razumem njihovu perspektivu podgrejanu medijima društvenom atmosferom i svime što čini svetonazor. Počinjem da razumem kako oni gledaju na događaja i to što razumem ne znači da odobravam ali kapiram kako oni vide stvar.

Neće se ovo završiti bez belaja. Eksplikacija kasnije.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darko said:

ni to nema smisla

 

Nema smisla da zemlju koja je imala kako-tako liberalne oduške i polako ali sigurno (baš kao i CCCP nekad) se malo po malo mentalno i kulturno počela da integriše sa zapadom, staviš pod potpuni lockdown, pokušaš da ujediniš nad "velikim nacionalnim projektom" pričom o "ugroženoj manjini u susedstvu", nametneš zabranu drugačijeg mišljenja i de facto izvedeš policiju i vojsku na ulice... ukratko, manji problem (koji je samo tvoj) zameniš većim i projektuješ ga na celu naciju kojom u vanrednom stanju možeš da radiš šta hoćeš..? 

Da, stvarno nema smisla kad je u pitanju diktator kome se ljulja (da li zaista ili on samo tripuje, ali...) pod nogama.

A i uopšte ne liči na već viđeno 90ih u Ex-Yu.  :classic_smile:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da se razumemo ako je birao momenat da napadne Ukrajinu bolji momenat nema. Cena gasa suluda a i druge sirovine su skocile.

 

Rusija izvozi sirovine i oruzije. Prodaju oruzija Ameri im vec solidno vreme blokiraju sankcijama koje prete onima koji kupe rusko ozbiljnije oruzije.

 

Takodje ono o cemu se sad u Americi a i ostatku zapada ne prica zbog rata, je inflacija tj ogromne kolicine novih dolara i evra stampanih tokom epidemije i moguca atomska bomba u vidu trzistu nekretina.

 

Dakle iz Putinove prespektive ovo mu je idealan momenat.

 

I da sto napisa uros3, vecina Rusa i pored sankcija je da se ide do kraja. Npr ja sam na N1 slusao nekog dekicu koji je jedini zestoko rekao da je bio protiv rata od svih koje je Godfroa intervijusala ali kad je vojska krenula sad nema nazad. 

 

I realno ne vidim sto bi vecina Rusa razmisljala drugacije. Jasno im je da se sutra povuku iz Ukrajine nece se stvari vratiti na period pre 24 februara 2022. 

 

Jednostavno napravili su riblju corbu od akvarijuma ali od corbe akvarijum napraviti ne mogu, sto rece Djindjic.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, fancy said:

 

Nema smisla da zemlju koja je imala kako-tako liberalne oduške i polako ali sigurno (baš kao i CCCP nekad) se malo po malo mentalno i kulturno počela da integriše sa zapadom, staviš pod potpuni lockdown, pokušaš da ujediniš nad "velikim nacionalnim projektom" pričom o "ugroženoj manjini u susedstvu", nametneš zabranu drugačijeg mišljenja i de facto izvedeš policiju i vojsku na ulice... ukratko, manji problem (koji je samo tvoj) zameniš većim i projektuješ ga na celu naciju kojom u vanrednom stanju možeš da radiš šta hoćeš..? 

Da, stvarno nema smisla kad je u pitanju diktator kome se ljulja (da li zaista ili on samo tripuje, ali...) pod nogama.

A i uopšte ne liči na već viđeno 90ih u Ex-Yu.  :classic_smile:

Pa dobro, valjda je video kako je Sloba prošao :classic_wink: A i ostali diktatori tipa Čaušesku. Ako je tako kao što ti kažeš ... besmislen i debilan potez Putina. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Samo zaboravljate da je sve te ruske oligarhe stvorio KGB sadašnji a tu i dalje Putin ima apsolutnu podršku. To isto zna i svaki od tih oligarha i ne pada mu na pamet da podigne glas protiv pošto će nestai zajedno sa bogastvom koje su mu omogućili da napravi. Protiv Putina mogu biti intelektualci , studenti i estrada ako ih ima dovoljno spremnih i hrabrih za tu borbu, kgb saradnici sigurno ga neće rušiti.

Edited by Perkos2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darko said:

Pa dobro, valjda je video kako je Sloba prošao :classic_wink: A i ostali diktatori tipa Čaušesku. Ako je tako kao što ti kažeš ... besmislen i debilan potez od Putina. 

 

Maduro je imao jos gore sankcije pa evo sad ga hvale Ameri.

 

Ne moze se porediti Sloba, Nikola i Vladimir. 

 

Sloba i Nikola nisu imali nista sto svetu treba, ovaj ima itekako. Plus su vojno nebitni.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, MeanMachine said:

Da se razumemo ako je birao momenat da napadne Ukrajinu bolji momenat nema. Cena gasa suluda a i druge sirovine su skocile.

Slažem se, ali pitanje ostaje ... zašto? Ne vidim kako mu ovo ide na ruku, sem ako mu je možda stvarno gorilo pod nogama pa rešio da ponovi Jugoslovenski scenario kao što je rekao @fancy gore. Mada ni to nema smisla meni, ali ajde, nisam lud (valjda :classic_biggrin:). 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, berti said:

Zapadu i odgovara ovakva Rusija.

Mislim  da je to viđenje dominantno(administracija) u USA ali  u suštini pogrešno.

Kao rezultat imamo odsecanje Evrope od jeftinog Ruskog gasa , gomilu izbeglica i potencijalnu gomilu gladnih iz Afrike na jesen.

Uz ekonomsku nestabilnost Evropa još mora da kupuje oružje iz USA.

 

Još gore je što je sama Rusija apsolutno i na jako dugi vremenski rok potpuno odsečena od Evrope i gurnuta u zagrljaj Kini.

 

1 hour ago, berti said:

Da nestane Rusija, morao bi da se nadje drugi neprijatelj.

Imaju ga i to zvanično od 2016 . Kina .

Ekonomski rat i sankcije Kini su izgleda zaboravljene.

 

 

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sasa965 said:

Mislim  da je to viđenje dominantno(administracija) u USA ali  u suštini pogrešno.

Kao rezultat imamo odsecanje Evrope od jeftinog Ruskog gasa , gomilu izbeglica i potencijalnu gomilu gladnih iz Afrike na jesen.

Uz ekonomsku nestabilnost Evropa još mora da kupuje oružje uz USA.

 

Još gore je što je sama Rusija apsolutno i na jako dugi vremenski rok potpuno odsečena od Evrope i gurnuta u zagrljaj Kini.

 

Imaju ga i to zvanično od 2016 . Kina .

Ekonomski rat i sankcije Kini su izgleda zaboravljene.

 

 

Kada se kaze zapad, misli se na USA. Evropa slusa sta joj onaj preko okeana zapoveda.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Darko said:

Slažem se, ali pitanje ostaje ... zašto? Ne vidim kako mu ovo ide na ruku, sem ako mu je možda stvarno gorilo pod nogama pa rešio da ponovi Jugoslovenski scenario kao što je rekao @fancy gore. Mada ni to nema smisla meni, ali ajde, nisam lud (valjda :classic_biggrin:). 

 

Nije mu dogorelo uopste, stoji odlicno.

 

On racuna da je sad momenat da "vrati" Ukrajinu Rusiji sto inace planira vec dugo. I to sprovodi, pa sama Fiona Hil kaze da iz pouzdanih izvora imaju informacije da se mnogo bavio mapa i dokumentima iz istorijskih arhiva. Dakle to je njegova fiks ideja. Koliko to kosta to ne zanima mnogo, plus ko sto rekoh nije ovo ekonomska kataklizma za Rusiju jer zapad naopako posmatra ekonomiju, npr u vreme kovid krize berze bile nikad bolje?!? Dakle zapadna ekonomija je prilicno se odvojila od onog sto mozes da opipas dakle od jasnih proizvoda.

 

To je super kad svet funkcionise kako treba ali evo imamo najveci rat u Evropi od kraja DSR, imamo cene energenata nikad vece, skok cene hrane, i istorijsku inflaciju u Americi a verovatno uskoro i u EU (u zadnjih 40 ili 50godina da budem precizan).

 

I ne treba zaboraviti da su se desili i odredjeni ekonomski potresi samoj Kini.

 

Dakle inflacija, preskupe sirovine, moguce pucanje balona nekretina na zapadu a i u Kini pa 2008 bi delovala super ako se sve navedene kockice sloze bila bi to savrsena ekonomska oluja da citiram prvorodjenog. 

 

I sad on dobije takve podatke i kaze pa ajde da maznem sta mogu da maznem kad svet ionako ide u tri lepe. Tako ja vidim njegovo razmisljanje.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, berti said:

Kada se kaze zapad, misli se na USA. Evropa slusa sta joj onaj preko okeana zapoveda.

 

Odakle ta zaumna ideja da je Evropa gomila maloumnih političara koji su pod lošim uticajem Amerike?

 

Da EU i ostale države baš nemaju pojma ni o čemu - od 1945. do danas - pa da jedna zla imperija toliko utiče na sve? Odakle ta oholost - sve ste prozreli, a tamo 400 i nešto miliona živi u mraku dok Bajden/Tramp/Obama/Buš... povlače konce i ludački se grohotom smeju?

 

Vlažni snovi Zapada, mitski strahovi, brisanje Rusije gumicom... ljudi, gde ste pokupili takve stavove? Je li ko od vas zaista putovao po EU makar malo, i video kako se tamo živi?

 

A kamo sreće da ste putovali po Istočnoj Evropi krajem 80-ih da uživo vidite na šta je to ličilo, pre i malo posle pada Berlinskog zida. Ja sam tu sreću imao.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, VladimirB said:

Da EU i ostale države baš nemaju pojma ni o čemu - od 1945. do danas - pa da jedna zla imperija toliko utiče na sve? Odakle ta oholost - sve ste prozreli, a tamo 400 i nešto miliona živi u mraku dok Bajden/Tramp/Obama/Buš... povlače konce i ludački se grohotom smeju?

Ko je ovo napisao?

Možda sam propustio.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, MeanMachine said:

Da se razumemo ako je birao momenat da napadne Ukrajinu bolji momenat nema. Cena gasa suluda a i druge sirovine su skocile.

 

Rusija izvozi sirovine i oruzije. Prodaju oruzija Ameri im vec solidno vreme blokiraju sankcijama koje prete onima koji kupe rusko ozbiljnije oruzije.

 

Takodje ono o cemu se sad u Americi a i ostatku zapada ne prica zbog rata, je inflacija tj ogromne kolicine novih dolara i evra stampanih tokom epidemije i moguca atomska bomba u vidu trzistu nekretina.

 

Dakle iz Putinove prespektive ovo mu je idealan momenat.

 

I da sto napisa uros3, vecina Rusa i pored sankcija je da se ide do kraja. Npr ja sam na N1 slusao nekog dekicu koji je jedini zestoko rekao da je bio protiv rata od svih koje je Godfroa intervijusala ali kad je vojska krenula sad nema nazad. 

 

I realno ne vidim sto bi vecina Rusa razmisljala drugacije. Jasno im je da se sutra povuku iz Ukrajine nece se stvari vratiti na period pre 24 februara 2022. 

 

Jednostavno napravili su riblju corbu od akvarijuma ali od corbe akvarijum napraviti ne mogu, sto rece Djindjic.

 

Ovo ti je bas onako vlazni snovi rusofilicara (ne nuzno tvoji).

 

Pa jedan jedini dokaz koji ti rusi ovu pricu u paramparcad je zena urednica vesti koja je juce na nacionalnoj televiziji (dakle vrlo visoko pozicionirana i verovatno povlascena) bacila karijeru a moguce i zivot na kocku time sto je u uzivo programu drzala anti ratni transparent.

 

Da li zaista mislis da vise od nekih 10% Rusa podrzava invaziju? I to je verovatno mnogo.

 

Ostali se plase.

 

Da sutra ovi njegovi izvrse atentat na Putlera babe i dede bi padale u nesvest kao kad je Sloba otisao pod lipu, a za nedelju dana bi bilo biznis as usual.

 

Godfroa je rekla da svaki deseti prolaznik u sred Moskve hoce da da izjavu. Od tog svakog desetog imas 10% baba i deda koji podrzavaju, slican broj onih koji ne podrzavaju, a ostatak su ti smuti pa prospi neke neutralne izjave.

 

Iz toga mozes da doneses zakljucak da u urbanim sredinama snazno podrzava invaziju verovatno ni 5% stanovnistva. Na nivou Rusije to verovatno ide do nekih 10% i to mu je to. Ostatak se kao sto sam rekao boji, a slican je broj i onih koji su snazno protiv.

 

Da te podsetim da je gotovo 20000 ljudi, pod pretnjom da ce u zatvor na 15 godina uhapseno zbog protesta sirom Rusije. Cisto da se stave malo stvari u perspektivu.

Edited by McLeod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, sasa965 said:

Ko je ovo napisao?

Možda sam propustio.

 

To je dominantni narativ u Srbiji. Berti to lepo uobliči u tekstove.

 

Kao i ovaj o Ukrajini, da - pazi ovo - nije smela da naljuti Rusiju i da isprovocira invaziju. A, da, Amerika je nahuškala glupu Ukrajinu da naljuti Rusiju koja sada ima opravdanja da zgazi Ukrajinu.

 

Kao što ni Kosovo ne sme nas da ljuti.

Link to comment
Share on other sites

Prošle nedelje je bilo neko istraživanje podrška putinovom ratu je bila 55% (nisam našao ko je radio ispitivanje ali su ga preneli i zapadni mediji). Ali tu treba uzeti u obzir da oni na njihovim medijima ne vide kakav rat Rusija vodi u Ukrajini. Tamo se priča o borbi protiv nacista, kako rusi pomažu ukrajinske civile, o bombardovanju civila nema apsolutno ništa .... One slike sa crvenog trga gde se hapsi svako ko zucne protiv režima su da se čovek zamisli koga u stvari treba "denacifikovati".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, VladimirB said:

Kao i ovaj o Ukrajini, da - pazi ovo - nije smela da naljuti Rusiju i da isprovocira invaziju. A, da, Amerika je nahuškala glupu Ukrajinu da naljuti Rusiju koja sada ima opravdanja da zgazi Ukrajinu.

Dajte neko racionalno objašnjenje a da to nije ,,Putin poludeo".

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, VladimirB said:

 

To je dominantni narativ u Srbiji. Berti to lepo uobliči u tekstove.

 

Kao i ovaj o Ukrajini, da - pazi ovo - nije smela da naljuti Rusiju i da isprovocira invaziju. A, da, Amerika je nahuškala glupu Ukrajinu da naljuti Rusiju koja sada ima opravdanja da zgazi Ukrajinu.

 

Kao što ni Kosovo ne sme nas da ljuti.

 

Države imaju interese. Ili bi bar trebalo da ih imaju. Ljudi imaju interese i emocije. Nije Amerika nahuškala Ukrajinu, nije Ukrajina glupa, nije Rusija ljuta.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...