Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Pogodice firme i radnike, dosta nezaposlenih, firme gube zaradu itd..

 

Negde mi izgleda da Ukrajinci imaju gerilsku taktiku da zaustave donosenje benzina i hrane pavojnici kradu prodavnicama,gladni nece ostati,ali gorivo ih usporava..zato i ima tona napustenih kamiona,tenkova itd..

 

 

Edited by Devil In My Pants
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, McLeod said:

 

Pa da, gotovi proizvodi su sa zapada. Rusija ima "prirodna bogatstva" i sirovine.

 

Nece biti gladna za standarde 19. veka svakako.

 

A sto se tice Kine, inace je sjajno da imas brata Sija za jedinog kupca svojih sirovina.

 

Obecava prosperitet i bogatstvo.

 

Nikad u istoriji civilizacije svet nije stao zbog nedostatka sirovina.

 

Nece ni sada.

Iako se u načelu slažem, ne verujem ni da će Rusija stati zbog nemogućnosti kupovine apple-ovih uređaja ili automobila. Što se tiče hrane, sumnjam da će imati bilo kakve nestašice bilo čega, a i ne bih voleo da to bude slučaj. Sankcije će ih svakako ozbiljno uzdrmati, ali ne mora po osnovnim životnim namirnicama, nije narod kriv.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, McLeod said:

 

Pa da, gotovi proizvodi su sa zapada. Rusija ima "prirodna bogatstva" i sirovine.

 

Nece biti gladna za standarde 19. veka svakako.

 

A sto se tice Kine, inace je sjajno da imas brata Sija za jedinog kupca svojih sirovina.

 

Obecava prosperitet i bogatstvo.

 

Nikad u istoriji civilizacije svet nije stao zbog nedostatka sirovina.

 

Nece ni sada.

Ja nisam nigde video da neko na forumu tvrdi da će svet da stane ali da će biti težeg života to budite sigurni. Naravno siromašniji će više propatiti to je oduvek tako. Samo ne kapiram kako neko misli da je sve to dobro a živi u Srbiji na primer. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

Nadam se da ce ovo biti poslednja vojna intervencija jedne ili grupe drzava na teritoriji druge drzave.

 

 

4 hours ago, berti said:

Bice jos intervencija, ali vodice ih demokratske zemlje. Ali, to se valjda ne računa. 

 

Bice naravno, ali od sada ce se uvijek u tom slucaju moci pomenuti ova invazija.

Prvi test bi mogao biti Izrael koji terorise sve oko sebe decenijama, i dalje drzi okupirane teritorije i jos ih naseljava.

Druga je Turska i njihovi napadi na Kurde u Iraku i Siriji.

Treci necemo da spominjemo.

Link to comment
Share on other sites

Ne prizeljkujem to, samo uporedjujem efekat sankcija na ekonomiju i zivot ljudi. Ovde kuknjava, slusam ljude dva dana, nije ovaj valjda toliko lud da udari sankcije Rusima, pa kad nam iseku gas sta cemo onda?!

 

Potpuno arealna situacija, kao da je taj carobni ruski gas eliksir zivota. Jedino sto bi se desilo je da bi mu cena otisla gore, kupili bi od okruzenja za 10-30% skuplje. Svakako udar, ali u poredjenju sta bi nam se desilo da se uvedu sankcije koje njih pogadjaju sad, bukvalno da uporedjujes ujed komarca i gazenje krda slonova, bukvalno.

 

Prvo ako smo toliko zabrinuti za energetsku sigurnost, kako nam ne pada na pamet da mi uvozimo jebenu struju, i samo kazu ovi okolo nema za vas - paf, restrikcije.

 

Povuku se banke, nema swift, odu strane firme... milion ljudi bez posla preko noci.

 

Ali da, kuku lele sta cemo ako Rusi zavrnu slavinu, pocrkacemo svi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Beonegro said:

Prilično nadrealna situacija u Hersonu, ukrajinsko ministarsvo odbrane tvdi da se i dalje vode borbe u gradu, dok gradonačelnik kaže da tamo uopšte nema ukrajinske vojske

 

Ukrajinska vojska je napustila Herson u subotu. Od tada ga brane teritorijalci i policija. Pitanje je i da li Rusi uopšte napadaju urbani deo grada jer je on nekih 5-6 km od mosta koji je njima bitan.

 

@all

 

Rusija koristi američke mikročipove u svojoj vojnoj industriji zato Putin izdaje dekrete o razvoju istih. Takođe većina mašinerije za kopanje nafte i gasa je američka tehnologija.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Perkos2 said:

Ja nisam nigde video da neko na forumu tvrdi da će svet da stane ali da će biti težeg života to budite sigurni. Naravno siromašniji će više propatiti to je oduvek tako. Samo ne kapiram kako neko misli da je sve to dobro a živi u Srbiji na primer. 

Pa Mc živi u USA, lako je njemu ili meni iz zapadne Evrope da analiziramo situaciju.

Link to comment
Share on other sites

Just now, sasa965 said:

32% Nemačke potrošnje .

 

Pa?

 

Samo Rusija ima gas na celom svetu? Gas je jedini energent, nezamenjiv, caroban, nista drugo se ne moze koristiti?

 

Objasnite mi molim vas, glup sam.

 

2 minutes ago, mmajstor said:

Kako mislis - nema, za vas struje? 🙂

 

On otiso vec tako daleko da nase banke iskljucuju iz swifta 🤣

 

Nigde ja nisam otisao, samo oslikavam prelom mozga prosecnog srpskog geopoliticara kojem je smak sveta ne cak ni nestanak, vec poskupljenje jedinog proizvoda (cak ne ni proizvoda, nego sirovine) koji vecinski provajduje Rusija, dakle 0,0000001% onoga sto mu u zivotu treba i sto kupuje i na mikro i na makro nivou, a sankcije sa druge strane ga ne brinu, jesce korenje, nije mu prvi put.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

Ne prizeljkujem to, samo uporedjujem efekat sankcija na ekonomiju i zivot ljudi. Ovde kuknjava, slusam ljude dva dana, nije ovaj valjda toliko lud da udari sankcije Rusima, pa kad nam iseku gas sta cemo onda?!

 

Potpuno arealna situacija, kao da je taj carobni ruski gas eliksir zivota. Jedino sto bi se desilo je da bi mu cena otisla gore, kupili bi od okruzenja za 10-30% skuplje. Svakako udar, ali u poredjenju sta bi nam se desilo da se uvedu sankcije koje njih pogadjaju sad, bukvalno da uporedjujes ujed komarca i gazenje krda slonova, bukvalno.

 

Prvo ako smo toliko zabrinuti za energetsku sigurnost, kako nam ne pada na pamet da mi uvozimo jebenu struju, i samo kazu ovi okolo nema za vas - paf, restrikcije.

 

Povuku se banke, nema swift, odu strane firme... milion ljudi bez posla preko noci.

 

Ali da, kuku lele sta cemo ako Rusi zavrnu slavinu, pocrkacemo svi.

onda smo jebali ježa kad ko god hoce moze da nam zavrne gas ili struju bez obzira da li smo nešto zgrešili. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

onda smo jebali ježa kad ko god hoce moze da nam zavrne gas ili struju bez obzira da li smo nešto zgrešili. 

 

Pa da li smo zgresili ili ne je vrlo pipavo pitanje. Verovatno nismo jos. Ne znaci da necemo. Ili imas poverenje da ce Vucic drzavnicki izvagati i reagovati u skladu sa drzavnim interesima? Dakle ne licnim afinitetima i ne prema misljenju svojih biraca kojima je isprao mozak, vec u najboljem interesu gradjana, cak i ako to oni ne shvataju?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

Samo Rusija ima gas na celom svetu? Gas je jedini energent, nezamenjiv, caroban, nista drugo se ne moze koristiti?

Da uprostim, jedna trećina potrošnje .

To se nadoknadi u roku od odmah, do prve pijace natoče u kantu i vozi.

Ima alternative ali su skuplje a i nisu dostupne odmah.

Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

 

Pa?

 

Samo Rusija ima gas na celom svetu? Gas je jedini energent, nezamenjiv, caroban, nista drugo se ne moze koristiti?

 

Objasnite mi molim vas, glup sam.

 

Nisi nimalo glup ali debelo iskljuciv.  

 

Sta vredi da se objasnjava kad je jasno da te ne interesuje sta neko ima da kaze niti  se trudis da razmislis o tome. Drzis se svojih prilicno iskljucivih i ekstremnih uverenja kao da su Pitagorine teoreme. Mnogo je to heavy bratore. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

 

Pa da li smo zgresili ili ne je vrlo pipavo pitanje. Verovatno nismo jos. Ne znaci da necemo. Ili imas poverenje da ce Vucic drzavnicki izvagati i reagovati u skladu sa drzavnim interesima? Dakle ne licnim afinitetima i ne prema misljenju svojih biraca kojima je isprao mozak, vec u najboljem interesu gradjana, cak i ako to oni ne shvataju?

zavisi iz koje pozicije gledaš pa uvek moze da se izfabrikuje neka krivica. zato i rekoh da smo jebali ježa i da nam nema spasa ako ce večito neko da nas ucenjuje da li gasom ili strujo ili kosovom. puska je kod njih i mogu da sprovode svoju pravdu a mi da probamo da nekako preteknemo.

Link to comment
Share on other sites

Just now, sasa965 said:

Da uprostim, jedna trećina potrošnje .

To se nadoknadi u roku od odmah, do prve pijace natoče u kantu i vozi.

Ima alternative ali su skuplje a i nisu dostupne odmah.

 

Ja apsolutno ne vidim veliki problem u tome.

 

Sa druge strane vidim problem ako se sutra probudim i shvatim da imamo restrikcije struje i nestanak interneta recimo, da ne mogu da radim u punom kapacitetu, kao i da primam novac iz inostranstva.

 

I to je mali deo citavog paketa.

 

To da li ce da se prevali na gradjane da placaju 30% visu cenu energenta - big deal. To bi mi preziveli bez ikakvih problema, a kamoli Nemac.

 

Sto bi rekli veliki SNS ideolozi, to vam je jedan manje makijato mesecno. I smanjite cigare. Smejurija.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

 

Pa da li smo zgresili ili ne je vrlo pipavo pitanje. Verovatno nismo jos. Ne znaci da necemo. Ili imas poverenje da ce Vucic drzavnicki izvagati i reagovati u skladu sa drzavnim interesima? Dakle ne licnim afinitetima i ne prema misljenju svojih biraca kojima je isprao mozak, vec u najboljem interesu gradjana, cak i ako to oni ne shvataju?

Meni izgleda kao da Vučić bukvalno ide od ambasade do ambasade (i EU i USA i Rusija) da pita šta mora da uradi a šta sme da kaže. Bukvalno mi izgleda kao da je 0 reči koje izgovori njegovo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mmajstor said:

 

 

 

Sta vredi da se objasnjava kad je jasno da te ne interesuje sta neko ima da kaze niti  se trudis da razmislis o tome. Drzis se svojih prilicno iskljucivih i ekstremnih uverenja kao da su Pitagorine teoreme. Mnogo je to heavy bratore. 

 

Ja sam razmislio i zakljucio da ako racun za gas poraste i za 100% (a nece) ja cu moci da ga platim. Oseticu naravno i nece mi se militi da placam duplo skuplji racun (a ne bi bio duplo skuplji, nego 30% skuplji u vrh glave). Moci ce da ga plati i lik koji radi za minimalac i ima troje dece.

 

A sa druge strane, ako zamislis, samo za trenutak, svet u kojem Srbija jer se plasi da brat Rus zavrne gas stane uz njega, i popije ovakve sankcije kakve su oni popili, ovde bukvalno nema zivota.

 

Zbog toga i pitam za objasnjenje, jer zaista ne razumem magnitudu tog problema ruskog gasa u poredjenju sa drugim problemima za koje vidimo da su potencijalno moguci.

 

Ovde mozes da ubacis i 30% poskupljenja bukvalno svih proizvoda zbog te vise cene energenta (koje se opet ne bi desilo, niti bi bilo toliko) i da kazemo da ti se troskovi zivota povecaju ukupno za 30%, sto znaci da bi ti umesto 60 hiljada da preteknes mesecno trebalo 80 hiljada mesecno.

 

Jebeno zvuci, ali svakako manje jebena situacija je ta kad ima svega ali je skuplje, od toga da od krpljenja kako doci do 800 evra mesecno sa 650 ti padnes na NULU preko noci, nemas struju, prazni rafovi, nemas nista.

 

Skup benzin postaje najmanji problem u zivotu.

Edited by McLeod
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

To da li ce da se prevali na gradjane da placaju 30% visu cenu energenta - big deal.

A gde je industrija , transport pa veštačko đubrivo , cena hrane .?

Sve je povezano.

Da je samo račun za grejanje ni po jada.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dzoneee said:

Pa definitivno hoce biti teze bez gasa iz Rusije i nama i celoj Evropi. E sad za dalje kako se ko snadje.

 

A bas smo svi u potpuno istoj situaciji za 'snalazenje' pa zbog toga treba 'kud svi Turci tu i mali Mujo'? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mmajstor said:

A bas smo svi u potpuno istoj situaciji za 'snalazenje' pa zbog toga treba 'kud svi Turci tu i mali Mujo'? 

Zapravo mi koji više nemamo industriju smo u mnogo boljoj poziciji za snalaženje nego Njemačka, Italija, Češka, Slovačka, Mađarska ili Slovenija.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

 

Ja sam razmislio i zakljucio da ako racun za gas poraste i za 100% (a nece) ja cu moci da ga platim. Oseticu naravno i nece mi se militi da placam duplo skuplji racun (a ne bi bio duplo skuplji, nego 30% skuplji u vrh glave). Moci ce da ga plati i lik koji radi za minimalac i ima troje dece.

 

A sa druge strane, ako zamislis, samo za trenutak, svet u kojem Srbija jer se plasi da brat Rus zavrne gas stane uz njega, i popije ovakve sankcije kakve su oni popili, ovde bukvalno nema zivota.

 

Zbog toga i pitam za objasnjenje, jer zaista ne razumem magnitudu tog problema ruskog gasa u poredjenju sa drugim problemima za koje vidimo da su potencijalno moguci.

Taj hype oko gasa i meni nije jasan, kao i aksion da Putin lično drži prst na dugmetu gasovoda. Pa ima li ta rusija neku firmu, koja se rukovodi tipično kapitilističkim interesom i gleda kako da zajebe i krajnjeg kupca i sopstvenu državu istovremeno. Ili baš Putin lično svime rukovodi.
Kako Bajden mora da pazi na interese naftaša a Putin ne mora?

ok sam ću da izađem...

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Власти Хамбурга заплениле су јахту Алишера Усманова, који је потпао под санкције ЕУ, пише Форбс. Према писању публикације, јахта од 156 метара процењена је на 600 милиона долара.
 

spacer.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mmajstor said:

 

A bas smo svi u potpuno istoj situaciji za 'snalazenje' pa zbog toga treba 'kud svi Turci tu i mali Mujo'? 

Pa nisu svi. Eno Severna Koreja, Eritreja, Belorusija i Sirija nisu. :classic_laugh:

 

Salim se, pa jbg kao sto ne mozemo da im uvedemo sankcije zvanicno iz razloga sto imamo medjusobnu korist od njih, mada svi znamo da nije samo to u pitanju ali ajde, tako smo verovatno dovedeni pred svrsen cin i za ovo. Jer ne znam sta bi bilo kad bi nam lupili sankcije neke sto kaze Mc. Ne znam sta bi vise bolelo skuplji gas ili sankcije? 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...