Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Može da bude i NASAMS i S-300. Na tom sektoru su na proleće izgubili jedan S-300 tako da je moguće da je ta jedinica i dalje tu. Pitanje je samo da li imaju još raketa, pre par meseci su dobili od Bugara neke stare rakete tako da je moguće da su od tih uspeli da proizvedu neku količinu operativnih. NASAMS tuče 100-160km tako da je i on moguć krivac.

 

IRIS-t ima domet 40km, znači ne može da pogodi na tu daljinu čak i da ga na sam front stave. Raketa većeg dometa još nije razvijena za njega. Ovo ostalo je sve manjeg dometa nego IRIS-t.

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, 033zero330 said:

:lol_2:

 

Neko tablu, neko veš mašinu...

 

 

Ovo je nekako mnogo glupavo, Putin je bio KGB agent u Drezdenu, nije krao  nikakve ves masine po Leipzigu

( mozda nikada i nije bio u Leipzigu) osim nekih maloumnih zamlata po tviterima niko to i ne pominje jer su i agenti i konzuli imali porodice ( i iamu ih) pa sele domacinstva kad dodje aber da se sele. 

Edited by Selina
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Selina said:

Ovo je nekako mnogo glupavo, Putin je bio KGB agent u Drezdenu, nije krao  nikakve ves masine po Leipzigu

( mozda nikada i nije bio u Leipzigu) osim nekih maloumnih zamlata po tviterima niko to i ne pominje jer su i agenti i konzuli imali porodice ( i iamu ih) pa sele domacinstva kad dodje aber da se sele. 

Preporucio bih knjigu  Putin's people, govori o njegovom boravku u DDR-u, sluzbenici su ziveli u drzavnim stanovima u kojima je i namestaj pripadao drzavi, verovatno je ves masina bila jedino sto je imao u vlasnistvu i to je poneo sa sobom. Osamdsetih je ves masina bila investicija, omiljen ratni plen u ratovima za uvodjenje cirilice.

Edited by DJORDJE
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Putin preko posrednika barem od septembra signalizira da je otvoren za prekid vatre kojim bi se zamrzle borbe na sadašnjim linijama, javlja Njujork tajms pozivajući se na dva bivša visoka ruska zvaničnika bliska Kremlju i američke i međunarodne zvaničnike koji su primili poruku od Putinovih izaslanika.

 

https://www.nytimes.com/2023/12/23/world/europe/putin-russia-ukraine-war-cease-fire.html

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJORDJE said:

Preporucio bih knjigu  Putin's people, govori o njegovom boravku u DDR-u, sluzbenici su ziveli u drzavnim stanovima u kojima je i namestaj pripadao drzavi, verovatno je ves masina bila jedino sto je imao u vlasnistvu i to je poneo sa sobom. Osamdsetih je ves masina bila investicija, omiljen ratni plen u ratovima za uvodjenje cirilice.

Tu vesmasinu su mu poklonili DDR prijatelji kada je odlazio iz Drezdena i njegova je zena ( bivsa) pricala da su je jedva

spakovali nekako u svoju Volgu. Nisu ni on ni ona ( zena) krili kako su ziveli pre toga u Lenjingradu i kasnije 4 godine 

u Drezdenu. U Lenjingradu nisu imali ni stan, ziveli su kod roditelja.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Meni nije jasno kako u državi u kojoj je ostalo recimo 30 (ili 20 ili 40, svejedno) miliona ljudi ne može da se nađe milion vojno sposobnih muškaraca, ako treba za sutra. Samo dobrovoljaca bi trebalo da bude toliko. Kad je bilo bombardovanje 1999 meni stigao poziv i sutra sam bio u uniformi. Poziv i ako se ne odazoves pokupe te lepo sa adrese. Jel rat ili nije rat, ništa mi nije jasno oko te mobilizacije, odnosno problema sa njom.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Pangea said:

Kad je bilo bombardovanje 1999 meni stigao poziv i sutra sam bio u

 

gajbi, kafiću, kod ortaka, neke ribe ili bilo gde drugde gde sam bio i dan ranije ili dan kasnije... :default_coffee:

 

A najjače je što mi je pasoš istekao u aprilu 99 i pošto sam planirao da palim u Italiju u avgustu podneo sam ladno za produženje krajem aprila i polovinom maja mi produžili. Iako sam imao "poziv" koji naravno nisam jebavao kao ni '92... :s_d:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Pangea said:

Meni nije jasno kako u državi u kojoj je ostalo recimo 30 (ili 20 ili 40, svejedno) miliona ljudi ne može da se nađe milion vojno sposobnih muškaraca, ako treba za sutra. Samo dobrovoljaca bi trebalo da bude toliko. Kad je bilo bombardovanje 1999 meni stigao poziv i sutra sam bio u uniformi. Poziv i ako se ne odazoves pokupe te lepo sa adrese. Jel rat ili nije rat, ništa mi nije jasno oko te mobilizacije, odnosno problema sa njom.

 

Šta da rade sa njima ? Nije problem ljudstvo. Ukrajina ako bude potrebno će voditi totalni rat jer se bori za opstanak. U Totalnom ratu možete da mobilizujete i do 20% ljudi, obzirom da danas služe i žene i da dobijaju finansije spolja taj procenat je verovatno i viši. Znači ako ih ima 20 miliona on verovatno mogu da mobilizuju jedno 5 miliona ljudi ako se odluče za opštu mobilizaciju  i totalni rat.

 

Međutim postoje stvari zbog kojih se to ne radi, kako kod Ukrajinaca tako i kod Rusa. S obzirom na prirodu rata postoji efekat zasićenja ratišta jedinicama iz prostog razloga što nema prostora da razvijete mnogo jedinica na određenom prostoru. Na liniji fronta koju danas imamo to je oko 500-600k ljudi računajući tu da je jedan deo jedinica u pozadini na odmoru i da služi kao rezerva fronta. Rusi se vrlo blizu toj cifri ako je verovati onome što govore u vezi sa mobilizacijama i dobrovoljcima, Ukrajinci se približavaju tom broju.

 

Drugi problem je oprema koju duži vojska. Recimo za jednu novu brigadu nije dovoljno samo mobilizovati 5k ljudi i to je to. Jedna prosečna brigada takođe mora da dobije 200 tranportera, 30 tenkova (mehanizovana), par stotina kamiona, artiljeriju, protiv tenkovski i protiv vazdušni sistemi, inžinjerijsku opremu, medicinsku opremu i da ne nabrajam dalje. Iz ovoga se jasno vidi da je oformiti jednu mehanizovanu brigadu, a one su osnova danas ako planirate bilo kakav napad, treba dobrano da se napregne država. 500k ljudi je 100 novih brigada znači sve ovo puta 100, jasno je da to ne može ni Rusija a kamoli Ukrajina.

 

Regrutacija obične pešadije koja nije operativna nema smisla i samo vam povećava broj ljudi koji su "na kazanu" a ne služe ničemu. Takve jedinice mogu da se koriste recimo na granici Moldavije i Belorusije kao neka vrsta straže ali takve jedinice nemaju šta da traže na frontu. Ima tu jedan dobar primer iz WW2 kada je 36k odlično opremljenih Engleza pregazilo 150k slabo opremljenih Italijana u Libiji u operaciji Comet. Italijanima je svega nedostajalo i nisu uspeli ama baš ništa, uništena je cela armija koja je 5 puta bila veća od napadača.

 

Ako izuzmemo mart i april prošle godine Ukrajina mobilizuje 20-30k ljudi mesečno jer toliko mogu da opreme i obuče, te vojnike zatim koriste za popunu i organizaciju novih jedinica. U Ukrajini je trenutno javna debata oko toga da li recimo ljudi koji su mobilizovani pre godinu i po dana treba da se demobilizuju i zamene drugima, ili makar da im se to ponudi, Takva jedna zamena je vrlo opasna, ali ako bi se postupno izvela recimo maksimum 5-10% ljudstva mesečno onda bi moglo da radi posao a da se Brigade ne obezvrede totalno. Zbog toga se pominje tolika mobilizacija. Realno Ukrajincima treba još jedno 150k ljudi u novim jedinicama da i oni imaju dovoljno i za front i za rezervu i više od toga nema smisla, osim ako se linija fronta ne proširi na Rusiju, Belorusiju, Moldaviju.

 

Treći razlog je ekonomske prirode. Sam Zelenski je rekao da za 500k mobilizaciju treba 13,5 milijardi evra, ta sredstva treba prvo obezbediti pa tek onda krenuti u tako nešto a ne da vam se desi kao rusima da vam mobilizovani spavaju u štalama, duže trule puške, sami kupuju vojnu opremu i da ne nabrajam dalje. To je nešto što se planira jer za razliku od početka rata kada su postojale rezerve opreme i oružja da se mobilizovani opreme sada čisto sumnjam da imaju te količine, osim možda pušaka pošto je SSSR to štancovao kao mutav.

 

I naravno na kraju mobilizacija smanjuje broj radnika u ekonomiji što direktno negativno utiče na istu. Ako nema slobodnih radnika na tržištu nema mogućnosti za dizanje ekonomije. Recimo Ukrajincima treba dosta ekstra radnika kada dođe sezona poljoprivrednih radova a ako na tržištu ne bude istih .... Kod Rusa već sada vidimo da ne mogu da dižu ratnu proizvodnju kako su hteli  i da je jedan od razloga i nedostatak radne snage.

  • Like 2
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Klotzen said:

Može da bude i NASAMS i S-300. Na tom sektoru su na proleće izgubili jedan S-300 tako da je moguće da je ta jedinica i dalje tu. Pitanje je samo da li imaju još raketa, pre par meseci su dobili od Bugara neke stare rakete tako da je moguće da su od tih uspeli da proizvedu neku količinu operativnih. NASAMS tuče 100-160km tako da je i on moguć krivac.

 

IRIS-t ima domet 40km, znači ne može da pogodi na tu daljinu čak i da ga na sam front stave. Raketa većeg dometa još nije razvijena za njega. Ovo ostalo je sve manjeg dometa nego IRIS-t.

 

 

 

Patriot pac3. Nasams i matori s300 nemaju domet. Nasams ima znatno manji domet 120km je domet radara ne i rakete. Ono što Rusi pominju je mogućnost da je patriot bio bez radara da kazemo da su rakete ispaljene ka očekivanoj poziciji aviona što i nije čudno jer Rusi koriste isti koridor tokom dužeg perioda zbog sopstvenog pvoa. Dešavalo se da pvo prvo puca pa tek onda se raspituje da nije prijateljski avion. Šansa za ovo je daleko veća ako avion ne leti dogovorenim koridorom.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Klotzen said:

 

Šta da rade sa njima ? Nije problem ljudstvo. Ukrajina ako bude potrebno će voditi totalni rat jer se bori za opstanak. U Totalnom ratu možete da mobilizujete i do 20% ljudi, obzirom da danas služe i žene i da dobijaju finansije spolja taj procenat je verovatno i viši. Znači ako ih ima 20 miliona on verovatno mogu da mobilizuju jedno 5 miliona ljudi ako se odluče za opštu mobilizaciju  i totalni rat.

 

Međutim postoje stvari zbog kojih se to ne radi, kako kod Ukrajinaca tako i kod Rusa. S obzirom na prirodu rata postoji efekat zasićenja ratišta jedinicama iz prostog razloga što nema prostora da razvijete mnogo jedinica na određenom prostoru. Na liniji fronta koju danas imamo to je oko 500-600k ljudi računajući tu da je jedan deo jedinica u pozadini na odmoru i da služi kao rezerva fronta. Rusi se vrlo blizu toj cifri ako je verovati onome što govore u vezi sa mobilizacijama i dobrovoljcima, Ukrajinci se približavaju tom broju.

 

Drugi problem je oprema koju duži vojska. Recimo za jednu novu brigadu nije dovoljno samo mobilizovati 5k ljudi i to je to. Jedna prosečna brigada takođe mora da dobije 200 tranportera, 30 tenkova (mehanizovana), par stotina kamiona, artiljeriju, protiv tenkovski i protiv vazdušni sistemi, inžinjerijsku opremu, medicinsku opremu i da ne nabrajam dalje. Iz ovoga se jasno vidi da je oformiti jednu mehanizovanu brigadu, a one su osnova danas ako planirate bilo kakav napad, treba dobrano da se napregne država. 500k ljudi je 100 novih brigada znači sve ovo puta 100, jasno je da to ne može ni Rusija a kamoli Ukrajina.

 

Regrutacija obične pešadije koja nije operativna nema smisla i samo vam povećava broj ljudi koji su "na kazanu" a ne služe ničemu. Takve jedinice mogu da se koriste recimo na granici Moldavije i Belorusije kao neka vrsta straže ali takve jedinice nemaju šta da traže na frontu. Ima tu jedan dobar primer iz WW2 kada je 36k odlično opremljenih Engleza pregazilo 150k slabo opremljenih Italijana u Libiji u operaciji Comet. Italijanima je svega nedostajalo i nisu uspeli ama baš ništa, uništena je cela armija koja je 5 puta bila veća od napadača.

 

Ako izuzmemo mart i april prošle godine Ukrajina mobilizuje 20-30k ljudi mesečno jer toliko mogu da opreme i obuče, te vojnike zatim koriste za popunu i organizaciju novih jedinica. U Ukrajini je trenutno javna debata oko toga da li recimo ljudi koji su mobilizovani pre godinu i po dana treba da se demobilizuju i zamene drugima, ili makar da im se to ponudi, Takva jedna zamena je vrlo opasna, ali ako bi se postupno izvela recimo maksimum 5-10% ljudstva mesečno onda bi moglo da radi posao a da se Brigade ne obezvrede totalno. Zbog toga se pominje tolika mobilizacija. Realno Ukrajincima treba još jedno 150k ljudi u novim jedinicama da i oni imaju dovoljno i za front i za rezervu i više od toga nema smisla, osim ako se linija fronta ne proširi na Rusiju, Belorusiju, Moldaviju.

 

Treći razlog je ekonomske prirode. Sam Zelenski je rekao da za 500k mobilizaciju treba 13,5 milijardi evra, ta sredstva treba prvo obezbediti pa tek onda krenuti u tako nešto a ne da vam se desi kao rusima da vam mobilizovani spavaju u štalama, duže trule puške, sami kupuju vojnu opremu i da ne nabrajam dalje. To je nešto što se planira jer za razliku od početka rata kada su postojale rezerve opreme i oružja da se mobilizovani opreme sada čisto sumnjam da imaju te količine, osim možda pušaka pošto je SSSR to štancovao kao mutav.

 

I naravno na kraju mobilizacija smanjuje broj radnika u ekonomiji što direktno negativno utiče na istu. Ako nema slobodnih radnika na tržištu nema mogućnosti za dizanje ekonomije. Recimo Ukrajincima treba dosta ekstra radnika kada dođe sezona poljoprivrednih radova a ako na tržištu ne bude istih .... Kod Rusa već sada vidimo da ne mogu da dižu ratnu proizvodnju kako su hteli  i da je jedan od razloga i nedostatak radne snage.

Sve ovo što si napisao ima smisla.

Međutim, i pored toga Ukrajina ima problema sa mobilizacijom i stalno se to napominje. Čak je i Zelenski smenio neke rukovodioce za mobilizaciju,zbog korupcije, ali i zato što ne obezbedjuju dovoljno ljudi. Gomila je snimaka kako hvataju ljude sa ulice i odvlače u kombije. To meni nije jasno, toliko ljudi, a opet problemi. Fancy je napisao da je on eskivirao (lepo za njega), ali zamislite da to uradi većina Ukrajinaca, ko bi branio zemlju?

Da nema problema sa popunjavanjem jedinica ne bi Estonija nudila da vrati vojne obveznike, ili ne bi Finska naglašavala da ona to neće da radi, a bilo je priče da će i širom Evrope možda da se organizuje ukidanje povlastica muškima da bi se tako naterali da se vrate i bore se. U Nemačkoj je bilo potegnuto to pitanje i to odavno, ali se odustalo, za sada. Dakle ljudi fale i to je ono što me čudi. Tolika zemlja... Još kad se doda to što si napisao, da nisu potrebne stotine hiljada u kratkom roku.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pangea said:

Sve ovo što si napisao ima smisla.

Međutim, i pored toga Ukrajina ima problema sa mobilizacijom i stalno se to napominje. Čak je i Zelenski smenio neke rukovodioce za mobilizaciju,zbog korupcije, ali i zato što ne obezbedjuju dovoljno ljudi. Gomila je snimaka kako hvataju ljude sa ulice i odvlače u kombije. To meni nije jasno, toliko ljudi, a opet problemi. Fancy je napisao da je on eskivirao (lepo za njega), ali zamislite da to uradi većina Ukrajinaca, ko bi branio zemlju?

Da nema problema sa popunjavanjem jedinica ne bi Estonija nudila da vrati vojne obveznike, ili ne bi Finska naglašavala da ona to neće da radi, a bilo je priče da će i širom Evrope možda da se organizuje ukidanje povlastica muškima da bi se tako naterali da se vrate i bore se. U Nemačkoj je bilo potegnuto to pitanje i to odavno, ali se odustalo, za sada. Dakle ljudi fale i to je ono što me čudi. Tolika zemlja... Još kad se doda to što si napisao, da nisu potrebne stotine hiljada u kratkom roku.

 

Ima li nekad mobilizacija u kojima ljudi ne izbegavaju pozive ? Naravno da će da ga hapse ako se ne odazove. Koliko ima tih snimaka ? 100, 200, neka je i 1000, mobilizovali du do sada preko 600k ljudi tako da je to zanemarljiva cifra. Nisu svi hrabri, ima ljudi koji se boje a ima ih i koji ne žele da ratuju pa rizikuju izbegavajući pozive. Zelenski ne dozvoljava veliku mobilizaciju i želi da čuje tačan plan šta sa njima planiraju pre nego što im dozvoli. Zalužni traži 500k ljudi ali očigeldno nema plan šta će sa njima pa Zelenski ne odobrava. Zelenski nije lud da dozvoli tako nešto pa da gomile ljudi sedi u pozadini jer nemaju čime da ih opreme i pošalju na front i da plaćaju dodatne troškove bez pokrića.

 

Što se tiče Estonije ako Ukrajina traži svog građanina zato što je prekršio zakon, a neodazivanje pozivu na mobilizaciju je upravo to, onda Estonija mora da ga isporuči. Ako imaju pravo na Azil onda ok, ti mogu da ostanu ali većina su oni koji jednostavno neće da ratuju, ko vele, neka to drugi odrade. Krajnje je nemoralno da držiš ukrajinske dezertere i hraniš ih a tu istu Ukrajinu držiš za saveznika, to je neodrživa pozicija, a pošto je Estonija pod žestokim pritiskom Rusije oni prirodno žele da pomognu UKR na svaki način. Kod nas 90-ih je bio ogroman procenat ljudi koji su izbegavali pozive pa čak i dezertiralih sa ratišta. No koliko sam ja ispratio ovu priču Ukrajina to još uvek nije tražila od Estonije.

 

@MeanMachine

 

Domet NASAMS se u principu ne zna. Ono što se sumnja je da je 50km ca C7 raketom, no ti tekstovi nisu uzeli u obzir da je prošle godine ušla u proizvodnju AMRAAM-EX za koju se sumnja da ima domet od 70-100km. D verzije imaju od 100-160km domet jedino nisam nigde našao da li one mogu iz NASAMS da se ispaljuju.

 

Sad sam malo gledao sisteme S-300 i našao sam samo jedan model sa dometom manjim od 75km koji je iz 70-ih, tako da mi nije jasno odakle ti podatak da S-300 nema domet da obori ove avione ? Ova što je pala u Poljskoj je dometa 90km, ne znam da li su još neke identifikovane na zemlji.

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Klotzen said:

@MeanMachine

 

Domet NASAMS se u principu ne zna. Ono što se sumnja je da je 50km ca C7 raketom, no ti tekstovi nisu uzeli u obzir da je prošle godine ušla u proizvodnju AMRAAM-EX za koju se sumnja da ima domet od 70-100km. D verzije imaju od 100-160km domet jedino nisam nigde našao da li one mogu iz NASAMS da se ispaljuju.

 

Sad sam malo gledao sisteme S-300 i našao sam samo jedan model sa dometom manjim od 75km koji je iz 70-ih, tako da mi nije jasno odakle ti podatak da S-300 nema domet da obori ove avione ? Ova što je pala u Poljskoj je dometa 90km, ne znam da li su još neke identifikovane na zemlji.

 

NASAMS je pvo sistem i tu su dometi znatno manji nego kad lovac lansira istu raketu posto su uslovi lansiranja totalno drugaciji. NASAMS ima domet od 30km, ER varijanta nema amraam raketu iako pise da je amraam-er, to je potpuno druga raketa samo je tragac od amraam, pa i sa tom raketom domet je 50km a nadaju se da ce ici i do 70km. Naravno radi se o teorijskom dometu u realnosti moze biti solidno manji npr ako meta zna da je raketa lansirana ka njoj.

 

Ukrajinci imaju najvise tih matorih S300 sa teorijskim dometom od 70-90km dok je praktican domet solidno manji. 

 

Takodje S300 mora imati i nisanski radar da bi rakete uopste mogle da se navode za razliku od zadnje verzije Patriota ili S400 (neke zahtevaju radar neke ne). 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Moja lista zelja koju sam poslao Deda Mrazu:

 

- 70-80 F-16 (samo USA ih ima 915 aktivnih i 333 u skladistu; a sirom sveta ih ima jos 2400)

- 10 000 M1156 Precision Guidance Kit
- 1000 JDAM

- 1000 GMLRS

- 500 Excalibur
- 200 ATACM
- 100 Taurus
- 100 Storm Shadow

- 600 M113 (samo D ih ima 4000)
- 400 Bradly (samo USA ih ima oko 5000) / CV 90 / Marder / AMX-10
- 200 Abrams (USA 2645 aktivnih i 2000 na skladistu) / Leopard / Leclerc / Challenger 2
- 200 M 777
- 100 Panzerhaubitzen 2000 / Zuzana / Archer

- 4 Patriot
- 4 Iris
- 50 Gepard

 

- ??? drona

 

Da li bi ovo, uz 150 000 granata 155mm mesecno, bilo dovoljno za znacajnije unistenje russke logistike (Kercki most. na pr.)

i probijanje fronta ?

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dragan said:

Moja lista zelja koju sam poslao Deda Mrazu:

 

- 70-80 F-16 (samo USA ih ima 915 aktivnih i 333 u skladistu; a sirom sveta ih ima jos 2400)

- 10 000 M1156 Precision Guidance Kit
- 1000 JDAM

- 1000 GMLRS

- 500 Excalibur
- 200 ATACM
- 100 Taurus
- 100 Storm Shadow

- 600 M113 (samo D ih ima 4000)
- 400 Bradly (samo USA ih ima oko 5000) / CV 90 / Marder / AMX-10
- 200 Abrams (USA 2645 aktivnih i 2000 na skladistu) / Leopard / Leclerc / Challenger 2
- 200 M 777
- 100 Panzerhaubitzen 2000 / Zuzana / Archer

- 4 Patriot
- 4 Iris
- 50 Gepard

 

- ??? drona

 

Da li bi ovo, uz 150 000 granata 155mm mesecno, bilo dovoljno za znacajnije unistenje russke logistike (Kercki most. na pr.)

i probijanje fronta ?

Ne

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo da kažem zašto mislim da ne, pošto imam par minuta viška.

 

Prvi razlog je taj što je Ukrajina i ranije imala (a možda i dalje ima) sve ovo što si nabrojao, pa i više, grunuli su sve na jedno mesto i osvojili Robotine. Naravno, računajući odgovarajuće zamene, koje su gotovo pa pandani te tehnike po kvalitetu. Mislim, nadam se da niko ne misli da je F16 svemirska tehnologija, to je napredan, odličan avion, ali ništa više od toga. Ili Abramsi koji su takođe super tenk, koji je već u Ukrajini. Ali, ne smeju da priđu frontu da bi se sačuvala fama oko njihove superiornosti što je dobro za buduću prodaju Evropi koja je dobrano razoružana (u vatru su bačeni Nemački pandani, Leopardi, koji bivaju uništavani kao i svako drugo oružje, odnosno konkurent abramsu za prodaju biva izložen lošem glasu). Isto važi i za oklopna vozila koja su odlična, ali...

 

Ukratko, prvi korak ka pobedi za Ukrajinu je da se prestane sa pričom da je zapadno oružje super superiorno a da rusi samo umeju da lopataju i šalju bedne Iranske dronove. Velika je greška podceniti neprijatelja, a to se konstantno radi u zapadnim medijima. Vojni stručnjaci na zapadu znaju istinu, ali se drže priče koja prodaje oružje, i koja vodi do poraza.

 

Drugi razlog je taj što, ma koliko super tehnike Ukrajina dobila, tu tehniku treba neko i da koristi, a to ne mogu da budu rezervisti, često na silu dovedeni na front. Da bi se uvežbale posade tenkova, artiljerijskih oružja trebaju meseci, a realno godine. Ja sam u vojsci bio artiljerac i obuka je trajala 5 meseci posle kojih smo išli na dva gadjanja i sve je to bilo prilično traljavo iako smo vežbali po ceo dan, rasklapali i sklapali haubicu 122 mm hiljadu puta, kačili na kamion i sl. Mogu da zamislim da nas je neko posle tih pet meseci bacio na front. Gledao sam nekoliko snimaka iz Bredlija gde nastaje haos u koloni dok su u akciji, gde se puca dok su druga prijateljska vozila u liniji. Naravno to je rat, nije igrica i to je da kažem normalno, ali se mora svesti na najmanju moguću meru, što se postiže višegodišnjim treningom, a vremena za to nema. Ovo važi i za ruse, naravno, nisu ni oni svi specijalci, ali imaju drugačiju taktiku, odbrana i rat iscrpljivanja jer smatraju da će duže izdržati, jer su digli industriju na ratnu privredu za razliku od zapada. Imajući u vidu skorija dešavanja sa zatezanjem pomoći, isporuka oružja i slično, mislim da ispravno razmišljaju. Ne vidim ni jedan ozbiljan potez da se stvarno planira pomoć koja će doneti prevagu Ukrajini, samo gomile fraza i obećanja.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Dragan said:

Moja lista zelja koju sam poslao Deda Mrazu:

 

- 70-80 F-16 (samo USA ih ima 915 aktivnih i 333 u skladistu; a sirom sveta ih ima jos 2400)

- 10 000 M1156 Precision Guidance Kit
- 1000 JDAM

- 1000 GMLRS

- 500 Excalibur
- 200 ATACM
- 100 Taurus
- 100 Storm Shadow

- 600 M113 (samo D ih ima 4000)
- 400 Bradly (samo USA ih ima oko 5000) / CV 90 / Marder / AMX-10
- 200 Abrams (USA 2645 aktivnih i 2000 na skladistu) / Leopard / Leclerc / Challenger 2
- 200 M 777
- 100 Panzerhaubitzen 2000 / Zuzana / Archer

- 4 Patriot
- 4 Iris
- 50 Gepard

 

- ??? drona

 

Da li bi ovo, uz 150 000 granata 155mm mesecno, bilo dovoljno za znacajnije unistenje russke logistike (Kercki most. na pr.)

i probijanje fronta ?

 

Kerčki most mogu da sruše i sada ali iz nekog razloga to ne rade. Ovo što si nabrojao nije baš dobro upakovano. Broj F-16 nije važan, bitno je šta će od raketa dobiti i to da će na određenu cifru tih aviona Ukrajina uvek moći da računa bez obzira na gubitke. Ako dobija protivradarske i protiv avionske rakete sa maksimalnim dometom to je dovoljno da F-16 neutrališe 90% ruskih napada avijacijom i da natera ruse da udalje PVO još dalje od fronta.

 

Bombe i rakete koje si naveo nisu neke veće cifre, verovatno toga i dobijaju u tim količinama. Granate treba 10k dnevno to se smatra nekim otpimumom a 15k bi bilo idealno. Brojevi kopnene tehnike su već respektabilni, to bi značajno ojačalo Ukrajinsku vojsku. PVO je vrlo važan, ali tu je isto usko grlo sa brojem raketa. Dronova nikad nije dosta.

 

Prvo što treba da vidimo su granate, bez toga nema vajde ulaziti u ofanzivu. Ako Ukrajina ne može da recimo 7 dana tuče u kontinuitetu tamo gde napreduje onda je to sve uzalud. Dok se čeka povećanje proizvodnje granata prvo da vidimo F-16 da li će uspeti da udalji rusku avijaciju i PVO od linije fronta, to je prvi zadatak pre sledeće ofanzive. Navodno je oformljena baterija Patriota kod Odese, tako da oni verovatno stižu i više nego što se objavi to će da neutrališe rusku avijaciju u Crnom moru i da otvori Krim za napade sa mora dronovima i prepadima.

 

Takođe im treba nešto protiv dronova ali to za sada ne postoji, ako bi neko uspeo da proizvede neko anti dron oružje to bi bio game changer no za sada nema ni naznaka da je neko blizu.

 

Kada kažem ofanziva mislim da na ozbiljne ofanzive kakve smo gledali 2022. godine. Ove sa napredovanjima od par stotina metara su moguće i sada ali džaba to kada ti treba mesec dana da pređeš par kilometara.

 

Potresan video :

 

 

 

Ruski vojnik moli za milost dron operatera. Nema odbrane od ovih pošasti na frontu.

 

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

@Pangea

Happy TV ? Umotan u celofan.

 

@Klotzen

Hvala za analizu. Slazem se to za F-16 i rakete - zato sam i napisao

- 1000 JDAM

- 1000 GMLRS
- 100 Taurus
- 100 Storm Shadow

- 200 ATACM

To bi valjda bilo dovoljno da uniste vecinu bitnih mostova, zeleznickih cvorista, komandnih centara i skladista municije ?

I mozda nekoliko hiljada vojnika.

 

Pokusao sam da navedem cifre koje su donekle realne, tj. ono sto Zapad trenutno ima.

Jos uvek mi nije jasno to sa granatama.

1.5 milion godisnje - ako bi svaka peta ubila samo jednog russa, to bi bilo 300 000 mrtvih (+isto toliko ranjenih) i 300 000 vozila.

Ili su one zaista tako neefikasne ?

Zato mi se cini da bi precizna municija, kao na pr.

- 10 000 M1156 Precision Guidance Kit (koji nije tako skup; 10 000 komada ~ 135 miliona $)

- 500 Excalibur

imala puno veci efekat.

Sa time bi valjda mogli direktno na frontu da uniste bar 2 000 tenkova, oklopnih vozila, artiljerije, kamiona i onesposobe bar 30 000 vojnika.

 

Ako se uz to jos uracunaju

- 400 Bradly / CV 90 / Marder / AMX-10
- 200 Abrams / Leopard / Leclerc / Challenger 2
- 200 M 777
- 100 Panzerhaubitzen 2000 / Zuzana / Archer (ovim bi mogli sa rastojanja na koje russi ne dobacuju da naprave dosta stete)

i drone trebalo bi valjda biti dovoljno da dobro nacnu russku odbranu, posebno ako bi se sve koncentrisalo u nekoliko nedelja ?

U cemu gresim ?

Mislim da Ukrajina do sada nije imala u tim kolicinama JDAM, GMLRS, ATACM, Strom Shadow (Taurus=0), M1156 Precision Guidance Kit i Excalibura.

 

 

 

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

@Klotzen

 

Da dronovi su totalno nova dimenzija rata kod Rusa se pojavio snimak gde dronom ili dronovima sprovede zarobljenike. Ono što smo nekad mislili da je SF sad gledamo.

 

@Dragan

 

Da, vrlo su neprecizane obične granate.

 

Inače cene svega su otišle nebu pod oblake. Npr dešavalo se da običnu 155mm plaćaju 8000dolara! 

 

Pa sad zamisli koliko tek koštaju precizne granate.

 

Dakle na cene pre sukoba zaboravi.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, MeanMachine said:

...

Da, vrlo su neprecizane obične granate.

 

Inače cene svega su otišle nebu pod oblake. Npr dešavalo se da običnu 155mm plaćaju 8000dolara! 

 

Pa sad zamisli koliko tek koštaju precizne granate.

 

Dakle na cene pre sukoba zaboravi.

Pa zato mi je logicnije da je bolje (laksi transport, ista cena jer manja kolicina, veca efikasnost) da imaju 50 000 preciznih granata (a to se moze uraditi sa M1156 Precision Guidance Kit), nego 1.5 milion nepreciznih.

Tehnike su im vec podosta unistili.

Neki procenjuju da, ako se nastavi ovim tempom, za 4 meseca russija nece imati skoro nista vise od iole moderne artiljerije i tenkova.

Pitanje je i koliko mogu da podnesu jos gubitke u ljudstvu (ne sto ih nema, vec zbog nepopularnosti mobilizacije, slabe obuke i nedovoljnog naoruzanja). Ja mislim da im je tacka pucanja ako jos 200 hiljada pogine i 400 000 bude ranjeno, sto bi uz neki prosek od 500 mrtvih na dan (kod Avdijevke su imali nekoliko nedelja i po 800-900 na dan) potrajalo jos 400 dana.

 

A nadam se i finansijskim problemima koje ce russija sigurno uskoro imati sve vise.

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, McLeod said:

Izgleda da F16 deluju u Ukrajini u poslednjih nedelju dana, ali videcemo uskoro da li je to tacno i koji je efekat.

 

Ne, nije još isporučen.

 

S druge strane, izgleda da je svima dokurčilo neslanje F-16 (moguće ne samo F-16), te će to raditi bez obzira na stav bele kuće.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...