Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

On 12/9/2023 at 1:33 PM, Beonegro said:

Imas desetak kongresmena koji su protiv i dva senatora. Zbog tesne vecine koju republikanci imaju u kongresu, tih desetak ima daleko veci znacaj nego sto bi inace imali i ucenjuju ostale.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mnogo ljudi se ovde osvrće na manjak municije, opreme i oružja.

Ono što treba da brine Ukrajinu jeste činjenica da prema izveštaju od 3.11.2023. prosečna starost vojnika na frontu je preko 40 godina. 

 

Što znači da će sledeća runda draftovanja verovatno zahvatiti i "prime real estate" što se tiče muškaraca, to jest one između 23-35 godina. Ključno je da u tom slučaju se dobije dovoljno naoružanja, jer je to demografija koju Ukrajina ne sme da izgubi ukoliko se ičemu nada posle rata. 

 

Vraćanje žena i dece iz inostranstva se gotovo sigurno neće desiti osim ukoliko ne budu nasilno izbačeni iz zemalja gde žive, Čak i u slučaju nekog maksimalističkog ishoda na kraju rata, obnavljanje zemlje koja trenutno liči na površinu Venere je gotovo nemoguće završiti u ovom veku ukoliko broj muških žrtava bude preveliki. 

 

Ono što je gotovo izvesno jeste da u slučaju bilo kakve nove vojne pomoći, Ukrajina je zavšrila sa bilo kakvim ofanzivnim kretanjima, i da će ukopavanje i defanziva trajati sigurno do jeseni 2024. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da smo ranije pisali o tome, UKR ima sasvim dovoljno sposobnih muskaraca da iznesu rat do pobede, ako se zapadni komesari dogovore u vezi bezrezevne podrske u vidu slanja kvalitetnog naoruzanja i municije, a tesko da ce uz sva poturanja nogu, kolektivni zapad propustiti priliku da zavrse sa Rusijom kao nekim ozbiljnim konvencionalnim vojnim faktorom. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, longbowman said:

 

Ono što treba da brine Ukrajinu jeste činjenica da prema izveštaju od 3.11.2023. prosečna starost vojnika na frontu je preko 40 godina. 

Kako može da te brine aritmetička sredina između 28 godina (što je donji prag mobilizacije) i 60 godina (što je gornji prag mobilizacije)? 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, longbowman said:

Mnogo ljudi se ovde osvrće na manjak municije, opreme i oružja.

Ono što treba da brine Ukrajinu jeste činjenica da prema izveštaju od 3.11.2023. prosečna starost vojnika na frontu je preko 40 godina. 

 

Što znači da će sledeća runda draftovanja verovatno zahvatiti i "prime real estate" što se tiče muškaraca, to jest one između 23-35 godina. Ključno je da u tom slučaju se dobije dovoljno naoružanja, jer je to demografija koju Ukrajina ne sme da izgubi ukoliko se ičemu nada posle rata. 

Ovo i mene zanima. Na podatak o prosečnoj starosti sam naleteo i ja na twitteru negde (mada mislim da je bio čak i veći broj) i to je predstavljeno kao u prilog tezi da je Ukrajina već izgubila dosta mladih. Pošto je dolazilo od blago rečeno upitnog naloga, nisam baš bio siguran o čemu se radi.

 

Dakle, podatak jeste tačan, ali ne znači da su samo stariji ostali da ratuju? Pojma nemam kako se vrši mobilizacija i po kojim prioritetima pa zato pitam.

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

Ilja Kiva je gadna pojava, što za vreme svog mandata na ukrajinskoj strani i članstva u desnom sektoru, što nakon toga u ruskoj službi. 

Good riddance. 

 

Offtopic : 

 

Jel neko zna na kojim ilegalnim supstancama je Arestovič, ja već mesecima pokušavam da dešifrujem šta ta čovek piše i koja su značenja ovih njegovih analiza ? 

Edited by longbowman
Link to comment
Share on other sites

Руски блогери на сва звона ударају да је пала Маринка, а не могу да нађем ништа поуздано. Знам да овде људи озбиљно прате, па ако има нека потврда из поузданог извора, био бих захвалан.

 

Него, кад сам већ ту, одавно сам изгубио начина да пратим овај рат осим по неким иоле провереним друштвеним налозима и ако на телеграм каналима сви имају исто. Једини проблем је што ми је понестало оптимизма који они и даље имају. Онда помислим: ако је мени тако из топлог дома и безбедности, како ли је Украјинцима већ две године? Ако је неко скоро давао неки општи реални пресек стања овде и колико-толико уравнотежене прогнозе, био бих захвалан. Ако није, молим вас да неко напише за нас којима војска и ратовање нису јача страна. Такође, са пропагандне стране, имао је Вашингтон пост нека два дугачка текста о летњој офанзиви и... Не уливају ми наду, а примећујем да је сличних све више. Објективност или Руси мало побољшавају пропаганду?

Само ако може објективно, лепих жеља имам за извоз.

Edited by Rex
Link to comment
Share on other sites

marinka.jpg

 

Ovo je Marinka prema većini Ukrajinskih izvora. Ovaj deo severno od reke je sigurno u Ukrjainskim rukama jer ni sami Rusi ne tvrde suprotno. Deo južno je možda pao u ruske ruke. Rusi stalno tvrde kako zauzimaju neka mesta kao što je Marinka, Sinkovka i Stepove ali to su više laži telegram kanala jer je većina njihovih pretplatnika navikla na bombastične vesti i ako prođe par dana bez dobrih vesti odma idu na sledeći kanal 🙂

 

Trenutno imamo relativno zatišje na frontu, do ovog vikenda Rusi su bili u ofanzivi kod Avdivke i kod Kupjanska ali se sad sve smirilo. Ima lokalnih napada ali ništa bitno se ne događa. Po nekim izvorima Rusi su kod Avdivke odustali od pokušaja da okruže grad i izgleda da će da napadnu grad u stilu Bahmuta, biće to krvave borbe sa sproim napredovanjem jer je taj grad utvrđen još više od Bahmuta.

 

Kod Bahmuta imamo neke pokušaje Rusa da zauzmu Kliščejevku ali se to završilo gadno po njih sudeći po novim video klipovima. Severno od grada Ukrajinci su napustili par kilometara klina koji su tu imali što je po meni takođe znak da su odustali od ofanzive na ovom pravcu.

 

U globalu mislim da ulazimo u zatišje, naravno biće napada lokalnog karaktera ali mislim da većih pomeranja na frontu neće biti do proleća. Čak i na proleće da bi bilo većih pomeranja Rusi bi morali dobrano da dignu proizvodnju tehnike i da mobilizuju bar još 300-400k ljudi za neke ozbiljnije ofanzive dok Ukrajincima nedostaje veća pomoć zapada da bi mogli nešto da organizuju. Ovog leta smo videli da 100 tenkova i 200 oklopnjaka nije nešto čime se rešava rat tako da mora toga mnogo više da stigne da bi oni imali šanse. Po mom mišljenju zapad i ne interesuje toliko pobeda koliko da održe Ukrajinu u ratu i da tako iscrpljuju Rusiju.

 

@longbowman

 

Arestovič je atention whore koji se pljuvačinom sveti Zelenskom što ga je isterao iz vlade u Januaru zbog preteranog lupetanja i soliranja. Mislim da ne radi za Ruse jer on i njih pljuje. Jednostavno vrši pritisak da dobije neko uhlebnjenje, tretnutno više nije u Ukrajini, mislim da je u jednoj od Baltičkih Republika ali nemam proverenu informaciju.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da nema nove USA pomoci za UA, makar do kraja ove godine

 

cnn

 

Biden said Russian President Vladimir Putin was “banking on the United States failing to deliver” new aid, and said American divisions on providing new aid was playing into Russia’s hands. 

 

“We must, we must, we must prove him wrong,” Biden said.

 

He noted the host of a Russian state television program had praised Republicans for blocking the passage of new Ukraine aid last week.

 

“If you’re being celebrated by Russian propagandists, it might be time to rethink what you're doing,” Biden said. 

 

Biden later defined US expectations for Ukraine as the war approaches the end of its second year. 

 

“We want to see Ukraine win the war,” Biden said. “Winning means Ukraine is a sovereign, independent nation. And it can afford to defend itself today and deter further aggression. That's our objective.”

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Beonegro said:

U Rusiji su izbori u martu, oni će do tada tražiti nešto što mogu da prezentiraju kao pobjedu, makar lokalnu, tako da ne vjerujem u scenario zatišja.

S ozirom da se Navaljnom od nedavno gubi svaki trag, a da se Prigozinu odavno izgubio, izbori su bukvalno puka formalnost.

Naravno, neko povlacenje iz UA ili dodatna mobilizacija su 'opasni' potezi, tako da odrzavanje sukoba uz lepu medijsku manipulaciju moze da dovede I do 80% glasova.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, djura.net said:

S ozirom da se Navaljnom od nedavno gubi svaki trag, a da se Prigozinu odavno izgubio, izbori su bukvalno puka formalnost.

Naravno, neko povlacenje iz UA ili dodatna mobilizacija su 'opasni' potezi, tako da odrzavanje sukoba uz lepu medijsku manipulaciju moze da dovede I do 80% glasova.

Mislim da će juriti nešto konkretnije tipa zauzimanja Avdejevke, a mislim i da je sa vojne tačke gledišta logično da drže maksimalni pritisak sada kad su Ukrajinci u situaciji da misle o svakoj granati koju treba da opale.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McLeod said:

Propala im je ofanziva kod Avdejevke. Razlupali su ih na svakom pravcu u poljima u kojima su prethodno napredovali. Ako nisu mogli da je okruze, skroz je nelogicno da ce uspeti frontalni napad na nju.

 

Fak, Rusi Novu slave u Avdejevki :cigar:

  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Čak i na proleće da bi bilo većih pomeranja Rusi bi morali dobrano da dignu proizvodnju tehnike i da mobilizuju bar još 300-400k ljudi za neke ozbiljnije ofanzive dok Ukrajincima nedostaje veća pomoć zapada da bi mogli nešto da organizuju. 

 

U slučaju da Avdivka padne, ja ne vidim jedan jedini razlog zbog koga bi Rusi kretali u bilo kakve ofanzive duž fronta, i to ne samo na proleće, već uopšteno.

 

Avdiivka i Marinka su dva poslednja uporišta Ukrajinaca u Donjecku, u slučaju da budu odatle izbačeni, pretnja po sam grad Donjeck će biti uklonjena što će potpuno smanjiti pritisak na rusku pozadinu, a to znači da ćemo duž tih linija verovatno videti jedno ukopovanje slično onom u Zaporožju. Nakon toga vrlo je verovatno da će se stupiti u neki vid pregovora.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, longbowman said:

U slučaju da Avdivka padne, ja ne vidim jedan jedini razlog zbog koga bi Rusi kretali u bilo kakve ofanzive duž fronta, i to ne samo na proleće, već uopšteno.

U slučaju da Avdejevka padne, sledeće veće mjesto gdje Ukrajinci mogu da uspostave odbrambenu liniju je 30-40km daleko, što znači da bi Rusi bili već na nekoliko kilometara južno od Kramatorska, dakle meni liči da pad Avdejevke nije kraj ofanzivnih operacija, nego praktično početak.

Edited by Beonegro
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Klotzen said:

Po mom mišljenju zapad i ne interesuje toliko pobeda koliko da održe Ukrajinu u ratu i da tako iscrpljuju Rusiju.

 

Nazalost, mislim da je ovo cista istina. Da je drugacije, SAD bi zapravo dostavile ono sto je Ukrajini potrebno da pobede u ratu (odnosno da imaju realisticne sanse da ostvare svoje ratne ciljeve i povrate natrag izgubljenu teritoriju). 

 

Ovako, ocigledno je samo cilj da se preko ledja Ukrajine Rusija sto vise izmrcvari u ovoj jezivom zlocinackom ratu. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

U slučaju da Avdejevka padne, sledeće veće mjesto gdje Ukrajinci mogu da uspostave odbrambenu liniju je 30-40km daleko, što znači da bi Rusi bili već na nekoliko kilometara južno od Kramatorska, dakle meni liči da pad Avdejevke nije kraj ofanzivnih operacija, nego praktično početak.

 

Moguć scenario, samo ja ne vidim neku praktičnu korist od guranja  linije Kramatorsk-Slavjansk, iako sam neko nastupanje na tom pravcu očekivao neposredno posle pada Bahmuta kada je Ukrajina bila u jednako teškoj situaciji kao neposredno nakon kontra-ofanzive jesenas. 

 

Meni više ovo liči da Rusija planira da nakon što Donjeck prvi put od 2014. bude van domašaja Ukrajinaca se ukopa i sačeka da usled zamora na suprotnoj strani i među saveznicima im neko ponudi pregovore. 

 

U svakom slučaju mislim da do leta, eventualno jeseni, nećemo videti "big arrow" ofanzive. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, longbowman said:

Moguć scenario, samo ja ne vidim neku praktičnu korist od guranja  linije Kramatorsk-Slavjansk, iako sam neko nastupanje na tom pravcu očekivao neposredno posle pada Bahmuta kada je Ukrajina bila u jednako teškoj situaciji kao neposredno nakon kontra-ofanzive jesenas. 

Ja ne vidim nikakvu praktičnu korist za Rusiju od svega što rade u Ukrajini nakon zauzimanja Krima, moja predviđanja su bazirana samo na tome da su oni proglasili da su 4 ukrajinske oblasti njihove i, dok o Hersonu i Zaporožju može da se diskutuje dokle oni zapravo smatraju da su njihovi, objavljeni cilj njihovog ratovanja je kontrola nad kompletnim Donjeckom i Luganskom oblastima. Zato mislim da neće stati dok bar ne probaju ozbiljno da zauzmu Slavjansk i Kramatorsk, tj. neće zauzeti ta mjesta jedino ako Ukrajina bude u stanu da ih silom spriječi.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, longbowman said:

 

U slučaju da Avdivka padne, ja ne vidim jedan jedini razlog zbog koga bi Rusi kretali u bilo kakve ofanzive duž fronta, i to ne samo na proleće, već uopšteno.

 

Avdiivka i Marinka su dva poslednja uporišta Ukrajinaca u Donjecku, u slučaju da budu odatle izbačeni, pretnja po sam grad Donjeck će biti uklonjena što će potpuno smanjiti pritisak na rusku pozadinu, a to znači da ćemo duž tih linija verovatno videti jedno ukopovanje slično onom u Zaporožju. Nakon toga vrlo je verovatno da će se stupiti u neki vid pregovora.

 

 

 

 

 

 

Avdivka nema nikakve veze sa bombardovanjem Donjecka. Avdivka je svo vreme na liniji fronta i tamo nema sigurno ni jedan jedini top jer bi u sekundi bio detektovan i uništen. Artiljerija se uglavnom nalazi 10 ili više km od linije fronta a Avdivka je par kilometara od fronta. Napraviš krug od 30km od Donjecka i otprilike se tu nalaze topovi koji tuku po gradu.

 

Avdivka je bitna jer je ozbiljno utvrđenje koje Rusi moraju da reše ako misle da okupiraju ceo Donjeck. Posle Avdivke će verovatno ići na Nju Jork koji je takođe žestoko utvrđen pa tek onda mogu da krenu prema Konstatinovki i od Bahmuta prema Slavjansku. Alternativa je da preko Luganjska eventualno izađu na Oskil pa da iz tog pravca udare na Slavjansk ali mislim da je ta priča propala jer su tamo komunikacije skoro potpuno uništene i tuda ne bi mogli da razviju dovoljan broj snaga koji će trebati za Slavjansk. Glavni cilj Rusa je taj konglomerat gradova koji su praktično spojeni Slavjansk-Kramatorsk i dalje na jug idu manji gradovi koji su takođe skoro pa celina sve do Konstantinovke. Mogli bi Rusi da krenu iz Bahmuta na Slavjansk ali time bi razvukli svoje jedinice i otvorili šansu za kontru Ukrajincima. Dakle Rusi moraju da reše Avdivku i Nju Jork i zatim će sve te trupe moći da koncentrišu tamo gde planiraju dalji prodor.

 

Marinka je na samom startu rata već bila na frontu i kao takva je morala biti rešena da se oslobode jedinice koje su tu morale da brane Donjeck. Ono što njih dalje interesuje je da posle Marinke nastave putem od nje prema Vuledaru da pokušaju na taj način da ga zauzmu. Tu su Ukrajinske pozicije vrlo blizu pruzi i verovatno je non stop tuku i ne dopuštaju da se osposobi. Ovih dana su napadali Mihajlovku ali su prošli kao bosi po trnju. Ići dalje na sever i zapad od Marinke nema perspektivu jer tu ima sličnih varošica gde će se već posle par kilometara opet zaglibiti kao u Marinci.

 

@Beonegro

 

Napredovanje do Konstantinovke je nešto što bi bio slučaj na početku rata, sada su Ukrajinci mnogo bolje opremljeni i mogu u svim naseljenim mestima da pruže jak otpor. Gledam ovo Stepove tu nema ni 50 kuća ali evo Rusi tu ginu naveliko već mesec dana. Isto smo mogli videti i u Rabotinu kada su Ukrajinci napadali, svako mesto može da se iskoristi u odbrani. Postoji i Nju Jork pre Konstantivnke a verovatno se pripremaju i ostala mesta na svim pravcima gde Rusi napreduju.

 

Što se tiče ruske koristi tu se slažem. Problem je Putinovog ega jer ako ne dobije ono zašto je pokrenuo smatraće se da ga je izgubio rat. Inače on sebe poredi sa Petrom Velikim tako da je jasno da će da žrtvuje koliko god treba Rusa samo da nešto tamo iskamči. Ukrajinci se definitivno neće predati tako da i on razmišlja da mu je jedina šansa da rat dobije na frontu. Najavio je povećanje armije za 170k ljudi ali to neće biti dovoljno da nešto bitno promeni. Pitanje je i kada će to da se uradi.

 

Edited by Klotzen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...