Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

43 minutes ago, Selina said:

Ali narod u tom "dobrom delu" ( citaj Nemacka) jednostavno ne zeli da se njemu ( narodu) uzimaju pare i uvode razni

porezi i dazbine zbog Ukrajine. A stvarno je tako da recimo u dopisu iz moje komune dobijem obavestenje da mi se porez

na stan uvecava za 100%, izmedju ostalog i zbog Ukrajine. Placala sam do sada 500 evra godisnje, sada 1000 evra.

To nije infostan nego porez na zemljiste, a ja stanujem na sestom spratu u nekoj zgradi.

 

Onda vidis Ukrajince, a narocito Ukrajinke , negovane, otmene, bezobrazne, nadobudne koje ovde zive ko bubrezi

u loju i naravno da to stvara jako neprijatnu atmosferu, a narocito kada se objavi statistika da ih mrzi da uce nemacki

i da rade. Politicare biramo zbog sebe, ne zbog 400 miliona evra koje su date drzavi Peru da prave tamo biciklisticke staze,

ili pre nekoliko nedelja ekstra 300 miliona Hamasu u Gazi.

A politicari u demokratijama moraju da razmisljaju o sledecim izborima.

 

 

 

Da Nemci u većini ne podržavaju Ukrajinu ne bi Šolc povećao fond za pomoć za sledeću godinu sa 4 na 8 milijardi evra, niti bi Pistorius pre par dana izjavljivao da će podržavati Ukrajinu dok god za to ima potrebe. Kada se javno mnjenje preokrene protiv Ukrajine to ćeš videti po delima vlade, prvo će da ignorišu nezadovoljstvo par meseci, pa će onda da počnu da smanjuju pomoć. Za sada toga nema ni u najavi.

 

Da ne spominjem da neki već porede ekspanziju proizovdnje oružja u Rajnmetalu sa 30-im godinama prošlog veka.

 

Takođe postoje stavovi koji nisu preterano bitni. Recimo ja sam za autonomiju Vojvodine ali mi je to tek tamo negde na 10. mestu kada biram za koga ću glasati. Tako isto kada ti neko kaže da je protiv pomoći Ukrajini ispitaj ga da vidiš koliko je to njemu uopšte bitna tema ili je prosto nešto rekao čisto da ne ostane bez komentara.

 

Ovaj drugi pasus je potpuno sigurno netačan. Takve priče smo mi u Srbiji pričali o našim prognanicima iz exYU ali su to bile čiste glupost jer je većina tih ljudi jedva sastavljala kraj sa krajem ako nisu imali rodbinu da ih primi ovde.

 

Imaj na umu da je Ukrajina zemlja od 40 miliona stanovnika i da tamo ima sigurno 1-2 miliona ljudi koji su dobrostojeći i koju su među prvima pobegli, možda jednostavno njih srećeš. 

 

I naravno imaj u vidu da pobeda Rusije u ovom ratu zaoštrava hladni rat koji je već počeo i da će Nemačka morati enormne sume novca da ulaže u svoju armiju ukoliko želi da očuva svoju nezavisnost. Tome dodaj da ukoliko Tramp dođe na vlast može lako da uništi NATO i da dodatno destabilizuje celu evropu što znači da će potrošnja na bezbednosti sektor otići u nebesa u celoj Evropi a to će dobrano da vam poveća poreze i smanji usluge koje država sada obezbeđuje.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Klotzen said:

 

Da Nemci u većini ne podržavaju Ukrajinu ne bi Šolc povećao fond za pomoć za sledeću godinu sa 4 na 8 milijardi evra, niti bi Pistorius pre par dana izjavljivao da će podržavati Ukrajinu dok god za to ima potrebe. Kada se javno mnjenje preokrene protiv Ukrajine to ćeš videti po delima vlade, prvo će da ignorišu nezadovoljstvo par meseci, pa će onda da počnu da smanjuju pomoć. Za sada toga nema ni u najavi.

 

Da ne spominjem da neki već porede ekspanziju proizovdnje oružja u Rajnmetalu sa 30-im godinama prošlog veka.

 

Takođe postoje stavovi koji nisu preterano bitni. Recimo ja sam za autonomiju Vojvodine ali mi je to tek tamo negde na 10. mestu kada biram za koga ću glasati. Tako isto kada ti neko kaže da je protiv pomoći Ukrajini ispitaj ga da vidiš koliko je to njemu uopšte bitna tema ili je prosto nešto rekao čisto da ne ostane bez komentara.

 

Ovaj drugi pasus je potpuno sigurno netačan. Takve priče smo mi u Srbiji pričali o našim prognanicima iz exYU ali su to bile čiste glupost jer je većina tih ljudi jedva sastavljala kraj sa krajem ako nisu imali rodbinu da ih primi ovde.

 

Imaj na umu da je Ukrajina zemlja od 40 miliona stanovnika i da tamo ima sigurno 1-2 miliona ljudi koji su dobrostojeći i koju su među prvima pobegli, možda jednostavno njih srećeš. 

 

I naravno imaj u vidu da pobeda Rusije u ovom ratu zaoštrava hladni rat koji je već počeo i da će Nemačka morati enormne sume novca da ulaže u svoju armiju ukoliko želi da očuva svoju nezavisnost. Tome dodaj da ukoliko Tramp dođe na vlast može lako da uništi NATO i da dodatno destabilizuje celu evropu što znači da će potrošnja na bezbednosti sektor otići u nebesa u celoj Evropi a to će dobrano da vam poveća poreze i smanji usluge koje država sada obezbeđuje.

Sve je tako i tacno, korektno sto ti ovde pises, ali Nemci ( narod, izborno telo) je besno zbog svega i svacega, u prvoj liniji

zbog tabu teme migranti ( tu nisu jos uvek Ukrajinci) i onda ljudi pocinju da gledaju kuda idu nasi poreski novci.

Ukrajinci zaista nece da rade,u drugim zemljama tipa Poljska, Hiolandija i Francuska radi ih preko 50%, ali ovde

jedva 18% i to takodje naravno nervira ljude.

 

A situacija sa vladom je danas vrlo nepovoljna po vladu, sinoc zamalo lincovase seljaci ministra za privredu i vicepremijera.

U ponedceljak je neka vrsta generalnog strajka ( nema veze sa Ukrajinom nego sa vladom an zeneral).

 

Daju se pare i sakom i kapom na sve strane, jedinoi se skrtari na sopstvenim biracima.

Link to comment
Share on other sites

Zato više ukrajinskih izbeglica nema posao

Ljudi koji su pobegli iz Ukrajine u Švajcarsku dobijaju status zaštite S. To znači da im je dozvoljeno da rade ovde.

Međutim, samo jedan od sedam je do sada našao posao. Evo zašto.

 

Spoiler

IT specijalisti, medicinsko osoblje, inženjeri – trenutno postoji manjak specijalizovanog osoblja u mnogim sektorima u Švajcarskoj. Situacija će se verovatno dodatno pogoršati. Ukrajinci sa statusom zaštite S koji su pobegli u Švajcarsku zbog rata u svojoj domovini mogli bi da pomognu. Veoma su motivisani, dobro obrazovani i brzo uče švajcarske nacionalne jezike. Ovo je zaključak studije Univerziteta primenjenih nauka u Bernu (BFH).

Naručio ga je Državni sekretarijat za migracije (SEM) i imao je za cilj da istraži potencijal tržišta rada Ukrajinaca sa statusom zaštite S. Analiza je zasnovana na samoprocenama oko 2000 ljudi koji su učestvovali između kraja septembra i sredine oktobra 2022.

70 posto sa univerzitetskom diplomom

U istraživanju je 40 posto navelo da ima dobru komandu engleskog jezika. Više od 80 procenata je čak počelo ili je već završilo kurs jezika. Prema sopstvenim izjavama, većina Ukrajinaca takođe ima dobro obrazovanje.

Ukupno gledano, 95 odsto ima post-obaveznu kvalifikaciju, a 70 odsto ispitanih ima univerzitetsku diplomu. Profesionalne oblasti koje su najbolje zastupljene su biznis, administracija i pravo, inženjering, proizvodnja i građevinarstvo. Pored toga, među ispitanicima su i osobe sa profesionalnim iskustvom u zdravstvu i obrazovanju. Drugim rečima, profesije koje bi bile korisne na švajcarskom tržištu rada.

Uprkos tim zaključcima, stopa zaposlenosti osoba sa statusom zaštite S sredinom januara bila je samo 14,5 posto, navodi SEM. Zašto onda dobro obrazovane izbeglice koje su spremne da rade brže ne nađu posao u Švajcarskoj?

 

Nedostatak jezičkih veština kao glavna prepreka

Lucern direktor za socijalna pitanja Gvido Graf (64) govorio je o mogućim razlozima u intervjuu za Blick početkom godine . On je rekao: "Mnogi ne govore ni nemački ni engleski, a nivo obrazovanja je takođe niži od očekivanog. Lekari i IT specijalisti – kao što mislite – teško da su među njima."

To potvrđuje i Blickovo istraživanje kantona. Glavna prepreka profesionalnoj integraciji osoba sa statusom zaštite S često se navodi kao nedostatak znanja nacionalnog jezika. Poslovi koje mogu da popune oni koji traže posao koji govore engleski imaju tendenciju da budu ograničeni na visoko specijalizovane profesionalce.

Pored toga, evidentno je da nema mnogo ljudi sa statusom zaštite S koji imaju obuku u informativno-komunikacionim profesijama i koji tamo mogu da se rasporede dopisno brzo. Stoga, post-obavezna obuka ne znači uvek da su lica i visokokvalifikovani specijalisti koje traži švajcarsko tržište rada. Slično tome, sadržaj obuke ne zadovoljava uvek potrebne zahteve. Profesionalna polja kao što su obrazovanje, ekonomija, administracija i zakon često zahtevaju specifična znanja.

 

Mnoge žene sa decom

Konkretno, to znači da ukrajinski knjigovođa, na primer, mora da nauči ne samo nacionalni jezik, već i novi softver i sve posebne karakteristike švajcarskog socijalnog osiguranja i poreske sigurnosti pre nego što nađe odgovarajući posao. Ili inženjer neće biti angažovan bez poznavanja standarda Švajcarskog društva inženjera i arhitekata (SIA). Za sve ovo je potrebno vreme.

Pored toga, mnoge izbeglice su žene koje su ušle u zemlju sa svojom decom – većina njih bez muževa. Mnoge od ovih žena moraju da se brinu o deci.

 

Link to comment
Share on other sites

bbc

 

Russia has used ballistic missiles and launchers supplied by North Korea in its war on Ukraine, the US has said.

National Security Council spokesman John Kirby called it a "significant and concerning escalation" relating to Pyongyang's support for Russia.

He said the US would raise the matter at the UN Security Council and impose additional sanctions on those working to facilitate arms transfers.

Moscow has denied any such collaboration.

Hours after the White House made the accusations, North Korean leader Kim Jong Un called for missile launch vehicle production to be expanded in the country.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, feanorlfc said:

Meni to ipak deluje na nivou preuvelicanog subjektivnog utiska i jednog oblika populizma ( stranci, u ovom slucaju Ukrajinci, su krivi sto je sve skupo)

 

Ukrajinci koje sam upoznao u Svajcarskoj su listom skromni ljudi, koji rade, uce jezik... E sad. Posto ovo vec dugo traje, deca su krenula u skolu, ljudi se uklapaju u drustvo i muskarcima ne pada  na pamet da se vracaju u Ukrajinu i rizikuju da poginu u donbaskom blatu. I ja to potpuno razumem.

 

Ono sto je problem, rat u Ukrajini odavno nije glavna tema ni u medijima ni u drustvu. Nije da nema, ali nije ni glavna vest. Ja se ne secam kada se poveo razgovor o tome na poslu. A poslednji put je jedna koleginica cak pitala: 'To li jos traje?'

U Ch ima oko 66.000, a u D oko 1,3 miliona Ukrajinaca. Meni bi bilo drago da svi ostanu ovde, naravno da jednog dana morati

i jezik da znaju, a i da rade. Nemacku kostaju migranti godisnje 55 miljardi, a to znaci da za neke druge projekte , a tu je i skolstvo

nema para.  Inace ovako stoje stvari sa zaposljavanje po Evropi:

 

In Dänemark sind es 74 Prozent, in Polen und Tschechien zwei Drittel, in den Niederlanden, Großbritannien und Irland mehr als die Hälfte. Dagegen sind es in Deutschland lediglich 18 Prozent. Warum ist die Zahl vergleichsweise so gering?

 

U Danskoj 74%, u Poljskoj i Ceskoj 2/3, Holandija , UK i Irska preko 50% a u Nemackoj u kojoj ih ima daleko najvise samo 18%.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Nedostatak jezičkih veština kao glavna prepreka

 

Ziveo sam kao klinac dve godine u Ukrajini ( izmedju petog i sedmog razreda ) i nakon toga jos 2 godine u Rusiji ( 18-20 ), i zaista mi nikada nije bilo jasno kako je moguce da ljudi toliko ne znaju barem engleski. Mislim da ce se to kud i kamo promeniti u Ukrajini sada, ali je generalno uzasno. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, longbowman said:

 

Ziveo sam kao klinac dve godine u Ukrajini ( izmedju petog i sedmog razreda ) i nakon toga jos 2 godine u Rusiji ( 18-20 ), i zaista mi nikada nije bilo jasno kako je moguce da ljudi toliko ne znaju barem engleski. Mislim da ce se to kud i kamo promeniti u Ukrajini sada, ali je generalno uzasno. 

 

 

Zavisi....ali veruj mi da svaki saobraćajac u Ukrajini i Rusiji je znao da kaže "fajf juro for kofi"....nužda zakon menja.

Link to comment
Share on other sites

Imaju proizvodnju ali čisto sumnjam da su to neke veće cifre. No verovatno kao i svaka druga diktatorska zemlja imaju ogromne zalihe. Koliko ja znam ne proizvode 155mm granate tako da tu ne mogu da pomognu. Oni imaju 122mm i 152mm granate i špekuliše se da šalju oko 100k mesečno od Avgusta. Pored toga proizvode i 122mm rakete koje takođe šalju.

 

Što se tiče ovih raketa koje se sada spominju oni definitivno proizvode balističke rakete ali sumnjam da imaju neku veću proizvodnju. Verovatno imaju na lageru dosta starih raketa koje prave od hladnog rata na ovamo ali ovih novijih čisto sumnjam da imaju u većim količinama.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, longbowman said:

 

Ziveo sam kao klinac dve godine u Ukrajini ( izmedju petog i sedmog razreda ) i nakon toga jos 2 godine u Rusiji ( 18-20 ), i zaista mi nikada nije bilo jasno kako je moguce da ljudi toliko ne znaju barem engleski. Mislim da ce se to kud i kamo promeniti u Ukrajini sada, ali je generalno uzasno. 

 

 

 

Čuo sam od njih samih da im je em loša nastava (pročitaj, prevedi, analiziraj gramatiku), plus nisu imali prilike da mnogo slušaju engleski jer i ono malo filmova koje su imali na TV su bili sinhronizovani. To se donekle promenilo sa internetom, mada i retko imaju prilike ili potrebe da ga koriste, pri čemu mislim na običan svet. Tamo gde dosta letuju domaćini brzo nauče ruski, a vole da ga koriste sa svim Slovenima jer njima to dođe isto.

 

2 hours ago, Constantin said:

Zavisi....ali veruj mi da svaki saobraćajac u Ukrajini i Rusiji je znao da kaže "fajf juro for kofi"....nužda zakon menja.

 

Poskupelo. Devedesetih su na granici žickali cigarete i jedni i drugi, u fazonu da prvo pitaju za cigarete, pa tek onda za pasoš.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, 40Wins said:

Jel Severnokorejanci imaju proizvodnju projektila i municije ili imaju neke zalihe od hladnog rata ako su im dali Kina ili SSSR?

 

Imaju, i to rade neka sopstvena resenja npr ogromni KN-25 raketni bacac:

 

kn25-tube-crop.jpg

 

Prica da su mozda Rusi od Kima 3 nabavili visecevne raketne bacace jer su tu Korejanci znatno ispred Rusa barem sto se tice dometa.

 

Grdosija sa slike ispaljuje rakete precnika 600mm, tezine 3tone i domet je preko 300km. Ali pitanje koliko Korejanci stvarno ih imaju. Doduse sigurno kostaju te rakete znatno manje od Iskandera a pogotovo od Kindzala.

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Mladji Ukrajinci i znaju engleski koliko toliko. Vlasti forsiraju ucenje po skolama itd ..Ali sve preko 30te jok brate. Ali oni kazu da dobar deo Ukrajine ni ukrajinski ne zna, tako da ucenje ukrajinskog vide kao prioritet u odnosu na engleski.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa ovim freelancerima sa kojima sam se susretao poslednjih desetak godina, i iz Rusije i iz Ukrajne, stekao sam utisak da odlicno barataju engleskim jezikom. Tako da ono, zavisi gde na kog naletis. Secam se pretproslog leta, one 2022, u ekspozituri moje banke, na salteru do mene ruska porodica otvara business racun. Komunicirali su engleskim i jezik im je bio neverovatno dobar, dok je sluzbenica nase banke, specijalno dovedena u ulozi prevodioca, zvucala na momente komicno, skoro kao Dacic. Tako, opet kazem, ima svega, pametan je to i darovit svet, ali ebena politika.

Edited by djura.net
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, longbowman said:

 

Ziveo sam kao klinac dve godine u Ukrajini ( izmedju petog i sedmog razreda ) i nakon toga jos 2 godine u Rusiji ( 18-20 ), i zaista mi nikada nije bilo jasno kako je moguce da ljudi toliko ne znaju barem engleski. Mislim da ce se to kud i kamo promeniti u Ukrajini sada, ali je generalno uzasno. 

 

 

nastava engleskog im je bila užasna, plus mnogo manji exposure nego na Balkanu. Ko nije učio privatno već samo u državnoj školi, taj jedva priča.

Od pre koji mesec ima kao neka uredba da lekari, službe i slično moraju da počnu da uče engleski. Ali to će trajati decenijama, ako ikad.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, djura.net said:

Sa ovim freelancerima sa kojima sam se susretao poslednjih desetak godina, i iz Rusije i iz Ukrajne, stekao sam utisak da odlicno barataju engleskim jezikom. Tako da ono, zavisi gde na kog naletis. Secam se pretproslog leta, one 2022, u ekspozituri moje banke, na salteru do mene ruska porodica otvara business racun. Komunicirali su engleskim i jezik im je bio neverovatno dobar, dok je sluzbenica nase banke, specijalno dovedena u ulozi prevodioca, zvucala na momente komicno, skoro kao Dacic. Tako, opet kazem, ima svega, pametan je to i darovit svet, ali ebena politika.

 

To su specifični slučajevi, ali generalno ga nešto mnogo i ne govore. Ako gledamo opštu populaciju, ni jedni ni drugi ga nešto mnogo ne znaju.

 

Ima jedno istraživanje o tome koliko opšta populacija poznaje engleski, može da bude zanimljivo: https://www.ef.com/assetscdn/WIBIwq6RdJvcD9bc8RMd/cefcom-epi-site/reports/2023/ef-epi-2023-english.pdf

 

Ne znam kakva je politika zapošljavanja po bankama, ali mi je čudno da osoba koja sigurno nije iz doba kada je u školi mogao da joj se zalomi samo ruski, nemački ili francuski ne zna ni da bekne, dok je druga na nivou Dačića.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ras kass said:

Ako gradjani EU i Nato pakta ne zele vise svoje pare da trose na Ukrajinu, onda neka krenu da kopaju rovove i spremaju puske. Ko misli da ce rusija nakon Ukrajine stati, taj bas laze sam sebe.

Ovo je vrlo nerealna pretpostavka. Ni Putin nije toliko lud da počne globalni termonuklearni rat napadom na članice NATO. U slučaju pada Ukrajine najugroženija bi zapravo bila Moldavija, koja nije u NATO i ima delove već okupirane teritorije.

 

Štetne posledice bi osetio i Zapadni Balkan pošto bi eventualna pobeda Rusije u ratu sa Ukrajinom imala za posledicu dodatno povećanje štetnog ruskog političkog uticaja, posebno u Srbiji, RS i Crnoj Gori.

 

Za ove zemlje bi najkorisniji i najbolji ishod rata u Ukrajini bio totalni ruski poraz, uključujući povratak Krima pod vlast Ukrajine što bi razbilo iluzije o Rusiji kao velikoj sili koja može da direktno interveniše u WB regionu.

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Protiv NATO bi mogli da organizuju neki proksi rat uz pomoć njihove manjine. U Letoniji i Estoniji ima ih preko 20% , pogotovo je ugrožena Estonija koja ima par opština na severoistoku gde su Rusi većina. Tu bi mogli nešto da organizuju jer se te opštine naslanjaju na Rusiju.

 

Moldavija bi sigurno bila meta, pogotovo što ona i nema neku ozbiljnu armiju ako ne izvrši moblizaciju na vreme. Mene iskreno čudi da Moldavija nije već u ovom ratu jer ako Ukrajina izgubi i oni su u startu izgubili. Ovo im je bila šansa da se oslobode malignog uticaja putina.

 

Kazahstan će takođe da dođe na red ali pošto je on u dobrim odnosima sa Kinom za sada ne verujem da će putin smeti da ide u tom pravcu, no ako se poremete odnosi sa Kinom Rusija će sigurno napasti Kazahstan da ga spreči da se tešnje poveže sa Kinom ili ne daj bože sa Zapadom pošto i sa njima koketiraju u zadnje vreme. U Kazahstanu ih ima 25% i većina su u severnim i severoisočnim opštinama, mada broj im se drastično smanjuje od 90-ih na ovamo bilo ih je skoro 40% kada se SSSR raspao.

 

Kavkaz je prilično ugoržen takođe. Delove Gruzije već drže okupiranima, trenutno gledamo i definitivni razlaz sa Jermenijom pa ćemo videti da li se tu nešto planira od strane Rusije. Sa Azerima ne verejuem da će se kačiti jer imaju ok odnose a i oni su pod Turskom zaštitom sa kojom se u ovom trenutku definitivno neće kačiti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da u celoj jednačini ima dosta nepoznatih da bi se predvideli dalji koraci i razvoj događaja.

 

Ako krenemo od zapadnih zemalja, mnogi birači bi mogli da se zapitaju zbog čega su njihovi političari džabe krečili, tj. zbog čega su dali silan novac i vojnu opremu da bi se tek tako povukli, a sankcije su delom oštetile i njihove firme koje su se jednostavno povukle ili prekinule trgovinske odnose. Svi koji su aktivno podržavali Ukrajinu bi morali da progutaju mnogo knedli dok to objasne.

 

Što se tiče Moldavije, njen okupirani deo se graniči sa Ukrajinom, što okupatorima smanjuje logističke mogućnosti i direktnu vezu sa glavninom vojske, a to bi se moglo ostvariti jedino ako Ukrajina bude potučena baš do kraja i postane ruSSka teritorija, što na sreću ne deluje toliko izvesno. Pretpostavljam da je status quo održan jer moldavska vojska nije dovoljno jaka da ih protera, a od Ukrajine se u ovom trenutku ne bi moglo tražiti da se angažuje u sadejstvu sa moldavskom vojskom i da stave okupatore u obruč.

 

Što se tiče ostalih zemalja, svako ozbiljnije angažovanje bi podrazumevalo otvaranje još jednog fronta, za šta su potrebni novac, ljudstvo i tehnika, a neki novi front bi podrazumevao i preraspodelu trupa, što bi ostalima olakšalo odbranu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Ovo je vrlo nerealna pretpostavka. Ni Putin nije toliko lud da počne globalni termonuklearni rat napadom na članice NATO. U slučaju pada Ukrajine najugroženija bi zapravo bila Moldavija, koja nije u NATO i ima delove već okupirane teritorije.

Naprotiv, da okrenemo pitanje I kazemo da li ce NATO rizikovati nuklearni rat sa Rusijom 'samo' zato sto je Rusija zauzela manji deo ovih pribaltickih republika I Finske naseljen ruskom manjinom cija su prava bila 'ugrozena'? A nastavak koji sledi je instaliranje nekog Lukasenka po tim republikama koji ce da odluce da je bas super da se napusti NATO i sledi Rusija. 

'Pustanje Ukrajne niz vodu' od strane NATO je potez koji ima dalekosezne posledice koje u ovom trenutku nije sve moguce ni predvideti. 

Generalno, posle prvih dana rata i kasnije oslobadjanja Harkova i Hersona, sve sto se desilo ove 2023, sve od pada Bahmuta je tesko blamiranje NATO i saveznika. Ukljucujuci i ofanzivu koja bi bila potpuna katastrofa da UK I storm shadow nisu ozbiljno uzdrmali crnomorsku flotu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

Naprotiv, da okrenemo pitanje I kazemo da li ce NATO rizikovati nuklearni rat sa Rusijom 'samo' zato sto je Rusija zauzela manji deo ovih pribaltickih republika I Finske naseljen ruskom manjinom cija su prava bila 'ugrozena'? A nastavak koji sledi je instaliranje nekog Lukasenka po tim republikama koji ce da odluce da je bas super da se napusti NATO i sledi Rusija. 

'Pustanje Ukrajne niz vodu' od strane NATO je potez koji ima dalekosezne posledice koje u ovom trenutku nije sve moguce ni predvideti. 

Generalno, posle prvih dana rata i kasnije oslobadjanja Harkova i Hersona, sve sto se desilo ove 2023, sve od pada Bahmuta je tesko blamiranje NATO i saveznika. Ukljucujuci i ofanzivu koja bi bila potpuna katastrofa da UK I storm shadow nisu ozbiljno uzdrmali crnomorsku flotu.

Onog trenutka kada bi Rusija napala bilo koju članicu NATO sledi automatski odgovor, prvo konvencionalnim snagama,   a u slučaju da to ne uništi ruske napadače rat bi prerastao u nuklearni. To da NATO neće reagovati ako bi Rusija napala Baltičke državice je samo vlažni san Putinofila koji žive u nekom imaginarnom svetu u kome bi se NATO povio pred "moćnom Rusijom". U svim Baltičkim državama su već stacionirane i NATO trupe drugih članica, pre svega vazdušne snage koje bi odmah reagovale na prvi ruski napad.

 

Po pitanju Ukrajine. Zapad/NATO naravno ne želi pad Ukrajine, ali nema ni obavezu ni želju za direktnim mešanjem. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ostaje pitanje šta bi Putin uopšte dobio nekakvim napadom na Balte? Ukrajina jeste geostrateški bitna, plus imaju jaku istorijsku povezanost plus ono možda najbitnije ako bi Ukrajina usla u eu ili barem sredila ekonomiju uz zapadnu pomoć, kleptoman oligarhija u Rusiji bi imala ogroman problem jer Ukranija naftu i gas nema a običan čovek živi bolje nego u Rusiji.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...