Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

39 minutes ago, Leonard said:

Ima li dje neutralaca???

 

U toku je prestrojavanje. Mozda hvataju beleske iz nove kremaljske underdog retorike. Citam da je to relativno nova strategïja u ruskoj drzavnoj propagandi. 

 

"Priznavanje sopstvenih slabosti da bi se stvorio narativ autsajdera. Povlačenje iz Hersona se u tom kontekstu opisuje kao način da Rusija pametnim taktičkim manevrom poštedi civilno stanovništvo i spase živote ruskih vojnika. Ista poruka je u sredu emitovana na nekoliko kanala. Finansijer Vagner grupe Jevgenij Prigožin, koji je ranije vodio rusku fabriku trolova u Sankt Peterburgu, opisao je povlačenje kao „najveći uspeh” generala Surovikina, izveštava britanski istraživački centar Institut za proučavanje rata (ISV). Kadirov tvrdi da bi manevar mogao spasiti hiljade zivota." Vladimir Solovjov, TV voditelj i ratni huskac, u sredu uvece u svom vrlo popularnom "debatnom" programu: „Naš prethodni koncept male, kompaktne profesionalne vojske ne može se suprotstaviti čitavom NATO-u.” Kazu da samo sto níje zaplakao. Sve moj do mojega! 

 

Ima ovde interesantnih stvari i ako malo skrolujete ima i detaljnih mapa. Slava Ukrajini!

 

Edited by Cyber
  • Like 5
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Jel ima uopste neki snimak iseljavanja 80-100k ljudi i gde su oni otisli. Kontam da par hiljada izdajnika mora bezati, ali ove price dalje??

 

Ludi Beric istu pricu prica, kaze mrtvih je preko 400k UA vojnika da su u Hersonu ginuli kao na traci...al eto prema postovanju prema "nacistima" oni su se povukli.

 

Mnogo su to bolesni ljudi..samo tezak poraz ih moze urazumiti...navodno je doslo i Srba iz Srbije i na poligonu su. Neki cak nisu bili ni u vojsci...teska prica xD

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Beonegro said:

Kad čujem ovog lika sa helo maj frends svaki put pomislim da je sledeća rečenica "evo 10 privezaka u obliku Ajfelove kule za euro"

 

Jeste 🙂, "helo maj frends"

ali dobro izveštava, pogotovo što se tiče promena/pomeranja "na mapi" (možda nije uvek 100% precizan, ali i dalje dosta dobro, pogotovo za one koji nemaju vremena da istražuju različite izvore)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dima je bio super do Harkova... tada je promenio plocu i dosta vozi tu Rusku spiku o maskirovki i taktickom pregrupisavanju. Imao je on dosta promasaja koji su samo imali cilj opravdanje ruskih poraza. Mislim zovi ga kako hoces, ovo je poraz od koga se Rusi nece oporaviti skoro. Cinjenica je da su oni sada presli u stratesku defanzivu, sto i nije tako dobra vest za Ukrajince, ali oni nisu dosli u tudju zemlju da bi se branili. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da postoji neki dogovor između Rusa i Ukrajinaca o ovom povlačenju i da je Rusima pušteno da prelaze rijeku bez (velikog) dejstva ukrajinske artiljerije u zamjenu za mirnu predaju teritorije na zapadnoj obali Dnjepra. Može biti i da dogovor uključuje da neće biti miniranja brane kod Nove Kahovke, niti ukrajinskih napada na infrastrukturu kojom se Krim snabdijeva vodom, ali to ostaje da se vidi.

Uopšte ne bi iznenadilo da je povlačenje iznuđeno ranijim pregovorima ruskih komandanata na terenu o mogućoj predaji uz posredovanje NATO i garancije o tretmanu, nikako ne bih isključio mogućnost da je sa terena poručeno njihovom generalštabu da ih ili evakuiše, ili će oni sami spasavati svoje glave kako god mogu, uključujući i predaju.

 

Sa ruske strane, uzimajući u obzir situaciju sa logistikom i bitnost ruskih jedinica koje su raspoređene na tom prostoru, ovo je zaista najmanje loša opcija i činjenica da su Rusi tu priznali poraz i otpisali sunken costs prije nego što im se (kao kod Kijeva i Harkova) jednostavno desio totalni raspad i bjež'te noge posra vas guzica scenario nije baš beznačajna. Ukoliko inicijativa dolazi od Surovikina, ovo je indikacija da Rusi po prvi put imaju komandanta koji ima autoritet da povuče takav nepopularan ali potreban potez. Ukoliko dolazi od Putina, ovo znači da je ipak postao svjestan situacije.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Devil In My Pants said:

Jel ima uopste neki snimak iseljavanja 80-100k ljudi i gde su oni otisli. Kontam da par hiljada izdajnika mora bezati, ali ove price dalje??

 

 

Moguce da dobar deo evakuisanih civila i nisu civili vec vojnici u civilnoj odeci? Jer je bas cudno da ovako brzo napuste Herson. Jednostavno nemoguce ako nisu poceli da izvlace vojnike znatno ranije.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa oni pricaju o 80-100k civila. Tako su srali i za Karkov.

 

Nema dila tu, sto bi im dali da ruse mostove. To mi nije logicno nikako. Rusima bilo sta verovati moze samo tezak ludak.

 

Inace UA najavljuje da uskoro dolazi veliki broj vojnika sa treninga preko. 

 

Mislim da su UA uspeli da balansiraju artiljeriju sa ruskom tj da Rusi tu vise nisu dominantni, cak i ako imaju vise, manje su precizni.

 

Citirajte, na prolece im  ostaje Krim mozda, ali verovatno i mozda Donjeck ali pod opsadom. 

 

USA nece baciti ovu sansu da se popisaju na Putlera. Niti su ludi da mu daju vreme koje mu sad treba. Jos doslo naoruzanje..ma kakvo primirje crno sa Rusima..taj deo koji sad drze je jako bitan za ekonomsku buducnost Ukrajine.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

 

 

Moguce da dobar deo evakuisanih civila i nisu civili vec vojnici u civilnoj odeci? Jer je bas cudno da ovako brzo napuste Herson. Jednostavno nemoguce ako nisu poceli da izvlace vojnike znatno ranije.

 

 

Ima nekih videa ruskih vojnika koji kažu da su se evakuisali kao civili i da je to rađeno organizovano. Možda više detalja saznamo u narednim danima kada se novinari sjate u Herson i ispitaju lokalce. Priča ima logike jer Ukrajinci nisu gađali te konvoje.

 

Po mom mišljenju odluka da se napusti Herson je donešena pre 10 dana kada su im Ukrajinci prvi put poklopili pontonac. Tada im je bilo jasno da nema šanse da poprave logističku situaciju i da moraju da beže. Pre neki dan se evakuisao neki ruski novinar i u pozadini se vidi rasturen pontonac, doduše nije bio prekinut ali je par barži bilo toliko oštećeno da vozila nisu mogla preko njih.

 

Još jedna smešna stvar je koliko je Putin distanciran od ove odluke. Kao Šojgu i Surovikin sami doneli odluku. Smeha nikad dosta, ovo ne verujem ni u Rusiji da je prošlo 🙂

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devil In My Pants said:

Fala Kanadjanima

 

 

Nema na čemu! Ljudi se ovde bune zbog inflacije i još koječega, ali da se bilo ko bunio zbog slanja pomoći Ukrajini...to još nisam čuo.  

 

Danas je praznik, Remembrance Day (kod vas Dan primirja u Prvom svetskom ratu), dan kada je zlo pobedjeno pre vise od sto godina. Kako vidimo, ni današnjem zlu se ne pise dobro!

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Klotzen said:

Ima nekih videa ruskih vojnika koji kažu da su se evakuisali kao civili i da je to rađeno organizovano. Možda više detalja saznamo u narednim danima kada se novinari sjate u Herson i ispitaju lokalce. Priča ima logike jer Ukrajinci nisu gađali te konvoje.

 

Još jedna smešna stvar je koliko je Putin distanciran od ove odluke. Kao Šojgu i Surovikin sami doneli odluku. Smeha nikad dosta, ovo ne verujem ni u Rusiji da je prošlo 🙂

 

Bold 1: Danas sam gledala video u kome neki mladi Rus u civilu kaze novinaru da im je zapovedjeno da se preobuku i povuku, ali sve je haoticno i ne bas organizovano pa se snalaze. 

Bold 2: Posmatracima nije promaklo da se Putin uvek izmakne i ostavi drugima da dodju sa losim vestima. On se pojavljuje u prvom planu samo kad u pazljivo insceniranom maniru treba da saopsti pozitivne vesti koje prijaju uvcu plebsa. Kao na primer ono sa glasanjem u anektiranim oblastima kad je blistao u Kremlju okruzen svojim klimoglavcima. Prekjuce se, po obicaju, izmakao, prebacio loptu ministru odbrane i generalu da isporuce lose vesti uvijene u oblande, dok se on, zauzet vaznijim poslovima, setkao i slikao u poseti nekoj bolnici gde je kao prisustvovao nekoj operaciji, a potom se sreo sa sefom Ruskog medicinskog i bioloskog zavoda, nakon cega je dan zaokruzen gala proslavom 75-godisnjice doticnog zavoda. Ni rec nije rekao o povlacenju (ko sme da ga ista pita?), dok drzavne lazi koje se valjaju bivaju sve vece i sve grotesknije. 

 

Mene bas zanima ko ce prvi da padne kroz prozor, Surovikin ili Sjojgu? 

 

Slava Ukrajiní! 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, tecra said:

 

 

Nema na čemu! Ljudi se ovde bune zbog inflacije i još koječega, ali da se bilo ko bunio zbog slanja pomoći Ukrajini...to još nisam čuo.  

 

Danas je praznik, Remembrance Day (kod vas Dan primirja u Prvom svetskom ratu), dan kada je zlo pobedjeno pre vise od sto godina. Kako vidimo, ni današnjem zlu se ne pise dobro!

 

 

Čekaj samo da Amigo pročita šta si napisao 🙂

 

  • Like 1
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

„Pred nama je izazovno vreme. Sledeća zima će biti još teža od ove jer nam predstoji Staljingradska bitka, odlučujuća bitka rata u Ukrajini, bitka kod Hersona, gde obe strane koriste hiljade tenkova, avione i artiljeriju. Zapad veruje da će uspeti da uništi Rusiju, Rusija veruje da će moći da odbrani ono što je uzela na početku rata i da rat privede kraju. To će svuda stvoriti dodatne probleme, “, rekao je Vučić [u nedelju 6.11.2022, pre 5 dana].

https://www.danas.rs/svet/ruski-mediji-citiraju-vucica-ceka-nas-najvaznija-bitka-staljingrad/

  • Like 1
  • Ha-ha 18
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Klotzen said:

 

Čekaj samo da Amigo pročita šta si napisao 🙂

 

 

Kad malo bolje razmislim, postoje i ovde oaze neutralnosti. Dovoljno je prošetati do srpske crkve, restorana ili prodavnice hrane sa Balkana. 

 

Pre par dana kupujem sremske kobasice, kajmak i ajvar. Zazvoni telefon jednog ispred mene u redu, a melodija je...ruska himna. Možda bi mu sad bilo vreme da promeni melodiju. Šta fali Lenjinovom posmrtnom maršu? 

  • Like 1
  • Love 1
  • Ha-ha 10
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tecra said:

Nema na čemu! Ljudi se ovde bune zbog inflacije i još koječega, ali da se bilo ko bunio zbog slanja pomoći Ukrajini...to još nisam čuo.  

 

Ljudi se ovde inace ne bune ni zbog cega, pa ni o vojnoj pomoci Ukrajini, ne cudim se uopste, a kada se pobune, sto je jako rijetko, kao sto je bilo ove godine u Otavi, onda se ukljuci najbrutalnija represija.

Ja imam svoj stav, koji je potpuno razlicit od mainstrima na ovoj temi, gdje je najmanje vazno koliko ce Ukrajinaca da izgubi glavu, o tome se ne prica, a da ne govorim koliko sa svakim novim insistiranjem da se sve mora iskjucivo vojno rijesiti, unistava sudbina cijele Ukrajine, jer i kada se rat zavrsi, naravno pregovorima, pocece neke druge muke, isto kao sto se desilo u mom zavicaju, gdje je proslo 27 godina od zavrsetka rata i sve je gore i gore, sve je manje i manje ljudi.

Posto sam vec jednom banovan na ovoj temi jer sam okacio jedan video u kome jedan italijan intervjuise Ukrajinca na teritoriji koju kontrolise Ukrajina, da relativizujem, sto je nonsens, jer je moderacija odlucila da ovo ne bude tema na kojoj se raspravlja, nego na kojoj se navija, nema smisla da me prozivate, a kamoli da se nesto radujete zbog mene.

Vrijeme ce pokazati, ko je bio u pravu. Neutralni mirotvorci ili navijaci.

 

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Amigo said:

 

Ljudi se ovde inace ne bune ni zbog cega, pa ni o vojnoj pomoci Ukrajini, ne cudim se uopste, a kada se pobune, sto je jako rijetko, kao sto je bilo ove godine u Otavi, onda se ukljuci najbrutalnija represija.

Ja imam svoj stav, koji je potpuno razlicit od mainstrima na ovoj temi, gdje je najmanje vazno koliko ce Ukrajinaca da izgubi glavu, o tome se ne prica, a da ne govorim koliko sa svakim novim insistiranjem da se sve mora iskjucivo vojno rijesiti, unistava sudbina cijele Ukrajine, jer i kada se rat zavrsi, naravno pregovorima, pocece neke druge muke, isto kao sto se desilo u mom zavicaju, gdje je proslo 27 godina od zavrsetka rata i sve je gore i gore, sve je manje i manje ljudi.

Posto sam vec jednom banovan na ovoj temi jer sam okacio jedan video u kome jedan italijan intervjuise Ukrajinca na teritoriji koju kontrolise Ukrajina, da relativizujem, sto je nonsens, jer je moderacija odlucila da ovo ne bude tema na kojoj se raspravlja, nego na kojoj se navija, nema smisla da me prozivate, a kamoli da se nesto radujete zbog mene.

Vrijeme ce pokazati, ko je bio u pravu. Neutralni mirotvorci ili navijaci.

 

 

Pa dobro, ne mozes to bas da poredis, jer u Ukrajini nema vise zakrvljenih plemena koja i nece da se stanje normalizuje, plus ih ceka nekakav Marsalov plan ili nesto kad putlerove horde budu najurene.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

 

Pa dobro, ne mozes to bas da poredis, jer u Ukrajini nema vise zakrvljenih plemena koja i nece da se stanje normalizuje, plus ih ceka nekakav Marsalov plan ili nesto kad putlerove horde budu najurene.

 

Zivi bili pa vidjeli.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, erwin said:

Bukvalno neko pročitao putinu, on pozvao šojgua i surovikina i samo im rekao rikverc punom parom bokvasjep'o, onaj majmun na baterije iz Gline nam proriče neke epske bitke

Edited by Beonegro
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Ja imam svoj stav, koji je potpuno razlicit od mainstrima na ovoj temi, gdje je najmanje vazno koliko ce Ukrajinaca da izgubi glavu, o tome se ne prica, a da ne govorim koliko sa svakim novim insistiranjem da se sve mora iskjucivo vojno rijesiti, unistava sudbina cijele Ukrajine

Ono što ja vidim kao kao ključni problem ovog narativa je to što on implicira da NEKO DRUGI insistira na tome da se rat mora rešiti vojno i da se Ukrajinci moraju boriti dok se Rusi potpuno ne poraze i ne isteraju iz Ukrajine. Ali to empirijski nije tačno: apsolutno sva istraživanja (npr. ovde) kažu da na tom stavu najviše insistiraju oni koji na njega jedini imaju moralno pravo - sami Ukrajinci, koji kao zalog za takav stav polažu svoje živote. Negirati ovu činjenicu znači negirati Ukrajincima pravo da sami odlučuju o svojoj sudbini, ili možda još gore, negirati im intelektualnu sposobnost i autonomiju da uvide i odaberu šta je to za njih najbolji izbor, nego im možda treba nametnuti nekakvog tutora koji bi bolje od njih znao šta je za njih dobro. 

 

Naravno, ovo sve važi i u drugom smeru: Ukrajinci apsolutno NEMAJU moralnu obavezu ni prema kome ni da (nastave da) se bore. Ako oni odluče u nekom trenutku da je žrtva prevelika i da više ne žele da se bore i da je bolje da naprave neke dogovore i ustupke Putinu - to je takođe njihovo puno pravo i u tome ih takođe onda treba podržati.
 

Edited by bohumilo
  • Like 15
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, Amigo said:

jer i kada se rat zavrsi, naravno pregovorima, pocece neke druge muke, isto kao sto se desilo u mom zavicaju,

 

Kad smo već kod tvog zavičaja. Bilo je u  ratu u tvom zavičaju predlaganja mirovnih rešenja onoliko, i sva su odbijana dok strana koja je pobedjivala nije počela da ozbiljno gubi osvojenu teritoriju. Tako će biti i u ovom ratu. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Na 'Epiju opet buzdovanishu neki likovi, ni imena im ne znam.

Mozda svaki dan otvaraju sa tim da Ukrainci nece da pregovaraju, a Rusi drze tu pruzenu ruku preko Zaharove.

Nece jer ne smeju od gazde.

Kakogod, na kraju svega ovoga Ukrajina je kao mutant, koji nece postojati na kraju. karikaturalni nemoralni neoliberalni fasisticki projekat

je tu pomesan sa satanskim elementima.

Nestace ova Jukraina cela. Pitao je voditelj da li ce bar neki Kijevski pasaluk da preostane, 

ali ucesnici tvrda srca bese. znaju ruse kojima je pozdrav: Dogodine u Kijevu, Dogodine u Lavovu, tako da tesko da ce nesto da ostane.

 

Svako ce da otkine svoje, Poljaci i Madjari, onoliko koliko su pomogli.

 

Rusija ide na pedagogiju i moral a druga strana na nasilje i strah. 

+

Strahovite investicije od strane zapada su bile podcenjene od strane Rusije, i zato je sada Rusija u malom zastoju

 

Platili 5000 dolara po coveku za milion Ukrajinaca, tehno kampovi ? , planiraju Majdan do detalja, pocinju sve.

Zatim ide dalje, ubistva, Sakasvili sa svojim gruzijskim snajperima koji 'pucaju po civilima po sopstvenom izboru'.

Jaros je bio tamo. 

+

U Parizu demonstracije svaki dan, ali nije to samo Pariz, Nemacka, Holandija. Moze li EU to da spreci? 

Snaga duboke drzave je ipak sprecila pobedu Lepen, probili se poreko Melansona, u Francuskoj oni nemaju vecinu.

Svaki Ukrajinac dobija na ruke od Francuske 870 Evra. Ali na ruke, a jos gas stan i tako dalje, 4000 EUR po Ukrajincu.

 

Frustrirani Francuzi moraju da daju podrski Ukrajini, da finansiraju izbeglice i da trpe kradju na proslim izborima.

Britanci traze povratak Liz Tras.

U Britaniji sada ne postoji neki novi Cercil. Ovaj novi tako fino prica engleski, verovatno je rodjen tamo, ('jeste on je melez'). Ali kada vidite da se negde dve ribice svadjaju, u blizini moze biti Britanac.

Ali bice problema sa Irskom i Skotskom naravno, jer oni su Kelti, a Englezi Germani.

 

 

++++

I za kraj...

Zelenski je sada na vrhuncu i pokusace da iskamci sto vise novca. Kada Rusija povrati Sumi, Cernikov Harkov bice druga situacija.

A kraj ove operacije je uzimanje cele Ukrajine...

 

that's all folks, previse je ovo za danas,  oni piche dalje, mozda ovo jos jedan krug, a mozda nesto sveze...

 

 

 

Edited by KfJ
  • Thanks 2
  • Ha-ha 9
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...