Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Procitah da su francuzi nasli nacin da placaju ruski gas a da se u isto vreme sankcije postuju ali kaze nece da kazu koji je to nacin. Onda su se italijani raspitali kod francuza kako pa su i oni primenili isti nacin i sada kupuju gas a cena nije bitno porasla. To mi zvuci malo neozbiljno ali ako je to neka naznaka da se odnosi normalizuju i da ce rat postepeno da prestaje pozdravljam iz sve snage koji god sporazum da su nasli u svakom pogledu.

4 minutes ago, Perkos2 said:

kako ide evakuacija iz čeličane, poštuje li se dogovoreno?

procitah (francuske vesti) da su svi izasli sve po protokolu, valjda njih 260

Link to comment
Share on other sites

E čuj evakuacija.

 

BBC kaze da odoše ljudi pošto su odradili šta su imali.

Fighters leave as Ukraine ends Mariupol steelworks defence

https://www.bbc.com/news/live/world-europe-61461805

 

Meni liči na predaju i da su oni sad ratni zarobljenici ali slabo gde to piše pa idem da guglam sta znači evakuacija.

Do sada sam mislio da u vojnoj terminologiji to znači da izmestiš ljudstvo ili materijalna sredstva sa jednog dela teritorije koju kontrolišeš na drugi, ali meščini da nije tako.

Edited by Clash
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ciao said:

To mi zvuci malo neozbiljno ali ako je to neka naznaka da se odnosi normalizuju i da ce rat postepeno da prestaje pozdravljam iz sve snage koji god sporazum da su nasli u svakom pogledu.

Šta ćemo sa 40 milijardi $ koje su spremljene ? Da se bace ?

Nema prestanka rata barem do novembra. .

Link to comment
Share on other sites

"Europe’s leaders fall out of key on Ukraine"

 

Sada samo treba da se dogovorimo, kako da nagradimo ovaj neuspesni pokusaj unistenja jedne drzave.

Nema smisla, da su se dzabe trudili i prevaljivali toliki put.

Hajde sto su se Nemci pokazali pickice do sada, ali me cudi Macaroni.

 

Na zalost, sankcije ipak nekako deluju. 😞

 

Ovo je isto malo cudno, pa ako neko moze da objasni.

Aeroflot kupio 8 Airbusa, koje je vec mogao da ima za dzabe, jer su konfiskovani.

https://www.reuters.com/business/aerospace-defense/aeroflot-buys-eight-airbus-aircraft-foreign-leasing-firms-2022-05-13/

 

A evo i izvestaja jednog Hrvata koji zivi u Rusiji (i ciji se otac borio u Lenjingradu WW2).

"Zbog zadnjih promijena u kaznenom zakonodavstvu ljudi izbjegavaju raspravljati o agresiji, zrtvama, gubicima i sl. Ali koliko sam shvatio ima znacajno manje odusevljenja u stilu pocetne faze rata "Dogodine u Kijevu","Cvijeca za oslobodioce", "9.svibnja vodit cemo tisuce zarobljenih nacistickih gadova Crvenim Trgom" (tocnije ga vise nema). Ulicama jos uvijek voze auta s "z" i "v", ali u iznenadjujuce maloj kolicini. Rezimsku televiziju i radio sam iskljucio u potpunosti (izbrisao sam sve moguce TV i radio postaje) ali pretpostavljam da radi 24x7 s dosta negativnim efektima"

"Cijene su porasle. Nema manjka hrane. Ima puno problema s rezervnim djelovima za auta, ponuda novih vozila je skoro nulta, dok cijene su nevjerojatno visoke. Police u ducanima s bijelom tehnikom su prakticki prazne, za izuzetkom domacih i cisto kineskih brendova.
Umjetnicki tecajevi dolara i eura su u padu tako da pametni ljudi otvaraju racune u susjednim zemljama pa kupuju dolare i eura pa ih prebacuju na racune u Kazahstanu, Turskoj, Gruziji, Arneniji i td. Ali samo preko racuna, jer u mjenjacnicama nema valuta u gotovini.
Nakom sto su skoro sve zapadne tvtke napustili Rusiju radno osoblje je dobilo otkaz ali zbog toga da ljudi jos uvijek primajy otpremnine njihovo financijsko odnosno psiholosko stanje jos uvijek je u redu, ali to nece trajati dugo. A takvih ima na desetke ili stotine tisuca."

 

PS

Ovo sam vec stavljao, ali ovde je prevedeno na srpski, pa ce se mozda bolje razumeti.

"Kljucno pitanje - zasto ga niko nije prekinuo ?" :lol:

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2022&mm=05&dd=17&nav_category=78&nav_id=2155959

 

 

Edited by Dragan
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Clash said:

E čuj evakuacija.

 

BBC kaze da odoše ljudi pošto su odradili šta su imali.

Fighters leave as Ukraine ends Mariupol steelworks defence

https://www.bbc.com/news/live/world-europe-61461805

 

Meni liči na predaju i da su oni sad ratni zarobljenici ali slabo gde to piše pa idem da guglam sta znači evakuacija.

Do sada sam mislio da u vojnoj terminologiji to znači da izmestiš ljudstvo ili materijalan sredstava sa jednog dela teritorije koju kontrolišeš na drugi, ali meščini da nije tako.

Le Monde (u njihovom "live") u 11h06 objavio da su rusi objavili da se 265 boraca iz celicane predalo , i da su sada zarobljenici, da ima 51 tesko ranjenih

 

https://www.lemonde.fr/international/live/2022/05/17/guerre-en-ukraine-en-direct-selon-moscou-les-combattants-ukrainiens-evacues-d-azovstal-se-sont-constitues-prisonniers_6126429_3210.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Clash said:

E čuj evakuacija.

 

BBC kaze da odoše ljudi pošto su odradili šta su imali.

Fighters leave as Ukraine ends Mariupol steelworks defence

https://www.bbc.com/news/live/world-europe-61461805

 

Meni liči na predaju i da su oni sad ratni zarobljenici ali slabo gde to piše pa idem da guglam sta znači evakuacija.

Do sada sam mislio da u vojnoj terminologiji to znači da izmestiš ljudstvo ili materijalna sredstva sa jednog dela teritorije koju kontrolišeš na drugi, ali meščini da nije tako.

Evakuisali ih na teritoriju pod kontrolom Rusa gde ce FSB da proveri da li je sve u redu i ako mogu da pomognu nekako.

 

Tako i Rusi kad im ukrajinska raketa potopi brod a ono stalno neki kvar pominju.

 

U ratu je uvek bitno kako se predstave informacije. Lose je za moral da se heroji predaju.

 

 

Just now, feanorlfc said:

Evakuisali ih na teritoriju pod kontrolom Rusa gde ce FSB da proveri da li je sve u redu i ako mogu da pomognu nekako.

 

Tako i Rusi kad im ukrajinska raketa potopi brod a ono stalno neki kvar pominju.

 

U ratu je uvek bitno kako se predstave informacije. Lose je za moral da se 'heroji' predaju.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Clash said:

E čuj evakuacija.

 

BBC kaze da odoše ljudi pošto su odradili šta su imali.

Fighters leave as Ukraine ends Mariupol steelworks defence

https://www.bbc.com/news/live/world-europe-61461805

 

Meni liči na predaju i da su oni sad ratni zarobljenici ali slabo gde to piše pa idem da guglam sta znači evakuacija.

Do sada sam mislio da u vojnoj terminologiji to znači da izmestiš ljudstvo ili materijalna sredstva sa jednog dela teritorije koju kontrolišeš na drugi, ali meščini da nije tako.

Ja ne znam detalje okoo cele te operacije, najbitnije je da se to odradi i sačuvaju životi ljudi a u ratu će naravno svaka strana to da predstavi koa svoju pobedu iako tu stvarnih pobednika nema. Za jedne je to pobeda i zauzimanje teritorije uz predaju protivnika za druge je to pobeda zbog pokazanog otpora neprijatelju i zaustavljanja baremna izvesno vreme neke  ofanzive .

  

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li je bilo ovde ne citam bas najurednije ali juce je bila vest da je izaslo iz celicane 9 boraca sa belom zastavom a da bi nasli dogovor sa rusima oko izlaska ostalih, posle toga su se vratili u celicanu njih 9 - ocigledno su neki dogovor napravili jer su znaci sada svi izasli

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, feanorlfc said:

Evakuisali ih na teritoriju pod kontrolom Rusa gde ce FSB da proveri da li je sve u redu i ako mogu da pomognu nekako.

 

Tako i Rusi kad im ukrajinska raketa potopi brod a ono stalno neki kvar pominju.

 

U ratu je uvek bitno kako se predstave informacije. Lose je za moral da se heroji predaju.

 

 

 

 

2 minutes ago, Perkos2 said:

Ja ne znam detalje okoo cele te operacije, najbitnije je da se to odradi i sačuvaju životi ljudi a u ratu će naravno svaka strana to da predstavi koa svoju pobedu iako tu stvarnih pobednika nema. Za jedne je to pobeda i zauzimanje teritorije uz predaju protivnika za druge je to pobeda zbog pokazanog otpora neprijatelju i zaustavljanja baremna izvesno vreme neke  ofanzive .

  

Ma ja sam vise puta ponovio da sve sto Ukrajina radi u medijskom ratu je opravdano.

Medjutim ovo sto rade zapadni mediji unisono mi je , pa vredjanje inteligencije u najmanju ruku. 
Kakva evakuacija i kurac palac, borili se, najdjacani, imaju opciju predaje ili smrti.

Ovako rade damage control kao da je poplava ili zemljotres pa se evakuisali ranjenici. Pa nismo svi veverice jebem mu misa, rat je ne ide to bas tako.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U Marijupolju je primirje. Do sada je objavljeno da je dogovoreno da se 53 teško ranjena Ukrajinca prebaci u bolnicu u Novoazovsk, a 211 Ukrajinaca će biti prebačeno u Olenivku. Naknadno će biti pokrenuta procedura da budu razmenjeni. To su otprilike oni koje ovih dana vidimo u medijima što se tiče predaje.

 

Šta se događa sa ostalima još uvek niko ne objavljuje. Verovatno čekaju da vide kako će ovo teći pa će se i oni predati. Ako su ostali bez bilo čega od lekova, hrane i municije nema tu više prostora za otpor.

Link to comment
Share on other sites

Evakuacija ili predaja? Zavisi od toga ko ju je izvrsio i kuda su odveli ljude. 

Sudeci po onome sto pisu ovdasnji mediji radi se o predaji koju je naredio Zelenski. 

Ne znam da li bi iko na mestu Rusa pristao na njihovu evakuaciju. 

Nije mi jasno o kakvom otporu se u zadnjih skoro mesec dana se pricalo? Opkoljeni, neprekidno bombardovani, nos nisu mogli promoliti iz katakombi, a pruzali otpor :classic_sad:

Sta da kazem, drago mi je da su ugledali svetlost dana i od srca im zelim da budu razmenjeni. 

Ja sam tokom nato bombardovanja nakon jedne noci provedene u podzemnom sklonistu zapatila klaustrofobiju, kako li je njima bilo sve ovo vreme tamo dole i kakve posledice ce ostaviti na njihovo mentalno zdravlje sam bog zna. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Милица said:

Evakuacija ili predaja? Zavisi od toga ko ju je izvrsio i kuda su odveli ljude. 

Sudeci po onome sto pisu ovdasnji mediji radi se o predaji koju je naredio Zelenski. 

Ne znam da li bi iko na mestu Rusa pristao na njihovu evakuaciju. 

Nije mi jasno o kakvom otporu se u zadnjih skoro mesec dana se pricalo? Opkoljeni, neprekidno bombardovani, nos nisu mogli promoliti iz katakombi, a pruzali otpor :classic_sad:

Sta da kazem, drago mi je da su ugledali svetlost dana i od srca im zelim da budu razmenjeni. 

Ja sam tokom nato bombardovanja nakon jedne noci provedene u podzemnom sklonistu zapatila klaustrofobiju, kako li je njima bilo sve ovo vreme tamo dole i kakve posledice ce ostaviti na njihovo mentalno zdravlje sam bog zna. 

 

 

Ukucaš u YT mariupol i vidiš da borbe nisu prestajale ma šta Putin pričao. Kačili smo neke interesantnije na temi no izgleda da si propustila.

Link to comment
Share on other sites

Ovo su zarobljenici iz celicane, ali je verovatno dogovor da neka treca strana prebroji te ljude,

te da kasnije budu razmenjeni,

da ne bi doslo do scenarija slicnom Srebrenici, o kome Rusi znaju dosta.

 

Nece im biti dozvoljeno da ih ubijaju jednog po jednog ili u grupama, 

da im seku delove tela, salju u sibir, skidaju tetovaze kiselinom i sl,

o cemu su vlazili.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nestade mi pisanije, pa idem iz pocetka. Prvo vezano za Harkov, meni je jedino objasnjenje Ukrajinskog napredovanja tamo Rusko smatranje da je ta strana fronta nevazna, to jest da je a) preblizu granici; b) sazicen region vojskom da bi bilo kakva Ukrajinska inicijativa imala opipljive rezultate. Meni to izgleda zabrinjavajuce, ali sa druge strane i dalje neverovatno da Ukri uspeju da probiju taj deo fronta na nacin da okruze Ruse. Mada opet mozda to ne bi ni bio cilj vec mozda da nateraju Ruse da se prebace od Izijuma i S. Donjecka i smanje pritisak tu. 

No, ono sto se desava na jugu je problem i cini mi se da je doslo do urusavanja fronta kod Ukra. Naine probili su Rusi front kod Popasne i za sada izgleda da idu ka severu. Isto tako posle mesec dana bombardovanja proili su front kod Donjecka na vise mesta. E sad, da bismo razumeli zasto je ovo opasno, to su pozicije koje su utvrdjivane godinama. Kada se probiju, pitanje je kako je moguce da se nastavi odbrana na slican nacin. Drugo ono sto se cini da je razlog je da su i Ukri povukli i prebacili deo trupa kod Harkova ili ojacali pozicije kod Izjuma. U svakom slucaju ovo je ono sto se i predvidjalo sada da vidimo koliko su Rusi u stanju da izvedu ofanzivne operacije. Ja iskreno mislim da su oni u stanju eventualno da zatvore potkovicu u Donbasu i to je sve. Bez masovnog povecanja u brojnosti ne vidim kako mogu da krenu ka Odesi ili Dnjepru - sto je po meni minimum da bi mogli da sednu i pregovaraju sa Ukrima. 

Glede artiljerije i slicnog orudja... Rusi nemogu vise da se oslone na avijaciju. PVO je previse aktivan a na istoku pricamo o bombardovanju sa malih visina i helikopterima. Ukri su vrlo kreativni i imaju lakog PVO naoruzanja cak i previse, tako da necemo se nagledati taktickog bombardovanja niti napada helikoptera. Medjutim glavna prednost ostaje u artiljeriji + dronovima. Prica se o M777 haubicama i to cuj 90 njih. To je bukvalno kap u moru. Ta haubica je dobra zato sto je lagana, nema je vise od 4t pa je zgodna za blato i slican teren. Drugo kolicina od 90 haubica koje su oni dobili je oko 10% ukupnog broja koji Ameri imaju, a i iako je istina da je vrlo precizna, municija za tu preciznost je suludo skupa.Tako da te isporuke ce morati ozbiljno da se povecaju ne bi mogli da se nadamo turn of tide za Ukre. Sto bi rekli, sledecih mesec - dva dana je kljucno: ako uspeju da zadrze Ruse, mogu da planiraju kontraofanzivu. Ako Rusi slome front u DOnbasu, imaju priliku da ostvare makar neke ciljeve. Ja licno mislim da ce se desiti nesto izmedju...  

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Kooineeperk said:

Srecni su zbog oruzja koje dobijaju, i kao da ih bas briga sto sa druge strane imaju potencijalnog nuklearnog ludaka. Racunaju da ce krajem Juna, pocetkom Jula imati kontraofanzivu. Kazu da su bas u tom regionu gde su oni, odnosno istocno i jugo-istocno od grada, rusi imali bas puno gubitaka. Primecujem da im je state-of-mind vec duboko u ratu, slabo ih sta interesuje drugo, nikakvih drugih komentara na eurosong nisu imali. Mada tvrde da i ne prate vise ratne vesti tako detaljno, cisto da budu informisani. Rekao bih da su prevazisli ono sto se nama desavalo, naravno, nece zbog kopnene invazije izlaziti na trgove i mostove kao mi, ali jesu poceli da zastranjuju. Kako i ne bi... 😕

Sto zastranjuju, sta im fali. Normalno se ponasaju. Neko ih napada zato sto hoce da budu normalni. Sta treba drugo da rade osim da podrzavaju otpor ludaku, bio nuklearni ili ne.

 

Kad si vec pomenuo "to sto se ovde desavalo" sad kad se vidi koliko neki pune gaće zbog očigledne zajebancije sa ovim laznim dojavama o bombama, nije ni cudo sto su takvi div junaci više stotina hiljada puta preuveličali to sto se desavalo. A sto je isto bila zajebancija, u odnosu na ovo u Ukrajini, pa se oni nisu toliko utronjali kao neki, nego bas suprotno.

Link to comment
Share on other sites

 

Evo recimo, predlozila sam na onoj temi da se sarli ebdou posalje protestna nota zbog ove ilustracije....

 

Njih i ovako napadaju i da su islamofobi i rusofobi i svastofobi....bolje taj Hebdo neka da argument za ovakvu bezobraznu naslovnicu nego sto samo nicim izazvani crtaju te svoje karikature :heart:

i ljude navode da ih neargumentovano podrzavaju i imitiraju

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Clash said:

 

Ma ja sam vise puta ponovio da sve sto Ukrajina radi u medijskom ratu je opravdano.

Medjutim ovo sto rade zapadni mediji unisono mi je , pa vredjanje inteligencije u najmanju ruku. 
Kakva evakuacija i kurac palac, borili se, najdjacani, imaju opciju predaje ili smrti.

Ovako rade damage control kao da je poplava ili zemljotres pa se evakuisali ranjenici. Pa nismo svi veverice jebem mu misa, rat je ne ide to bas tako.

Ako kazu da je evakuacija - onda je evakuacija! Nije predaja jer su USA izvrsile pritisak na Zelenskog i borce u Azofstalju da odustanu od daljeg otpora - jer previse Rusa je ginulo!??!?! Jer Ameri hoce da poraze ali ne i da ponize Rusiju. A ovi iz Azofstalja su takvi fanatici da bi jos hiljade pobili !!! 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, VladimirB said:

Nije to bas tako. Vodi se totalni rat te mora biti i zrtava. Tu i tamo. Ali daleko je ovo od ruskog poraza.

"Biju Srbi, ali biju i Turci" !!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Sto zastranjuju, sta im fali. Normalno se ponasaju. Neko ih napada zato sto hoce da budu normalni. Sta treba drugo da rade osim da podrzavaju otpor ludaku, bio nuklearni ili ne.

Nisi ti nista skapirao sta sam ja napisao tako da ne bih dalje diskutovao o tome. 

 

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

 

Kad si vec pomenuo "to sto se ovde desavalo" sad kad se vidi koliko neki pune gaće zbog očigledne zajebancije sa ovim laznim dojavama o bombama, nije ni cudo sto su takvi div junaci više stotina hiljada puta preuveličali to sto se desavalo. A sto je isto bila zajebancija, u odnosu na ovo u Ukrajini, pa se oni nisu toliko utronjali kao neki, nego bas suprotno.

tenor.gif.d52d2957e83a5c10ed3c98f42a0ac350.gif

Link to comment
Share on other sites

Finski parlament o pristupanju NATO. Za: 188 Protiv: 8

 

Najiskrenije cestitke,cekamo da Rusi pocnu da vade ili fotosopiraju neke klince kako nose svastiku.

 

Rusi nikad Mariupolj ne bi uzeli da su ovi imali oruzja. Niti ce uzeti tu fabriku na lak nacin, bar 50ak napada na fabriku je propalo a znamo sta to znaci.

 

Sa tim da su Azovci izlazi na kratke zadatke da nadju hranu ili sta ja znam jos.

 

Rusija nije na pragu bukvalnog poraza, Rusija je na pragu vecne sramote!! Jedno smece ce ocrniti ruski narod za vek vekova. I to KGB smece...e Rusi, sta ste sebi dozvolili da postanete zombi nacija, bez emocija, empatije i hrabrosti.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, VladimirB said:

 

To je ok, i mislim da mi moramo da, u ovoj situaciji, uvedemo sankcije Rusiji. Živimo u Evropi, Rusija je relativno daleko, mnogo više zavisimo od EU nego od Rusije. A i Putin već spominje Kosovo u vezi sa Krimom i ove dve republike, tako da je bolje za nas da se na vreme izjasnimo. Vučić samo kuva žabu i nada se nekom brzom kraju rata, da ne bi morao da se bavi time.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Милица said:

Ja pricam o otporu ovih ljudi koji su ziveli u krugu zelezare i koji su bili opkoljeni vec duze vreme. 

 

I ja pričam o njima, ostatak grada rusi su zauzeli negde oko 20. aprila i od tada se borbe vode samo u i oko te fabrike. Dakle mesec dana se vode borbe, doduše bilo je 2-3 dana primirja koja su obe strane ispoštovale.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...