Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

28 minutes ago, Clash said:

@attolinikad si vec tu, kakav je svakodnevni zivot, osete li se sankcije? Sta obican svet u Mordoru duma kako ce ici dalje?

 

.

 

Za sad je dobro, sta vise...ali to podseca na onaj fazon sa tipom koji pada sa vrha nebodera, i pored svakog sprata govori, vise sebi...za sad je dobro...

 

Ako neko misli da ce ih sankcije slomiti, makar kako ja to vidim, zajebao se, ..mozes to i naprimeru Ukrajine da vidis, nisu se slomili da? ..a poprilicno dugu zajednicku istoriju imaju...Sankcije uglavnom imaju kontraefekat...

 

Obican svet nastavlja svoj zivot i polako se prilagodjava drugoj realnosti, ko je hteo da ode uglavnom je vec otisao, ili je na putu, ostali ce pokusati da zive s tim i da nadju neki svoj put...Znas, kad smo mi bili pod sankcijama bilo je " beograd je svet " , oni nemaju kome da se okrenu, zapadu su pokusali , jebi ga nije uspelo, previse su veliki da ih ovi prime, pa ce morati sami...Odlicno, eto prilike da vidimo od cega su zaista napravljeni...

 

.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Constantin said:

 

 Opet ko zna jezik, mala pomoć...

https://t.me/bograta/11431?comment=249961

 

Uzeti sa rezervom, pročitao sam rekapitulaciju prevoda negde: Azovci će izvršiti naredbu vrhovne komande o predaji, ne kapiram da li svih ili samo ranjenika. Izdržali su skoro 3 meseca, vezivali za sebe mnogo okupatorskih trupa što je pomoglo na drugim delovima ratišta, itd. Navodno je dogovoreno da izađe 300 najkritičnijih, sutra se nastavljaju pregovori.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Za sad je dobro, sta vise...ali to podseca na onaj fazon sa tipom koji pada sa vrha nebodera, i pored svakog sprata govori, vise sebi...za sad je dobro...

 

Ako neko misli da ce ih sankcije slomiti, makar kako ja to vidim, zajebao se, ..mozes to i naprimeru Ukrajine da vidis, nisu se slomili da? ..a poprilicno dugu zajednicku istoriju imaju...Sankcije uglavnom imaju kontraefekat...

 

Obican svet nastavlja svoj zivot i polako se prilagodjava drugoj realnosti, ko je hteo da ode uglavnom je vec otisao, ili je na putu, ostali ce pokusati da zive s tim i da nadju neki svoj put...Znas, kad smo mi bili pod sankcijama bilo je " beograd je svet " , oni nemaju kome da se okrenu, zapadu su pokusali , jebi ga nije uspelo, previse su veliki da ih ovi prime, pa ce morati sami...Odlicno, eto prilike da vidimo od cega su zaista napravljeni...

 

.

 

Hvala na ovome. Meni je lično žao što, izgleda, nema ništa od te Evrope od Vladivostoka do Lisabona, verujem da su šanse za to otišle u nepovrat. Da budem jasan, mislim da za to dobar deo krivice leži i na ruskoj strani, o ostalima (pogotovo US/UK) ne bih sada.

 

Mali of-topik: jesi li ti bio u Rusiji kada je ubijen Đinđić? Da li su sve reakcije bile kao ona koju smo videli ovde i koja je bila, blago rečeno, sramotna, a možda ukazuje i na neki baš mračan scenario?

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, implant said:

 

Hvala na ovome. Meni je lično žao što, izgleda, nema ništa od te Evrope od Vladivostoka do Lisabona, verujem da su šanse za to otišle u nepovrat. Da budem jasan, mislim da za to dobar deo krivice leži i na ruskoj strani, o ostalima (pogotovo US/UK) ne bih sada.

 

Mali of-topik: jesi li ti bio u Rusiji kada je ubijen Đinđić? Da li su sve reakcije bile kao ona koju smo videli ovde i koja je bila, blago rečeno, sramotna, a možda ukazuje i na neki baš mračan scenario?

Sve ce doci na svoje mesto kad neki reformator u Rusiji (tipa Medvedev) preuzme vlast. 

  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, implant said:

 

Hvala na ovome. Meni je lično žao što, izgleda, nema ništa od te Evrope od Vladivostoka do Lisabona, verujem da su šanse za to otišle u nepovrat. Da budem jasan, mislim da za to dobar deo krivice leži i na ruskoj strani, o ostalima (pogotovo US/UK) ne bih sada.

 

Mali of-topik: jesi li ti bio u Rusiji kada je ubijen Đinđić? Da li su sve reakcije bile kao ona koju smo videli ovde i koja je bila, blago rečeno, sramotna, a možda ukazuje i na neki baš mračan scenario?

 

.

 

Tad sam bio na zapadu i mislio da ovde zive uglavnom seljaci...

 

Prvo , zaista sumnjam da je neko iz Rusije umesan u to, to je bilo vreme kad su unutrasnji problemi bili veoma ozbiljni da bi se oni bavili time...Tada je zapad i Putina i njegove oligarhe docekao u snazan ljubavni zagrljaj, ..on se i dalje odnosi pozitivno ka tom vremenu...

 

Drugo, neki glasovi iz Rusije nisu Rusija, ona je previse velika da bi to bilo moguce, cak ni vladajuca partija nema jedinstveno misljenje o mnogim temama...da, bilo je reakcija, negde mi je to proletelo, iskreno ne secam se ni ko ni tacno sta je rekao, mogu da pretpostavim... ja to vidim kao nesto beznacajno..

Ono sto sigurno znam, jeste da dobar deo ljudi ceni Milosevica, oni koji uopste znaju gde je Srbija i ko je Milosevic, i to znanje je veoma povrsno..i vise kao neko osecanje grize savesti jer nisu ucinili nista da sprece bombardovanje, to osecanje je prilicno iskreno...

Kroz tu prizmu moguce da je bilo reakcija , jer oni prosto ne mogu da razumeju isporuku Haagu, zasto..bilo bi veoma dugacko objasnjenje...

 

edit..

 

Sto se tice te Evrope o kojoj ti govoris, oni su zaista verovali to, oni su naivni, i verovatno snose deo odgovornosti...mada neuporedivo manji. I to se moze videti po reakcijama drzava na zapadu, jer daleko da su reakcije i delovanje drzava zapada pojedinacno jednake...

 

.

 

.

 

Edited by attolini
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kod Starog Saltiva Ukrajinci prešli Severski Donjec i imaju mostobran na istočnoj strani. Moram priznati da ovo nisam smatrao za realno :

 

162801_56990642_photo_2022-05-16_21-00-4

 

Ono što je čudno je da je ovo rusofilski izvor. liveuamap nema ništa o ovome, doduše oni su i inače spori. Videćemo jel tačno.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Klotzen said:

Kod Starog Saltiva Ukrajinci prešli Severski Donjec i imaju mostobran na istočnoj strani. Moram priznati da ovo nisam smatrao za realno :

 

162801_56990642_photo_2022-05-16_21-00-4

 

Ono što je čudno je da je ovo rusofilski izvor. liveuamap nema ništa o ovome, doduše oni su i inače spori. Videćemo jel tačno.

 

 

Iskreno sumnjam u ovo. Most kod Starog Saltiva je srusen jos davno. Prelaz pontonom je rizican, videli smo kako su Rusi prosli sa takvim pokusajima. Plus su po ovoj mapi usli dosta duboko, nekih petnestak kilometara. 

 

Ima na karti jedna greska, Rubizne je obelezeno da je pod ruskom kontrolom iako postoji potvrda da su ga Ukrajinci oslobodili (plus stoji pogresan naziv sela Rubeznoe, mada mozda i nije pogresan, mozda ga Rusi tako zovu). 

 

Meni taj pravac prodiranja nema smisla. Ni taktickog, ni logickog. Plus je izuzetno rizican. Jedino ako idu na faktor iznenadjenja i da tako prodru brzo. Jedino pitanje je na koju stranu, logicno mi je ka jugu.

 

Ne znam, ne vidim rezon u tom potezu, tako da sumnjam u njega. A ni ukrajinski izvori ga ne spominju. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, attolini said:

Ono sto sigurno znam, jeste da dobar deo ljudi ceni Milosevica, oni koji uopste znaju gde je Srbija i ko je Milosevic, i to znanje je veoma povrsno..i vise kao neko osecanje grize savesti jer nisu ucinili nista da sprece bombardovanje, to osecanje je prilicno iskreno...

Kroz tu prizmu moguce da je bilo reakcija , jer oni prosto ne mogu da razumeju isporuku Haagu, zasto..bilo bi veoma dugacko objasnjenje...

Sto je dovoljan razlog da budu smatrani za neprijatelje. Iz toga se vidi da je onaj kakosezove, na M, sto su ovde ostavljali videje sa njim, u pravu kad tvrdi da je tamo jos uvek mentalitet iz 19 veka, i to ocigledno ne samo kod Putina i te bande, nego i kod stanovnistva, po ovome sto kazes. Jebo ih milosevic. Sreća pa je kuče crklo u Hagu. Jasno je zasto ga cene - sto se opirao mrskom "zapadu". Teski bolesnici, isto kao ovdasnji slobisti i ostale srbende.

 

Verovatno nije bila tema, ali bi bilo korisno cuti sta takvi misle o Gorbacovu. Garantovano isto sto i srbendski slobisti. Sto je dokaz da su sve to neprijatelji civilizacije, i dokaz da je mrski zapad u pravu sto to ostrakuje. Niko ne kaze da ce tamo crći gladni zbog sankcija, ali bar neće više rovariti kao do sada dok su se pretvarali da kao hoće da sarađuju kao normalni ljudi.

 

Je li to ta njihova saradnja, da su oni otuda podmićivali koga stignu po Evropi, i finansirali razne maloumnike da šire anticivilizacijsku propagandu itd. E neće više tako "sarađivati".

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Klotzen said:

Kod Starog Saltiva Ukrajinci prešli Severski Donjec i imaju mostobran na istočnoj strani. Moram priznati da ovo nisam smatrao za realno :

 

162801_56990642_photo_2022-05-16_21-00-4

 

Ono što je čudno je da je ovo rusofilski izvor. liveuamap nema ništa o ovome, doduše oni su i inače spori. Videćemo jel tačno.

 

 

1 minute ago, A sad said:

 

Iskreno sumnjam u ovo. Most kod Starog Saltiva je srusen jos davno. Prelaz pontonom je rizican, videli smo kako su Rusi prosli sa takvim pokusajima. Plus su po ovoj mapi usli dosta duboko, nekih petnestak kilometara. 

 

Ima na karti jedna greska, Rubizne je obelezeno da je pod ruskom kontrolom iako postoji potvrda da su ga Ukrajinci oslobodili (plus stoji pogresan naziv sela Rubeznoe, mada mozda i nije pogresan, mozda ga Rusi tako zovu). 

 

Meni taj pravac prodiranja nema smisla. Ni taktickog, ni logickog. Plus je izuzetno rizican. Jedino ako idu na faktor iznenadjenja i da tako prodru brzo. Jedino pitanje je na koju stranu, logicno mi je ka jugu.

 

Ne znam, ne vidim rezon u tom potezu, tako da sumnjam u njega. A ni ukrajinski izvori ga ne spominju. 

 

 

 

.

 

Ribar je dobar kanal, moguce je, bili su snimci gde prave pontone...uz to s ruske strane tamo prilicno veliko rasulo, sa rezervistima iz Luganskoj oblasti, koji su pobegli do granice a zene im se bune u Lugansku...

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, A sad said:

 

Iskreno sumnjam u ovo. Most kod Starog Saltiva je srusen jos davno. Prelaz pontonom je rizican, videli smo kako su Rusi prosli sa takvim pokusajima. Plus su po ovoj mapi usli dosta duboko, nekih petnestak kilometara. 

 

Ima na karti jedna greska, Rubizne je obelezeno da je pod ruskom kontrolom iako postoji potvrda da su ga Ukrajinci oslobodili (plus stoji pogresan naziv sela Rubeznoe, mada mozda i nije pogresan, mozda ga Rusi tako zovu). 

 

Meni taj pravac prodiranja nema smisla. Ni taktickog, ni logickog. Plus je izuzetno rizican. Jedino ako idu na faktor iznenadjenja i da tako prodru brzo. Jedino pitanje je na koju stranu, logicno mi je ka jugu.

 

Ne znam, ne vidim rezon u tom potezu, tako da sumnjam u njega. A ni ukrajinski izvori ga ne spominju. 

 

 

 

Naselja su na Ruskom. Rusi su pre jedno nedelju dana objavili da su izvršili kontru kod Rubižne i da su ga povratili, pošto je ovaj rus on je to prihvatio. Što se tiče ovog prodora pada mi na pamet jedino onaj puk što se samoinicijativno povukao da nije to bio njihov sektor pa Ukrajinci iskoristili. Ako je tačno da sutra će sigurno biti neki video hvaljenja Ukrajinaca pa ćemo znati, to bi bio breaking news.

 

Tu su dosta loši putevi, ima četiri pravca za nastupanje ali obzirom na puteve pitanje da li tu može više od bataljona po pravcu da su gurne. Pogotovo što će pontonac biti usko grlo i verovatno meta za Ruse. Verovatno će da idu na sever da pomognu čišćenje reke i pokušaju da zauzmu Vovčansk, ne verujem u neku ozbiljniju ofanzivu dalje na istok, osim ako se ruski front nije raspao. Rusi sad moraju da skidaju jedinice iz Izjuma i prebacuju na taj sektor.

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Klotzen said:

 

Naselja su na Ruskom. Rusi su pre jedno nedelju dana objavili da su izvršili kontru kod Rubižne i da su ga povratili, pošto je ovaj rus on je to prihvatio. Što se tiče ovog prodora pada mi na pamet jedino onaj puk što se samoinicijativno povukao da nije to bio njihov sektor pa Ukrajinci iskoristili. Ako je tačno da sutra će sigurno biti neki video hvaljenja Ukrajinaca pa ćemo znati, to bi bio breaking news.

 

Nema tu nikakve kontre, ima slika da su Ukrajinci izbili na granicu kod Ternova, a to znaci da je i Rubizne pod ukrajinskom ko trolom jer je iza tog sela i putni pravci prema teritoriji koju kontrolisu Rusi su preseceni (most je i ovde srusen, a uz reku prema Starici nema tvrdih puteva), a i realno nema ko da izvrsi kontranapad u tom sektoru. 

 

Ukrajinci vec duze vreme objavljuju snimke sa velikim zakasnjenjem, a i apeluju na svoje propagandiste, ali i vojnike da ne objavljuju vesti, fotografije i snimke odma nego tek nekoliko dana kasnije. Ako se ovo stvarno desilo, objavice odma mozda jedino zbog ovih dogadjaja u Azovstalu, ali ja ne verujem da ce bilo sta  objavljivati odma jer akcija je sigurno u toku. Nije njima cilj da predju reku vec da preseku Rusima logisticke rute a od toga su jos daleko cak iako je ova vest tacna. 

 

Najavljuju Ukrajinci vec dugo ofanzivu na ruske logisticke rute i okruzivanje Rusa kod Izjuma. Ako je ovo to, ja sam potpuno iznenadjen i promasio sam potpuno pravac ofanzive ukrajinske vojske. A do sad sam prilicno dobro pogadjao njihove poteze. 🙂 

 

Ne znam, jos uvek ne verujem. Sad vec vidim neku logiku u takvom potezu, ali mi je jos uvek to nejasno i ne vidim tacan cilj ovog poteza. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, attolini said:

 

 

.

 

Ribar je dobar kanal, moguce je, bili su snimci gde prave pontone...uz to s ruske strane tamo prilicno veliko rasulo, sa rezervistima iz Luganskoj oblasti, koji su pobegli do granice a zene im se bune u Lugansku...

 

.

 

Pontoni su jako rizicni. Svuda su izgradnju pontona u ovom ratu pratile ogromne zrtve. Reka je ovde jako siroka, neko vestacko jezero je tu. Rusi su imali velikih promasaja u ovom ratu, ali da im neko postovi ponton iza ledja, a da oni to uopste ne primete je ozbiljan primer diletantizma i ja odbijam da poverujem u to.

 

Na Harkovskom frontu jesu uglavnom rezervisti iz Luganska, ali ima ih i iz Donjecka, svejedno to je losa i potpuno nemotivisana vojska koja je dosta stradala ovih dana. Rusi su ih dobro naoruzali, ali to ocigledno ne znaci nista. Ali ima tamo i pravih ruskih jedinica. Kozaca Lopanj je ozbiljna ruska baza i tamo ce biti problema zauzeti je. Kao i ovaj deo uz reku sa suprotne strane od Vovcanska, eventualno selo Lipci koje je strateski bitno. Medjutim to je sve sa jedne strane reke, a ovde je rec o drugoj strani reke, ok duboka pozadina, ali to ipak pripada Izjumskom pravcu. Mi zapravo ne znamo kakva je pozadina Rusima i da li imaju jedinice u zaledju i na koji nacin cuvaju tu teritoriju. Ovde mora biti nekih ruskih trupa, eventualno rosgvardija. Jbg nema valjda bas toliko tih rezervista iz Luganska i Donjecka.

 

Ne znam, meni ovo za sada skroz suludo. Ali, ako je tacno i dobro osmisljeno Rusi su u ozbiljnom problemu, posebno ako stvarno ceo taj sektor cuvaju rezervisti. To je bas u dubokoj pozadini ruskih snaga kod Izjuma. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Sto je dovoljan razlog da budu smatrani za neprijatelje. Iz toga se vidi da je onaj kakosezove, na M, sto su ovde ostavljali videje sa njim, u pravu kad tvrdi da je tamo jos uvek mentalitet iz 19 veka, i to ocigledno ne samo kod Putina i te bande, nego i kod stanovnistva, po ovome sto kazes. Jebo ih milosevic. Sreća pa je kuče crklo u Hagu. Jasno je zasto ga cene - sto se opirao mrskom "zapadu". Teski bolesnici, isto kao ovdasnji slobisti i ostale srbende.

 

Verovatno nije bila tema, ali bi bilo korisno cuti sta takvi misle o Gorbacovu. Garantovano isto sto i srbendski slobisti. Sto je dokaz da su sve to neprijatelji civilizacije, i dokaz da je mrski zapad u pravu sto to ostrakuje. Niko ne kaze da ce tamo crći gladni zbog sankcija, ali bar neće više rovariti kao do sada dok su se pretvarali da kao hoće da sarađuju kao normalni ljudi.

 

Je li to ta njihova saradnja, da su oni otuda podmićivali koga stignu po Evropi, i finansirali razne maloumnike da šire anticivilizacijsku propagandu itd. E neće više tako "sarađivati".

 

Miršajmer, ima zanimljivu priču ako gotiviš takav pogled na politiku. Rusi i Kinezi - mentalitet 19. veka kada je u pitanju geopolitika, USA benigni hegemon što se tiče meke moći. Što se tiče tvrde, slično kao Rusi i Kinezi, nema stranih vojnih baza i saveza na našoj hemisferi. Upakovano je tu i Monroovu doktrinu, događaje od raspada SSSRa pa do 2008. i danas...dobar za pogledati mada se sada već ponavlja, svi ga pitaju za mišljenje jer je još odavno predvideo da će Rusi napasti Ukrajinu.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Klotzen said:

 

Tu su dosta loši putevi, ima četiri pravca za nastupanje ali obzirom na puteve pitanje da li tu može više od bataljona po pravcu da su gurne. Pogotovo što će pontonac biti usko grlo i verovatno meta za Ruse. Verovatno će da idu na sever da pomognu čišćenje reke i pokušaju da zauzmu Vovčansk, ne verujem u neku ozbiljniju ofanzivu dalje na istok, osim ako se ruski front nije raspao. Rusi sad moraju da skidaju jedinice iz Izjuma i prebacuju na taj sektor.

 

 

Pokusaj kontraofanzive je bio kad su Ukrajinci zauzeli Stari Saltiv. Tad su unistena mislim dva tenka T90. Rubizne je i zauzeto kad je ta kontraofanziva propala. Nema tamo ko da napravi neku kontraofanzivu na tom delu fronta u ovom momentu.

 

Ja ne bih isao na Vovcansk, vec na jug, da izadjem na put Pecenegi (pod ukrajinskom kontrolom)-Veliki Burluk (pod ruskom kontrolom) Na taj nacin se obezbedjuju logisticke rute, a zatim izbija na Sevcenkove. Na taj nacin Ukrajinci zaobilaze utvrdjenu rusku liniju ka Cugaevu, koja u tom slucaju mora da se povuce i otvara im se put ka Kupjansku. Zauzimanje Kupjanska je mat za rusku vojsku kod Izjuma.  Naravno sve pod pretpostavkom da je ovo tacno, ali nisam bas ubedjen jos uvek. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Danas u novom Merkatoru na NBGD video sam neki besan dzip, crne boje, ruskih tablica... pacenik je 'ladno uzeo belu selotejp traku i polepio tako da napravi slovo Z sa svih strana, pa cak i logo automobila prelepio. Koliki umobolni debil trebas biti za tako nesto? Aj jos bih razumeo da to radi u Rusiji, ali u stranoj zemlji... mozga bez. 

 

 

Inace cestitao sam mojim UKR saradnicima pobedu na eurosongu, pa smo se malo zapricali i oko rata.

 

Oni su u Zaporizhzhia-i, mada su se razbezali ko gde ima rodbinu po okolnim selima zapadno od grada (racunaju da Rusi ipak nece prelaziti reku Djenpar). Gomila izbeglica je stigla iz Mariupol-a. Kazu da je sada mirno kod njih, najvise neizvesnosti je bilo kada su zauzimali onu elektranu jugo-zapadno od njih. Sada tu i tamo prelecu rakete (verovatno koje idu, odnosno su isle, ka Odesa-i, Kherson-i, Mykolaiv-u ako su dolazile sa ruskih teritorija. Srecni su zbog oruzja koje dobijaju, i kao da ih bas briga sto sa druge strane imaju potencijalnog nuklearnog ludaka. Racunaju da ce krajem Juna, pocetkom Jula imati kontraofanzivu. Kazu da su bas u tom regionu gde su oni, odnosno istocno i jugo-istocno od grada, rusi imali bas puno gubitaka. Primecujem da im je state-of-mind vec duboko u ratu, slabo ih sta interesuje drugo, nikakvih drugih komentara na eurosong nisu imali. Mada tvrde da i ne prate vise ratne vesti tako detaljno, cisto da budu informisani. Rekao bih da su prevazisli ono sto se nama desavalo, naravno, nece zbog kopnene invazije izlaziti na trgove i mostove kao mi, ali jesu poceli da zastranjuju. Kako i ne bi... 😕 

 

Da li ce se ovo zavrsiti do kraja leta? 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Interesantno.

 

 

Isti autor (inace nekadasnji vodja grupe u generalstabu RF) je vec 3.2.2022. predvideo zablude ruske strane.

Na kraju pise:

"Oruzani konflikt sa Ukrajinom trenutno temeljno nije u interesu Rusije.

Zato je za neke egzaltirane ruske eksperte najbolje njihove mrziteljske fantazije da zaborave.

I da bi se izbegao dalji gubitak reputacije, nikad vise se ne sete."

 

 

Edited by Dragan
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, attolini said:

...uz to s ruske strane tamo prilicno veliko rasulo, sa rezervistima iz Luganskoj oblasti, koji su pobegli do granice a zene im se bune u Lugansku...

Negde početkom marta, kad  smo pisali o mogućim dejstvima, kretanjima i borbenom moralu (ne umem da nadjem taj post, a ima mnogo strana) predvideo sam i ovu "tačku"...žene ispred komandi i lokalnih samouprava koje demonstriraju i traže, najpre, informacije gde su im muževi, sinovi, a onda idu još jači protesti i zahtevi da se vrate kućama.....

 

Imali smo mi istu situaciju...Kruševac...nakon toga je Kruševačka jedinica dezertirala, kompletna....

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Od cetvrtog minuta su navodno vojnici Luganska na granici kod Harkiva, kojima Rusija ne dozvoljava da se preko Rusije vrate u Lugansk. Naredjeno im je da ne smeju da se vrate u Rusiju, preti im se I streljanjem. 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, A sad said:

 

Pontoni su jako rizicni. Svuda su izgradnju pontona u ovom ratu pratile ogromne zrtve. Reka je ovde jako siroka, neko vestacko jezero je tu. Rusi su imali velikih promasaja u ovom ratu, ali da im neko postovi ponton iza ledja, a da oni to uopste ne primete je ozbiljan primer diletantizma i ja odbijam da poverujem u to.

 

Na Harkovskom frontu jesu uglavnom rezervisti iz Luganska, ali ima ih i iz Donjecka, svejedno to je losa i potpuno nemotivisana vojska koja je dosta stradala ovih dana. Rusi su ih dobro naoruzali, ali to ocigledno ne znaci nista. Ali ima tamo i pravih ruskih jedinica. Kozaca Lopanj je ozbiljna ruska baza i tamo ce biti problema zauzeti je. Kao i ovaj deo uz reku sa suprotne strane od Vovcanska, eventualno selo Lipci koje je strateski bitno. Medjutim to je sve sa jedne strane reke, a ovde je rec o drugoj strani reke, ok duboka pozadina, ali to ipak pripada Izjumskom pravcu. Mi zapravo ne znamo kakva je pozadina Rusima i da li imaju jedinice u zaledju i na koji nacin cuvaju tu teritoriju. Ovde mora biti nekih ruskih trupa, eventualno rosgvardija. Jbg nema valjda bas toliko tih rezervista iz Luganska i Donjecka.

 

Ne znam, meni ovo za sada skroz suludo. Ali, ako je tacno i dobro osmisljeno Rusi su u ozbiljnom problemu, posebno ako stvarno ceo taj sektor cuvaju rezervisti. To je bas u dubokoj pozadini ruskih snaga kod Izjuma. 

 

Pitanje je kako je taj most uništen. Ono što sam ja do sada viđao je da se mostovi uništavaju tek toliko da mehanizacija ne može da pređe. Čini mi se da je i ovaj tako uništen, no nema snimaka na YT. Ako je i on samo malo oštećen onda to može preko noći da se prespoji pa da reku pređe pešadija i lakša vozila.

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam shvatio situciju u Kharkovu, tamo su prosto unisteni Rusi i im par snimaka i danasnjih gde su jezive posledice za vojsku RF. UA je otela i jednu 90-icu tenk sto je krupan ulov i prvi mislim otet takav tenk.

 

Rusi idu poprilicno all in na Donbas,pristace oni na menjanje zatvorenika u Mariupolju.

 

Gledo sam sta radi ovaj americki hawicer ili kako vec,jezivu moc to ima. Ukrajinci ih pustaju relativno svesno da udju sto dublje i da im linija napada bude sto duza, sad da li prave zamku ili jednostavno beze sam bog zna. Jezivi su gubici s obe strane i verujem da su brojevi i veci nego sto se prikazuju.

 

Kljucno je sto i ako osvoje Donbas i Lugansk Rusi ce tek tu biti u problemu, mislim da im i regrutacija nista nece znaciti sem veci broj zrtava.

 

Niti vidim da ce im UA''dati'' taj deo, niti vidim da ce se Rusi povuci jer bi to bio veliki blam za Hobita.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...