Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

9 hours ago, Tomiprunet said:

Kakva sloboda govora nacistima? pa ne znam da je koliko upisano u ustavu nacistima treba sve ali bas sve zabraniti. 

Upisano je u Ustavu da svi imaju slobodu govora i pravo na politicko opredeljenje. Svi, znaci svi.

4 hours ago, deez nuts. said:

Taker je TV licnost, koji se bavi kritikom US administracije i politicke situacije. Nije expert za spoljnu politiku. On se generalno nikad ne bavi specijalno drugim drzavama, osim u kontextu sta to znaci za US. Tako da i ne treba ocekivati da se bavi Putinom. Njegovi komentari su cesto preterani, ponekad i bez ukusa, ali to mu je posao - da ima gledanost. 

Link to comment
Share on other sites

^^Ocekivano, na neki nacin i opravdano, kao mera reciprocnosti, ali tuzno, jer je ovo samo dodatni korak na putu povratka u SSSR/komunizam 😞 . Mislim, nije da su za ovih 30-ak godina nezavisnosti previse odmakli u tranziciji, al' svejedno, tuzno...

 

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Tomiprunet said:

Ukrajinske podrzavas?

Naravno da ne i mislim da je ovo nefer pitanje sa tvoje strane, da ne kazem podmetanje.

Evo te molim da mi  pokazes jedan moj post koji bi te ponukao da postavis ovo pitanje.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, shonke said:

A kamioni vojske u Dragiša Mišovicu?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Ovo nije tačno. Kamioni nikad nisu bili u krugu bolnice, čak ni ti što su pogođeni. Stajali su na ulici ispred bolnice. Ako si nekada tamo bio znaš da taj put vodi do ulaza u kasarnu. Ide u polukrugu, sa desne strane je bolnički kompleks a sa leve, odnosno u sredini je park. Pogođeni kamioni su bili na 50m od ulaza u kasarnu. Majka mi je ceo radni vek provela na dečijim odeljenjima pa sam dosta puta bio tamo. 

 

Inače, pogođeni su ne zato što su snimljeni nego zato što im je postavljen lokator za navođenje. Pronašli su ostatke. Poznanik mi je poginuo tada. Bio je na služenju vojnog roka u toj kasarni.

Edited by Knipex
Ispravka radni vek
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Angelia said:

Upisano je u Ustavu da svi imaju slobodu govora i pravo na politicko opredeljenje. Svi, znaci svi.

 

 

Pretpostavljam da mislis na Ustav USA, zanima me od kada je to upisano u Ustavu i da li stvarno vazi za sve i uvek. Cini mi se postojao neki mocni senator posle WWII koji se bas nije obazirao na taj deo Ustava

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, freethrow said:

<offtopic>Izbacujmo ove engleske izraze polako, pre nego što se zapate, jer zaista nemaju nikakvo uporište u srpskom jeziku. AKo baš mora, ja sam više za onaj amaterski prevod Pulp Fictiona koji je dao čitav niz neologizama devedesetih: zli mamojeb, moj  uglješa itd.</offtopic>

 

Kolega, ovo nije mesto za inace vrlo interesantnu temu o preskriptivnoj i deskriptivnoj lingvistici. Razumem profesionalni izazov ali jedan (svestan) jezicki transfer na topiku o ratu, ne bi trebalo da bude pretnja duhu jezika, osim ako se ne radi o dogmatskom jezickom pristupu koji je ukorenjen u strahovanjima kojima je kvintesencijalno uporiste u stvarima koje nisu jezicke prirode. Jer da jesu jezicke prirode, tebe bi trebalo da zabrine da se ne zapate ozbiljne leksicke bljaje od kojih sve vrca na ovom forumu. Da ne zalazim u semanticko minsko polje i pragmatiku od cega pamet staje. 

 

Tip (sic!): pdf Nauka i obrazovanje, tamo mozes da otvoris prikladan jezicki topik. To je pravo mesto.

 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Knipex said:

Ovo nije tačno. Kamioni nikad nisu bili u krugu bolnice, čak ni ti što su pogođeni. Stajali su na ulici ispred bolnice. Ako si nekada tamo bio znaš da taj put vodi do ulaza u kasarnu. Ide u polukrugu, sa desne strane je bolnički kompleks a sa leve, odnosno u sredini je park. Pogođeni kamioni su bili na 50m od ulaza u kasarnu. Majka mi je ceo radni vek provela na dečijim odeljenjima pa sam dosta puta bio tamo. 

 

Inače, pogođeni su ne zato što su snimljeni nego zato što im je postavljen lokator za navođenje. Pronašli su ostatke. Poznanik mi je poginuo tada. Bio je na služenju vojnog roka u toj kasarni.

 

Nevjerovatno da su bili ljudi koji su postavljali lokatore za bombe u svojoj zemlji.

 

1 hour ago, Angelia said:

Upisano je u Ustavu da svi imaju slobodu govora i pravo na politicko opredeljenje. Svi, znaci svi.

 

Sto je onda RT ugasen?

 

17 minutes ago, attolini said:

.:smiley26:

 

.

 

Jebiga, new world order.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Cyber said:

 

Kolega, ovo nije mesto za inace vrlo interesantnu temu o preskriptivnoj i deskriptivnoj lingvistici. Razumem profesionalni izazov ali jedan (svestan) jezicki transfer na topiku o ratu, ne bi trebalo da bude pretnja duhu jezika, osim ako se ne radi o dogmatskom jezickom pristupu koji je ukorenjen u strahovanjima kojima je kvintesencijalno uporiste u stvarima koje nisu jezicke prirode. Jer da jesu jezicke prirode, tebe bi trebalo da zabrine da se ne zapate ozbiljne leksicke bljaje od kojih sve vrca na ovom forumu. Da ne zalazim u semanticko minsko polje i pragmatiku od cega pamet staje. 

 

Tip (sic!): pdf Nauka i obrazovanje, tamo mozes da otvoris prikladan jezicki topik. To je pravo mesto.

 

Potpuno se slazem i izvinjavam ovom prilikom.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Beonegro said:

Šta su lokatori? Kako se to zove na internetu?

Uređaj za navođenje pametnih bombi. Postavi se u blizini cilja, ukuca se pomeraj i bomba prati signal.

Edited by Knipex
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Knipex said:

Inače, pogođeni su ne zato što su snimljeni nego zato što im je postavljen lokator za navođenje. Pronašli su ostatke. Poznanik mi je poginuo tada. Bio je na služenju vojnog roka u toj kasarni.

Dokle bre ta priča o lokatorima? Lokatori su bili čista propagandna izmišljotina koju su plasirali srpski mediji 1999.

17 minutes ago, Beonegro said:

Šta su lokatori? Kako se to zove na internetu?

Zove se "izmišljeni uređaji koje postavljaju izmišljeni izdajnici", svrha hapšenje i zlostavljanje "nepoćudnih" u ime navodne "saradnje sa agresorom". Patent pending by RTS & co 1999.

  • Like 4
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, djura.net said:

Nikada izbeglice iz Sirije nisu bile problem, problem su bili ilegalni emigranti iz Avganistana, Pakistana I Iraka koji su zeleli da iskoriste situaciju. 

Doduse, izbeglice iz Sirije nisu bile dobrodosle u Rusiji I Belorusiji, to je fakat.

Nisu bili dobro dosli ni u Ukrajinu, to je izjavila neka njihova , ne znam sta, u jednoj debati na FR televiziji pre koji dan.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Dokle bre ta priča o lokatorima? Lokatori su bili čista propagandna izmišljotina koju su plasirali srpski mediji 1999.

Zove se "izmišljeni uređaji koje postavljaju izmišljeni izdajnici", svrha hapšenje i zlostavljanje "nepoćudnih" u ime navodne "saradnje sa agresorom". Patent pending by RTS & co 1999.

Tacno, ima jedan Zvonko,sam Bog zna jeli bio Hrvat. Svi su mislili da je imao lokator jer je most Slobode pogodjen a on skocio sa mosta mislim 🙂

 

Najaca mi bila neka porodica, izbeglice..i kuvaju oni kafu na vatri..a bilo oblacno i kako se pomeraju oblaci tako izgleda kao da se zvezde pomeraju..tek zena..eno aviona, bombardovanje, kad su oni krenuli ka sklonistu, padaju, ubise se...mi pomrli od smeha 🙂

 

Negde mislim da bi ovde bar 40-50% ljudi volelo opet protiv celog sveta ali da nam Rusi uskoce u pomoc, a ''brat'' Kim posalje nuklerku na Vasington...

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Beonegro said:

Šta su lokatori? Kako se to zove na internetu?

 

12 minutes ago, momohyoideus said:

Daj nam bar neki link ka wikipediji ako nema boljih izvora.

 

8 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Dokle bre ta priča o lokatorima? Lokatori su bili čista propagandna izmišljotina koju su plasirali srpski mediji 1999.

Zove se "izmišljeni uređaji koje postavljaju izmišljeni izdajnici", svrha hapšenje i zlostavljanje "nepoćudnih" u ime navodne "saradnje sa agresorom". Patent pending by RTS & co 1999.

Tražili ste wikipediju pa čitajte pod Laser-guided

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Precision-guided_munition

 

All such bombs work in much the same way, relying on the target being illuminated, or "painted," by a laser target designator on the ground or on an aircraft. They have the significant disadvantage of not being usable in poor weather where the target illumination cannot be seen, or where a target designator cannot get near the target. The laser designator sends its beam in a coded series of pulses so the bomb cannot be confused by an ordinary laser, and also so multiple designators can operate in reasonable proximity.

Link to comment
Share on other sites

Laserski iluminator nije nikakav "lokator" koji se "postavlja". Iluminator podrazumeva da se neko nalazi u blizini cilja i da ima usmeren laserski emiter ka cilju i konstantno ga obeležava pa se laserski vođena bomba/projektil navodi prema reflektovanom signalu. 

Ti uređaji uopšte nisu tako mali i nisu praktični za navođenje na cilj projektila lansiranog sa 6000 m visine.

 

Po tebi je Srbija bila puna "izdajnika" koji tegle 15-20kg tesku vojnu opremu za markiranje cilja i niko nikada nije zaplenio ni jedan jedini komad? I bili su obučeni da je koriste? Nije to kineski laserski pointer za prezentacije.

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Knipex said:

 

 

Tražili ste wikipediju pa čitajte pod Laser-guided

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Precision-guided_munition

 

 

 

 

Vrlo nategnuto:

-"laser designator" je jedna teska i kabasta kutijetina, neko strucan mora time da upravlja, da bude u stalnoj radio vezi sa pilotom tokom gadjanja, da podesi laserski kod ispravno, da se ne stidi slucajnih prolaznika koji ga gledaju ko budalu dok to radi...

-Bomba na avionu mora da bude adekvatno pripremljena jos dok je avion na zemlji.

-Bomba mora da se izbaci vrlo precizno da bi imala dovoljno energije za lasersku korekciju u terminalnoj fazi

 

Prakticno je nemoguce da se ovo izvede u centru Beograda.

 

 

Edited by momohyoideus
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Clash said:

EU bas krenulo sa sankcijama, udri sve redom.

Kao i uvek  baš imaju osecaj  kad šta treba uraditi.

HA HA HA, udaraju sankcije, a ovde u FR se zale kako je Benzin 2.10eur, pa kako nema ovih sirovina, pa onih sirovina, ne mogu proizvoditi automobile bez tih sirovina,..... LOL, za umreti od smeha.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Beonegro said:

Pa jesu li lokatori ili lasersko osvjetljivanje?

To što sam ja upotrebio izraz koji se koristio za vreme bombardovanja nije razlog da skačete na mene kao na kuju tokom teranja. Nisam znao da se mora koristiti precizna vojna terminologija da bi se učestvovalo u konverzaciji na ovom forumu ili ako ne koristiš odmah te diskredituju i okače na zid. 

 

Gledam basket tako da ako imate još nečim da me zaskočite, odgovoriću kad stignem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...