Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

 

24 minutes ago, Bejbl said:

Pa kako se to onda provereva narodna volja za članstvom u NATO, ako referenduma nema?

 


Ah, taj čuveni referendum kao vrhunski izraz narodne volje manipulacije narodom.

 

Izborima, prijatelju, izborima. Narod izabere one koji (bi trebalo da) znaju bolje da ih povedu u bolje sutra. Jel izašao narod u HR na ulice da se buni protiv ulaska u NATO/EU? Jesu na sledećim izborima izabrali opciju koja je protiv toga? Ne. Znači, dobro su birali.

 

Čuj, referendum, jbt. Eno ti ga Slobin o NATO trupama na Kosovu pa se teši njim.

 

19 minutes ago, mmajstor said:

Ajde nemoj da samo govoris nego izruci neki dokaz da je vlast organizovala one skupove.


Ti kao da živiš u carstvu u kojem caruje drugarstvo. 

Edited by Eddard
  • Like 4
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Još jednom se uključujem i onda neću više. Mmajstore, ne znam gde živiš, evo ja živim u Beogradu, ne baš u centru, ali ono, Zvezdara, a radim u centru i veruj mi na reč, najmanje 50% ljudi je ili zadovoljno što neko dobija rakete a da to nismo mi ili vidi ovo kao pravdu za neznamšta, valjda se gađaju deca Džejmi Šeja i Solane. Nije 5%. Brkaš pojmove. 5% na izborima izađe i zaokruži Miču Vaciča ili Milicu Vilicu, većina zaokruži Dela Govore, a neki zaokruže i nas normalne. Svejedno su oštećeni ljudi u pitanju i njih ima najmanje 50%.

 

Što se tiče referenduma i sličnih bedastoća 21. veka, ne pričamo ovde o odluci da li će da se zida tržni centar ili ogromna betonska kamila na Tašmajdanu. Pričamo o dugoročnom geostrateškom i spoljnopolitičkom opredeljenju jedne države. Poveriti tako nešto na glasanje nepismenoj i mnogobrojnoj bandi kojoj su sistematski ubijani osećaj za ponos, za planiranje, za empatiju, za pravdu, za toleranciju/netoleranciju na nasilje i sve što ide uz to bi bilo ravno davanju volana jednog automobila od 4.000 kubika na autoputu detetu od ne više od 5 godina.

 

 

  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Milos 3.14 said:

Mnogi će reći opet ta prošlost, ali ta devastacija kreće 45, kad su učene zamenili podobni, tako je i danas.

 

Od '45. kreće glasačko pravo žena, elektrifikacija, industrijalizacija, izgradnja zdravstvenog sistema, izgradnja obrazovnog sistema i masovno opismenjavanje, urbanizacija, stanogradnja, izgradnja pruga i puteva, stavljanje SFRJ na kartu sveta, kreće kulturni uzlet koji se više neće ponoviti, uopšte kreće izvlačenje iz palanačkog blata.

 

A sve što je većinskim Srbima ostalo u glavi i duši iz tog perioda... troprstašenje, powerslavlje, kukanje za đeneralom i kraljom, i leptirići u stomaku kada Rus lupi rukom o sto.

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Drug Crni said:

Uopste mi nije jasno koji je razlog da neko mrzi Ukrajince? Koji,jebote???!!! Moze li neko od rusofilicara da odgovori? Jesu li nam Ukrajinci nesto istorijski zgresili? Cime su nam se toliko zamerili da navijamo da im Rusi ubijaju decu? Ogroman broj upravo Ukrajinaca je delovao u sklopu Crvene armije, koja je pomogla u oslobadjanju Jugoslavije tokom II Svetskog rata..veliki broj je ostavio svoje kosti ovde da bismo mi bili slobodni. Je li Ukrajina bila za bombardovanje SRJ 1999? Je li priznala KiM? Sta su oni napravili Srbima ,u hiljadugodisnjoj istoriji,da bi se sada radovali njihovoj patnji? Da li jedan jebeni Srbin po profesiji moze to da mi razjasni?

 

Juče sam, na slična pitanja, svojim ušima čuo otprilike ovakav odgovor: Ukrajinci ugnjetavaju Ruse na istoku zemlje, isto kao što su Albanci Srbe na Kosovu. Samo što Rusi imaju Putina koji neće da dozvoli ono što smo mi dozvolili na Kosovu.

 

Nemam pojma, muka mi je da pišem o tome i nije u redu da se ova tema pretvara u "Srbija i rat u Ukrajini", ali me pored samog rata i užasa koji se tamo dešava ozbiljno pogađa i užas koji povodom tog rata doživljavam ovde.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Eddard said:

 


Ah, taj čuveni referendum kao vrhunski izraz narodne volje manipulacije naroda.

 

Izborima, prijatelju, izborima.
 

 

Pa što na izborima 2010 godine, Ukrajinci nisu birali proNato Juščenka, nego Janukoviča za kojeg su svi znali da je bliži Moskvi?

Zašto je Juščenko dobio samo 5% glasova?

O čemu mi onda pričamo?

 

Dolazimo tako do suštine.

 

 

7 minutes ago, freethrow said:

Još jednom se uključujem i onda neću više. Mmajstore, ne znam gde živiš, evo ja živim u Beogradu, ne baš u centru, ali ono, Zvezdara, a radim u centru i veruj mi na reč, najmanje 50% ljudi je ili zadovoljno što neko dobija rakete a da to nismo mi ili vidi ovo kao pravdu za neznamšta, valjda se gađaju deca Džejmi Šeja i Solane. Nije 5%. Brkaš pojmove. 5% na izborima izađe i zaokruži Miču Vaciča ili Milicu Vilicu, većina zaokruži Dela Govore, a neki zaokruže i nas normalne. Svejedno su oštećeni ljudi u pitanju i njih ima najmanje 50%.

 

Što se tiče referenduma i sličnih bedastoća 21. veka, ne pričamo ovde o odluci da li će da se zida tržni centar ili ogromna betonska kamila na Tašmajdanu. Pričamo o dugoročnom geostrateškom i spoljnopolitičkom opredeljenju jedne države. Poveriti tako nešto na glasanje nepismenoj i mnogobrojnoj bandi kojoj su sistematski ubijani osećaj za ponos, za planiranje, za empatiju, za pravdu, za toleranciju/netoleranciju na nasilje i sve što ide uz to bi bilo ravno davanju volana jednog automobila od 4.000 kubika na autoputu detetu od ne više od 5 godina.

 

 

 

A kome poveriti?

Vama iz centra Beograda?

Edited by Bejbl
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:

Ti kao da živiš u carstvu u kojem caruje drugarstvo. 

 

Ne verujem nikome dok se ne ubedim u suprotno. 

 

Zadnjih par godina sam pratio i kanale neke od ovih grupa zbog medijske blokade u Srbiji, i nisu se bas ponasali kao rezimski igraci. 

 

@freethrow isto Beograd. Konacno neko ko nije iz dijaspore. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Milos 3.14 said:

Mnogi će reći opet ta prošlost, ali ta devastacija kreće 45, kad su učene zamenili podobni, tako je i danas.

Teski bullshit.

Ispada da je Kraljevina SHS/Jugoslavija bila neka napredna drzava,a drustvo stvoreno kroz nju prosperitetno. Istina je upravo obrnuta..to je drzava koja je stvorena na jednoj velikoj,lepoj i plemenitoj ideji o ujedinjenju svih juzno-slovenskih naroda,ali koja ni na jednom planu nije uspela da se stabilizuje (posebno politicki,institucionalno,demokratski),a kamoli da napravi nekakav znacajan iskorak.

I pored brojnih gresaka,upravo je SFRJ to uspela. A to velikosrpskom narativu ne odgovara,pa istura ovakve lazi. Izvinjavam se,mozda to nije u potpunosti tvoj stav,ali moram da reagujem kad to ovako procitam.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, VladimirB said:

 

Sve na mestu što pišeš, osim što preskačeš odnos srpske vojske prema nesrpskim civilima na putu prema Draču... koji ne može da se opravda čak ni mentalitetom XIX ili ranog XX veka.

 

Upravo tako i ljudi ovde imaju stav prema ruskom napadu na Ukrajinu... sve može da se stavi u "kontekste" koji brane taj napad.

Nije ista situacija, Brač je bio pod kontrolom Turske koja je bila u ratu sa Srbijom. Lokalno stanovništvo je napadalo pozadinu srpske vojske i time onemogućavalo napredovanje. Da ne pričamo kako su kasnije oberučke prihvatili to što je Srbija oslobodila taj deo i tražili su nezavisnost. Zašto se sami nisu izborili?

 

Ni blizu ista situacija!

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bejbl said:

 

Pa što na izborima 2010 godine, Ukrajinci nisu birali proNato Juščenka, nego Janukoviča za kojeg su svi znali da je bliži Moskvi?

Zašto je Juščenko dobio samo 5% glasova?

O čemu mi onda pričamo?

 

Dolazimo tako do suštine.

 

 

 

Koje sustine? Sta je bilo 2014, i posle toga?

 

Ako je ruski cilj bio da odrzava uticaj u Ukrajini, sto su anektirali Krim i prave sranje u Donbasu pod izgovorom nekakve fantomske ugrozenosti?

 

Pa im sad civili u "ruskom" Harkovu pod pretnjom oruzjem protestuju na ulicama sa ukrajinskim zastavama?

 

2010. ima uticaja na ovu situaciju koliko i nesto sto se desilo u Kijevskoj Rusiji. Davno proslo vreme, nebitno potpuno.

 

Kad vec hoces da analiziras politicku situaciju i kako je doslo do ovoga, posveti se malo Rusima koji su 100% krivi za ovu situaciju i izgubili su Ukrajinu zauvek.

 

Jako pametna politika.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Arsenije Pesic said:

Juče sam, na slična pitanja, svojim ušima čuo otprilike ovakav odgovor: Ukrajinci ugnjetavaju Ruse na istoku zemlje, isto kao što su Albanci Srbe na Kosovu. Samo što Rusi imaju Putina koji neće da dozvoli ono što smo mi dozvolili na Kosovu.

To opet nije odgovor na pitanje zasto MI toliko mrzimo UKRAJINCE i sta su ti isti Ukrajinci ucinili NAMA? Jel se slazes?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Drug Crni said:

Teski bullshit.

Ispada da je Kraljevina SHS/Jugoslavija bila neka napredna drzava,a drustvo stvoreno kroz nju prosperitetno. Istina je upravo obrnuta..to je drzava koja je stvorena na jednoj velikoj,lepoj i plemenitoj ideji o ujedinjenju svih juzno-slovenskih naroda,ali koja ni na jednom planu nije uspela da se stabilizuje (posebno politicki,institucionalno,demokratski),a kamoli da napravi nekakav znacajan iskorak.

I pored brojnih gresaka,upravo je SFRJ to uspela. A to velikosrpskom narativu ne odgovara,pa istura ovakve lazi. Izvinjavam se,mozda to nije u potpunosti tvoj stav,ali moram da reagujem kad to ovako procitam.

Toliko je bila dobra da se u krvi raspala deset godina posle smrti tvorca. Kako, zasto... Nije ni bitno, samo je fakat da nista nije uspela da uredi vec je gurala pod tepih sve probleme. 

Link to comment
Share on other sites

Raspala se iz slicnog razloga zbog kojeg je nestala i prva Juga:jer nije bila uspostavljena kao demokratsko drustvo bazirano na politickim institucijama inkluzivnog karaktera. Plus su prevladale nacionalisticke snage koje su se,umesto buducnosti,okrenule proslosti,njenoj reviziji,ratovima,zlocinima i pljacki. @VladimirBje fino uprostio neke od pozitivnih stvari koje je ta drzavna tvorevina ipak donela juznoslovenskim plemenima..

Svakako nije prica za ovu temu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

 

Koje sustine? Sta je bilo 2014, i posle toga?

 

Ako je ruski cilj bio da odrzava uticaj u Ukrajini, sto su anektirali Krim i prave sranje u Donbasu pod izgovorom nekakve fantomske ugrozenosti?

 

Pa im sad civili u "ruskom" Harkovu pod pretnjom oruzjem protestuju na ulicama sa ukrajinskim zastavama?

 

2010. ima uticaja na ovu situaciju koliko i nesto sto se desilo u Kijevskoj Rusiji. Davno proslo vreme, nebitno potpuno.

 

Kad vec hoces da analiziras politicku situaciju i kako je doslo do ovoga, posveti se malo Rusima koji su 100% krivi za ovu situaciju i izgubili su Ukrajinu zauvek.

 

Jako pametna politika.

 

Pa nije baš tako.

Za realno sagledavanje ukrajinske krize itekako je relevantna i 2010 godina, kao i svi politički procesi od 1991 godine, pa na ovamo.

 

Kako zanemariti i 2004 godinu i prvu "obojenu revoluciju"?

 

Upravo sve te dogadjaje treba sagledati, da se ne bi prosipala priča kako su eto Ukrajinci hteli u NATO, a Rusi im nisu dali pa im za kaznu oteli Krim i sve po redu.

 

Kremlj je opušteno progutao "narandžastu revoluciju" iz 2004 godine.

Ali ona iz 2014 godine je bila kap koja je očigledno prelila čašu.

Hoće centrala jednom da pogreši...

Link to comment
Share on other sites

Ako uzmemo da su im uzeli Krim, pa Donbas i to trece, legitimno je bilo da im ukinu vodu na Krimu, nek im da njihov drzava. Sad koji su to bili zlocini iz Donbasa, dali oni imaju neke dokaze uopste. Nisam nesto pratio, ali uglavnom sam video neka puskarnja. Mislim toms deo teritorije i sta ocekujes vec da se puca, sa tim da bi Ukrajinci uzeli to, ali verujem da su se bojali reakcije Rusije.

 

Rusiji treba ozbiljna transformacija, juce je pao jos jedan S27. Njihov najveci pronalazak je Lada. Moraju malo d razmisle sta i kako.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Inace,kad pogledam reakcije domicilnog stanovnista na rat u Ukrajini i njegove posledice,mogu da budem neizmerno zahvalan na dve stvari:
1. Sto se ne granicimo sa Rusijom
2. Sto Srbija ne raspolaze nuklearnim naoruzanjem

Velika sreca i po nas same,i po ostatak kontinenta :smiley50:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Ako uzmemo da su im uzeli Krim, pa Donbas i to trece, legitimno je bilo da im ukinu vodu na Krimu, nek im da njihov drzava. Sad koji su to bili zlocini iz Donbasa, dali oni imaju neke dokaze uopste. Nisam nesto pratio, ali uglavnom sam video neka puskarnja. Mislim toms deo teritorije i sta ocekujes vec da se puca, sa tim da bi Ukrajinci uzeli to, ali verujem da su se bojali reakcije Rusije.

 

Rusiji treba ozbiljna transformacija, juce je pao jos jedan S27. Njihov najveci pronalazak je Lada. Moraju malo d razmisle sta i kako.

 

Koji je to auto bolji od Moskviča?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Drug Crni said:

Inace,kad pogledam reakcije domicilnog stanovnista na rat u Ukrajini i njegove posledice,mogu da budem neizmerno zahvalan na dve stvari:
1. Sto se ne granicimo sa Rusijom
2. Sto Srbija ne raspolaze nuklearnim naoruzanjem

Velika sreca i po nas same,i po ostatak kontinenta :smiley50:

 

Svakako.

Nezanemarljiv je broj ljudi  koji bi želeo recimo ruske Iskandere sa nuklearnim glavama, instalirane u Srbiji.

I složićemo se da su to debili koji pojma nemaju koliko bi to bilo katastrofalno za našu zemlju.

 

Mada bi neko rekao da je to narodna volja.

Srbi hoće u vojni savez sa Rusijom i ne razumeju što NATO vrišti zbog toga.

 

Sad mogu u Ukrajini videti šta bi nam se desilo.

Edited by Bejbl
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ako uzmemo da su im uzeli Krim, pa Donbas i to trece, legitimno je bilo da im ukinu vodu na Krimu, nek im da njihov drzava. Sad koji su to bili zlocini iz Donbasa, dali oni imaju neke dokaze uopste. Nisam nesto pratio, ali uglavnom sam video neka puskarnja. Mislim toms deo teritorije i sta ocekujes vec da se puca, sa tim da bi Ukrajinci uzeli to, ali verujem da su se bojali reakcije Rusije.

 

Sad stvarno preterujes.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, freethrow said:

Ako je išta isplivalo iz ove nesreće u Ukrajini, to je da je za Srbiju otprilike mnogo značajniji ulazak u NATO nego u EU na ovom stepenu razvitka društva.

 

Hajde malo to objasni.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ako uzmemo da su im uzeli Krim, pa Donbas i to trece, legitimno je bilo da im ukinu vodu na Krimu, nek im da njihov drzava. Sad koji su to bili zlocini iz Donbasa, dali oni imaju neke dokaze uopste. Nisam nesto pratio, ali uglavnom sam video neka puskarnja. Mislim toms deo teritorije i sta ocekujes vec da se puca, sa tim da bi Ukrajinci uzeli to, ali verujem da su se bojali reakcije Rusije.

 

Rusiji treba ozbiljna transformacija, juce je pao jos jedan S27. Njihov najveci pronalazak je Lada. Moraju malo d razmisle sta i kako.

 

E pa ovo je vec desnicarenje samo antirusko. 

 

Kakvo bre odscenje vode doduse to je mozda cak i uradjeno znamo da su digli dalekovod u vazduh kojim se Krim napaja strujom.

 

Elem po toj tvojoj logici Kina sutra treba da odsece vodu ostrvima koja su tik uz kinesku obalu a pripadaju Tajvanu pa da par stotina hiljada ljudi nema pijace vode???

 

Jel bi ti to podrzao?

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MeanMachine said:

 

E pa ovo je vec desnicarenje samo antirusko. 

 

Kakvo bre odscenje vode doduse to je mozda cak i uradjeno znamo da su digli dalekovod u vazduh kojim se Krim napaja strujom.

 

Elem po toj tvojoj logici Kina sutra treba da odsece vodu ostrvima koja su tik uz kinesku obalu a pripadaju Tajvanu pa da par stotina hiljada ljudi nema pijace vode???

 

Jel bi ti to podrzao?

Naravno da ne, sto bi im davali bilo sta sto su im oteli...i to silom. Najbolje da skinu gace odmah da se ne nazove silovanje..

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Amigo said:

 

Hajde malo to objasni.

 

Pa da maksimalno uprostim, mislim da je NATO dubinsko čišćenje, dok je EU ipak malo manje od toga. Mislim da bi se članstvo u NATO mnogo jače negativno odrazilo na dubinske strukture koje (zapravo) upravljaju državom, pogotovo od 2012, a koje su prisutne celo ovo vreme. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...