Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

5 hours ago, MeanMachine said:

 

Ukrajina ni pocemu nije različita od Rusije sem što je znatno manja ako govorimo o stanovništvu. Da je Ukrajina neka afrička ili azijska zemlja gde je udeo mladih daleko veći onda bi to bila druga priča. Ali nije tako.

 

Pri tome ovo više nije rat u kome Rusi pokušavaju nešto da osvoje već je rat u kome se od Ukrajinaca očekuje da povrate okupirane teritorije dakle odnos u žrtvama je dosta gori nego 2022, tad su Rusi gubili više ljudi sad je to verovatno egal ili Ukrajinci gube više vojnika. 

 

Zato sam i napisao ne ratuju sa npr Kinom pa da se očekuje da Putin mesa neće imati.

verujem da nisi ni pogledao video a komentarises kao da putin ima neogranicene resurse i poslusno stanovnistvo koje ce da prati i podrzava njegovo ludovanje po ukrajini. rusi imaju bas uzak regrutacioni potencijal koji ako dodatno nacnu ce znaciti demografski kolaps rusije u sledecih 20ak godine i ekonomski u roku od odmah. bilo bi lakse diskutovati zasto rusija ima samo 6kk regrutacioni potencijal i zasto ne sme da dize te ljude na oruzje i salje u ukrajinu da si pogledao video i koliko tih 6kk ljudi znaci za rusiju. 

u krajnjoj liniji rusija vise nema kapaciteta ni da osvoji gruziju a kamoli ukrajinu. ukrajina ima jos mnogo rezervi. oni mogu par miliona zena da regrutuju ako bude potrebno. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, HAMMER said:

verujem da nisi ni pogledao video a komentarises kao da putin ima neogranicene resurse i poslusno stanovnistvo koje ce da prati i podrzava njegovo ludovanje po ukrajini. rusi imaju bas uzak regrutacioni potencijal koji ako dodatno nacnu ce znaciti demografski kolaps rusije u sledecih 20ak godine i ekonomski u roku od odmah. bilo bi lakse diskutovati zasto rusija ima samo 6kk regrutacioni potencijal i zasto ne sme da dize te ljude na oruzje i salje u ukrajinu da si pogledao video i koliko tih 6kk ljudi znaci za rusiju. 

u krajnjoj liniji rusija vise nema kapaciteta ni da osvoji gruziju a kamoli ukrajinu. ukrajina ima jos mnogo rezervi. oni mogu par miliona zena da regrutuju ako bude potrebno. 

 

 

 

 

Ne vec ti kazem ono sto kazu sami strucnjaci taj koga ti si postavio se u vojna pitanja razume ko Marica u k. Da budem precizan zapadni strucnjaci npr vojni analiticari i oficiri u penziji i tu ne ne mislim na Ritera ili onog Mekgregora (ako sam pogresio prezimena jbg) na koje se loze rusofili i mrzitelji Amerike, vec na analticare kao ovaj Danac:

 

 

Jednostavno rat ulazi u fazu gde Rusija ce imati vise nego dovoljno mesa za duzi rat. Od Ukrajinaca se ocekuje da pobedjuju dakle imace znatno vece gubitke nego npr u 2022. Naravno ne znaci da nece imati mesa ali poenta je da price da Rusija mesa nema su smesne.

 

Ajmo sad o demografskoj propasti Rusije. Pa cekaj dobar deo zapada je isto sve matoriji ali zapad za razliku od Rusije ima specifican priliv mladog sveta, pre svega mladi iz muslimanskih zemalja i to ne bas iz nekih finih. Dakle zapad stari isto ubrzno dok decu ce da prave neki Afganistanci, Turci, Pakistanci itd. I sad ti meni objasni kako je demografski kolaps Rusije katastrofa a zapada nije?

 

Zasto se Zehejni time ne bavi? Pa zato sto to nije kul. Mnogo je lepse slusati kako ce Rusija da propadne (koja je propada ako cemo precizno od kako je CCCP nestao) i kako je Kina gotova umesto da se prica o problemima zapada.

 

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Jedna lepa priča iz rata :

 

 

 

Ovo me podsetilo na slučaj u Gruziji po kom je i igrani film sniman, zaboravih mu ime.

 

Rusi objavili video na kom se nalazi admiral Sokolov :

 

F69er2IXAAEBJGk?format=jpg&name=small

 

Međutim sad se još više špekuliše jer se on ne mrda ni u jednom kadru a naslon fotelje podseća na krevet. Mislim da je glupost, kao kada su se Rusi bavili sličnim stvarima za Zalužnog no jeste čudno da u svim kadrovima ne mrda. Ovo za oblik fotelje mi nije čudno jer postoje takve fotelje i kada preko njih stavite presvlaku to bude to.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mora se uzeti nedavna smena vaznih ljudi u ministarstvu odbrane Ukrajine,ukljucujuci i samog ministra.Nije bas da se dogodila zbog iznenadno otkrivene ljubavi prema krimskim Tatarima.

Vec duze se govori o problemima  u mobilizaciji mladjih ljudi,laznim dijagnozama i dopustanjem odlaska u inostranstvo vojno sposobnih(videti Beograd ,trzne centre).

 

Ukrajina nema neogranicene resurse .Za sada ih nadoknadjuje izuzetnim rodoljubljem ljudi koji su spremni da ratuju do oslobodjenja.Ono sto im je potrebno,po meni je veca aktivnost naroda protiv ruskih snaga na okupiranim teritorijama.Partizanski otpor na jugu je relativno slab ,sa ponekom akcijom kao sto je skorasnja (Ukrajinski partizani prekinuli opskrbu strujom ruske vojne baze-Index.hr).Na istoku ga gotovo i da nema sto ipak govori o podeli u ukrajinskom drustvu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U Francuskoj se ponovo priča o mogućem slanju Miraža 2000, i to u vrlo up to date varijanti D, osposobljenoj da nosi najmodernije naoružanje. Ima veze sa povlačenjem iz Nigera, Francuzi tamo u glavnom gradu imaju vazduhoplovnu bazu sa Miražima 2000 D, a ima veze i sa potrebom da se napravi neki međunarodni marketing.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Klotzen said:

Međutim sad se još više špekuliše jer se on ne mrda ni u jednom kadru a naslon fotelje podseća na krevet. Mislim da je glupost, kao kada su se Rusi bavili sličnim stvarima za Zalužnog no jeste čudno da u svim kadrovima ne mrda. Ovo za oblik fotelje mi nije čudno jer postoje takve fotelje i kada preko njih stavite presvlaku to bude to.

 

p11733_p_v8_ag.jpg

 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/25/2023 at 10:13 PM, HAMMER said:

Meh. Veliki je problem kad ti je regrutaciji potencijal 6kk ljudi a napadas državu od 40kk stanovnika. Dodju brojevi u veliki disbalans u protivničku korist. Dugoročno gledano ruska pozicija u Ukrajini je neodrživa. Prosto nemaju ni ljudstva ni tehnike ni logistike ni para da izdrže ovaj rat iscrpljivanjem.

 

A posebno znanja i discipline .

 

9 hours ago, HAMMER said:

verujem da nisi ni pogledao video a komentarises kao da putin ima neogranicene resurse i poslusno stanovnistvo koje ce da prati i podrzava njegovo ludovanje po ukrajini. rusi imaju bas uzak regrutacioni potencijal koji ako dodatno nacnu ce znaciti demografski kolaps rusije u sledecih 20ak godine i ekonomski u roku od odmah. bilo bi lakse diskutovati zasto rusija ima samo 6kk regrutacioni potencijal i zasto ne sme da dize te ljude na oruzje i salje u ukrajinu da si pogledao video i koliko tih 6kk ljudi znaci za rusiju. 

u krajnjoj liniji rusija vise nema kapaciteta ni da osvoji gruziju a kamoli ukrajinu. ukrajina ima jos mnogo rezervi. oni mogu par miliona zena da regrutuju ako bude potrebno. 

 

Neke procene su da na zapada ima oko cca 1M vojno sposobnih ukrajinskih državljana koji su izbegli od početka rata i da ce vlasti iz Kijeva zatražiti od članica EU ( prevashodno nemacke) da ih "vrate" u Ukrajinu. 

 

1 hour ago, MeanMachine said:

 

 

 

 

Ne vec ti kazem ono sto kazu sami strucnjaci taj koga ti si postavio se u vojna pitanja razume ko Marica u k. Da budem precizan zapadni strucnjaci npr vojni analiticari i oficiri u penziji i tu ne ne mislim na Ritera ili onog Mekgregora (ako sam pogresio prezimena jbg) na koje se loze rusofili i mrzitelji Amerike, vec na analticare kao ovaj Danac:

 

 

Jednostavno rat ulazi u fazu gde Rusija ce imati vise nego dovoljno mesa za duzi rat. Od Ukrajinaca se ocekuje da pobedjuju dakle imace znatno vece gubitke nego npr u 2022. Naravno ne znaci da nece imati mesa ali poenta je da price da Rusija mesa nema su smesne.

 

Ajmo sad o demografskoj propasti Rusije. Pa cekaj dobar deo zapada je isto sve matoriji ali zapad za razliku od Rusije ima specifican priliv mladog sveta, pre svega mladi iz muslimanskih zemalja i to ne bas iz nekih finih. Dakle zapad stari isto ubrzno dok decu ce da prave neki Afganistanci, Turci, Pakistanci itd. I sad ti meni objasni kako je demografski kolaps Rusije katastrofa a zapada nije?

 

Zasto se Zehejni time ne bavi? Pa zato sto to nije kul. Mnogo je lepse slusati kako ce Rusija da propadne (koja je propada ako cemo precizno od kako je CCCP nestao) i kako je Kina gotova umesto da se prica o problemima zapada.

 

 

 

 

B1: Koliko ti u stvari ništa ne znas o tim pitanjima, i koliko mediji nalik Pinku, Kuriru,Alo-u oblikuju tvoje mišljenje i "znanje".

 

B2: Ruska ekonomija (koja je itekako u zavisnosti od zapada) i zivotni standard građana , posle kratkog uzleta, konstantno je u padu. Na stranu to sto nisu uspeli da stvore i održe zdravu ekonomsku sredinu, iskorite prirodna bogatstva za ekonomski i tehnološki rast. O korupciji, nesposobnosti, nepotizmu,  diktaturi i političkim progonima i ubistvima da ne pisemo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MeanMachine said:

 

Ne vec ti kazem ono sto kazu sami strucnjaci taj koga ti si postavio se u vojna pitanja razume ko Marica u k. Da budem precizan zapadni strucnjaci npr vojni analiticari i oficiri u penziji i tu ne ne mislim na Ritera ili onog Mekgregora (ako sam pogresio prezimena jbg) na koje se loze rusofili i mrzitelji Amerike, vec na analticare kao ovaj Danac:

 

 

 

Danac jasno i glasno na kraju kaže upravo suprotno: They are NOT going to run out of soldiers.  

 

Ukrajinci nemaju puno izbora. Ili će se boriti, ili će postati ruski robovi. S druge strane:

 

According to official statements, the starting salary for a Russian soldier fighting in Ukraine is 195,000 rubles ($2,535) per month, which is nearly 14 times higher than the median salary in some regions of Russia...

 

Veliko je pitanje koliko je Rusiji preostalo love da plaća svoju vojsku, kao i koliko je preostalo gologuzije koja će ići da ratuje za ovu lovu. Uostalom, zašto skoro niko iz Moskve i Sankt Peterburga ne ide u rat? Slabo se plaća. 

 

Edited by tecra
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mobilizovani Rusi imaju ekstra nizak moral i ne žele da se bore. Sa druge strane svaka mobilizacija negativno utiče na ekonomiju, a Putin će ovaj rat pre izgubiti zbog ekonomije nego na samom frontu. Zato on ima još manji potencijal da mobilizuje od Ukrajinaca jer njemu nema ko da popunjava rupe u budžetu kao Ukrajincima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, MeanMachine said:

 

 

 

 

Ne vec ti kazem ono sto kazu sami strucnjaci taj koga ti si postavio se u vojna pitanja razume ko Marica u k. Da budem precizan zapadni strucnjaci npr vojni analiticari i oficiri u penziji i tu ne ne mislim na Ritera ili onog Mekgregora (ako sam pogresio prezimena jbg) na koje se loze rusofili i mrzitelji Amerike, vec na analticare kao ovaj Danac:

 

 

Jednostavno rat ulazi u fazu gde Rusija ce imati vise nego dovoljno mesa za duzi rat. Od Ukrajinaca se ocekuje da pobedjuju dakle imace znatno vece gubitke nego npr u 2022. Naravno ne znaci da nece imati mesa ali poenta je da price da Rusija mesa nema su smesne.

 

Ajmo sad o demografskoj propasti Rusije. Pa cekaj dobar deo zapada je isto sve matoriji ali zapad za razliku od Rusije ima specifican priliv mladog sveta, pre svega mladi iz muslimanskih zemalja i to ne bas iz nekih finih. Dakle zapad stari isto ubrzno dok decu ce da prave neki Afganistanci, Turci, Pakistanci itd. I sad ti meni objasni kako je demografski kolaps Rusije katastrofa a zapada nije?

 

Zasto se Zehejni time ne bavi? Pa zato sto to nije kul. Mnogo je lepse slusati kako ce Rusija da propadne (koja je propada ako cemo precizno od kako je CCCP nestao) i kako je Kina gotova umesto da se prica o problemima zapada.

 

 

 

malo mi smesno da diskutujem na ovu temu jer lik nije ni jednom recju pomenuo rat i vojsku vec je pricao o geo politici, ekonomiji i demografiji. kako su isprepleteni i kako uticu na razvoj drustva. sad me teras da prepricavam a nisi ni pogledao vec po automatizmu napadas.

 

ovaj deo je jos jaci™

Quote

Ajmo sad o demografskoj propasti Rusije.

i sledi

Quote

Pa cekaj dobar deo zapada je isto sve matoriji ali zapad za razliku od Rusije ima specifican priliv mladog sveta, pre svega mladi iz muslimanskih zemalja i to ne bas iz nekih finih. Dakle zapad stari isto ubrzno dok decu ce da prave neki Afganistanci, Turci, Pakistanci itd. I sad ti meni objasni kako je demografski kolaps Rusije katastrofa a zapada nije?

zakljucak:

Sve ide po planu 👍

:lol_2:

 

opet kaze, velim, upucujem, propovedam. pogledaj jer je tema bas demografija zapadnih zemalja. ko je u qrcu i ko nije. opet komentarises a da nisi upucen sta je tema.

15 hours ago, Klotzen said:

Rusi objavili video na kom se nalazi admiral Sokolov :

 

F69er2IXAAEBJGk?format=jpg&name=small

 

Međutim sad se još više špekuliše jer se on ne mrda ni u jednom kadru a naslon fotelje podseća na krevet. Mislim da je glupost, kao kada su se Rusi bavili sličnim stvarima za Zalužnog no jeste čudno da u svim kadrovima ne mrda. Ovo za oblik fotelje mi nije čudno jer postoje takve fotelje i kada preko njih stavite presvlaku to bude to.

ma i lepse su saranjivali. bas super izgleda samo jos da se ukoci :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, 033zero330 said:

 

I zaigrali smo odbojku na plaži...

 

 

 

 

Nisu to nikakve anti dron mreze vec mreze za maskiranja pokreta trupa putevima aman! To se koristi jos od II svetskog rata cini mi se da su Finci prvi dosli na slicnu ideju:

 

b3AuanBn.jpg

 

kasnije su nastala industrijska resenja tih mreza i imale su ih sve ozbiljnije armije sveta, JNA npr.

Link to comment
Share on other sites

To jesu maskirne mreže ali ovde jesu iskorišćene protiv dronova. Tačnije protiv FPV dronova koji jure za bržim metama. Tenku i ostalim sporaćima džaba mreža kada mogu da ga ulove između dve mreže, no to je ok zaštita za pikapove koji piče tuda preko 100 na sat i dron ne može lako da ih stigne. Da je kako ti kažeš onda bi to stavljali svuda a ovo postoji samo u Bahmutu zato što imaju ogromne gubutike od tih dronova u gradu. Taj vid maskiranja je izgubio svaki značaj sa dronovima, pogotovo tako blizu linije fronta gde Ukrajinci verovatno imaju 24/7 osmatračke dronove u vazduhu.

 

Ukrajinci su izgleda naboli neko veliko skladište municije :

 

 

Čak se i pečurka formirala, pretostavljam da su mnogi premrli od straha.

 

UKrajinci navodno iz Andivke napadaju u pravcu Odradivke (južno od Bahmuta). Nema dokaza za sada, samo natpisi na twiteru.

 

Ukraina navodno planira da uništi fabrike šaheda u Iranu i Siriji. Interesantno će biti videti kako su to zamislili.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tokajev (Kazahstan) izjavio da oni neće pomgati Rusiji da zaobiđe sankcije. Pristao da poveća izvoz nafte u Nemačku. E sad ova nafta ide preko Ruskog naftovoda koliko ja znam pa ćemo videti kako će Putin reagovati na ovaj potez Kazahstana.

 

Legija Slobodna Rusija je sinoć upala u Belgorodsku oblast i dejstvovala na potezu Staroselo-Terebreno. Još uvek nema detalja niti nekog videa kao potvrde. Nije mi jasno ni da li je operacija završena ili još uvek traje, različiti info iz različitih izvora.

 

Rusi opet uhvaćeni u laži :

 

 

 

Objavili snimak uništenih ukrajinskih vozila sa tvrdnjom da su uništeni kod Verbova ovih dana. No ovaj kanal koji se bavi geolokacijom videa kaže da je većina uništenih od ranije, neki od vozila su uništena još 17. jula. Za mesec dana će da snime dronom iz novog ugla pa će opet da tvrde da su to uništili u Oktobru.

 

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...