Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

@033zero330

 

Šta ti tačno znači termin "moskalj" ?

S obzirom da koristiš sasvim ispravnu terminologiju tipa agresor ili okupator, jsano je da ovaj naziv ima neko drugo značenje.

Meni iskreno deluje kao pežorativna generalizacija čitavog naroda, nešto kao šiptar za Albance, što je po uzusima ovog, a i starog foruma, bilo strogo zabranjeno.

Doduše, u impresumu jasno piše da je zabranjeno negiranje ukrajinske nacije, ali ništa za rusku, mada bi to trebalo da se podrazumeva.

Pokušavam da se setim ko je koristio ovakvu agresivnu retoriku ranije na forumu i uglavnom mi pada na pamet onaj napaljeni đavolak u gaćama, samo koliko sam video on je trajno napustio ovaj forum.

Ili ipak nije ?

Moram da primetim i par kontradiktornosti u tom istom impresumu, gde se kaže da će moderacija zauzeti neutralan stav, a taj isti stav je odavde proteran i očito nepoželjan, što za posledicu ima da na temi dva-tri čoveka uglavnom lepe tviter tapete, uz kvalitetnu "diskusiju" tipa ti mene serdare, ja tebe vojvodo.

Poslednji koji je pokušao da zauzme neutralan stav je počivši user Amigo, koji je sa ove teme najuren moderatorskom nogom u stražnjicu.

Zato sada mora da se ide na neke opskurne Telegram kanale, da se odatle vade citati i šlagvort za diskusiju, koje nema niti će je biti.

Šta uostalom ima da se diskutuje na temi gde su opstali samo par junačina ispod jorgan planine, da leče svoje komplekse.

Ostali su banovani, najureni ili sami otišli, da ne unose nemir u svemir.

Neka dežurni eksperti, koji znaju svaku čuku u poslednjoj ukrajinskoj vukojebini, (mada Ukrajinu nisu videli ni na raglednici), jave kad bude oslobođen Mariupolj i Krim, da i mi sa jeftinijim ulaznicama znamo, kad je rat završen.

Za mene lično, zanimljiv i poželjan ishod ovog haosa je isključivo potpuna ukrajinska pobeda, takva da čak ni ruska propaganda neće moći to da pretvori u "strateško povlačenje".

Dakle, ništa kompromisi, specijalni statusi za Krim i Donbas, je bi to za mene bilo najgore rešenje.

Potpuno povlačenje i povratak svih teritorija pod ukrajinsku zastavu, je ono što želim da vidim.

A zašto baš to želim ?

E, to neka ostane mala tajna... za sada..

 

Edited by knight rider
  • Like 4
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, knight rider said:

@033zero330Za mene lično, zanimljiv i poželjan ishod ovog haosa je isključivo potpuna ukrajinska pobeda, takva da čak ni ruska propaganda neće moći to da pretvori u "strateško povlačenje".

Dakle, ništa kompromisi, specijalni statusi za Krim i Donbas, je bi to za mene bilo najgore rešenje.

Potpuno povlačenje i povratak svih teritorija pod ukrajinsku zastavu, je ono što želim da vidim.

A zašto baš to želim ?

Zato sto je to jedino pravedno? Ili imas druge motive?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, knight rider said:

počivši user Amigo, koji je sa ove teme najuren moderatorskom nogom u stražnjicu.

...

dva-tri čoveka uglavnom lepe tviter tapete, uz kvalitetnu "diskusiju" tipa ti mene serdare, ja tebe vojvodo.

 

Za početak - Amigo nije najuren nikakvim moderatorskim hirom. Ako je prestao da piše ovde to je bila njegova lična odluka. Što se njegovog warna tiče, svi warnovi su dokumentovani, postoji tema za to, postoji uvek komentar zašto je neko warnovan tako da gledaj da ne proturaš ove perfidne napade na forum kroz nekakve neprimerene eulogije na temi o ratu u Ukrajini.  Postoji druga tema za komentarisanje moderacije. U okvirima pristojnosi (i istine) naravno.

 

Drugo... tu jesi donekle u pravu.

Nikom ništa nije zabranjeno, možeš da nađeš postova i druge strane kolko nećeš, ali je činjenica da se ruskoneutralna strana oseća standardno u mišjoj su rupi kad osete da su u manjini.  To je taj MO poznat još iz junačkih vojevanja 90ih u našim krajevima...  snaga je u čoporu.

 

E, sad... postoji toliko drugih kutaka na Internetu gde se oni okupljaju (slučajno znam za makar 2 mesta, - a tu inače pišu i par ovdašnjih neutralnih) gde se bukvalno bilo kakvo, ajde da kažem, "pro-ukrajinsko" mišljenje u diskusiji grubo sprečava banovima, vređanjem i proterivanjem s foruma...  

 

Uostalom, sačekaj neku rusku ofanzivu, da vidiš kako će da ulije gorivo u motore ovdašnjih Z-ovaca i odmah ima da živne pluralizam:s_d:

 

34 minutes ago, knight rider said:

Šta uostalom ima da se diskutuje na temi gde su opstali samo par junačina ispod jorgan planine, da leče svoje komplekse.

 

Koliko vidim, tebe nije sprečilo da diskutuješ, mada je u tvom postu najmanje bilo reči o Ukrajini.

Gledaj ubuduće da svoje poruke šalješ u odgovarajuće teme... i da upristojiš rečnik. (boldovi u oba citata - to ti stvarno nije bilo potrebno edabi poentirao u diskusiji)

 

BTTT

 

48 minutes ago, knight rider said:

Za mene lično, zanimljiv i poželjan ishod ovog haosa je isključivo potpuna ukrajinska pobeda, takva da čak ni ruska propaganda neće moći to da pretvori u "strateško povlačenje".

Dakle, ništa kompromisi, specijalni statusi za Krim i Donbas, je bi to za mene bilo najgore rešenje.

Potpuno povlačenje i povratak svih teritorija pod ukrajinsku zastavu, je ono što želim da vidim.

 

Znam da zvuči neverovatno ali ja sam ovde mnogo manje radikalan. Specijalni statusi su za mene OK, ali ipak nije to moja zemlja pa da je delim...

 

 

  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

 čitavu brigadu kod Avdijivke i šire

 

Brigada u uslovima mira broji oko 2000 ljudi, u ratnim uslovima i do 7500. Tako da ako je poginulo 500 vojnika nije uništena nijedna brigada. 

 

Što se tiče situacije u Avdeevki, sekcija pruge južno od Carske Ohote koja je bila jedno od bolje utvrđenih mesta pre rata je zauzeta od strane Rusa tokom noći. Ono što u čemu se slažu obe strane očigledno jeste da su žrtve ogromne na obe strane. 

 

Ono što bi mene daleko više brinulo je situacija kod Oskola, gde su Rusi navodno uništili i treći most preko reke ( neki navode da su to uradili Ukrajinci što mi nema apsolutno nikakvog smisla ) gde se može dogoditi da se Ukrajinci nađu u istoj situaciji u kojoj je bio Surovikin pre nego što je povukao vojsku iz Hersona i bacio se na pripremanje odbrane. Ako je neko u Ukrajinskoj vojsci zaspao za volanom i dopustio da poprilične snage budu odsečene, preki vojni sud je jedino merilo.

 

Ja sam rekao da jedinu šansu da Ukrajina izvuče maksimum iz ovog rata, jesu strani kontraktori i generali koji bi zamenili svu sovjetiju nakupljenu u VSU. To je aposlutno jedini način da Ukrajinci koji više nemaju prava na grešku izvuku nešto iz ovog rata. 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ruski kanali su javljali u jednom momentu da su zauzeli Berdiči ali na ukrajinskim kanalima i nekim realnijim ruskim toga nema. Stigli su do pruge i tu su poraženj. Trenutno su na par stotina metara od pruge otprilike zapadno od Krsnogorivke i to je maksimum koji su dostigli. Odatle su i oni snimci gde je poklopljena ona mehanizovana kolona i posle toga pešadija. Po mom mišljenju ovo je pomoćni udar. Glavni je na Južnom sektoru gde su probali napad u pravcu Severske ali tu nije bilo pomeranja fronta, ima i video materijala gde je takođe uništena komplet ruska kolona i nekoliko pojedaničanih komada tehnike u napadu. Doduše ovde nema poklapanja pešadije, možda su uspeli da se povuku. Na polju kuda su napadali se vide od ranije polupana vozila ali teško je reći da li su to vozila od ovih dana jer ovde Rusi pokušavaju napade svakih par nedelja. Jedino u čemu se slažu i jedni i drugi je da je ovo defintivno ozbiljna ruska ofanziva, videćemo šta će postići, u ovih prvih par dana par stotina metara su napreodvali.

 

Oskol nije toliko velik kao Dnjepar. Problem je što se ponton na Dnjepru gradi danima jer je to ogromna reka. Oskol možeš da premostiš za par sati tako da usko grlo po mom mišljenju ne može tu da se postigne. Da može uništili bi te pontone davno. Takođe mislim da Rusi ne mogu tako lako da uništavaju pontonce što smo videli prošle godine na mostobranu preko Inguleca u Hersonskoj oblasti. Nikad nisu uspeli da ga za stalno izbace iz upotrebe i taj mostobran se održao do bežanije rusa.

 

Strani kontraktori su dobri za obuku vojnika, ali nisu dobri za komandovanje na frontu. Razlog je jednostavan i pisalo se o tome i u zapadnim medijima. Ukrajina nema armiju koja može da ratuje onako kako SAD ratuje. Ukrajinci su krenuli u ovu ofanzivu sa tim taktikama i pretprpeli teške gubitke i posle dve nedelje prešli u ovu fazu sporog napredovanja gde se par dana ne događa mnogo a onda u par dana naprave neki pomak. Za napadanje u stilu SAD ti treba prevlast u vazduhu pa kad negde zapneš zoveš vazdušnu podršku koja istrese neprijatelja iz gaća.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

bbc

 

Russian troops have launched a major offensive on the town of Avdiivka in eastern Ukraine. Three battalions involving some 2,000 troops, dozens of armoured vehicles as well as jets have been reportedly involved in what is described as the largest-scale attack in this area.

The General Staff of Ukraine says they have managed to repel dozens of attacks in Avdiivka and nearby areas since Tuesday.

"They launched their offensive on a wide front," Serhiy Tsekhovsky, an officer from the 59th brigade, told the BBC.

"Since the beginning of the invasion, we haven't dealt with such an intensive attack [in the area near Avdiivka]. They are using multiple rocket launchers, artillery, tanks and infantry - all at the same time."

Avdiivka is described as a gateway to the city of Donetsk, the capital of Ukraine's eastern Donbas region.

Link to comment
Share on other sites

S obzirom da su vec izgubili preko 2000 vojnika i 50+ tenkova (verovatno ukupno preko 150 tenkova i borbenih vozila) za samo par dana kod Avdivke, a bukvalno su napredovali stotinak metara u polju u oba pravca, verujem da ce se taj deo fronta ubrzo smiriti

Link to comment
Share on other sites

Ovih dana se završavaju uvodni kursevi i Ukrajinski piloti počinju letačku obuku na F-16.

 

Ove nedelje kreću kiše a od sledećeg vikenda će najverovatnije početi sezona blata. Obe strane imaju još ovu nedelju da poprave svoje pozicije.

 

Ukrajinska ofanziva je stala tokom ove nedelje. Jedino gde još napadaju je prema selu Kopani kod Orihiva, verovatno hoće da odbace Ruse što dalje od puta za Rabotino.

 

Ruska ofanziva kod Avdejevke je zamrla unazad dan-dva, nema nikakvih vesti sa njihove strane. Ukrajinci svaki dan izbacuju nove video materijale o uništavanju Rusa. Mislim da je to sve od prošle nedelje samo doziraju pa svaki dan po par objave. Na jednom od videa se vidi poginuli Rus na padinama onog veštačkog brda severno od Avdivke, što potvrđuje da su stigli do njega no po zadnjim informacijama nisu ga zauzeli. Po mom mišljenju to brdo je samoubistvo. Isuviše malo za ozbiljnije ukopavanje i isuviše laka meta za artiljeriju sa obe strane.

 

U Luganjskoj oblasti se više piše nego što se napreduje. Mislim da tamo nema nikakvih pomaka jer da su 20 puta stvarno napredovali, kako se rusi hvale. valjda bi već zauzeli Sinkovku, selo od stotinak kuća.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

Za obnovu, obnovu i modernizaciju Ukrajine biće izdvojeno 50 milijardi evra.

Evropski parlament odobrio je stvaranje Ukrajinskog fonda za 50 milijardi evra u periodu 2024-2027.

512 poslanika EP glasalo je "za" takvu inicijativu, 45 je govorilo "protiv", a još 63 "uzdržano".

 

All 31 Abrams Tanks in Ukraine, US Military Confirms to VOA

 

Prema poslednjim podacima, u Berdjansku i Luhansku su uništeni (najverovatnije ATACMS-ima):

- devet helikoptera raznih modifikacija

- specijalna oprema koja se nalazila na aerodromima

- protivavionski raketni bacač

- deponija municije

- piste aerodroma su oštećene

 

Edited by Dragan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bombardovanje aerodroma u Berdjansku je potvrđeno sa svih strana. Licitira se od 3 do 15 uništenih helikoptera i jedan PVO sistem uz još par vozila. Neki javljaju da ima i dosta mrtvih. Među njima i Fighterbomber (bivši ruski pilot koji obično ima info iz prve ruke, pogotovo iz avijacije) kaže da ovoliki gubici još nisu pretprljeni ali ne precizira ništa. Pored Berdjanska pominje se i aerodrom u Luganjsku ali za taj napad nema nikakvih detalja. Postoji snimak sa aerodroma :

 

 

 

Ovo je kraća verzija a ima i neka od 5 minuta. Navodno se na tom dužem videu vidi 3 helikoptera u plamenu i potencijalno još jedan. Ja sam video 2  u plamenu, mada nisam baš pažljivo ispratio svih 5 minuta jer je non stop isto ovo pa je malo dosadno a na TV mi utakmica 🙂

 

Ovo znači da je odzvonilo aerodromima u dometu ATACMS, pretpostavljam da je to tačno. Objavljen je video lansiranja tri ATACMS i deluje da je to to. Videćemo da li će se nastaviti ova vrsta napada, pretpostavljam da će posle aerodroma ići na red i most na Kerču kao i oni između Krima i Hersonske oblasti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cnn

 

The US secretly provided Ukraine with long-range ATACMS missiles in recent days, according to multiple US officials, providing Ukraine with a significant new capability that could allow its forces to hit new Russian targets that were previously out of reach.

The confirmation came on Tuesday after images of the missiles’ submunitions inside Ukraine began circulating on social media.

Ukrainian President Volodymyr Zelensky acknowledged the ATACMS in his daily address and expressed his gratitude for the agreements with the US being implemented.

“Today, I am especially grateful to the United States. Our agreements with President Biden are being implemented. They are being implemented very accurately – the ATACMS have proven themselves,” Zelensky said.

National Security Council spokesperson Adrienne Watson confirmed in a statement on Tuesday that “The United States recently provided Ukraine with a type of ATACMS capable of ranging out to 165 km as part of our ongoing support for the people of Ukraine as they defend their territory against Russia’s brutal invasion. We believe this will provide a significant boost to Ukraine’s battlefield capabilities without risking our military readiness.”

The US decided to send them quietly because they wanted to take the Russians by surprise, especially after months of public back-and-forth over whether Biden would agree to send the weapons, an official said. The Russians are aware of the range of the missiles and the US was concerned they would move equipment and weapons out of reach before the missiles could be used, the official said.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Beonegro said:

Buduci osvajaci Darvinove nagrade. Ljubi ih tatica putke. 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

 

Neka neka, manje ce budala ostati u Srbiji(ionako ih je prepuna).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

106. VDV divizija je bila kod Bahmuta, mislim da je i danas u gradu i okolini. To odgovara opisima koje sam slušao kod Zarkovića koji je pričao sa nekim našim dobrovoljcima. To takođe znači da ko prati TERRA kanal možda je gledao zemljake kako ih dronovi tuku.

 

Komandant te divizije je smenjen jer se u julu bunio na katastrofalno stanje u jedinici.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...