Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Meni je malo suludo da se vi raspravljate oko toga da li ce za oruzje (tenkove/artiljerijske baterije itd) biti municije.

 

Ne razumem zasto bi ih i slali ako nema municije ili ako je neprimenjivo u borbi.

 

Pa nije "kolektivni zapad" Putin da paradira makete i predstavlja ih kao cudo tehnike koje nikada necemo videti u borbi, vec su u pitanju ozbiljne drzave.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Кажу да је то урадио да би "метнуо" Макрону и осталим западним чланицама на челу са Америком наравно због ситуације са Тајваном? Е сад ко ће га знати шта је и да ли је истина.

 

Једина истина је да је из Кине убрзо стигла исправка овога и да је речено да Кина подржава незавиност и суверенитет свих пост СССР држава.

 

Да је глупост наравно да јесте.

Edited by dzoneee
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, ras kass said:

Ukrajinci napravili mostobran na levoj obali Dnjepra. Dosta priče o tome na twiteru, ali zaključak da neće biti mesto kontraofanzive jer je u pitanju mocvarno zemljište. 

 

Prelaze oni reku redovno no do sada je to bilo uglavnom na ta ostrva u reci, bilo je čak i mini bitaka na njima. Ovo je prvi put da su prešli na drugu obalu i sad znaju da rusi ne brane obalu Dnjepra nego su verovatno na obali Konke. No čisto sumnjam da je ukrajinski prelaz ozbiljan, verovatno jedno odeljenje koje izviđa jer danima nisu uočili nikog preko reke.

 

Prelazak reke u većem obimu može da dođe u obzir isključivo ako ofanziva iz zaporoškog pravca može da se spoji sa tim mostobranom. Bez toga bili bi u teškoj situaciji kao i rusi pre povlacenja iz hersona.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče ostrva i jedni i drugi. Ovo sada je prvi put da jedna strana pređe na drugu stranu reke.

 

Postoji priča o ukrajinskom desantu na poluostrvo kinburn ali nikad nije potvrđena tako da mislim da je to neki tviteras izmislio.

Link to comment
Share on other sites

Ja sumnjam da i Rusi tu imaju stalno prisustvo. To su sve sive zone, kao sto su bile oko Vuledara u Zaporozju, jer ako nema aktivnih dejstava i jedna i druga strana ima benefite oko bafer zone. Za Kinburn je nelogicno da i jedni i drugi tu drze neke jedinice jer je bukvalno suma i mocvara omedjena rekom sa tri strane, tu nemas kako da se branis.

Link to comment
Share on other sites

On 4/23/2023 at 1:35 AM, MeanMachine said:

 

Ovo je zamka u koju novinari koji se ne razumeju upadaju. Oni misle ako su kupovali zapadne ležajeve kineski ležajevi automatski su znatno lošiji. Može biti a i ne mora. Treba pogledati kakvi su izvorni ležajevi na T72. Sovjetski. Sigurno imaš kvalitetnije kineske jer je tehnologija ozbiljno napredovala.

Jedan od razloga što su ugrađivali zapadne ležajeve je to što je zapad sam otvarao pogone u Rusiji da bi zaštitili tržište cis od Kineza.

 

 Podcenjivanje Kineza je ko nekad Japanaca.

 

Ja npr sam i CNC mašinama i da Haas nemamo i da za Haas nema skoro sve tražio BiH ako treba nova glodalica da uzmemo kinesku Syil CNC glodalica. Šta dobijes za 30k evra je pamet da ti stane pri tome nema traga chinesium.

 

 

Pa kineske lezajeve sigurno ne bi preporucio da se stavljalju u tenkove. Mislim na kinske brand lezajeve. To su nadje sve od dobrih do smeca, tesko da ces naci nesto jako kvalitetno. Ali ako uzmes kineski orginalan SKF ili neki drugi brand name lezalj to je super. 

 

Taj kineski Syil CNC sto pominjes ima THK linearne lezajeve, nisu stavili jefiniji Hiwin - made in Taiwan 🙂 mada Hiwin je vec brand name i u Americi. A kineseke lezaljeve ne stavljalju jer ne bi mogli prodati masine. Pogledaj sta ta masina ima: Schneeberger baza, THK linerani lezajevi, Fanuc ili Siemens kontrola i servo motori (spindle im sigurno ima SKF ili neke druge brand name lezajeve). Ako kupis sa kineskom kontrolom, jer imas tu opciju, prekrsti se pre 🙂  Najverovatnije sve to je pravljeno u Kini ali sve su to zapadne ili japanske kompanije. 

Ako nemas servis il delove u okolini nikako ne bi preporucio tu masinu. Ali ako ti je machine dealer sa servisom u blizini, sto da ne.

 

 

Edited by nonick
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/23/2023 at 1:08 AM, Klotzen said:

Meni se čini da vi u Rusiji mislite da Rusija sve može kao čarobnim štapićem da uradi a zapadu koji je 1000 puta sposobniji i bogatiji za isto to trebaju decenije. Malo realnosti moliću.

 

I na kraju on ne kaže da će to zaustaviti industriju tenkova nego da će to samo biti dosta lošiji tenkovi od onih koji su se proizvodili do rata. I to na primeru samo dva dela. A rusima nedostaje još delova a bogami i kvalifikovane radne snage. Mladi i obrazovani su se razbežali a da uzimaju iz jedne fabrike da pebacuju u drugu je presipanje iz šupljeg u prazno.

 

 

.

 

 

Nemam pojma koji smo to "MI" u Rusiji, ima nas mnogo i ima nas poprilicno raznih...Ne mislim ni da Rusija ima carobni stapic, niti tako mislim niti sam o tome pisao,  a pisao sam prakticno nekoliko dana posle uvodjenja sankcija da ce avio saobracaj i auto industrija biti patosirani posle klasicnog nokauta.

 

S druge strane vera da je zapad " 1000 puta sposobniji i bogatiji" je odlicna...i bas 1000 puta? Sve da je tvrdnja tacna , ostaje pitanje , koliki deo svog bogatsva i svog umeca je zapad spreman da usmeri na poraz Rusije, a da ne dodje u situaciju ulaska u direktan sukob sa Rusijom, i rizikuje opsti poraz svih nas. I drugo, vaznije, kojom brzinom zapad moze da prevlada. Sposobnost i bogatsvo imaju svoju ulogu, ali nisu jedini faktori, to sto je prednost zapada, trzisna ekonomija, procedure, mere bezbednosti, zapravo je otezavajuca okolnost u sudaru s autokratijom koja tih obaveza nema.

 

O stanju u ruskom vojno-industrijskom kompleksu napisano je mnogo, i pise se mnogo, fakt je da se malo toga moze oceniti kao pouzdano, na obe strane. Misljenje koje odudara od  "forumske realnosti", na koju ti po meni komicno pozivas,  ne mora obavezno da se trazi u " sve je to ruska propaganda ", dovoljna je i zapadna stampa.

 

https://www.welt.de/wirtschaft/plus244283487/Militaer-Die-ungeahnte-Staerke-der-russischen-Ruestungs-Riesen.html?source=puerto-reco-2_ABC-V22.2.B_CURRENT

 

"Zapad je  želeo da sankcijama uguši rusku industriju naoružanja. Ali Moskva pronalazi načine da zaobiđe mere. Sektor izgleda jači nego ikad."

 

 

.

On 4/23/2023 at 10:58 AM, Klotzen said:

 

 

Atolini ne može da demantuje ništa jer se poziva na ruske izvore. Morate shvatiti da ovde ima ljudi koji ne veruju ruskim izvorima kao što ni vas dvojica očigledno ne verujete zapadnim.

 

 

.

 

Atollini nista ne demantuje, . On samo iznosi svoj stav, logicni niz, potkrepljen nekim cinjenicama,  cije su karikle sposobne da izdrze logicnu kritiku. Moj post star sest meseci od kojeg je pocela diskusija , pokazao se kao tacan.

Podaci koje sam izneo nisu " ruska propaganda" vec podaci iz konstalting agencije koja obsluzuje industriju tesku nekoliko procenata GDP. Ruska zeleznica se nije raspala, vagoni se proizvode, remontuju, i potpisuju se  milijarde teski ugovori sa drugim zemljama. Problemi sa kasetnim lezajevima za vagone nove generacije, koji su u stvari izvor svega ovog,  su manje vise reseni.

Pad proizvodnje ce se nastaviti, ali ne zbog lezajeva, vec zbog toga sto milion i dvesta hiljada vagona jednostavno nece biti potrebno u situaciji gde se formira usko grlo na istoku zemlje zbog preorjentacije trgovine.

 

 

Tekst eksperta Forbsa sam nazvao " necijom precepcijom" i stojim iza toga iz vise razloga. I tekst i studija na koju se poziva , oslanjanju se na nedostatak lezajeva u zeleznici, pri cemu ni on , ni studija, ni njeni izvori nikako ne prave jasnu vezu izmedju proizvodnje vagona i tenkova, osim sto i jedni i drugi imaju lezajeve. Ko je proizvodio lezajeve i ko sad snabdeva vojnu industriju lezajevima ostala je tajna, nama nedostupna.

Studija za izvor, koji se ticu predmeta diskusije,  ima nekoliko novinskih clanaka, ruskih , ukrajinskih i americkih...cak je i sam ekspert u drugom delu izvor za studiju na koju se oslanja. Perpetum mobile nekakav, studija se odnosi na novinarske clanke, koji ce opet potom da napisu clanak o tekstu studije. Svima dobro, svi zaradjuju , sve se vrti...

 

Ako je resen problem sa stotinama hiljada lezajeva za industriju vagona, i ako si ti u pravu sto se tice trenutne proizvodnje , za nove tenkove potrebne su ne stotine hiljada, vec samo stotine ili hiljade lezajeva godisnje.. i ako je prosle godine uvezeno mikrocipova vise nego pretrposle nesankcione godine, pretpostavljam da nije problem kroz trece zemlje uvesti tako malu kolicinu lezajeva.

 

Na kraju krajeva, pitanje tenkova je predimenzionirano pitanje. Kad se podvuce crta, od njih ne zavisi toliko koliko se predstavlja. Ne zavisi ni predstojeca ofanziva, ona u najvecoj meri zavisi od sposobnosti naci slabu tacku na ruskoj strani, mesta koje vodi korumpirani armijski kadar, kome u izvestajima stoji daleko  veci broj ljudi nego sto zapravo jeste, kadar koji jos uvek u papirima "drzi" polozaje koje je izgubio...i ciji su vojnici nezadovoljni.

 

 

Shvatam da, kako ti govoris "ovde ima ljudi koji ne veruju ruskim izvorima", samo ja to ocenjujem kao  nonsense svoje vrste. Prvo ja koristim sve dostupne izvore, koliko cu verovati ukrajinskim, ruskim, zapadnim , iranskim, kineskim ... stvar je cross-check informacija koje citam. 

Uostalom isto to rade sve analiticke kuce, i kad procitas reporte naprimer ISW videces da deo informacija dobijaju od ruskih mikroblogera koje ti nazivas rusofilima sto je opet samo o sebi nonsense.

 

 

 

 

Cak ti nije potreban ISW, studija na koju se ekspert oslanja napisana je od strane ljudi koji prakticno svi govore ruski jezik..pitam se zasto?

 

 

 

Nemam vise sta da dodam na ovu temu...znam da nam se misljenja razlikuju , sto nije uvek i obavezno lose..

 

.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Malo sam pokusavao da nadjem podatke o mostobranu iza Hersona i ako su podaci tacni, ozbiljnije je nego sto se cini. Ukrajinci su ocistili sva ostrva na Dnjepru do grada i presli na drugu obalu u duzini od preko 20 kilometara.

 

Taj pojas je realno uzak i verovatno ga je nemoguce utvrditi brzo, ali mislim da im to i nije ideja.

 

Screenshot_1.thumb.jpg.19cb9f48be25092b35f440b2d2567932.jpg

 

Evo kako taj deo izgleda. Ukrajinci navodno drze navodno sve do ovog poslednjeg delica Dacija skroz desno, preko mosta. Nejasno je gde je granica iza Konke, da li se vode borbe (nisam mogao nista da nadjem) ili je skroz siva zona, ali je jasno da su sva ostrva do Konke uzeli.

 

E sad, mislim da je ideja ne da se vrsi velika ofanziva na Oleski i ova druga manja naselja u liniji, vec da imaju ovu bafer zonu kroz koju mogu da prolaze male grupe koje ce vrsiti sabotaze duboko u teritoriji koju kontrolise Rusija, kako bi pomogli u trenutku kad krene ofanziva iz Zaporozja, sto ultimativno moze dovesti do kolapsa fronta.

 

Tako da u ovih mesec dana ocekujem intenzivno izvidjanje Ukrajinaca ali ne veliku ofanzivu u ovom smeru.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 UKR brigada izacila novi snimak, tačnije prve dve epizode, najavljuju nastavak. Na snimku vidimo jedno rusko odeljenje koje poseda rov, po mojoj skromnoj geolokaciji severoistočno od Verhnokamjanske (zapadno od Severska). Tokom posedanja rova bili su pod paljbom ali se većina probija u rov. Zatim ih zasipaju artiljerijom i bacačima granata a na kraju dolaze oni mali dronovi i ubacuju im bombe u rov. Posle dronova dolazi ukrajinska pešadija da dovršio posao. Slutim na sličan scenario kao u videu sa tenkom.

 

Jedan od najiskrenijih intervjua koji sam u životu video :

 

 

 

Big respect ovom čoveku.

 

@attolini

 

To da nisi ništa dokazao ne treba meni da govoriš nego si trebao da reaguješ kada te je neko drugi pomenuo kao "dokazao je". Ja respektujem svačije mišljenje ali sam tu reagovao jer se nastupa iz pozicije "dokaza" a nama ostalima se prebacuje da je to samo naše mišljenje ili mišljenje našeg izvora. Spustite tu loptu, iznosite svoje mišljenje i ništa više od toga, baš kao i ostali forumaši. Bez čvrstih dokaza ništa od toga što pišemo nije dokazano tako da nema potrebe da nas uveravate kako je to sve tačno a zapadna propaganda hoće da našteti Rusima. Ja razumem taj stav ali razumite i da neki od nas skoro ništa ne veruju više Rusima jel su sve kredite istrošili poodavno.

 

Edited by Klotzen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, attolini said:

O stanju u ruskom vojno-industrijskom kompleksu napisano je mnogo, i pise se mnogo, fakt je da se malo toga moze oceniti kao pouzdano, na obe strane. Misljenje koje odudara od  "forumske realnosti", na koju ti po meni komicno pozivas,  ne mora obavezno da se trazi u " sve je to ruska propaganda ", dovoljna je i zapadna stampa.

https://www.welt.de/wirtschaft/plus244283487/Militaer-Die-ungeahnte-Staerke-der-russischen-Ruestungs-Riesen.html?source=puerto-reco-2_ABC-V22.2.B_CURRENT

"Zapad je  želeo da sankcijama uguši rusku industriju naoružanja. Ali Moskva pronalazi načine da zaobiđe mere. Sektor izgleda jači nego ikad."

...

 

Russia Weapons Sales

 

russia-weapons-sales@2x.png?s=russiaweas

 

Edited by Dragan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mi o vuku vuk na vrata :

 

Rheinmetall has booked an important order for ammunition for infantry fighting vehicles. The Group is supplying a European country with medium-calibre ammunition, with order volume exceeding €200 million net. Shipment is due to take place in 2023-2025.

Rheinmetall is the sole single source supplier of newly made 20mm-35mm ammunition for medium-calibre automatic and antiaircraft cannon of the Marder, Gepard, Puma and similar systems; of 105mm ammunition for the Leopard 1 and 120mm ammunition for the Leopard 2; as well as 155mm artillery shells. Moreover, the Group has the capacity to make large-scale deliveries at short notice. 

 

Ako se ne varam Leo 1 koristi baš L7 top koji je i na slovenačkim 55-icama. A pošto znamo da će u Ukrajinu ići Leo 1 tenkovi jasno je da će biti 105mm municije da se i slovenački tenkovi "zapljunu".

 

Inače šuška se da će i Rusi da počnu da koriste T-55 tako da možda budemo gledali duel ova dva polu brata 🙂

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Inače šuška se da će i Rusi da počnu da koriste T-55 tako da možda budemo gledali duel ova dva polu brata 🙂

 

 

Danas se pojavila vest na nasim portalima da su Rusi uveli Armatu u Ukrajinu, ali ne u ofanzivnim akcijama. Kakav bi to trip bio da Rusi u isto vreme na bojnom polju imaju i T-55 i Armatu. 

Link to comment
Share on other sites

T-55 još nije na frontu, za sada sam video sliku jednog ali ne zna se ni gde ni kad je napravljena. Postoji video kako ih transportuju koji se na rusofilskim kanalima komentariše da ih remontuju da ih pošalju Sirijcima. Jedino nisam siguran da rusi u ovom trenutku imaju kapacitete za tako nešto.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Klotzen said:

T-55 još nije na frontu, za sada sam video sliku jednog ali ne zna se ni gde ni kad je napravljena. Postoji video kako ih transportuju koji se na rusofilskim kanalima komentariše da ih remontuju da ih pošalju Sirijcima. Jedino nisam siguran da rusi u ovom trenutku imaju kapacitete za tako nešto.

Na vise mesta sam procitao da ga obe strane koriste i to me uopste ne iznenadjuje. Samo Poljska je proizvela preko 10.000 istih, cena im je "za kilo", a uzimajuci u obzir da obe strane tenkove koriste iskljucivo za podrsku pesadije, upotreba istih uopste ne iznenadjuje. Ukrajina je dobila 30 komada od Slovenije, to su vec modernizovani tenkovi po izraelskom modelu, mislim da je Izrael i radio modernizaciju ili je radjena u saradnji sa njima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, erwin said:

 

 

 

 

 

Ja bi rekao prosto peglanje štete od izjave onog ambasadora da ex SSSR države nemaju legalitet po međunarodnom pravu. Da je ovo nešto ozbiljno ovaj razgovor bi bio posle Sijeve posete Moskvi. Ovako je jasno da je Putin odbio taj njegov plan i da je zato i izostao ovaj poziv kada su ga svi očekivali. Sada je jednostavno reagovao na ovaj način da bi istakao da im je ipak stalo do međanornog prava je bi se to moglo upotrebiti protiv njih.

 

Drugi razlog je možda neka nova kampanja Kine da se profilišu kao neutralni jer bez toga nema šanse da se njihov plan usvoji. Trenutno je utisak da Kina politički drži stranu Putinu i kao takva teško da je prihvatljiva kao garant bilo kakvog ugovora između Rusije i Ukrajine. Tu će morati da se priključi i SAD ako bi Kina bila jedan od garanata. No ukoliko bi Kina promenila svoj stav u pravu neutralnost i političku pored vojne onda bi Kina možda i mogla da bude posrednik koji je prihvatljiv.

 

Slovenci su izgleda poslali Ukrajincima i Pandur transportere ali to nije javno objavljeno :

 

LKOV_valuk_IAS2008.jpg

 

Danas njihovi mediji saznaju da je reč o 20 vozila, slovenska vlada se nije oglasila povodom ovoga. Inače transporter koji prevozi do 6 putnika. Naoružan mitraljezom 12,7mm i bacačem granata 40mm. Postoje verzije i sa minobacačem i topom 25mm ali mislim da te slovenci još uvek nemaju.

 

U maju u poljskoj počinje da radi postrojenje za opravku ukrajinskih leoparda. U naselju Gliwitze, ako nisam pogrešno našao ovo je predgrađe Katovica.

 

U Ukrajinu su pristigli borci i druge plaćeničke armije Rusa. U pitanju je Gaspromova plaćenička armija "Potok". Vagnerovci ovo nisu dobro primili :

 

 

 

Prete da će pucati na njih 🙂 . Bolje da vode računa da se ove dve grupe ne sretnu 🙂

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...