Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Pogledajte bilanse Evropske centralne banke , apsolutne i relativne . Koliki su dugovi  u Americi , javni dug ,  studentski dug pa dugovi na kreditnim karticama .

Kad to proverite onda možemo da pričamo o avionima i kamionima.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Bankrot Evropa i Amerika koja ima da izdvoji preko 100 milijardi dolara jednokratne pomoci za Ukrajinu,

Ti onda pogledaj kolika je zvanična inflacija u zoni evra pa uporedi sa referentnom kamatnom stopom .

Čuj imaju 100 milijardi , imaju kad su napravljene od vazduha.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sasa965 said:

Recimo da si u pravu, kako da se taj cilj tehnički postigne?

 

Osim što je Evropa tehnički bankrot sa inflacijom oko 10% , bankrot je i USA ekonomija. Ko će tu obnovu da finansira ? Posle drugog sv. rata Evropu je podigla USA.Ko će to da finansira?

Evropa je danas u sličnoj situaciji kao Srbija 1999, nije učestvovala u ratu ali ga je izgubila na svakom nivou.

 

Evropa u bankrotu. Leba ti odakle ti to? Ako je tacno ono sto je napisao McLeod o 100 mrd , pa to moze Norvaska da im isplati a da ne osjeti. A gdje su druge clanice EU?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, koca popovic said:

pa to moze Norvaska da im isplati a da ne osjeti.

Kraljevina Norveška može.Ovaj fond je bio 1000+ milijardi još pe nekoliko godina .

Evropska unija teško. Ako i daje mora da doda još 50 milijardi svaka tri meseca za Ukrajinski platni promet , na to dodajte još ovih 40+milijardi  što je Amerika odobrila za oružje. Terminali za tečni gas su sve samo nisu jeftini,  novi vojni buđžet od 100+ milijardi samo za Nemačku plus ostale zemlje članice. Uz to inflacija je 9% . Te će milijarde biti napravljene od vazduha a to dalje znači da će inflacija da ide preko 10%.Kada se inflacija razbukti kreće povećavanje kamatnih stopa.Trenutno je 1,5% kod komercijalnih banaka , našta će ekonomija ličiti kada kamate budu 5% ili kada budu 1% + u odnosu na inflaciju (15 ili 20%).

Mislite o tome.

 

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

Čitave generacije evropskih političara imale su kristalno jasnu nameru da Rusiju inkorporiraju u Evropu, još od Vilijama Gledstona, ne kako bi im činili uslugu već da bi mogli da je kontrolišu u okviru zadatih standarda i međusobnih ugovora, znajući kakva opasnost preti ako bi se ovi raspojasano zagrlili sa Kinezima i tako zagrljeni krenuli da preispituju temelje međunarodne politike.

 

Iz tih razloga, to što su se toliko primakli jedni drugima Rusi i Kinezi predstavlja upravo suprotno od onoga što su ti evropski političari smatrali da je praktično i opravdano, a da ne pominjemo ona čuvena prva dva pravila rata koje je obnarodovao feldmaršal Mongomeri, kao heroj WWII, u govoru u Domu lordova 1962. godine:

 

Pravilo broj jedan na prvoj strani Montijevog "pravilnika o ratu": Nikad ne napasti Rusiju, Pravilo broj dva: Nikada ne napasti Kinu (Rule 1, on page 1 of the book of war, is: "Do not march on Moscow". Various people have tried it, Napoleon and Hitler, and it is no good. That is the first rule. I do not know whether your Lordships will know Rule 2 of war. It is: "Do not go fighting with your land armies in China)

I to je izrečeno u trenucima dok su se Kinezi pretežno zabavljali unutrašnjom situacijom i dok nisu imali imperijalističke pretenzije kao danas, kad se u mnogim situacijama pleše upravo po njihovim notama i kada se svira muzika koju baš oni vole da čuju... A što je najgore od svega iz perspektive tih nekadašnjih velikih evropskih planera, Rusi i Kinezi u toj svoj blizini trenutno nemaju tačku trenja... Jer kad bi bilo frikcije, moglo bi da se igra na tu kartu, a aktuelna situacija proizašla iz rusko-kineskih odnosa je katastrofalna po njihove takmace, što se vidi i iz ruskog izvoznog bilansa.

 

Pa se tako, iz ove perspektive, bolje zaključuju stavovi i Gledstona i Montgomerija, kao i porivi.

 

Jer, ja zaista ne bih voleo da živim u svetu gde su Rusi i Kinezi najbolji drugari, partneri i braća po oružju. A imam i osećaj da bi od tog njihovog partnerskog zanosa i tih zagrljaja manjim narodima odasvud, i gore i dole na mapi sveta, i levo i desno, mogla da pukne kičma. 

 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Matori lisac Kisindzer (isti Broj 1 iz A. Forda) cini mi se u tom svijetlu i prica nesto oko Ukrajine…

Koliko je realno da Ukrajina napravi ikakav ustupak je vrlo upitno, sto je i razumljivo. Nekako vjerujem da bi Krim  mozda i progutali (na kraju i oni su ga dobili na tacni) ali ostalo tesko..u stvari meni se cini nikako. 

27 minutes ago, Nek grmi jako said:

Čitave generacije evropskih političara imale su kristalno jasnu nameru da Rusiju inkorporiraju u Evropu, još od Vilijama Gledstona, ne kako bi im činili uslugu već da bi mogli da je kontrolišu u okviru zadatih standarda i međusobnih ugovora, znajući kakva opasnost preti ako bi se ovi raspojasano zagrlili sa Kinezima i tako zagrljeni krenuli da preispituju temelje međunarodne politike.

 

Iz tih razloga, to što su se toliko primakli jedni drugima Rusi i Kinezi predstavlja upravo suprotno od onoga što su ti evropski političari smatrali da je praktično i opravdano, a da ne pominjemo ona čuvena prva dva pravila rata koje je obnarodovao feldmaršal Mongomeri, kao heroj WWII, u govoru u Domu lordova 1962. godine:

 

Pravilo broj jedan na prvoj strani Montijevog "pravilnika o ratu": Nikad ne napasti Rusiju, Pravilo broj dva: Nikada ne napasti Kinu (Rule 1, on page 1 of the book of war, is: "Do not march on Moscow". Various people have tried it, Napoleon and Hitler, and it is no good. That is the first rule. I do not know whether your Lordships will know Rule 2 of war. It is: "Do not go fighting with your land armies in China)

I što je najgore od svega iz perspektive tih nekadašnjih velikih evropskih planera, Rusi i Kinezi u toj svoj blizini trenutno nemaju tačku trenja... Jer kad bi bilo frikcije, moglo bi da se igra na tu kartu, a aktuelna situacija proizašla iz rusko-kineskih odnosa je katastrofalna po njihove takmace, što se vidi i iz ruskog izvoznog bilansa.

 

Pa se tako, iz ove perspektive, bolje zaključuju stavovi i Gledstona i Montgomerija, kao i porivi.

 

Jer, ja zaista ne bih voleo da živim u svetu gde su Rusi i Kinezi najbolji drugari, partneri i braća po oružju. A imam i osećaj da bi od tog njihovog partnerskog zanosa i tih zagrljaja manjim narodima odasvud, i gore i dole na mapi sveta, i levo i desno, mogla da pukne kičma. 

 

 

Sto se Norveske tice i tog njihovog fonda….negdje sam procitao prije par dana da nece da daju novac iz tog fonda. Ne znam da li je tacno..kao to je drzavni fond i samo je za Norvesku. 

Edited by Gistro Bančo
Link to comment
Share on other sites

Čitave generacije evropskih političara imale su kristalno jasnu nameru da Rusiju inkorporiraju u Evropu, još od Vilijama Gledstona, ne kako bi im činili uslugu već da bi mogli da je kontrolišu u okviru zadatih standarda i međusobnih ugovora, znajući kakva opasnost preti ako bi se ovi raspojasano zagrlili sa Kinezima i tako zagrljeni krenuli da preispituju temelje međunarodne politike.
 
Iz tih razloga, to što su se toliko primakli jedni drugima Rusi i Kinezi predstavlja upravo suprotno od onoga što su ti evropski političari smatrali da je praktično i opravdano, a da ne pominjemo ona čuvena prva dva pravila rata koje je obnarodovao feldmaršal Mongomeri, kao heroj WWII, u govoru u Domu lordova 1962. godine:
 
Pravilo broj jedan na prvoj strani Montijevog "pravilnika o ratu": Nikad ne napasti Rusiju, Pravilo broj dva: Nikada ne napasti Kinu (Rule 1, on page 1 of the book of war, is: "Do not march on Moscow". Various people have tried it, Napoleon and Hitler, and it is no good. That is the first rule. I do not know whether your Lordships will know Rule 2 of war. It is: "Do not go fighting with your land armies in China)

I to je izrečeno u trenucima dok su se Kinezi pretežno zabavljali unutrašnjom situacijom i dok nisu imali imperijalističke pretenzije kao danas, kad se u mnogim situacijama pleše upravo po njihovim notama i kada se svira muzika koju baš oni vole da čuju... A što je najgore od svega iz perspektive tih nekadašnjih velikih evropskih planera, Rusi i Kinezi u toj svoj blizini trenutno nemaju tačku trenja... Jer kad bi bilo frikcije, moglo bi da se igra na tu kartu, a aktuelna situacija proizašla iz rusko-kineskih odnosa je katastrofalna po njihove takmace, što se vidi i iz ruskog izvoznog bilansa.
 
Pa se tako, iz ove perspektive, bolje zaključuju stavovi i Gledstona i Montgomerija, kao i porivi.
 
Jer, ja zaista ne bih voleo da živim u svetu gde su Rusi i Kinezi najbolji drugari, partneri i braća po oružju. A imam i osećaj da bi od tog njihovog partnerskog zanosa i tih zagrljaja manjim narodima odasvud, i gore i dole na mapi sveta, i levo i desno, mogla da pukne kičma. 
 
 
Pa ko je napao rusiju?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

12 minutes ago, sasa965 said:

Gde je zapelo? 

 

 

Po mom skromnom mišljenju, onda kada je Britanija prestala da bude faktor svetske politike u onim proporcijama s kraja 19. veka i do polovine 20. veka, što je posledično umanjilo i uticaj Francuske.

 

A oni su, to jest njihove spoljnopolitičke doktrine, bili najveći zagovornici pariteta na evropskom kontinentu koji je Rusiju držao upravo tamo gde su i hteli da je drže. To se vidi iz bezbroj primera, a osnova svega bila je ideja da se kroz međudržavne ugovore i saveze ojačaju dva kraja kontinenta, zapadni i istočni, kako nikome unutra (odnosi se naravno na Nemce) ne bi padalo na pamet da čini nekakve nepromišljenosti.

 

Na kraju krajeva, savez Britanaca, Francuza i Rusa, doneo je i pobednike u dva svetska rata upravo zahvaljujući tadašnjem talentu britanskih političara da anticipiraju događaje i na vreme reaguju, kako bi iskoristili Rusiju u vlastitu korist, a ne pravili od nje protivnika na vlastitu štetu.

 

 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Nek grmi jako said:

I što je najgore od svega iz perspektive tih nekadašnjih velikih evropskih planera, Rusi i Kinezi u toj svoj blizini trenutno nemaju tačku trenja

 

Nije baš da nemaju, iz kineske tačke gledišta i Rusi su zli zapadnjaci koji su uzeli neke regije koje im pripadaju i, iako nisu baš najgori (najgori su Britanci i Francuzi zbog opijumskih ratova), ipak su i oni bili kolonizator i držali svoju slobodnu zonu na parčetu kineske teritorije u Port Arturu, a što je precedavajući Mao svojevremeno sasvim 'ladno reciklirao za potrebe propagande tokom sino-sovjeCkog rata (mislim na onaj iz 1969., ne na onaj iz 1929.)

Edited by Beonegro
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Gistro Bančo said:

Matori lisac Kisindzer (isti Broj 1 iz A. Forda) cini mi se u tom svijetlu i prica nesto oko Ukrajine…

Koliko je realno da Ukrajina napravi ikakav ustupak je vrlo upitno, sto je i razumljivo. Nekako vjerujem da bi Krim  mozda i progutali (na kraju i oni su ga dobili na tacni) ali ostalo tesko..u stvari meni se cini nikako. 

Sto se Norveske tice i tog njihovog fonda….negdje sam procitao prije par dana da nece da daju novac iz tog fonda. Ne znam da li je tacno..kao to je drzavni fond i samo je za Norvesku. 

Ma to si dobro primjetio. Ja sam to naveo kao primjer da novca ima koliko hoces. Sad mi pade na pamet ogromna zarada (ovdje pricam o Norveskoj) od nafte,gasa i struje.To su ogromne cifre.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da uvek ima nečega konfrontirajućeg kada je reč o velikim silama, ali poenta je u tome što je Kinezima ovakva situacija dar s neba koji se dešava jednom u hiljadu godina.

 

Čak i kad bi se konflikt Rusa i zapadnog sveta završio nerešeno, bilo bi to 1:1 za Kineze.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, shonke said:

Pa ko je napao rusiju?

 

Pa kako ko? Ceo svet, dok za srbiju nisam sigurna jer je miroljubiva....

 

Nego htela sam ovo da stavim -

 

The National Agency for Corruption Prevention (NACP), supported by the EU Anti-Corruption Initiative (EUACI) and other partners, has launched the ‘Ukraine Now. A Vision for the Future” project.

The aim of the project is to affirm the principle of zero tolerance of corruption and the values of honesty, transparency and openness as integral in the process of rebuilding the new Ukraine.

A central part of the project is a broad public dialogue about the lessons that society must learn from the war. This should lead to a new course of action in various sectors and activities, including public service, economy, education, health care, finance and defence.

Interviews and podcasts produced as part of the project are published on the project website.

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, shonke said:

Pa ko je napao rusiju?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Izvinite, nisam video među postovima da ste mi se obratili.

 

Niko, naravno, što i jeste u neku ruku problem. jer da neko sme da ih napadne i tako se otrgne iz stiska Montgomerijevih vojnih načela, oni ne bi smeli da se bahate i glume novog šerifa u gradu, a kamoli da pokrenu najveći rat u Evropi od kraja Drugog svetskog rata, u koji ukrajinski saveznici ne smeju vojno ni da privire... I kada tome dodamo azijskog šerifa, situacija nije nimalo lepa.

 

Zato je bolje dok se diplomatskim putem, spoljnopolitičkim ugovorima i savezima kao u doba koje sam pomenuo, trgovinom i finansijama plete mreža oko Rusije, nego dovesti sebe u situaciju kada si konfrontiran, ali ne smeš da je napadneš i silom dovedeš razumu, nego se ograničavaš u akcijama koje svodiš na to da se  dereš na nju preko plota dok ona radi šta joj se prohte.

 

U tom kontekstu su, pored mana koje svaki establišment ima, nekadašnji britanski i francuski političari bili besprekorni... Takav format političara, nažalost, danas retko (ili možda čak i nikad) pronalazimo.

 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Nek grmi jako said:

 

 a kamoli da pokrenu najveći rat u Evropi od kraja Drugog svetskog rata, u koji ukrajinski saveznici ne smeju vojno ni da privire...

 

Zasto ne smeju da privire? Jedno je `ne smeju` drugo je `nece` ...Ako nesto ne smes znaci da si uplasen, ako neces znaci da si tako odlucio koristeci razum....

 

Da ne ispadne da (zaboravih kako se kaze kad onu dlaku cepkas) znaci da ne ispadne da cepkam tu dlaku i drzim se za neku rec, zaista reci da neko nesto `ne sme` da uradi to je uopstena degradacija te strane koja nesto ne sme a velicanje druge strane kao nekoga ko `sme` sve.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Mama_mia said:

 

Zasto ne smeju da privire? Jedno je `ne smeju` drugo je `nece` ...Ako nesto ne smes znaci da si uplasen, ako neces znaci da si tako odlucio koristeci razum....

 

Da ne ispadne da (zaboravih kako se kaze kad onu dlaku cepkas) znaci da ne ispadne da cepkam tu dlaku i drzim se za neku rec, zaista reci da neko nesto `ne sme` da uradi to je uopstena degradacija te strane koja nesto ne sme a velicanje druge strane kao nekoga ko `sme` sve.

 

 

Pa jel mislite da je od je zbog tih semantičkih vežbi Ukrajincima danas bolje?

 

Zar zaista smarate da je Ukrajincima bitno da li neko ne sme ili neće da joj pomogne uzimanjem direktnog učešća u sukobu, dok oni tamo svakoga dana ginu na buljuke? I da li onaj ko beži u sklonište usled ruskog napada projektilima uopšte ima na pameti nekakvu degradaciju ovoga ili veličanje onoga??!?

 

Ma ne, verujte mi na reč... Samo žele da taj užas prestane i da neko konačno stane Rusima na put, na bilo koji način. 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Danas se sire vijesti da je poljska vojska usla u Ukrajinu - totalno neprovjereno, ali ne znam kome je interes da plasira tu (dez)informaciju? Izgleda da potice od ruskih izvora, ali sta Rusi dobijaju daljom eskalacijom i uvlacenjem NATO-a u potencijalne direktne okrsaje?

Madjarska proglasila ratno stanje.

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, koca popovic said:

Evropa u bankrotu. Leba ti odakle ti to? Ako je tacno ono sto je napisao McLeod o 100 mrd , pa to moze Norvaska da im isplati a da ne osjeti. A gdje su druge clanice EU?

 

.

 

 

Premijer Poljske ima slicne ideje...naime, po njemu, drzava od pet miliona ljudi trebala bi da podeli sa clanicama EU profit od nafte...

 

 

https://wyborcza.biz/biznes/7,179190,28482377,morawiecki-norwegia-zeruje-na-drogiej-ropie-i-gazie-niech.html?disableRedirects=true

 

.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...