Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Izgleda da razlog sto vise dronovi nisu toliko uspesni je taj sto sad umesto prvog talasa koji ko da je dosao direkt sa vezbe Zapad 1981, ovi naredni talasi imaju daleko moderniju opremu konretno moderan pvo kratkog dometa i izgleda da su poceli da koriste helikoptere za lov na dronove zasta je helikopter daleko sposobniji od bilo kakvog lovca.

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Brian Setzer said:

Šta bi s upadom beloruskih jedinica u Ukrajinu?

 

To nije potvrdjeno iz nezavisnih izvora. Cak sta vise vest je dosla iz jednog izvora.

 

E sad, postoji jedna slika unistenog oklopnog vozila sa oznakom O. Po ukrajinskom desifrovanju oznaka na ruskim vozilima (koje su u principu tacne) ta oznska je rezervisana za beloruske jedinice. E sad, ne mogu da potvrdim ni autenticnost slike. 

 

Dok se ne pojave neki neoborivi dokazi tu vest treba smatrati za fejk nuz.

 

Nije ni logicno da se Belorusija ukljuci u rat dok se pregovori odvijaju na njenoj teritoriji. Automatski bi izgubila ulogu posrednika. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Beonegro said:

Govnarenje domaćeg ogranka Naših. Ima i neka slična "fora" sa jednim kadrom iz Lepa sela lepo gore...

 

Stare fore sa nečim što se iz aviona vidi da je laž, pa to podmetneš kao protivnikov post da bi ga svi na prvi pogled "provalili". To čak i ovde kod nas u politici ima sa onim čuvenim naslovima "Neka je sramota onoga ko je rekao da imam USB utikač na čelu" 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lik iza najveće frankofone antikonspiracionističke FB stranice (Les complots faciles pour briller en société) je porijeklom Ukrajinac, oženjen Ukrajinkom iz Hersona, napisao je prije sat vremena da su im njihovi javili da su Rusi zauzeli Herson i da ruske trupe patroliraju gradom.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, A sad said:

 

To nije potvrdjeno iz nezavisnih izvora. Cak sta vise vest je dosla iz jednog izvora.

 

E sad, postoji jedna slika unistenog oklopnog vozila sa oznakom O. Po ukrajinskom desifrovanju oznaka na ruskim vozilima (koje su u principu tacne) ta oznska je rezervisana za beloruske jedinice. E sad, ne mogu da potvrdim ni autenticnost slike. 

 

Dok se ne pojave neki neoborivi dokazi tu vest treba smatrati za fejk nuz.

 

Nije ni logicno da se Belorusija ukljuci u rat dok se pregovori odvijaju na njenoj teritoriji. Automatski bi izgubila ulogu posrednika. 

 

Sta znace ostala slova?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Jurgen said:

 

Sta znace ostala slova?

V je vazdušno-desantna vojska, najbolje što rusi imaju od konvencionalnih trupa.

Z nemam pojma šta je, čuo sam različita objašnjenja ("Zelenski", "na Zapad"), nijedno mi nije bilo mnogo uvjerljivo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

US obavestajci kazu da se ona ruska kolona ne krece vec 24 sata zbog problema sa snabdevanjem I nedostatkom htane za vojsku. 

Takodje ima dezerteriranja I predaje ruskih vojnika. Neki nisu imali pojma da idu u Ukrajinu. 

 

Te ne valja kad se zalecu ko muve bez glave te ne valja kad stoje, US obavestajcima nikako da ugode. Mislim stvarno je smesno cime se Ameri bave, ovi mogli da mile i opet stignu do Kijeva, moguce da stoje da se dopuni gorivo i hrana a sto bi jurili kad su sutra pregovori. Ovo je vise pritisak na Zelenskog.

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, MeanMachine said:

Izgleda da razlog sto vise dronovi nisu toliko uspesni je taj sto sad umesto prvog talasa koji ko da je dosao direkt sa vezbe Zapad 1981, ovi naredni talasi imaju daleko moderniju opremu konretno moderan pvo kratkog dometa i izgleda da su poceli da koriste helikoptere za lov na dronove zasta je helikopter daleko sposobniji od bilo kakvog lovca.

 

 

Ovde se koriste manji dronovi za izviđanje pa ih onda poklope sa artiljerijom. Evo kako su kod Marijupolja gađali ruse u predgrađu. Te male zujalice za osmatranje na ovoj visini nemoguće je ni čuti ni videti. Mislim da Bajraktare koriste samo da presretnu kolone u napredovanju. Meni se čini najviše tu kod Hersona da su radili, zato i nisu daleko otišli od Dnjepra.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Klotzen said:

 

Ovde se koriste manji dronovi za izviđanje pa ih onda poklope sa artiljerijom. Evo kako su kod Marijupolja gađali ruse u predgrađu. Te male zujalice za osmatranje na ovoj visini nemoguće je ni čuti ni videti. Mislim da Bajraktare koriste samo da presretnu kolone u napredovanju. Meni se čini najviše tu kod Hersona da su radili, zato i nisu daleko otišli od Dnjepra.

 

Mislio sam na Bajraktare ne napadaju ovu ogromnu kolonu koja jos i stoji.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Beonegro said:

Lik iza najveće frankofone antikonspiracionističke FB stranice (Les complots faciles pour briller en société) je porijeklom Ukrajinac, oženjen Ukrajinkom iz Hersona, napisao je prije sat vremena da su im njihovi javili da su Rusi zauzeli Herson i da ruske trupe patroliraju gradom.

 

Drugarica, poreklom Ukrajinka koja je trenutno u Belgorodu takođe kaže da su Rusi u Hersonu, ali da još uvek nije pod punom njihovom kontrolom. Ali da je samo pitanje trenutka.

Link to comment
Share on other sites

Šalje mi jedan prijatelj komentar, apropo sin dragan slučaja i celokupne twitter manije, "mislio sam da će tviter u doba rata da olakša situaciju, ali je još 10 puta gore, jer sve prolazi".

Moram da priznam da mi je podjednako smešno komentarisanje novonastalih vojnih analitičara. Čak i da nisu novonastali.
Ovo komentarisanje vojnih operacija i konstatovanje smislenosti vojnih strategija i akcija, mi je kao da sam otišo avgusta, Perseidi kiša meteora, na neki Kamenički Vis, Vinik, Koritnik (brda na ivicama Niša) pa slušam nekoliko likova koji su došlli sa amaterskim teleskopovima od par stotina evara, i pričaju kako su večeras nahvatali dobro pozadinsko kosmičko zračenje.
Mada nije ni tako.
 
Kao moj kolega iz sales&marketing kad dodje do developer-a, prikupio neki zahtev od korisnika, koji mu deluje prosto, al se ne uklapa u arhitekturu sistema "kako to ne možete da napravite, ovo samo gurneš, ovo ovo radi, mnogo prosto. Za 2 dana gotovo. Šta li vi radite kad kucate..."

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@Mean_Machine

 

Slušao sam na CNN nekog generala (tenkista) koji kaže da ni on ne bi gađao tu kolonu jer je primat da avijacija udara tamo gde treba zaustaviti neprijatelja a to je dole Herson i taj klin zapadno od Kijeva.

 

Nije spominjao istok verovatno jer bi se time isuviše izlagali da budu oboreni. Znamo da Rusi na frontu imaju Bukove i Pancire tako da moguće i da je taj severni front žestoko branjen. Blizu je i Belorusija a tamo su sigurno i S-ovi.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

 

Bold je dokazani fejk od jos pre 7-8 godina.

 

Nema tu nista kontradiktorno. Azov je popularan u neonaci krugovima sirom sveta, ali to su marginalne grupe koje nikad ne mogu da dobiju siru podrsku. Pa tako ni u Ukrajini nikad na izborima nisu uspeli da dobiju iole ozbiljniji broj glasova. Sa druge strane, Azov je uvek dobijao mnogo donacija te su imali odlicne finansije. To im je sa druge strane omogucilo nabavljanje vrhunske opreme i obezbedjivanje vrhunskih instruktora, ali i finansiranje promomaterijala. Internet je pun njihovih promo spotova. Naravno, politicka partija Nacionalni Korpus i vojna jedinica Azov nemaju direktne veze vec godinama, mislim da Bjelicki vise uopste nije u Azovu, cak da je negde u inostranstvu (ne mogu ovo bas da tvrsim 100%, ali negde sam to procitao). 

Azov danas vazi za elitnu vojnu jedinicu i malo je tu ostalo od one pocetne ekipe, ali i dalje guraju taj imidz koji im donosi stabilne finansije iako danas sigurno vecina vojnika u Azovu nisu iz extremnih neonaci krugova. Videcemo kako ce se pokazati u ratu i da li ce opracdati svoju reputaciju. 

 

Intresantno je da je ovih dana formirana i jedinica teritorijalne pod imenom Azov i to u Harkovu, okosnicu jedinice cini ona prva ekipa Azova koja se u medjuvremenu demobilisala. Iako Harkov vazi za najproruskiji grad van Donbasa (posle ovog bombardovanja sigurno nece vise biti takav) neonaci Azov je nastao u Harkovu i njegovi prvi pripadnici su bili clanovi organizacije Patrioti Ukrajine koja je delovala u Harkovu. Nikad ta podela antiruski zapad i proruski istok nije bila toliko crno bela kako se predstavlja. I Desni Sektor je nastao na istoku, ali su oni druga prica.

Baš sam bacio oko na Azov juče, celo ovo vreme sam mislio da im je uticaj preuveličan i da su paravojna formacija koja nema veze sa Ukrajinskom vojskom. Kad ono:

 

https://www.aljazeera.com/news/2022/3/1/who-are-the-azov-regiment

 

Moram da priznam da nisam imao pojma, mislio sam da je Putinova propaganda. Pa koja ozbiljna država ima neo naciste kao deo svoje vojske?!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mrd said:

Ako Putina sad ne zaustave, zustviće ga u Češkoj, ili Nemčkoj.

Da se ogradim to je moje mišljnje.

Ne mislim da će on da stane.

 

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

 

4 hours ago, Baby said:

 

Pa nece putin 1000, ali sta ako jos pozivi 25 sto je realno. Predaja Ukrajine moze da bude i signal za dalju invaziju jer ko zna koliki su mu megalomanski ciljevi. Koliko vidim i ovde i iz vesti, niko bas nije siguran sta on to tacno hoce i gde je tu kraj. Rezultat ce na zalost biti los u svakom slucaju. 

Nema naznaka da Rusija ima ambicije da ide "dalje". Napad na NATO zemlje je nezamisliv. U Evropi od bivših "zemalja"  ruskog carstva, za kojim je kukao, još ostaju Finska i Moldavija.  Prva mislim da je skoro u NATO statusu, dakle nedodirljiva. Za drugu nisam siguran pogotovo što je lak zalogaj. Ipak, koliko znam nikad nije pominjana dok su Rusi u svakoj prilici govorili o Ukrajini i značaju koji joj pridaju već decenijama.

 

Problem sa emocionalnim argumentima o Putleru, ruskoj osvajačkoj mašini koja preti celom svetu ili bar Evropi  i propagandom o imperiji zla bez presedana je da proizvodi paranoju o napadu na NATO zemlje, aluzije na '38 i Čemberlena i podstiče histeriju koja postoji u javnosti i utiče na političare u smeru zatezanja situacije. Takođe pojačava tenziju kada treba da se smanjuje i tera Ruse u još ekstremniju poziciju. Koji lider hoće konstruktivno da razgovara kada ga porede sa Hitlerom i svaki potez mu se tumači na najgori mogući način.

 

Jedino ako je Putin stvarno poludeo postoji neka opasnost da želi da napravi još neku krizu. Za to nema dokaza jer se invazija može bolje objasniti na drugi način: ruskom paranojom o NATO na granicama, žalom sa slavnom prošlošću u odnosu na tmurnu sadašnjost i kompleksom specijalne ruske uloge u svetu još tamo od trećeg Rima.

 

Kao bolji uvid u stanje duha u ruskoj eliti, osim već ispisanih postova na tragu predavanja američkog profesora linkovanog ranije, može da posluži članak o 100 godina samoće:

 

Quote

Visoki savjetnik ruskog predsjednika Vladimira Putina kaže da je Rusija napustila svoje vjekovima duge nade o integraciji sa Zapadom i da kreće ka novoj eri geopolitičke izolacije ...

 

Vladislav Surkov napisao je da je "epsko putovanje Rusije ka zapadu" gotovo, što je označilo i kraj "ponovljenim neuspjelim pokušajima da postanu dio zapadne civilizacije" koji traju više od četiri stoljeća. koje čekaju Rusiju ...

 

"Samoća ne znači potpunu izolaciju", napisao je Surkov, ali je rekao da će otvorenost Rusije u budućnosti biti ograničena.

 

Članak je iz 2018, nije dugačak, napisao ga je Putinov savetnik i ako se pročita vidi se da oni dugo imaju u glavi scenario odvajanja od zapada. Verovatno od mnogo pre te 2018, možda još od odbacivanja Putinovih pokušaja da se približi zapadu na početku mandata. Nigde se međutim ne vidi želja za agresivnim širenjem i napadanjem okolnih država iz maltene zabave. Takođe se iz članka vidi da oni ne žele da se potpuno zatvore prema zapadu ali to će im to sada možda biti nametnuto. 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Jurgen said:

 

Sta znace ostala slova?

 

Z je kopnena vojska

Z u kvadratu je vojska sa Krima (ne koja je usla u Ukrajinu sa Krima, nego kojoj je mesto dislokacije Krim, npr ima ih dosta na frontu kod Harkova)

V su vazdusno desantne snage

X su Ceceni

O su Belorusi

A je specnaz

 

Vidjao sam u manjem broju i neke druge oznake, ali ne znam sta znace. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko sam razumeo Ukrajince u tom Hersonu se ocekuje  pakao tek. Mariopoljili kako vec je zatvoren i tamo se ocekuju bas teske urbane borbe jer su tu ti desnicari,nacisti sta vec. Ukrajinci i dalje prave zasede i bila je jedna opaka gde su Rusi izmasakrirani. 

 

Ono sto mi upada u oci je sta su Rusi sve poslali dosta je dece,takodje danas su dosli stingeri i bespilotne letelice. Bedno je od putina koju decu salje,neki ne lice da imaju 20g.

 

Mislim da ce prvo past Herson,klanica ih ceka U Harhovu gde su im najveci gubici,isto ce biti gadno gde su ovi desnicari. Mislim da Rusi hoce da to prvo rese i onda skoro pa kolektivno na Kiev.

 

Poginulo je preko 7k vojnika iz Rusije, 500 je uhapseno, unisteno preko 100 helikoptera i 40 aviona. Mislim da ce Rusi pojacati napade kao u Kharkovu gde su gadjali nasumicno. Bas jak otpor za sad Ukrajinaca, danas su Rusi dominirali po gradovima, ali ocekujm sutra preokret.

 

Ima snimaka, ali su odvratni na obe strane..bas ima bolesnika na internetu..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...