Jump to content

Šta čitate?


zoe Bg

Recommended Posts

7 hours ago, drgnk said:

 

  Reveal hidden contents

Hvala na objašnjenju, mada mi se čini da istorijski sled stvari nije baš najbolje pogođen. Ako je žezlo ukradeno za vreme Napoleonovog napada na Egipat, a znamo iz istorije da su se njegovi ratni pohodi dogodili na prelazu iz 18. u 19. vek, ne znam kako je isto dospelo u posed porodice Bordžija koja je vladala na prelazu iz 15. u 16. vek. Nekako mi taj istorijski "timeline" ide unazad. Ali ostalo u objašnjenju je tačno... U svakom slučaju, proći ću te delove da se podsetim detalja.

 

Spoiler

Tacno, kakvu sam glupost napisala! Knjiga je jos kod mene, nacic cu taj deo da sebi razjasnim, bas me je sramota.....izvinite i hvala sto ste mi skrenuli paznju....

 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, drgnk said:

 

  Hide contents

Hvala na objašnjenju, mada mi se čini da istorijski sled stvari nije baš najbolje pogođen. Ako je žezlo ukradeno za vreme Napoleonovog napada na Egipat, a znamo iz istorije da su se njegovi ratni pohodi dogodili na prelazu iz 18. u 19. vek, ne znam kako je isto dospelo u posed porodice Bordžija koja je vladala na prelazu iz 15. u 16. vek. Nekako mi taj istorijski "timeline" ide unazad. Ali ostalo u objašnjenju je tačno... U svakom slučaju, proći ću te delove da se podsetim detalja.

 

Spoiler

Poglavlje XIII: Papa Kalikst III, Bordzija, je  "narucio veliko zvono koje je trebalo da bude izliveno od metala iskopanog u legendarnim brdima Aragonije. Tako bi, Legenda kazuje da je gvozdje uzeto iz cuvenog Zvezdanog kamena, mozda meteorita, ali sasvim sigurno izvora materijala vrhunskog kvaliteta za  nekoliko generacija kovaca iz Valensije i Toleda. Bilo je izlozeno u Valensiji 1457 a zatim poslato u Rim". ....Zvono je postavljeno u zamku, tvrdjavi Sent Andjelo, porodicnu grobnicu imperatora Hadrijana koju je papa Aleksandar, Rodrigo Bordzija, pretvorio u svoju rezidenciju. Slikar Pinturikio je oslikao papsku rezidenciju tako sto je svaki pedalj prostora izmedju sedam freski svetaca ispunio stotinama likova bikova, grbu porodice Bordzija. Ali, " nije u pitanju bio uzviseni grb Bordzija niti miroljubivo govece. Ponovljeno nebrojeno puta, u tim odajama bilo je stilizovano ali nedvosmisleno oblicje zrtvenog bika egipatskog boga Ozirisa, vladara kraljevstva mrtvih". Samo Zelezo otkrovenja se u egipatskim tekstovima naziva "krunom Smrti".

Poglavlje XVI: " Legenda kazuje da je Zelezo otkrovenja, gvozdeni obelisk iz Ozirisovog hrama u Egiptu, ukradeno sa svog prvobitnog mesta u petom ili sestom veku (po hriscanskom racunanju vremena) dugo bilo izvor moci porodice Borha u Valensiji, Spanija. Godine 1455. kada je jedan clan drevne porodice carobnjaka posto papa, sto je bilo vecma ironicno posto je do njegovog politickog uspona doslo zahvaljujuci Silama tame u ovom prethriscanskom simbolu, prvi cin mu je bio da nalozi izgradnju zvonika za veliko zvono"......" i za razliku od zivih zastitnika koji su sluzili (zvonu) uglavnom samo kao medijumi, Zelezo je, cak i inkarnirano u oblicju zvona, zahtevalo prinosenje zrtava. Legenda kaze da je don Alfonso i Borha ponudio zvonu novorodjenu unuku pre nego sto je 1455. posao u Rim na zasedanje konklave koja ga je - protivno svim obicajima - izabrala za papu".

Kako sam i zasto uspela da u ovako lepo objasnjenu genezu zla udenem Napoleona - ne pitajte! Imam nevidjen prezir prema svim takvim pljackasima gorbova, hramova, palata, koji su se odnoshenjem relikvija u svoje prestonice kitili tudjim perjem, cak sam potpisivala i peticije da se to nacionalno blago vrati narodima ciji su ga pretci i stvorili.

Elem, bas sam se zabrinula: prica mi skolska sa kojom se srecem ovih dana na rehabilitaciji, da je pre par godina imala omanji mozdani udar i da na snimku glave ima "bele tackice", delove ostecenog mozdanog tkiva. Bojim se da bi snimak moje glave pokazo obrnutu sliku, sve bi bilo belo osim, tu i tamo, po koja tackica - preostalog razuma. Hoce to kad si mator. I mozda je zaista vreme da se povucem sasvim iz javnosti jerr je demonstrirano (nehoticno) obmanjivanje javnosti - i bruka i glupost. Prastajte....

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:
  Hide contents

Poglavlje XIII: Papa Kalikst III, Bordzija, je  "narucio veliko zvono koje je trebalo da bude izliveno od metala iskopanog u legendarnim brdima Aragonije. Tako bi, Legenda kazuje da je gvozdje uzeto iz cuvenog Zvezdanog kamena, mozda meteorita, ali sasvim sigurno izvora materijala vrhunskog kvaliteta za  nekoliko generacija kovaca iz Valensije i Toleda. Bilo je izlozeno u Valensiji 1457 a zatim poslato u Rim". ....Zvono je postavljeno u zamku, tvrdjavi Sent Andjelo, porodicnu grobnicu imperatora Hadrijana koju je papa Aleksandar, Rodrigo Bordzija, pretvorio u svoju rezidenciju. Slikar Pinturikio je oslikao papsku rezidenciju tako sto je svaki pedalj prostora izmedju sedam freski svetaca ispunio stotinama likova bikova, grbu porodice Bordzija. Ali, " nije u pitanju bio uzviseni grb Bordzija niti miroljubivo govece. Ponovljeno nebrojeno puta, u tim odajama bilo je stilizovano ali nedvosmisleno oblicje zrtvenog bika egipatskog boga Ozirisa, vladara kraljevstva mrtvih". Samo Zelezo otkrovenja se u egipatskim tekstovima naziva "krunom Smrti".

 

Poglavlje XVI: " Legenda kazuje da je Zelezo otkrovenja, gvozdeni obelisk iz Ozirisovog hrama u Egiptu, ukradeno sa svog prvobitnog mesta u petom ili sestom veku (po hriscanskom racunanju vremena) dugo bilo izvor moci porodice Borha u Valensiji, Spanija. Godine 1455. kada je jedan clan drevne porodice carobnjaka posto papa, sto je bilo vecma ironicno posto je do njegovog politickog uspona doslo zahvaljujuci Silama tame u ovom prethriscanskom simbolu, prvi cin mu je bio da nalozi izgradnju zvonika za veliko zvono"......" i za razliku od zivih zastitnika koji su sluzili (zvonu) uglavnom samo kao medijumi, Zelezo je, cak i inkarnirano u oblicju zvona, zahtevalo prinosenje zrtava. Legenda kaze da je don Alfonso i Borha ponudio zvonu novorodjenu unuku pre nego sto je 1455. posao u Rim na zasedanje konklave koja ga je - protivno svim obicajima - izabrala za papu".

 

Kako sam i zasto uspela da u ovako lepo objasnjenu genezu zla udenem Napoleona - ne pitajte! Imam nevidjen prezir prema svim takvim pljackasima gorbova, hramova, palata, koji su se odnoshenjem relikvija u svoje prestonice kitili tudjim perjem, cak sam potpisivala i peticije da se to nacionalno blago vrati narodima ciji su ga pretci i stvorili.

Elem, bas sam se zabrinula: prica mi skolska sa kojom se srecem ovih dana na rehabilitaciji, da je pre par godina imala omanji mozdani udar i da na snimku glave ima "bele tackice", delove ostecenog mozdanog tkiva. Bojim se da bi snimak moje glave pokazo obrnutu sliku, sve bi bilo belo osim, tu i tamo, po koja tackica - preostalog razuma. Hoce to kad si mator. I mozda je zaista vreme da se povucem sasvim iz javnosti jerr je demonstrirano (nehoticno) obmanjivanje javnosti - i bruka i glupost. Prastajte....

 

Spoiler

Uh, najpre puno vam hvala za izvučenu suštinu misterije, uštedeli ste mi prilično vremena.👍 Ovaj post ću negde da sačuvam za slučaj da jednog dana opet odlučim da pročitam ovu sjajnu knjigu, ili pak za slučaj da moram nekom budućem čitaocu objašnjavati esenciju iste. Vidi se da se knjiga mora jako pažljivo čitati, mnogo je tu mističnih detalja, istorije, simbolike, metafora... lako promaknu detalji.

 

Iako nisam istoričar, ranije sam voleo da čitam knjige iz te oblasti, mahom enciklopedije, pa iako dosta tih informacija vremenom izbledi, ipak umem postaviti poznate istorijske ličnosti u vremenski okvir. U glavi mi je ostalo još dosta informacija o okvirnim vremenskim periodima (godinama i vekovima) kada je neko živeo i delao, ili kada su se odigrali neki bitni istorijski događaji (bitke, ratovi, renesansa, reformacija, industrijske i druge revolucije...).

 

Izvinjavam se ako sam vas doveo u neprijatnu situaciju zbog one korekcije. Nije mi ni na kraj pameti bilo da je povežem sa vašim godinama, niti sam u trenutku pisanja/kucanja imao pojma u kom životnom dobu se nalazite. U poverenju, nisam ni ja baš neka mladica... 😄 😜

 

A Napoleona i ostalih "Napoleona" je uvek bilo i biće. Jedino što u ono vreme takvi nisu morali nikom da se pravdaju, današnja pljačka svetskih bogatstava se sprovodi pod paravanom zakona i međunarodnog prava. Neke istorijske konstante se nisu promenile do dana današnjeg, samo su bolje našminkane.

 

Edited by drgnk
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, drgnk said:
  Reveal hidden contents

Uh, najpre puno vam hvala za izvučenu suštinu misterije, uštedeli ste mi prilično vremena.👍 Ovaj post ću negde da sačuvam za slučaj da jednog dana opet odlučim da pročitam ovu sjajnu knjigu, ili pak za slučaj da moram nekom budućem čitaocu objašnjavati esenciju iste. Vidi se da se knjiga mora jako pažljivo čitati, mnogo je tu mističnih detalja, istorije, simbolike, metafora... lako promaknu detalji.

 

Iako nisam istoričar, ranije sam voleo da čitam knjige iz te oblasti, mahom enciklopedije, pa iako dosta tih informacija vremenom izbledi, ipak umem postaviti poznate istorijske ličnosti u vremenski okvir. U glavi mi je ostalo još dosta informacija o okvirnim vremenskim periodima (godinama i vekovima) kada je neko živeo i delao, ili kada su se odigrali neki bitni istorijski događaji (bitke, ratovi, renesansa, reformacija, industrijske i druge revolucije...).

 

Izvinjavam se ako sam vas doveo u neprijatnu situaciju zbog one korekcije. Nije mi ni na kraj pameti bilo da je povežem sa vašim godinama, niti sam u trenutku pisanja/kucanja imao pojma u kom životnom dobu se nalazite. U poverenju, nisam ni ja baš neka mladica... 😄 😜

 

A Napoleona i ostalih "Napoleona" je uvek bilo i biće. Jedino što u ono vreme takvi nisu morali nikom da se pravdaju, današnja pljačka svetskih bogatstava se sprovodi pod paravanom zakona i međunarodnog prava. Neke istorijske konstante se nisu promenile do dana današnjeg, samo su bolje našminkane.

 

Spoiler

Ne izvinjavajte se, zahvalna sam vam kao i svakom ko mi skrene paznju na gresku bilo koje vrste jer to znaci da mi je neko posvetio paznju, svoje vreme, toga je tako malo bar u zivotu moje generacije, manje ili vise, mi smo vec otpisani.

Zahvaljujuci mom ocu, u kuci se mnogo pricalo o istoriji ili istorijama. U skoli, profesor istorije nas je primoravao  da pravimo hronoloske tablice i vec tada sam imala mali problem, te tablice su bile vertikane a ja sam imala potrebu za horizontalnim, ako me rzumete, da znam sta se gde u svetu desavala u isto istorijsko doba. Tokom vremena, napravila sam malu sbirku enciklopedija na tu temu da bi mi tek Piter Frankopan u Putevi svile pruzio  ono za cim sam tragala.

Pazljiva sam kad pisem ovde, sigurna sam da sam bar jednom procitala zapisano ma koliko da je kratak tekst i neobjasnjivo mi je kako nisam primetila tako grubu gresku. Istoriju Bordzija i Medicija, istoriju Firence, sam jako dobro poznavala jos iz vremena kada sam pisala maturski rad u gimnaziji, odabrala sam Makijavelijevog Vladaoca. Nemam drugo objasnjenje osim da sam vec 3 meseca razapeta zbog problema sa kicmom, neispavana sam, umorna i paznja mi je ravna kapacitetu vinske musice. Svako dobro vam zelim i radovacu se vasim objavama....

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Den Simons - Uketa zima

 

ukleta_zima-den_simons_v.jpg

 

Nastavak Simonsovog bestselera "Leto noći". Jedno od preživele dece, sada već sredovečni Dejl Stjuart, vraća se u Elm Hejven nakon četrdeset godina. On je sada razvedeni otac dvoje dece, univerzitetski profesor i pisac, ali i čovek čiji privatni život puca po šavovima. Nastanjuje se u ruševnoj kući svog pokojnog prijatelja Dvejna Mekbrajda gde želi da se osami u želji da napiše roman. Međutim, aveti prošlosti se polako bude, dešava se niz teško opisivih događaja sa fatalnim posledicama, pri čemu Dejl nije siguran da li se staro zlo ponovo povampirilo ili su to njegovi unutrašnji demoni koji mu ne daju mira.

 

Roman obiluje preplitanjem sadašnjosti i prošlosti, svesnog i nesvesnog, te se radnja istog ne može pratiti ukoliko niste pročitali "Leto noći", Simonsov roman koji sam predstavio nešto ranije i koji toplo preporučujem. 👍

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2023 at 6:55 AM, Ryu said:

Andric je ogroman deo perioda izmedju dva svetska rata proveo kao nizi, srednji i pred pocetak WWII, kao diplomata najviseg ranga. Kada se citaju njegovi arhivski izvestaji vidi se talenat za pisanje u odnosu na mnostvo ostalih suvoparnih i jednolicnih izvestaja, tj. njegovi referati su visoka klasa pri cemu preostaje da se prema njima izvrsi ''samo'' unutrasnja kritika teksta s obzirom da je ponekada previse deskriptivno izvestavao. U predjasnjem periodu pojedini naucnici su ponovo aktuelizovali slucaj Andricevog izvestaja o Albaniji i Albancima, jer se trazi neki dokument koji bi bio novo Nacertanije ili polazna osnova za spoljnopoliticku doktrinu, kao sto su svojevremeno bili Parabericht Bizmarka ili Kenanov dokument o containmentu. Materijal i gradju za Prokletu avliju i Na Drini Cuprija Andric je sakupio tokom diplomatskog rada prema tvrdnji Mihaela Martensa, koji je za svoju monografiju o Ivi Andricu ''U pozaru svetova'' istrazivao izmedju ostalih i u Bundesarhivu. Znacajno delo o Andricu nam daju Miladin Milosevic ''Diplomatski spisi Ive Andrica'' i Dusan Glisovic u dva toma ''Jugoslavija, Ivo Andric i Treci rajh'', pri cemu ja apsolutno preporcujem Glisovica za knjizevne sladokusce. Moje misljenje je da Andric bas zbog svega pise tako sa strane kako i ti smatras, jer je on mnoge dogadjaje posmatrao upravo tako - kao neko ko treba da osmatra dogadjaje.

Vjerovatno najbolji primjer za to je Travnička hronika. Andrić je službovao u Parizu 2 godine i svaki slobodan trenutak je proveo u Nacionalnom Arhivu, čitajući korespondenciju konzula Jean Daville-a.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pročitala knjigu "Dopisani" petu po redu u sagi "Praznik zveri" Zorana Petrovića. Jedva čekam šesti deo. 

 

Sada čitam zbirku priča grupe autora "Nijanse zla"... Nisam oduševljena, ali ovo čitam za godišnji izazov u jednoj FB grupi. 

 

Još samo ove godine učestvujem u tom izazovu i definitivno neću više. Hoću da čitam šta mi se sviđa, a ne da čitam što moram..

 

 

Edited by Džudi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Nijanse zla", zbirka grupe autora nije od knjiga koje bih rado preporučila. Ali dobro, potrudili su se da napišu priču, otišla je u štampu..

 

Svaka knjiga nađe svoj put do čitalaca.

 

Trenutno završavam čitanje "Sobe lepira" Lusinde Rajli. Zaista je Lusinda Rajli bila dobar pisac-dobra književnica.

 

Kupila sam u pretplati "Atlas. priča o Tata Soltu" i nadam se da me ova poslednja knjiga serijala "Sedam sestara" neće razočarati. Knjigu je napisao ( ili završio ) Lusindin sin na osnovu njenih beleški i teza.

 

 

 

 

Edited by Džudi
Link to comment
Share on other sites

Sajmon Beket - Hemija smrti

 

hemija-smrti.jpg

 

Prvi u serijalu romana o policijskom forenzičaru Dejvidu Hanteru, delo je jednog od trenutno najboljih britanskih pisaca trilera, Sajmona Beketa. Polovni primerak knjige sam nabavio po bagatelnog ceni na Kalenić pijaci, znajući da je po istoj snimljena i mini-serija koju sam planirao da odgledam. Tipična "slow burning" britanska misterija, gde se na kraju otkriva ubica za kojeg naravno ne očekujete da je ubica. Radnja se odvija u učmalom selu Menhem, u Norfolku, u britanskoj provinciji, gde se dešava serija ubistava lokalnih žena, pa se policija obraća za pomoć lekaru Dejvidu Hanteru, nekadašnjem policijskom forenzičaru koji odnedavno radi u seoskoj ambulanti. Klupko zločina polako počinje da se odmotava...

Edited by drgnk
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
9 minutes ago, Besni lala said:

 

Ja volim da ga čitam ali mnogo mi je tužno dok ova kriza traje....

 

Verujem 😞 Ja sam počela da ga čitam još u februaru. Na Vi sam sa ruskim klasičarima (msm većinom njih), pa sam zapela da završim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Baš je teško - i Gogolj i Šolohov, (Pasternaka sam već i zaboravio) svi su oni rođeni na toj nekoj međi...

Što bi reko Balašević "Spašen je taj prvi pogođeni

A svi su drugi večni taoci košmara"

Ako smem da ti preporučim nešto još od Gogolja - "Vij kralj duhova" - predivno opisuje taj deo Ukrajine i verovanja,običaje,folkolor - divna jedna knjižica....

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Besni lala said:

Ako smem da ti preporučim nešto još od Gogolja - "Vij kralj duhova" - predivno opisuje taj deo Ukrajine i verovanja,običaje,folkolor - divna jedna knjižica....

 

Đorđe Kadijević je snimio horor film "Sveto mesto" prema pomenutoj Gogoljevoj pripoveci.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pol Oster - Nevidljivi.

 

Fenomenalan storyteller, meni jedan od najdražih. Svako njegovo delo koje sam pročitao, a to je skoro sve (Mesečeva palata, Levijatan, Knjiga opsena, Bruklinska revija ludosti, Njujorška trilogija, Nevidljivi) mu je vrhunska proza.

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, João Palhinha said:

Pol Oster - Nevidljivi.

 

Fenomenalan storyteller, meni jedan od najdražih. Svako njegovo delo koje sam pročitao, a to je skoro sve (Mesečeva palata, Levijatan, Knjiga opsena, Bruklinska revija ludosti, Njujorška trilogija, Nevidljivi) mu je vrhunska proza.

 

Njujorška trilogija kad sam je pročitao, negdje 99, bila mi je baš čitalački milestone. Svi su tada padali na Osterovu pitku mješavinu detektivskih zapleta i postmodernih tema. Pominjalo se njegovo ime čak i u kontekstu Nobelove nagrade, ali u nekom trenutku je izašao iz mode. Možda ga je hiperprodukcija došla glave (ne bi bio jedini). Stoji da jedno pola njegovih knjiga nije baš vrištalo da bude napisano. Danas, osim Trilogije, rado se sjećam The Book of Illusions, Timbuktu, a i ova Invisible mi je bila OK, uglavnom zbog fino dočarane atmosfere Pariza i Njujorka šezdesetih. OK je za čitanje i 4321, samo što je izrazito autobiografska, pa ko je čitao Osterovu dosta obimnu memoarsku prozu može malo da se smori jer neke stvari čita ko zna koji put.    

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Havijer Kastiljo - Dan kada smo izgubili razum

 

Dan-kada-smo-izgubili-razum_o.jpg

 

Nakon što sam odgledao Netfliksovu seriju "Snežna devojka", rađenu prema romanu mladog španskog pisca Havijera Kastilja, odlučio sam da pročitam njegov bestseler "Dan kada smo izgubili razum", i nisam pogrešio. Veoma teška i slojevita priča sa puno preokreta, koja se dešava u svega nekoliko dana u 1996. i 2013. godini, gde se iz fragmenata iste, na kraju slaže celina ove kompleksne radnje. I pored sitnih manjkavosti u zapletu, ovaj triler mi je sve vreme držao pažnju. Provejava mračna, zlokobna atmosfera prožeta osećanjima ljubavi, mržnje, želje za osvetom, osećajem nemoći i beskrajne tuge, a koja likove tera do krajnjih granica bezumlja.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, quentin said:

 

Njujorška trilogija kad sam je pročitao, negdje 99, bila mi je baš čitalački milestone. Svi su tada padali na Osterovu pitku mješavinu detektivskih zapleta i postmodernih tema. Pominjalo se njegovo ime čak i u kontekstu Nobelove nagrade, ali u nekom trenutku je izašao iz mode. Možda ga je hiperprodukcija došla glave (ne bi bio jedini). Stoji da jedno pola njegovih knjiga nije baš vrištalo da bude napisano. Danas, osim Trilogije, rado se sjećam The Book of Illusions, Timbuktu, a i ova Invisible mi je bila OK, uglavnom zbog fino dočarane atmosfere Pariza i Njujorka šezdesetih. OK je za čitanje i 4321, samo što je izrazito autobiografska, pa ko je čitao Osterovu dosta obimnu memoarsku prozu može malo da se smori jer neke stvari čita ko zna koji put.    

Nismo se našli Pol Oster  i ja, on plitak, ja neurotićna po potrebi i nije išlo. Za razliku od Ostera, Majkl Kuci mi je omiljen pisac, odavno ga pratim, moj čovek, moj pisac...i onda naletim na Ovde i sada, kupim, procitam i ostavim u jednom kaficu, nisam je želela u kući. Zato što je strašno snobovska. Dva tiražna pisca od kojih je jedan i čitan sa ozbiljnim pokrićem, švrćkaju se po belom svetu o tudjem trošku, promocije, javna čitanja, predavanja i tako to...sa sve suprugama, s večerinke na večerinku....i sve to dok nam se svet raspada. Njima lepo. Jako me interesuje na čiju inicijativu je ova prepiska objavljena, javlja mi se da je ona bila potrebna Osteru. Bljak!

Srećom, Kuci se seli u Australiju, daleko od blaziranog Ostera. 

Sve ovo pišem kao čitalac amater, nemam ni jednu jedinu stručnu kvalifikaciju koja bi mom sudu dala potrebnu težinu tako da ni pisci a ni njihovi člitaoci ne treba da se osete uvredjeno i prozvano. 

https://www.samizdatb92.rs/c1f8a9e4-1ee0-4e63-b21a-c484497a944e/Ovde-i-sada-(Pisma-2008-2011).aspx

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sofija06 said:

Nameravam da procitam nešto od Patrika Modijana. Da li ga je neko čitao i šta biste preporučili od njega?

 

Pročitao sam ja možda četiri ili pet njegovih knjiga, ali ne znam da ih nabrojim, jer su mi sve bile vrlo slične. Uvijek se sve vrti oko nekog sjećanja, neprecizno zapamćenih uspomena i lica iz prošlosti i sve imaju istu atmosferu nostalgije, lagane rezigniranosti prolaznošću koja nenametljivo emocionalno angažuje čitaoca. Sve u svemu, nije mi bio loš. Romani su kratki, uvijek znaš šta možeš da očekuješ, pa mu se povremeno vratim kad mi se nešto tako čita.

Vjerovatno najvažnija knjiga mu je autobiografska Rodoslov, koja takođe zrači istom atmosferom, a i njegovo porodično porijeklo je dosta zanimljivo, pomalo kontroverzno.  

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zavrsio trilogiju Liu Cixina i ma koliko bio odusevljen sa prva dva dela treci je dobrano spustio celokupnu ocenu. Mislim da je pogubio konce i nije znao kako da zavrsi.

 

Sada nastavljam Geralta iz Rivije, stao sam negde na polovini cetvrte knjige pre godinu dana. 😅

 

 

Edited by Indig0
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...