Jump to content

Šta čitate?


zoe Bg

Recommended Posts

22 hours ago, Pletilja said:

Pjer Lemetr, Dovidjenja, tamo gore, 2013, Gonkurova nagrada za tu godinu.

Pocela sam da citam i nisam stala do 202/443 strane jer vise nisam videla ni belu macku....

Kao prvo, tu je pripovedac, aljkav po malo, u stanju je da napise  Uf!  kao komentar na vlastiti tekst i misao. Sharmantan, pametan, mudar cak i da nije takav, ovo bi bila jos jedna jeziva prica o nama, ljudima. I Svetski rat je tu, na pocetku i izmedju redova, posleratno vreme je takvo da vam rat dodje kao nesto jednostavno i prosto, iz rata izadjes ili mrtav ili ziv. Ocekivano je da to posleratno vreme bude tesko, komplikovano  za zive a da su mrtvi u miru. Nema toga kod Lemetra, komplikuje zivot/smrt i jednima i drugima. Galerija divno datih likova objasnjava zasto je to tako, nevolja je sto vam se ti likovi smucaju po kuci i nakon zavrsetka romana, ima i takvih od kojih se jos neko vreme strecate da vam se ne pridruze uz jutarnju kafu u vlastitoj kuci. I to sto ja mogu da pisem vickasto nakon jedne, u osnovi, tragicne price, ide na dusu i talenat Pjera Lemetra. Neodoljiv je. 

Normalno, vrsnjaci smo......😁

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, drgnk said:

 

 

Hvala, znam da je Lemetr i scenarista ali nisam znala da je snimljen film po njegovom romanu. Nisam sigurna da je sad pravo vreme da ga pogledam, imam potrebu da jos malo cuvam vlastite impresije i kad ih smestim tamo gde treba, svakako cu  pogledati i film.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Si Džej Tjudor - Nestanak Eni Torn

 

nestanak-eni-torn-si-dzej-tjudor-makart-

 

Daily Mail

 

"Tjudorova je britanski Stiven King"

 

Drugi roman bivše novinarke Si Džej Tjudor, nakon bestselera "Čiča Gliša", o kome sam svojevremeno već pisao. Radi se o trileru sa elementima horora, gde su vidljivi uticaji Stivena Kinga, o kojem se autorka izjasnila kao o svom velikom uzoru. Nakon niza godina, u svoje rodno mesto Arnhil, vraća se Džo Torn gde dobija mesto profesora na zameni u lokalnoj školi. Pravi razlog njegovog dolaska leži u njegovoj želji da razotkrije nerazjašnjene smrti koje su se dogodile u pomenutom mestu, a koje su povezane sa tragedijom koja se dogodila njegovoj sestri pre više godina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vidim mnogi žale čoveka, pre svega sa ove naše, građanske strane.

 

Nisam upoznat sa opusom gospodina Stankovića. Mada to nije ništa čudno, ja kroz celo osnovno školovanje ni čuo nisam za Pekića, jer je bio politički nepodoban. U takvoj zemlji živimo.

 

Elem, ne bi vam uzeo za zlo da mi neko predstavi ovog pisca.

Link to comment
Share on other sites

Kao grom iz vedra neba.....ne mogu da verujem da mi dan nece pocinjati njegovim beleskama na FB profilu.

Mio, duhovit, pametan, talentovan da u zivotu vidi ono sto je zaista dragoceno a to je sva nasa nesnadjenost, blesavost, nase sitne slabosti i mane koje zivotu daju boju a da nam nikad ne zameri sto smo takvi, naprotiv....

Pre 10 dana kupila sam "Odakle sam bila, vise nisam", nisam stigla ni da je procitam, zaokupio me je Ruzdijev " Kihot" ....

Eto, osecam se kao da sam ga izdala.

malo je naslova ostalo ali u svim sam osecala jednu izuzetnu vrlinu pisca a to je da pise kao da tka i volela sam ta tkanja Dejana Tiaga Stankovica. Pocivaj u miru dragi....noc polako pada na svet...

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 3
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

Auuu, ala su se zajapurili Ljoticevci u komentarima na b92 da nam objasne da je Dejan bio "mrzitelj svega srbskog"... Znao sam da umemo da budemo glupi, ali porazavajuce je da smo toliko i nevaspitani. Ljudi moji, ono je strasno!

 

Pokusavao sam pre jedno 7-8 godina na pokojnom RSB-u da objasnim odredjenim ljudima sta je patriota, sta nije, sta je "ustasa", "cetnik", kako treba da vrednuju ljude, da kritika sama po sebi nije maliciozna. Mislim da mi je to bilo najgore gubljenje vremena u zivotu. Ili su toliko glupi i programirani da ne mogu da vide dalje od nosa, ili je nesto drugo, meni nedefinisano. Uglavnom, imao sam utisak da cim nesto ne razumeju, prave otklon ka tome. Kao da neki pra ljudi zive u Srbiji. Neandertalci.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Sam B said:

 

Pokusavao sam pre jedno 7-8 godina na pokojnom RSB-u da objasnim odredjenim ljudima sta je patriota, sta nije, sta je "ustasa", "cetnik", kako treba da vrednuju ljude, da kritika sama po sebi nije maliciozna. Mislim da mi je to bilo najgore gubljenje vremena u zivotu. Ili su toliko glupi i programirani da ne mogu da vide dalje od nosa, ili je nesto drugo, meni nedefinisano. Uglavnom, imao sam utisak da cim nesto ne razumeju, prave otklon ka tome. Kao da neki pra ljudi zive u Srbiji. Neandertalci.

Nisu u pitanju praljudi vec frustracije, ovde nema normalnih, mentalno zdravih ljudi, svi smo, manje ili vise, promenjeni jer tranzicija predugo traje.

Polazim od sebe, primecujem da se introspekcija svela na polarizaciju pro et contra, nema finih analiza, sve je postalo plitko, banalno, reagujem na prvu, moj bes prerasta u gadjenje, fizicku odvratnost na pojavu onih, ne zelim da ih vidim, slusam, da mogu, ponistila bi ih u svim aspektima pojavnog zivota.To je eufemizam, mogla bih sve da ih zgazim kao bube, mada, bube ne bih, nemam nista protiv njih.

Ako se to meni desava, sa svim iskustvom koje imam, sta je tek u glavama mladih ili  osujecenih ljudi svih generacija, mogu samo da zamisljam. 

I to je istorijska odgovornost elite ovog drustva, neko je odgovoran sto je nacija u ovakvomm stanju.

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Robert Heris - Drugi san

 

drugi_san-robert_heris_v.jpg

 

Dobra ideja, nažalost ne tako dobra razrada priče. Naizgled, radi se o istorijskom romanu smeštenom u renesansnoj Engleskoj 15. veka, a onda shvatite da ništa nije kao što izgleda. Naime, taj 15. vek je zapravo vreme zaračunato nakon velike kataklizme, koja je uništila visokotehnološku civilizaciju na Zemlji, tj. svet koji mi danas poznajemo. Tu je sve što karakteriše srednjovekovnu, svešću i razumom, siromašnu sredinu. Crkva vodi glavnu reč i predstavlja strah i trepet za sve slobodno misleće ljude (videti pod inkvizicija), a glavna jeres je otkrivati stare spise koji pokazuju kako je svet nekada izgledao pre apokalipse. No, kao što su se nekad pojavljivali umovi poput Kopernika, Bruna, Galileja, tako se i u ovom romanu pojavljuju pojedini slobodumni pojedinci, što iz crkvenog, što iz svetovnog života, koji dovode u pitanje postojeće, nametnute norme. No, takvi stavovi i organizovanje u tajna društva, ne prolaze bez posledica...

 

Moja zamerka na ovo ostvarenje, je, da je završnica istog, dosta zbrzana i nedovoljno dobro objašnjena te isti nije na nivou kvaliteta Herisovog romana "Minhen" koji sam predstavio pre izvesnog vremena.

Edited by drgnk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Namucila sam se sa Kihotom Salmana Ruzdija.

Prva trecina romana je somnabulna, te jedan matorac, cist luzer americkog tip, pa Brat, pisac romana o tom matorcu, pa onda sin rodjen uz pomoc meteroske kise i uma onog matorca, pa putovanje preko kontinenta kroz doline, pa su tu i 2 Sestre i jedna cuvena voditeljka, pa opijati, pa.....i onda Svet pocinje da se para kao carapa.....imam 10 poslednjih strana koje cu veceras pazljivo da citam jer je Ruzdi, na samom kraju, sam sazeo razlog i svrhu pisanja ovakvog romana. 

I nije ovo prica o matorom luzeru, ovo je prica o  svim lazima, farsama nasih dana, na koje prvo pristajemo jer je tako lakse a posle ne mozemo da zivimo bez njih, bez  maski, u jednom farsicnom svetu koji gubi svrhu i smisao pa je kraj sveta neminovan.

I ne bih ja da tumacim Ruzdija, ovo je veliki i znacajan roman koji me prevazilazi ali ne moze da me ne dotice u samu bit, toliko mogu da dobacim. 

I sad, kad sam shvatila, razumela konstrukciju romana, kad sam vise osetila nego razumela zasto je sve tako slozeno, sad bih da pocnem iz pocetka...

https://www.salmanrushdie.com/quichotte/

 

 

 

 

 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

Čitam peti deo serijala "Sedam sestara"-Mesečevu sestru.

Posle nje ostala je još jedna knjiga iz serija i onda čekam da tokom ove godine Lagun objavi završni deo tog serijala..

 

Pošto je Lusinda Rajli umrla od kancera 😞 ovu knjigu, na osnovu beležaka i postojeće građe piše njen sin.

 

Ovaj serijal je multižanrovski- tu su drama, istorija, istorijska fikcija i melodrama- ljubav... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tisja Kljaković Baić

"U malu je uša đava"

 

Knjiga koja me je nasmejala i zabavila, odiše posebnim šarmom i topinom. Autobiografsko delo o odrastanju autorke 80-ih u Splitu u jednoj običnoj srednjestaleškoj porodici.Ikavski dijalekat joj daje posebnu draž. Mnogo lepa knjiga koju sam pročitala za par sati, em nije obimna em je ispunjena Tisjinim karikaturama.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

Mali off, ali ne znam gde bih stavio. Moja koleginica dobi danas NIN-ovu nagradu, pa da se pohvalim. Za mene ipak neocekivano jer je Petrovic bio u konkurenciji. To joj je inace prvi roman, do sada je pisala poeziju. 

 

Bravoooo! 👏👏👏

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Dejvid Gemel - Skitalac

 

skitalac-dejvid_gemel_v.jpg

 

Veoma interesantan roman epske fantastike. Hronološki to je treća knjiga Drenajskog ciklusa, međutim radi se zapravo o prequel-u, da se izrazim filmskim rečnikom. Roman prilično podseća na Igru prestola. Tu su slikoviti likovi, ratovi naroda, opsade tvrđava, mrtvi koji padaju kao snoplje, elementi fantastike... Radnja je fokusirana, priča ima glavu i rep, nema praznih hodova. Lako se čita i drži pažnju od početka do kraja.

Edited by drgnk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...