Jump to content

Tabu teme


Džudi

Recommended Posts

Kakav je vaš odnos prema tabu temama?  O kojim tabu temama se, po vama, najmanje priča?

 

Da li su tabu teme ili teme o kojima se ne priča, jedan vid predrasuda, tj da li mogu da budu deo predrasuda?

 

Šta mislite o ovoj temi?

 

I ja ću ostaviti svoje odgovore, kasnije 🙂    

Link to comment
Share on other sites

Uglavnom nemam problem da pricam o necemu sto se smatra za tabu temu.

 

 

Imala sam priliku u zadnjih godinu dana da pricam o nekim takvim temama, tipa zlostavljanje u porodici, pedofilije i incesta. Da objasnim zasto, bi bilo komplikovano, ali nista nije privatno, mogu da ti objasnim na PM.

 

 

Neke od tih tema jesu neprijatne, i neki ljudi ih tretiraju kao predrasude.

 

Ja sam mnogo prakticnija po tom pitanju pa sam u fazonu, ako postoji ajde da pricamo o tome. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Evo tema, neovlašćeno sam pozajmio deo od Nesba, deo sam dodao. Da li je drustveno prihvatljivo da se proizvode i prodaju sex lutke/roboti u obliku dece i raznih životinja?


У паклу постоји специјално место за људе који постављају оваква питања. :krstipd4::lol_2:

  • Like 1
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

Posto imam zivotinje ceo zivot, smatram se kompetentnim da odgovorim. Mislim da je ispravno samo ukoliko... rizik od prakticnog seksualnog opstenja sa tom zivotinjom nadvladava potencijalno zadovoljstvo konzumenta. Dakle moze slon, tigar, nilski konj, snezni leopard, pa sto da ne, crna mamba naprimer. Nikako se ne slazem sa dabrom, hrckom ili koalom. Naravno postoji i border line kao npr macka (zbog dlake) ili jazavac... tu nisam nacisto ali sam voljan da saslusam argumente obe strane.  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Pa mislim da ocevi imaju pravo da znaju sa sigurnoscu da li je dete njihovo,
pogotovo ako li dodje do toga da moraju da placaju alimentaciju,
zbog cega su neki odgovarali pred zakonom (usled neispunjenja obaveza).

 

Zamisli da moras da placas alimentaciju, ili zaglavis u corci zbog finansijskog neizdrzavanja deteta koje nije tvoje : (
Meni bi to bilo tragicno i nepravedno.

Link to comment
Share on other sites

Iskreno, nije losa ideja, zbog podataka na osnovu kojih navodno oko cetvrtini beba ocevi nisu ti koji misle da su. Ali ne zbog toga sa drzavama i alimentacijama itd nego zbog lažova. I kad smo toga, nekakve nemilosrdne kazne za lažove, da im se zatre seme. To je dobro. To naravno neće iskoreniti pojavu lazova, ali bi bar bili sistematski odstranjivani. Plus, celokupna "medijska scena", posebno kod nekih, bi bila satrta, što je još bolje.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, RatzenStadt said:

"Mandatorni test ocinstva po rodjenju koji bi sprovodila drzava"


Sta mislite o tome?

 

Šta boli državu vrhovni organ da li sam ja biološki otac moje dece, kome je to bitno a sumnja nešto ima pravo da pred sudom traži utvrđivanje očinstva.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Div said:

 

Šta boli državu vrhovni organ da li sam ja biološki otac moje dece, kome je to bitno a sumnja nešto ima pravo da pred sudom traži utvrđivanje očinstva.

 


Exactly. Ne znam kako je to rešeno pravno, ja bih samo olakšao proceduru testiranja za očeve koji moraju da plaćaju alimentaciju, ako žele da testiraju dete. S druge strane, ovo je pomalo i mizogin stav jer polazi od pretpostavke da žene varaju a priori. Muškarce ne možeš na takav način da testiraš.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pravni status roditelja se ne stice rodjenjem deteta vec njegovim upisivanjem u maticne knjige rodjenih. A niko tamo ne biva upisan protiv svoje volje, a bez postupka utvrdjivanja ocinstva.

 

Znaci bajo, imao si priliku da se odreknes te mogucnosti, a kad si jednom svojevoljno pristao, onda si u tom pravnom statusu, na dobro i na zlo, cak i ako sumnjas, ili se nekad i stvarno ustanovi da nisi bioloski roditelj. Jednom prihvacena pravna obaveza ostaje to bez obzira da li je nekom to prestalo da se svidja. Takav je zakon u svim civilizovanim zemljama, i ima razloga zasto je tako. On vazi i za usvojitelje, iako je jasno da tu niko nije bioloski roditelj.

 

Najsmesnije s ovim sumanutum predlogom je to sto ocigledno dolazi iz incel zajednice, koja bi kao da stiti prava sirotih muskaraca, dok oni i dalje cepaju kosulje i cascavaju celu kafanu kad se rodi dete. Umesto da lepo zatraze utvrdjivanje ocinstva pre nego sto u pravnom smislu postanu roditelji. Niko im to ne brani, a nema razloga ni da se naredjuje. Cak i u crkvi vazi ona da ko ima sta da kaze, uradi to odmah, ili da zauvek cuti.


 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ima logike to što pričaš, slažem se. Ali, ima i slučajeva gde se pitanje očinstva pokrene tek naknadno, nakon nekog vremena, jer se tek tad otkrije moguća prevara. Taj otac je to dete po rođenju prihvatio i upisao se kao otac pod pretpostavkom da mu je biološki otac i nije imao osnovanu sumnju da to nije tako. 
 

Mislim, generalno je ovo jako glupa rasprava, ali ajde, mindstormingujemo 😀

Edited by Eddard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne volim djecu. Ne volim to što se ponašaju iracionalno, nepromišljeno, a ponekad - naprotiv - očito manipulativno. Posebno ne podnosim roditelje koji dozvoljavaju da budu jahani baš zato što im se djeca ponašaju kretenski. A takvi su u ogromnoj većini.

Link to comment
Share on other sites

On 12/26/2022 at 10:01 PM, RatzenStadt said:

"Mandatorni test ocinstva po rodjenju koji bi sprovodila drzava"
Sta mislite o tome?

 

On 12/26/2022 at 10:44 PM, Eddard said:

Zašto?

 

Utvrdjivanje ocinstva moze biti vazno iz najmanje dva razloga koja se temelje u onom sto se smatra najboljim za dete a ne za odrasle koji su ga napravili:

  1. Svako dete ima pravo, koliko god je to moguće, da zna ko su mu roditelji. Isto tako, deca koja ne zive sa oba roditelja imaju pravo da redovno vidjaju oba roditelja, osim ako to zbog nekih okolnosti nije u najboljem interesu deteta. Tako kaze Konvencija o pravima deteta koju su ratifikovale sve zemlje osim USA. U Svedskoj je ta Konvencija postala zakon, ja sam jedna od mnogih koji su svojevremeno potpisali peticiju za to.
  2. Valja znati i ko ce, u slucaju potrebe, da placa alimentaciju. Neko je samohrana majka od samog starta. Postoje vanbracna deca i kompleksne vanbracne veze. Osim oceva koji ne priznaju dete postoje i zene koje, iz razlicitih razloga, ne zele da prijave ko je otac (u razlicitim zemljama postoje razlicite zakonske procedure u tom slucaju). Dakle, ”mandatorni test ocinstva po rodjenju” podrazumeva da postoji neko ko bi se mogao testirati, zar ne? Ako ne postoji i ako neko nesto treba da sprovodi - to je socijalna sluzba a ne drzava kao Marica za sve. To "po rodjenju" je pitanje definicije. 
Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

On 12/27/2022 at 5:04 AM, Div said:

 

Šta boli državu vrhovni organ da li sam ja biološki otac moje dece, kome je to bitno a sumnja nešto ima pravo da pred sudom traži utvrđivanje očinstva.

 

 

U Svedskoj se, u slucaju da su roditelji vencani, prezumptivno polazi od toga da su to bioloski roditelji ukoliko oni ne kazu drugacije. Roditelji onda navedu sta treba kad prijavljuju novorodjeno dete poreskoj sluzbi. Nema tu sta da se a priori sumnja po sluzbenoj duznosti. 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...