Jump to content

Put do Bele Kuce


A sad

Izbori u USA  

51 members have voted

  1. 1. Za koga biste glasali na predsednickim izborima u USA

  2. 2. Sta mislite ko ce pobediti na predsednickim izborima u USA


This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 11/03/2020 at 11:00 AM

Recommended Posts

Ja sam tek danas pogledao izjavu Trampa o bomardovanju SRJ i tek danas shvatio da su režimski mediji uglavnom samo pola te izjave preneli. Da i ja ne uradim isto evo je cela za ove što misle kako je on dobar za Srbiju :
 
Ukratko čovek je bio protiv bombardovanja zato što je on bio za kopnenu intervenciju [emoji846]
 
 
"Pa, ja bih to uradio malo drugačije. I znam da bi to zvučalo užasno, ali pogledajte rasulo koje su izazvali na Kosovu. Mi možemo da kažemo da smo izgubili malo ljudi. Naravno kada smo imali avione koji sa 75.000 stopa (oko 23 kilometara) bacaju bombe. Ali, pogledajte ta smo uradili na toj zemlji i tim ljudima i smrti koje su se desile zbog nas. Dakle, nije bilo gubitaka kod nas i saveznika, jer smo mi bili skroz tamo gore, u avionima", kazao je Tramp.
Bombardovanje Srbije
On je dodao da "u nekom trenutku morate da pošaljete kopnene trupe, tako da ne bi mogao bilo ko da prelazi granice i sve ostalo" i da se "mnogi ljudi slažu sa tim".
"E, sada, da li bi ljudi bili ubijeni? Možda. Možda i više. Ali, barem bismo imali mnogo manje smrtnih slučajeva i ne biste imali rasulo i haos koji sada imate. Dakle, ja ne znam da li oni to smatraju uspehom, jer ga ja ne smatram uspehom. Oni su žestoko izbombardovali zemlju i celu tu oblast, svi bee u svim mogućim pravcima i niko ne zna ta se deava. A smrtnih slučajeva je na hiljade", rekao je pre 20 godina Tramp na snimku koji se nalazi na Jutjubu.
Da ja ponovim ono svoje, "Da su republikanci ušli, US bi još uvek bila tu, pošto ne bi mogli da se povuku, a da ne ispadnu looseri!" Ne zaboravite da je svet velika kafana, kad počne tuča to ne staje do istrežnjenja.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 10/30/2020 at 8:27 PM, Angelia said:

Procitaj Zoki

click

 

Procitao. Zanimljivo.

Bilo bi lepo da i sam Greenwald primeni poslednju recenicu iz svog clanka, koja je 100% na mestu:

"The whole point is that the press loses its way when it cares more about who benefits from information than whether it's true."

 

U objavi da je on napustio The Intercept, urednica to opisuje ovako:

.....  While he accuses us of political bias, it was he who was attempting to recycle the dubious claims of a political campaign — the Trump campaign — and launder them as journalism. .......

link za citav clanak: https://theintercept.com/2020/10/29/glenn-greenwald-resigns-the-intercept/

 

Inace, urednica je Betsy Reed koja je ranije pisala za The Nation...

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zoran59 said:

 

Procitao. Zanimljivo.

Bilo bi lepo da i sam Greenwald primeni poslednju recenicu iz svog clanka, koja je 100% na mestu:

 

 

 

U objavi da je on napustio The Intercept, urednica to opisuje ovako:

 

 

link za citav clanak: https://theintercept.com/2020/10/29/glenn-greenwald-resigns-the-intercept/

 

Inace, urednica je Betsy Reed koja je ranije pisala za The Nation...

 

Pa Greenwald je definitivno levo. Dobitnik Pulitzera, covek koji je pustio pricu o Snowdenu....nije neki nebitan lik. Inace on je objavio razmenu sa urednicima, i definitivno su mu trazili da ukloni iz clanka bilo kakvo pominjanje da je Biden mozda korumpiran.

 

Inace cela prica oko laptopa je upravo explodirala. Ovo je Hilari i server 2016 ispocetka.

 

Zasto su cekali ovoliko dugo da objave - samo oni znaju. Ali za Bidena je naredna dva dana samo damage control, ukoliko mediji ne cenzurisu pricu.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Pa Greenwald je definitivno levo. Dobitnik Pulitzera, covek koji je pustio pricu o Snowdenu....nije neki nebitan lik. Inace on je objavio razmenu sa urednicima, i definitivno su mu trazili da ukloni iz clanka bilo kakvo pominjanje da je Biden mozda korumpiran.

 

Inace cela prica oko laptopa je upravo explodirala. Ovo je Hilari i server 2016 ispocetka.

 

Zasto su cekali ovoliko dugo da objave - samo oni znaju. Ali za Bidena je naredna dva dana samo damage control, ukoliko mediji ne cenzurisu pricu.

 

 

 

Nidje veze ovo i Hilari mejlovi.

 

Za Hilari mejlove se saznalo u zaru kampanje, dok za Bajdena i Ukrajinu se zna godinama jos od 2018god.

 

I svako malo se ta prica podgrevala ali ko sto Trumpove pristalice kazu zabole me sto je muvao sa porezom tako isto i Bajdenove pristalice kazu da ih zabole sto je maknuo drzavnog tuzioca Ukrajine koji je smetao sinkovoj firmi.

 

Inace obe afere (porez i Ukrajina) su ipak daleko manji potres od Hilarinih mejlova jer ono je bilo dno dna. Setimo se da su mejlovima Haiti zemljotres nazivali rudnikom zlata jer ce moci da "pomoc" Haitiju preusme za finasiranje kampanje u samoj demokratskoj stranci da budu sigurni da ce Hilari biti kandidat.

 

Sto se tice cenzure, ima je kod pro demokratskih medija ali jedan Fox npr nije hteo da plasira pricu o Hunterovom laptopu, a videh da se skoro i Tucker distancira od cele price. Dakle nisu tu bas cista posla i bice da izgleda postoje jasni dokazi da su ovaj put u pitanju kgbovci a ako je tako Djulijanija ceka smestaj u nekom zatvoru posle izbora.

 

 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Angelia said:

Uporedila sam ta dva samo zato sto se desavaju sekund pre izbora, kad je Comey izasao sa istragom za Hilari bilo je ovako tesno

 

Tajming je isti ali ko sto rekoh za mejlove se nije znalo za ovo se jeste znalo. Prezvakana afera. E sad ko sto sam vec napisao Fox je "cenzurisao" celu pricu o laptopu nisu hteli da je prenesu, a Tucker se sad distancira od iste posto je o tome pricao u svojoj emisiji, bice da je tu nesto bas smrdljivo kad se i Fox i Tucker tako ponasaju. Samo Haniti i slicni bezmozgasi se nisu distancirali. Tucker je za tu ekipu genije.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MeanMachine said:

 

Tajming je isti ali ko sto rekoh za mejlove se nije znalo za ovo se jeste znalo. Prezvakana afera. E sad ko sto sam vec napisao Fox je "cenzurisao" celu pricu o laptopu nisu hteli da je prenesu, a Tucker se sad distancira od iste posto je o tome pricao u svojoj emisiji, bice da je tu nesto bas smrdljivo kad se i Fox i Tucker tako ponasaju. Samo Haniti i slicni bezmozgasi se nisu distancirali. Tucker je za tu ekipu genije.

Moj komentar se odnosio na tajming - da li ce da izazove istu reakciju, nije jasno, mislim da su cekali suvise kasno.

 

Na komentar da je prezvakana afera- mislim da nije. Da su je izbacili pre dva meseca Biden bi imao ozbiljan problem, ovako, mu samo ostaje ako pobedi da se bori sa impichmentom. I to je pitanje da li ce republikanci ici all the way. bukvalno on je otvoren za blackmail

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Moj komentar se odnosio na tajming - da li ce da izazove istu reakciju, nije jasno, mislim da su cekali suvise kasno.

 

Na komentar da je prezvakana afera- mislim da nije. Da su je izbacili pre dva meseca Biden bi imao ozbiljan problem, ovako, mu samo ostaje ako pobedi da se bori sa impichmentom. I to je pitanje da li ce republikanci ici all the way. bukvalno on je otvoren za blackmail

 

 

 

 

Godinama se ta afera vrti pa sam Bajden je rekao da je zahtevao smenu tuzioca. Dakle nista novo a izbacili su je sad jer je ovo minut do 12. Da su je izbacili ranije opet bi bila samo jos jedna crtica u aferi Bajden Ukrajina.

 

Inace vec sam napisao da se Fox cenzurisao po pitanju price o laptopu, a da se i Tucker poceo distancirati od iste za razliku od nekih drugih doduse za te druge voditelje na Foxu Tucker je mozak.

 

Izgleda da je Rudi informacije dobio od kgb i  da ovaj put za to ima jasnih dokaza, Bajdenu naravno nije u interesu sad da se time bavi ali posle pobede pa Rudi a i jos neki republikanci ce dobiti priliku da se brane od otpuzbi za saradnju sa nepijateljskim zemljama zarad uticaja na izbore u Americi.

 

Dakle Fox a i Tucker ne zele da budu proglaseni ruskim agentima posle izbora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, MeanMachine said:

 

Izgleda da je Rudi informacije dobio od kgb i  da ovaj put za to ima jasnih dokaza, Bajdenu naravno nije u interesu sad da se time bavi ali posle pobede pa Rudi a i jos neki republikanci ce dobiti priliku da se brane od otpuzbi za saradnju sa nepijateljskim zemljama zarad uticaja na izbore u Americi.

 

 

U prvoj debati Bajden je potrošio par minuta na branjenje od tih optužbi i to je ocenjeno kao minus za njega. To je zato što kada se branite od "govana" uvek će vas makar malo ukaljati, da se pesnički izrazim 🙂 . Najispravnije je izbeći ih i time sprečiti takav scenario. U drugoj debati je samo rekao da su to izmišljotine i prešao preko te priče što je školski primer kako se reaguje na izmišljotine.

Link to comment
Share on other sites

https://www.politico.com/news/2020/10/22/biden-issues-a-pre-emptive-strike-on-giuliani-opening-the-door-to-trump-431506

6 hours ago, Angelia said:

.............

Inace cela prica oko laptopa je upravo explodirala. Ovo je Hilari i server 2016 ispocetka.

..............

 

Ne znam na sta mislis kad pises "upravo eksplodirala" - pomislio sam da ima nesto novo pa izgooglao "Hunter Biden laptop" i nema nikakva novija vest?

 

Inace, imas i ovo:

Quote


But after all of his commotion, Carlson suddenly backed off the story by Thursday night. “There are a lot of documents about Hunter Biden’s personal life that we haven’t brought to you and we’re not going to, and we should tell you why,” he said, adding that “Hunter Biden is a fallen man at this point.” And while he believes the Biden son is not “a bad person,” he does have “demons” and “lost control of those demons, and the world knows that now. He’s now humiliated and alone. It’s probably too strong to say we feel sorry for Hunter Biden, but the point is, pounding on a man, jumping on, piling on when he’s already down is something that we don’t want to be involved in.”

It’s not entirely clear why Carlson suddenly backed off the story, or why one of his own producers sent him documents in the most archaic, analog way possible instead of simply uploading them. None of it makes sense, other than the entirely relatable response of losing your entire mind because a package arrives one to two business days late.

(bold moj)

izvor, citav clanak: https://www.vanityfair.com/news/2020/10/tucker-carlson-hunter-biden-crusade

 

BTW, ja nisam neki Bidenov "navijac." Medjutim, nije se tesko opredeliti protiv Trumpa - covek je toliko pokvaren da je tesko naci pokvarenijeg. Ovo je opet izbor izmedju manjeg od dva zla.

 

edit: da dodam, sta su zajedno radili Giuliani i Derkach? (Andriy Derkach, a Ukrainian lawmaker assessed by the U.S. government to be a Russian agent - kaze  Politico). I kako se Giuliani namerio bas na NY Post umesto nekog kredibilnijeg?

Edited by zoran59
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zoran59 said:

 

Procitao. Zanimljivo.

Bilo bi lepo da i sam Greenwald primeni poslednju recenicu iz svog clanka, koja je 100% na mestu:

 

 ""The whole point is that the press loses its way when it cares more about who benefits from information than whether it's true.""

 

Dobro, primeni to i na Guardian i snimke Trampa u Moskvi i koliko hoćeš primera kada nekada ugledni mediji rade potpuno isto. Slobodna štampa koja se drži principa nepristrasnosti ima značajnu ulogu u slobodnom društvu, mainstream mediji su potpuno izgubili kompas i ne vrše tu funkciju.

 

6 hours ago, Angelia said:

Ali za Bidena je naredna dva dana samo damage control, ukoliko mediji ne cenzurisu pricu.

 A woman can dream.

 

9 minutes ago, zoran59 said:

Ovo je opet izbor izmedju manjeg od dva zla.

Tačno, CRT, trans i ostale ideologije koje se iza Bajdena valjaju su (nešto) veće zlo.

Edited by Cyrus Smith
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Cyrus Smith said:

................

Tačno, CRT, trans i ostale ideologije koje se iza Bajdena valjaju su (nešto) veće zlo.

 

Probaj da ubedis i mnoge ovdasnje republikance koji u srednjoj dobi ili cak starosti kazu da jos nikada u zivotu nisu glasali za nekoga iz Demokratske stranke - ovo im je prvi put.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Cyrus Smith said:

Dobro, primeni to i na Guardian i snimke Trampa u Moskvi i koliko hoćeš primera kada nekada ugledni mediji rade potpuno isto. Slobodna štampa koja se drži principa nepristrasnosti ima značajnu ulogu u slobodnom društvu, mainstream mediji su potpuno izgubili kompas i ne vrše tu funkciju.

 

 A woman can dream.

 

Tačno, CRT, trans i ostale ideologije koje se iza Bajdena valjaju su (nešto) veće zlo.

 

Niko neće da prenosi tekst koga niko nije potpisao, a Đulijani i slepi majstor odbijaju da daju izjave na tu temu. Praktično i nemaju o čemu da pišu osim što su svi preneli taj tekst u opštim crtama. Jedino što je novo je izjava FBI-ja i posle toga nema ni jedan razlog da se o tome piše osim papagajskog ponavljanja priče Trampa. Jednostavno nema nikakvih novih činjenica pa da to postane glavna priča u svim medijima.

 

Hakovanje mail-a je bio daleko profesionalniji posao i mnogo bolje pripremljen što se tiče sipanja informacija svaki dan po malo taman toliko da svaki dan to bude vest dana. Sa ovom pričom samo gube vreme a ovaj vikend je zadnja šansa za ozbiljnije popravljanje rezultata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

 

Probaj da ubedis i mnoge ovdasnje republikance koji u srednjoj dobi ili cak starosti kazu da jos nikada u zivotu nisu glasali za nekoga iz Demokratske stranke - ovo im je prvi put.

Ima i obrnutih primera. Ima i primera da obična kritika Bajdena može da bude veliki problem, polarizacija je ogromna.

 

Znaće se za koji dan. Ili još gore, mesec, kojih ima više tamo gde je bitno.

 

1 hour ago, Klotzen said:

Jednostavno nema nikakvih novih činjenica pa da to postane glavna priča u svim medijima.

 

Ne mora da postane glavna priča. Da se zadrži privid objektivnosti dovoljno bi bilo da se pomene direktno, ne samo u obliku nekakvih demantija i objašnjavanja zašto je sve ruska zavera. Slično sam i ja tamo neke '86 ili '87 čitao kako je Mladina opet napala naše socijalističko uređenje i JNA. Nije bilo interneta pa sam tek kasnije saznao da su pisali kako vojnici na vojnom roku grade vilu Branka Mamule, ministra vojske.

 

Uopšte, rasprava da li su mediji pristrasni je čist postmodernizam, nema objektivne istine samo moć da se istina nametne. Jasno je na čijoj strani je medijska moć, plus woek socijalne mreže i big tech kompanije kao gugl koji manipuliše rezultatima pretraga u korist jedne strane. Da pogađamo koje?

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/25/2020 at 9:49 PM, Klotzen said:

Pošto očigledno nećeš stići sve države da obradiš do izbora predlažem da obradiš swing države pa ako ostane vremena onda udri po ovim drugim.

 

Nazalost necu. Iako to nije uobicajeno za ovo doba godine u mom poslu bas previse posla imam, do izbora bukvalno nemam nijedno slobodno poslepodne i dan. Zato cu promeniti koncept i spajacu drzave u jednom postu koje imaju slicnosti, a ove kljucne cu odraditi posebno. Pokusacu sve da stignem do utorka u 22h, kad pocinjemo da pratimo izbore.

 

Izvinjavam se svima kojima nisam odgovorio na postavljenja pitanja, pokusacu to da uradim ovih dana. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pošto sledeća dva dana teško da ću za više od čitanja vesti imati vremena evo mog prediction-a :

 

26047214e638d49d010872d7437677b5145b1b53

 

Za kladioničare napomena da za Bajednove AZ, GA i FL nisam siguran kao ni za Trampove IA, OH, NC i ova dva distrikta u ME i NE. Rizična prognoza ali glupo mi je bilo da idem na neku siguricu. Ovako ću i ja kao Trafalgar biti ovenčan slavom ako pogodim 🙂

 

Ostalo sve temeljim na istraživanjima gde i jedan i drugi imaju skoro duplo veću prednost od moguće greške. I to ne na jednom istraživanju nego na proseku unazad 10 dana. Naravno to ništa ne garantuje ali eto ako nas par napravi predicition biće interesantnije pratiti to veče 🙂

 

Ovu mapu prostim kliktanjem možete da farbate kako hoćete a imate je ovde :

 

https://www.270towin.com/

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Gotov je Tramp, puca sigurno. 
Ali ima i pozitivnih posledica. 
Npr na ovom forumu se oformilo jako trampisticko jezgro, tako da kad Tramp odjase u suton za par dana 

jos uvek ce ovde ljudi moci da se podsete kako je divan Trump bio 

Link to comment
Share on other sites

Severoistocni region plus Ilinois (koji ne spada u ovaj region, ali ima odredjene slicnosti) je najjveca i najjaca baza demokratske stranke. Cim se zatvore biracka mesta u NjuJorku, Delaveru, Rod Ajlendu, Masacusetsu, Konektikatu, Merilendu, NjuDzersiju i Ilinoisu u tim drzavama se kandidat demokrata proglasava za pobednika. Tako ce biti i ovaj put. Sam Bajden dolazi iz ovog regiona. Decenijama je kao senator predstavljao Delaver. Bice to ubedljivao pobeda u svim ovim drzavama, Tramp jednostavno ovde nema nikakve sanse.

 

Senatski izbori se odrzavaju u Masacusetsu, Rod Ajlendu i Delaveru. Nijedan od ovih izbora nece biti intresantan. Ubedljive pobede za kandidate demokrata koji traze reizbor su sasvim izvesne. Najintresantnije je bilo u Masacusetsu zbog demokratskih prajmarija gde su kandidati bili Ed Marki aktuelni senator i Dzo Kenedi Treci koji je odustao od kandidature za reizbor u cetvrtom kongresnom distriktu da bi se kandidaovao za senat. Ed Marki je predstavnik levog krila demokrata, dok je Dzo Kenedi zastupa klasicnu demokratsku ideologiju. Ovo je prvi put u istoriji da je jedan clan porodice Kenedi izgubio izbore u Masacusetsu. Ovo je jos jedan pokazatelj da leva struja u demokratskoj partiji sve vise jaca.

 

Samo u Delaveru se odrzavaju izbori za guvernera. Aktuelni guverner iz redova demokrata ce ostati na toj funkciji. Intresantno je i da u ovim, da kazem ultra, demokratskim drzavama takodje imamo i republikanske guvernere. Leri Hogan sluzi svoj drugi mandat u Merilendu, on je jedan od najvecih Trampovih protivnika unutar republikanske partije.  Nije ga podrzao ni ovaj put, ali i za Bajdena tvrdi da je los kandidat te nece glasati ni za jednog od njih dvojice. U Masacusetsu je guverner republikanac Carli Bejker koji takodje sluzi svoj drugi mandat. Na sve to uticu neke unutrasnje specificnosti o kojima cu vise neki drugi put ako se pruzi prilika. 

 

Izbori za predstavnicki dom su znatno intresantniji. U Rod Ajlendu oba mesta uzimaju demokrate, u Masacusetsu svih devat mesta, u Konektikatu pet i u jedino mesto u Delaveru. Treba imati na umu da Delaver vec neko vreme trenduje ka republikancima, Tramp je dobio dva okruga od tri koliko ih Delaver ima, ali ce se sad taj trend zaustaviti jer je Bajden koji je iz Delavera kandidat na izborima.  U Merilendu takodje nece biti zanimljivo jer su sva mesta sigurna, odnos je sedam za demokrate, dok ce republikanci uzeti jedno mesto.

Nju Dzersi je na prethodnim izborima napravio veliki zaokret ka demokratama odnos se sa 7-5 za demokrate promenio u 11-1 za demse. Republikanci nemaju velike sanse da to promene na ovim izborima. Najveca borba ce biti u izbornom distriktu broj 2. U tom distriktu je 2018 godie sa jako malom razlikom pobedio demokrata Dzef van Dru. Medjutim on je vrlo konzervativan politicar, te je glasao za veliki broj republikanskih predloga. Kada je doslo pitanje impicmenta on je glasao protiv. Ubrzo posle toga presao je u republikansku stranku. Ove godine on trazi reizbor, ali ovog puta kao republikanac. Protivkandidat mu je Ejmi Kenedi ( deo klana Kenedi, njen muz je bivsi kongresmen iz Rod Ajlenda Patrik Kenedi). Demokrate su bas ljute na van Drua i posle Trampa sigurno se radi o najomrazenijoj osobi od strane demokrata. Velike nade polazu u Ejmi Kenedi da ce ovo mesto vratiti demokratama. Tesko je prognozirati ovde, distrikt jeste generalno gledano blago republikanski, sa druge strane Kenedi je obezbedila znatno vise sredstava za kampanju, a i u celom ovom delu drzave je veliko nezadovoljstvo sa Trampom i ti blago republikanski distrikti glasaju uglavnom protiv republikanaca sada. Sa druge strane i sam van Dru je vrlo specifican kandidat.  Ovde zaista ne bih mogao da prognoziram pobednika. Do avgusta su polovi davali prednost Van Druu, od avgusta Kenedi, ali to su bas male razleke u okviru statisticke greske, klasican touss up. Postoji u distriktu i libertarijanski kandidat i jdan nezavisni, pa ce dosta uticati i kome ce oni skinuti glasove. Republikanci se nadaju da ce moci da vrate treci, peti i sedmi distrikt, ali mislim da su male sanse za to ovog puta. Eventualno moze biti intresantno u trecem i sedmom distriktu, dok je peti po meni safe demokratski.

U Ilinoisu ce biti intresantno u 13. distriktu gde demokrate pokusavaju da osvoje ovaj blago republikanski distrikt. Dok republikanci pokusavaju da vrate 14. distrikt. Mislim da nijedni ni drugi nece uspeti te da ovde ostaje 13-5 za demokrate kao i proslog puta.

Njujork ima 27 mesta u predstavnickom domu i trenutni odnos posle katastrofe republikanaca 2018 godine je 21-6 za demokrate. Njujork sigurno zasluzuje jedan opsiran post, ali ovog puta samo ukratko. Drugi distrikt ce biti intresantan. Dugogodisnji kongresmen republikanac Piter King se penzionisao. Mesta gde nema incumbent-a su uvek ranjiva i demokrate su jako pritisle republikance u ovom distriktu. Kandidat repsa je u NjuJorku poznati, cak i popularni politicar Andrju Garbarino, tako da imaju jakog kandidata da nasledi Kinga ( on je bio cak 30 godina u kongresu). Kandidat demokrata je za mene nepoznata Dzeki Gordon. Intresantno je da je Garbarina podrzala i Libertarijanska partija sto bas i nije uobicajeno. Ovde ipak vece sanse dajem Garbarinu, ali bice sigurno intresantna trka. 

Republikanci pokusavaju da vrate 11 kongresni distrikt. Mesto za demokrate brani odlikovani veteran Maks Rouz, dok je kandidat repsa Nikol Maliotakis. Ona je bila kandidat republikanaca za gradonacelnika NjuJorka 2017 i ubedljivo je izgubila.  Distrikt jeste blago republikanski i ankete daju blagu prednost Maliotakis, ali nisam bas siguran da moze da pobedi u ovim okolnostima. Rouz je Jevrej, dok je Maliotakis Grkinja.

Bice intresantno i u 22. kongresnom distriktu. Mesto brani demokrata Entoni Brindizi, a napada republikanka Klaudija Tenej (ne znam da li je u rodbinskoj vezi sa Zagorom 🙂 ) Ovo je ponovljeni duel sa proslih izbora gde je bila obrnuta situacija i Brindizi je pobedio. Ovaj distrikt ima reputaciju republikanskog, ruralan je, Tramp je ovde ubedljivo pobedio 2016 godine. Medjutim, ja nisam bas siguran u te sto su jednom izgubili, pa kao nesto se mnogo promenilo za dve godine pa ce u istom duelu sada pobediti. Da su mogli da pobede, pobedili bi prvi put. Naravno ima izuzetaka, ali mislim da ga ovde nece biti. Sa nekim drugim kandidatom mislim da bi repsi dobili, ali sada mislim da Brindizi dobija. Nista se znacajno nije promenilo od proslih izbora da bi rezultat bio drugaciji.

24 kongresni distrikt ima reputaciju demokratskog, ali ga vec neko vreme drzi republikanac Dzon Katko (mislim da je ovo jedini distrikt koji ima reputaciju demokratskog, a da ga drzi republikanac u celoj USA u ovom momentu). Demokrate pokusavaju da preuzmu ovaj distrikt na talasu nezadovoljstva sa Trampom, koje je prilicno jako u NjuJorku. Katko je sa druge strane popularan u distriktu i pobedjivao je vec tri puta. Kandidat demokrata je Dana Balter, profesor sa Sirakjuz univerziteta. Ovde bi ipak tipovao na Katka.

Jos jedna stvar u unutarstranackoj borbi demokrata je bila bitna u NjuJorku za vreme prajmarisa. U distriktu broj 16 predstavnik umerenih demokrata, dugogodisnji kongresmen Eliot Engel je izgubio od predstavnika leve struje Dzamala Boumena. Ovo je sigurni demokratski distrikt, tako da ce jos jedan predstavnik krajnje levice uci u Kongres. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Kido from Junkovac said:

Gotov je Tramp, puca sigurno. 
Ali ima i pozitivnih posledica. 
Npr na ovom forumu se oformilo jako trampisticko jezgro, tako da kad Tramp odjase u suton za par dana 

jos uvek ce ovde ljudi moci da se podsete kako je divan Trump bio 

 

Samo se nadajte, Bajdenisti!

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Kido from Junkovac said:

Gotov je Tramp, puca sigurno. 
Ali ima i pozitivnih posledica. 
Npr na ovom forumu se oformilo jako trampisticko jezgro, tako da kad Tramp odjase u suton za par dana 

jos uvek ce ovde ljudi moci da se podsete kako je divan Trump bio 

 

ne brini se, vuchic, tramp, orban i onaj brazilac nikada ne spavaju

 

bice jos vise fejk njuza da uronimo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/28/2020 at 9:20 PM, RatzenStadt said:

 

@A sad , zasto je Ilinois u tolikoj meri "pro-demokratski" orijentisan? Bas se ne uklapa u okruzenje i tendincije drzava u Midwest-u. Ok, ove drzave uz Velika Jezera obicno naginju demsima, ali niko ni blizu tako kao Ilinois.

 

Ilinois se geografski nalazi tamo, ali se znatno razlikuje od svog okruzenja. Cak 65% stanovnika Ilinoisa zivi u megapolisu Cikaga. Znaci znatno drugacija konfiguracija rasporeda stanovnika nego u ostalim drzavama regiona. U svim ostalim drzavama u regionu postoji veliki broj gradova i gradica i samo manji deo stanovnistva zivi u megapolisu. 

 

Druga, mozda i bitnija stvar. Procenat belaca je znatno manji u Ilinoisu nego u okolini. Belci cine tek 61% stanovnika, sto je neuporedivo sa okruzenjem.

 

U regionu postoji veliki broj malih industrijskih gradova koji su dosta stradali u krizi. Takvih gradica je znatno manje u Ilinoisu. 

 

Cikago je veliki grad, tako da je privlacan i za doseljenike, a oni u prvim generacijama vecinski glasaju za demokrate. (mada je to sve manje faktor jer Ilinois gubi stanovnistvo dosta brzo).

 

Privreda je razlicito koncipirana u odnosu na region.

 

Istorijski gledano Minesota je bila najjaca demokratska drzava, ali to je sada preuzeo Ilinois. 

 

Moze se reci da je Ilinoj samo geografski deo regiona, dok se po ostalim, pre svega demografskim karakteristikama on znatno razlikuje od regiona. Stoga se desavaju i razliciti politicki procesi nego u regionu. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...