Jump to content

Put do Bele Kuce


A sad

Izbori u USA  

51 members have voted

  1. 1. Za koga biste glasali na predsednickim izborima u USA

  2. 2. Sta mislite ko ce pobediti na predsednickim izborima u USA


This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 11/03/2020 at 11:00 AM

Recommended Posts

Pao forum sinoć pa nismo komentarisali. Gledao sam debatu. Tramp mnogo bolji nego prvi put. Opet, sve vreme razmišljam bolji iz čije perspektive. Iz moje, bio je bolji. Ali prosečni njegov glasač to neće. Kapiram da hoće dems krv da vidi a nije je dobio juče, bar ne previše. Moderacija je očigledno zaustavila priče oko Hantera Bajdena, inače bi narandžasti jahao na tome mnogo više.


Bajden dobro pripremljen ali bez ijednog konkretnog odgovora šta bi uradio u određenoj situaciji. Dobro pripremljen u smislu da se me obruka i ispusti prednost koju ima. 

 

Kako god, uticaj debata jeste precenjen. Ova svakako ništa doneti neće nijednom od kandidata (pitanje je da li je i prva donela bilo šta Bajdenu). Moglo bi se reći debata bez ikakvog efekta. 

 

Najveći utisak odlazak Trampa sa bine sa Melanijom :s_d:

 

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Prođe i ova zadnja debata. Čitam reakcije na CNN i FOX i vidim da je bila bolja u smislu da se nešto moglo i čuti. Naravno mišljenja ko je bio bolji su podeljena ali se svi slažu da neće biti nekih velikih reakcija među biračima zbog nje. Obzirom da je Trampu trebalo da uštine koji procenat u njoj može se reći da je proćerdao i ovu priliku. Bajden ovog puta nije naseo u dugačke odbrane na besmislene optužbe Trampa što mu je zamereno prošli put, a Tramp je u prvih sat vremena delovao staloženije no na kraju se opet uspaničio i krenuo da diže glas i upada Bajdenu u reč.

 

Ja sam očekivao neku "bombu" republikanaca tokom oktobra ali izgleda da je FBI ovog puta stopirao Ruske i Kineske obaveštajne službe pa Tramp nema materijala. Nisam gledao rasporede gde ko ide u ovom finišu, znam da Tramp ide na Floridu jer tamo mora kako zna i ume da ispegla prednost Bajdena. Ali na njegovu žalost ima mnogo država za peglanje a samo 10 dana. Ako uspe onda stvarno kapa dole.

 

Kako ide sad sa brojanjem ovih glasova poštom ? Konkretno me zanima kada na izborno veče krenu da pristižu rezultati hoće li i njih brojati tek tada ili će nas u startu zapljusnuti sa tim brojkama pa dodavati glasove iz izbornog dana kako koji stigne ?

Link to comment
Share on other sites

Bajden je sinoc bio mentalno ostar i prisutan, misterija je kakav koktel droga je potreban za to, bukvalno najjaci Bajden u ovom milenijumu. 
 

Sa druge strane neprepoznatljiv tramp 

mali neki snishodljivi glasic, kalimerovsko piskutanje, bukvalno karikatura. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kido from Junkovac said:

Bajden je sinoc bio mentalno ostar i prisutan, misterija je kakav koktel droga je potreban za to, bukvalno najjaci Bajden u ovom milenijumu. 
 

Sa druge strane neprepoznatljiv tramp 

mali neki snishodljivi glasic, kalimerovsko piskutanje, bukvalno karikatura. 

 

Vidis ja sam imao sasvim drugaciji utisak, Bajden je izgledao, a kako drugacije i moze, nego kao starac koji je vise puta zamuckivao i prosipao klasicnu suplju politicarsku pricu, sto je nauceno napamet, kao obraca se americkoj familiji, gdje neka fotelja prazna, jer je neko umro od korone i slicno.

Covjek je definitivno star za ovu funkciju, kakav ce tek biti za godinu dana.

 

Sa druge strane Tramp je bio prilicno disciplinovan, u poredjenju sa prvom debatom, sto eto sada tebi smeta, i mene je licno odusevio i potvrdio svoj anti-ratni stav, sto bi svako trebao da cijeni.

 

Kljucno je za mene bilo kada je Tramp na obecanja Bajdena rekao, pa sto to nisi uradio kada si bio na vlasti 8 godina, i to samo prije 4 godine. Crnacku populaciju je najvise upropastio Bajdenov kolega Bil Kllinton kada je uveo zakon three-strikes law gdje su ljudi za treci prekrsaj bez obzira na tezinu djela zatvarani na dozivotnu robiju, sto je uzrokovalo nevjerovatnim povecanjem zatvorske, uglavnom crnacke populacije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice izborne (ali ne samo izborne, nego politicke i sportske generalno) aritmetike, kombinatorike i verovatnoce preporucujem rad Nejta Silvera* i njihov sajt, koji je vrlo lepo uradjen, sa gomilom poucnih i interkativnih sadrzaja, gde se covek koga to zanima moze malo i pograti, a i ponesto nauciti:

 

https://projects.fivethirtyeight.com/2020-election-forecast/

 

 

* "Kurta Kobejna teorije verovatnoce" - obojica su izneli idiosinkratske kulturne prakse (Kobejn pank-rok, Silver kvantitativno sagledavanje i prognozu sportskih i politickih dogadjaja) izvan uskog kruga posvecenika medju najsiru publiku, pokazujuci da i takve prakse imaju siroku publiku kada se prezentuju pristupacno ali beskompromisno ("sve treba biti objasnjeno najjednostavnije moguce, ali ne jednostavnije od toga", kako bi rekao Ajnstajn).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kido from Junkovac said:

Bajden je sinoc bio mentalno ostar i prisutan, misterija je kakav koktel droga je potreban za to, bukvalno najjaci Bajden u ovom milenijumu. 
 

Sa druge strane neprepoznatljiv tramp 

mali neki snishodljivi glasic, kalimerovsko piskutanje, bukvalno karikatura. 

 

Mozda u nekom od paralelnih univerzuma, u ovom, jok. U prvih 15 min se dobro drzao onda je poceo da posustaje dok smo na kraju videli kako se gasi kako silazi sa toga na cemu je bio. Brate, da toliko omane da ne cuje ili ne razume sta je Tramp rekao pa da pomisli da je Tramp rekao za sebe da je Abraham Linkoln i jos to na glas ponovi. Da ne govorim o ekstra promasaju koji mu uopste nije trebao kad je rekao da ukida  subvencije za naftnu industriju i ako je moderatorka vec krenula da menja temu a on je prekinuo samo da se ukopa na taj nacin. Bio je susta suprotnost mentalne ostrine i prisutnosti pogotovo u poslednih pola sata. Tramp ga razbio samo tako i ako ne verujem da ce ovo imati neki narociti uticaj na izbore.

Edited by boxcube
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, NMX said:

Pao forum sinoć pa nismo komentarisali. Gledao sam debatu. Tramp mnogo bolji nego prvi put. Opet, sve vreme razmišljam bolji iz čije perspektive. Iz moje, bio je bolji. Ali prosečni njegov glasač to neće. Kapiram da hoće dems krv da vidi a nije je dobio juče, bar ne previše. Moderacija je očigledno zaustavila priče oko Hantera Bajdena, inače bi narandžasti jahao na tome mnogo više.


Bajden dobro pripremljen ali bez ijednog konkretnog odgovora šta bi uradio u određenoj situaciji. Dobro pripremljen u smislu da se me obruka i ispusti prednost koju ima. 

 

Kako god, uticaj debata jeste precenjen. Ova svakako ništa doneti neće nijednom od kandidata (pitanje je da li je i prva donela bilo šta Bajdenu). Moglo bi se reći debata bez ikakvog efekta. 

 

Najveći utisak odlazak Trampa sa bine sa Melanijom :s_d:

 

 

 

Ja nisam gledala juce debatu, ali koliko vidim svi komentarisu da je Tramp bio bolji, ali mozda ne od Bajdena, nego od samog svakodnevnog sebe. Sto se tice utisaka kod publike standardno su podeljeni. Drustvo je vec toliko polarizovano da jednostavno ne postoji bas puno toga sto mogu uraditi par dana pred izbore sa debatom. Bajden moze vise sebi da nasteti debatom nego Tramp. 

 

Cilj i nije da se Bajdenovi ili Trampovi sigurni glasaci opredele, nego neopredeljeni da se opredele, a oni mogu da, ustvari, oni ce i uticati na krajnji rezultat. 

 

Ono sto primecujem u razgovorima sa ljudima ovde oko mene, vecina za Bajdena jeste mlaka prema Bajdenu, ali ne podnose Trampa i to im je okidac za glasanje. Medjutim, posto sam ja uglavnom medju latino stanovnicima, jako puno njih (iako oni nisu neki reprezentativni uzorak latino glasaca) glasa za Trampa i to samo iz dva razloga. Prvi je, da ne dodje komunizam, drugi je (sa moje tacke gledista jednako bezvezan izgovor) da korporacije ne placaju vecu taksu (iako niko od njih ne spada u grupu koja zaradjuje vise od 400k godisnje, niti imaju korporacije, ali eto). Nisam sigurna iz moje pozicije ovde da Bajden moze da dobije Floridu. (opet, ja samo pravim procenu na osnovu onog sto cujem, sto uopste ne mora biti tacno). 

 

I kazu da je do juce vec izasao onaj broj glasaca koji ranije glasaju koliko su izasli ukupno raniji glasaci u 2016, a ima jos 11 dana. Tako da bar u tom delu glasaca ova debata nema apsolutno nikakav uticaj. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Baby said:

Nisam sigurna iz moje pozicije ovde da Bajden moze da dobije Floridu. (opet, ja samo pravim procenu na osnovu onog sto cujem, sto uopste ne mora biti tacno). 

 

I kazu da je do juce vec izasao onaj broj glasaca koji ranije glasaju koliko su izasli ukupno raniji glasaci u 2016, a ima jos 11 dana. Tako da bar u tom delu glasaca ova debata nema apsolutno nikakav uticaj. 

 

Mislim da je Bajden prezalio Floridu odavno. Pa ako se nekom magijom desi, desice se. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Baby said:

Ja nisam gledala juce debatu, ali koliko vidim svi komentarisu da je Tramp bio bolji, ali mozda ne od Bajdena, nego od samog svakodnevnog sebe. ....

 

26 minutes ago, Angelia said:

............

Odlican komentar debate, i medijske reakcije.

 

Ja sam gledao. Moj stav se nije promenio, kao ni vecine drugih koji su gledali.

 

A komentara debate ima citav net, koliko hoces, i vecinom su ideoloski obojeni. Predvidivo...

 

Jedan od komentara, iz kojeg cu samo izdvojiti citat:

Why Joe Biden won the final debate

.....

Asked what each of them would say if they won the election to those who didn't vote for them, Trump didn't answer and instead veered off into a mix of bragging about the past four years and promises about the next four. But Biden returned to top form, speaking (as he had earlier in the evening) about how he wouldn't be the president of blue states or red states but of the whole United States. He'd strive for unity and work to bring the country together.

That's a solid but not especially inspiring closing argument. It's certainly better than "Let's have more four more years of The Trump Show!" And that means it's more than good enough to power Joe Biden through the final 12 days of a campaign he was winning before Thursday night and is exceedingly likely to keep right on winning.

 

izvor, citav clanak: https://theweek.com/articles/945421/why-joe-biden-won-final-debate

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zoran59 said:

 

 

Ja sam gledao. Moj stav se nije promenio, kao ni vecine drugih koji su gledali.

 

A komentara debate ima citav net, koliko hoces, i vecinom su ideoloski obojeni. Predvidivo...

 

Jedan od komentara, iz kojeg cu samo izdvojiti citat:

Why Joe Biden won the final debate

 

 

izvor, citav clanak: https://theweek.com/articles/945421/why-joe-biden-won-final-debate

 

Izmedju ostalog, nisam ni gledala jer sam se umorila nacisto na prvoj debati, a kasnije i na podpredsednickoj debati. Misljenje mi nece promeniti debata od 90 minuta, kada imam rezultate od 1000 i vise dana. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, zoran59 said:

 

 

Ja sam gledao. Moj stav se nije promenio, kao ni vecine drugih koji su gledali.

 

A komentara debate ima citav net, koliko hoces, i vecinom su ideoloski obojeni. Predvidivo...

 

Jedan od komentara, iz kojeg cu samo izdvojiti citat:

Why Joe Biden won the final debate

 

 

izvor, citav clanak: https://theweek.com/articles/945421/why-joe-biden-won-final-debate

Ja rekoh odlican komentar debate i medijske reakcije, misleci na medijsku reakciju po pitanju Biden skandala.

Koliko vidim cak i da dobije izbore Bidenu sleduje impichment, a Trump jos uvek moze da se kandiduje 2024 

 

Ne znam sta ideoloski obojeno ocekujes od engleskog novinara. Covek jeste naveo dobre i lose stvari i kritikovao medije, potpuno opravdano.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Angelia said:

Ne znam sta ideoloski obojeno ocekujes od engleskog novinara. Covek jeste naveo dobre i lose stvari i kritikovao medije, potpuno opravdano.

 

:classic_biggrin:

 

Draga Andjo, pa je l' ti hoces da zapocnemo prepucavanje?

 

Napisao sam da je vecina komentara ideoloski obojena. Ne svi, nego vecina od 20-ak koje sam procitao.

I nista posebno ne ocekujem ni od koga, samo sam preneo komentar.

Nisam ga ocenio ni pozitivno ni negativno, samo mislim da je zanimljiv.

 

Vredi i za sve ostale: je l' moze da razmenimo informacije, pa i misljenja, ali bez da utrpavamo sagovornika u torove i decidirano "znamo" sta misli o svemu?

 

Edited by zoran59
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, zoran59 said:

 

:classic_biggrin:

 

Draga Andjo, pa je l' ti hoces da zapocnemo prepucavanje?

 

Napisao sam da je vecina komentara ideoloski obojena. Ne svi, nego vecina od 20-ak koje sam procitao.

I nista posebno ne ocekujem ni od koga, samo sam preneo komentar.

Nima ga ocenio ni pozitivno ni negativno, samo mislim da je zanimljiv.

 

Vredi i za sve ostale: je l' moze da razmenimo informacije, pa i misljenja, ali bez da utrpavamo sagovornika u torove i decidirano "znamo" sta misli o svemu?

 

Tako je taj komentar zvucao, nisam planirala da se prepucavamo. Mislim da je Morgan ovde izuzetno objektivan, i da njegova kritika medija u US potpuno stoji - totalno je nenormalno koliko mediji pokusavaju da ignorisu bilo sta negativno za Bidena.

 

Takva manipulacija nije dobra.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, NMX said:

 

Mislim da je Bajden prezalio Floridu odavno. Pa ako se nekom magijom desi, desice se. 

 

Ja mislim da nije. Tamo Blumberg troši ogroman novac plus corona i Bajden je na Floridi u vođstvu u kontinuitetu od aprila. Evo i zašto je to tako :

 

2016 Tramp je jedva dobio Floridu sa 1,2% prednosti. Najveću podršku imao je od penzionera (stariji od 65) gde je dobio Hilari 57-40 a danas protiv Bajdena vodi sa 52-44. Kod glasača od 50-64 godine Tramp je dobio 2016. 52-44 dok je početkom meseca gubio 53-44. Te dve grupe su trećina stanovništva Floride i jasno je zašto Bajden vodi na semaforu. Pretpostam da je ovaj pad zbog katastrofalnog vođenja države u vezi sa koronom a ove generacije su najugroženije. Tramp pokušava taj pad da nadoknadi kod Latinosa i da preokrene ali ja mislim da od toga nema ništa obzirom šta je radio na granici sa Meksikom. Pogotovo što se sada aktuelizovao nesretan slučaj sa preko 500 dece koja su oduzeta roditeljima i nemaju kome sad da ih vrate.

 

Dok sam išao u kladionicu često sam pravio tiket iznenađenja. Ako bih na ovim izborima tražio nešto tako to bi bila pobeda Bajdena na Floridi. Mada sumnjam da je kvota neka dobra jer odavno se očekuje mrtva trka tamo.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

 

Ja mislim da nije. Tamo Blumberg troši ogroman novac plus corona i Bajden je na Floridi u vođstvu u kontinuitetu od aprila. Evo i zašto je to tako :

 

2016 Tramp je jedva dobio Floridu sa 1,2% prednosti. Najveću podršku imao je od penzionera (stariji od 65) gde je dobio Hilari 57-40 a danas protiv Bajdena vodi sa 52-44. Kod glasača od 50-64 godine Tramp je dobio 2016. 52-44 dok je početkom meseca gubio 53-44. Te dve grupe su trećina stanovništva Floride i jasno je zašto Bajden vodi na semaforu. Pretpostam da je ovaj pad zbog katastrofalnog vođenja države u vezi sa koronom a ove generacije su najugroženije. Tramp pokušava taj pad da nadoknadi kod Latinosa i da preokrene ali ja mislim da od toga nema ništa obzirom šta je radio na granici sa Meksikom. Pogotovo što se sada aktuelizovao nesretan slučaj sa preko 500 dece koja su oduzeta roditeljima i nemaju kome sad da ih vrate.

 

Dok sam išao u kladionicu često sam pravio tiket iznenađenja. Ako bih na ovim izborima tražio nešto tako to bi bila pobeda Bajdena na Floridi. Mada sumnjam da je kvota neka dobra jer odavno se očekuje mrtva trka tamo.

 

Pa čak ni po kladionicama Bajden nije u vođstvu na Floridi. Trenutno je nekih 1.85 vs 1.9 za narandžastog. Bajden, pretpostavljam, ostavlja Floridu i ne troši vreme tamo. Ako Blumbergove pare pomognu ili ako Obama koji će gostovati u Majamiju pomognu, super. On mora da vrati rust belt komada 3 ako hoće nazad u belu kuću. I pretpostavljam da misli da su mu šanse veće za to nego za Floridu. 

Link to comment
Share on other sites

Najlepse izborne tradicije su u Nju Hempsiru. Tamo se odrzava tradicionalno ponocno glasanje. Izbornog dana odmah nakon ponoci stanovnici nekoliko malih naselja svi zajedno odlaze na izbore i glasaju. Odmah se i prebroje glasovi, tako da su to prvi rezultati izbora koje mediji objave. Tradicija je pocela u mestu Harts Lokejsn, ali je od sezdesetih godina primat i medijsku paznju preuzeo  Diksvil Noc. Vremenom su im se pridruzila i jos neka naselja. Najpoznatije od njih je Milsfild koji se nalazi u blizini Diksvil Noca. Slicna tradija postoji i u Elsvortu i Votervil Veliju. Sva mesta su izuzetno mala i imaju svi zajedno stotinak biraca. Nil Tilotson je 40 godina bio prvi birac na svim predsednickim izborima u USA. 

 

Nju Hempsir je sving drzava. Prosli put je Hilari pobedila Trampa za manje od 1%. Medjutim ovog puta ce svi izbori biti manje vise izvesni.

 

Na predsednickim izborima se ocekuje sigurna Bajdenova pobeda. Republikanci su polagali velike nade u to da mogu da preokrenu rezultat ovde, ipak on je ostao prilicno zanemaren u kampanji. Da li zbog toga sto nosi samo 4 elektora ili su republikanski stratezi procenili da nema sansi za preokret ili je bilo precih drzava koje nose znatno vise elektora ne znam, ali je Nju Hempsir ostavljen po strani od obe kampanje. Nomincija  ACB za sudiju vrhovnog suda je svakako odaljila NH od Trampa i Bajdenova pobeda je postala izvesna. Tramp je ipak odlucio da narednih dana poseti NH i odrzace miting u Mancesteru. Mislim da je to ipak biti prekasno i da bitnijih promena ovde biti nece.

 

Za senat su kandidati aktuelna senatorka demokrata Dzejn Sasin i republikanac Korki Mesner. Mislim da ce ovo Sasin dobiti bez vecih problema.

 

NH ima dva mesta u predstavnickom domu. Oba drze demokrate, tako ce biti i posle ovih izbora. Cak ankete pokazuju da ce republikanci proci bolje u drugom distriktu, koji je vise demokratski, nego u prvom koji ima republikansku reputaciju. E sad Tramp ovih dana ide u Mancester koji je centar prvog distrikta, to mozda nesto promeni na lokalnom planu, mozda oni ipak imaju neke svoje interne ankete koje pokazuju da su u igri u prvom distriktu, jer u suprotnom ovo je po meni gubljenje vremena. Ipak ja ovde ne ocekujem neko iznenadjenje. 

 

Izbori za guvernera su vrlo specificni u NH jer mandat traje samo dve godine. Tako da su ovo vec treci izbori za Krisa Sununua. Ovog puta njegov reizbor se ne dovodi u pitanje. Kris je deo veoma uticajne republikanske porodice Sununu. Otac mu je bio guverner NHa i obavljao je vise bitnih funkcija u izvrsnoj vlasti na saveznom nivou. Brat Dzon je odsluzio tri mandata u predstavnickom domu i bio je senator u jednom mandatu. Kris bas i nije tipican republikanac. Fiskalni konzervativac je, medjutim vrlo liberalan je sto se tice drustvenih odnosa. To ce biti jedina pobeda republikanaca u NH na ovim izborima. 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Baby said:

 

I kazu da je do juce vec izasao onaj broj glasaca koji ranije glasaju koliko su izasli ukupno raniji glasaci u 2016, a ima jos 11 dana. Tako da bar u tom delu glasaca ova debata nema apsolutno nikakav uticaj. 

 

Ovo nije potpuno tacno. U nekim drzavama je dozvoljena promena glasanja, tj da glasac moze u nekom roku da promeni za koga je glasao. To je moguce u Minesoti, Viskonsinu, Micigenu i Konektikatu. Dobro Konektikat je nebitan, on je siguran za Bajdena, ali ove tri su jako bitne drzave. 

 

Ovo moze da su uradi i u nekim drugim drzavama, ali samo u nekim okruzima ili na lokalnim izborima.

 

Ako se ne varam u jednoj od ovih bitnih drzava moze da se promeni cak i dva dana posle izbora, mislim da je Viskonsin u pitanju, ali nisam siguran. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, NMX said:

 

Pa čak ni po kladionicama Bajden nije u vođstvu na Floridi. Trenutno je nekih 1.85 vs 1.9 za narandžastog. Bajden, pretpostavljam, ostavlja Floridu i ne troši vreme tamo. Ako Blumbergove pare pomognu ili ako Obama koji će gostovati u Majamiju pomognu, super. On mora da vrati rust belt komada 3 ako hoće nazad u belu kuću. I pretpostavljam da misli da su mu šanse veće za to nego za Floridu. 

bet365

biden 1.80

trump 1.90

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Klotzen said:

 

 

Dok sam išao u kladionicu često sam pravio tiket iznenađenja. Ako bih na ovim izborima tražio nešto tako to bi bila pobeda Bajdena na Floridi. Mada sumnjam da je kvota neka dobra jer odavno se očekuje mrtva trka tamo.

oko egala su

i nmx ima slicne kvote 

+- 0.1

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...