Jump to content

Winter is coming


Arsenije Pesic

Recommended Posts

4 hours ago, Charlie Foxtrot said:

Imaš stotine mimova na temu  da je družina od prstena mogla da uzjaše one orlušine koje Gandalf tako lepo po potrebi summon-uje, odleti lepo do Plamplanine, ubaci jebeni prsten u vulkan i završi posao umesto što se tri knjige ili tri filma...kako god hoćeš da posmatraš zajebava po mordoru, rohanu i sličnim egzotičnim lokacijama...i pri tom nesretni Boromir ne bi završio izbušen kao goblen. 

Takvu šupljinu GOT nema, ili bar nema u ovom delu koji sam ja odgledao. Doduše, ovo iznad mi daje sasvim dobru predstavu šta da očekujem. :lol_2:

 

 

Nedovoljno poznavanje Tolkien-versea, dragi kolega. To nije nikakva supljina nego zakonitost sveta. Elaboriracu kad dodjem gajbi.

 

EDIT

U Tolkienovom svetu postoje 4 nivoa 'moci' da se tako izrazim:

 

1. Eru Iluvatar, vrhovno bice (sustinski Tolkienova verzija Boga) koji kroz muziku stvara svet

2. Valari/Ainuri koje su takodje njegova stvorenja, ali imaju i sami dar kreacije (recimo plasticno Arhandjeli u hriscanstvu); prvi Mracni Gospodar Melkor aka Morgoth upravo pripada ovoj grupi bica i to je bio najveci i najdarovitiji od svih

3. Maiari - nizi stupanj tih visih bica Iluvatarovih koje cine zajedno sa Valarima, ali nemaju moc kreacije i nisu toliko bliski vrhovnom bicu. Tu ti spadaju Sauron, Gandalf, Saruman, ali i Balrozi (pandan u hriscanstvu recimo 'obicni andjeli')

4. Niza stvorenja Iluvatarova i stvorenja samih Valara - Vilenjaci kao prvorodjeni od dece Iluvatarove, kasnije i ljudi, dok su patuljci stvorenja Aulea, jednog od Valara, pa Orci koje je razmnozavao Morgoth (opet kao jedan od Valara) kvareci Vilenjake and so

 

Valari intervenisu samo tokom prvih godina i tokom First Agea, zato sto je protivnik Morgoth, koji im je u najmanju ruku svima ravan i deca Iluvatarova nisu u stanju sama da mu se odupru. Kasnije, kada nakon zaorobljavanja Morgotha glavni villain postane Sauron koji je Maia, oni vise ne intervenisu niti neposredno pomazu rasama Srednje Zemlje u borbi protiv njega, vec to cine samo posredno - tako sto salju druge Maie da pomognu, a to su carobnjaci (Istari) Gandalf, Saruman, Radagast i 2 Plava carobnjaka koji se usput negde zagube. A cak i ti Istari imaju restrikcije kod koriscenja moci, tu su samo da pomazu i usmeravaju decu Iluvatarovu, a ne da sami krenu u full-blown napad na Mordor i obracunaju se sa sebi ravnim bicem kakav je Sauron. 

 

Orlovi, pak, direktno odgovaraju Manweu, koji je da tako kazemo kralj Valara i on ih je i poslao u Srednju Zemlju. Gandalf moze da komunicira sa njima, ali ne i da im bilo sta naredjuje i kada ih i pozove, oni mogu doci, ali i ne moraju. Ne vezuje ih nista i nema nikakve subordinacije prema njemu, tako da to otpada kao mogucnost. Sa druge strane, ne mogu ni sami da npr. uzmu prsten i odnesu ga u vatre Mordora jer bi takvo nesto morao Manwe da im naredi ili dozvoli,  on to ne bi ucinio jer je takvo ustrojstvo - zabranjeno im je da se tako direktno mesaju u desavanja u Srednjoj Zemlji. Zato je sve na samim njenim stvorenjima, deci Iluvatarovoj da se izbore sa Neprijateljem i sacuvaju je.

 

 

 

 

 

Edited by SteveFrancis#3
  • Like 8
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

Kao prvo, zaista hvala na trudu, cenim. Ali svejedno mislim da je ono što sam ranije naveo, logički i dalje velika pukotina. Pokušaću ukratko.

 

Ja sam recimo pročitao Hobita i LOTR trilogiju i tu sam se zaustavio. Bilo mi je zanimljivo pročitati, uživao sam dok sam čitao. Uživao sam i u filmovima na drugi način. ( Doduše samo u LOTR. Hobit filmovi su baš loši ). Upoznat sam da je taj taj svet mnogo širi i višeslojniji. Da je Tolkin još mnogo toga napisao što pripada tom fiktivnom univerzumu, ali zaustavio sam se na Hobit+Lotr. 

Ovo što si ti napisao je nešto što relativno mali procenat istinskih fanova poznaje. Većina ljudi se zaustavila otprilike gde sam i ja stao. Većina ljudi, ili nisu primetili ono što sam ja naveo, ili ukoliko su imalo obraćali pažnju jesu primetili i navedeno smatraju logičkim propustom, velikim logičkim propustom.

E sad...tu već ulazimo malo u filozofiju. Ako veliki procenat ljudi nešto percepira na jedan način, da li je to jače od neke dublje istine sa kojom su upoznati oni koju su to nešto mnoog pomnije proučavali.

Za ogroman procenat ljudi gravitacija je ono što te ubije kad padneš sa vrha zgrade. Što ti život čini mnogo teškim kad trebaš da utovariš šleper ili da se popneš na vrh Genex nebodera kad liftovi nisu u funkciji, i tu se njihovo poznavanje i percepcija gravitacije završava. Oni koji su izučavali tematiku znaju da tu postoji neko prostorvreme, pa neka zakrivljenost u prisustvu mase i tako dalje da ne razvlačim...you catch my drift.

Ovo što sam ja naveo kao propust je laičko poimanje gravitacije. Ovo što si ti napisao je jebiga Opšta teorija relativnosti .

 

Ako govorimo o literaturi. Kompletnom svetu koji je stvorio Tolkin, možeš da kažeš, ko vas jebe neznalice. Mogli ste uzeti knjige, pročitati proučiti i znali bi ste kako stoje stvari, niste morali da se zaustavite tu gde jeste....i slažem se da bi verovatno bio u pravu.

 

S druge strane ako bi govorili o ekranizaciji, onda jebiga, film nije sniman za die hard fanove, nije sniman čak ni za one koji su čitali što i ja i zaustavili se gde i ja. Filmovi su snimani za najširi mogući auditorijum koji ne zna ništa o Valarima i Maiarima. Prosečan gledalac filma nije dužan da zna ovo što si ti napisao, nije dužan da pročita jedno jedino slovce iz Tolkinovog pera, dođavola, nije dužan čak ni da zna da su filmovi ekranizacija književnog dela dok ne pročita ono "Based on...." na naslovnoj špici. 

Ako tako posmatramo stvari, onda ono navedeno ostaje ne rupa, nego zjapeći krater u narativu. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Prosečnom gledaocu se sviđaju svi ti filmovi/serije, zato se i snimaju. A radnja istih je namerno izmeštena iz ovog sveta da ne bi bili ograničeni logičnostima ovog sveta. Oni koji najviše kritikuju su upravo die hard fanovi kojima smeta kada serija/film odstupa od knjige jer je to najčešće radnja slabijeg kvaliteta. Doduše GoT još nije završen što se tiče knjige tako da su oni potpuno izmišljali u zadnja 2-3 serijala a tu se vidi velik pad u kvalitetu same priče. Prilično sam siguran da se GoT neće završiti na "srećan" način kao u seriji.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Charlie Foxtrot said:

Kao prvo, zaista hvala na trudu, cenim. Ali svejedno mislim da je ono što sam ranije naveo, logički i dalje velika pukotina. Pokušaću ukratko.

 

Ja sam recimo pročitao Hobita i LOTR trilogiju i tu sam se zaustavio. Bilo mi je zanimljivo pročitati, uživao sam dok sam čitao. Uživao sam i u filmovima na drugi način. ( Doduše samo u LOTR. Hobit filmovi su baš loši ). Upoznat sam da je taj taj svet mnogo širi i višeslojniji. Da je Tolkin još mnogo toga napisao što pripada tom fiktivnom univerzumu, ali zaustavio sam se na Hobit+Lotr. 

Ovo što si ti napisao je nešto što relativno mali procenat istinskih fanova poznaje. Većina ljudi se zaustavila otprilike gde sam i ja stao. Većina ljudi, ili nisu primetili ono što sam ja naveo, ili ukoliko su imalo obraćali pažnju jesu primetili i navedeno smatraju logičkim propustom, velikim logičkim propustom.

E sad...tu već ulazimo malo u filozofiju. Ako veliki procenat ljudi nešto percepira na jedan način, da li je to jače od neke dublje istine sa kojom su upoznati oni koju su to nešto mnoog pomnije proučavali.

Za ogroman procenat ljudi gravitacija je ono što te ubije kad padneš sa vrha zgrade. Što ti život čini mnogo teškim kad trebaš da utovariš šleper ili da se popneš na vrh Genex nebodera kad liftovi nisu u funkciji, i tu se njihovo poznavanje i percepcija gravitacije završava. Oni koji su izučavali tematiku znaju da tu postoji neko prostorvreme, pa neka zakrivljenost u prisustvu mase i tako dalje da ne razvlačim...you catch my drift.

Ovo što sam ja naveo kao propust je laičko poimanje gravitacije. Ovo što si ti napisao je jebiga Opšta teorija relativnosti .

 

Ako govorimo o literaturi. Kompletnom svetu koji je stvorio Tolkin, možeš da kažeš, ko vas jebe neznalice. Mogli ste uzeti knjige, pročitati proučiti i znali bi ste kako stoje stvari, niste morali da se zaustavite tu gde jeste....i slažem se da bi verovatno bio u pravu.

 

S druge strane ako bi govorili o ekranizaciji, onda jebiga, film nije sniman za die hard fanove, nije sniman čak ni za one koji su čitali što i ja i zaustavili se gde i ja. Filmovi su snimani za najširi mogući auditorijum koji ne zna ništa o Valarima i Maiarima. Prosečan gledalac filma nije dužan da zna ovo što si ti napisao, nije dužan da pročita jedno jedino slovce iz Tolkinovog pera, dođavola, nije dužan čak ni da zna da su filmovi ekranizacija književnog dela dok ne pročita ono "Based on...." na naslovnoj špici. 

Ako tako posmatramo stvari, onda ono navedeno ostaje ne rupa, nego zjapeći krater u narativu. 

 

Ostaje prosti fakat da je LOTR ipak samo epizoda u Istoriji Srednje Zemlje, koliko god on kao celina bio svakako standalone projekat. To se odnosi kako na knjige, tako i na filmove. Kompletna trilogija je i ovako trajala 12 sati, a toliko toga je izostavljeno da bi se prilagodilo filmskom medijumu. Zamisli da se islo u sitna crevca sa ovim stvarima i izlagala kratka istorija svake pojave koja se uvede u radnju. Sa poslednjim pasusom se generalno slazem, ali ne vidim da je bilo izvodljivo uciniti tako zbog specificnosti source materijala. GOT je s te strane ipak znatno jednostavniji iz prostog razloga sto je LOTR prema njemu mnogo higher fantasy.

 

Dalje, imam za tebe kontra-argument - sta ako je sve ovo sto navodis kao veliki logicki propust, prazninu ili krater zapravo samo ucitavanje/projekcija, ne samo tvoja vec i svih onih koji ovako vide problematiku? Na osnovu cega zakljucujes da su orlovi uopste kadri izvesti taj poduhvat? U citavoj trilogiji smo samo jednom videli da dolaze 'na poziv' kada spasavaju Gandalfa sa vrha Orthanca, videli smo da se pojavljuju iskljucivo u 5 do 12 kada nema druge opcije, da se bore protiv Sauronovih fell beasts, ali ne i da ih zbrisu u jednom potezu niti da desetkuju citave legije orka odjednom svojim nasrtajima (dakle nisu nekakvi overpowered mf's), te na kraju sta cemo sa stealth aspektom - kako ce jato orlova od 50+ metara da se prisunja Mordoru i zar ih Sauronov Lidless Eye ne bi primetio stotinama kilometara pre naleta i pripremio odbranu accordingly?

 

Veruj mi, ima i kod Tolkiena rupa u legendarijumu, ali ovo sa orlovima svakako nije na toj listi. Evo na primer Nazguli se ukazuju kao prilicno problematicni iz vise uglova - 1) sta je sa njihovim prstenovima, jesu li ostali kod Saurona posto ih ne nose u LOTR-u; 2) ako jesu ostali kod gospodara im, kako mogu da se materijalizuju imajuci u vidu da su nemrtvi cija je zivotna sila, da je tako nazovemo, direktno vezana i uslovljena postojanjem prstenova; 3) sta se desilo sa ostalim Nazgulima nakon sto je unisten Witch King, pre svega sa Khamulom koji je bio 2nd in command, jesu li nestali zajedno sa njim ili su nastavili da u nekoj formi egzistiraju, a ako jesu zasto ih nema u poslednjim borbama oko Black Gatea... Ovo su samo neka koja sam onako na brzinu izdvojio.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Charlie Foxtrot 

 

Uživaj dok traje 😄 Mada meni su već krajem treće sezone krenuli da brljave. Ali dobro si primetio ono što i ja često ističem kad se priča o GoT-u tj. pre svega Pesmi leda i vatre. Logička konzistentnost i jasne motivacije i razvijenost likova su na jako visokom nivou. I to održava taj vibe realnosti iako je priča postavljena u fantasy setting. I to je jedan od razloga zašto Martin toliko odugovlači sa knjigama, saterao je sebe u ćošak pisanjem, tj priča ga je odvela previše u neke druge pravce i sada je teško da je vrati na inicijalni kolosek a da ne razjebe taj elemenat konzistentnosti.

 

U seriji se nisu previše brinuli oko toga, a nisu imali ni luksuz da 10 godina ništa ne izbace 😄

 

Inače nešto sam ušao brzinski na pokojni forum da proverim i naletim na ovaj moj post, sa samog početka poslednje sezone. Stavio sam u spoiler da ne pokvarimo Bokiju užitak, ali izgleda da nisu ipak nisu loše forshadow-ali 😂

 

Spoiler

Jeste videli onu teoriju da je Bran vargovao u Mad King Aerisa i rekao mu da postavi svu onu divlju vatru ispod King's Landinga da bude spremna kad dodju undeadovi? Zvucalo mi je zanimljivo i prilicno legit kad sam procitao, a danas kad sam prolazio kroz onaj yt kanal Game of Scenes sam gledao onu scenu kad Meera vuce Brana i kad ih Benjen spasi od undeadova. Bran gotovo sve vreme ima flashbackove ludog kralja i divlje vatre. To bi znacilo da Night King skoro sigurno stize skroz na jug i da ce Winterfell biti samo usputna stanica. Ili ce mozda Bran da kaze to Deni koja ce da ispuni fantaziju svog tate i unisti ceo grad pre nego sto ponovo preuzme vladavinu.

 

Edited by nemanjaol
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sprivel said:

Ocekujem Bokija na kraju kao moderetora r/freefolk.

 

Sa tugom i nostalgijom bi se sećali Stondiše kao moderatora. :classic_biggrin:

 

@nemanjaol

Kad smo već spomenuli i Martina i pisano štivo. Dokle je on u stvari došao, tj do kog momenta je serija bazirana na knjigama, tj od kada su krenuli da improvizuju jer je Martin stao sa pisanjem ?

Link to comment
Share on other sites

Ja recimo nisam ni pomislio šta će biti na kraju. Za mene je kraj prilično iznenađenje bio. No pošto nisam siguran da li ti znaš ili samo nagađaš kraj neću dalje da objašnjavam da ti ne pokvarim.

 

Po meni kraj nije ni loš ni dobar, jednostavno je interesantan pa čak i logičan jedino što nije dovoljno opravdan obzirom na one likove koji su nosili radnju serije.

Link to comment
Share on other sites

On 2/20/2020 at 7:20 PM, Nicklord said:

Orlovi ne bi bacili prsten nego bi ga uzeli za sebe, isto kao i Gandalf. Zato je skakao kao oparen kada mu je nuđen 

 

To nije teorija, to je lore 😄

Šta će orlovima prsten 🙂

 

MIslim da i Sauron ima svoju avijaciju, tj. PVO 🙂

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...