Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

Bice ja mislim sigurno u roku od godinu dana u celoj evropi ne samo u evropskoj uniji - ipak je to evropa geografski, dosta se komunicira, nema razloga ni logike ostaviti taj u sustini mali deo evrope bez vakcine;

Francuzi vec pominju da ih najvise brine taj nedostatak namere kod polovine francuza da se vakcinisu protiv korone, mada ja mislim da ce kad bude francuska vakcina napravljena procenat da se poveca, ipak je Institut Paster koji pravi vakcinu vakcinu Sanofi poznat ovde i zna se da je tu bila napravljena i vakcina za sars ali nije mogla da bude testirana na kraju jer kada je bila spremna sars je nestao sam od sebe tako da je ovo nastavak tog rada. A i francuzi vole francusko to znamo

1 hour ago, Harmonika said:

i to u Americi i EU, kod nas mozda nece ni tad..

 

Link to comment
Share on other sites

EU definitivno mora da ukljuci i ostatak Evrope u proces vakcinacije ako hoce da kontrolise epidemiju na svojoj teritoriji prosto jer ima brojne veze s tim zemljama.

 

Evo jedna tabela iz izvestaja RKI od pre neki dan - zemlje u kojima su se stanovnici Nemacke zarazili (putovanja sto na odmor sto gastosa u zemlju porekla):

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

 

(2) Somit sind die Antigentests gut genug, um eine Erkältung von Covid zu unterscheiden. Auch für Pflegepersonal und Besucher von Heimen sehr gut geeignet. Selbsttests sind in Vorbereitung und werden Anfang 2021 ein zentraler Baustein der Pandemiebekämpfung werden.

 

(1) Very good study on the accuracy of antigen tests by the @c_drosten team: 6 of the 7 tests are almost as reliable in avoiding false positives as PCR. And the sensitivity is enough to detect at least the contagious cases

(2) Thus, the antigen tests are good enough to differentiate a cold from Covid. Also very suitable for nursing staff and visitors to homes. Self-tests are in preparation and will become a central component of fighting pandemics in early 2021.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Klotzen said:

Vučić je najavio već krajem ove godine prve vakcine pre neki dan. Rekao je krajem ove godine i tokom sledeće očekuj 1,8 miliona vakcina. Jeste on lažov 100 na sat ali ne verujem da bi se igrao sa ovim stvarima.

Jedino ako nas je prijavio kao pokusne zamorcice za testiranje III faze istih.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Vučić je najavio već krajem ove godine prve vakcine pre neki dan. Rekao je krajem ove godine i tokom sledeće očekuj 1,8 miliona vakcina. Jeste on lažov 100 na sat ali ne verujem da bi se igrao sa ovim stvarima.

 

Nije to problem, problem je "ja cu nabaviti", "ja cu se boriti"... Kod nas procedure ne postoje, sve institucije su urusene. I onda sve on nabavlja, sve ostaje na njemu... 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, wwww said:

EU definitivno mora da ukljuci i ostatak Evrope u proces vakcinacije ako hoce da kontrolise epidemiju na svojoj teritoriji prosto jer ima brojne veze s tim zemljama.

 

Evo jedna tabela iz izvestaja RKI od pre neki dan - zemlje u kojima su se stanovnici Nemacke zarazili (putovanja sto na odmor sto gastosa u zemlju porekla):

spacer.png

 

Nema Srbije?

Ok, verovatno je medju Others, ali ocito nije bio veliki broj da bi bila izlistana

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

da, medju others je ovih sedmica. bila je na spisku letos.

 

Taj spisak pokazuje zasto Evropa ne moze da ima rezultate kao, recimo, Novi Zeland ili Australija. Lako je njima da kontrolisu ko im ulazi u zemlju.

Kako Nemac da proveri svakog Poljaka, Austrijanca, Svajcarca...kad ima stotine seoskih prelaza izmedju ovih drzava.? Mislim, moglo bi, ali bi trebalo mnogo resursa.

Mi smo, dok smo ziveli na Bodenskom jezeru, u jednoj voznji biciklom pet puta prelazili D/CH granicu - samo vidis granicni kamen u nekoj njivi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Taj spisak pokazuje zasto Evropa ne moze da ima rezultate kao, recimo, Novi Zeland ili Australija. Lako je njima da kontrolisu ko im ulazi u zemlju.

Kako Nemac da proveri svakog Poljaka, Austrijanca, Svajcarca...kad ima stotine seoskih prelaza izmedju ovih drzava.? Mislim, moglo bi, ali bi trebalo mnogo resursa.

Mi smo, dok smo ziveli na Bodenskom jezeru, u jednoj voznji biciklom pet puta prelazili D/CH granicu - samo vidis granicni kamen u nekoj njivi.

pa poenta EU je da se zivi kao da nema granica, u danasnje vreme mnogo ljudi u pogranicnom delu zivi u jednoj drzavi a radi u drugoj - preko granice (npr. duz svih granica NEmacke, a verujem da je tako i kod drugih zemalja).  plus sezonski radnici iz siromasnijih zemalja (od Rumunije, Bugarske i Poljske, do onih koje nisu u EU).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

pa poenta EU je da se zivi kao da nema granica, u danasnje vreme mnogo ljudi u pogranicnom delu zivi u jednoj drzavi a radi u drugoj - preko granice (npr. duz svih granica NEmacke, a verujem da je tako i kod drugih zemalja).  plus sezonski radnici iz siromasnijih zemalja (od Rumunije, Bugarske i Poljske, do onih koje nisu u EU).

 

Slazem se, ali onda argument "kako je Novi Zeland uspesno resio problem corone" ne moze da se primeni na Evropu (na stranu sve ostale razlicitosti within Europe kojih nema u NZ).

 

Da ne bude zabune, ne kazem da si ti komentarisala situaciju na NZ, ali tvoj post iskoristih za ovo objasnjenje

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://news.sky.com/story/covid-19-circulating-in-italy-as-early-as-september-2019-scientists-claim-12133825

 

Quote

COVID-19 circulating in Italy as early as September 2019, scientists claim

Patients in a cancer trial were found to have developed coronavirus antibodies months before the first official case in China. 

Samples from four patients, dating back to the start of October 2019, were found to contain antibodies, according to findings published by Milan's National Cancer Institute (NCI).

Advertisement

The results mean they would have caught coronavirus in September - some five months before Italy recorded its first official COVID-19 patient on 21 February, in a town near Milan, in the northern region of Lombardy.

The study - published by NCI's scientific magazine Tumori Journal - found that 11.6% of blood samples from 959 healthy volunteers, who were enrolled in a lung cancer screening trial between September 2019 and March 2020, had developed antibodies well before February.

 

Ajmo opet ono o klopanju šišmiša :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Slazem se, ali onda argument "kako je Novi Zeland uspesno resio problem corone" ne moze da se primeni na Evropu (na stranu sve ostale razlicitosti within Europe kojih nema u NZ).

 

Da ne bude zabune, ne kazem da si ti komentarisala situaciju na NZ, ali tvoj post iskoristih za ovo objasnjenje

 

I ja se slazem da je to problem, ipak je NZ odvojen od svega, ali mozda je problem sto se evidencije vode na nivou drzava, a ne na nivou EU, gde je lako ograniciti kretanje jer postoje granice. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Baby said:

 

I ja se slazem da je to problem, ipak je NZ odvojen od svega, ali mozda je problem sto se evidencije vode na nivou drzava, a ne na nivou EU, gde je lako ograniciti kretanje jer postoje granice. 

 

Eh, Baby, uopste nije lako ograniciti, eno procitaj i post od wwww - cela ideja EU je da nema granica, i do sad je sve radjeno na tome. Tesko je sad ponovo uspostaviti to

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Sunshine State said:

 

Eh, Baby, uopste nije lako ograniciti, eno procitaj i post od wwww - cela ideja EU je da nema granica, i do sad je sve radjeno na tome. Tesko je sad ponovo uspostaviti to

 

Mislila sam da EU treba posmatrati kao US. 

Znam da nije lako. Ni u US ne mozes zatvoriti granice, iako je bio pokusaj da se kontrolisu, pa cak i na nivou okruga (sto je bilo uspesnije). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Mislila sam da EU treba posmatrati kao US. 

Znam da nije lako. Ni u US ne mozes zatvoriti granice, iako je bio pokusaj da se kontrolisu, pa cak i na nivou okruga (sto je bilo uspesnije). 

Cak ni to nije lako da ne kazem nemoguce je - s jedne strane imas Srbiju, Bosnu itd koje nisu evropa ali imaju puno ljudi koji su otisli u neku zemlju evropske unije , zive tamo a imaju duplo drzavljanstvo koje je koliko znam zabranjeno u Nemackoj i Austriji ali u drugim zemljama dozvoljeno, francuska naprimer.

A ne mozes nikom da zabranis da se vrati u "svoju" drzavu, znaci ako imas vise od jedne cirkulises izmedju njih sasvim sigurno bez problema.

Ja sam letos bila malo u Crnoj Gori koja je bila otvorena za evopsku uniju, nije bilo mnogo ljudi a takoreci jedini strani jezik koji sam cula je bio nemacki, a diskretno osluskujuci mlade ljude na plazi sam cula da su sa Kosova poreklom zive u nemackoj, druga generacija verovatno, to su glavni turisti bili koliko sam ja videla.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ciao said:

Cak ni to nije lako da ne kazem nemoguce je - s jedne strane imas Srbiju, Bosnu itd koje nisu evropa ali imaju puno ljudi koji su otisli u neku zemlju evropske unije , zive tamo a imaju duplo drzavljanstvo koje je koliko znam zabranjeno u Nemackoj i Austriji ali u drugim zemljama dozvoljeno, francuska naprimer.

A ne mozes nikom da zabranis da se vrati u "svoju" drzavu, znaci ako imas vise od jedne cirkulises izmedju njih sasvim sigurno bez problema.

Ja sam letos bila malo u Crnoj Gori koja je bila otvorena za evopsku uniju, nije bilo mnogo ljudi a takoreci jedini strani jezik koji sam cula je bio nemacki, a diskretno osluskujuci mlade ljude na plazi sam cula da su sa Kosova poreklom zive u nemackoj, druga generacija verovatno, to su glavni turisti bili koliko sam ja videla.

 

Pa da, isti problem je i sa US. Ljudi iz celog sveta imaju dvojno drzavljanstvo i cirkulisu. 

Ali opet mislim da je moglo da se ogranici eto po drzavljanstvima i ne pustaju turisti da cirkulisu, ali to je pretpostavljam veliki finansijski gubitak. To je Tajland uradio. Nema turista, samo su mogli da se vrate drzavljani, ali posle vise nisu mogli da izadju. Oni nemaju virus. Tj imaju jako malo i uspevaju da izoluju. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Baby said:

 

Pa da, isti problem je i sa US. Ljudi iz celog sveta imaju dvojno drzavljanstvo i cirkulisu. 

Ali opet mislim da je moglo da se ogranici eto po drzavljanstvima i ne pustaju turisti da cirkulisu, ali to je pretpostavljam veliki finansijski gubitak. To je Tajland uradio. Nema turista, samo su mogli da se vrate drzavljani, ali posle vise nisu mogli da izadju. Oni nemaju virus. Tj imaju jako malo i uspevaju da izoluju. 

U Nemackoj nije bilo sanse da sprece turizam. Ljudi su prosto bili uljuljkani jer smo proletos dobro prosli, tako da je bio veliki pritisak da se tu ne rade ogranicavanja (pazi kad se sad prica i o skijaskim odmorima!). Ogranicenja su dolazila zapravo od strane drugih zemalja.

 

Npr. omiljeno nemacko letovaliste je Majorka, tamo ljudi zive od Nemaca (i Engleza) i jednostavno su morali u jednom trenutku da dozvole da turisti dodju, mada su se trudili da naprave neka pravila da sprece dolazak/sirenje virusa. Medjutim, kad dodje omladina iz Nemacke i Engleske i krene da partija - tu nema pomoci!

 

Austrija je jedno vreme uvodila zabrane turistima iz pojedinih oblasti/pokrajina u Nemackoj (gde je broj inficiranih rastao), ali su to posle ukinuli. Nemacke pokrajine na Baltickom/Severnom moru su takodje uvodile nekakva ogranicenja (i sasvim solidno su uspeli da se sacuvaju).

Nama iz NRW je Holandija i njena obala "tu pred nosom" i vrlo je omiljena letnja destinacija, narocito za porodice. Holandezi su uvodili neka ogranicenja u pocetku (zatvaranje hotela, zabrana odlaska u vikendice), a bilo je i prijateljskog "razgovaranja" s ljudima u vozilima koja su prelazila granicu s Holandijom.  Ali ne mozes oficijelno da zatvoris granice (mada su u martu to manje-vse svi uradili, sto je dovelo i do poremecaja u protoku roba).

 

Iskreno, da se ljudi razumno ponasaju i turizam bi mogao nesmetano da se upraznjava u doba corone (doduse, ne u istom obimu). Ali ne, niko nece da koriguje navike, hoce i dalje da partija, da ide u guzvu itd.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne mora hermetički da se zatvori granica, ali može da se uvede obavezna izolacija od dve nedelje za one koji uđu u zemlju. To imaju Južna Koreja, Hong Kong, Novi zeland. Obavezan test na granici i izolacija od dve nedelje. Nakon toga si slobodan. Hong kong je letos dozvolio da im mornari sa brodova i posade aviona sa međunarodnih letova ulaze bez testa u zemlju i odmah su imali skok zaraženih. Došlo je do toga da se narod pobunio i tražio da se mere vrate. Sad imaju par slučajeva dnevno, nije više obavezno ni nošenje maski, niti unutar njihovih granica ima ikakvih ograničenja za kretanje i rad kafića, restorana i sličnih objekata.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

eh, ima tu mnogo zackoljica.

 

ljudi koji se vrate s odmora bi trebalo naredni ponedeljak da se vrate na posao, a ovo bi znacilo produzenje odmora (sto bi se potom odrazilo na broj onih koji bi i otisli na odmor i naravno gubitak novca u turizmu). zato su u neko doba uveli dzabe testiranje na aerodromima pri povratku u zemlju, pa je, naravno, doslo do navale ljudi i kao posledica kasnjenja u testovima.

kod nas u NRW su se setili da testiraju povratnike tek pri kraju skolskog raspusta, kad su se vec hiljade turista i gastosa uveliko vratili (s ili bez virusa) kuci. na stranu oni koji su isli kolima i koje niko nije testirao. Bavarska je pokusala s testiranjem ljudi u autu i napravila ogromne guzve (sto na ulasku u zemlju sto u laboratorijama), pa se kasnilo s rezultatima - efikasnost nije bas bila sjajna.

 

u svakom slucaju, zakazali su debelo u organizaciji (ne znam da li je bilo moguce to uspesno organizovati pa da funkcionise, ali ovo kako je sve ispalo - nije bilo ni malo ucinkovito).

Link to comment
Share on other sites

Pa zamisli da Urugvaj, koji ima kopnene granice sa Argentinom i Brazilom, dozvoli slobodan ulazak u zemlju i ne kontroliše ko je i u kakvom zdravstvenom stanju ušao preko granice. Da li bi imali 4 hiljade pozitivnih od proletos, ili raspad sistema, kao njihovi susedi?

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...