Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Harmonika said:

kako nista, mislim ,kako to objasnjavas


Ne znam stvarno, nemam objašnjenja. Nekoliko dana sam bio u istom office, nas petoro, jedan ponedeljak troje nisu došli, sva trojica pozitivni, na PCR. Ja odem juče, hajde treba mi PCR - negativan.
Radili smo bukvalno po 6 sati nas petorica u istoj kancelariji 10 dana svaki dan pre pozitivnog. Uopšte ne razumem kako nas dvojica ništa njih trojica zaraženi. Lake slike, sve ok sa njima, uskoro se i vraćaju.
Ali tako je. Ono imam i test u rukama.Da okačim ovde, jeste videli kako izgleda rezultat sa Torlaka?

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Imate bas dosta na intubaciji.

Evo, gledam, Holandija vec danima/nedeljama ima preko 5000 zarazenih (danas skoro 10 000), a u ICU imaju manje od 500 vec neko vreme

Iskreno, nemam pojma do čega je. Grcima mislim da ne može da se prebaci da ljude olako stavljaju na ICU/intubaciju. Zbog teške preopterećenosti zdravstvenog sistema čak primenjuju tzv. aggressive discharge, t.j. otpuštaju ljude, koji su iole malo bolje, kući na dalji tretman i daju im aparate za kiseonik za kućnu upotrebu da bi rasteretili ICU jedinice.

 

U poređenju sa našima sam uvek polazio od toga da naši lažu glede preminulih i osoba na respiratorima, kada pogledaš odnos zaraženih i teških odnosno fatalnih slučajeva između nas i Grčke. Zašto je takva razlika u odnosu na Holandiju nemam pojma. Možda duže čekaju da se prijave ili ih teže primaju pa dođe više težih slučajeva, mogu samo da nagađam.

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ras kass said:

 

Pisao sam na drugom topiku, ne preporucuje se ljudima sa istorijom psihickih oboljenja, sto je dosta sirok pojam.

 

Šta to tačno znači ako sam dve godine u remisiji ? Mislim, dve godine nemam depresiju, već samo blagu ili malo jaču anksioznost zbog ovog virusa?

 

Da li je to kineska vakcina? 

 

***

https://direktno.rs/beograd/320812/goran-vesic-policijski-cas.html

 

Ne znam šta da mislim o ovoj izjavi.

 

Znam da će se broj novozaraženih povećati posle dočeka NG..I sada je broj veliki, mada u samom Beogradu pada jer je manji broj ljudi testirano. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2020 at 8:27 PM, Harmonika said:

Koliko vidim, kako trenutno stvari stoje, ako nam ista i stigne u nekoj bliskoj buducnosti, pre ce ruska ili kineska..jedino ako se ovo sto SZO kaze za siromasnije zemlje ne odnosi i na nas..ili mi nismo dovoljno siromasni

 

Kakva bre siromasna zemlja, mi smo ekonomski tigar, mi ih sve sustizemo, samo ne smemo da ih preteknemo da nam ne vide cepane gace.

9 hours ago, urosg3 said:


Ne znam stvarno, nemam objašnjenja. Nekoliko dana sam bio u istom office, nas petoro, jedan ponedeljak troje nisu došli, sva trojica pozitivni, na PCR. Ja odem juče, hajde treba mi PCR - negativan.
Radili smo bukvalno po 6 sati nas petorica u istoj kancelariji 10 dana svaki dan pre pozitivnog. Uopšte ne razumem kako nas dvojica ništa njih trojica zaraženi. Lake slike, sve ok sa njima, uskoro se i vraćaju.
Ali tako je. Ono imam i test u rukama.Da okačim ovde, jeste videli kako izgleda rezultat sa Torlaka?

 

 

Okaci. Rodjaka mi radi kao anesteziolog. Kaze mi da, ako su nesto naucili, to je da klinicka slika zavisi od kolicine unesenog virusa. Tako da, ako ste iole vodili racuna i niste pljuvali jedni drugima u lice, verovatno cete biti ili laksi bolesnici ili potpuno zdravi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ras kass said:

Ja jesam prelezao, ali takva informacija eliminise poprilican procenat stanovnistva od vakcinacije. Da li se misli na svakoga ko je anksiozan ili depresivan, ili se misli na teza oboljenja tipa sizofrenije ????

 

 

 

 

10 hours ago, ras kass said:

I Bahrein je registrovao Sinopharm vakcinu.

 

Pisao sam na drugom topiku, ne preporucuje se ljudima sa istorijom psihickih oboljenja, sto je dosta sirok pojam.

 

evo koji su bili kriterijumi za ucesce u ispitivanju vakcine:

 

EozY9iaVoAAlx5p?format=png&name=4096x409

 

tako da je logicno da se u prvoj fazi vakcinacije ove grupe iskljuce. ali pretpostvljam da postoje protokoli kako se i ovi ljudi postepeno ukljucuju u vakcinaciju (mozda neko pracenje nadleznog lekara ili sta ja znam sta drugo).

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, John Terry said:

 

Kakva bre siromasna zemlja, mi smo ekonomski tigar, mi ih sve sustizemo, samo ne smemo da ih preteknemo da nam ne vide cepane gace.

 

Okaci. Rodjaka mi radi kao anesteziolog. Kaze mi da, ako su nesto naucili, to je da klinicka slika zavisi od kolicine unesenog virusa. Tako da, ako ste iole vodili racuna i niste pljuvali jedni drugima u lice, verovatno cete biti ili laksi bolesnici ili potpuno zdravi.

Nisam baš sigurna. Prvi ko donese u kuću, nadrlja. Ostali lakše, čak iako su stariji. Valjda u kući uneseš najvišu dozu jer ste zajedno na maloj kubikaži. Naravno, ne mora da znači.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Devojka Luke Razića said:

https://direktno.rs/beograd/320812/goran-vesic-policijski-cas.html

 

Ne znam šta da mislim o ovoj izjavi.

 

Znam da će se broj novozaraženih povećati posle dočeka NG..I sada je broj veliki, mada u samom Beogradu pada jer je manji broj ljudi testirano. 

 

da ti prevedem na srpski - "pocela kampanja" protiv policijskog casa i udruzenih protiv kovida (i medicinskog dela kriznog staba).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Treba primiti kinesku vakcinu i to samo zbog imena:

 

- I koju si primio?

 

- Eeeeeee, sinovac moj glupi, pa kinesku, koju drugu...veliki je to narod....

 

- Koe glup, ja?

 

 

Pobiju se oko vakcine, izmire se posle 15 minuta uz vinjak i pivo, pobratime se :s_d:.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Sunshine State said:

Odoh ja na FL


Zavidim ti... ubi me ovo sivilo, nisam sunca video od septembra, a ni dana baš mnogo, sad kad naš još zaključaju, pa ni u OBI ko čovek da odem, izludeću :). Florida bi mi legla ko budali šamar sad.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Moj konacan odgovor bi bio pod 2..mada iskrno, mislim da  niko ziv vise i ne zna..kao, po nekim zakonima talasa i epdiemiej, trebalo bi da je ovo sad stvarno pad, ali, ne mora da znaci, sa druge strane, znamo da ovi nasi friziraju poddatke ko ludi, to d aove mere daju neke rezultate, to su mi vec bajke za decu, pre  ovo pravilo kirve mogu da popusim...

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Ja samo u poslednje vreme cuo za neke neverovatne stvari oko toga  kako su se ljudi zarazili. Jeste da je to mali uzorak, ali imam utisak da ljudi nisu debili epidemije ne bi ni bilo. Znaci jedna situacija, covek je dolazio na posao sa blagom temperaturom, nije nosio masku kao i niko u firmi, a znao je da ima temperaturu i da mu je cela porodica pozitivna.  Onda je njegov kolega, iako je bio u kontaktu sa njim i znao je za tu situaciju, otisao u posetu kod svog sina i tamo zarazio sina, unuka i snaju. Onda su oni znajuci sve to na isti nacin preneli jos jednoj porodici. 
Znaci samo prvi je imao simptome, ovi ostali su prenosili bez simptoma, ali su simptome dobijali odmah sutradan. 
U ovom slucaju da je od ovih 15 ljudi i makar jedan bio pametan bilo bi mnogo manje zarazenih.

I onda mi pricamo o maskama, pa ne mozes maskom na debila, lopatom na bager...

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Mi smo jedna marginalizovana grupa - nas 71 milion, a njih 8 milijardi!

 

Eto, dzabe mi antitela, moram PCR ako cu u Srbiju! Koji sam ocin prelezavala koronu?

Ovo je kao - Srbija gori iznutra, ali zato ljudijma na granici oduzimamo šibice.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...