Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

39 minutes ago, McLeod said:

To sto svaku poru naseg zivota prozima politika i sto odlucujemo sta je ispravno a sta ne u zavisnosti od toga ko prica, a ne sta prica, nas i dovodi u bezizlaznu situaciju. Nije ovo ni prvi put, to nam se dogadja svakodnevno, samo je sada bolno jasno.

 

Deljenje na nas i njih, ako Vucic promovise vakcine mi postajemo antivakseri, ili kao onaj profil koji je meni oduvek bio malo kako bih rekao, problematican, Cuvari/ke vatre, osudili Ujedinjene protiv Kovida jer su podrzali i pozvali na ostrije mere.

 

Jer, mi smo opozicija, a Ujedinjeni protiv Kovida su se svrstali na stranu vlasti kada su pozvali na ostrije mere.

 

Potpuno odsustvo najosnovnijeg logickog rasudjivanja kojima se dici svaka takva opoziciono orjentisana mislim svojom glavom individua. A suplja kao botovska. Isti djavo.

 

Dakle, kao sto gore rece Clash, vrlo je prosto i svako pitanje koje "nema odgovora i zato ne odgovaraju" ima vrlo prost odgovor, i odgovoreno je milion puta, samo su ti odgovori bolno ignorisani.

 

Pa hajde da probamo opet - kako virus ne radi od 9 uvece do 5 ujutru, a radi do 9, u 9 ide da spava haha hihi? -Posle 9 ljudi izlaze, opustaju se, piju (poneki i jos nesto), ulaze u opustenije interakcije i to je za epidemiju rizicno ponasanje. Naravno, to nece da spreci sve da odu u kafanu u 5 popodne i razbiju se kao dupeta, ali ce spreciti dobar deo, tako da ta mera sprecava donekle sirenje virusa. Ko hoce da se organizuje, organizovace i privatne zurke i to nije problem, cak i sa policijskim casom bi bilo onih koji bi iznajmili stan i ostali celu noc, ali se svakom merom znacajno smanjuje broj tih ljudi. Ko nadje nacin naci ce, ali za takve budale ne vredi nikakav apel niti mera, tako da su oni konstanta, na neke koji nisu toliko zadrti moze da se utice zabranama.

 

Zasto policijski cas kad nas je bilo 100 dnevno, a sad 6000 i necemo da prekidamo zivot, nema smisla? -Ima smisla. Kada je epidemija bila na pocetku, postojala je sansa da se zaustavi policijskim casom, strogom kontrolom ulaska u zemlju, nesto slicno sto je Australija, ogromna zemlja, uspela da uradi i potpuno suzbije virus. Onako polovicno se nista nije uradilo, mada je verovatno usporen dosta. Sada to nema smisla, sada bi policijski cas bio pokusaj hvatanja za slamku kako sistem ne bi nacisto pukao i kao takva mera treba da se posmatra.

 

Tvrdnje o dostizanju kolektivnog imuniteta su neosnovane, u potpunosti. Na pocetku se pretpostavljalo da ima i 10 puta vise zarazenih nego sto je registrovano, jer su neki asimptomaticni, neki imaju jako blage simptome. Kako smo saznavali sve vise, i kako je dokazano da veca izlozenost virusu povecava sanse od razboljevanja, jasno je da nema ni blizu toliko asimptomatskih, te samim tim mi nismo dostigli ni 20% imuniteta, a verovatno bi nam trebalo oko 70%. Dalje, sami brojevi i ako su tacni, opet ne mogu reci koliki je kolektivni imunitet trenutno, iz prostog razloga sto u statistiku ulazi sve. Ista osoba moze da udje u statistiku i tri puta, ako se testira da dobije negativni test pa bude pozitivna opet, a ima takvih slucajeva koliko hoces - on ce se voditi kao "novozarazeni". Znaci brojka je verovatno jos manja od 20%, verovatnije oko 10%.

1.U opoziciji imas vakakve, i desnicu i levicu, i vaksere i antivaksere..kriviti opoziciju za ovo je nekako..pa botovski:classic_biggrin:

2.Policijski cas u onakvom obliku, ono silovanje slobode, u onom momentu nikako nije imao smisla, i uradjeno je tako iskljucivo zbog izbora..a i zato sto je predsednik jedva docekao priliku da istresa svoj despotizam na neki nov nacin..Okej, sada nije odmah morao pc, ali su morali da zatvore nocne klubove, morala je da se zabrani sahrana,mogli su ove mere koje su sada na snazi da sprovedu bar pocetkom novembra, ako ne ir anije, mogli su da se prate kontakti dok je bio dvocifren broj zarazenih, mogao je jos tada obavezan PCR test da se uvede,nista od toga nije radjeno..i zato smos ad tu gde jesmo, i policisjki cas je nazalost jedino, prinudno resenje

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, wwww said:

Kod nas se dogovorili: od srede se zatvaraju sve neprehrambene prodavnice do 10.1. (u Sachsenu vec od ponedeljka). Isto vazi za skole i vrtice/dnevne boravke (manje-vise to se poklapa s zimskim raspustom), uz opciju da se za neke moze organizovati boravak u skolama/dnevnim boravcima/vrticima (prema potrebi: za porodice s jednim roditeljem ili gde roditelji rade u bazicnim zanimanjima i ne mogu se drugacije organizovati). Ogranicenje za max 5 ljudi iz 2 domacinstva, a za sam Bozic moze do 10 ali samo oni koji su u bliskom rodbinskom odnosu/partneri. Za Novu Godinu nema popustanja mera i nema vatrometa.

Plus generalna molba da se maksimalno redukuju svi moguci kontakti i putovanja koliko god je moguce.

Pa cmeo videti sta cemo postici (cilj je da se svede broj inficiranih u 7 dana na 100000 stanovnika na ispod 50).

Detalje ce pokrajine razraditi u naredna dva dana (vec u skladu s lokalnom situacijom) i usaglasiti u parlamentima (vec unapred znam koje partije ce sta reci o svemu ovom :classic_rolleyes: )

 

Nadam se da ce svi ovo vreme iskoristiti da spreme neki plan sta i kako posle lockdowna, kako pregrmeti do aprila uz sto manje posledice i po zdravlje i po privredu. Ovde narocito mislim na pripremu skola, ali i na druge oblasti, na kreativno zaposljavanje ljudi iz bransi koje nisu bas zgodne za obavljanje u doba corone (npr. sad su kod priprema centara za vakcinaciju angazovali dosta firmi koje inace rade na pripremi sajama i slicnih manifestacija ili ljude iz turistickih biroa za pracenje kontakata ili drugu ispomoc zdravstvenim zavodima).

 

Jos uvek ne znamo koliko dugo cemo morati da zivimo "pod izmenjenim uslovima", da li cemo brzo obaviti vakcinaciju (vrlo verovatno ne) i vratiti se na staro, ili (sto je verovatnije) cemo morati da korigujemo ponasanje trajno. Zato bi bilo zgodno da se podstakne kreativno prilagodjavanje na nove uslove (onaj ko se duri i tvrdoglavo insistira da sve bude samo onako kako je ranije bilo - tesko da ce preziveti "krizu" - uvek bilo i uvek ce biti).

 

E pa bas ste neki!!! Treba da dignemo zid prema Nemackoj, jer zbog vas mozda i nas zatvore:

 

"‘We have to dovetail our policy to that of Germany,’ Bruls told the paper.  Germany on Sunday announced that most shops and all schools will close from Wednesday until 10 January as it tries to slow the spread of the disease. ‘If you don’t do anything, then people will come over the border en masse to do their shopping, and the cabinet is well aware of this,’ Bruls said"

 


Prevod:


Moramo svoju politiku prilagoditi njemačkoj', rekao je Bruls za list. Njemačka je u nedjelju objavila da će se većina trgovina i sve škole zatvoriti od srijede do 10. januara jer pokušava usporiti širenje bolesti. 'Ako ništa ne poduzmete, ljudi će masovno dolaziti preko granice u kupovinu, a kabinet je toga itekako svjestan', rekao je Bruls

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

 

E pa bas ste neki!!! Treba da dignemo zid prema Nemackoj, jer zbog vas mozda i nas zatvore:

 

"‘We have to dovetail our policy to that of Germany,’ Bruls told the paper.  Germany on Sunday announced that most shops and all schools will close from Wednesday until 10 January as it tries to slow the spread of the disease. ‘If you don’t do anything, then people will come over the border en masse to do their shopping, and the cabinet is well aware of this,’ Bruls said"

 


Prevod:


Moramo svoju politiku prilagoditi njemačkoj', rekao je Bruls za list. Njemačka je u nedjelju objavila da će se većina trgovina i sve škole zatvoriti od srijede do 10. januara jer pokušava usporiti širenje bolesti. 'Ako ništa ne poduzmete, ljudi će masovno dolaziti preko granice u kupovinu, a kabinet je toga itekako svjestan', rekao je Bruls

I mi ovde imamo regularno svake subote Holandjane (iz ovog dela ka nama) u shopingu (regularno se cuje holandski po prodavnicama). To je dokaz dobrosusedskih odnosa ❤️

A dobar deo NRW ide na holandsku obalu na odmor, i generalno posecuje Holandiju (od gradova do outlet sela u Roermondu). Cini mi se da pre neko vece videh neki grafik po kome je za NRW Holandija najveci "strani" poslovni partner (posle vas su Belgija i UK).

Razmena 💰

Tako je to s Evropom otvorenih granica. 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2020 at 4:59 PM, CheshireCat said:

 

Ne ne, nisam mislio da si protivnik. Mislio sam da je ozbiljna teza da deca dobijaju bolesti, što je neretko antivax teza. I da bih voleo da to neko lepo izloži i proveri da li je tako ili nije.

 

OK. Jedino nisam primetila da antivaxeri povezuju spinalnu mišićnu atrofiju sa vakcinama. Oni najviše spominju autizam.

Link to comment
Share on other sites

Evo kako se obaraju zaraženi

Juče stigao dopis, radi se samo antigen. Ako si negativan, ne možeš istog dana na pcr. A ne možeš ni narednih, sem ako nemaš vezu. Inače se antigen negativni ne grafiraju, tek kad odu 18 puta u covid već iznemogli

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Likvi said:

Evo kako se obaraju zaraženi

Juče stigao dopis, radi se samo antigen. Ako si negativan, ne možeš istog dana na pcr. A ne možeš ni narednih, sem ako nemaš vezu. Inače se antigen negativni ne grafiraju, tek kad odu 18 puta u covid već iznemogli

za 6k dindži može sve, danas za sutra zakažeš nije ni gužva na Torlaku

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

OK. Jedino nisam primetila da antivaxeri povezuju spinalnu mišićnu atrofiju sa vakcinama. Oni najviše spominju autizam.

 

Nisam silazio u te dubioze šta avaxi tačno spominju.

 

 

Dobio sam inače objašnjenje za spinalnu:

 

Quote

Nije se broj dece sa SMA povećao, tj možda i jeste kako raste broj stanovnika, nego se radi o tome da ovaj lek od preko 2 miliona evra postoji tek od maja ove godine. Ima sad tu tip 1 i tip 2 te bolesti, nisam to proučila, ali znam za slučaj jedne devojčice koja ima 12 godina, isto ima neki SMA, ona kaže da za nju lek postoji od pre 3 godine

 

 

 

 

7 hours ago, urosg3 said:

zabrana šetnje kućnih ljubimaca uveče 

 

Ja sam ovu dubiozu smetnuo s uma totalno. I posle kažu kako ne slušamo krizni štab. Šta da slušamo?

 

Bila je priča da je opasno jer se hvatamo za gelendere dok uveče izlazimo iz zgrade, ako se sećate. :krstipd4:

 

 

Uprkos botovanju za policijski čas ja i dalje mislim da je to ispucano kao opcija onomad. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, CheshireCat said:

 

 

Bila je priča da je opasno jer se hvatamo za gelendere dok uveče izlazimo iz zgrade, ako se sećate. :krstipd4:

 

 

 

sećam se plastično te epizode, kako nam se objašnjava to hvatanje za gelender. I mislim ti se, pa jbt ovo nije virus ovo je osmi putnik na stepeništu zgraade.
I to objašnjavaju mrtvi ozbiljni ljudi sa akademskim titulama i karijerama, a tebi kao Monti Pajton epizoda:


a oni, ponavljam, mrtvi ozbiljni.

Link to comment
Share on other sites

Grci pali na 693 novozaraženih. 85 smrtnih slučajeva i 552 na intubaciji. čime su i Intubacije i smrtni slučajevi malo opali dok broj novozaraženih predstavlja baš žestok pad. U zadnjih 24 časa je urađeno 9.432 testova, od kojih su 7.35% pozitivni. Kod nas na Halkidikiju palo na sedam novozaraženih. Ovi se stvarno smiriti neće dok ne postignu ispod 2% ili krenu sa vakcinisanjem. Doduše, normalno testiraju preko 20.000 tako da će preciznija slika biti u utorak. Ali trend pada je jasan.

 

Koliko god njihov ljuti lockdown nervirao (o povremenoj policijskoj brutalnosti i iživljavanju prilikom kontrola i uterivanju mera da ne pričamo, sva sreća da ovde na primorskim selima ni ne viđamo pandure), postiže rezultate.

 

Meanwhile se u Beogradu verovatno već razmišlja o tome kako da se proslavi Nova godina inkognito (a možda i ne toliko inkognito znajući našu vlast, koja ne sme svoj rejting da rizikuje)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Akiro said:

Grci pali na 693 novozaraženih. 85 smrtnih slučajeva i 552 na intubaciji. čime su i Intubacije i smrtni slučajevi malo opali dok broj novozaraženih predstavlja baš žestok pad. U zadnjih 24 časa je urađeno 9.432 testova, od kojih su 7.35% pozitivni. Kod nas na Halkidikiju palo na sedam novozaraženih. Ovi se stvarno smiriti neće dok ne postignu ispod 2% ili krenu sa vakcinisanjem. Doduše, normalno testiraju preko 20.000 tako da će preciznija slika biti u utorak. Ali trend pada je jasan.

 

Koliko god njihov ljuti lockdown nervirao (o povremenoj policijskoj brutalnosti i iživljavanju prilikom kontrola i uterivanju mera da ne pričamo, sva sreća da ovde na primorskim selima ni ne viđamo pandure), postiže rezultate.

 

Meanwhile se u Beogradu verovatno već razmišlja o tome kako da se proslavi Nova godina inkognito (a možda i ne toliko inkognito znajući našu vlast, koja ne sme svoj rejting da rizikuje)...

 

Imate bas dosta na intubaciji.

Evo, gledam, Holandija vec danima/nedeljama ima preko 5000 zarazenih (danas skoro 10 000), a u ICU imaju manje od 500 vec neko vreme

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ras kass said:

I Bahrein je registrovao Sinopharm vakcinu.

 

Pisao sam na drugom topiku, ne preporucuje se ljudima sa istorijom psihickih oboljenja, sto je dosta sirok pojam.

Mislim da sam procitala da su u svim studijama u 3 fazi izuzeti ljudi s odredjenim psihickim problemima, pored onih koji su ranije pokazali alergijsku reakciju na vakcine itd.

 

Takodje se deca i trudnice ne uzimaju za probante u fazi 3. Decu onda kao ubacuju (postepeno) kad se vakcina pokaze bezbedna za odrasle, a ne znam sta rade s trudnicama. Kao je medju probantima u 3. fazi ove 2 vakcine koje su sad na odobravanju odredjen broj zena ostao trudan, pa ce sad njih pratiti i videti sta se desava i ima li kakvih kontraindikacija.

 

Tako da je mozda slicno i s ljudima s odredjenim psihickim problemima (mada je to sirok pojam).

 

Ti, posto si sad skoro prelezao coronu, sigurno imas bar narednih pola godine zastitu, a dotle ce biti i vise podataka i novih vakcina.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Harmonika said:

Tako nekako 🙂
Dakle kao osoba koja je dokazano negativna, posle svega mogu reći da mislim da je pranje ruku u stvari ključno. Ovo ostalo distanca - nemam načina da sprovodim, masku nosim da izgleda da je nosim, osim na poslu, i  u kontaktu sa zaraženim.
Ovo po samiški i gde god da nije poliklinika, samo da izgleda da je imam, ionako me nervira. Ali nosim šta ću, da ne ispadnem crna ovca.
Bukvalno savesno i redovno perem ruke i to me je, valjda, sačuvalo.

Dokle će trajati ovako stanje - pojma nemam, deca više ne idu u škole, ali imaju kontakte sa spoljnim svetom, normalno. Ja na poslu, kako moram jedino je gospodža od kuće 100% online

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

kako to, nosis da bi izgledalo da nosis:classic_biggrin:

pa tako, jer ne verujem da ću pokupim virus u samiški, a nosim jer eto postoji gomila sveta oko mene koji misli da je to zaštita. Zanimljivo isti ti koje misle da je maska zaštita istovremeno misle da je policijski čas rešenje.
Nosim je iz solidarnosti prema tim zabludama. Duboko ne verujem da me maska štiti.

I mislim istovremeno da je to maksimum žrtve za opšte dobro koji mogu da podnesem bez otpora.

Isto je savesno menjam, pažljivo odlažem, Janković bi bio ponosan na mene 🙂

U neposrednom produženom kontaktu sa zaraženim sam bio do sada najmanje u 5 prilika, u tri prilike bez maske u zatvorenom, i ništa.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...