Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Sunshine State said:

@djole

To je, otprilike, to!!

 

@sasha arsenal

Ima li lab rezultata, jesi bolje?

Ima.Ok su.Par stavki je ispod dozvoljenog ali je podnošljivo.Poslušao mi je doktor pluća i dao mi uput za snimanje u slučaju da mi mi bude lošije.Za sada nema potrebe.Kada ispijem Klacid,prepisao mi je da nastavim Hemomicin.

Mislim da mi se disanje popravilo danas.Sinoć kada sam legao nije mi delovalo obećavajuće,ali eto,popravlja se.

 

Hvala na pitanju 🙂

 

edit:Išao sam privatno da radim laboratoriju.Kada sam video kolika je gužva,odmah sam se okrenuo.Nije baš prijatno kad imaš napad suvog kašlja a čekaš u redu.

Baš ima mnogo zaraženih,nažalost.

  • Like 4
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Uveliko smo sazreli za nekakav lockdown, zadnje vreme doslo..kad slepci nisu od pcoetka radili kako je trebalo, jer, sve se ovo moglo i bez lockdowna ixbeci,ali sad djoka..ili ce d anas puste da  polipsemo svi, posto  u bolnicama vise nema gde  igla da  padne..u  Smederevu posto je prenatrpano pacijentima iz BG, Smederevce za hospitalizaciju salju kuci..ko zna kako je tek u Plani i Palanci zapravo..mada, u Palanci je zvanicno najgore..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

Kazite sta raditi, sta savetovati?

 

 Moja mama zivi sama, ima 77 god i par bolesti uobicajenih u tim godinama; ima 4 prijateljice s kojima se vec decenijama redovno druzi, piju kafu, itd.... Dok je bilo lepo vreme, nije bilo problema, sve imaju dvoriste, sede napolju, sve ok. Medjutim, dosla zima, sad se druze unutra...one su sve malo mladje od mame, imaju decu i unucad koja ih redovno posecuju. Kazem mami da prestane da se vidja s njima, jer ko zna s kim se njihova mladjarija druzi, a mama kaze:"Pa ne mogu svaki dan, po ceo dan biti sama. Zima je tek pocela, ko zna koliko ce ovo sve trajati?"

 

Sta joj reci? Najradije bih je ovamo dovela, ali ne moze se sad, nema papire za ovde. Da joj savetujem da samuje - nema smisla.

Rekla sam da skrate druzenja na krace vidjanje i da sede sto udaljenije jedna od druge.

 

Setite se samo koja je najgora kazna zatvorenicima u zatvoru - boravak u samici - kazna u kazni!

Ne mora da bude samica, nas nekoliko se registrovalo na Discord mobile app i pijemo kafu ili caj zajedno, vidimo se i cujemo. bolje radi od Vibera i Skype lici na konferenciju....ma, na kongres!

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 7
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

 

To se moglo prvih dana u Wuhanu, dok je Kina krila sta se desava.

Dzaba svi pametni iz CDC, Drosten, Holandjanin, i dzaba americka doktrina da se bori s opasnoscu/pretnjom van svoje teritorije, kad nije znala u kriticnim trenucima da opasnost i postoji.

Kad je saznala, tad je vec bilo (po)kasno; i preostalo nam svima testiranje, izolacija, maske, pranje ruku...bez obzira na GDP!

 

 

 

Ovo cu uzeti kao slagvort, ne odnosi se na tvoje pisanje, nego na svih nas.

 

Sa kolikom lakocom okrivljujemo Kinu da su krivi jer se nisu zakljucali na vreme, jer su krili... jer nam je logicno da oni mogu svoje stanovnistvo da zakucaju daskama u zgradu i ne pustaju napolje, da mogu da lazu WHO...

 

Na drugu stranu, uzecu Trampa za primer jer sam cula sta je govorio, a sta je ustvari rekao u tajnosti novinaru (verovatno da je vecina zapadnjaka isto to uradila), koji je isto znao u neko dogledno vreme (januar) o opasnosti virusa, a pricao javno kako je nista strasno, gripa, nestace... dok nije postalo kasno za zaustaviti. I to sve u cilju spasavanju ekonomije i nekih (kao) ljudskih sloboda... 

 

Na kraju ispadne da je prosto nebitno gde je pandemija izbila, jer bi vecina uradila isto. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, urosg3 said:

Priča se, iz obično dobro obaveštenih izvora.

 

Mislim da od toga nema ništa, već smo imali najave te od 1og, te od 8og...navijam za lockdown ali pametno smišljen, što znači da nema šanse da se desi.

25 minutes ago, Pletilja said:

Ne mora da bude samica, nas nekoliko se registrovalo na Discord mobile app i pijemo kafu ili caj zajedno, vidimo se i cujemo. bolje radi od Vibera i Skype lici na konferenciju....ma, na kongres!

 

 

 

Draga Pletiljo, vi ste jedan veliki Car Od Žene. Još uvek se smejem vašem opisu devojke koja ne bi da izvrši onu radnju, znate već :thumbsup:.

Edited by implant
  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, implant said:

 

Mislim da od toga nema ništa, već smo imali najave te od 1og, te od 8og...navijam za lockdown ali pametno smišljen, što znači da nema šanse da se desi.

Pametno smišljen nema šansi da se desi. Da bude iskorišćen za bilo šta osim puke kupovine vremena, takođe nema šansi. Ono istina, možemo da dobijemo light lockdown, tipa od 22 do 06 ujutro, + od Petka u 22 do Ponedeljka u 06:00. To bi zvučalo realno. Ali kao svaka parcijalna mera imaće ograničen efekat.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Pametno smišljen nema šansi da se desi. Da bude iskorišćen za bilo šta osim puke kupovine vremena, takođe nema šansi. Ono istina, možemo da dobijemo light lockdown, tipa od 22 do 06 ujutro, + od Petka u 22 do Ponedeljka u 06:00. To bi zvučalo realno. Ali kao svaka parcijalna mera imaće ograničen efekat.

 

 

Pa to onda i nije lokdaun. Nama treba da prekinemo cirkulaciju virusa a to sada ne možemo nijednom drugom merom. Sinoć se vraćam sa posla, prolazim pored nekog kafića a njemu za stolom pet batica sede skoro jedan drugom u krilu, kao da su ljubavnici. Moraju da se pozatvaraju takvi objekti, do 22 su se oni već 3 puta napili i otreznili. Eno na Beograd noću, reklame za splavove, noćna kupanja, žurke i ostalo samo piče...neće to moći kod nas sa lajt varijantom.

Link to comment
Share on other sites

Ja sinoć pričao s rođakom. Njegova mlađa sestra je radiolog u KBC Zvezdara, što će reći od marta u Covid sistemu i obradovalo me da sam čuo da je za sad dobra. Znači da maske kad se pravilno nose, doduše u njenom slučaju u kombinaciji sa skafanderom, rukavicama i vizirom, rade posao. A ona je i inače malo opsesivno kompulsivan tip, ne sumnjam da religiozno poštuje sve moguće procedure.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Harmonika said:

..jos ako skida uvek kako treba skafander,, onda da, tu se desavalo da se  neko zebe, pa fasuje od lekara

Pa dovoljan je podatak da ova moja rođaka od marta nije bila kod kuće, pošto joj je majka invalid, imala je moždani udar pre par godina, da se zna koliko pažljiva i obazriva osoba je u pitanju. S bratom se vidi na otvorenom, a majku nije videla još od proletos.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, implant said:

 

Pa to onda i nije lokdaun. Nama treba da prekinemo cirkulaciju virusa a to sada ne možemo nijednom drugom merom. Sinoć se vraćam sa posla, prolazim pored nekog kafića a njemu za stolom pet batica sede skoro jedan drugom u krilu, kao da su ljubavnici. Moraju da se pozatvaraju takvi objekti, do 22 su se oni već 3 puta napili i otreznili. Eno na Beograd noću, reklame za splavove, noćna kupanja, žurke i ostalo samo piče...neće to moći kod nas sa lajt varijantom.

I ja mislim da neće moći, istovremeno mislim da će se uvesti taj light lockdown, jer je alibi mera. Pa će da ispinuju mediji da budemo heroji kao proletos, da se uzdržimo kontakta i roštiljanja na Košutnjaku (sećaš se kako to beše smrtonosna teritorija) i možda dobijemo još 100 evra 🙂

U realnosti i dalje idemo na posao, budžetski korisnici kako-tako, mi ostali moramo.
Ukoliko se neko nada potpunom zatvaranju na dve nedelje, to neće moći u Srbiji da prođe, nešto mislim i da Glavni Epidemiolog nije za to. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Ne mora da bude samica, nas nekoliko se registrovalo na Discord mobile app i pijemo kafu ili caj zajedno, vidimo se i cujemo. bolje radi od Vibera i Skype lici na konferenciju....ma, na kongres!

 

 

Ulepsaste mi dan 🙂 Bravo, sve se moze kad se hoce 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Harmonika said:

ma izgleda da je ipak lockdown..a mozda je i ovo sto pricas, ne bi bio prvi put da nas prave majmunima..

Ma kakav lokdaun, boli ih paja. Jedino ako je zbog slava sto idu, ali onda to mora sada odmah, pa do Svetog Nikole.

Ili ce mozda parcijalno za vikend da udare lokdaunic. 

 

Pocinje sednica, na ekranu pustaju crkveni kalendar...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Harmonika said:

ma izgleda da je ipak lockdown..a mozda je i ovo sto pricas, ne bi bio prvi put da nas prave majmunima..

 

A Aranđelovdan u subotu, koji slavi brat bratu trećina Srbije (me included). Već je zatvarao ljude za Uskrs, videćemo da li će opet.

A koliko će ljudi da slavi poput mene (sveća, žito, kolač, nas četvoro iz kuće plus keva i matori i niko više)? Možda 10%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...