Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

24 minutes ago, JohnnyDragon said:

Po mom shvatanju, slušajući KŠ, Lončara, pričajući da društvom iz medicinske branše,Bg kapaciteti će biti popunjeni do petka a ostatak Srbije do ponedeljka. 

Šta posle, God knows. 

Msm da je “država“ PREJADNA i mislim da ni mnogo ljudi uopšte a čak ni ovde ne shvata da Beograd samo ima oko 100 000 zaraženih otprilike.. 

Takođe mislim da se broj umrlih zataškava. 

 

Verujem da se svi brojevi šteluju, ali 100k samo u Beogradu? To mi je nekako previše...kako si došao do te cifre?

 

Edit: može da se laže i šteluje do neke mere, ali ako ljudi krenu da umiru po kućama i ispred bolnica, to se u Beogradu ne može sakriti. Cifra koju si naveo lako može da dovede do tog scenarija, ako ne bude lokdauna ili nečeg.

Edited by implant
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, implant said:

 

Verujem da se svi brojevi šteluju, ali 100k samo u Beogradu? To mi je nekako previše...kako si došao do te cifre?

Ovako.. Ako oni kažu da ima dnevno 1k u Bg, računaj da ih Ima bar 4x više, netestiranih. Ja nisam znao nikoga u prvom talasu, u drugom jedno, sada znam 10tak. 

Elem, 4 k dnevno mogu da rašire na još toliko, puta dani koliko traje ovo uvećano( a traje već 15 dana nezvanično), i msm da imamo taj br. 

Meni blizu stana par poznatih lokala, ljudi stoje jedni drugima na glavi bukvalno, znaci prekrcato omladine, ma terasi ispred ulaza koja je 4x3, njih oko 100 stoji, muzika trešti, stiskaju se, unutra krš i lom, da vam ne pišem... 

To je samo 1 primer. 

GSP dal' da pomenem, evo ne znam. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, JohnnyDragon said:

Ovako.. Ako oni kažu da ima dnevno 1k u Bg, računaj da ih Ima bar 4x više, netestiranih. Ja nisam znao nikoga u prvom talasu, u drugom jedno, sada znam 10tak. 

Elem, 4 k dnevno mogu da rašire na još toliko, puta dani koliko traje ovo uvećano( a traje već 15 dana nezvanično), i msm da imamo taj br. 

Meni blizu stana par poznatih lokala, ljudi stoje jedni drugima na glavi bukvalno, znaci prekrcato omladine, ma terasi ispred ulaza koja je 4x3, njih oko 100 stoji, muzika trešti, stiskaju se, unutra krš i lom, da vam ne pišem... 

To je samo 1 primer. 

GSP dal' da pomenem, evo ne znam. 

 

Kapiram...ja u prvom talasu isto nisam znao nikoga, u drugom 7-8 iz firme plus još toliko iz druge ruke, sada jednog kolegu iz firme i još 4-5 za koje sam čuo. Koliko li je onda bilo u Junu/Julu?

 

Ne znam šta da mislim, sem da mi se pravac u kojem ovo ide nimalo ne dopada, ne razumem koja je ideja našeg stručnog stožera. Ako se stvari puste ovako biće totalni raspad, lokdaun je potrošen prošlog proleća i pitanje je kakva bi bila reakcija ljudi sada na ponovno uvođenje (tj. mislim da bi bila loša i donekle bih to mogao i da razumem). Što kažu, kako god se okreneš dupe ti pozadi.

Edited by implant
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, djura.net said:

Zasto mislis da se zataskava?

Nekom je u interesu da se ljudi sto manje plase I da se opuste, kako bi se sto vise ljudi zarazilo? Jel to poenta zataskavanja ili nesto drugo?

Patkometrija Vučka. Takođe, mislim da se u Srbiji ide na imunitet krda, ali krišom.

Link to comment
Share on other sites

Meni se empirijski čini da za sada nije kao letos. Prosto - dosta manje ih je na respiratoru i manje zaraženih ljudi lično znam.

Da li je to zato što već imamo neki procenat imuniteta stada ili što još nismo stigli pik - ne znam.

 

Ali posle ovog talasa ćemo biti dobri u procentima, to sam siguran.

 

Isto tako, utiska sam da smo mi imali talas i u februaru.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Prema letosnjem iskustvu u vezi pandemije, i skrivanju broja zarazenih, sada imam utisak da se iz nekog razloga sve preuvelicava zbog velikog broja pozitivnih u evropi. Ustvari mislim da se svuda preuvelicava .

Lepo ima jedan komentar da ce korona virus nestati kad prestane testiranje na njega.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako pogledamo talase španskog gripa:

 

file-20200601-95032-126zcl7.png?ixlib=rb

 

vidimo prvi talas u junu-julu, užasno veliki oktobar-januar i još jedan srednji februar-maj. Posle toga gotovo.

 

Da li će Korona virus da se ponaša isto niko živ ne zna, ali do sada prilično liči. Izgleda da se i većina lekara (a još više političara) nada da će se ponašati isto, uz parolu "samo da nekako pregrmimo do maja...". Neke države nešto i pokušavaju sa raznim restrikcijama, ove naše barabe samo gledaju u proračune sopstvenog rejtinga i nadaju se da će brzo maj.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Stiletto said:

Ako pogledamo talase španskog gripa:

 

file-20200601-95032-126zcl7.png?ixlib=rb

 

vidimo prvi talas u junu-julu, užasno veliki oktobar-januar i još jedan srednji februar-maj. Posle toga gotovo.

 

Da li će Korona virus da se ponaša isto niko živ ne zna, ali do sada prilično liči. Izgleda da se i većina lekara (a još više političara) nada da će se ponašati isto, uz parolu "samo da nekako pregrmimo do maja...". Neke države nešto i pokušavaju sa raznim restrikcijama, ove naše barabe samo gledaju u proračune sopstvenog rejtinga i nadaju se da će brzo maj.

Dr Radovanović je nekoliko puta rekao, pa na kraju i u knjizi napisao valjda 20x  otprilike ovako:
"Epidemijska kriva ima svoje zakonitosti"

Ako to prihvatimo kao aksiom a izgleda da jeste, onda je jedina varijabla x osa na tvojoj slici. 
 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Prema letosnjem iskustvu u vezi pandemije, i skrivanju broja zarazenih, sada imam utisak da se iz nekog razloga sve preuvelicava zbog velikog broja pozitivnih u evropi. Ustvari mislim da se svuda preuvelicava .

Lepo ima jedan komentar da ce korona virus nestati kad prestane testiranje na njega.

Ja mislim da u Srbiji niko ne preuveličava brojeve, već suprotno, brojevi se konstantno smanjuju od proletos, da se prikrije nesposobnost vlasti. Pošto porast smrtnih slučajeva kasni jedno deset do petnaest dana u odnosu na porast broja zaraženih, sačekajmo malo, pa ćemo onda imati mogućnost da dajemo ocene. Ja mislim da će brojevi biti gori nego proletos, i gori nego letos.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wookie said:

Ja mislim da u Srbiji niko ne preuveličava brojeve, već suprotno, brojevi se konstantno smanjuju od proletos, da se prikrije nesposobnost vlasti. Pošto porast smrtnih slučajeva kasni jedno deset do petnaest dana u odnosu na porast broja zaraženih, sačekajmo malo, pa ćemo onda imati mogućnost da dajemo ocene. Ja mislim da će brojevi biti gori nego proletos, i gori nego letos.

Smanjivali su se do Oktobra. Onda je odjednom pocela kamanja po Evropi oko velikog broja zarazenih, Hr, Slo, ...evo sad i kod nas. Meni sve mirise na neku zaveru. Ja se izvinjavam, svima, ali nema nikakve logike. Nek su juznjaci, temperamentni, pa ne nose maske, da i razumem broj pozitivnih, ali kako da taj broj ne zadrzivo raste u De.  Ili su skrivali brojke ili sad nesto pumpaju testovima. Onda ciao postavi link za diznilend u parizu da je zatvoren do pred bozic i onda se ponovo zatvara posle novogodisnjih praznika. sve je neka ludnica, ludost, ne zna covek u sta da veruje. ne verujem medijima ni 2%. 

u Fr poostrene mere ne sme se napolje sem uz papir. pa svako moze imati papir da u tom moment mora negde da ide, obavi nesto sto je bitno. u spaniji, grckoj, kipru, uvode policijski cas od 23h do 5 na kipru u grckoj od pola jedan posle ponoci, u spaniji od jedan ( nisam siguran) do 6h. i tako , i danas mi prijatelj iz patrasa koji je pre neki dan bio pozitivan a da se nije ni testirao salje sliku iz patrasa, i kafica, pun ljudi, pola ne nose masku. pa ko je tu lud onda? 

kakvi policijski cas od ponoci do jutra? sta tu moze da pomogne? nista, . strucnjaci lupaju gluposti, oko mera i predloga, onamo u bolnici snimaju nekog koji je dovezen hitnom pomoci u losem stanju " kao " od kovida. Pa mislim dokle vise vec. da li neko snima one koji su dosli u bolnicu u losem stanju od gripe, od saobracajne nesrece, od toga sto je stradao u zemljotresu, od toga sto je dobio mozdani udar, ili infarkt,...? niko ne snima. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Smanjivali su se do Oktobra. Onda je odjednom pocela kamanja po Evropi oko velikog broja zarazenih, Hr, Slo, ...evo sad i kod nas. Meni sve mirise na neku zaveru. Ja se izvinjavam, svima, ali nema nikakve logike. Nek su juznjaci, temperamentni, pa ne nose maske, da i razumem broj pozitivnih, ali kako da taj broj ne zadrzivo raste u De.  Ili su skrivali brojke ili sad nesto pumpaju testovima. Onda ciao postavi link za diznilend u parizu da je zatvoren do pred bozic i onda se ponovo zatvara posle novogodisnjih praznika. sve je neka ludnica, ludost, ne zna covek u sta da veruje. ne verujem medijima ni 2%. 

u Fr poostrene mere ne sme se napolje sem uz papir. pa svako moze imati papir da u tom moment mora negde da ide, obavi nesto sto je bitno. u spaniji, grckoj, kipru, uvode policijski cas od 23h do 5 na kipru u grckoj od pola jedan posle ponoci, u spaniji od jedan ( nisam siguran) do 6h. i tako , i danas mi prijatelj iz patrasa koji je pre neki dan bio pozitivan a da se nije ni testirao salje sliku iz patrasa, i kafica, pun ljudi, pola ne nose masku. pa ko je tu lud onda? 

kakvi policijski cas od ponoci do jutra? sta tu moze da pomogne? nista, . strucnjaci lupaju gluposti, oko mera i predloga, onamo u bolnici snimaju nekog koji je dovezen hitnom pomoci u losem stanju " kao " od kovida. Pa mislim dokle vise vec. da li neko snima one koji su dosli u bolnicu u losem stanju od gripe, od saobracajne nesrece, od toga sto je stradao u zemljotresu, od toga sto je dobio mozdani udar, ili infarkt,...? niko ne snima. 

 

A koji je cilj te zavere, imaš li neku ideju? Ozbiljno pitam, zanima me šta misliš pošto vidim da taj stav nekako provejava iz tvojih postova na ovoj temi. Šta je ideja iza cele ove priče, verovatno si razmišljao o tome?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, implant said:

 

A koji je cilj te zavere, imaš li neku ideju? Ozbiljno pitam, zanima me šta misliš pošto vidim da taj stav nekako provejava iz tvojih postova na ovoj temi. Šta je ideja iza cele ove priče, verovatno si razmišljao o tome?

Baš sam isto hteo da pitam

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Darko said:

Baš sam isto hteo da pitam

 

Ne bih voleo da Slaviša shvati pitanje kao neku vrstu napada. Ja ne sumnjam da postoje ljudi (i to moćni) koji su zainteresovani za razne gadosti, ali mi je ovo nekako previše aljkavo, stihijski - tipično za prirodne događaje. A i nije prvi put da se čovečanstvo suočava sa pandemijama i epidemijama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja samo gledam po ovome što mi je pričao ortak za stanje na kliničkom. U martu i aprilu su imali rasulo, nisu imali ni zaštitnu opremu ni ništa, zatvorili pola odelenja, radila je samo dnevna bolnica, pošto je pola lekara i sestara bilo po Covid bolnicama. Letos, iako je bilo dosta zaraženih, radili su normalno tokom juna i jula. Sad opet situacija kao u martu i aprilu. Pola odelenja zatvoreno, lekari pola zaraženo, dosta u Covid bolnicama, radi samo dnevna bolnica. I letos su bar radili svakom pacijentu test da bi bio primljen, a sad ni to ne rade, priča mi na prvoj hirurškoj, u sobi sa 8 kreveta, imali su jednog zaraženog i zarazili se i ostali pacijenti. Nimalo jednostavna situacija za ljude koji se oporavljaju od operacije, nadam se da će se svi izvući, Uglavnom, napričao mi je par takvih situacija i baš je bio besan koliko je rasulo ponovo tamo.

E sad, za zapadnu Evropu ne znam, možda tamo i ima neka zavera da se narod isprepada, ali u Srbiji to nije slučaj. Ovde se pravi broj smanjuje.

Edited by Wookie
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 
A koji je cilj te zavere, imaš li neku ideju? Ozbiljno pitam, zanima me šta misliš pošto vidim da taj stav nekako provejava iz tvojih postova na ovoj temi. Šta je ideja iza cele ove priče, verovatno si razmišljao o tome?
Ne mislim ja da je to neki mocnik. Vec jednostavno sam stekao utisak da je to tako na osnovu ovih meseci od kad je pandemija. Svi vicu u glas nosite maske, nosite maske. Ljudi nose maske sve vise zarazenih. Uvode policijski cas sve vise zarazenih. Pa kako sve vise zarazenih, dal mere ne pomazu? I zasto se svi zatvaraju do decembra? Nemacka se zatvara do decembra na 20000pozitivnih. Francuska na 50000 pozitivnih, grcka na 2000 pozitivnih i tako svaka drzava. A ustvari se samo ogradjivaju (vlade i struke) , jer to njihovo zatvaranje ko da nije zatvaranje. Gluposti. svatam ja da oni donose mere na nivou eu, i pa sta ako ima toliko pozitivnih kad ih nema toliko kojima treba intezivna nega. Muka mi je od toga da su samo pacijenti od covid 19. Drugi kao da ne postoje.

Ovde u francuskoj vlada je rekla mogu radnje da rade ali uz klick and collect. Znaci odes na sajt radnje i narucis nesto, npr majicu i onda dodjes po nju. Majica upakovana prodavac ti da kesu. Ooo boze. Skroz su pomahnitali.

Otvoris kod nas neki portal ono svaki naslov apokalipsa, gori, crno se pise,....

Ja sam tu sad svasta napisao s brda s dola, ali poenta je tu.
Da drzave merama koje ne donose rezultat peru odgovornos .



Sent from my Mi 10 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne znam, brate, valjda imaš nekog doktora, ili medicinskog radnika u familiji, ili među prijateljima, pa ih pitaj kakvo je stanje po bolnicama u Srbiji trenutno. Pre par dana u Hrvatskoj se desilo da u prepunoj bolnici Dubrava u Zagrebu nisu imali da daju obroke bolesnicima, vidim i da su njihovi lekari i sestre protestvovali juče, ili prekjuče, dakle i kod njih rasulo. Tako da možda vas na zapadu plaše i pumpaju brojeve, ovde kod nas u balkanskim divljinama to nije slučaj. Ovde mogu samo da smanjuju.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ras kass said:

A zasto se tako brzo pune bolnice? 

 

U poredjenju sa drugim zemljama, nekoliko puta vise pacijenata u bolnicama kod nas. 

 

 

Pa upravo zato, zato što umanjuju brojeve. Lažu i mažu kako stignu. 

Ja tvrdim da u Beogradu ako nema 100 k zaraženih, nema ni 1.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ekstrapolacijom iz glave kao klasicni Srbenda, deluje mi da kasnimo za komsijama 2 nedelje i da cemo gurati do 5-6 hiljada dnevno (PRIJAVLJENO) zarazenih, a da ovi ne znaju sta da rade jer su istrosili svu lovu, a sad bi jako dobro dosli onih pola milijarde evra sto su dali na 100 evra pomoci. 

Mislim da im je glavno merilo popunjenost bolnica, pa me ne bi zacudilo da nas zatvore za par dana dok ne otvore bolnicu u Batajnici. 

 

Mislim da su nas splavovi ozbiljno kostali u Beogradu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...