Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Evropu je realno upropastio turizam tokom leta i par turističkih zemalja koje su lagale o svojoj situaciji, da ljudi ne bi izbegavali da letuju tamo. Koliko sam čitao, u većini zemalja Zapadne Evrope sad dominira soj virusa koji se prvo pojavio u Španiji. Znači Ibica i ostala Španska letovališta su odradila svoje, na sličan način kao ono Austrijsko skijalište zimus.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Wookie said:

I Kina svedoči da ima. Kad pogledaš da oni od marta žive normalno, a mi ostali, kojima su oni izvezli virus, jer nismo hteli da zatvorimo granice prema Kini, se mučimo već godinu dana. A zato sad u Kinu ne možeš da uđeš bez obaveznog karantina. Ironija. Ko nam je kriv, kad mi moramo da se pridržavamo evropskih standarda i "ljudskih sloboda". Istina je da krupnom kapitalu nije odgovaralo da se zatvore granice prema Kini, jer su skoro sve fabrike prebacili tamo, a i sada Nemačkoj i njihovim kompanijama ne odgovara da se reguliše kretanje unutar Evrope, jer im je njihovo tržište premalo. Oni se svakako ne mešaju sa sirotinjom, njih baš briga i ako epidemija potraje sto godina.

Cekaj stani, ti bi radije kineski sistem?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wookie said:

Jok, radije bih američki sistem i milion mrtvih.

 

Ovo je naravno sarkazam, ako nekom nije bilo jasno.

Pa prigovaras evropskom postovanju ljudskih prava (iliti i americkom).

Ja licno nikad ne bih navijala za kineski sistem pa makar spasio u pandemiji milion mrtvih, ne umire se samo od pandemije....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Odslušao sam KZŠ darije, i moram da kažem da odavno bolju stilsku vežbu "pitanja i odgovori" nisam čuo, pokojni Bora Jović, a što da ne i Stane Dolanc bili bi ponosni na naslednike.
Bože ova darija postaje simbol današnje Srbije, jaka scenska šminka, upitna estetika, talenat da se govori dugo a istovremeno ne kaže bitno, jak imunitet na činjenice i divan talnat da se prečuje suština.
Novinari su, sa druge strane, dali sve od sebe, ionako znaju više o trenutku od nas pa im popustile kočnice, a moguće da iza scene nije stajao neko od bitnih, svima osim dariji je bilo neprijatno. Njoj valjda ništa nije neprijatno ona je happy to be here.
 

Šteta što su potrošili ovakvu priliku na dariju, Kon bi se makar malo iznervirao, ali biće prilike valjda.

Ovo oko mera sa 30 na 5 je potpuno nejasno valjda i dariji, a kamoli li meni. Koliko sam skapirao, ako ja hoću da zovem 10 ortaka na pivo, i to unapred najavim - onda ne mogu jer je u pitanju organizovani događaj. Ako njih desetoricu pozovem svakog ponaosob, a slučajno u istom terminu i mestu, onda je to spontani event i nikom ništa.

Ili ako imamo nekakav simpozijum, onda možemo najviše 5 učesnika, a u kafani da se sretnemo slučajno možemo koliko hoćemo i nikom ništa.
Ubio me bog i 5 korona ako je ovo razumno i opravdano. Ovo je bukvalno ne alibi mera, ovo je bukvalno alibi za ovu KZŠ i ni za šta drugo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa valjda je svakom jasno da su mere u Srbiji "every man for himself". Čuvaj se koliko možeš i smatraš da je potrebno, pa ko pretekne pretekne. Država neće uvoditi nikakve mere da se ne bi zamerali narodu, a nemaju ni organizacione sposobnosti da sprovedu kontrolu bilo kakvih mera, tako da nema smisla ni da ih uvode.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa nije Kina ni čekala mart, oni su zatvorili Vuhan u januaru. Kod njih je u martu bilo gotovo.

Meni je zadivljujuće kako drugi nisu skontali da 2 meseca strogog karantina i policijskog časa mogu da okončaju epidemiju, nego im je lakše da se cimaju s ovim već godinu dana i ko zna do kad će da potraje.

 

Sad pročitah vest, Ameri juče 120000 novih slučajeva.

Meni kineski model borbe sa epidemijom deluje sve bolje.

Edited by Wookie
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Wookie said:

Ljudi kao vrsta su opstali zahvaljujući svojoj prilagodljivosti. Kao što je normalno da u industriji neki proizvod više nije tražen, pa se pred fabriku postavlja izbor da promeni svoj proizvodni program, ili da se ugasi, tako i ovde, ako ne možeš da radiš posao koji zahteva da putuješ, ti se prebaciš na neki koji to ne zahteva. Isto i kod nas, svi sad kao plaču što će se zatvoriti kafići i splavovi, turističke agencije, a ko je plakao što je propao EI Niš, IMT, IMR i slične firme? Gde su sad radnici iz silnih fabrika koje su se zatvorile od devedesetih na ovamo? Da li i dalje plaču, ili su se u međuvremenu preorijentisali na nešto drugo?

 

Citam da se i medecinske sestre i doktori zale kako rade puno, padaju s nogu, zasto ne napuste zdravstvo i idu brat jabuke, npr?

Link to comment
Share on other sites

Nije sve ovo toliko komplikovano i ne svodi se sve na izbor između Kine i Evrope (ili USA), nije Kina jedina koja se izborila sa epidemijom ili bar uspešno gura kroz nju. Postoje tu i neka druga rešenja koja, doduše, zahtevaju bolju organizaciju države i malo više empatije od strane onog dela stanovništva koje ovu situaciju ne shvata toliko ozbilljno. Već smo vodili ovu diskusiju i većina je zaključila (ako se dobro sećam) da zapadne demokratije, zbog nekih svojih specifičnosti, ne mogu da primene većinu tih iskustava. Tj. mogu da pokušavaju, ali te mere ne deluju zbog specifičnosti kulture i društvenog života u njima. Tako je kako je, svaka zemlja će da gura za sebe kroz periode otključavanja i lokdauna, pa kako joj bude...u nekim zemljama kao što je naša, moraće i svaki čovek za sebe, zbog dodatnih specifičnosti koje svi dobro znamo.

 

Gore spomenuti Česi su lepo gurali kroz epidemiju sve dok nisu rešili da organizuju ručak za 2000 osoba na otvorenom, u centru nekog grada :classic_ninja:. Nisam nešto detaljno pratio situaciju kod njih, čini mi se da od tada imaju problem.

6 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Citam da se i medecinske sestre i doktori zale kako rade puno, padaju s nogu, zasto ne napuste zdravstvo i idu brat jabuke, npr?

 

Ozbiljno pitaš ili se zajebavaš?

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne vidim logiku u pitanju, pa nikako ne mogu ni da sklopim neki logičan odgovor.

 

A sad sam malo guglao šta Česi misle da ih je zeznulo i nije to ručak za 2000 ljudi, nego je premijer oborio odluku ministarstva zdravlja o obaveznom nošenju maski u školama i drugim javnim mestima.

 

Quote

Olga Loblova, a Prague-based sociology research associate at the University of Cambridge, said the Czech government dismissed advice from public health experts at the end of summer, a move “that is now proving inadequate.” At the end of August, as new infections began to rise, Prime Minister Andrej Babis overruled a decision by then-Czech Health Minister Adam Vojtech that would have made the wearing of face masks mandatory in public places and schools.

https://time.com/5902172/europe-coronavirus-second-wave-belgium-czech-republic/

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

Pa isto je kao i oni drugi koji su se skolovali za jedno, pa im wookie predlaze da potraze drugi posao ako im se ovaj ne svidja.

 

Pored toga u berbi jabuka nema nerviranja, svez vazduh, distanca, sve po merama kriznog staba.

 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, implant said:

 

 

Gore spomenuti Česi su lepo gurali kroz epidemiju sve dok nisu rešili da organizuju ručak za 2000 osoba na otvorenom, u centru nekog grada :classic_ninja:. Nisam nešto detaljno pratio situaciju kod njih, čini mi se da od tada imaju problem.

 

 

Između ručka i ovoga što sada zovu II talas, prošlo je mesec, ako ne i jače, ugrubo 3 ili 4 perioda inkubacije, taman ako se neko i zarazio na ručku do II talasa je ozdravio.

Ukratko drugi talas bi došao sve i da nije bilo ručka.

3 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa isto je kao i oni drugi koji su se skolovali za jedno, pa im wookie predlaze da potraze drugi posao ako im se ovaj ne svidja.

 

Pored toga u berbi jabuka nema nerviranja, svez vazduh, distanca, sve po merama kriznog staba.

 

da ne spominjem da je jedan od najdosadnijih poslova koje sam radio preko omladinske brate pobegao sam posle prve kinte 🙂
I ta dosadnost je po meri kriznog štaba, dosadno kako dolikuje novonormalnom

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

🙂
I ta dosadnost je po meri kriznog štaba, dosadno kako dolikuje novonormalnom

 Morao sam tako reagovati na wookiev post. najlakse je napisati menjaj posao ako ti se ne svidja, samo sam postavio pitanje sta onda sprecava zdravstvene radnike da promenu posao. ni jedan posao nije lak, pored toga oni su se i skolovali za takvu vrstu posla u koju spadaju i pandemije virusima. neko u svom radnom veku nema ovakvih teskih dana, a neki imaju, mislim sta ces, tako je kako je.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Između ručka i ovoga što sada zovu II talas, prošlo je mesec, ako ne i jače, ugrubo 3 ili 4 perioda inkubacije, taman ako se neko i zarazio na ručku do II talasa je ozdravio.

Ukratko drugi talas bi došao sve i da nije bilo ručka.

 

Ne znam šta bi bilo da nije bilo ručka (a ne znaš ni ti), ali znam šta je bilo posle ručka, tj. o tome postoje neke vesti, pisani tragovi i slično. A i @Wookie je dodao još nešto oko Češke, imaš gore.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, implant said:

 

Ne znam šta bi bilo da nije bilo ručka (a ne znaš ni ti), ali znam šta je bilo posle ručka, tj. o tome postoje neke vesti, pisani tragovi i slično. A i @Wookie je dodao još nešto oko Češke, imaš gore.

pa ono ne znam, ali što bi darija rekla "sa velikom verovatnoćom pretpostavljam" 🙂
Eto u Slovačkoj nije bilo ručka, pa opet. 

Link to comment
Share on other sites

Ja uopšte ne pričam o tome da li ti se sviđa posao, nego da te nekad vanredna situacija natera da se prilagođavaš. I to znam iz primera u najužoj porodici, pošto smo došli iz Hrvatske tokom ratova devedesetih, ćale je menjao profesiju u pedesetoj godini, niko ga nije pitao da li mu se sviđa novi posao i da li mu je krivo što ne radi kao profesor i ne predaje više deci.

A već sam spomenuo i sistematsko uništavanje fabrika od devedesetih na ovamo. Niko ni te ljude nije pitao da li im se sviđa što su ostali bez posla i što su mnogi posle radili skroz stote poslove.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...