Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Razmatralo se vec nekoliko datuma u miniprosu za prelazak na online nastavu, pomerano je to vise puta, i to mi je uvek bio dobar znak, situacija je bila odlicna u septembru i prilicno dobra i solidna u oktobru. Mislio sam i nadao se da cu moci isto to da kazem za novembar, ali kako je krenulo, biko mi je jasno da necemo izgurati celi mesec. Isla je prica da ce spojiti jesenji raspust sa zimskim u februaru - sto mi je bilo malo drasticno, ova varijanta je ok i za sada deluje realno, pa da vidimo kako ce biti kad prodje ta nedelja. Bice jos prekida do proleca sigurno i sa tim sam se pomirio, samo se nadam da ce biti sto kraci.

Ima li nade da čas ponovo traje 45 minuta? Mislim da je to najgore od svega po kvalitet nastave, a upitno je na svaki drugi način.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Upravo ja o tome danas mislim. Pisao sam u vezi maski. Setio se iz januara 2018 kad je mama bila u bolnici, mozdani udar, niko nije mogao doci u posetu jer je bila pandemija gripe. Kupio sam 2 maske da za svaki slucaj ako mogu da udjem da je vidim. U medjuvremenu ona je umrla, imala je visoku temperaturu , ne znam da li zbog posledica mozdanog udara ili je neko uneo gripu u odeljenje. 2020 u julu pronalazim te maske, koje nisam iskoristio, i pitam se i onda a i sada da li ima razlike ?

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Upravo ja o tome danas mislim. Pisao sam u vezi maski. Setio se iz januara 2018 kad je mama bila u bolnici, mozdani udar, niko nije mogao doci u posetu jer je bila pandemija gripe. Kupio sam 2 maske da za svaki slucaj ako mogu da udjem da je vidim. U medjuvremenu ona je umrla, imala je visoku temperaturu , ne znam da li zbog posledica mozdanog udara ili je neko uneo gripu u odeljenje. 2020 u julu pronalazim te maske, koje nisam iskoristio, i pitam se i onda a i sada da li ima razlike ?

Okreni obrni, korisnici domova za stare su zatočenici pravnog limba i potrebe Vučića da mu dnevni izveštaji izgledaju dobro, i da birokratski gledano seniori koji si u  direktnoj nadležnosti ministarstva budu "sačuvani".
To što je, verovatno, svima koji su danas u tom limbu to doživotni zatvor, koga briga. Nisu u pitanju samo starački domovi, nego sve ustanove socijalne zaštite za zbrinjavanje, kako odraslih tako i maloletnih

Link to comment
Share on other sites

Okreni obrni, korisnici domova za stare su zatočenici pravnog limba i potrebe Vučića da mu dnevni izveštaji izgledaju dobro, i da birokratski gledano seniori koji si u  direktnoj nadležnosti ministarstva budu "sačuvani".
To što je, verovatno, svima koji su danas u tom limbu to doživotni zatvor, koga briga. Nisu u pitanju samo starački domovi, nego sve ustanove socijalne zaštite za zbrinjavanje, kako odraslih tako i maloletnih
Nije to samo kod nas tako, vec i u Evropi.


Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Trenutno im je i bolje da su odvojeni od nas napolju. U Beogradu je veliki broj zaraženih ljudi koji vršljaju napolju, a bolnice su već pune. Reče mi onaj moj poznanik da Lončar laže i, koliko on zna, mesta ima još samo na Bežaniji, sve ostalo je puno.

Link to comment
Share on other sites

I Irinej pozitivan, navodno bez simptoma, ali smesten u bolnicu. Za coveka njegovih godina statistika nije ohrabrujuca ako dodje do simptoma.

 

Sto se tice zauzetosti mesta, delovalo je sasvim ok da se na Batajnickom drumu otvori nova bolnica 1. septembra, ali ovim tempom nazalost izgleda da ce nam trebati vec kroz 10 dana.

Zasto sajam ne moze opet da se aktivira, nego samo Arena?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AgroLaki said:

I Irinej pozitivan, navodno bez simptoma, ali smesten u bolnicu. Za coveka njegovih godina statistika nije ohrabrujuca ako dodje do simptoma.

 

Sto se tice zauzetosti mesta, delovalo je sasvim ok da se na Batajnickom drumu otvori nova bolnica 1. septembra, ali ovim tempom nazalost izgleda da ce nam trebati vec kroz 10 dana.

Zasto sajam ne moze opet da se aktivira, nego samo Arena?

Sajam ima veliki problem sa grejanjem

Link to comment
Share on other sites

Ovaj moj ortak danas nervozan, psuje, jedna sestra na njegovoj klinici pozitivna, druga ima simptome, još je nisu testirali, neke kolege pozitivne, priča kako su imali neke pozitivne pacijente s kojima je dosta zaposlenih bilo u kontaktu pa su zatvorili neka odelenja na njegovoj klinici, a neke kolege su im povukli u Covid bolnice. Kaže da je atmosfera na njegovoj klinici kao u filmu Variola Vera, samo se čeka ko je sledeći pozitivan.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, AgroLaki said:

I Irinej pozitivan, navodno bez simptoma, ali smesten u bolnicu. Za coveka njegovih godina statistika nije ohrabrujuca ako dodje do simptoma.

 

Sto se tice zauzetosti mesta, delovalo je sasvim ok da se na Batajnickom drumu otvori nova bolnica 1. septembra, ali ovim tempom nazalost izgleda da ce nam trebati vec kroz 10 dana.

Zasto sajam ne moze opet da se aktivira, nego samo Arena?

 

I ja citam:"Kako je navedeno na sajtu SPC, patrijarh je hospitalizovan bez simptoma i odličnog je opšteg stanja."

Ako je bez simptoma i odlicnog stanja, zasto je smesten u bolnicu i zauzima mesto?

 

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

I ja citam:"Kako je navedeno na sajtu SPC, patrijarh je hospitalizovan bez simptoma i odličnog je opšteg stanja."

Ako je bez simptoma i odlicnog stanja, zasto je smesten u bolnicu i zauzima mesto?

 

Arena nije dostojna Njega

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Ima li nade da čas ponovo traje 45 minuta? Mislim da je to najgore od svega po kvalitet nastave, a upitno je na svaki drugi način.

 

Nista od toga dok se situacija ne unormali - a cas od 45 minuta i skola puna dece bi za nas bila najveca radost!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Sunshine State said:

 

I ja citam:"Kako je navedeno na sajtu SPC, patrijarh je hospitalizovan bez simptoma i odličnog je opšteg stanja."

Ako je bez simptoma i odlicnog stanja, zasto je smesten u bolnicu i zauzima mesto?

 

Pretpostavljam zbog godina. Isto tako to bez simptoma može da se koliko sutra preokrene.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wookie said:

Trenutno im je i bolje da su odvojeni od nas napolju. U Beogradu je veliki broj zaraženih ljudi koji vršljaju napolju, a bolnice su već pune. Reče mi onaj moj poznanik da Lončar laže i, koliko on zna, mesta ima još samo na Bežaniji, sve ostalo je puno.

 

Tvoj poznanik je lekar?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wookie said:

Trenutno im je i bolje da su odvojeni od nas napolju. U Beogradu je veliki broj zaraženih ljudi koji vršljaju napolju, a bolnice su već pune. Reče mi onaj moj poznanik da Lončar laže i, koliko on zna, mesta ima još samo na Bežaniji, sve ostalo je puno.

Muka je da trenutno traje 9 meseci. Ono trenutno, važi, ali na uvek je baš mnogo. Lončar kaže i Lončar laže ti je isto 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Statistke iz Francuske glede ozbiljnih slucajeva tj onih u rea :

 

89% ima bar jos jedan ozbiljan problem, od toga (49% debljina IMC≥30kg.m-2), 49% visok pritisak, 34% diabetis

72% muskarci

prosecno godiste : 68godina,

preciznije : 55% stariji od 75 godina

                   21% izmedju 65 i 74 godina

                   18% izmedju 45 i 64 godina

                   5% izmedju 15 i 44 godina

 

Prosecno vreme u reanimaciji : 11 dana a ide do 20 dana                

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, implant said:

 

Šta još kaže, postoji li neki plan za situaciju kada se sve popuni? Pretpostavljam da nema i da će sve biti improvizacija.

Ma on zna ono što je na njegovoj klinici i ono što čuje od drugih doktora koje zna. Ono kako mi je danas opisao, kod njega je poprilično rasulo i vraćaju se na način rada iz marta, aprila. Prima se samo ko baš mora, sve što se može rešava se telefonom i razmišljaju da lekari rade smene od 12 sati svaki drugi dan, kao da bi bili manje izloženi virusu, pošto im dolazi dosta ljudi koji su zaraženi, a da ni ne znaju.

Što se tiče covid bolnica, to ne zna, on nije tamo, ali neke kolege su mu povukli. Zna samo da je skoro sve popunjeno u Beogradu.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Wookie said:

Ma on zna ono što je na njegovoj klinici i ono što čuje od drugih doktora koje zna. Ono kako mi je danas opisao, kod njega je poprilično rasulo i vraćaju se na način rada iz marta, aprila. Prima se samo ko baš mora, sve što se može rešava se telefonom i razmišljaju da lekari rade smene od 12 sati svaki drugi dan, kao da bi bili manje izloženi virusu, pošto im dolazi dosta ljudi koji su zaraženi, a da ni ne znaju.

Što se tiče covid bolnica, to ne zna, on nije tamo, ali neke kolege su mu povukli. Zna samo da je skoro sve popunjeno u Beogradu.

 

A još nije ni pola Novembra prošlo...divota. 

Link to comment
Share on other sites

Po mom shvatanju, slušajući KŠ, Lončara, pričajući da društvom iz medicinske branše,Bg kapaciteti će biti popunjeni do petka a ostatak Srbije do ponedeljka. 

Šta posle, God knows. 

Msm da je “država“ PREJADNA i mislim da ni mnogo ljudi uopšte a čak ni ovde ne shvata da Beograd samo ima oko 100 000 zaraženih otprilike.. 

Takođe mislim da se broj umrlih zataškava. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...