Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, urosg3 said:

Hajde da se poigramo koja opština u Srb ima najmanji broj vakcinisanih 🙂 

 

Za najveći broj tipujem na Stari grad, Vračar i (možda) Savski venac. Za najmanje bih se složio sa Agrolakijem za Tutin. Onako odokativno bez provere.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Akiro said:

Za najveći broj tipujem na Stari grad, Vračar i (možda) Savski venac. Za najmanje bih se složio sa Agrolakijem za Tutin. Onako odokativno bez provere.

Ma nije Tutin, ima značajno lošijih. Doduše manja je opština.
Nbgd isto spada u visoko vakcinisane

1 minute ago, Laki21 said:

Neka od prigradskih?

Nije 🙂

Link to comment
Share on other sites

Prvu dozu primio pocetkom jula, drugu polovinom augusta. Pfizer je u pitanju. Poslije obje doze imao tek taj dan blagu bol u ramenu na mjestu gdje sam primio vakcinu i blagi osjecaj kao temperature. Sutradan vec bio ko nov i najnormalnije isao na posao i trening. Sestra takodjer iste termine kao i ja imala, takodjer minimalne nuspojave.

 

Roditelji takodjer Pfizere dobili, tata se vakcinisao u Zenici, a mama isla u Slavonski Brod. On nije imao nikakvih nuspojava, isti dan po prijemu vakcine mi pisao i slao slike da je nikad bolji i da je stuko flasu vina. Mati bila losa par dana po drugoj dozi ali isto nista strasno. Iako su oboje vakcinisani i dalje imam odredjenj strah da im nista nr bude jer u BiH je kao i u Srbiji ogroman broj antivaksera, a nijedan nivo vlasti nema hrabrosti da uvede ikakve mjere jer bi ih nepismeni idioti koji vjeruju samo u lijecenje vunenim carapama natopljenih rakijom i lukom potopili. Mozes ti njima pokrast milione javnog novca al kad im dirnes u kafice odmah nastaje haos. Tacno narod na najnizem stepenu evolucije. Samo moram priznati da mi je nerealno da je u BiH ovako malo novozarazenih na dnevnom nivou. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

 

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2021&mm=10&dd=27&nav_id=2046365

 

"Kod gripa jedan zaraženi može da zarazi 1,2 u proseku tri čoveka, kod korone osam ljudi mogu da se zaraze, kada nosite maske možete da sprečite i koronu i grip. Tačno je da se u EU sada očekuje i veliki talas gripa, ali iz prostog razloga jer su vakcinisali veliki broj građana i ukinute su sve mere i sada će grip da iskoristi tu priliku, jer je za virus gripa i nama i njima opao imunitet", 

 

 

Zbog cega je opao imunitet? Zbog vakcina?

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

- Oprostite, nismo odavde, kako da stignemo do vase opstine?

- Samo pravo, videcete zgradu u centru grada, ne mozete da je promasite......oprostite, da li ste dobro?

- Nismo dobro....dosle smo iz Indjije da obidjemo bratanca, sina naseg brata, prebacili su ga u vasu bolnicu.....da, korona.....sad su nam rekli da je umro... idemo u opstinu po papire....samo 40 godina.....

Covek iz Indjije....razmisljam, kad su ga dovozili u nas grad, da li je bar kraickom oka video nesto od grada u kojem ce umreti? 

Ovo masovno umiranje menja nacin na koji odlazimo iz ovog sveta, prosto - izbrisani iz spiska zivih kao gumicom, kao pokoseni. 

A smrt ne treba tako da se dogadja. 

Zao mi je Coveka iz Indjije, 40 godina, umro od korone, ima 2 tetke koje sad lutaju njima nepoznatim gradom da bi se pobrinule za nekog koga vole i koga vise nema. 

...bem ti koronu.....

 

 

 

 

  • Like 1
  • Tuzno 9
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

 

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2021&mm=10&dd=27&nav_id=2046365

 

"Kod gripa jedan zaraženi može da zarazi 1,2 u proseku tri čoveka, kod korone osam ljudi mogu da se zaraze, kada nosite maske možete da sprečite i koronu i grip. Tačno je da se u EU sada očekuje i veliki talas gripa, ali iz prostog razloga jer su vakcinisali veliki broj građana i ukinute su sve mere i sada će grip da iskoristi tu priliku, jer je za virus gripa i nama i njima opao imunitet", 

 

 

Zbog cega je opao imunitet? Zbog vakcina?

 

 

Dobio si medalju od mene (piše sve ispod posta naravno) ali da objasnim: post je ... za medalju.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Ridji said:

 

Juce supruga krenula sa odlascima u DZ koji se obavljaju u devetom mesecu. Tamo na KTG pregledu sestra, lekarka ili sta je vec, koja joj je montirala aparaturu joj prica kako srecom zivi sa sestrom jer su joj roditelji i brat zarazeni. A nju eto grebe grlo pa ce otici kasnije da proveri...

 

Rekla sam da nam ne daju bolovanje čak i ako imamo nekog zaraženog u kući ( citiram-DO POJAVE SIMPTOMA-ni ja nisam znala to do skoro...).

A to njeno grebanje u grlu ne znam da li je dovoljno i za testiranje...

Link to comment
Share on other sites

On 10/24/2021 at 9:49 PM, erwin said:

Ne umire baš svaki dan 16-godišnjak od korone kod kuće manje od 24 sata posle lekarskog pregleda.

 

Quote

 

Kako nezvanično saznaju dopisnici RTS-a prilikom obdukcije tela šesnaestogodišnjeg učenika Hemijsko-tehnološke škole iz Kruševca, koji je u utorak preminuo u kućnoj izolaciji, primećeni su znaci meningitisa.

Da li je ta bolest dovela do smrti dečaka kod koga je 16. oktobra potvrđen koronavirus, biće poznato kada budu završene dodatne analize koje je naložilo Više javno tužilaštvo.

Od njih se očekuje da dodatno objasne uzročno-posledične veze upale mozga i kovida 19, koje su dovele do smrti tinejdžera.

Pored preminulog dečaka, u porodici su koronavirusom zaraženi dečakova starija sestra i otac.

 

https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/drustvo/4559318/obdukcija-preminuli-decak-krusevac-koronavirus-.html

Link to comment
Share on other sites

On 10/26/2021 at 12:49 PM, Crni Bombarder said:

Drugu dozu sam primio 28.04. 
Cekam poziv ili mogu u petak/sledece sedmice i sam da odem?

 

Idi sam ako ćeš kineza, za fajzera bi trebalo da se dogovoriš, pošto je višedozn bočica.

Edited by Helena
Nepismena
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Helena said:

 

Idi sam ako ćeš kineza, za fajzera bi trebalo da se dogovoriš, pošto je višedozn bočica.

"Kinez" ne valja ni kisobran,a kamoli vakcina :classic_biggrin:

Salim se (pomalo),ali "fajzer" je opcija. Mislim da cu ipak najpre na jedan test antitela,da vidim koliko je toga ostalo nakon dve doze "fajzera". Posle toga cu videti sta ce biti tacno sledeci korak (treca doza mi jeste sigurica,samo da vidim da li odmah ili malo kasnije)

Link to comment
Share on other sites

  

		prvih			drugih			trećih
26.okt		2.959.742		2.835.700		877.364
19.okt		2.900.535		2.788.799		703.672
12.okt		2.894.303		2.780.885		676.135

https://vakcinacija.gov.rs/

 

Sa oko 6 hiljada doza dnevno (5955) prošle nedelje sad smo izašli na oko 40.000 doza (39.971) dnevno zahvaljujući uvođenju kovid propusnica.

 

Broj dnevno datih prvih doza je prošle nedelje bio 890, sad je 8458.
Broj dnevno datih drugih doza je prošle nedelje bio 1131, sad je 6700.
Broj dnevno datih trećih doza je prošle nedelje bio 3934 sad je 24.813.

Edited by erwin
  • Like 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, erwin said:

  


		prvih			drugih			trećih
26.okt		2.959.742		2.835.700		877.364
19.okt		2.900.535		2.788.799		703.672
12.okt		2.894.303		2.780.885		676.135

https://vakcinacija.gov.rs/

 

Sa oko 6 hiljada doza dnevno (5955) prošle nedelje sad smo izašli na oko 40.000 doza (39.971) dnevno zahvaljujući uvođenju kovid propusnica.

 

Broj dnevno datih prvih doza je prošle nedelje bio 890, sad je 8458.
Broj dnevno datih drugih doza je prošle nedelje bio 1131, sad je 6700.
Broj dnevno datih trećih doza je prošle nedelje bio 3934 sad je 24.813.

 

Jel moguce da su ljudi takvi moroni da bi primili vakcinu samo zbog kovid propusnica. Pa primas je zbog zdravlja bre a ne zbog kafane...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

The WHO said Thursday that 80,000 to 180,000 health care workers may have been killed by Covid-19 up to May this year, insisting they must be prioritised for vaccination.

The World Health Organization said the fact that millions of health workers remain unvaccinated is an "indictment" on the countries and companies controlling the global supply of doses.

A WHO paper estimated that out of the planet's 135 million health staff, "between 80,000 to 180,000 health and care workers could have died from Covid-19 in the period between January 2020 to May 2021".

WHO chief Tedros Adhanom Ghebreyesus said health care workers needed to be among the first immunised against the disease, as he slammed the global inequity in the vaccine roll-out.

"Data from 119 countries suggest that on average, two in five health and care workers globally are fully vaccinated. But of course, that average masks huge differences," he said.

"In Africa, less than in one in 10 health workers have been fully vaccinated. Meanwhile, in most high-income countries, more than 80 percent of health workers are fully vaccinated."

He added: "We call on all countries to ensure that all health and care workers in every country are prioritised for Covid-19 vaccines, alongside other at-risk groups."

https://www.france24.com/en/europe/20211022-covid-may-have-killed-over-180-thousand-health-workers-says-who?ref=tw

Link to comment
Share on other sites

  

Quote

China placed a city of four million people under lockdown on Tuesday, ordering them not to leave home except in emergencies, in a bid to eradicate a Covid cluster of just a few dozen confirmed cases. (...)
Tuesday's fresh restrictions came as China reported 29 new domestic infections -- including six in Lanzhou, the capital of Gansu province in the country's northwest.

https://www.msn.com/en-us/news/world/china-locks-down-city-of-four-million-over-covid-cases/ar-AAPXN4m

 

FCnh0XkXEAQzGlW?format=jpg&name=medium

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...