Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Septembar 2015: 7811 umrlih
Septembar 2016: 7548 umrlih
Septembar 2017: 7145 umrlih
Septembar 2018: 7123 umrlih
Septembar 2019: 7476 umrlih
Septembar 2020. (pandemija u toku, ali je kriva zaražavanja bila u minimumu): 8123 umrlih
Septembar 2021. (kriva u rastu do pika i osciluje oko pika): 11.032 umrlih

 

Izvor podataka:
https://www.stat.gov.rs/sr-latn/oblasti/stanovnistvo/rodjeni-i-umrli/

 

Dakle, za 3556 umrlih više nego pretpandemijske 2019, odnosno za 3611 više od proseka za period 2015-2019, koji je iznosio 7421.

 

Oktobar će biti još crnji, verovatno preko 5000 umrlih više nego u pretpandemijskom periodu.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, nemanjaol said:

 

Jel uzimas u obzir da tokom ovog talasa nikakve mere ne postoje?

 

Gledajuci nas i grafik UK-a meni deluje vrlo ocigledno kako izgleda kriva talasa sa i bez mera.

jesam mentalno, ali nemam metod kako da ga implementiram.  Ako neko ima ideju dobrodošla je:
Uadatak je da imamo dva skupa vs jedan skup.
 Vakcinisani (oko pola stanovništva) nevakcinisani onamad - puno stanovništvo.
Kako razumeti da se epidemijska kriva ponaša manje više slično.
Efikasnost vakcina je javno dostupan podatak - novost je da vakcina izlapi. /samo nam je još jedna varijabla trebala 🙂
Premisa da pola imunizovanog stanovništa mora nekako da se prikaže  *ne prikazuje se.
Na kraju neke mere, na papiru postoje tad, sad, uvek. Eto još jedne varijable...

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, urosg3 said:


 Vakcinisani (oko pola stanovništva) nevakcinisani onamad - puno stanovništvo.
 

Delta vs. original

Eto jos jedne nepoznate koja srecu kvari.

Mislim da tvoji pokusaji da iz jednacine izbacis pojedine elemente

dovode do ove konfuzije koja traje vec koliko i pandemija.

Edited by KfJ
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, KfJ said:

Delta vs. original

Eto jos jedne nepoznate koja srecu kvari.

Mislim da tvoji pokusaji da iz jednacine izbacis pojedine elemente

dovode do ove konfuzije koja traje vec koliko i pandemija.

Davno sam batalio ozbiljno da se bavim sa tim, više onako sportski.
p.s zar Delta nije i zimus bila dominantna to nije razlika?

Link to comment
Share on other sites

jesam mentalno, ali nemam metod kako da ga implementiram.  Ako neko ima ideju dobrodošla je:
Uadatak je da imamo dva skupa vs jedan skup.
 Vakcinisani (oko pola stanovništva) nevakcinisani onamad - puno stanovništvo.
Kako razumeti da se epidemijska kriva ponaša manje više slično.
Efikasnost vakcina je javno dostupan podatak - novost je da vakcina izlapi. /samo nam je još jedna varijabla trebala [emoji846]
Premisa da pola imunizovanog stanovništa mora nekako da se prikaže  *ne prikazuje se.
Na kraju neke mere, na papiru postoje tad, sad, uvek. Eto još jedne varijable...
Prva greška: nije pola stanovništva nego pola PUNOLETNOG stanovnistva a ukupno negde 42% svih stanovnika.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, shonke said:

Prva greška: nije pola stanovništva nego pola PUNOLETNOG stanovnistva a ukupno negde 42% svih stanovnika.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Super, hajde da pobrojimo sve varijable da ja volontiram napravim model

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Edward Louis Severson III said:

Pisao sam o svom razocaranju kolicinom avaxa na RSB forumu.

 

Sada sam jos vise sokiran koliko ih ima na linkedin-u. Covece, pa poslovna mreza koju koriste skolovani ljudi, covek bi pomislio da oni imaju mozak.

Sto se cudis? Nemaju mozga. Ja poznajem neke skolovane ljude ( u Srbiji) sto cekaju "nesto" da bi se vakcinisali. Vidim da je slicna situacija  u BiH, Cro. MNE.Nigdje pameti. Zamisli nize obrazovani ljudi razboritije razmisljaju. Nigdje pameti. Zamisli ono g...no od covjeka nevakcinisan zarazio 59 ( kad sam zadnji put citao) starih ljudi u starackom domu u Uzicu. 😬 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KfJ said:

U novembru, decembru je bila epidemija britanskog soja, a delta se pojavila ove godine u Indiji. 

 

Pa ne, pošto je prvi slučaj alfe (britanskog soja) u Srbiji zabeležen tek 24.1. ove godine kod putnice iz Londona.

https://www.danas.rs/vesti/drustvo/vucic-britanski-soj-koronavirusa-stigao-u-srbiju/

 

Koliko je zaraznost virusa evoluirala vidi se po ovome:

 

BOhXcYY.png

 

https://www.bbc.com/news/health-57431420

 

Mumps su zauške, a measles male boginje tj. morbili.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...