Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 hours ago, erwin said:

Dakle, za 3556 umrlih više nego pretpandemijske 2019, odnosno za 3611 više od proseka za period 2015-2019, koji je iznosio 7421.

 

Zvanično je u septembru od koronavirusa umrlo 973 ljudi.

 

3611 / 973 = 3,7 puta je veći višak umrlih od zvaničnog broja.

 

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Super, hajde da pobrojimo sve varijable da ja volontiram napravim model

 

Potcenjuješ mere Uroše. 

Da, zaista su nam mere i njihovo poštovanje oduvek sprdnja.

Ali ipak - ponečeg je bilo. Ispravi me ako se ne sećam dobro.

 

Prošle zime su u jednom momentu zabranili žvake na benzinskim, ali ipak su u decembru bili zatvoreni ili ograničeni tržni centri.

Mislim i klubovi, bile su one ilegalne žurke, zar ne?

Isto je bio kraći školski čas, kao i više online nastave.

Takođe svadbe su krenule tek od juna, zar ne?

 

Mislim da je to ipak pomagalo da se izgubi zamajac, čega sada nema.

 

 

Mislim da je za širenje u svemu najbitnije da nema super spreading evenata. Ovaj talas je založen  na gučama i exitima letos, kao i silnim svadbama. Sada apsolutno nema ograničenja za eventove i samim tim nemamo više Gausa.

Na stranu što nam je merenje u zasićenju tako na ni ne znamo koliko je realno zaraženih.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, CheshireCat said:

 

Potcenjuješ mere Uroše. 

Da, zaista su nam mere i njihovo poštovanje oduvek sprdnja.

Ali ipak - ponečeg je bilo. Ispravi me ako se ne sećam dobro.

 

Prošle zime su u jednom momentu zabranili žvake na benzinskim, ali ipak su u decembru bili zatvoreni ili ograničeni tržni centri.

Mislim i klubovi, bile su one ilegalne žurke, zar ne?

Isto je bio kraći školski čas, kao i više online nastave.

Takođe svadbe su krenule tek od juna, zar ne?

 

Mislim da je to ipak pomagalo da se izgubi zamajac, čega sada nema.

 

 

Mislim da je za širenje u svemu najbitnije da nema super spreading evenata. Ovaj talas je založen  na gučama i exitima letos, kao i silnim svadbama. Sada apsolutno nema ograničenja za eventove i samim tim nemamo više Gausa.

Na stranu što nam je merenje u zasićenju tako na ni ne znamo koliko je realno zaraženih.

Moguće da ih potcenjujem. Moguće je da sam zaveden sa nekoliko primera mnogoljudnih država u kojima su ukinute mere pa se nije desio najavljivani pomor. Bio sam ovde dosadan na tu temu, priznajem. Ali hajde malo da raščlanimo i da probam da se odbranim:

1. Nisam slep, pa živim ovde i vidim kako se mere sprovode, da je to šuplje kao hirurška maska kad treba da spreči da virus iscuri. 
2. Ne sećam se dobro za svadbe ali ono šo smem ruku u vatru da u medijskoj histeriji kakva vlada treba da postoji marginalna grupa koja je "kriva za sve" i da se te grupe menjaju vremenom. Ali nikad Vučićevi skupovi nisu bili tema za krivca. Pitam se kako?

3. Ako i ponekad sam sebi priznam da te "mere" imaju neki blagotvorni uticaj on sigurno nije binaran kako profilaktičari često naglašavaju. Ima smrti i zaraze i gde nema svadbi gde nema ilegalnih žurki, gde ima lockdown i gde se sve poštuje. I to je činjenica koja se mora uvažiti. Mere nisu - po sebi rešenje.
4. Ako se složimo da mere kupuju vreme i ravnaju krivu, to vreme valja da se iskoristi. Eto moja porodica je dobro iskoristila to vreme, svi se vakcinisali, prošli bez zaraze. Ali na kraju mere ne mogu da traju večno, Već je sad mnogo dugo, i pitanje je dokle stvarno mogu da postoje bez ozbiljne štete. Šta kada ta akumulirana šteta postane teret, pa i nepodnošljiv?

Nekako se u zadnjih par decenija prirodne nauke cene mnogo više od društvenih, sad u ovoj pandemiji to je toliko očigledno. I dobismo vakcinu, trijumf prirodnih nauka, kad ono - ljudi neće da ih prime, u značajnom broju. I dolazi na naplatu disbalans, gde se društvene nauke koje obrazuju, kultivišu, stvaraju dodatnu društvenu vrednost guraju na marginu jer smo postali društvo bahatih, primitivnijih, gorih nego što smo bili. 
Reče @wwwwpre neki dan - nema sredine. 
Nisam u toj sredini, ja sam ekstremista. Sloboda mi je važnija od života, da me sučiš sa izborom da živim u skloništu luksuznom zatvoru bezbedno 20 godina ili da živim normalno sa visokim rizikom od smrti slobodno znaš šta bih izabrao. Ali to sam ja, razumem da ne može tako za sve. neko hoće da živi pre svega, ma šta stari Grci pričali.

Potpuno mi je sumanoto da neko kaže "pa mora li ta svadba baš sad, kad je pandemije i ljudi se bore za dah. A što to "baš sad" traje evo 2 godine i dalje je mora li baš sad? A šta kad traje 4 godine hoće li i onda mora li baš sad? Hoće li ako traje 10 godina da i dalje piša, "pa moraju li deca  baš u školu, oni generišu zarazu, neka sede kući neka se primire malo, eto traje jedva 10 godina"
Šta sam hteo, ah da, gde je granica mora li xy baš sad, i koliko sme baš sad da traje dugo a da ne prestane da bude baš sad?

Dakle ok su mere, bilo kakve ako imaš plan, vremenski okvir i strategiju. Ako nemaš onda sam protiv. Mere radi mera, alibi mere su besmisleno traćenje strpljenja i dodavanje vatre pod ekspres lonac, sa opravdanjem. I dalje besmisleno bez ideje, plana, izlaza.

Mislim da nam ekonomska kataklizma sledi kao posledica tektonskih društvenih poremećaja. I da će biti ružno, sa mnogo smrti, gladi i nemira i ratova. I da će onda ova naša rasprava da bude samo dobra stara vremena, gde smo trućali o nebitnim merama.

Nisam ja protiv mera, ja sam protiv nemanja plana, vremenskog okvira i izlazne strategije.

propiši obaveznu vakcinaciju KrŠ-u i postajem apologeta svih mera jer je opasnosnost dovoljno velika da stanete imenom i prezimenom iza rešenja koje mi savetujete. Ako nema obavezne vakcinacije opasnost nije dovoljno velika, to je tako jednostavno. 

Za kraj slika sa worldometra, poučna jer je big data, jer je globalna, nemarna prema lokalnim politikama.
2qhb8NB.png

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Cele slike su ispod tvita:

 

[/url]  

FCjpatEXIA8E0VF?format=jpg&name=large

 

FCjpbAGWYAMkJFV?format=jpg&name=large

 

FCjpbMPWEAYiASh?format=jpg&name=large

 

Čitao sam neki dan da je umrla ta dr. i hvalospeve o njoj i njenoj karijeri. Rekoh, glupo da guglam dalje od portala sa vestima. Kad ono, žena flipnula, bog da joj dušu prosti.

Jos pišu alergololog, imunolog i ko zna sta sve, a ono u chemtrails i ostala sranja ubeđena pa još šalje slike oblaka iznad UE. Na koliko nivoa je prsla, jadna..

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:


 

 


Ne, slika samo navodi na pogrešan zaključak.

Pitam se zašto si izabrao tu, a ne ovu:

a409ee01a534ea4ea78a1cd18ed311a2.jpg

 

Zato što je ovo kumulativna a ona koju sam stavio je delta. Trenutni presek kako izgleda kada je delta dominantni soj.
Slika koju sam stavio je danas, trenutni presek slika dana. 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, urosg3 said:

Za kraj slika sa worldometra, poučna jer je big data, jer je globalna, nemarna prema lokalnim politikama.
2qhb8NB.png

 

Jedino što je to žestoko netačno pošto od 220 i nešto teritorija na Worldometersu za čak 70 ne postoji baš nikakva statistika o pacijentima u ozbiljnom ili teškom stanju, a pritom su spojili ozbiljne i kritične pacijente iako jedne zemlje objavljuju jedno, a druge drugo pošto ne postoji dogovoreni standard za objavljivanje podataka (po svoj prilici su i same definicije ozbiljnih odnosno kritičnih pacijenata osetno različite od zemlje do zemlje). Tako ako pogledaš tabelu, npr. u Francuskoj imaš 1,1% tih ozbiljnih ili u teškom stanju od svih aktivnih slučajeva, a u Britaniji 0,06%, tj. čak 18x manju stopu što naravno veze s mozgom nema.

 

https://www.worldometers.info/coronavirus/

 

Worldometers je od samog početka pandemije prilično aljkav što se tiče tih zbirnih statistika i treba ga izbegavati.

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, erwin said:

 

Jedino što je to žestoko netačno pošto od 220 i nešto teritorija na Worldometersu za čak 70 ne postoji baš nikakva statistika o pacijentima u ozbiljnom ili teškom stanju, a pritom su spojili ozbiljne i kritične pacijente iako jedne zemlje objavljuju jedno, a druge drugo pošto ne postoji dogovoreni standard za objavljivanje podataka. Tako npr. u Francuskoj imaš 1,1% tih ozbiljnih ili u teškom stanju, a u Britaniji 0,06%, tj. čak 18x manju stopu što naravno veze s mozgom nema.

 

https://www.worldometers.info/coronavirus/

A okay sad je worldometer nepouzdan. Okay. samo owid, važi. Eno ih na Git-u može 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, urosg3 said:

A okay sad je worldometer nepouzdan.

 

Dosta si nedokazan.

 

Jebeni CDC za gomilu stvari ne može da skupi detaljne podatke ne za celu Ameriku već ni za 20 jurisdikcija, ali je zato jedan polubizaran sajt s raznim statističkim brojačima koji je postao popularan u toku pandemije, kakav je Worldometers (link) uspeo da skupi baš sve s ogromnom pouzdanošću i dobio da je svega 0,4% ozbiljno ili kritično bolesno, ali i da je juče bilo 282.183 novih slučajeva i 4229 smrti (otprilike jedine statistike koju praktično sve zemlje objavljuju), tj. 1,5% (kad se gleda ceo svet, broj slučajeva znatno manje osciluje tako da se može pretpostaviti i da je bio dosta sličan pre nedelju ili dve koliko je prosečno potrebno od pozitivnog testa do smrti).

 

Quote

COVID-NET is a population-based surveillance system that collects data on laboratory-confirmed COVID-19-associated hospitalizations among children and adults through a network of over 250 acute-care hospitals in 14 states. Additional data on vaccination status for individual cases are collected in 13 of the 14 states.

https://covid.cdc.gov/covid-data-tracker/#covidnet-hospitalizations-vaccination

 

Quote

Rates of COVID-19 Cases or Deaths by Vaccination Status (16 U.S. jurisdictions)

https://covid.cdc.gov/covid-data-tracker/#rates-by-vaccine-status

Edited by erwin
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, erwin said:

 

Dosta si nedokazan.

 

Jebeni CDC za gomilu stvari ne može da skupi detaljne podatke ne za celu Ameriku već ni za 20 jurisdikcija, ali je zato jedan polubizaran sajt s raznim statističkim brojačima koji je postao popularan u toku pandemije, kakav je Worldometers (link) uspeo da skupi baš sve s ogromnom pouzdanošću i dobio da je svega 0,4% ozbiljno ili kritično bolesno, ali i da je juče bilo 282.183 novih slučajeva i 4229 smrti (otprilike jedine statistike koju praktično sve zemlje objavljuju), tj. 1,5% (kad se gleda ceo svet, broj slučajeva znatno manje osciluje tako da se može pretpostaviti i da je bio dosta sličan pre nedelju ili dve koliko je prosečno potrebno od pozitivnog testa do smrti).

 

https://covid.cdc.gov/covid-data-tracker/#covidnet-hospitalizations-vaccination

 

https://covid.cdc.gov/covid-data-tracker/#rates-by-vaccine-status

Moguće, samo sam prilično blagonaklon prema open source zajednicama i kolaborativnom radu. Znaš jedem hleb od tog rada. Ali nebitno, zanimljivo je da sam iskucao poduži tekst sa par vrednosnih sudova i arogantno ću reći bitnih pitanja i da se odgovor sveo na nešto na šta mogu malo da utičem - verodostojnost worldometra.

Pitanja koja pišu tamo gore su ipak bitna, ma koliko nisu egzaktna kao matematika. Pandemija ima i taj društveni aspekat koji se zanemraju taman koliko i društvene nauke uopšte. Ne zameri što skrećem pažnju na taj aspekat, da se našalimo na kraju - mora li "baš sad"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Spanska groznica je trajala od 1918 pa do 1920...dakle nesto vise od 2 godine. Razmisljajuci na taj nacin pandemija bi od proleca trebalo da slabi i da potpuno nestane. Da, ljudi su se tada manje kretali i bilo ih je manje pa je moguce da je virus manje mutirao mada mislim da nema mesta na planeti gde nije stigao. Sa druge strane trebalo bi da ova vakcinacija skrati taj period sto se nije desilo tako da sam prilicno razocaran u medicinska dostignuca u zadnjih sto godina. I tada su bila 3 jaka talasa dok sada ovo kontinuirano udara sa kracim pauzama sto sve navodi na zakljucak da je onaj virus nastao prirodno za razliku od ovog koji se ne ponasa kao i svaki drugi virus. 

 

Edited by mmajstor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



...
Ne zameri što skrećem pažnju na taj aspekat,
...


Nepogrešivo.
Uvek tu da skrene pažnju, dâ alternativno tumačemje, poturi open source podatke i citira opskurne izvore sa granice svesti...

Kad ga se zatrpa činjenicama ide red šale, red komike, pa red pajtanja i ličnih zgoda do sledeće prilike kad će se opet zaleteti da saseca "mere", deli "ima tu nečeg" narativ, sumnja u podatke i opet pokušati da proda neefikasnost vakcina.

Pa ko se upeca.

Sent from my phone using their app

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mmajstor said:

Razmisljajuci na taj nacin pandemija bi od proleca trebalo da slabi i da potpuno nestane. 

 

Nema šanse, sada je već vrlo očigledno da će pandemija biti tu. Čak i ako realno oslabi, medijski i politički će još duže vreme biti jednako prisutna kao i danas.

Link to comment
Share on other sites

Mene samo interesuje da realno oslabi, a politika je vec nesto drugo. 

 

Potpuno je sumanuto ovo medijsko globalno i svakodnevno pracenje broja zarazenih i umrlih. Naravno da oni koji se time bave treba to da rade i da u skladu sa tim donose odgovarajuce mere, ali to ne treba da bude javni podatak jer gradjani od toga nemaju korist vec samo stetu. Ovako to samo utice na psihu ljudi i sirenje straha. Ne vidim koji je drugi benefit. Ako je neko mislio da ce naterati coveka da se vakcinise tako sto ce ga uplasiti to je uzasna strategija. Da, jedan deo ce to i uraditi iz straha, ali zato cemo imati epidemiju psiholoskih i mentalnih bolesti. Sasvim je dovoljno na nedeljnoj/mesecnoj bazi objavljivati dal smo u crvenoj, narandzastoj, zutoj, ili zelenoj fazi i nista vise, uz propisane mere za svaku od njih a ne da sara. Izgubili su poverenje gradjana zbog kontradiktornih informacija od njih samih i sad se cude sto im ljudi nista ne veruju. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...