Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Evo ima Blic od ponedeljka članak o toj preporuci Nacionalnog stručnog komiteta za imunizaciju da se busteri daju posle 4 (Sinofarm), odnosno 5 (ostale vakcine) meseci sa potvrdom od predsednice tog komiteta da su to doneli, ali i objašnjenjem da to tek treba da prihvate (nije izvesno kada će i hoće li uopšte) min. zdr., kr. štab i vlada.

 

Članak sadrži i Šeklerovu izjavu da se najviše vakcinisanih zaražavalo u 5. i 6. mesecu posle druge doze Sinofarma, odnosno u 6. mesecu posle druge doze ostalih vakcina i njegov stav da misli da 4. doza uopšte neće biti potrebna s ogradom da je o tome sada ipak prerano govoriti.

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković rekla je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da kovid propusnice ne predstavljaju diskriminaciju, ovo su legitimne mere prevencije u suzbijanju širenja koronavirusa.

"Često su me pitali da li se ovde radi o nekoj pozitivnoj diskriminaciji. Diskriminacija je diskriminacija, ona je štetna društvena pojava i zabranjena je zakonom. Ovde se ne radi ni o pozitivnoj ni o negativnoj diskriminaciji", rekla je poverenica.

Kako kaže, država ima legitimno pravo da sprovodi mere za zaštitu zdravlja stanovništva, u ovom slučaju se radi o velikoj urgoženosti svih nas od širenja virusa, ta borba i dalje traje, kao što je vakcinacija legitimna mera zaštite – tako su i ograničenja kretanja ili zahtevanja posebnih ulazaka u zatvorene objekte – legitimne.

"Da li su one dovoljne, ja u ovom trenutku ne znam, to je pitanje za stručnjake, virusologe, epidemiologe", kaže Jankovićeva. (...)
Država mora da preduzima mere, nećemo valjda da večno živimo u strahu, krajnje je vreme da sprovodimo sve mere, podvukla je Jankovićeva.

"Verujem da ćemo morati ići na restriktivnije mere, bitno je da su te mere srazmerne, razumne, proporcionalne", kaže Jankovićeva.

https://www.rts.rs/page/stories/sr/Коронавирус/story/3134/koronavirus-u-srbiji/4561761/brankica-jankovic-kovid-propusnice.html

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

FCOXkIjUYAwHYN6?format=png&name=large

 

 

 

Quote

“Will this just push breakthroughs [infections post vaccination] off to a later date? Is a second generation vaccination that creates more nasal immunity the actual solution to the breakthrough issues?”

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, wwww said:

E7Ehb4HXoAECPnS?format=jpg&name=large

 

o citanju/tumacenju rezultata, tj. stavljanju u kontekst.

 

To je još u julu napravio onaj nemač pojma iz FT-a John Burn-Murdoch, što piše po Tviteru, društvenoj mreži za tupsone:

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, freethrow said:

Da, nekako se ljudi dele na one koji znaju i kapiraju Bajesovu teoremu i one koji.

 

Cak i ne moraju da znaju da procitaju i izracunaju/shvate egzaktno verovatnocu u promil za razlicite ishode u zavisnosti od vakcinalnog statusa.

 

Ljudi nisu sposobni intuitivno da se bar usmere ka pravilnom zakljucku.

 

Jer ne moras ti ni da znas da je 5.3 puta verovatnije da ces najebati ako nisi vakcinisan, u zavisnosti od ostalih parametara (proizvoljni broj), dovoljno je da shvatis da je verovatnije da ces najebati i to bi trebalo da ti bude sasvim dovoljno da doneses ispravan zakljucak.

 

A ko to nije uspeo za godinu i po dana, nece ni uspeti uopste.

1 hour ago, erwin said:

 

To je još u julu napravio onaj nemač pojma iz FT-a John Burn-Murdoch, što piše po Tviteru, društvenoj mreži za tupsone:

 

 

 

Za ovo krivim medije recimo. I iskreno ne mogu da ne vidim losu nameru u pravljenju takvih reportaza i zakljucaka.

 

A citam to po internetima ovih dana - evo Britanci/Izraelci se svi skoro vakcinisani, pa im po bolnici 40% ljudi vakcinisano, kako to vakcine rade.

 

A nece da pogledaju koliko je ukupno ljudi u bolnici, uporede to sa ukupnom populacijom i relativno uporede situaciju sa nasom, cak i zvanicnom, koliko je crno.

 

Realno je jos crnja.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Vest sa B92

Quote

Za buster dozu sinofarma važe drugačija pravila?

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2021&mm=10&dd=25&nav_id=1999826

 

Quote

Vakcinisani u Srbiji bi uskoro trebalo da primaju treću dozu vakcine protiv korone četiri meseca nakon revakcinacije "sinofarmom" odnosno pet meseci nakon što su revakcinisani "fajzerom", "astrazenekom" ili "sputnjikom".

 

Spoiler

 

Efikasnost kineske vakcine pada za 70 odsto nakon pet meseci

Inače, u svetu su se pojavila istraživanja u vezi sa trećom dozom vakcine. Tako je studija u Kini pokazala da je koncentracija neutrališućih antitela bila 70 odsto manja pet meseci nakon druge doze u poređenju sa koncentracijom antitela koja je utvrđena četiri nedelje nakon revakcine.

Autori istraživanja istakli su da su pet meseci nakon revakcine bile prisutne B i T ćelije, što je omogućilo stvaranje brzog odgovora posle primanja treće doze. Kako su naveli, po primanju treće doze koncentracija anatitela porasla je 7,2 puta.

Slično ispitivanje urađeno je i u vezi sa "Fajzer" vakcinom čiji su rezultati pokazali da efikasnost ove vakcine četiri meseca od primanja druge doze opada sa 96 na 83,7 odsto odnosno na svega 47 procenata pet meseci posle revakcine.

Kako su istakli u "Fajzeru", treća doza ove vakcine stvara znatno veće količine antitela nego prve dve doze.

 

 

Ocigledno je da je bolje 3 Kineza nego 2 Kineza, ali ne znam koliko.

 

Kod mojih, 3 komsinice jedna za drugom se razbolele u razmacima od po 3 dana, od 10 do 20 dana nakon trece doze kineza. Sve imaju temperaturu, jedna i do 39.

E sad, prilicno anegdotalno pa ne znam da li treca doza nije pomogla uopste, ili je pomogla delimicno. 

Jedna komsinica, 69 godina, preko 100 kila, pusac, kardivaskularni bolesnik, terala nedelju dana preko 38 temperaturu. Sad da li bi ona tako prosla i bez vakcine ili joj je vakcina spasila zivot, pitanje je. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

Pisao sam o svom razocaranju kolicinom avaxa na RSB forumu.

 

Sada sam jos vise sokiran koliko ih ima na linkedin-u. Covece, pa poslovna mreza koju koriste skolovani ljudi, covek bi pomislio da oni imaju mozak.

Tako ti i treba kad ides na RSB i Linkedin.

Sta ima posten domacin da trazi mimo Tindera i Onlyfansa?

  • Like 2
  • Love 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, urosg3 said:

Malo sam se bavio statistikom, ovaj talas ne pokazuje sličnost sa zimskim talasom, već je trebalo da krene da posustaje. Nikakav trag o uticaju vakcinisanih ne vidim, ni u tragovima.  Ostalo se svodi na anegdotalne utiske ali to je već subjektivno.

Ne razumem i dalje način na koji struka komunicira sa javnošću tu je osnovni problem (kao u "B movies" gde početni nesporazum generiše radnju) tako i ovde ta komunikacija od očajne samo postaje gora stvarno živimo B movie. Vučićeve fokus grupe su ključne za javno zdravlje 😉
Makedonija i Kosovo, pa i BiH imaju sasvim neočekivane brojeve, Hrvatska je očigledno završila sezonu, počinje da liči na nas, stigli su nas u zadnjoj sedmici po procentu pozitivnih od testiranih.

 

 

Jel uzimas u obzir da tokom ovog talasa nikakve mere ne postoje?

 

Gledajuci nas i grafik UK-a meni deluje vrlo ocigledno kako izgleda kriva talasa sa i bez mera.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjaol said:

 

Jel uzimas u obzir da tokom ovog talasa nikakve mere ne postoje?

 

Gledajuci nas i grafik UK-a meni deluje vrlo ocigledno kako izgleda kriva talasa sa i bez mera.

 

Ovo.

 

Plus razlika u smrtnosti (u %) koja oslikava procenat vakcinacije u UK i Sorabiji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Eddard said:

Jebote, ja s kim god da razgovaram iz Srbije u poslednje vreme, uvek neko, i to po pravilu cele porodice, bolestan. 

 

3 minutes ago, nemanjaol said:

 

Jel uzimas u obzir da tokom ovog talasa nikakve mere ne postoje?

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nasi zvanicni podaci meni uopste vise nisu verodostojni.

 

Da nisu lagali kada su lagali, u martu i aprilu prosle godine, ljudi bi jasno videli razliku u 50 mrtvih na 500 novozarazenih u odnosu na 50 mrtvih na 8000 novozarazenih, i vakcinacija bi bila logicna stvar. 

 

Ovako, niko vise ne zna kada i koliko se laze. Cak i ove brojke sve vreme oko 60 su mi vrlo sumnjive.

 

Ja gledam brojke iz Britanije i Izraela, a u zadnje vreme Portugal i slicno. Tu se jasno vidi da je zastita od teskog oblika bolesti itekeko dobra kod vakcinacije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, AgroLaki said:

Ocigledno je da je bolje 3 Kineza nego 2 Kineza, ali ne znam koliko.

 

Ja znam samo za jedan primer ovakvog vakcinisanja i to u bliskoj porodici:

 

Stariji brat mog matorog, 1934. godište iliti 87 godina. Zdravstveno stanje: od mladosti ima neki problem sa srcem, zbog njega ni u JNA nije išao, ostalo OK. Dobio dve doze Kineza proletos, u septembru booster doza takođe Kinez (ne pitajte me zašto, nemam pojma). U principu se čuva, nosi masku u zatvorenom obavezno, ali živi sam i mora do prodavnice, pijace, pošte, plus svaki dan šeta koliko može, stara navika zbog srčanog problema, znači viđa ljude.

 

Početkom oktobra (mesec dana posle bustera) se žali telefonom mom matorom kako je nešto smalaksao, izgubio apetit, jedva se kreće po stanu. Nema temperaturu ni bolove, ne kašlje, malo curi nos. Dođe mu kćerka po njega i odveze do Doma zdravlja, test pozitivan. Snimi pluća, početak upale. Da ga vode u bolnicu, on neće. "Ako je stiglo do umiranja, da umrem kod kuće". Odležao kod kuće, posle tri dana već normalno jeo, posle dve nedelje na novom snimku pluća čista. Juče se dogovara sa mojim matorim kad da dođe da proba ovogodišnje vino.

 

Ja sam 100% ubeđen da bi mu bez vakcine, a možda čak i bez bustera već održali opelo.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Tast u bolnici, pozitivan, druga doza fajzera pre 4meseca.
Ono sto je interesantmo je da nije imao nikakve simptome, samo su jedno jutro pocele grudi da ga bole, kako ima problema sa pritiskom otisao je odmah kod lekara plaseci se srcanog udara. Ispostavi se upala pluca i pcr +, antigen je bio negativan.

Link to comment
Share on other sites

 

5 minutes ago, todorovic said:

Tast u bolnici, pozitivan, druga doza fajzera pre 4meseca.
Ono sto je interesantmo je da nije imao nikakve simptome, samo su jedno jutro pocele grudi da ga bole, kako ima problema sa pritiskom otisao je odmah kod lekara plaseci se srcanog udara. Ispostavi se upala pluca i pcr +, antigen je bio negativan.

 

A zasto su ga hospitalizovali ? Zato sto je stariji, rizican pacijent, ili mu je bas lose...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

@erwin

 

Jel smanjeno na 5 meseci ili je i dalje 6 meseci?

 

U proceduri je, još nije na snazi i ne zna se kad će biti.

 

11 hours ago, erwin said:

Evo ima Blic od ponedeljka članak o toj preporuci Nacionalnog stručnog komiteta za imunizaciju da se busteri daju posle 4 (Sinofarm), odnosno 5 (ostale vakcine) meseci sa potvrdom od predsednice tog komiteta da su to doneli, ali i objašnjenjem da to tek treba da prihvate (nije izvesno kada će i hoće li uopšte) min. zdr., kr. štab i vlada.

 

Članak sadrži i Šeklerovu izjavu da se najviše vakcinisanih zaražavalo u 5. i 6. mesecu posle druge doze Sinofarma, odnosno u 6. mesecu posle druge doze ostalih vakcina i njegov stav da misli da 4. doza uopšte neće biti potrebna s ogradom da je o tome sada ipak prerano govoriti.

 

28 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

Nasi zvanicni podaci meni uopste vise nisu verodostojni.

 

Nisu nikad ni bili. Pokazano je više puta na podacima o višku umrlih u odnosu na ranije godine da se smrtnost se šiša na najmanje trećinu, realnije četvrtinu stvarne.

Edited by erwin
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 
 
A zasto su ga hospitalizovali ? Zato sto je stariji, rizican pacijent, ili mu je bas lose...
Nisam ga video, ali surak kaze da je delovao "osamuceno" i da nije imao apetit uopste.
Temperaturu uopste nije imao
Inace nije toliko star 60god, ali dijabetes, hipertenzija i astma...
Stav pulmologa je da situacija nije kriticna, ali da mora biti pod nadzorom, na infuziji i kortikosteroidima.
Nije na kiseoniku.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...