Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

20 hours ago, urosg3 said:

Znam, imam primer i ja u okruženju. Navuku se ljudi na najprostije analgetike, pa im bude malo, pa sve jače, i tako to je taj put. Doduše malo sam kasno krenuo u avanturu sa analgeticima. Ovaj diskus moraće da se rešava, nevolja da se poklopio sa koronom, hajd sad šta da radim nemam ni ja pojma još.
Svakako sam u dobrim rukama, šta lekar odluči tako će i biti. Ako mora i ta operacija neka bude. Samo da ponesem laptop da mogu da radim i odande 🙂

 

Znaš da moja D muči muku sa diskus hernijom godinama. Tata našeg zajedničkog poznanika ( tvog i mog poznanika ) posle gastroskopije je pričao da je morao da operiše diskus jer je imao probleme ( " padanje stopala ) a D da se ne operiše ukoliko nema ozbiljnih problema.

Rekao joj je da maksimalno izbegava Diklofenak, a ako ga uzima, onda da pije i Nolpazu od 20mg. 

 

I sada ona retko pije Diklifenak, uvek uz Nolpazu, ali pomaže joj i ona čuvena konjska mast- crvena..ona greje, a zelena hladi ( crveno i zeleno pakovanje te kreme ) 

 

19 hours ago, erwin said:

Navodno skraćuju period do bustera na 5 meseci posle Fajzera, AstraZeneke i Sputnjika V, tj. 4 posle Sinofarma.

 


FCaVptuXMAAQSeW?format=jpg&name=medium


 

 

To je, za sada nezvanično, zar ne?  Kada će postati zvanično?  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fancy said:


Nema odlaska na posao (suspenzija, recimo privremena, 2-3 nedelje do vakcinacije, ili trajna ako se ne vakciniše), nema škole, nema izlaska među ljude (ne posle 22 nego 00-25) nema prijema u bolnicu za (neopravdano tj. neuslovljeno nekim drugim medicinskim stanjem) nevakcinisane, (alternativno 3 PCR testa nedeljno o svim trošku) i kraj priče.

Kad skratim razlomak ispada da treba uvesti obaveznu vakcinaciju 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Eddard said:

 

Ovako, em prepunjuju ambulante, em bolnice, izlažu sebe nepotrebno virusu, a i druge, troše resurse ionako osakaćenog zdravstva, a zašto? Da se ne bi reklo da ne rade ništa, pa stvaraju privid pomoći tim bespotrebnim antibioticima, faviripavirima, aspirinima, xareltom, besomučnim laboratorijama, rentgenima i kontrolama...? Ne znam, nisam pametan, možda i ja grešim, ali me užasno sve to nervira.

 


Pa dovoljno je pogledati komentare na smrt sesnaestogodisnjaka iz Kruševca, veliki deo njih je u smislu ko je odgovoran, zašto je vraćen kući bez terapije…

 

Srbi ne veruju u vakcine a kad se razbole očekuju da ih lekari izleče, tj nevezano za koronu Srbi očajno vode računa o zdravlju a ako se razbole očekuju da ih medicina i doktori spasu

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

Kako se uzima ta potvrda da si prelezao koronu i kad moze da se podigne (pretpostavljam nakon sto istekne izolacija, ali pojma nemam)?

Sve će ti pisati u Zelenom sertifikatu kada dostave podatke Batutu. Imaš rubriku Potvrda o preležanoj bolesti gde se piše samo datum pozitivnog testa, kada i gde je rađen.

Edited by Bluecuracao2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Bluecuracao2 said:

Sve će ti pisati u Zelenom sertifikatu kada dostave podatke Batutu. Imaš rubriku Potvrda o preležanoj bolesti gde se piše samo datum pozitivnog testa, kada i gde je rađen.

 

 A Zeleni sertifikat se preuzima preko E uprave, jel tako?

 

Edit: nasao i skinuo. Prikazuje mi datum pozitivnog antigenskog testa, ali nema podataka o prelezanoj bolesti. To ce vrv biti tu kad mi prodje kontrolni pregled koji imam dan posle isteka izolacije (u sredu).

Edited by Prijatelj Mitar
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ridji said:

Pa dovoljno je pogledati komentare na smrt sesnaestogodisnjaka iz Kruševca, veliki deo njih je u smislu ko je odgovoran, zašto je vraćen kući bez terapije…

 

Ne umire baš svaki dan 16-godišnjak od korone kod kuće manje od 24 sata posle lekarskog pregleda. Mislim, dešavaju se iznenadne smrti i kod 16-godišnjaka, ali uopšte nije nemoguće da je lekar na tom pregledu prevideo nešto bitno.
 

Quote

Njegova majka Ružica objašnjava da je dečak bio negativan na antigenskom testu, ali da je pozitivni rezultat stigao posle urađenog PCR, obrađenog u kruševačkom Zavodu za javno zdravlje. Koronom su trenutno zaraženi njegovi roditelji i sestra.

Dečakovo zdravstveno stanje menjalo se tokom prethodnog vikenda, povraćao je, bolela ga je glava, imao je povremeni kašalj, ali je u nedelju uveče igrao igrice na kompjuteru. Kod lekara ga je majka odvela u ponedeljak, kada je dobio terapiju.

- Ćerka je u utorak rano ujutru ustala i samo mi viknula: "Majko, Aca je pao s kreveta".

Pokušali smo da ga povratimo, ali ništa nismo mogli - priča za "Novosti" dečakova majka Ružica.

https://www.novosti.rs/vesti/drustvo/1046761/majko-aco-samo-pao-kreveta-tragicni-detalji-smrti-decaka-16-koji-umro-korone

 

Pritom prema rečima majke uopšte nije mogao ništa da guta i jede.

 

Quote

Majka kaže da njen sin od 15. oktobra bio u izolaciji, jer se prvo otac zarazio, a potom i on i sestra.

„Moj sin je bio zdravo dete. Nakon što se moj muž zarazio, ubrzo su se testirali i ćerka (21) i sin. Oboje su bili pozitivni. Lekari su nam dali terapiju, ali on nije mogao ništa da proguta. Kako bi nešto uzeo, odmah bi povratio. Samo mi je govrio da mu je muka i da ne može da spava. Zadnja tri dana mu se javljala i temperatura i kašljao je“, priča majka Ružica.

Ona kaže da ih je u utorak ujutru probudila ćerka koja ih je pozvala da vide dečaka jer je ležao nepomično pored kreveta.

„Dete je bilo zdravo. Ne znam šta da vam kažem. Čekamo obdukciju“, kaže ova majka.

https://nova.rs/vesti/drustvo/majka-preminulog-decaka-moj-sin-je-zavrsio-za-nekoliko-dana/

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Malo sam se bavio statistikom, ovaj talas ne pokazuje sličnost sa zimskim talasom, već je trebalo da krene da posustaje. Nikakav trag o uticaju vakcinisanih ne vidim, ni u tragovima.  Ostalo se svodi na anegdotalne utiske ali to je već subjektivno.

Ne razumem i dalje način na koji struka komunicira sa javnošću tu je osnovni problem (kao u "B movies" gde početni nesporazum generiše radnju) tako i ovde ta komunikacija od očajne samo postaje gora stvarno živimo B movie. Vučićeve fokus grupe su ključne za javno zdravlje 😉
Makedonija i Kosovo, pa i BiH imaju sasvim neočekivane brojeve, Hrvatska je očigledno završila sezonu, počinje da liči na nas, stigli su nas u zadnjoj sedmici po procentu pozitivnih od testiranih.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Bluecuracao2 said:

Mogu ti ga i u pošti odštampati. Da, preko e uprave ide, u mom slučaju posle malo manje od dva meseca.

 

Evo bas sad proverili Gospodja i ja, njoj je popunjena rubrika "Potvrda o prelezanoj bolesti" i sertifikat joj je zelen pri skeniranju, a meni je ta rubrika prazna (imam gore evidentiran pozitivni antigenski test) i sertifikat mi je crven. Jedina razlika je u tome sto je njoj u cetvrtak istekla izolacija a ja sam jos 2 dana "zakljucan". Mozda posle 14 dana sistem automatski to prebaci ili to rade u Batutu nakon sto prodjes taj kontrolni pregled posle izolacije pa kad dobiju podatke od lekara.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

 

Evo bas sad proverili Gospodja i ja, njoj je popunjena rubrika "Potvrda o prelezanoj bolesti" i sertifikat joj je zelen pri skeniranju, a meni je ta rubrika prazna (imam gore evidentiran pozitivni antigenski test) i sertifikat mi je crven. Jedina razlika je u tome sto je njoj u cetvrtak istekla izolacija a ja sam jos 2 dana "zakljucan". Mozda posle 14 dana sistem automatski to prebaci ili to rade u Batutu nakon sto prodjes taj kontrolni pregled posle izolacije pa kad dobiju podatke od lekara.

Sačekaj da prođu ta dva dana, a tebi i supruzi želim dobro zdravlje.

 

Čim ozdraviš, javi se na nekoj temi da se bavimo malo i pitanjima jezika 👍

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Danska sa 76% potpuno vakcinisanih dvema dozama i još 1% delimično vakcinisanih ukinula je i poslednje epidemiološke mere 10.9. Naime, kovid pasoši, uvedeni još u martu, tada su ukinuti za noćne klubove i velike skupove u zatvorenom, dok su 1.9. ukinuti za kafiće i restorane, dok su obavezne maske u javnom prevozu ukinute sredinom avgusta.

 

22.9. imali su minimum broja slučajeva, a sad, mesec dana posle toga imaju 3x veću incidencu sa dupliranjem za 15 dana (u decembarskom talasu imali su dupliranje s polovine pika na taj pik za 11 dana). Procenjuje se da je u toj zemlji R broj (faktor reprodukcije virusa) trenutno oko 1,2.

 

2rBPMGN.png

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=Confirmed+cases&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=~DNK

 

Bustere nameravaju da daju 6,5 meseci od druge doze i to zasad samo starijima od 65.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Devojka Luke Razića said:

To je, za sada nezvanično, zar ne?  Kada će postati zvanično?  

 

Nadajmo se uskoro, tj. da Vučić, koji se očigledno o svim merama u vezi sa suzbijanjem pandemije zapravo jedini pita, neće proceniti da prihvatanje te preporuke može da naškodi njegovom rejtingu.

Edited by erwin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, wwww said:

Je li bio ovaj rad iz Izraela?

 

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.08.24.21262415v1.full.pdf

 

 

 

 

 

u studiji analizirano:

1) 673676 ljudi koji su bili vakcinisani, a prethodno nisu bili inficirani

2) 62883 ljudi koji su prethodno bili inficirani, a nisu vakcinisani

3) 42099 ljudi koji su prethodno bili inficirani, a potom vakcinisani 1 dozom Fajzera

 

poredjenje 1) i 2) s istovremenim ili infekcijama ili vakcinacijama - ispitano po 16215 osoba

 

zarazilo se 257, od toga je 238 bilo vakcinisanih (1), a 19 prethodno inficiranih (2) - reinfekcija

=> 13,06x veci rizik infekcije za vakcinisane (u odnosu na prethodno inficirane)

od 199 simptomaticnih - 191 su bili vakcinisani (1), 8 prethodno inficirani (2) - reinfekcija

=> 27,02x veci rizik za simptomaticni tok bolesti za vakcinisane (u odnosu na prethodno inficirane)

9 je hospitalizovano - 8 vakcinisanih (1) i 1 prethodno inficirani (2), za >60g bitno raste rizik.

nije bilo mrtvih

 

ako ja dobro citam prilozenu tabelu, ovi vakcinisani su imali malcice vise pridruzenih bolesti (mada kazu da nisu uocili da je ovo statisticki bitno).

 

 

poredjenje 1) i 2) gde se vreme od infekcije i vreme od vakcinacije ne poklapaju (ima slucajeva gde je od inficiranja proslo mnogo vise vremena nego sto je postojala mogucnost da se iko vakcinise - pre pojave vaakcine)  - ispitano po 46035 osoba

 

zarazilo se 748, od toga je 640 bilo vakcinisanih (1), a 108 prethodno inficiranih (2) - reinfekcija

=> 5,96x veci rizik infekcije za vakcinisane (u odnosu na prethodno inficirane)

od 552 simptomaticnih - 484 su bili vakcinisani (1), 68 prethodno inficirani (2) - reinfekcija

=> 7,13x veci rizik za simptomaticni tok bolesti za vakcinisane (u odnosu na prethodno inficirane)

25 je hospitalizovano - 21 vakcinisanih (1) i 4 prethodno inficirani (2)

=> 6,7x veci rizik za hospitalizaciju za vakcinisane (u odnosu na prethodno inficirane), za >60g bitno raste rizik.

nije bilo mrtvih

 

 

poredjenje 2) i 3)  - prethodno inficirani vs. inficirani+vakcinisani (1 doza) - ispitano po 14029 osoba

 

zarazilo se 57, od toga je 37 bilo prethodno inficiranih (2), a 20 prethodno inficiranih+ vakcinisanih 1 dozom (3) 

=> 1,89x veci rizik infekcije za prethodno inficirane (u odnosu na prethodno inficirane+vakcinisane), tj. 0,53x manji rizik za prethodno inficirane+vakcinisane

od 39 simptomaticnih - 23 su bili prethodno inficirani (2), 16 prethodno inficirani + vakcinisanih 1 dozom (3)

=> 1,54x veci rizik infekcije za prethodno inficirane (u odnosu na prethodno inficirane+vakcinisane), tj. 0,65x manji rizik za prethodno inficirane+vakcinisane

1 osoba je hospitalizovana -  prethodno inficirana (2)

nije bilo mrtvih

 

 

znaci @Eddard i @Sunshine State (i jos neki) imaju najboji imunitet.

 

 

P.S. ovi "bolji rezultati" kod ljudi  koji su bili  inficirani uopste ne znaci da sad svi treba da krenu da se zarazavaju umesto da primaju vakcinu (cisto da napomenem, da me ne proglase neki antivaxerom). naprotiv. uvek je bolje (bilo kojom) vakcinom stvoriti (bilo kakav) imunitet nego se izlagati riziku i bez ikakvog imuniteta imati "bliski susret trece vrste" s virusom (jer niko ne zna sta mu je "zapisano " u DNK sto se tice corone i na sta taj "susret" moze izaci). bilo je par forumasa koji su pisali da su se vakcinisali, a onda se "u malim dozama" eventualno izlagali virusu, sto bi mozda bila optimalna opcija.

 

Bas steta sto jednu grupu nisu cinili nevakcinisani pa da vidimo ucestalost zarazavanja izmedju njih i vakcinisanih.

Iz ovog istrazivanja ne mozemo da sagledamo koliko vakcine u stvari stite... saznali smo samo da manje stite od situacija gde smo prelezali virus sto smo negde i mogli da pretpostavimo. Upotrebna vrednost ovog istrazivanja je ??

Jedino sto se moze implicirati sa da nakon odredjenog vremena vakcine 'izlape' i da onda nema razlike da li jeste ili niste primili vakcinu, ali nedovoljnom pouzdanoscu jer nema grupe nevakcinisanih. Zasto ih nema? 

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mmajstor said:

 

Bas steta sto jednu grupu nisu cinili nevakcinisani pa da vidimo ucestalost zarazavanja izmedju njih i vakcinisanih.

Iz ovog istrazivanja ne mozemo da sagledamo koliko vakcine u stvari stite... saznali smo samo da manje stite od situacija gde smo prelezali virus sto smo negde i mogli da pretpostavimo. Upotrebna vrednost ovog istrazivanja je ??

Jedino sto se moze implicirati sa da nakon odredjenog vremena vakcine 'izlape' i da onda nema razlike da li jeste ili niste primili vakcinu, ali nedovoljnom pouzdanoscu jer nema grupe nevakcinisanih. Zasto ih nema? 

bilo je radova iz Izraela bas o tome: kolko cesce se inficiraju, hospitlizuju ili umiru oni koji nisu vakcinisani od onih koji jesu i to bas kod Delta soja (cak mislim da je postavljano i ovde). Ovo je dodatna informacija koji ja npr. nisam ranije videla.

 

dakle, rizik opada u nizu:

- nevakcinisani koji nikada nisu bli zarazeni

- vakcinisani koji nikada nisu bli zarazeni

- ranije inficirani

- ranije inficirani koji su primili jednu dozu Fajzer vakcine (jeste da ovo poslednje nije preveliki skok, ali je ipak skok u poboljsanju imuniteta)

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

bilo je radova iz Izraela bas o tome: kolko cesce se inficiraju, hospitlizuju ili umiru oni koji nisu vakcinisani od onih koji jesu i to bas kod Delta soja (cak mislim da je postavljano i ovde). 

 

A koliko su bili friski ti vakcinisani, tj jel su uporedili njih nakon 6 meseci od vakcine i nevakcinisane? 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, erwin said:

 

 

 

 

 

Ne mogu da kazem da me ovo nije brinulo nakon sto sam primio prvu dozu... istrazivanje na koje se pozivaju je objavljeno u Lancetu.

 

Da ne ulazim u razloge druge prirode zasto nisam primio drugu dozu, da li neko zna sta se radi nakon 6 meseci od primanja prve... jel daju drugu ili te tretiraju kao nevakcinisanog? 

Link to comment
Share on other sites

Izrael se izgleda uspešno iskobeljava iz ovog talasa (zahvaljujući vakcinaciji osetno manje smrtonosan od prethodnog), imaju obavezne maske i kovid pasoše, a 42% stanovništva vakcinisano je trećom dozom:

 

zQEKRyS.png

https://graphics.reuters.com/world-coronavirus-tracker-and-maps/countries-and-territories/israel/

 

Quote

For the first time since early August, there were fewer than 300 Israelis with serious cases of COVID-19 on Sunday, according to the latest Health Ministry statistics.

As of Sunday evening, there were 284 serious coronavirus cases in Israel, down from 704 only a month ago. There were 11,977 active COVID cases in the country on Sunday, with 414 of them hospitalized, 284 in serious condition and 148 of them on ventilators.

Just 330 people in Israel tested positive for COVID on Saturday, with a positivity rate of 0.97 percent. The positivity rate dropped below 1% for the first time since early July, although new confirmed cases tend to be lower over the weekend, when fewer people seek out testing.

The rate of daily COVID deaths has also been dropping in recent weeks, with two people dying on Saturday, four people dying on Friday, and six dying on both Wednesday and Thursday.

As new cases drop, the rates of COVID vaccinations have also plummeted, despite the fact that more than a million eligible Israelis have yet to receive a booster shot. On Thursday, close to 12,000 people received a booster dose, while last Thursday the figure was over 16,000 and two weeks ago it was close to 34,000. As of Sunday evening, nearly 67% of all Israelis have received at least one dose of the vaccine, and 42% have received all three.

https://www.timesofisrael.com/serious-covid-cases-dip-below-300-for-first-time-in-10-weeks/
 

Quote

Rather than imposing new lockdown measures, the government bet on a third booster dose of the Pfizer/BioNTech vaccine for people age 12 and up, mandated face coverings and enforced use of a “Green Pass” - proof of vaccination, recovery from the illness or a negative test for the virus - at restaurants and other venues, even for children.

https://www.reuters.com/world/middle-east/with-boosters-masks-green-pass-israel-sees-covid-19-wave-retreat-2021-10-15/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, mmajstor said:

 

A koliko su bili friski ti vakcinisani, tj jel su uporedili njih nakon 6 meseci od vakcine i nevakcinisane? 

Izrael je poceo prvi s vakcinacijom, negde oko 20.12.2020. Sam izvedi zakljucak koji je maksimalni period posle vakcinacije koji su naucnici mogli da analiziraju. Pri tome uzmi u obzir da su ti naucnici morali da sakupe podatke, odrade odgovarajucu selekciju (da bi oba uzorka bila uporediva), odrade analizu podataka, napisu rad i posle interne provere posalju nekome da to publikuje (pa ako je jos i publikovano posle recenzije, onda jos i to vreme treba uzeti u obzir).

 

U ovom gore radu je lepo napisano koji podaci su u kom modelu poredjeni: u prvom modelu su vreme od infekcije i vreme od vakcinacije bili (prakticno) identicni - dali su egzaktne datume u radu, a objasnili su i koji podaci su poredjeni i u drugom/trecem modelu. Takodje su napisali kad je bio poslednji dan kada su podaci prikupljeni (znaci sve su lepo napisali, pa svako moze da izracuna).

 

Ne znam da li su poredili (uzimali u obzir) tezinu toka bolesti kod inicijalne infekcije. No, bilo je i radova na tu temu ranije: koliki je imuni odgovor onih koji su imali tezi tok bolesti u odnosu na one koji su bili asimptomaticni npr. Mislim da je i to ovde prenoseno u poslednjih pola godine. A u ovom slucaju ne treba samo uzeti u obzir kolicinu antitela koja se stvore posle infekcije, vec i sve druge (negativne) posledice prelezanog tezeg oblika bolesti.

 

Izrael je takodje uocio da je uprkos visokoj vakcinisanosti pojava Delte dovela do proboja zastite, pa su poceli s davanjem 3 doze, sto je onda dovelo do pada broja inficiranih. Postavljani su i dijagrami koji to ilustruju. Ne znam da li su objavljeni i radovi (jer je i za to potreban statisticki dovoljan broj podataka, pa da se ti podaci procesljaju, pa da se analiziraju, obrade, napise rad i tek onda objavi).

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, mmajstor said:

 

Da ne ulazim u razloge druge prirode zasto nisam primio drugu dozu, da li neko zna sta se radi nakon 6 meseci od primanja prve... jel daju drugu ili te tretiraju kao nevakcinisanog? 

 

Moja sestra je krajem aprila primila jednu dozu vakcine. Nedavno je mislila da ima koronu, ali su antigenski test i PCR pokazali da nema.

 

Ima bronhitis. Rekla je lekarki na Kliničkom da je primila jednu dozu vakcine i pitala kada da ide po drugu dozu i da li ce to biti prva doza ili druga?

 

Dobila je odgovor da ce to biti druga doza i da je vazno da je primi. 

 

***

 

Ovo je tekst gde se spominje smanjenje vremenskog intervala potrebnog za trecu, buster dozu. Nisam nasla nijedan drugi link o tome.

 

  http://www.tanjug.rs/full-view.aspx?izb=691521

 

I tu je AB priznala "svi krsimo mere"...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...