Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, shonke said:

 

Neko je pre par dana pisao da se radi i na Aerodromu. Naravno, 9000 din.

Ne znam nisam imao iskustva. Dočim na Torlaku sam bio najmanje 10 puta i uopšte nema gužva sve ide tečno i brzo za 10 min gotovo. Ima čak i da se parkiraš kao čovek.

Link to comment
Share on other sites

Današnja sreda: 6699 novozaraženih na 22.314 testiranih, tj. 30,0% pozitivnih
Prošla sreda: 7150 novozaraženih na 23.937 testiranih, tj. 29,9% pozitivnih

 

451 manje zaraženih na 1623 manje testiranih.

 

Ove srede objavljeno da je umrlo: 51

Prošle srede objavljeno da je umrlo: 50

 

Broj hospitalizovanih ove srede: 6597

Broj hospitalizovanih prošle srede: 6530

 

Na respiratoru ove srede: 288

Na respiratoru prošle srede: 278

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To sto ima u Srbiji, pa to nema nigde drugde. Kad su u tzv. razvijenim zemljama delili vakcine na kasicicu unapred ustanovljenim grupama, pa kad stignes na red i to ne da biras koju ti hoces nego dobijes onu koju imaju, u Srbiji su sve vakcine bile na izvolte kao na svedskom stolu: ko god je hteo mogao je da se vakcinise kojom hoce, po licnom nahodjenju. Kad se samo setim kako se na ovom tredu probiralo, pa premisljalo, pa se zvakalo koja manje ili vise pecka kad je primis i tako ti luksuzni problemi. A tek kad se setim kako je Kuca ponosno castila i strane drzavljane - ima se, moze se! - pa se i to za pojas zadenulo. 

 

I sta bi? Uz svo to obilje ipak smo se samoinicijativno sveli na svoju pravu meru i nivo (tik uz razne Hondurase). Necuvena neodgovornost i samodestruktivnost!

 

 

 

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

Pokazao mi kolega malopre, zna da me zanima, novi terapijski protokol pri hitnoj reanimaciji u komšijskoj Hrvatskoj.
Ljudi kad se tamo slupate autom gledajte da nosite masku, poželjno je da vam je "covid putovnica" na vidljivom i dostupnom mestu ili - jbg.

30 minutes ago, erwin said:

Današnja sreda: 6699 novozaraženih na 22.314 testiranih, tj. 30,0% pozitivnih
Prošla sreda: 7150 novozaraženih na 23.937 testiranih, tj. 29,9% pozitivnih

 

451 manje zaraženih na 1623 manje testiranih.

 

Ove srede objavljeno da je umrlo: 51

Prošle srede objavljeno da je umrlo: 50

 

Broj hospitalizovanih ove srede: 6597

Broj hospitalizovanih prošle srede: 6530

 

Na respiratoru ove srede: 288

Na respiratoru prošle srede: 278

random.org gornji limit 55, donji 45 i da vidiš kako pogađa 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, erwin said:

Današnja sreda: 6699 novozaraženih na 22.314 testiranih, tj. 30,0% pozitivnih
Prošla sreda: 7150 novozaraženih na 23.937 testiranih, tj. 29,9% pozitivnih

 

451 manje zaraženih na 1623 manje testiranih.

 

Ove srede objavljeno da je umrlo: 51

Prošle srede objavljeno da je umrlo: 50

 

Broj hospitalizovanih ove srede: 6597

Broj hospitalizovanih prošle srede: 6530

 

Na respiratoru ove srede: 288

Na respiratoru prošle srede: 278

Sto kaze ''nas'' predCednik..''dobro je'' sto  su brojke iste i ne idu na gore.

 

Srecom antivakseri su se raspistljili i pisu sta im padne na pamet,a nije da ima na sta da padne.

 

Test inteligencije je tamo negde u aprilu, poptuno sam siguran da cemo proci dobro.

Link to comment
Share on other sites

Quote

UK has worst Covid case and death rate in western Europe

The UK recorded 40,000 new cases on Tuesday - and its death rate is more than double that of France and Germany.

Britain has the highest rate of coronavirus cases and deaths in western Europe.

Whereas France, Germany, Spain and Italy have managed to suppress the wave caused by the spread of the Delta variant, nearly 40,000 new cases were reported in the UK on Tuesday.

According to the latest data, there are 1.7 daily Covid-19 deaths per million people in the UK – more than twice the rate in France and Germany, and five times that of the Netherlands.

Sir Patrick Vallance, the government’s chief scientific adviser, said the effectiveness of vaccines meant that the country could maintain normality – but warned the UK remained in a “balancing act”.

‘Public health failure’
A damning report from MPs, released on Tuesday, criticised the government and its scientific advisers for serious errors and delays which, they said, cost lives during the pandemic.

The study, from the cross-party Science and Technology Committee and the Health and Social Care Committee, said the UK’s preparation for a pandemic was far too focused on flu, while ministers waited too long to push through lockdown measures in early 2020.

In a wide-ranging report, MPs said the UK’s pandemic planning was too “narrowly and inflexibly based on a flu model” that failed to learn the lessons from Sars, Mers and Ebola.

Former chief medical officer Professor Dame Sally Davies told MPs there was “groupthink”, with infectious disease experts not believing that “Sars, or another Sars, would get from Asia to us”.

Once Covid-19 emerged in China, MPs said the UK policy was to take a “gradual and incremental approach” to interventions such as social distancing, isolation and lockdowns.

In their study, they said this was “a deliberate policy” proposed by scientists and adopted by UK governments, which has now been shown to be “wrong” and led to a higher death toll.

The MPs said the “decisions on lockdowns and social distancing during the early weeks of  the pandemic – and the advice that led to them – rank as one of the most important public health failures the United Kingdom has ever experienced”.

‘Running hot’
Simon Clarke, professor of cellular microbiology at the University of Reading, said Britain was pursuing a different policy to its continental neighbours.

He told The Times: “The UK has firmly committed itself to ‘running hot’ when managing its Covid spread. Mitigations which might have had an effect have been firmly rejected and people are largely behaving as though the pandemic is entirely behind us.

“Wider rollout of vaccines to younger age groups and booster jabs to those at high risk might have limited further spread, but these programmes seem to have stalled, so it’s unsurprising to me that infection numbers are so high.”

Professor Clarke added: “Previously people only really paid attention to the situation when faced with scenes of large numbers of people clogging up hospital, struggling to breathe.

“While I don’t expect a wave of hospital admissions anything like the previous ones, it’s clear that with infection numbers currently so high, we could face a situation where hospitals are put under unnecessary strain.

“If that were combined with high numbers of flu cases, it could cause the NHS to buckle under the strain.”

https://www.thelondoneconomic.com/news/uk-has-worst-covid-case-and-death-rate-in-western-europe-295066/

 

Link na spomenuti izveštaj:

https://committees.parliament.uk/publications/7496/documents/78687/default/

 

Iz zaključka:

Quote

We must ensure that the UK learns from its experience of covid-19 and does not repeat mistakes in the future. We have therefore identified a number of consistent themes in our conclusions and recommendations in this Report, including that:

a) the UK’s response, with the notable exception of vaccine development and deployment, has for the most part been too reactive as opposed to anticipatory;

b) there has been too little explicit learning from the international experience, as illustrated in the approach to non-pharmaceutical interventions and test and trace;

c) the right combination needs to be struck between centralised and localised measures and in certain cases implementation of pandemic containment measures was too centralised when it ought to have been more decentralised; better engagement with relevant sectors and interest groups was needed to understand on-the-ground experience and inform decision making, particularly for social care; and

d) the response has lacked speed in making timely decisions.

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Cyber said:

I sta bi? Uz svo to obilje ipak smo se samoinicijativno sveli na svoju pravu meru i nivo (tik uz razne Hondurase). Necuvena neodgovornost i samodestruktivnost!

Obična rulja, a ne društvo. Plus, garantovano je manja razlika u IQ između tih degena i šimpanze, nego što je razlika između njih i nekog normalnog čoveka. Ne vidim zbog čega bi neko hteo sa takvima da ima bilo kakve veze u vezi bilo čega. Oni su remetilački faktor. Smetaju. Nikad to nije ni znalo kako da se ponaša u vezi bilo čega što je ozbiljno. Bilo šta da je u pitanju. Teški bolesnici. Umni.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Ko je izneverio trudnice?
Branislava Antović Aleksić

U jučerašnjem danu izgubili smo dve trudnice. Njih ukupno devet otkako je počela pandemija. Nijedna nije bila vakcinisana.

Od svih vesti u vezi sa kovidom, ove mi najteže padaju. Slome me na delove, pa ne mogu da se sastavim satima.

Razmišljam o tim bebama bez mama. O partnerima preminulih trudnica. O njihovim roditeljima. O sreći koju su osetili svi u momentu saznanja da je ćerka, snaja, sestra, prijateljica trudna.

O brizi koja se od tog trenutka javila, o strepnji da sve prođe kako treba, o poverenju sa kojim se osluškuje svaka reč lekara.

A onda pojedini lekari odluče da na osnovu čistih nagađanja trudnicama ne savetuju vakcinaciju protiv virusa koji je zaustavio svet i dosad ubio više od četiri i po miliona ljudi.

Pojedini lekari odluče da ne veruju u nauku koja im je životni poziv.

Pojedini lekari odluče da se ogluše o savete svake eminentnije zdravstvene institucije u svetu.

Pojedini lekari odluče da izdaju svoje kolege, sistem kojem pripadaju, zdrav razum.

Kada na takvo ponašanje dodate blage mere koje trenutno vladaju i čije sprovođenje niko ne kontorliše dobijate ono što je infektolog prof. dr Dragan Delić skoro opisao kao „tragediju epskih razmera čijih posledica još uvek nismo svesni“.

Čitam o istraživanjima Nacionalne zdravstvene službe u Britaniji koja apeluje na obavezno vakcinisanje trudnica jer čine čak 20 odsto najugroženijih bolesnika od kovida.

Tamo je svaka peta osoba na respiratoru trudnica, a od svih zaraženih trudnica čak 97 odsto njih je nevakcinisano.

Britanski stručnjaci upozoravaju da aktuelni soj virusa posebno napada trudnice.

Srpski stručnjaci su sa njima saglasni. Podsećaju da su sva velika svetska udruženja akušera i najveći autoriteti iz domena akušerstva u potpunosti saglasni da je vakcinacija najbolji način zaštite trudnica od kovida. Ističu da su trudnice u čak 70 odsto većem riziku od fatalnog ishoda. Ističu, apeluju, ali teško da ih iko čuje.

Osećaj nemoći me razdire. Da ga ikako ublažim delim svoje zgražavanje aktuelnom situacijom na društvenim mrežama.

Javlja se trudnica koja je vakcinisana i kod koje je sve sjajno prošlo. Javlja se još jedna. I još jedna. Javlja se na desetine njih.

Poruke zapravo stižu i u momentu dok pišem ovaj tekst. Delim ih dalje sa nadom da će makar neka od njih umiriti druge uplašene trudnice koje su potpuno sluđene kontradiktornim zaključcima svojih lekara.

Pišu mi o tome kako su vraćane sa punktova za vakcinaciju bez ikakvog valjanog argumenta sem ponovo istih onih nagađanja.

Javljaju mi kako su se dovijale krijući stomak ili lažući da nisu trudne samo kako bi bile vakcinisane.

Javljaju mi kako su im lekari specijalisti potvrdili da bi bilo najbolje da se vakcinišu, a kako su ih sestre u domovima zdravlja ubeđivale da to ne rade.

Neretko bi njihovu odluku glasno komentarisale čudeći se „šta rade svom detetu“.

Javljaju mi se žene koje su i po pet puta odbijane za vakcinaciju iako su imale uredni nalaz ginekologa.

Isto se dešavalo i sa dojiljama koje su na kraju takođe bile primoravane da ne prijave da doje bebu samo kako bi zaštitile sebe i dete.

Tek u ovom momentu shvatam nivo konfuzije koji vlada među onima koji nemaju ili ne znaju za način da sebe bolje informišu.

Prepušteni su problematičnim medijima i ništa boljim pojedincima.

Otud ne čudi što uz one prethodne poruke stižu i one u maniru „A što ne napišeš koliko je trudnica umrlo, a bile su vakcinisane?“.

I ma koliko da imam razumevanja za manjak informacija, ne mogu a da se ne posramim pred rečima koje čitam. Sramim se pred spoznajom da ima ljudi kojima očigledno devet mrtvih trudnih ili tek porođenih žena ne predstavlja problem.

Problem je apel za vakcinaciju jer „hej, koliko je mrtvih a vakcinisanih trudnica?“. Nijedna. Eto vam ga odgovor. Nijedna trudnica koja je preminula nije bila vakcinisana.

Hoće li vam sada makar malo biti žao zbog ovih koje jesu preminule ili ćete nastaviti da sejete svoju antivaksersku propagandu zanemarujući broj žrtava do kojih ista dovodi?

U grupu pitanja pred kojima sam se posramila na tuđ račun bilo je i ono: „Što se ti toliko boriš za vakcinaciju? Kakva je tvoja korist od nje?“.

Sva tuga ovog društva slila se u ta dva pitanja. Jedino nas korist pokreće. Jedino nju razumemo. Pa jedino kroz nju analiziramo i tuđe postupke.

Da spomeneš empatiju, kolektivno dobro, osećaj odgovornosti gledali bi belo i bili ubeđeni da lažeš. Da ne pričamo o veri u nauku i istinske stručnjake.

Kada nam se sve ovo desilo? To pitanje sebi ovih dana neprekidno postavljam.

Kada smo postali gluvi i nemi za tuđu bol?

Za tuđu patnju?

Za smrt.

Kada smo odlučili da zanemarimo sve razumno, racionalno, naučno potvrđeno i preporučeno?

Kada smo postali oličenje neznanja i arogancije da se tim neznanjem razmećemo?

Dugo sam verovala da su negativne karakteristike koje su pripisivane mentalitetu mog naroda samo sijaset predrasuda i stereotipa.

Više nisam sigurna da verujem da su samo to. Bojim se da prvi put verujem da su istina.

https://www.danas.rs/kolumna/branislava-antovic-aleksic/ko-je-izneverio-trudnice/

Edited by erwin
  • Like 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyber said:

To sto ima u Srbiji, pa to nema nigde drugde. Kad su u tzv. razvijenim zemljama delili vakcine na kasicicu unapred ustanovljenim grupama, pa kad stignes na red i to ne da biras koju ti hoces nego dobijes onu koju imaju, u Srbiji su sve vakcine bile na izvolte kao na svedskom stolu: ko god je hteo mogao je da se vakcinise kojom hoce, po licnom nahodjenju. Kad se samo setim kako se na ovom tredu probiralo, pa premisljalo, pa se zvakalo koja manje ili vise pecka kad je primis i tako ti luksuzni problemi. A tek kad se setim kako je Kuca ponosno castila i strane drzavljane - ima se, moze se! - pa se i to za pojas zadenulo. 

 

I sta bi? Uz svo to obilje ipak smo se samoinicijativno sveli na svoju pravu meru i nivo (tik uz razne Hondurase). Necuvena neodgovornost i samodestruktivnost!

 

 

 

Tako je to kad smo onda uzimali u postotak samo vakcinisane 18+ a sad se uzimaju od 0+ pa od 70% vakcinisanih ispade sa je vakcinisano 30%

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Obična rulja, a ne društvo. Plus, garantovano je manja razlika u IQ između tih degena i šimpanze, nego što je razlika između njih i nekog normalnog čoveka. Ne vidim zbog čega bi neko hteo sa takvima da ima bilo kakve veze u vezi bilo čega. Oni su remetilački faktor. Smetaju. Nikad to nije ni znalo kako da se ponaša u vezi bilo čega što je ozbiljno. Bilo šta da je u pitanju. Teški bolesnici. Umni.

Ne znam jesi ukačio, ali Njegova svetlost Vučić je zahvalio pripadnicima žandarmerije što čuvaju vrednosti ovog društva, oni mu uzvratili prigodnom pesmom.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Cyber said:

To sto ima u Srbiji, pa to nema nigde drugde. Kad su u tzv. razvijenim zemljama delili vakcine na kasicicu unapred ustanovljenim grupama, pa kad stignes na red i to ne da biras koju ti hoces nego dobijes onu koju imaju, u Srbiji su sve vakcine bile na izvolte kao na svedskom stolu: ko god je hteo mogao je da se vakcinise kojom hoce, po licnom nahodjenju. Kad se samo setim kako se na ovom tredu probiralo, pa premisljalo, pa se zvakalo koja manje ili vise pecka kad je primis i tako ti luksuzni problemi. A tek kad se setim kako je Kuca ponosno castila i strane drzavljane - ima se, moze se! - pa se i to za pojas zadenulo. 

 

I sta bi? Uz svo to obilje ipak smo se samoinicijativno sveli na svoju pravu meru i nivo (tik uz razne Hondurase). Necuvena neodgovornost i samodestruktivnost!

 

 

 

 

Ne znam zašto, ali pade mi na pamet jedna izreka o biserima i svinjama. Doduše, za svinje je dokazano da su pametne.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, erwin said:

 

5000 AUD = 3185 EUR

Dramatizacija bez potrebe, uz ličnu promociju. Jednostavnije bi bilo - obavezna vakcinacija za sve osim spomenutih izuzetaka, ali hej, TV minuti su TV minuti, pa kreneš da nabrajaš 🙂

I dalje mi je nejasno zašto države, a pri tom mislim na ozbiljne države ne late tako jednostavnog recepta ali to je druga tema u odnosu na ovo šta sam hteo...
Sa velikim zanimanjem pratim Australiju, oni su ljudi u svom posebnom filmu, kad tad doći će do željenog cilja, 70% vakcinisanih i onda će da bude posebno interesantno pratiti medije, hvala @Darko na odličnom izboru. 
Taj neminovni tvist u narativu će biti školski primer.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Prijatelj Mitar said:

 

Oce, sisarke, narocito ovo napisano na kraju. Eno ga, kolega Rus iz jedne BG skole ode Bogu na istinu, 76to godiste.

 

Rodjeni sedamdesetih su u najvecem skrpcu - ne hvali se zdravljem pred generacijom Z, i ne glumi junacinu pred rodjenim 60tih i 50tih - e to su stvarno bile celicne generacije. Ovo posle, ukljucujuci i vas, iz njihove perspektive su sve - mekusci. Dzaba gicanje.

 

P.S. Ne znam koja je poenta ovih pausalnih ocena iznetim u prvom delu posta, sem da nisam siguran da se sedamdesetih sapun trosio vise nego sto se trosi danas. Plus sto ni sve nas rodjene 80tih i 90tih takodje niko nije pitao dal hocemo ili necemo da se vakcinisemo, pa ne vidim da se bilo ko junaci. 

 

Bolje daj po jedan spricer da roknemo, nemo si zamerljiv tolko 🙂

Prijatelju Mitre nismo ti mi rodjeni 50tih i 60tih  neki reper .I ovi umiru kao snoplje. Na zalost mnogo ih znam. Osnovno je genetika i pamet sta da se radi u teskim trenucima. Veliki pozdrav iz Norveske i puno zdravlja tebi i tvojima zelim.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, urosg3 said:

i šezdeset i neke druže @Kronostime 🙂
 

Sve nas baca na zacelje moja babatetka, 1937 godiste: nije antivakser ali nece vakcinu, svake nedelje je u crkvi na full liturgiji, cca 3 h sa sve horskim pevanjem,   posle koje se pricecuje sa ostalim "stadom". Posti na vodi 300 od 365 dana i zdrava je kao dren, kuc, kuc, kuc..obozavam je....:23:

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pletilja said:

Sve nas baca na zacelje moja babatetka, 1937 godiste: nije antivakser ali nece vakcinu, svake nedelje je u crkvi na full liturgiji, cca 3 h sa sve horskim pevanjem,   posle koje se pricecuje sa ostalim "stadom". Posti na vodi 300 od 365 dana i zdrava je kao dren, kuc, kuc, kuc..obozavam je....:23:

 

Inače po staračkim domovima, od kada je đeneralu vojske narađeno da "muva ne sme da uleti" u domove, i da postavi patrole sa dugim cevima u cilju odbrane od virusa, korisnici domova su u zatvoru.
Zahvaljujući izvesnom Dušanu iz Ministarstva dobili smo statistiku koja kaže da ukupno 22% korisnika koji su taj dan saznali na TV-u da su u zatvoru u domu, nije dočekalo slobodu.
Njima je ta "muva koja ne sme uleti" doživotna robija.
Tačno 22% and counting...
Oni se i dalje na temu lične slobode ništa ne pitaju, njihova robija je bez presude, bez prava na žalbu, bez prava da izađu. I bez ikakve reakcije javnosti, ko im je kriv kad su stari.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...