Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, djura.net said:

@wwww

Kosovo 46% (35%)

 

Jx17KWz.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=People+vaccinated&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=OWID_KOS~SRB

 

l2bf72k.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=People+fully+vaccinated&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=OWID_KOS~SRB

 

37 minutes ago, wwww said:

Vidim da je BIH na 22%. E sad, da li su Srbi (a mozda i ostali) iz BIH dolazili u Srbiju na vkcinaciju?

 

Jesu, pretežno Srbi iz BiH, ali i ostali odatle, kao i Crnogorci i Makedonci.

 

Stranih državljana bez boravka u Srbiji je primilo oko 160.000 prvu, oko 143.000 drugu i oko 2700 treću dozu.

Edited by erwin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sto bi rekli:"I don't want to rain on your parade", ali tesko cemo  na zelenu granu

 

Hvalila ja Holandjane, visoka stopa vakcinacije, od 25. septembra popustili mere (ostale maske u javnom prevozu, testiranja za ulazak u restorane, etc...), ukinuli i distancu od 1.5 m, kad ono:

 

https://nltimes.nl/2021/10/12/dutch-coronavirus-situation-deteriorating-48-rise-infections-sharp-jump-hospitalizations

 

"Situacija u Holandiji sa koronavirusom se pogoršava sa porastom infekcija od 48%; Oštar skok u hospitalizacijama


Broj novih infekcija koronavirusom u Holandiji ove nedelje porastao je za skoro polovinu. U poslednjih sedam dana registrovano je 17.832 pozitivna testa, u poređenju sa 12.016 nedelju dana ranije. To je povećanje od više od 48 odsto. Epidemija je sada na najvišem nivou od kraja avgusta.

 

 

Broj pozitivnih testova se povećavao u svakoj starosnoj grupi. Virus je prošle sedmice pronađen u 1.434 djece u dobi od 5 do 9 godina. To je 55 odsto više nego prethodne nedelje. Među 45- do 49-godišnjacima, broj novih infekcija porastao je za skoro 62 posto. Povećanje od gotovo 75 posto utvrđeno je među ljudima u sedamdesetima. Došlo je do skoka od skoro 80 odsto među populacijom starijom od 90 godina, ali je ukupan broj ostao prilično mali.

Brzo se povećava i broj prijema u bolnicu. Podaci iz kancelarije za koordinaciju pacijenata LCPS pokazali su 46 % porasta hospitalizacija zbog Covid-19."

 

:(

 

  • Like 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

^

 

Holandija je na 68% potpuno vakcinisanih i još 7% delimično vakcinisanih. Nisu uveli vakcinisanje trećom dozom.

 

Nema zelene grane sa deltom, osim sa kineskim merama i masovnim testiranjem.

 

Zaraziće se svi nevakcinisani i poneki vakcinisani, najviše što može jeste da se broj hospitalizacija drži pod kontrolom i povremeno uvode epidemiološke mere ako izgleda da to neće biti slučaj.

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, erwin said:

Holandija je na 68% potpuno vakcinisanih i još 7% delimično vakcinisanih. Nisu uveli vakcinisanje trećom dozom.

 

I preuranili s popustanjem mera

 

Inace, oni su jos pre ukidanja vecine mera pisali da im je preko 72 % eligible populacije potpuno vakcinisano - otkud sad 68 %?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

Yep, ne osecam nista, probao sam sve parfeme u kuci 🙂


e dođavola viči ako treba nešto, dok ti zavidim što se uspeo da dremneš. meni isto smor dan baš bzvz. Ništa znaš šta ti je činiti u 3 AM ili 4 AM 😉

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, erwin said:

Kad se kaže 68% populacije, misli se na celu populaciju (osim kod naših političara politikanata šibicara). Kad nije reč o celoj populaciji, onda to treba jasno naglasiti.

 

https://coronadashboard.government.nl/landelijk/vaccinaties

 

Vaccination coverage

12 years and older

Turnout 1st dose

84.4%

Percentage of people aged 12 and over (born in 2009 or earlier or earlier) who have had at least one vaccine dose against COVID-19.

Fully vaccinated

80.5%

Percentage of people aged 12 and over (born in 2009 or earlier or earlier) who have been fully vaccinated against COVID-19.

 

NL je prilicno dobra sto se tice onih koji su eligible za vakcinu. Sad tek krecu s pozivima za trecu dozu

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Sunshine State said:

Sto bi rekli:"I don't want to rain on your parade", ali tesko cemo  na zelenu granu

 

Hvalila ja Holandjane, visoka stopa vakcinacije, od 25. septembra popustili mere (ostale maske u javnom prevozu, testiranja za ulazak u restorane, etc...), ukinuli i distancu od 1.5 m, kad ono:

 

https://nltimes.nl/2021/10/12/dutch-coronavirus-situation-deteriorating-48-rise-infections-sharp-jump-hospitalizations

 

"Situacija u Holandiji sa koronavirusom se pogoršava sa porastom infekcija od 48%; Oštar skok u hospitalizacijama


Broj novih infekcija koronavirusom u Holandiji ove nedelje porastao je za skoro polovinu. U poslednjih sedam dana registrovano je 17.832 pozitivna testa, u poređenju sa 12.016 nedelju dana ranije. To je povećanje od više od 48 odsto. Epidemija je sada na najvišem nivou od kraja avgusta.

 

 

Broj pozitivnih testova se povećavao u svakoj starosnoj grupi. Virus je prošle sedmice pronađen u 1.434 djece u dobi od 5 do 9 godina. To je 55 odsto više nego prethodne nedelje. Među 45- do 49-godišnjacima, broj novih infekcija porastao je za skoro 62 posto. Povećanje od gotovo 75 posto utvrđeno je među ljudima u sedamdesetima. Došlo je do skoka od skoro 80 odsto među populacijom starijom od 90 godina, ali je ukupan broj ostao prilično mali.

Brzo se povećava i broj prijema u bolnicu. Podaci iz kancelarije za koordinaciju pacijenata LCPS pokazali su 46 % porasta hospitalizacija zbog Covid-19."

 

😞

 

imas neku informaciju o starosnoj strukturi vakcinisanih, kao i o starosnoj strukturi sada inficiranih?

ovo povecanje zarazenih medju starijima moze biti posledica "popustanja" dejstva vakcina, kod nas takodje primeceno.

a povecano zarazavanje moze biti posledica zarazavanje dece i omladine (skole). rece da prakticno ni nema mera, pretpostavljam da su se deca/srednjoskolci vratili regularnom rezimu u skolama, bez maski i slicno.

 

sad vidim da na ovom gore linku ima starosna struktura vakcinisanih. odlican je sajt, bas ima sasvim finih informacija.

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Sunshine State said:

Sto bi rekli:"I don't want to rain on your parade", ali tesko cemo  na zelenu granu

 

Hvalila ja Holandjane, visoka stopa vakcinacije, od 25. septembra popustili mere (ostale maske u javnom prevozu, testiranja za ulazak u restorane, etc...), ukinuli i distancu od 1.5 m, kad ono:

 

https://nltimes.nl/2021/10/12/dutch-coronavirus-situation-deteriorating-48-rise-infections-sharp-jump-hospitalizations

 

"Situacija u Holandiji sa koronavirusom se pogoršava sa porastom infekcija od 48%; Oštar skok u hospitalizacijama


Broj novih infekcija koronavirusom u Holandiji ove nedelje porastao je za skoro polovinu. U poslednjih sedam dana registrovano je 17.832 pozitivna testa, u poređenju sa 12.016 nedelju dana ranije. To je povećanje od više od 48 odsto. Epidemija je sada na najvišem nivou od kraja avgusta.

 

 

Broj pozitivnih testova se povećavao u svakoj starosnoj grupi. Virus je prošle sedmice pronađen u 1.434 djece u dobi od 5 do 9 godina. To je 55 odsto više nego prethodne nedelje. Među 45- do 49-godišnjacima, broj novih infekcija porastao je za skoro 62 posto. Povećanje od gotovo 75 posto utvrđeno je među ljudima u sedamdesetima. Došlo je do skoka od skoro 80 odsto među populacijom starijom od 90 godina, ali je ukupan broj ostao prilično mali.

Brzo se povećava i broj prijema u bolnicu. Podaci iz kancelarije za koordinaciju pacijenata LCPS pokazali su 46 % porasta hospitalizacija zbog Covid-19."

 

😞

 

Ne vakcinisani ?, predpostavljam.

20 minutes ago, Sunshine State said:

 

https://coronadashboard.government.nl/landelijk/vaccinaties

 

Vaccination coverage

12 years and older

Turnout 1st dose

84.4%

Percentage of people aged 12 and over (born in 2009 or earlier or earlier) who have had at least one vaccine dose against COVID-19.

Fully vaccinated

80.5%

Percentage of people aged 12 and over (born in 2009 or earlier or earlier) who have been fully vaccinated against COVID-19.

 

NL je prilicno dobra sto se tice onih koji su eligible za vakcinu. Sad tek krecu s pozivima za trecu dozu

Znaci erwin iznosi lazne podatke. 🙂

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, urosg3 said:


e dođavola viči ako treba nešto, dok ti zavidim što se uspeo da dremneš. meni isto smor dan baš bzvz. Ništa znaš šta ti je činiti u 3 AM ili 4 AM 😉

 

Odradio antigen - pozitivan 🙂

 

Ici cu oko 5, da ne kazu "nocu primamo samo hitne" 🙂

  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Tomiprunet said:

Ne vakcinisani ?, predpostavljam.

Znaci erwin iznosi lazne podatke. 🙂

 

Ne iznosi, vec je njegova brojka % od ukupnog stanovnistva, a ovo na sajtu su % za one iznad 12 godina

 

Znaci, jos uvek je znacajan broj nevakcinisanih, dolazi jesen/ljudi su vise unutra, ukinute su skoro sve mere, vremenska distanca od pocetka vakcinacije se povecava....

 

Kao sto napisah, kad sam u septembru stigla u NL, bila sam jedina (bukvalno) koja je u prodavnicama/zatvorenim prostorima nosila masku, cak me podsecali da ne mora vise da se nosi 

2 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

 

Odradio antigen - pozitivan 🙂

 

Ici cu oko 5, da ne kazu "nocu primamo samo hitne" 🙂

 

E jebemu misa 😞

 

Hajd' kad si vec bio baksuz da budes pozitivan, zelim ti da ti prodje kao meni - uz gubitak mirisa nedelju dana i to je to!

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

na ovom linku gore, koji je @Sunshine State dala, ima jedan lep interaktivni dijagramcic koji pokazuje situaciju s inficiranima npr. u poslednjih 5 sedmica.

najveci porast je medju 10-19 godina starima, pa onda medju 20-39 godina, pa 40-49 godina, pa medju decom 0-9 godina.

 

kad se pogleda starosna struktura vakcinisanih:

12-17 godina: 59% bar 1 dozu (59% obe)

18-30: 69% (67%)

31-40: 73% (70%)

41-50: 82% (80%)

 

dakle, kombinacija pokretljivosti i vakcinisanosti za pojedine starosne grupe.

 

hospitalizacije su "poredjane" po starosti: sto si stariji veca verovatnoca da se zaglavi u bolnici.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Ne iznosi, vec je njegova brojka % od ukupnog stanovnistva, a ovo na sajtu su % za one iznad 12 godina

 

Znaci, jos uvek je znacajan broj nevakcinisanih, dolazi jesen/ljudi su vise unutra, ukinute su skoro sve mere, vremenska distanca od pocetka vakcinacije se povecava....

 

Kao sto napisah, kad sam u septembru stigla u NL, bila sam jedina (bukvalno) koja je u prodavnicama/zatvorenim prostorima nosila masku, cak me podsecali da ne mora vise da se nosi 

Pa onda nek se dogovore od koliko do koliko godina je vakcina obavezna. Razumes? ne mozes racunati celu populaciju ako nisu svi podlozni vakcini. 

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ne iznosi, vec je njegova brojka % od ukupnog stanovnistva, a ovo na sajtu su % za one iznad 12 godina

 

Znaci, jos uvek je znacajan broj nevakcinisanih, dolazi jesen/ljudi su vise unutra, ukinute su skoro sve mere, vremenska distanca od pocetka vakcinacije se povecava....

 

Kao sto napisah, kad sam u septembru stigla u NL, bila sam jedina (bukvalno) koja je u prodavnicama/zatvorenim prostorima nosila masku, cak me podsecali da ne mora vise da se nosi 

 

Za iole ozbiljniji zaključak treba vremena, NL je dugo na ovom platou. Ono što imamo kao pouzdan podatak je procenat eligible stanovništva i to je u redu da imamo zaključak jer je pređen zacrtani Milestone.
Može sasvim da se pokaže da je predviđeni milestone nizak, loše procenjen.

Link to comment
Share on other sites

Evo da se prijavim i ja.

 

Juče ujutru kinuo par puta baš jako, osećao baš blago grbanje u grlu. Kako je odmicao dan osećao se pomalo umorno i kao pritisak neki u sinusima. Uveče se baš osećao bolesno, mada bez temperature.

 

Jutros se probudiuo full bolestan, temperatura išla do 37.7, antigenstki pozitivan. Primio Fajzer pre nešto više od mesec dana, posle dve doze Sinofarma.

 

Danas oko pola 3 popio dva panadola, od 4 pa do sad nemam više temperaturu i generalno se ne osećam nešto posebno loše. Kao klasična prehlada. Videćemo kako će dalje da se razvija situacija.

 

Inače moja mama pre 3 nedelje dobila pozitivan rezultat, prošla sa dan i po temperature, osećala se kilavo nekih nedelju dana. Zarazila se dan pre nego što je htela da ode da primi treću dozu. Ćale bio sa njom u stanu, nije se ni zarazio na kraju, dve doze Fajzer.

 

Ja se fakat već duže vremena uopšte ne pazim, sigurno sam bio i ranije izložen virusu, ali eto do sad se nisam zarazio. Tkd čuvajte se ljudi, čak ni buster doza ne garantuje ništa, ali nadam se da će sve brzo da prođe.

 

Da li je neko prolazio možda pored kovid ambulante na Zvezdari, da znam šta da očekujem. Razmišljam da vidim kako će mi biti sutra pa da vidim da li da idem ili ne, ako se osećam dobro možda mi je bolje samo da uradim laboratoriju privatno. Moju mamu su samo prvi put poslušali, ostalo sve su joj prepisivali šta da pije na osnovu rezultata krvi.

  • Tuzno 12
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, nemanjaol said:

Evo da se prijavim i ja.

 

Juče ujutru kinuo par puta baš jako, osećao baš blago grbanje u grlu. Kako je odmicao dan osećao se pomalo umorno i kao pritisak neki u sinusima. Uveče se baš osećao bolesno, mada bez temperature.

 

Jutros se probudiuo full bolestan, temperatura išla do 37.7, antigenstki pozitivan. Primio Fajzer pre nešto više od mesec dana, posle dve doze Sinofarma.

 

Danas oko pola 3 popio dva panadola, od 4 pa do sad nemam više temperaturu i generalno se ne osećam nešto posebno loše. Kao klasična prehlada. Videćemo kako će dalje da se razvija situacija.

 

Inače moja mama pre 3 nedelje dobila pozitivan rezultat, prošla sa dan i po temperature, osećala se kilavo nekih nedelju dana. Zarazila se dan pre nego što je htela da ode da primi treću dozu. Ćale bio sa njom u stanu, nije se ni zarazio na kraju, dve doze Fajzer.

 

Ja se fakat već duže vremena uopšte ne pazim, sigurno sam bio i ranije izložen virusu, ali eto do sad se nisam zarazio. Tkd čuvajte se ljudi, čak ni buster doza ne garantuje ništa, ali nadam se da će sve brzo da prođe.

 

Da li je neko prolazio možda pored kovid ambulante na Zvezdari, da znam šta da očekujem. Razmišljam da vidim kako će mi biti sutra pa da vidim da li da idem ili ne, ako se osećam dobro možda mi je bolje samo da uradim laboratoriju privatno. Moju mamu su samo prvi put poslušali, ostalo sve su joj prepisivali šta da pije na osnovu rezultata krvi.

Uf baš bedak... Nisam prolazio pored Zvezdare ali u V Stepe je dosta gužva bila oko pola sedam večeras. Prolazio sam i pored Beolaba na Slaviji i tamo je gužva, ne doduše kao u ambulanti ali ima dosta ljudi tako da ni tu ne gine čekanje. 
Javi ako treba bilo šta.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nemanjaol said:

Evo da se prijavim i ja.

 

Juče ujutru kinuo par puta baš jako, osećao baš blago grbanje u grlu. Kako je odmicao dan osećao se pomalo umorno i kao pritisak neki u sinusima. Uveče se baš osećao bolesno, mada bez temperature.

 

Jutros se probudiuo full bolestan, temperatura išla do 37.7, antigenstki pozitivan. Primio Fajzer pre nešto više od mesec dana, posle dve doze Sinofarma.

 

Danas oko pola 3 popio dva panadola, od 4 pa do sad nemam više temperaturu i generalno se ne osećam nešto posebno loše. Kao klasična prehlada. Videćemo kako će dalje da se razvija situacija.

 

Inače moja mama pre 3 nedelje dobila pozitivan rezultat, prošla sa dan i po temperature, osećala se kilavo nekih nedelju dana. Zarazila se dan pre nego što je htela da ode da primi treću dozu. Ćale bio sa njom u stanu, nije se ni zarazio na kraju, dve doze Fajzer.

 

Ja se fakat već duže vremena uopšte ne pazim, sigurno sam bio i ranije izložen virusu, ali eto do sad se nisam zarazio. Tkd čuvajte se ljudi, čak ni buster doza ne garantuje ništa, ali nadam se da će sve brzo da prođe.

 

Da li je neko prolazio možda pored kovid ambulante na Zvezdari, da znam šta da očekujem. Razmišljam da vidim kako će mi biti sutra pa da vidim da li da idem ili ne, ako se osećam dobro možda mi je bolje samo da uradim laboratoriju privatno. Moju mamu su samo prvi put poslušali, ostalo sve su joj prepisivali šta da pije na osnovu rezultata krvi.

 

Gospodja i ja ne znamo gde smo se zarazili jer smo se bas pazili i nismo ulazili u zatvoreni prostor bez maske. Ili nam je cerkica donela iz vrtica (jer je imala laringitis i temperaturu nekoliko dana pre nego sto su kod nas krenuli simptomi), ili je Gospodja zakacila dok je vodila na kontrolne preglede. No sad i ne vredi razmisljati o tome.

 

Kod nas nije prisutna temperatura, samo suvi kasalj (neki iz grla, kao da tu imam kost zaglavljenu pa ne mogu da iskasljem) i gubitak cula mirisa. Malo mi i curka nos, ali nisam zapusen, disem slobodno. S obzirom da sam u petak ujutru isao na pcr, dobio sam neku terapiju predostroznosti koju uzimam (1000mg vitamina C, 20 kapi Vigantola, cink+selen, probiotik i aspirin 100mg).

Drugu dozu Sinofarma dobio sam pre 7 meseci, Gospodja pre 6 i po. Inace ja 34 godine (jos malo!), ona 32.

 

Ako ti ambulanta radi 0-24h, slobodno idi nekad nocu kad nema ljudi.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...