Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, DJ_Vasa said:

Imam pitanje za one koji su primili treću dozu. Meni ona po kalendaru sledi ove nedelje, pa me zanima da li je po isteku 180 dana dovoljno da odem i zavrnem rukav ili moram da čekam poziv.

Moj primer iz Subotice: nisam ni dobio sms. Proslo 6 meseci, ja po vakcinu. Trecu. Posle 2 cajneza hocu onu rajfajzen. Petak podne. Ja sam sa 4 medicinske sestrice (sto bi u bilo kom drugom slucaju bilo ok ...) i kazu sledece: imamo fajzer ali morate sacekati jos 5oro da mozemo otvoriti bocicu... cekao sam 2 sata dok se nismo skupili nas 6!!! Jedino mesto u gradu!!! 
 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, zoe Bg said:

6930/23660/53

 

Na respiratoru 269

 

U bolnicama 6591



Kao pao procenat malo, nesto ispod 30%, ali opet 7000 je 7000. Ogromna je to brojka na trenutno stanje u kome se nalazimo. 
Na kraju ce se ispostaviti da ce ovo oduzavanje epidemije skuplje da nas kosta nego da je buknulo i napravilo haos u pocetku. Ne kazem da smo trebali put Svedjana, ali ovome se ne vidi kraj, a tek ce na naplatu da krene zanemarivanje ostalih pacijenata koji zbog korone nisu mogli da se lece adekvatno. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

gledam sad koje zemlje su koliko ljudi vakcinisale, pa imamo zemlje juzne Evrope:

Portugal - 88% 1 doza (86% obe)

Spanija - 81% (79%)

Italija - 76% (69%)

Francuska - 75% (67%)

Malta - 82% (82%)

 

Grcka - 63% (60%)

Turska - 64% (55%)

 

Srbija - 44% (42%)

 

zemlje juzne Amerike:

Cile - 83% (74%)

Urugvaj - 79% (75%)

Argentina - 66% (52%)

Ekvador - 65% (56%)

Brrazil - 72% (47%)

Peru - 50% (38%)

 

srednja Amerika

Meksiko - 51% (37%) (znam da oni primaju i Sputnik, a zavise od kolicine isporucenih vakcina)

Panama - 67% (53%)

Kostarika - 68% (45%)

Salvador - 64% (55%)

Dominikanska Republika - 56% (45%)

 

Belize - 49% (36%)

Honduras - 33% (25%)

 

dakle, i zemlje "juga", i latino zemlje, i siromasne zemlje i Turska - svi se vakcinisu, samo Srbi znaju bolje (i Rumuni/Bugari)

  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Tomiprunet said:

Pa sad, taj ko ne zeli da se vakcinise nece ni ici u muzeje, kna koncerte, u bioskope. U Fr u pocetku pandemije su pustena u rad dva tri kulturna kanala, pa pustaju video iz muzeja, pa onda koncerte, i tako. Kad je mogao tv onda zamenuti ta mesta, moze i sada. 

 

Može u pećinu.

 

3 hours ago, Tomiprunet said:

Potpuno jasno pise da je jedan od razloga obavezna vakcinacija drzavnih sluzbenika.

 

Jos jedno pitanje, ali molim smisljene odgovore ako neko zeli da odgovori. 

Prosle zime nije bilo pandemije gripe jer je korona virus vladao, i unistio je virus gripe. Zato nije bilo slucajeva gripe.

Ove godine se evo sad vec izjavljuje u medijima da ce biti opasno zbog virusa gripe i virusa korone, pa jos ako se ukrste , bit ce belaja.....

Kako je moguce da prosle zime dok jos nisu bile vakcine za covid, da virus korona potisne virus gripa, i to vuhanski soj korone, i da to bude razlog zasto niko nije obolio od gripe. Dok ove godine imamo vakcine, imamo mnogo jaci soj delta soj, i sad ce biti virusa gripe koji preti da se ukrsti sa virusom koroone, tj delta sojem? Kako to? 

 

Grip ubile zle maske i socijalna distanca :classic_sad:

4 minutes ago, Ridji said:



Kao pao procenat malo, nesto ispod 30%, ali opet 7000 je 7000. Ogromna je to brojka na trenutno stanje u kome se nalazimo. 
Na kraju ce se ispostaviti da ce ovo oduzavanje epidemije skuplje da nas kosta nego da je buknulo i napravilo haos u pocetku. Ne kazem da smo trebali put Svedjana, ali ovome se ne vidi kraj, a tek ce na naplatu da krene zanemarivanje ostalih pacijenata koji zbog korone nisu mogli da se lece adekvatno. 

 

Pazi ovako; od ovih što su zaglavili bolnicu, najmanje 20% vuče doživotne posledice korone i DOŽIVOTNO će biti na teretu zdravstvenog.

 

Mi već u ovom trenutku imamo znači minimum minimuma 50K NOVIH bolesnika na teretu socijalnog i zdravstvenog sistema.

 

Ima li negde u stvari podatak koliko je od početka epidemije ljudi zaglavilo u bolnicu zbog kovida?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, wwww said:

gledam sad koje zemlje su koliko ljudi vakcinisale, pa imamo zemlje juzne Evrope:

Portugal - 88% 1 doza (86% obe)

Spanija - 81% (79%)

Italija - 76% (69%)

Francuska - 75% (67%)

Malta - 82% (82%)

 

Grcka - 63% (60%)

Turska - 64% (55%)

 

Srbija - 44% (42%)

 

zemlje juzne Amerike:

Cile - 83% (74%)

Urugvaj - 79% (75%)

Argentina - 66% (52%)

Ekvador - 65% (56%)

Brrazil - 72% (47%)

Peru - 50% (38%)

 

srednja Amerika

Meksiko - 51% (37%) (znam da oni primaju i Sputnik, a zavise od kolicine isporucenih vakcina)

Panama - 67% (53%)

Kostarika - 68% (45%)

Salvador - 64% (55%)

Dominikanska Republika - 56% (45%)

 

Belize - 49% (36%)

Honduras - 33% (25%)

 

dakle, i zemlje "juga", i latino zemlje, i siromasne zemlje i Turska - svi se vakcinisu, samo Srbi znaju bolje (i Rumuni/Bugari)


Na kraju, kada se citava Evropa bude izvakcinisala ogradiće nas žicom, da ne možemo dalje od Bosne i Makedonije da odemo. Što možda ne bi ni bilo loše...

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Mthomy said:

Moj primer iz Subotice: nisam ni dobio sms. Proslo 6 meseci, ja po vakcinu. Trecu. Posle 2 cajneza hocu onu rajfajzen. Petak podne. Ja sam sa 4 medicinske sestrice (sto bi u bilo kom drugom slucaju bilo ok ...) i kazu sledece: imamo fajzer ali morate sacekati jos 5oro da mozemo otvoriti bocicu... cekao sam 2 sata dok se nismo skupili nas 6!!! Jedino mesto u gradu!!! 
 

 

Znaci bilo vas sestoro sa 4 medicinske sestre. Najs.

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

"kad sam vec tu", evo i zemlje bivseg istocnog bloka:

Rumunija - 32% (29%)

Bugarska - 20%

Moldavija - 20%

 

Madjarska - 61% (59%)

Ceska - 57% (56%)

Poljska - 53% (52%)

Slovacka - 45% (42%)

 

Rusija - 34% (31%)

Belorusija - 24% (17%)

Ukrajina - 18% (14%)

Kazahstan - 41% (36%)

Kirgistan - 13% (10%) - ovi mozda nemaju pristup vakcinama

Uzbekistan - 35% (15%)

Turkmenistan - stoji samo neki podatak o 71% vakcnisanih od 29.8. a prethodni podatak je o 0% u februaru - ko zna o cemu se radi

Tadzikistan - 25%

 

Litvanija - 66% (61%)

Estonija - 58% (54%)

Letonija - 52% (48%)

 

da sa baltickim zemljama ubacim i

Finsku - 75% (65%)

Svedsku - 71% (66%) - sa sve obustavljanjem davanja pojedinih vakcina

Norveska - 77% (68%)

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Ridji said:


Na kraju, kada se citava Evropa bude izvakcinisala ogradiće nas žicom, da ne možemo dalje od Bosne i Makedonije da odemo. Što možda ne bi ni bilo loše...

moci ce i do Rusije, Belorusije i ostalog sto je istocno.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wwww said:

Rusija - 34% (31%)

Belorusija - 24% (17%)

Ukrajina - 18% (14%)

Kazahstan - 41% (36%)

Kirgistan - 13% (10%) - ovi mozda nemaju pristup vakcinama

Uzbekistan - 35% (15%)

Turkmenistan - stoji samo neki podatak o 71% vakcnisanih od 29.8. a prethodni podatak je o 0% u februaru - ko zna o cemu se radi

Tadzikistan - 25%

 

Nismo slučajno Srbistan

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Znaci mi pravnoslavni narodi pametno zaobilazimo pokusaj da nas zli ostatak sveta eliminise :)))

 

Meni su stavljali kovanicu na mesto gde sam se vakcinisao i cudili kako nije ostao zalepljen pa mi stavljali 3-4 puta da se uvere. Da mi neko prica u NS da mu se to desilo, mislio bih da laze, ali posto se meni desilo...i to dve obrazovane osobe :))

 

Jbs i Covid...nasi problemi su dosta tezi..

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Torlakova vakcina protiv gripa samo za mlađe od 65. 
 

U ambilantama kragujevačkog Doma zdravlja danas je počela vakcinacija protiv sezonskog gripa za građane uzrasta od 18 do 65 godina, dok se u narednih dan, dva očekuje da stignu i vakcine za starije od 65 godina. 


Kako je za InfoKG izjavila PR Doma zdravlja Danijela Petrović, stiglo je 2.700 trovalentnih vakcina "Torvaksflu", koje su namenjene populaciji od 18 do 65 godina. U narednih dan, dva stići će i četvorovalentne vakcine "Vaxigrip" namenjene starijima od 65 godina. 
Vakcina protiv sezonskog gripa prima se nakon što se pacijent javi svom izabranom lekaru. 
Vакcinа prоtiv gripа mоžе sе primiti istоvrеmеnо sа vакcinоm prоtiv COVID-19, pri čеmu sе one dајu u rаzličitе ruke.
 


https://www.infokg.rs/info/pocela-vakcinacija-protiv-sezonskog-gripa-evo-da-li-se-moze-primiti-istovremeno-85210511afe7f1208dfd.html
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djura.net said:

@wwww
sve obilazis ko kisa oko Kragujevca... evo da ti pomognem

Kosovo 46% (35%)

 

oveca razlika izmedju onih koji su primili jednu i onih koji su primili drugu doze je dobar pokazatelj da je interesovanje za vakcinu jos uvek veliko i da ce broj vakcinisanih rasti.

 

IJU!!!! :classic_ohmy: Kosovo preteklo Srbiju! Kako li ce AV ovo da prezivi? Mada: Kosovo je srce Srbije. :wink2:

 

Elem, vidim da su oni imali bas los start, pa su negde od jula ubrzali i sad u oktobru takodje dolaze na plato (ali jos nisu toliko dugo na platou kao Srbija). Ne znam kako se kod njih kotiraju antivaxerske ideje.

Koja je situacija s Srbima s Kosova? Vakcinisu li se (na Kosovu ili dolaze za Srbiju)?

 

Inace, vidim da i Crna Gora ima postojan rast vakcinisanih, dosli do 40% onih s bar 1 dozom (mada je tu pitanje koliko Crnogoraca je primilo vakcinu u Srbiji).

 

Vidim da je BIH na 22%. E sad, da li su Srbi (a mozda i ostali) iz BIH dolazili u Srbiju na vakcinaciju? Postoji li razlika u stepenu prihvatanja vakcine izmedju 2 dela BIH, odnosno 3 naroda?

 

Koliko se secam Makedonci su dolazili u Srbiju na vakcinaciju (a oficijelno su na 38% vakcinisanih 1 dozom). Ima li tu razlike izmedju albanskog i makedonskog zivlja u prihvatanju vakcinacije?

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



 
Ne sporim da bismo imali mnogo vise, ali ovaj zakljucak bas bode oci tipa sad cemo da objasnimo zasto je Srbija najgora i nije najgora zbog ovoga, nego zbog onoga.
 
Najgora je prvenstveno zbog tog mentaliteta, i da, mnogo se razlikuje nas od severno-evropskog. Koji su razlozi doveli do toga je stvar za siroku diskusiju, ali ono sto je sigurno je da ova vlast i njeno ponasanje i u epidemiji i inace su samo cherry on top.
 
Oni su pojavni oblik problema koji imaju mnogo duboke korene i u krajnjoj liniji su vrlo tacno ogledalo drustva u proseku.


Slažem se. Uglavnom. Nema tog covid pasoša kojeg Srba ne bi falsifikovao i zajebo državu, a ni tog organa koji bi poštovanje istih nadzirao i kažnjavao. Ali da su mogli bar da pokušaju, mogli su, nego slađi su glasovi od ljudskih života.

Ali glavni problem je u ovom:


Jbs i Covid...nasi problemi su dosta tezi..


+1.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Znaci mi pravnoslavni narodi pametno zaobilazimo pokusaj da nas zli ostatak sveta eliminise :)))

 

Meni su stavljali kovanicu na mesto gde sam se vakcinisao i cudili kako nije ostao zalepljen pa mi stavljali 3-4 puta da se uvere. Da mi neko prica u NS da mu se to desilo, mislio bih da laze, ali posto se meni desilo...i to dve obrazovane osobe :))

 

Jbs i Covid...nasi problemi su dosta tezi..

 

Verovatno si se okupao pa ti nije bila lepljiva koza, pa im bilo cudno, jbg. 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...