Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@Tomiprunet, ništa ne fali Fajzer vakcini osim što je skupa i što, izgleda, radi 3-6 meseci, a onda mož' opet da se razboliš, znači mora na svakih X meseci da se uzima i onda radi: pogledaj na nekoj od prethodnih strana foruma, ima grafika.

 

AZ i ostale vektorske vakcine, laički ne znam da l' one mogu da se uzimaju kao buster doze, nakon što su iste uzete i kao prve dve, valjda postajemo imuni na te adenoviruse koji su "nosači". Ja je još nisam primio (adenovirusnu v.), mislim da sam se 100% rešio da će to da bude, ako bude potrebno, drugi buster.

Ako će ovde da pune Sputnjik, onda mi je to, najverovatnije izbor (mada bih i sad primio AZ, ali je nije bilo u ponudi početkom septembra).

 

Usput, zbog AZ vakcine su se Jevropa i UK baš mnogo posvađali, mislim da to što se tad desilo, još uvek nije diplomatski sređeno, ali su Britanci uspeli (manje više) svi da se imunizuju.

 

J&J je sličan ko Sputnjik i AZ. Mislim, ja stvarno ne znam koliko je moguće u ispitivanjima, dok se radi druga i treća faza testiranja, naći to fatalno neželjeno dejstvo (tromboze koje dovode do moždanog udara), ako se javlja 1-2 puta u 100K slučajeva. Mislim, osim Sputnjika (a možda i grešim), J&J i posebno AZ su mnogo jeftinije od Fajzera.

 

Čitam da je francuski Sanofi odustao od svoje mRNK vakcine, jer Fajzer i Moderna imaju veliku propagandno/iskustveno/tehničku prednost i da će da se posvete drugim vrstama vakcina.

 

Ako za jedan "talas" buster doze u Srbiji treba otprilike 2-3M vakcina pa puta 30 dolarčića, nije to mala cifra.

 

Mada je opet manja od tržišne vrednosti skoro zaplenjenih tone ipo kokaina, tkd je sve to vrlo relativno.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, shonke said:

 

 

.

 

 

 

Bez ljutnje, necu da ulazim u validnost teksta... ali www.mdpi.com je toliko gluposti do sad objavio , pa i antivakserskih govana, pa bi u principu bio pazljiv s tim izvorom..Osnovao ga je Shu Kun LI sa sedistem u Svajcarskoj, open access zurnal,  vezan je sa jos nekoliko sajtova ...

 

 

MDPI's business practices have resulted in significant growth but have attracted criticism, with controversies related to the quality of its peer reviews and accusations of subordination of academic functions to business interests.[10][11][12][13] The publisher's business model is based on establishing entirely open access broad-discipline journals, with fast processing times from submission to publication and article processing charges paid by the author.[3] MDPI was included on Jeffrey Beall's list of predatory open access publishing companies in 2014[12][14] but was removed in 2015 following a successful appeal[13] and applying pressure to Beall's employer.[15] In 2021 five MDPI journals were among the initial 13 journals included in the official Norwegian list of possibly predatory journals, known as level X;[16] the publisher of the list, the National Publication Committee of Norway, linked its creation specifically to the expressions of concern regarding MDPI.

 

.

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Britanci nude AZ kao treću dozu opciono samo onima koji su je već primili. U zvaničnom tekstu se kao busteri spominju samo Fajzer i Moderna, a AstraZeneka s ovim objašnjenjem samo u fusnoti. Očigledno smatraju da je nedovoljno dobra protiv delte.

 

Quote

 

Which vaccine you will be offered

You will be given a booster dose of either Pfizer or Moderna vaccine[footnote 1]. These vaccines have already been given to millions of people in the UK.

You will be offered the right vaccine for you which may be the same or different from the vaccines that you had before.

 

1 AstraZeneca may be an option if this is the vaccine that you had for the first 2 doses

 

https://www.gov.uk/government/publications/covid-19-vaccination-booster-dose-resources/covid-19-vaccination-a-guide-to-booster-vaccination#fn:1

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

 
 
.
 
 
 
Bez ljutnje, necu da ulazim u validnost teksta... ali www.mdpi.com je toliko gluposti do sad objavio , pa i antivakserskih govana, pa bi u principu bio pazljiv s tim izvorom..Osnovao ga je Shu Kun LI sa sedistem u Svajcarskoj, open access zurnal,  vezan je sa jos nekoliko sajtova ...
 
 
MDPI's business practices have resulted in significant growth but have attracted criticism, with controversies related to the quality of its peer reviews and accusations of subordination of academic functions to business interests.[10][11][12][13] The publisher's business model is based on establishing entirely open access broad-discipline journals, with fast processing times from submission to publication and article processing charges paid by the author.[3] MDPI was included on Jeffrey Beall's list of predatory open access publishing companies in 2014[12][14] but was removed in 2015 following a successful appeal[13] and applying pressure to Beall's employer.[15] In 2021 five MDPI journals were among the initial 13 journals included in the official Norwegian list of possibly predatory journals, known as level X;[16] the publisher of the list, the National Publication Committee of Norway, linked its creation specifically to the expressions of concern regarding MDPI.
 
.
 
 
 
Nije bitan sajt. Ovo je istraživanje naših naučnika. Valjda ne menjaju sadržaj studije...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, erwin said:

Opet voze pacijente iz Beograda za Kruševac:

 

 

 

 

Drugaričina rodjaka radi u Kruševcu, kaže da je haos, da im je u danu umrlo mnogo više ljudi nego što se javlja, skoro na zvaničnom nivou cele zemlje.

  • Tuzno 10
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Izrael:

Quote

Forty-seven coronavirus patients are currently on ECMO machines, which replace the function of the heart and lungs and are used in the most serious cases where lives are in danger. No one with all three doses of the vaccine is currently on an ECMO machine. Of the patients on ECMO machines, 43 (91 percent) are unvaccinated, while only two have received the first two shots.

ECMO machines are a very limited resource that require a large number of personnel, placing a heavy load on the system and often requiring the closing or restricting of the number of beds in other hospital units. A significant number of the cases attached to ECMO machines are unvaccinated young people, which has provoked criticism and anger among medical personnel – some of whom have termed their patients “COVID fools.” (...)
According to Health Ministry data for the past week, the death rate among unvaccinated people over the age of 60 stood at 6.3 per 100,000, compared to 1.3 for double-vaccinated people and 0.1 for those who received a booster shot.

For those aged under 60, there were 0.04 deaths per 100,000 for the unvaccinated, 0.02 for double-vaccinated people, 0.01 for those who received a booster shot – meaning that the vaccine “absolutely” has a significant impact on mortality, Leshem said.

https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-these-unvaccinated-10-fuel-israel-s-covid-crisis-1.10251639

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, djura.net said:

 

eto, drugi deo videa je aktuelniji


Sve ovo što priča doktor Jankovic ne da je tačno nego je situaciju u Nišu još gora, samo ga je verovatno sramota da pomene i propuste koje pravi osoblje, ili situaciju da ljudi donose lekove za svoje najbliže koji leže u KC Niš a onda saznaju istog dana da je leka nestalo, iako su doneli dovoljno doza za nekoliko dana, da se pacijentima preskoči po neka terapija… Reče “umire na desetine “…

 

Svaka mu čast za ovo sto neće puštati studente koji nisu vakcinisani

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Vezano za situaciju kod nas vs zapadna evropa...

 

Mislim da je ovaj forum dosta pomeren sa stavovima i ne razume našu stok.. naše ljude. Nešto kao sindrom kruga dvojke.

 

Ovde je uvrežen jedan osećaj da ti država u principu ne želi dobro. Da to što od države dolazi nije dobro za tebe. Da državu treba zajebati.

Nije to direktno vezano ni za šizoja. Mislim da je neverica/nepoverenje ono što ovde čini situaciju kakvom jeste.

 

Doduše, nije da se aktuelna vlast tokom korona krize nije potrudila da razjebe svaku trunku poverenja koja je eventualno i postojala.

 

Hoću reći - nije to do IQa kao što neko napisa.

U Danskoj se ti prosto ne možeš susresti sa konceptima koji su ovde odomaćeni. 

 

Ima još nešto - ne možeš ti da dođeš u Srbiju i da pretiš nekom katastrofom. To ne prolazi. Mi smo u go*nima i ne izlazimo odatle. Tako da tu neki malo jači grip nije big deal. Svako ko ima 30 godina u Srbiji se naživeo vanrednih situacija i katastrofa i nema više kapacitet da trenutnu krizu shvata preozbiljno.

 

 

To vam je neko moje razmišljanje o situaciji i zašto smo najgori od svih. Važi i za mnoge okolne zemlje.

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Visoko peto mesto po višku umrlih tokom pandemije na 100.000 stanovnika (i jedan od najgorih odnosa zvaničnih podataka i viška umrlih), doduše fali statistika za još neke visokopogođene zemlje, poput Indije, Indonezije...

 

OfOV2Mw.png

 

https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker

Edited by erwin
  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ko je ova? Ladno kaze da deca ne oboljevaju od virusa i da ne mogu da prenose virus. Jebote gomila dece je trenutno bolesno od ovog virusa. GOMILA. Ko je ovo?

 

EDIT: Nasao sam. Homeopata. Gospode boze. Jel moguce da oni jednog lekara stave u emisiju sa baba vangom homeopatom? Otisli smo u pizdu materinu, cela zemlja.

Edited by Hugo Punch
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ridji said:


Sve ovo što priča doktor Jankovic ne da je tačno nego je situaciju u Nišu još gora, samo ga je verovatno sramota da pomene i propuste koje pravi osoblje, ili situaciju da ljudi donose lekove za svoje najbliže koji leže u KC Niš a onda saznaju istog dana da je leka nestalo, iako su doneli dovoljno doza za nekoliko dana, da se pacijentima preskoči po neka terapija… Reče “umire na desetine “…

 

Svaka mu čast za ovo sto neće puštati studente koji nisu vakcinisani

 

Strašno! Da li to nestaje Hemomicin, ne znam da li se drugi lekovi koji se daju po protokolu lečenja prodaju u apoteci? 

 

Inače, dr Janković je odličan lekar, redovno pratim njegova gostovanja na TV Nova rs i N1 ( kada se uključuje u emisiju ).

 

Žao mi je što on, dr Žujović i još neki lekari nisu u Kriznom štabu. Možda bismo sada imali drugačiju situaciju sa kovidom da je sastav KŠ drugačiji?  

 

 

 

24 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Ko je ova? Ladno kaze da deca ne oboljevaju od virusa i da ne mogu da prenose virus. Jebote gomila dece je trenutno bolesno od ovog virusa. GOMILA. Ko je ovo?

 

EDIT: Nasao sam. Homeopata. Gospode boze. Jel moguce da oni jednog lekara stave u emisiju sa baba vangom homeopatom? Otisli smo u pizdu materinu, cela zemlja.

 

Meni nije jasno zašto je dr Rade Panić pristao da učestvuje u emisiji u kojoj je njegov sagovornik homeopata...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, erwin said:

Visoko peto mesto po višku umrlih tokom pandemije na 100.000 stanovnika (i jedan od najgorih odnosa zvaničnih podataka i viška umrlih), doduše fali statistika za još neke visokopogođene zemlje, poput Indije, Indonezije...

 

OfOV2Mw.png

 

https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker

Hvala, o tome sam trubio dosta dugo vremena. Pomnoži zvanične brojke sa 4 i dobićeš stvarni broj umrlih.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, erwin said:

Visoko peto mesto po višku umrlih tokom pandemije na 100.000 stanovnika (i jedan od najgorih odnosa zvaničnih podataka i viška umrlih), doduše fali statistika za još neke visokopogođene zemlje, poput Indije, Indonezije...

 

OfOV2Mw.png

 

https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker

Svi na ovoj listi pomalo kraduckali, umereno, neki nisu ni planirali da kradu, nego nepotpuni podaci.

 

Samo ovi nasi to rade ovako sistematicno i toliko klosarski, izucavace se ovo kao neki realan distopijski scenario.

Tako ce nas Vule da prodre u istoriju zapadne civilizacije.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Podaci iz Oklahome kazuju da je ponovno zaražavanje prebolelih češće od zaražavanja potpuno vakcinisanih (tzv. proboja vakcine), ali se razlika sve više smanjuje kako vreme odmiče.

 

Pre delte i dok su vakcine bile sveže odnos je bio skoro 10:1 u korist vakcinisanih, a sad je oko 2:1.

 

dlFtuRq.png

 

TpGNcPd.png

 

Stopa zaražavanja na 100.000 vakcinisanih određenom vakcinom:

Moderna (2-dozna) 458
Fajzer (2-dozna) 595
Džonson i Džonson (1-dozna) 890

 

Stopa hospitalizacije na 100.000 vakcinisanih određenom vakcinom:

Moderna (2-dozna) 26,5
Fajzer (2-dozna) 37,2
Džonson i Džonson (1-dozna) 62

 

Stopa smrtnosti na 100.000 vakcinisanih određenom vakcinom:

Moderna (2-dozna) 5,3
Fajzer (2-dozna) 7,5
Džonson i Džonson (1-dozna) 11,8

 

Dakle, poredak vakcina je uvek isti, Moderna je najbolja, Fajzer drugi, a jednodozni Džonson i Džonson treći s osetno lošijim rezultatima.

 

https://oklahoma.gov/content/dam/ok/en/covid19/documents/weekly-epi-report/2021.09.29 Weekly Epi Report.pdf

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Juce: ORL napisao th 3 dana infuzije, injekcije, tablete.....u ambulanti opste prakse....prikljucili me, odvojili platnenim paravanom od veceg dela prostorije, prozor otvoren.... slusam kako dolaze pacijenti sa uputom da im se radi PSR....tu su, na 2 metra od moje infuzije. Svi smo sa maskama, ja imam KN95 i psujem sebe sto nisam ponela slusalice da prekratim ovo sporo kapanje lekova. Kazu, ne moze brze, vene su mi "prazne", sutra da donesem bebi set da me ne bodu gde stignu.

 

Sto, bre, ne testiraju u kovid ambulanti nego mesaju nas sa injekcijama i infuzijama i ove potencijalno zarazene? 

 

Cerka predlaze infuziju u kucnim uslovima, privatnoj ordinaciji.....odbijam, rizik je mozda manji ali ipak postoji i u ovom stanju u kojem sam - komplkovano za organizaciju....

I tako, imam jos 2 infuzije da primim u istom okruzenju a logicno je da kad dodje do infuzije, organizam ima slab potencijal da se brani. Ako sada ne pokupim koronu, nikad necu. 

Iskreno, ako se to i dogodi necu da dramim, daj da se ovo sa koronim zavrsi vec jednom, neodnosljiv je ovaj konstantni strah i oprez. 

 

 

 


 

Edited by Pletilja
  • Love 5
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Ridji said:

@CheshireCat kakve su beše brojke sa povecanom smrtnoscu u Srbiji od kad je krenula korona? 

 

Rekoh već otkako je erwin došao mi koji smo kao nešto piskarali možemo da abdiciramo.

 

Moje brojke su nešto povoljnije. Za taj period nije 30800 nego 28100 viška smrtnosti. Ali kontam da je tamo uzet pravi istorijski prosek.

Po meni je smislenije gledati recent years jer neke 2015 je populacija starija nego 1975 i nema smisla da obaraš prosek sa tim ranijim godinama jer će ti onda svaka statistika biti u plusu. Moja poređenja se baziraju na podacima 2011-2019.

 

Broj umrlih je inače vrlo stabilna brojka - standardno ide +-1-2%. Najveće odstupanje je prilikom čuvenog gripa 2017 i tu je bilo +3,5%.

 

Elem, pogledah malo cifre. Ako bismo okrenuli računicu da se obuhvati cela sezona ovogodišnjeg gripa. Tj da gledamo godine od 1.7. do 30.6.

Nama je u poslednjem takvom ciklusu otišlo 129200 ljudi, dok se prosek kreće 101800.

To je povećanje preko 27%.

 

E sad, kapirate koja je katastrofa kada jedna toliko stabilna veličina tako skoči.

 

Slična stvar se sprema i za 2021 - za prvih 8 meseci je +20% i to će za preostala četiri meseca samo da poraste.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...