Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

...pa i necu, idem lepo na nazad na tenis (nisam obeclaa:classic_laugh: )...

 

Moj ton je sasvim okej ton, ali vama istina guli zivce...

 

...i ako vam nesto znaci, moj ton je ovde bio prilicno blag... :lol_2:

 

Dodacu jos ovo za moje prvo poglavlje ovde (A STVARNO MI FALI JACI SMAJLI)-korona ce proci, zivot ce se nastaviti i moja namera nije bila nikoga da vredjam i provociram nego prosto da ukqzem kako se na papiru/forumu sve resava lako, a kako je to u praksi zapravo tesko...  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goldberg said:

 

To nije lako pitanje, koliko god se nekome to tako cinilo, to je kljucno pitanje svakog drustva - dozvoljavati obmane, otrove i unistavanja ljudi zarad profita ili zabrana izbora jer se staramo o nekome i zelimo mu bolji zivot?

Ja bi samo na ovo dodala, dozvoliti drzavi (politicarima) neogranicenu moc, pod okvirom "ovo je dobro za tebe, znam ja a ti si kreten" je jako opasna opcija. Cak I kad se ostavlja na odluci vecine. Nije da vecina nije ugnjetavala u proslosti.

 

Sloboda misljenja I govora, ne treba da bude opciona, pa ako nam se dopada onda da je dozvolimo, a ako ne da je zabranimo.

 

Ako neko ima sumnju u to nek pogleda Galileja.

 

 

5 minutes ago, Helena said:

Moj ton je sasvim okej ton, ali vama istina guli zivce...

Koja istina? I kome guli zivce? Nikom nije jasno koju istinu si ti probala da nam ukazes...

 

Osim da smo dosadniji od tursije, ok prihvaceno, ja bi se vratila tursiji.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sloboda misljenja I govora, ne treba da bude opciona, pa ako nam se dopada onda da je dozvolimo, a ako ne da je zabranimo.

 

Ako neko ima sumnju u to nek pogleda Galileja.

 

Eto, ovakva istina...:classic_laugh:

 

Mislim, šta si ti sad fakin rekla, kakve ovo veze ima sa bilo čim :lol_2:

 

(Turšija je gotova...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Helena said:

Sloboda misljenja I govora, ne treba da bude opciona, pa ako nam se dopada onda da je dozvolimo, a ako ne da je zabranimo.

 

Ako neko ima sumnju u to nek pogleda Galileja.

 

Eto, ovakva istina...:classic_laugh:

 

Mislim, šta si ti sad fakin rekla, kakve ovo veze ima sa bilo čim :lol_2:

 

(Turšija je gotova...)

Ko razume - shvatice. Covek kome je odgovor namenjen ce razumeti, znam njegovu istoriju na forumu, razumece. A ako mu nije jasno pitace da pojasnim sa njegovim odgovorom na moju teoriju.

Nekom ko nije procitao temu, mozda nije jasno.

 

Vec sam ti rekla, prouci komunikaciju pa se uklopi. Ovakve upadice ti garantuju put na drugu temu....

 

Ovo je dobronameran komentar  

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Eddard said:


Zato što su politikanti i nemaju muda.

 

Ali, onog trenutka kad prva, iole ozbiljna zemlja to uradi, probiće led i krenuće i ostale za njim. Srbiju naravno, ne ubrajam u takve zemlje.

 

Nisam sigurna da je samo politikantstvo u pitanju, mada ne sporim da ima i toga. Samo ne znam kako bi se ta obavezna vakcinacija sprovodila, onako logisticki i cisto prakticno.

Prvo bi trebalo odrediti sankcije za neodazivanje. Ako bi bile novcane, izvestan broj ljudi bi se otkupio, pa se cilj opet ne bi postigao. Stvar je jos gora ako bi bile zatvorske. U tom slucaju kolike i da li bi se i time postigao cilj? Da li bi neodazivanje bilo prekrsaj ili krivicno delo? 

Zatim, da li bi se ljudi koji se ne odazovu privodili, ili bi se pustali da se brane sa slobode? To bi svakako iziskivalo angazovanje ogromnog aparata represije i kostalo boga oca. 

Na kraju svi ti sudski postupci, koliko bi to trajalo i koliko kostalo?

 Znaci da nisu samo politicki motivi vec ima jako mnogo prakticnih pitanja koja bi uvodjenje obavezne vakcinacije  otvorilo. Zato zemlje koje to smatraju opravdanim uvode obavezu na mala vrata, kroz covid propusnice za sve i svasta, ukljucujuci i ucesce na trzistu rada. Poslednji i do sada najdrasticniji primer je Italija. 

Edited by vilhelmina
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

😅

 

26 minutes ago, Angelia said:

Ko razume - shvatice. Covek kome je odgovor namenjen ce razumeti, znam njegovu istoriju na forumu, razumece. A ako mu nije jasno pitace da pojasnim sa njegovim odgovorom na moju teoriju.

Nekom ko nije procitao temu, mozda nije jasno.

 

Vec sam ti rekla, prouci komunikaciju pa se uklopi. Ovakve upadice ti garantuju put na drugu temu....

 

Ovo je dobronameran komentar  

 

 

 

Ma niko ne razume i niko ne shvata, mada tebi zvuči dubokoumno...al dobro, ako vi to tako...opciono...:classic_rolleyes:

Edited by Helena
evo sam se i zabunila,lol
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Helena said:

😅

Ma niko ne razume i niko ne shvata, mada tebi zvuči dubokoumno...al dobro, ako vi to tako...opciono...

 

Ma niko ne razume i niko ne shvata, mada tebi zvuči dubokoumno...al dobro, ako vi to tako...opciono...:classic_rolleyes:

Zabavi se ovih par dana u trollovanju.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Helena said:

Za bilo kakvu diskusiju me poštedite kojekakvih saveta a naročito tim patronizirajućim tonom

....

 

 

3 sec. kasnije:

 

6 hours ago, Helena said:

ako se vi tako unosite u lice sa stavom VAKCINACIJA MORA BITI OBAVEZNA, razmislite šta radite...

 

:ajme:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, stray_cat said:

Znači biće i ova ustavna kad prestane da bude eksperimentalna, kad se vide svi njeni neželjeni efekti, tamo negde za jedno 10+ godina.

 

To su te nevolje. Coveku gori kuca, a on se pita da li da zove vatrogasce jer nije siguran kakvi su dugorocni efekti mokrih zidova. 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

A evo jednog "svetlog" primera iz susjedstva. Kakav karakter i velicina. Malo se unovci i zaradi na sirenje smeca, a onda na malo na ispovesti iz bolnice u drugoj drzavi gde je zauzeo mesto nekom drugom.

 

 

Quote

BRANIMIR BUNJAC, bivši zastupnik Živog zida koji sada živi u Irskoj, objavio je na društvenim mrežama da se zarazio koronom.

Kako je pisao na Facebooku, Bunjcu se nakon zaraze stanje pogoršalo, pa je hospitaliziran. Sada, nakon "12 dana pakla", najavljuje da bi mogao biti pušten na kućnu njegu.

Podsjetimo, Bunjac je ranije pisao da je pandemija laž, kao i brojke zaraženih. Protivio se epidemiološkim mjerama, nošenju maski i testiranju.

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/bunjac-sirio-zavjere-o-koroni-sad-je-jedva-prezivio-umrla-mi-je-vrsnjakinja/2304369.aspx

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/ljudi-napadaju-bunjca-ako-ne-vjerujes-u-koronu-sto-si-zauzimao-mjesto-u-bolnici/2304391.aspx?index_tid=146768

 

 

Quote

"Što zauzimaš mjesto u bolnici, trebao si malo vitamina C"

"Imam pitanje,zasto si isao u bolnicu i lijecio se od korone kad korona ne postoji,doktori su kreteni...zasto si isao po zdravlje kod tih istih po kojima pljujes godinama?nista to nije sto ne bi malo vitamina C rijesilo.vjerujes im da ti pomognu zivjeti al istim tim dr ne vjerujes kad kazu cjepi se?reci tocno gdje povlacis crtu?" još je jedan od komentara na njegov status.

"I u bolnicu kod doktora ravno...kod tih prevara koji ti žele dati pikicu...ne bi ja na tvom mjestu otišao pa makar mrtav doma se usmrdio...Što zauzimas mjesto u bolnici trebao si malo vitamina c. Ne podržavaš i dalje jel si egoista...glupson."

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Helena said:

...pa i necu, idem lepo na nazad na tenis (nisam obeclaa:classic_laugh: )...

Pa s obzirom da citam i tenis mogu da kazem da je pravo cudo da si i tamo ovoliko potrajala 
 

 

7 hours ago, Helena said:

Moj ton je sasvim okej ton, ali vama istina guli zivce...

 

...i ako vam nesto znaci, moj ton je ovde bio prilicno blag... :lol_2:

Toga nisu ni svesni :classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Neko se pre par strana pitao kako je Norveška prošla toliko bolje od Švedske. Ovde možete uz gugl trenslejt (nadam se, nisam proverila) da pročitate istorijat svih mera koje su uvedene: https://oslobusinessmemo.no/OBM/KORONA/KORONAEN-Her-er-hele-tidslinjen-for-pandemien-i-Norge

Koga mrzi da čita, iz prve ruke, nisu pustili da se raširi preko svake mere do leta, leto je prošlo super jer se sve dešava na otvorenom pa je broj zaraženih pao, a u jesen, kad je počeo sledeći talas u jedinom delu Norveške koji je dovoljno gusto naseljen da bude velikih problema (Oslo i okolina) bilo je totalno zatvaranje socijalnog života od početka novembra do kraja aprila. U jednom trenutku su se otvorile radnje koje prodaju nešto osim hrane i lekova i bili su nešto malko otvoreni kafići i kafane (uz maske svuda i ograničenje radnog vremena koje svi prozivaju kao glupost, ali je doprinelo manjem izlaženju), ali je otkriven britanski soj, pa se to opet brzo zatvorilo. Jedino što je radilo sve vreme kao da je sve normalno su bila obdaništa, ali su odrasli koji rade u njima imali obavezu da drže distancu jedni od drugih (ne od dece), da održavaju higijenu i deca i u toku zime provode dosta vremena napolju, pa nas je to malo spasilo od širenja.

Jedini propusti vlade su što nisu na vreme odlučili da vakcinišu brže delove zemlje u kojima ima više zaraženih, nego se jedno vreme delilo podjednako i selima i gradovima jer je bilo jako bitno da svaki osamdesetpetogodišnjak bude vakcinisan u isto vreme, i što nisu rešili da nastavnici i profesori imaju prednost. Mere totalnog zatvaranja su morale da budu uvedene i broju zaraženih je i uz to trebalo dugo da padne, jer postoje delovi grada gde je prevoz pretrpan jer u njima živi većina ljudi koji nemaju fensi work from home poslove, živi više generacija u malim stanovima kao u Srbiji, škole su male i neprovetrene pa brzo nakon puštanja nastave mora opet da se zatvori, itd.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kakva diskusija, odusevljen sam. Ne i zacudjen. 😄

 

Elem, pravna strana ovoga je vrlo prosta - zasto kod nas obavezna vakcinacija, a na mnogim mestima sloboda izbora? Pa, postoje jos neka mesta, poput Australije i Italije recimo gde su doneti slicni zakoni kao kod nas Zakon o zastiti stanovnistva od zaraznih bolesti, jer se pokazalo da ljudi, khm, ne biraju kako se ocekuje od razumnih individua, i onda se donese zakon i resi taj problem.

 

Znaci, kad se pojavi problem gde anticivilizacijska bezumna masa preti da porusi civilizacijske tekovine koje su generacijama mukom izgradjivane, tu radi zakon i prisila, a ponekad i pendrek i suzavac. I treba tako.

 

To sto ne vidjate bilbordove po gradu koji promovisu neguranje prstiju u steker ili pokazuju sta se desi ako ubacis ukljucen elektricni uredjaj u napunjenu kadu znaci samo da se smatra da ljudi nisu bas toliki idioti da tako nesto probaju.

 

Ali ako i kad se pokaze da jesu, drzava i odgovorni pojedinci se potrude da zauzdaju tu amorfnu bezumnu gomilu.

 

Vakcinacija je potpuno ista stvar. Greska je jedina sto u danasnje vreme imamo na vlasti politikante i populiste maltene u celom svetu, koji ne rade svoj posao kako treba, pa se antivakserima i drugim idiotima popusta.

 

Ako nece, prinuda, nego kako.

Edited by McLeod
  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Plavi Golub said:

A evo jednog "svetlog" primera iz susjedstva. Kakav karakter i velicina. Malo se unovci i zaradi na sirenje smeca, a onda na malo na ispovesti iz bolnice u drugoj drzavi gde je zauzeo mesto nekom drugom.

 

 

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/bunjac-sirio-zavjere-o-koroni-sad-je-jedva-prezivio-umrla-mi-je-vrsnjakinja/2304369.aspx

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/ljudi-napadaju-bunjca-ako-ne-vjerujes-u-koronu-sto-si-zauzimao-mjesto-u-bolnici/2304391.aspx?index_tid=146768

 

 

 

 

 

Bese davno kada sam pisala. Moja cerka je dobila od drugarice koja je dosla u kucu i donela coronu proslog novembra (a za divno cudo, ja sam je dobila bas kada sam bila sa njom, samo sto tu nije kriva). Ta devojka nikada nije priznala da je imala coronu. Ona i mama (moja prijateljica) su od onoh koji su protiv bilo koje vakcine i mama tvrdi da cerka nikada nije vakcinisana u zivotu (sto je nemoguce jer ne bi mogla da ide u skolu bez nekih obaveznih vakcina). Tvrdile su da corona ne postoji, da je sve to izmisljeno i sve ostale gluposti moguce i nemoguce. Iako stanuju na 5 minuta peske od nas, mala nije dosla 3 puta od novembra ali se javila pre neki dan i rekla, dosla bi malo da nas vidi, samo da vodi prvo mamu na test za coronu jer joj nije dobro.

 

U medjuvremenu je mama izgubila posao jer su je otpustili posto je trabunjala protiv maski i svasta nesto i nosila masku na bradi jedva pokrivajuci usta a kuca gde radi je zahtevala (nasla je novi posao i sada nosi masku kako je propisano). Naravno, mama je pozitivna na koronu (i kada sam pitala da li je i cerke radila test, rekla je da nije jer je u novembru imala coronu). Salje mi slike sa cevkama za kiseonik, cerku nismo pustili da dodje ovaj put. Mamu sam pitala jel bila kod lekara, sada kaze da ko ima covid ne moze u bolnicu, mora da se leci sam (?!?!). Morala sam da joj izlistam bolnice gde moze da ode u slucaju da joj se pogorsa, a kiseonik joj je doneo prijatelj od kuce pa sama dozira. Znaci, za poludeti. 

 

U svemu ostalom su dobre, ali ovo je za neizdrz. Na zalost mora da uci na svojoj kozi. Nadam se da ce brzo ozdraviti. 

Edited by Baby
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sinoc pogledah deo neke emisije na hepiju, Nestorovic bio gost. Kaze covek da mu nije jasno kako se za zastitu od mutiranog virusa korone preporucuje vakcinasanje trecom dozom vakcine koja je napravljena za prethodne sojeve virusa. Pa je onda to slikoviti uporedio sa bravom (virus) i kljucem (vakcina). Imas kljuc koji otvara neku bravu i onda se desi da neko doda jos jedan zub u cilidar i kljuc vise ne moze da je otvari, a neko ti nudi da kupis jos jedan isti takav kljuc i kao s njim ces uspeti da je otvoris :classic_blink:

U vezi obavezne vakcinacije, pita se on kako neko moze da te natera na vakcinaciju ako pre toga moras da potpises onaj papir kojim svu odgovornost preuzimas na sebe. Meni se cini da je u oba slucaja u pravu...

Mozda gresim, ne pratim uopste vise nista o coroni jer je bilo tako nelogicnih stvari i mera koje prosto vredjaju ljudski razum. 

Vakcinisana jesam, fajzerom, drugi odlucili o tome, ovde je tako.. 

Protiv maske nisam, u mom slucaju se pokazala odlicno, radim sa ljudima i ranijih godina me ni jedan virus nije zaobilazio, vrlo ceste upale grla, kasalj, glavodolje, stomacne tegobe, od kad nosim masku to sve se proredilo. Tako da glasam za maske u svim zatvorenim prostorijama. 

E da jos nesto mi nije jasno, mozda neko nadje vremena da mi odgoviri, zasto SZO zabranjuje obdukciju  umrlih od kovida? 

Link to comment
Share on other sites

Kad se pojavi problem gde anticivilizacijska bezumna masa preti da porusi civilizacijske tekovine koje su generacijama mukom izgradjivane, tu radi zakon i prisila, a ponekad i pendrek i suzavac. I treba tako.

 

 

 

spacer.png

 

:whistling:

 

Muka je samo to sto je jedna od najvaznijih civilizacijskih tekovina upravo sloboda-a ona podrazumeva i slobodu izbora...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Italijani povukli nogu. :thumbsup:

 

Quote

Vlada Italije je usvojila jednu od najstrožih kovid mera u svetu, jer je obavezala sve radnike u javnom i privatnom sektoru da imaju potvrdu o vakcinaciji, negativan test ili potvrdu da su se nedavno oporavili od koronavirusa.

 

Naravno sindikat opet ne propušta šansu da se svrsta uz ološ

 

Quote

Vođe sindikata, međutim, smatraju da onima koji ne žele da se vakcinišu moraju da se obezbede besplatna testiranja, kako bi mogli da idu na posao.

 

Dođi juče.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Milica
ne zabranjuje SZO obdukciju od kovida, dokle vise sa tim laznim vestima? kako SZO moze bilo kome bilo sta da zabrani? imaju SZO policiju i SZO vojsku?
marta prosle godine su dali preporuku da se ne rade obdukcije na umrlima od kovida bez ozbiljnih mera predostroznosti, jer se nije dovoljno znalo o tome kako se sve prenosi virus i koliko su sigurni ljudi koji rade obdukcije. vec od leta 2020, kad je prosao onaj prvi talas i panika, kad ljudi nisu znali sta ce sa sobom, a kamoli sa umrlima od kovida, obdukcije su prilicno ceste, narocito u ovim bogatijim zemljama.

 

inace, nesterovic kao nesterovic, ne bih ja tu gubio vreme.

 

primecujem da se nekoliko poslednjih dana stoka uvodi u red i pocinje da nosi maske malo cesce nego prethodnih 5-6 meseci, sto je u neku ruku steta, jer cemo propustiti da vidimo na delu "prirodni put" virusa bez ikakvih ogranicenja i demistifikujemo pricu o tome kako maske ne stite od virusa i slicna naklapanja koja nam vise od godine dana bombarduju zdrav razum.

ovo sto @Baby kaze, o boci kiseonika kod kuce, vec sam napisao da se slicna stvar razmatra i kod nas (bilo o tome reci na kriznom stabu), dakle kad se neko zarazi virusom, da bi primao kiseonik, nema vise mesta u bolnici nego lepo uzme bocu kiseonika i koristi je kod kuce kad ima potrebe. naravno, ako u apoteci (ili gde vec) bude mogao da je kupi.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...