Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Šta misliš koliko je ljudi do sada imalo kontakt sa virusom?

 

Pa šta ćeš više od dva spojena zimska talasa.

Plus vakcine.

Sećaš se one teorije sa 9 asimptomatskih na jednog testiranog?

Pa ispitivanja antitela koja su davala 2-3 puta više zaraženih nego što je realno bilo.

 

I od svega toga je stvoren takav "bedem" da ćemo sledeće nedelje preko 8000.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Tomiprunet said:

Tuzno sto se desilo tvom detetu,

Hvala Slavisa, na srecu sve je proslo ok. Cak sam gledao i finale LS u bolnickoj sobi sa TVom... 😄 

 

3 hours ago, Tomiprunet said:

ali i ti doktori su razumi jer zele da sagledaju situaciju u celini pa ne zele jos da prime vakcinu protiv covida. Nema razlike.

 

 

 

Nije problem da ne prime, vakcina protiv COVID-a nije obavezna.

 

Ali moraju da budu svesni da onda sebe izlazu riziku da se zaraze (pogotovo ako rade u COVID zoni), i da ugrozavaju druge, da prenesu zarazu pacijentima kojima bi zarazavanje verovatno bila i smrtna presuda. 

 

Dakle, ne bi trebali da rade dok "sagledavaju situaciju u celini". I koliko to moze da traje? 10 godina (ili do kraja pandemije)?

 

Pa i u menzi covece ne moze bilo ko da radi, vrse se striktna testiranja kuvarica i pomocnica. 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, CheshireCat said:

Sećaš se one teorije sa 9 asimptomatskih na jednog testiranog?

Pa ispitivanja antitela koja su davala 2-3 puta više zaraženih nego što je realno bilo.

nema cinjenica o navedenim stvarima.

apsolutno ne postoji ni jedno istrazivanje koje potvrdjuje pricu o 9 asimptomatskih na jednog testiranog (a "uhvacenog"). ta se prica pricala, i imala je smisla, u samom pocetku pandemije kada nije bilo ni testova, ni ispitivanja, niti se nesto ozbiljnije znalo o virusu. pa tako smo mi u pocetku imali 200-400 potvrdjeno inficiranih, a vrlo je verovatno ih je bilo 2k-4k. kako kod nas, tako i u vecini zemalja.

takodje, ta navodna ispitivanja AT apsolutno nisu nigde objavljena niti su relevantna po bilo kom osnovu. 

medicinski radnici uglavnom pretpostavljaju (dakle bez ozbiljnijeg istrazivanja) da je sada "uhvaceno" otprilike 60% infekcija a da ostatak prodje asimptomatski ili se zarazeni uopste ne obazire na simptome niti dodje na testiranje.

Link to comment
Share on other sites

@Angelia

 

Da pojasnimo šta je Fauci rekao:

 

Fauci responded by explaining that no vaccine is 100% effective and that breakthrough infections can happen.

“When you look at the level of virus in the nasopharynx of people who are vaccinated, who get breakthrough infections, it's really quite high and equivalent to the level of virus in the nasopharynx of unvaccinated people who get infected,” Fauci said in the interview. “That's very different from the Alpha variant.”

Fauci then explained that the earlier Alpha variant presented an extremely low level of virus in a vaccinated person compared to an unvaccinated infected person, pointing out that we now know vaccinated people with breakthrough infections of the Delta variant can spread the virus to others.

 

Dakle, može da se desi da neko ko je vakcinisan dobije infekciju i u tom slučaju ima isti virus load kao i nevakcinisani I može da prenese virus.

 

Ali, to ne znači da će svako ko je vakcinisan, ako je izložen virusu, u istoj meri kao i nevakcinisani se zaraziti i dalje preneti virus. Ne, zaboga.

 

Da kažemo, u grupi od 10k vakcinisanih i 10k nevakcinisanih, obe grupe izložene virusu - izjava koja se ove provlači "vakcinisani isto prenose virus kao i nevakcinisani" bi značila da nema razlike u učestalosti infektivnog zaražavanja u obe grupe, što jednostavno nije tačno. Realnost je da se i u grupi vakcinisanih može desiti da neko bude zaražen i zarazan, u kojoj tačno meri, ne zna se, ali definitivno manje nego kod nevakcinisanih. Odnosno, vakcina ne štiti od zaražavanja i prenosa 100%, ali to nije isto kao reći vakcina ne štiti uopšte, što se gornjom izjavom implicira i navodi na pogrešan zaključak. Dakle, populacija od 10k vakcinisanih nije jednako opasna po okolinu kao i populacija od 10k nevakcinisanih.

 

Drugo, ja ne znam šta ste vi očekivali? Znali smo od samog starta da vakcine nisu 100% efikasne? Kako ste zamišljali onih 4.5% kod Pfizera ili 24% kod AZ? Kao ljude koji su vakcinisani, nezaštićeni, tj. mogu da se razbole, ali ne mogu da prenesu virus [emoji16]? Hoće to. Kao što postoji ta grupa, postoji sigurno i grupa zaštićenih koji ne mogu da prenesu, zaštićenih koji mogu da prenesu, ali da uopšte ne obole, delimično zaštićenih koji će lakše oboleti i moći preneti virus, itd... sve moguće prelazne varijante između dve krajnosti. Jer organizam, pa i imuni sistem i njegova interakcija sa patogenima je mnogo komplikovanija od prostog ili - ili.

 

Treće, Faucijeva izjava je iz 1.8. Do sad već postoje i studije koje pokazuju da taj virus load možda i nije tačan, dakle suprotno od onoga što on tvrdi. To je taj learning by doing nauke u doba aktivne pandemije. Menjaju se saznanja iz dana u dan, jbg. To što smo mi kao društvo u moderno doba navikli na sve i sad, pa u ovom slučaju neće ići baš tako.

 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Do ng vakcinisani u aprilu/maju su bez antitela, isto i ovi sto su prelezali u prethodnim talasima.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 


Ništa više ne može da se tvrdi za svaki slučaj sa sigurnošću, pomenuh druga koji je prelezao na samom početku marta prošle godine kako još uvek ima visok nivo antitela. Verovatno je u medjuvremenu dobijao prirodne bustere ali eto još ih nije izgubio  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

"vakcinisani isto prenose virus kao i nevakcinisani"

 

Isto u smislu "takodje", ne isto u smislu u "istoj meri".

 

 

Naravno da i vakcinisani prenose.

 

Moje rezonovanje je sledece:

 

  • Vaksinicana osoba se zarazi sa odredjenom kolicinom virusa.
  • U isto vreme se i nevakcinisana osoba zarazi sa istom kolicinom virusa. Recimo da su osobe identicne i da je jedina razlika u vakcini, dakle na stranu to, imunoloski sistem im je identican. 

 

  • Vakcinisana osoba dok imunitet ne pocne da radi, mozda ima malo povecanje u pocetku (a mozda cak i ne) i onda broj krene naglo da pada. 
  • Nevakcinisana osoba nema imunitet i broj raste. Ili zavrsi u bolnici ili se telo nekako posle nekih 7-14 dana izbori. 

 

  • Vakcinisana osoba je sprecila dalji razvoj virusa i vec posle X dana vise nije zarazna.
  • Nevakcinisana osoba ce ga prenositi jos Y dana (gde je X<<Y). 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Isto u smislu "takodje", ne isto u smislu u "istoj meri".

 

 

Naravno da i vakcinisani prenose.

 

Moje rezonovanje je sledece:

 

  • Vaksinicana osoba se zarazi sa odredjenom kolicinom virusa.
  • U isto vreme se i nevakcinisana osoba zarazi sa istom kolicinom virusa. Recimo da su osobe identicne i da je jedina razlika u vakcini, dakle na stranu to, imunoloski sistem im je identican. 

 

  • Vakcinisana osoba dok imunitet ne pocne da radi, mozda ima malo povecanje u pocetku (a mozda cak i ne) i onda broj krene naglo da pada. 
  • Nevakcinisana osoba nema imunitet i broj raste. Ili zavrsi u bolnici ili se telo nekako posle nekih 7-14 dana izbori. 

 

  • Vakcinisana osoba je sprecila dalji razvoj virusa i vec posle X dana vise nije zarazna.
  • Nevakcinisana osoba ce ga prenositi jos Y dana (gde je X<<Y). 

 

 

iRVRGYW.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Helena said:

 

Lepo si ti to sreco pokupila i sabrala, samo si zaboravila da namaknes po koju sto su i meni upucivali...

 

A ja se za boga miloga ne deklarisem, ja to jesam...sa licencom i dozvolom za rad...:capone_2:

 

 

I jos dve reci o tim famoznim pozivima-eto, ima lekara na forumu, pa ako nema 105 ili 25 godina, valjda ce znati o cemu govorim...

 

Pozivi za vakcinaciju postoje od kad ja radim, a to je porilicno i uvek ih je trebalo slati....no, zbog visokog procenta vakcinisane dece, novih tehnologija *mob. telefoni i slicno) to se proredilo i na kraju i prestalo...

 

Onda je krenula antivakserska kampanja i procenat vakcinisane dece je krenuo naglo da pada...

 

Posto se vakcinalne kartoteke "pretresaju' na otprilike tri meseca videli smo da se roditelji ne odazivaju kao ranije,,,,

 

Nas inace kontrolise ZZJZ a te kontrole podrazumevaju i vakcinalne kartone, zapravo da li se imunizacija sprovodi uredno...

 

Onda smo odlucili da postom saljemo te pozive, sa povratnicom, da ne bi bilo nisam znao, zaboravili smo, NECEMO i slicno...

 

 

 

I sad bih stvarno molila da procitate ONO STA SAM PISALA O IMUNIZACIJI U SVIM POSTOVIMA....svoj animozitet prema meni ostavite po strani makar tih 10 minuta, ako vec ja mogu da citam to sto pisete...

 

Ako vam je svrha da me uvredite...pa, kako bih rekla...ne mozete...:classic_cool:

 

 

A sta je tu konkretno TEBI upuceno? To sto tvoja nije poslednja nego imaju drugo misljenje??

 

Inace, ovde stajem, nisi u pravu, a ovo nije tema za to...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Helena said:

To mi je najbolji post na forumu.... :classic_laugh:

A cak i nije moj, samo malo sam modifikovala...

 

Drugi deo ne razumem...

Pa sta ne razumes, znaci da glupanderi koji misle da je "prehlada" kad neko malo duze bude na hladnom i onda mu zbog toga curi nos, kija i kašlje, a ne stanje izazvano virusom, ne treba da imaju pravo na izbor da li ce se vakcinisati ili nece. Ni za druge stvari, ali ovde je tema u vezi vakcina. Mada moze da im se predstavi kao da imaju izbor, ali u stvarnosti ono sto se od njih ocekuje je da se naguze i uskliknu s radošću što im je pružena privilegija da prime vakcinu.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, shonke said:

Ti si prva osoba, punoletna, da znam da čuva svoj vakcinalni karton. emoji28.png

Nego, ako si bcg dobila na dan rođenja, ti i moja supruga ste rođene istog dana (doduše različite godine)!

 

Edit: tek sad sam provalio da ti je ovo izvod odnosno naknadno popunjen vakcinalni karton. Em je nekako previše beo (nije požuteo emoji28.png) em ima stavka mmr koja nije postojala kad si se ti rodila.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

A s kojim pasošem putuješ?

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

S americkim pasosem, auto s nemackim tablicama

 

Stigla u NL, svratila u samoposlugu - ne nose se maske vise....ja moju nakacila, za svaki slucaj, svi me gledaju k'o da sam kuzna!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sunshine State said:

 

S americkim pasosem, auto s nemackim tablicama

 

Stigla u NL, svratila u samoposlugu - ne nose se maske vise....ja moju nakacila, za svaki slucaj, svi me gledaju k'o da sam kuzna!

Koji auto i posto?

Ulazi u grupu: vozila bakica do pijace i crkve vikendom.

A presao u zadnjih 2 godine vise po Evropi nego Odoakar, Atilla i Dzingis Kan.. zajedno.

:default_coffee:

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, shonke said:

Mozda registracija ima veze sto je taj HR policajac samo mahnuo. Teško da bi nekom sa SRB tablicom i pasošem tek tako podigao rampu bez sertifikata itd.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Ja u junu kad sam prelazio sa Bg tablicama na Batrovcima dodajem mu otšampani sertifikat za mene i wife, mrzelo ga da ih pogleda, pitao "vakcinisani? Obe doze?" ja sam rekao jesmo, u međuvremenu je skenirao pasoše, nije ni pogledao dokumenta za auto, vratio sve i teraj. Tamo smo dokačili malo Sloveniju nije nas isto niko pogledao, sa sve Bg tablama.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, shonke said:

Mozda registracija ima veze sto je taj HR policajac samo mahnuo. Teško da bi nekom sa SRB tablicom i pasošem tek tako podigao rampu bez sertifikata itd.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Muz od moje sestre vozi musterije do Nemacke, Austrije, Svajcarske, Svedske sa Srpskim tablicama i ima HR licnu kartu, jos mu nigde nisu trazili potvrdu o vakcinaciji a vakcinisan je bas zbog toga Fajzerom.

Link to comment
Share on other sites

Ja u junu kad sam prelazio sa Bg tablicama na Batrovcima dodajem mu otšampani sertifikat za mene i wife, mrzelo ga da ih pogleda, pitao "vakcinisani? Obe doze?" ja sam rekao jesmo, u međuvremenu je skenirao pasoše, nije ni pogledao dokumenta za auto, vratio sve i teraj. Tamo smo dokačili malo Sloveniju nije nas isto niko pogledao, sa sve Bg tablama.
Ceo juni smo bili zeleni. Sad imamo dnevno više zaraženih nego jun+jul u totalu.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, shonke said:

Ceo juni smo bili zeleni. Sad imamo dnevno više zaraženih nego jun+jul u totalu.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Jasno, plus je vladalo mišljenje da su zeleni pasoš nekakav way out, pa je pomislio čovek da ge ne bih slagao u lice baš tako. A valjda vidi ova mala spava na zadnjem sedištu, pa kaže okay smo. Inače sam imao epizodu kad sam do Beča i nazad išao kolima, uredno davao dokumente i tek u Beču provalim da je pogrešna saobraćajna, da nije od auta kojim putujem nego od moje Bube, a išao sam Škodom 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

S americkim pasosem, auto s nemackim tablicama

 

Stigla u NL, svratila u samoposlugu - ne nose se maske vise....ja moju nakacila, za svaki slucaj, svi me gledaju k'o da sam kuzna!

 

Ja stigla u Bec. Na aerodromu postoje tri kontrolna punkta. Prvi je ujedno i pasoska kontrola gde pokazes certifikat kakav imas. Moj svedski certifikat se policajki ocito dopao, pa mi je dala papiric na kom je pisalo da je sve ok. S tim sam samo prosla kroz sledeci punkt, dok su oni koji na pasoskoj nisu dobili papiric, tu ostajali i morali opet da pokazuju certifikate. Ne znam cemu sluzi treci punkt, ali tamo je stajala neka gomila vojske, policije, sta li su. Meni su tu uzeli onaj papiric i pustili me da idem dalje. Sve u svemu, nije bas da se prolazi kako ko hoce, ali ide brzo ako imas to sto traze.

U hotelu takodjer traze covid certifikat, bez toga nema check in. Kad ga pokazes, dalje mozes bez maske.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Constantin said:

Blagoš vama...imate ture koje možete kolima da predjete..a i ovako-onako može i da se "provuče"...a biće valjda dobro.

 

Kad se samo setim da sam htela da uzmem nemacki pasos!!! To bi znacilo da se odreknem americkog i srpskog.

 

Ovako, s americkim i srpkskim pasosem, i stalnom boravisnom/radnom EU dozvolom, mogu (skoro) gde hocu - sem u Australiju 😄

Link to comment
Share on other sites

Za maske i to sve je relativno - mi imali mali sastanak u Parizu : kolege iz engleske dosle i zaprepasceni kako smo u Parizu opusteni, guzve po kafanama, maske na ulici jedva po neko i slicno, a kolege iz Belgije zaprepasceni koliko imamo mera i koliko se pridrzavamo - u kafanama traze vakcinalni pasos, i neko nosi maske i na ulici, a kod njih u Belgiji kazu veselo, oni i zaboravili na covid

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...