Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Hugo Punch said:

 

Meni sve bilo slano. Ali ja sam si jeo 😄

Pametno. Ja ne razumem ove sto ne jedu zato sto ne osecaju ukus. Meni se nista nikad određeno ne jede ne znam...20 godina, ali to se zna, u toliko i toliko sati je vreme da se jede i to je to. Da postoje neke tablete ili nesto ne bih ni jeo, jer to je gubljenje vremena i teska gnjavaza. Ali kad vec ne postoje, jos veca je gnjavaza smisljati sta bih jeo zbog ukusa. Pa jedi tu bilo sta, zato sto moras, koga je briga, narocito kad si bolestan.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Helena said:

Kad se pojavi problem gde anticivilizacijska bezumna masa preti da porusi civilizacijske tekovine koje su generacijama mukom izgradjivane, tu radi zakon i prisila, a ponekad i pendrek i suzavac. I treba tako.

 

 

 

spacer.png

 

:whistling:

 

Muka je samo to sto je jedna od najvaznijih civilizacijskih tekovina upravo sloboda-a ona podrazumeva i slobodu izbora...

Što implicira da taj ko bira u glavi ima i nešto drugo osim kake. A za ove koji se godinu dana deru Koko gorila je bila Ajnstajn. Plus je imala veći fond reči od njih. Upotrebljavala je oko 3000 reci. Ovi koliko reci upotrebljavaju? 100?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kooineeperk said:

 

Uz sve to, od tebe smo "naucili" da MMR mozda i nije vakcina, jer "posle navršene prve godine života, deca više ne dobijaju vakcine nego revakcine". Pa cak i da ti progledamo kroz prste (umazane tortom) za tih par dana nakon prvog rodjendana, to u praksi nije tako. Ako ima jos roditelja neka iznesu svoj termin MMRa pa da vidimo kako je, mozda mojih 10ak slucajeva iz okruzenja zaista nije relevantno. Iz ovog smo "naucili" i to da revakcina nije vakcina.  😄 

 

.

Evo ja pogledala moje papire posto mi pri ruci ovih dana. Za mene I klinca, MMR je u rubrici "vakcina" (ne revakcina) moja primljena sa 15 meseci, a klinac 16 meseci.  Oboje smo do tada prohodali. Ne znam za mene, ne secam se 😄ali za njega znam da nam nisu slali poziv. To je BG. Islo se kod pedijatra, ako imas razlog ili ti kazu kad odprilike treba da dodjes, pa lekar kaze "vreme je za tu-i-tu vakcinu".

Isto je I ovde bilo. Zato je klinac sad primio sa zakasnjenjen drugu meningitis a kasni 5 godina. Inace I ovde se to naziva vakcina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Helena said:

 

Dakle, šta sam pogrešno napisala, ljudi slobodno...ne opciono..:classic_laugh:

 

4 hours ago, Helena said:

Budi makar iskren i priznaj da si zlurad.

Ne treba ti ni samospoznaja, znaš da jesi..

 

 

4 hours ago, Helena said:

 

Mislila sam da makar ima ajfon kad vec...diskutujujes... :whistling:

 

 

4 hours ago, Helena said:

Evo ga još jedan...kolega..ili doktor..ili internet istražitelj?  :lol_2:

 

 

 

Evo, na brzaka pokupljeni sa jedne jedine strane tvoji odgovori na tvoje pitanje. 

 

4 hours ago, Helena said:

 

Nisam nikog vređala, a dobila sam etiketu posle drugog posta..

 

Dosla si da provociras i dobro ti ide... I sve to radis na temi o covidu gde su mnogi bili bolesni ili su bolesni (pritom se deklarises kao medicinska sestra)...

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, shonke said:

Namerno izostavljas da uz DiTe (difetrija i tetanus) ide i Per (pertusis - veliki kašalj)? Ona se još uvek daje, bar u Srbiji.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Ja bogami dadoh detetu malo posle druge godine i pneumokoknu, vakcina i revakcina idu u razmaku od dva meseca. Ta nije obavezna, ali stiti od vise bakterijskih infekcija, tako da smo je uzeli cim je moglo. A MMR sa oko 14 meseci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Pa pozali se Fauciju, sta ja znam, nisam virusolog.

 

Autori prve studije koju navodis kazu sledece. Prvo ide ta recenica koju navode sve vesti:

 'Peak viral load therefore now appears similar in infected vaccinated and unvaccinated individuals, with potential implications for onward transmission risk, given the strong association between peak Ct and infectivity.'

 

A doslovno sledece je:


However, the degree to which this might translate into new infections is unclear; a greater percentage of virus may be non-viable in those 
vaccinated, and/or their viral loads may also decline faster as suggested by a recent study of patients hospitalised with Delta (supported by associations between higher Ct and higher antibody levels), leading to shorter periods “at risk” for onwards transmission

 

Tako da cini mi se i ovo treba imati u vidu, da viral load nije nuzno jednako higher transmissibility, uz par studija koje sam naveo a koje sugerisu nizu prenosivost u slucaju vakcinisanih. Uvek treba ostati otvoren za nova saznanja i razlicite zakljucke, ali cini mi se da konkretna istrazivanja ipak ukazuju na to da su vakcinisani ne samo zasticeniji, vec i manje opasni po okolinu od nevakcinisanih.

Edited by handys
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

@Eddard je doktor, samo da znaš. 

Okej,j jel te on poslao to da napises ili si to uradio po sopstvenpom nahodjenju-ako je ovo drugo, molim te reci zasto (SAMO DA ZNAS :classic_laugh: pa piš)?

 

Mislim, I Jovana Stojkovic je lekar, ne?

 

 

1 hour ago, Angelia said:

Evo ja pogledala moje papire posto mi pri ruci ovih dana. Za mene I klinca, MMR je u rubrici "vakcina" (ne revakcina) moja primljena sa 15 meseci, a klinac 16 meseci.  Oboje smo do tada prohodali. Ne znam za mene, ne secam se 😄ali za njega znam da nam nisu slali poziv. To je BG. Islo se kod pedijatra, ako imas razlog ili ti kazu kad odprilike treba da dodjes, pa lekar kaze "vreme je za tu-i-tu vakcinu".

Isto je I ovde bilo. Zato je klinac sad primio sa zakasnjenjen drugu meningitis a kasni 5 godina. Inace I ovde se to naziva vakcina.

 

A jeste i progovorili, jer jedan je cekao :lol_2:

 

Sto se pak tice MMR-a, ja ti mogu reci i bez papira-verujem da si starija od '94. godista, tako da nisi mogla u Srbiji da primis MMR-Morupar mozda...a to nisu iste vakcine...

 

Ne znam ni klinac koje je godiste, ali ako je primio sa 15 meseci to jeste vakcina-ali je trebalo da primi REVAKCINU u 7. godini...

 

Synflorix je vakcina protiv meningitisa i Fond je priznaje deci koja su 2018. godiste i mladja, tako da ovde nije ni mogao da je dobije (eventualno kupi, ali mi tako nesto nismo imali, a ne verujem ni da bi je dali zbog nemogucnosti pracenja hladnog lanca)...

 

 

56 minutes ago, Baby said:

 

 

 

 

 

Evo, na brzaka pokupljeni sa jedne jedine strane tvoji odgovori na tvoje pitanje. 

 

 

Dosla si da provociras i dobro ti ide... I sve to radis na temi o covidu gde su mnogi bili bolesni ili su bolesni (pritom se deklarises kao medicinska sestra)...

 

 

 

 

Lepo si ti to sreco pokupila i sabrala, samo si zaboravila da namaknes po koju sto su i meni upucivali...

 

A ja se za boga miloga ne deklarisem, ja to jesam...sa licencom i dozvolom za rad...:capone_2:

 

 

I jos dve reci o tim famoznim pozivima-eto, ima lekara na forumu, pa ako nema 105 ili 25 godina, valjda ce znati o cemu govorim...

 

Pozivi za vakcinaciju postoje od kad ja radim, a to je porilicno i uvek ih je trebalo slati....no, zbog visokog procenta vakcinisane dece, novih tehnologija *mob. telefoni i slicno) to se proredilo i na kraju i prestalo...

 

Onda je krenula antivakserska kampanja i procenat vakcinisane dece je krenuo naglo da pada...

 

Posto se vakcinalne kartoteke "pretresaju' na otprilike tri meseca videli smo da se roditelji ne odazivaju kao ranije,,,,

 

Nas inace kontrolise ZZJZ a te kontrole podrazumevaju i vakcinalne kartone, zapravo da li se imunizacija sprovodi uredno...

 

Onda smo odlucili da postom saljemo te pozive, sa povratnicom, da ne bi bilo nisam znao, zaboravili smo, NECEMO i slicno...

 

 

 

I sad bih stvarno molila da procitate ONO STA SAM PISALA O IMUNIZACIJI U SVIM POSTOVIMA....svoj animozitet prema meni ostavite po strani makar tih 10 minuta, ako vec ja mogu da citam to sto pisete...

 

Ako vam je svrha da me uvredite...pa, kako bih rekla...ne mozete...:classic_cool:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Helena said:

Okej,j jel te on poslao to da napises ili si to uradio po sopstvenpom nahodjenju-ako je ovo drugo, molim te reci zasto (SAMO DA ZNAS :classic_laugh: pa piš)?

 

Mislim, I Jovana Stojkovic je lekar, ne?

 

 

 

A jeste i progovorili, jer jedan je cekao :lol_2:

 

Sto se pak tice MMR-a, ja ti mogu reci i bez papira-verujem da si starija od '94. godista, tako da nisi mogla u Srbiji da primis MMR-Morupar mozda...a to nisu iste vakcine...

 

Ne znam ni klinac koje je godiste, ali ako je primio sa 15 meseci to jeste vakcina-ali je trebalo da primi REVAKCINU u 7. godini...

 

Synflorix je vakcina protiv meningitisa i Fond je priznaje deci koja su 2018. godiste i mladja, tako da ovde nije ni mogao da je dobije (eventualno kupi, ali mi tako nesto nismo imali, a ne verujem ni da bi je dali zbog nemogucnosti pracenja hladnog lanca)...

 

 

 

Lepo si ti to sreco pokupila i sabrala, samo si zaboravila da namaknes po koju sto su i meni upucivali...

 

A ja se za boga miloga ne deklarisem, ja to jesam...sa licencom i dozvolom za rad...:capone_2:

 

 

I jos dve reci o tim famoznim pozivima-eto, ima lekara na forumu, pa ako nema 105 ili 25 godina, valjda ce znati o cemu govorim...

 

Pozivi za vakcinaciju postoje od kad ja radim, a to je porilicno i uvek ih je trebalo slati....no, zbog visokog procenta vakcinisane dece, novih tehnologija *mob. telefoni i slicno) to se proredilo i na kraju i prestalo...

 

Onda je krenula antivakserska kampanja i procenat vakcinisane dece je krenuo naglo da pada...

 

Posto se vakcinalne kartoteke "pretresaju' na otprilike tri meseca videli smo da se roditelji ne odazivaju kao ranije,,,,

 

Nas inace kontrolise ZZJZ a te kontrole podrazumevaju i vakcinalne kartone, zapravo da li se imunizacija sprovodi uredno...

 

Onda smo odlucili da postom saljemo te pozive, sa povratnicom, da ne bi bilo nisam znao, zaboravili smo, NECEMO i slicno...

 

 

 

I sad bih stvarno molila da procitate ONO STA SAM PISALA O IMUNIZACIJI U SVIM POSTOVIMA....svoj animozitet prema meni ostavite po strani makar tih 10 minuta, ako vec ja mogu da citam to sto pisete...

 

Ako vam je svrha da me uvredite...pa, kako bih rekla...ne mozete...:classic_cool:

GcvrMWH.gif

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kooineeperk said:

 

I da dodam, sreca je da ima razumnih doktorki, nije to bio nikakav hir ljudi oko mene da odlazu vakcinu vec su doktorke rekle "da sacekamo da prohoda", "da sacekamo da malo vise progovori"... 

Zasto su to sad razumne doktorke? kad neko kaze za covid vakcinu da sacekamo onda su antivaxeri

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

O ovom je pricao i neki nas doktor na tv, ne secam se ime, ali je stariji. Kaze da delta soj se vise namnozi u usnoj duplji nego prethodni sojevi i tek onda krece dole na pluca.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

Okej,j jel te on poslao to da napises ili si to uradio po sopstvenpom nahodjenju-ako je ovo drugo, molim te reci zasto (SAMO DA ZNAS :classic_laugh: pa piš)?

 

Mislim, I Jovana Stojkovic je lekar, ne?

 

 

 

A jeste i progovorili, jer jedan je cekao :lol_2:

 

Sto se pak tice MMR-a, ja ti mogu reci i bez papira-verujem da si starija od '94. godista, tako da nisi mogla u Srbiji da primis MMR-Morupar mozda...a to nisu iste vakcine...

 

Ne znam ni klinac koje je godiste, ali ako je primio sa 15 meseci to jeste vakcina-ali je trebalo da primi REVAKCINU u 7. godini...

 

Synflorix je vakcina protiv meningitisa i Fond je priznaje deci koja su 2018. godiste i mladja, tako da ovde nije ni mogao da je dobije (eventualno kupi, ali mi tako nesto nismo imali, a ne verujem ni da bi je dali zbog nemogucnosti pracenja hladnog lanca)...

 

 

 

Lepo si ti to sreco pokupila i sabrala, samo si zaboravila da namaknes po koju sto su i meni upucivali...

 

A ja se za boga miloga ne deklarisem, ja to jesam...sa licencom i dozvolom za rad...:capone_2:

 

 

I jos dve reci o tim famoznim pozivima-eto, ima lekara na forumu, pa ako nema 105 ili 25 godina, valjda ce znati o cemu govorim...

 

Pozivi za vakcinaciju postoje od kad ja radim, a to je porilicno i uvek ih je trebalo slati....no, zbog visokog procenta vakcinisane dece, novih tehnologija *mob. telefoni i slicno) to se proredilo i na kraju i prestalo...

 

Onda je krenula antivakserska kampanja i procenat vakcinisane dece je krenuo naglo da pada...

 

Posto se vakcinalne kartoteke "pretresaju' na otprilike tri meseca videli smo da se roditelji ne odazivaju kao ranije,,,,

 

Nas inace kontrolise ZZJZ a te kontrole podrazumevaju i vakcinalne kartone, zapravo da li se imunizacija sprovodi uredno...

 

Onda smo odlucili da postom saljemo te pozive, sa povratnicom, da ne bi bilo nisam znao, zaboravili smo, NECEMO i slicno...

 

 

 

I sad bih stvarno molila da procitate ONO STA SAM PISALA O IMUNIZACIJI U SVIM POSTOVIMA....svoj animozitet prema meni ostavite po strani makar tih 10 minuta, ako vec ja mogu da citam to sto pisete...

 

Ako vam je svrha da me uvredite...pa, kako bih rekla...ne mozete...:classic_cool:

Pisi samo, bas je lepo citati tvoje posteve. Ostali su dosadni, bili su zabavni u pocetku ove teme, ali vise nisu samo neke studije traze, koje uglavnom budu ponistene posle dve nedelje jer nisu nista prostudirali kako valja. Ti barem pises onako kako je u praksi. 

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Tomiprunet said:

Zasto su to sad razumne doktorke? kad neko kaze za covid vakcinu da sacekamo onda su antivaxeri

 

Razumne su, jer sagledavaju situaciju u celini, te ne gledaju samo pravo kao konj kad mu namaknu ono na glavu. 

 

Evo ti primer. Subota. Odlazimo u DZ gde dezura doktorka, tada jos nemamo izabranog lekara. Dete se lose oseca, povratilo je pre toga, ima blagu temperaturu. Doktorka koja nas docekuje gleda dete, malo je poslusa, ni temp da izmeri i kaze "sve je ok, vidite kako je veselo dete". Na osnovu karaktera deteta ona donosi zakljucak umesto da trazi krvnu sliku, izmeri temp (pipnula je po celu)?! Objasnili smo joj da je dete inace ekstremno veselo i da to sto sada deluje veselo je nista u odnosu na inace. Pokusavamo da joj objasnimo da je ovo zapravo njeno "lose izdanje". Otpusta nas kuci... 

 

U nedelju dete zavrsava u privatnoj bolnici, na infuziji, dehidrirano. 

  • Tuzno 6
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Samo da podsetim medicinsko osoblje na temi

 

Quote

U času kada stupam u lekarske redove svečano obećavam, da ću svoj život staviti u službu humanosti.

 

Prema svojim učiteljima sačuvaću dužnu zahvalnost i poštovanje.Svoje će zvanje vršiti savesno i časno.

 

Najvažnije će mi biti briga - zdravlje moga pacijenata.

 

Poštovaću tajne onoga ko mi se poveri.

 

Održavaću svim svojim silama čast i plemenite tradicije lekarskog zvanja.

 

Moje kolege biće mi braća.

 

U vršenju dužnosti prema bolesniku neće na mene uticati nikakvi obziri vere, nacionalnosti, rasne, političke ili klasne pripadnosti.

 

Apsolutno ću poštovati ljudski život, od samog začetka.

 

Ni pod pretnjom neću dozvoliti da se iskoristi moja medicinska znanja suprotna zakonima humanosti.

 

Ovo obećavam svečano, slobodno, pozivajući se na svoju čast.

 

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

Evo, na brzaka pokupljeni sa jedne jedine strane tvoji odgovori na tvoje pitanje. 

 

 

Dosla si da provociras i dobro ti ide... I sve to radis na temi o covidu gde su mnogi bili bolesni ili su bolesni (pritom se deklarises kao medicinska sestra)...

 

 

Ne znam zasto se uopste trudis, lepo od tebe, ali uzaludno cini mi se. 

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Razumne su, jer sagledavaju situaciju u celini, te ne gledaju samo pravo kao konj kad mu namaknu ono na glavu. 

 

Evo ti primer. Subota. Odlazimo u DZ gde dezura doktorka, tada jos nemamo izabranog lekara. Dete se lose oseca, povratilo je pre toga, ima blagu temperaturu. Doktorka koja nas docekuje gleda dete, malo je poslusa, ni temp da izmeri i kaze "sve je ok, vidite kako je veselo dete". Na osnovu karaktera deteta ona donosi zakljucak umesto da trazi krvnu sliku, izmeri temp (pipnula je po celu)?! Objasnili smo joj da je dete inace ekstremno veselo i da to sto sada deluje veselo je nista u odnosu na inace. Pokusavamo da joj objasnimo da je ovo zapravo njeno "lose izdanje". Otpusta nas kuci... 

 

U nedelju dete zavrsava u privatnoj bolnici, na infuziji, dehidrirano. 

LM, umalo ne odrobijah par doktora svojevremno zbog slicnih stvari: doktorku koja je mojoj supruzi prepisala dozu lekova u trudnoci od koje se dobija infarkt, pa je njen profesor, tada u penziji i privatnoj praksi morao da joj pise da nije normalna i da treba prepise ono sto je moju suprugu i sina jedinca odrzalo, a drugo je doktor u istom domu zdravlja koji mi, na dovodjenje gospodje sa 40+ tempraturom, kaze - pa, nije joj nista!

Khm, moja reakcija je bila takva da supruga i danas, 25 godina posle toga, mi ne prica kad ide kod lekara.

Ne znam zasto - ja sam uvek otvoren za dijalog.:smiley33:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Evo ja pogledala moje papire posto mi pri ruci ovih dana. Za mene I klinca, MMR je u rubrici "vakcina" (ne revakcina) moja primljena sa 15 meseci, a klinac 16 meseci.  Oboje smo do tada prohodali. Ne znam za mene, ne secam se 😄ali za njega znam da nam nisu slali poziv. To je BG. Islo se kod pedijatra, ako imas razlog ili ti kazu kad odprilike treba da dodjes, pa lekar kaze "vreme je za tu-i-tu vakcinu".

Isto je I ovde bilo. Zato je klinac sad primio sa zakasnjenjen drugu meningitis a kasni 5 godina. Inace I ovde se to naziva vakcina.

 

Andjo, ja sam mislila da smo mi slicnih godina!

 

MMR se u YU nije davao u moje vreme 😄

Ako neko zna kad je krenulo, nek napise!

 

JA moju MMR dobila 2001. - trazila US za Green Card vizu

Link to comment
Share on other sites

Pu majku mu, taman da odem na trecu dozu i uvati me grlobolja. Onog tipa kad osecas da ces vec od sutra da iskasljavas slajmare. Kontrola cula mirisa - check ☑️, pored kreveta drzim zeleni Brut za testiranje. Ajde da posisam par strepsilsa narednih dana pa ce biti bolje.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Pogledah svoj vakcinalni karton, svaka treca antitetanus, zbog gomile krpljenja - mogu i za(h)rdjao ekser da jedem, nece mi biti nista.:s_d:

3 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

Pu majku mu, taman da odem na trecu dozu i uvati me grlobolja. Onog tipa kad osecas da ces vec od sutra da iskasljavas slajmare. Kontrola cula mirisa - check ☑️, pored kreveta drzim zeleni Brut za testiranje. Ajde da posisam par strepsilsa narednih dana pa ce biti bolje.

Ode ti na Online nastavu. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...