Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 hours ago, Sunshine State said:

 

Zanimljiv clanak, mozes u google, pa prevesti - evo samo deo ovde - objasnjenje da veliki broj ljudi ima problem/strah da se vrati nacinu zivota pre pandemije:

 

Kod nas pocinje da lici na normalno, vidjam sve manje maski, petak uvece guzva u gradu, svi izasli u restorane, barovi ponovo rade. ljudi se zaputili na odmore za 4 juli.

Link to comment
Share on other sites

Zato sto je ljudima vec puna ona stvar od informacija malo ovakvih, malo onakvih. Izidje pozitivna vest, i u roku od odmah negativa. Pa ko koga tu vize z.

I ne razumem zasto se cudno osecate ako nosite masku kad udjete u restoran? i ja je nosim, kad sednem za sto je skinem. Ne gledam nikoga, da li mene gledaju ne znam a i ne interesuje me.

Da li ima corona virus u vazduhu to me tek ne interesuje, nek lebdi. sta cu mu ja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zavrsio I drugu dozu tako da sam sada pokriven kombinacijom  vakcina - prva bila AstraZeneca, druga Moderna… Sve super, bez reakcija, osim sto ce izgleda biti manjih problema sa odlascima u USA jer AstraZeneca nije na FDA spisku… 

 

British Columbia preporucije maske, ali od prvog Jula vise nisu obavezne na svim mjestima- ipak ja je I dalje nosim u zatvorenom prostoru, kao I vecina drugih. 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ras kass said:

Mozemo da kritikujemo USA koliko hocemo, ali su pustili da situacija ide svojim tokom. Svako je imao i ima mogucnost da se vakcnise, ko nece sam rizikuje. Nece ljudi koji su se zastitili da sede kuci zato sto neki nece vakcinu.

Ne vidim da je USA prosla drasticno losije nego mnoge zemlje u EU koje su razvijene, i koje su imale mnogo vise lockdowna. Iako US je ipak kombinacija 50 drzava, i otprilike vise od pola je imalo relativno manje mere, dok je ostatak imao u nekim slucajevima, cak i drasticne. 

Kad se pogledaju rezultati, ne moze se ni videti (pricam o US) da su lockdowni dali neke rezultate, osim sto su vise unistili ekonomiju tamo gde su primenjivani. Ako izuzmemo NYC, koji prakticno ne moze ad se poredi sa bilo kojim drugim gradom, ostali su u proseku sa nekim izuzecima, tu i tamo slicni, kad se uzme u obzir broj stanovnika. Uglavnom kad se kaze da lockdown nije imao efekta, odma se poteze argument da bi bilo gore bez njih, zasto....nema objasnjenja.

recimo ako pogledamo broj umrlih po milionu stanovnika, u top 10 ces naci vise onih koji su imali stroge mere. Ako pogledamo broj obolelih u top 10 ces naci vise onih koji su imali minimalne mere. Zasto je to tako, treba ispitati.

Ovako laicki ja mogu da zakljucim da su mozda lockdowni doveli do vise teze obolelih (veca doza izlaganja virusu kad su bili izlozeni zbog izbegavanja lockdowna) dok su oni sa manje mera virus mozda dobijali u manjim dozama. Ali mozda gresim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sutra report iz Venecije ako nas puste talijani na grani Slovenija hoće sigurno bili smo danas u deželi granica bez njakanja kao nekad. Postojna na istom mestu kao uvek. Imam utisak i da su fanti batalili maske čak u samiški jedva par starijih da ih šeta i to Kon style.

 

Čini se da ekonomski malo bolje stoje od Hrvatske komšije su bedak ugostiteljski sumrak potpuni. Ili jedeš u kafani ili u samiški kafići su listom pozarvarani a ovi koji rade nema mesta iglu da ubaciš.

P.s. ulaz u Arenu u Puli bez blama 11 evra. Ja kad sam bio zadnji put još je bila Jugoslavija cena ulaznice je bila paklo pljuga.

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2021 at 2:01 AM, Darko said:

Dobro, više sam mislio na maske nego na ostale mere. Na kraju krajeva, slažem se da ne možemo da budemo taoci nevakcinisanih i da mora da postoji neka granica, mada takođe mislim da nije problem da neke lakše mere ostanu neko vreme (maske na primer). Mislim da bi obavezna vakcinacija rešila te probleme ali retko ko ima hrabrosti za tako nešto. 

Ja vidim problem da ostanu blage mere. Bas te maske npr jer nemam odgovor na pitanje zašto da ostanu. Nije mi dovoljno da niko nema hrabrosti da propiše obavezno vakcinisanje sorry ljudi nije dovoljno. Obzirom da tudja sloboda mora da stane kad ugrožava moju, šta sa mojom slobodom da ne nosim masku gde ona nestala? A znam da je postojala decenijama  😉 i sad nečija sloboda da veruje u čip, Kona i mere i ostale baljezgarije da bude važnija od moje slobode pa malo mi je to nategnuto.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

Ja vidim problem da ostanu blage mere. Bas te maske npr jer nemam odgovor na pitanje zašto da ostanu. Nije mi dovoljno da niko nema hrabrosti da propiše obavezno vakcinisanje sorry ljudi nije dovoljno. Obzirom da tudja sloboda mora da stane kad ugrožava moju, šta sa mojom slobodom da ne nosim masku gde ona nestala? A znam da je postojala decenijama  😉 i sad nečija sloboda da veruje u čip, Kona i mere i ostale baljezgarije da bude važnija od moje slobode pa malo mi je to nategnuto.

 


 - Gospodjo, stavite maski!

- Ama nisam zarazna i pelcovana sam.

- Lepsi ste s` maskom, gospodjo.:s_d:

  • Like 1
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

iz izvestaja RKI od prosle srede:

 

                                                                                                                      kumulativno od 1.2.2021.

                                                                           starost                                   <18           18-59           >60

ukupan broj pozitivnih simptomaticnih slucajeva                                        132.976     666.837      161.594

broj pozitivnih slucajeva kod potpuno vakcinisanih                                 

                               - asimptomaticni i simptomaticni                                      13           3.088           4.471

                                                 - samo simptomaticni                                       7            1.829            1.772

                                                      - od toga udeo britanske varijante           100%          85%            88%

 

udeo potpuno vakcinisanih u ukupnom broju pozitivnih slucajeva             0,005%      0,274%         1,097%

 

udeo potpuo vakcinisanih u populaciji                                                          0,40%        22,20%        49,40%

efikasnost vakcinacije (%)                                                                                 -               99%           98,90%

 

 

pri tome je moguce da nisu prikupljeni svi podaci o vakcinisanima koji su se zarazili, te je mozda ovako proracunata efikasnost vakcinacije nesto niza, ali u svakom slucaju se sve vrti oko brojki koje su dobijene u 3. fazi ispitivanja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Upravo se vratio sa koncerta Vlatka Stefanovskog. Na Palicu i letnjoj pozornici. Na ulazu dele meske, ali ih niko nije uzimao. Niko nije imao masku. Drzali smo distancu. Dobra je stvar da kod Vlatkove muzike bas i ne moras da pevas (deres se) pa je zarazavanje svedeno na minimum.

 

Link to comment
Share on other sites

Neko je pre neki dan ovde napisao da treba da pratimo sta UK radi, obzirom na skok zbog delta soja - izgleda da su resili da se vrate normalnom zivotu:


"Stephen Povis, nacionalni medicinski direktor NHS Engleske, rekao je da infekcije trenutno rastu, ali se stopa hospitalizacija ne povećava istom brzinom kao prethodni vrhunci i "stvari izgledaju vrlo dobro".

Rekao je za BBC da je NHS "spreman" da se nosi sa "bilo kakvim pritiscima" koji se pojave.

Sekretar za stambena pitanja Robert Jenrick rekao je u nedelju da će Engleska preći na period bez zakonskih ograničenja i sa naglaskom na "ličnu odgovornost", uključujući maske za lice.

 

Gospodin Javid rekao je da postoji nužan zdravstveni argument za otključavanje, jer su ograničenja prouzrokovala šokantan porast nasilja u porodici i užasan uticaj na mentalno zdravlje.

Slučajevi brzo rastu, ali zahvaljujući programu vakcinacije, brojevi koji završe u bolnici i umru su daleko ispod nekadašnjih.

Tokom zimskog vrhunca bilo je jednan smrtni slučaja na svakih 60 infekcija. Sada je jedan na 1.000.

Znači da su koristi od ograničenja mnogo, mnogo manje nego što su nekada bile.

Ali da li je pravo vreme da ih se potpuno odrekne? Neki će tvrditi da nije, ali drugi će reći da smo već predaleko pokušavali suzbiti virus. "

 

Boris Johnson to set out England's final Covid lockdown easing

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Harmonika said:

znam..i razmisljambas  u poslednje vreme sta je sve doslo na naplatu od te slobode..

Nećeš verovati ali mislim da je u Istri pola biznisa propalo. Ajde možda preterujem. neka bude da je 40% propalo.

Link to comment
Share on other sites

ne bih iskljucio mogucnost i jendog letnjeg talasa, e sad, da  li ce to bitit talas ili talasic..i tako sa celom Evropom.. mada, tesko da ce pikova biti kao na jesen i zimus..

4 hours ago, urosg3 said:

Nećeš verovati ali mislim da je u Istri pola biznisa propalo. Ajde možda preterujem. neka bude da je 40% propalo.

pa i Hrvatska nije nesto zatezala mere mnogo..doduse, nisu bili liberalni kao mi, taakv niko bio nije..tako d,a njima nije lockdown sjebao biznise..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

110/ 7.881/ 1 

 

 Na respiratorima je 11 pacijenata.

 

Ukupno je hospitalizovana 281 osoba.


Vec treci ili cetvrti dan uzastopno raste broj novozarazenih...
Polako ali sigurno...

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Ridji said:


Vec treci ili cetvrti dan uzastopno raste broj novozarazenih...
Polako ali sigurno...

 

Posto Fajzer stiti od Delte, mozda bi ljudi koji nisu dobili Fajzera mogli da traze trecu dozu ovde. Ne znam da li je iko ovde i pitao da li moze da dobije trecu  🙂

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Sunshine State said:

Neko je pre neki dan ovde napisao da treba da pratimo sta UK radi, obzirom na skok zbog delta soja - izgleda da su resili da se vrate normalnom zivotu:


"Stephen Povis, nacionalni medicinski direktor NHS Engleske, rekao je da infekcije trenutno rastu, ali se stopa hospitalizacija ne povećava istom brzinom kao prethodni vrhunci i "stvari izgledaju vrlo dobro".

Rekao je za BBC da je NHS "spreman" da se nosi sa "bilo kakvim pritiscima" koji se pojave.

Sekretar za stambena pitanja Robert Jenrick rekao je u nedelju da će Engleska preći na period bez zakonskih ograničenja i sa naglaskom na "ličnu odgovornost", uključujući maske za lice.

 

Gospodin Javid rekao je da postoji nužan zdravstveni argument za otključavanje, jer su ograničenja prouzrokovala šokantan porast nasilja u porodici i užasan uticaj na mentalno zdravlje.

Slučajevi brzo rastu, ali zahvaljujući programu vakcinacije, brojevi koji završe u bolnici i umru su daleko ispod nekadašnjih.

Tokom zimskog vrhunca bilo je jednan smrtni slučaja na svakih 60 infekcija. Sada je jedan na 1.000.

Znači da su koristi od ograničenja mnogo, mnogo manje nego što su nekada bile.

Ali da li je pravo vreme da ih se potpuno odrekne? Neki će tvrditi da nije, ali drugi će reći da smo već predaleko pokušavali suzbiti virus. "

 

Boris Johnson to set out England's final Covid lockdown easing

 

Uhvatili se za maske a mogu samo na maltu na odmor. 

 

I njihova taktika je promasena. Zatvoris granice, zabranis putovanja a imas skoro 30k slucajeva dnevno. Samo so ekonomiju zakopao. 

 

Inace ne rece da istice drzavno pokrivanje plata, pa firme moraju same sada da ih isplacuju. Plus zdravstveni radnici traze veliko povecanje. 

 

Ipak se bez privrede ne moze jel.. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Harmonika said:

ne bih iskljucio mogucnost i jendog letnjeg talasa, e sad, da  li ce to bitit talas ili talasic..i tako sa celom Evropom.. mada, tesko da ce pikova biti kao na jesen i zimus..

 

Mogu svakakvi obrti da se dese. Citam da bi u skorijoj buducnosti nevakcinisani mogli da doprinesu nastajanju novih mutacija, jer virus moze da mutira samo u ljudskom telu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...