Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

31 minutes ago, Tomiprunet said:

 

SunshinState would not allow any sort of "vaccine passport" to be used by the state government or businesses in their operations.

https://www.foxbusiness.com/politics/florida-ron-desantis-bans-vaccine-passports

 

 

 

Ovo nije dobro za biznis i profit.

 

Primer: velika skladišta za utovar/istovar kamiona, prvo su radila sa trećinom radne snage kada su uvedene lokdaun mere, pa je onda to popustilo na polovinu broja zaposlenih u odnosu na pre pandemije. Znači, brzina rada i broj radnika u smeni je prepolovljen zbog zaraze. Takođe, sporije ide utovar/istovar robe, gube se radni sati. Sa kovid19 pasošima, ne bi bilo prepreke da se radi sa 100% kapaciteta.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, implant said:

 

Ajde Slaviša, otvori nam oči. Šta se, po tvom mišljenju, stvarno dešava? Daj rekapitulaciju u nekoliko redova.

 

Spoiler

zjh5PUP.jpg

Spoiler

znYxM57.png

 

 

5 hours ago, Tomiprunet said:

Molim clanove foruma da naglase kad se sale, a kad su ozbiljni da znam kako da odgovorim.  :classic_biggrin:

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Studenjakom odzvanja Sinan, studenti ipak slave

 

Nekoliko izvoda iz vesti:


 

Quote

 

Ovo je naš dan i slavimo ga kako smo navikli. U domu sam već četiri godine i to je naša tradicija. Kada mogu svi možemo i mi. Peta sam godina Medicinskog fakulteta, a kada završim školovanje idem iz zemlje. Mučim se šest godina i onda ne mogu da nađem posao jer moram da se učlanim u stranku da bi me zaposlili kao medinsku sestru.

 

Čuje se glasna muzika, a Studenjakom se ore hitovi Seke Aleksić, Elitnih odreda, Jelena Rozge i Sinana Sakića.

 

 

Na osnovu vesti, rekao bih da su to veoma fina i pametna deca sa istančanim ukusom za muziku. Veoma mi je žao što će mlada buduća doktorka morati da traži posao u inostranstvu i mislim da je šteta da neko ko je toliko dobro savladao gradivo, naročito iz epidemiologije i lekciju o vakcinama, biva prinuđen da svoje znanje ponudi negde drugde. Siguran sam da će Nemačka ili Norveška veoma ceniti takav talenat i da jedva čekaju da ih počastvuje svojim prisustvom.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne vidim sto bi neko gubio vreme da ubeđuje ramapitekuse da prime vakcinu. Dovoljno je da se drži podalje od njih, i to je to. Ne što su zarazni, a većina verovatno jesu, ili će biti, nego šta bi normalan čovek imao da priča sa takvima. Evo ih ovi sa tog linka. Bilo šta da ih neko pita,  ili ima da lupetaju kao citirana, ili su verovatno od onih koji veruju da će se tu proizvoditi vakcine, ili bilo koju drugu glupost.

 

Da ne pominjem muzicku podlogu. Akademski gradjani bre. Znalci. Fali im samo koska u nosu pa da budu kompletni. Zasto bi neko uopste hteo da vakcinise ovakve? Šta bi time štitio?

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Studenjakom odzvanja Sinan, studenti ipak slave  

Nekoliko izvoda iz vesti:

 

 

 

  Ovo je naš dan i slavimo ga kako smo navikli. U domu sam već četiri godine i to je naša tradicija. Kada mogu svi možemo i mi. Peta sam godina Medicinskog fakulteta, a kada završim školovanje idem iz zemlje. Mučim se šest godina i onda ne mogu da nađem posao jer moram da se učlanim u stranku da bi me zaposlili kao medinsku sestru.

 

Čuje se glasna muzika, a Studenjakom se ore hitovi Seke Aleksić, Elitnih odreda, Jelena Rozge i Sinana Sakića.

 

 

]   Na osnovu vesti, rekao bih da su to veoma fina i pametna deca sa istančanim ukusom za muziku. Veoma mi je žao što će mlada buduća doktorka morati da traži posao u inostranstvu i mislim da je šteta da neko ko je toliko dobro savladao gradivo, naročito iz epidemiologije i lekciju o vakcinama, biva prinuđen da svoje znanje ponudi negde drugde. Siguran sam da će Nemačka ili Norveška veoma ceniti takav talenat i da jedva čekaju da ih počastvuje svojim prisustvom.

Kao što rekoh vec jednom, žali Boze para bačenih na to studiranje...

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sad malo dobrih vesti, Robert Koch Institut je danas saopštio, da prema novim saznanjima, vakcine štite ne samo od oboljevanja već i od zaražavanja i da su vakcinisani manje infektivni od asimptomatskih zaraženih, kao i osoba sa negativnim brzim antigenskim testom, tako da sa epidemiološkog stanovišta vakcinisane osobe više ne igraju ulogu u prenosu infekcije.

 

🥳

Edited by Eddard
  • Like 17
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Eddard said:

Sad malo dobrih vesti, Robert Koch Institut je danas saopštio, da prema novim saznanjima, vakcine štite ne samo od oboljevanja već i od zaražavanja i da su vakcinisani manje infektivni od asimptomatskih zaraženih, tako da sa epidemiološkog stanovišta vakcinisane osobe više nisu značajne.

 

🥳

Game changer, opa!

20 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ne vidim sto bi neko gubio vreme da ubeđuje ramapitekuse da prime vakcinu. Dovoljno je da se drži podalje od njih, i to je to. Ne što su zarazni, a većina verovatno jesu, ili će biti, nego šta bi normalan čovek imao da priča sa takvima. Evo ih ovi sa tog linka. Bilo šta da ih neko pita,  ili ima da lupetaju kao citirana, ili su verovatno od onih koji veruju da će se tu proizvoditi vakcine, ili bilo koju drugu glupost.

 

Da ne pominjem muzicku podlogu. Akademski gradjani bre. Znalci. Fali im samo koska u nosu pa da budu kompletni. Zasto bi neko uopste hteo da vakcinise ovakve? Šta bi time štitio?

E to je pouzdan znak da smo omatorili moj Milenko i da se ne uklapamo u trendove. Idem da se tešim sa Bob Dilanom 🙂

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Eddard said:

Sad malo dobrih vesti, Robert Koch Institut je danas saopštio, da prema novim saznanjima, vakcine štite ne samo od oboljevanja već i od zaražavanja i da su vakcinisani manje infektivni od asimptomatskih zaraženih, kao i osoba sa negativnim brzim antigenskim testom, tako da sa epidemiološkog stanovišta vakcinisane osobe više ne igraju ulogu u prenosu infekcije.

 

🥳

 

Ako mogu jedno profesionalno pitanje - kako tumačiš što tvoje kolege odbijaju da se vakcinišu, bilo da govorim o ovoj studentkinji (jao njenim pacijentima), bilo o onima koji odavno rade? Ovde ne mislim na likove tipa Jovane, već na ostale. Ja sam iz desete struke, nemam nikakve veze sa medicinom, ali znam čemu služi vakcina. Ovo znaju i ljudi sa manje škole, ali mi je nepojmljivo da neko sa diplomom i stažom neće da se vakciniše.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam šta da ti kažem, ja to ne mogu da shvatim. Kod mene na poslu, sa mog odeljenja, od nas 25 lekara (pričemu se radimo ortopedima, koji baš nisu poznati po svom širokom medicinskom obrazovanju, svi do jednog su se vakcinisali, svi. Da li u Srbiji i lekari potpadnu pod tu masovnu histeriju, ne znam, ali je pretužno.

 

Takođe, od nekih 10ak lekara iz Srbije koje znam i sa kojima sam u kontaktu ovde u De, svi su vakcinisali. Tako da mislim da je do sredine, a ne obrazovanja.

Edited by Eddard
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, urosg3 said:

E to je pouzdan znak da smo omatorili moj Milenko i da se ne uklapamo u trendove. Idem da se tešim sa Bob Dilanom 

🙂

Ne, nema veze to sa time, nego nisam hteo da sirim pricu tamo. Kakav Dilan, ja cekam novi disk koji uskoro izlazi, za neki dan, od pre tri godine doktora nauka Dekstera Holanda i The Offspring. To je pravi panker i bundzija protiv sistema, em doktorirao u 53 godine, i to bas na virusima, em muzicki panker, a ne kao ove jajare i ludi muje, sto nisu dobacili dalje od jednostavnih ritmova i jos jednostavnijih melodija, da ne pricamo o "tekstovima" za luzere koji sazaljevaju sami sebe, cija su suština razne "jade" eto upravo kao ta iz teksta.  Nema tu nista. To ne treba vakcinisati, imaju moju podrsku.

 

U stvari je istina da se sa takvima normalni studenti i ne druze, ni oni koji stanuju u domovima. Dobro, isto ih ima manje od 10%, ali se ne druze :wicked:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Milenko Puzigaca said:

Ne, nema veze to sa time, nego nisam hteo da sirim pricu tamo. Kakav Dilan, ja cekam novi disk koji uskoro izlazi, za neki dan, od pre tri godine doktora nauka Dekstera Holanda i The Offspring. To je pravi panker i bundzija protiv sistema, em doktorirao u 53 godine, i to bas na virusima, em muzicki panker, a ne kao ove jajare i ludi muje, sto nisu dobacili dalje od jednostavnih ritmova i jos jednostavnijih melodija, da ne pricamo o "tekstovima" za luzere koji sazaljevaju sami sebe, cija su suština razne "jade" eto upravo kao ta iz teksta.  Nema tu nista. To ne treba vakcinisati, imaju moju podrsku.

 

U stvari je istina da se sa takvima normalni studenti i ne druze, ni oni koji stanuju u domovima. Dobro, isto ih ima manje od 10%, ali se ne druze :wicked:

Dilan je tu tematski, The Times They Are A Changin' 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Eddard

Razumem da je sredina takva kakva jeste, ali mi nekako ne ide u glavu. Čuo sam neku polupismenu prodavačicu sa pijace kako priča sa nekom drugom i kaže da je dobila temperaturu od Astre, na šta je ova druga odgovorila da nije imala reakcija na vakcinu. Ukratko, dve neobrazovane seljanke nisu razmišljale da li će im od vakcine izrasti rogovi ili će im ubaciti tamo neki čip, već su se vakcinisale. Čak sam i od svog zubara čuo da ga je sramota što ima kolega lekara koji ni uz ove brojke ne razmišljaju o vakcini, a njima je cela problematika bliža.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Dilan je tu tematski, The Times They Are A Changin' 🙂

Ne, samo su oni pokazali svoje pravo lice, i pokazali su da je Nikola Samardžić odavno bio u pravu kad je pisao da je drustvo gde unuci i babe i dede slusaju istu muziku nenormalno drustvo, zaustavljeno u vremenu, kao plemena iz sliva Amazona i sa slicnih mesta. Mislim, ne verujem da u normalnom svetu studenti alalicu uz kojekakve popevke generacije njihovih roditelja, gde cak i Dilan spada. To uopste nije normalno. Normalan svet je tamo gde se naredna generacija istovari na skoro sve vrednosti i ostalo svojih roditelja, pa napravi nesto svoje, a ovo ostalo su na kraju ipak samo divljaci. Evo kao ti tu.

29 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ako mogu jedno profesionalno pitanje - kako tumačiš što tvoje kolege odbijaju da se vakcinišu, bilo da govorim o ovoj studentkinji (jao njenim pacijentima), bilo o onima koji odavno rade? Ovde ne mislim na likove tipa Jovane, već na ostale. Ja sam iz desete struke, nemam nikakve veze sa medicinom, ali znam čemu služi vakcina. Ovo znaju i ljudi sa manje škole, ali mi je nepojmljivo da neko sa diplomom i stažom neće da se vakciniše.

Ne samo lekari, nego i inzenjeri, ekonomisti, pravnici, profesori itd. Ma nije odgovor tako slozen. U pitanju je:

 

Quote

Slobotomija je hirurška intervencija na mozgu kojom prilikom se centri zaduženi za poštovanje progresa, znanja, rada, reda i zakona ireverzibilno odstranjuju. 

Buduci da je ta hirurška intervencija na mozgu vrlo specificna, traje godinama i izvodi se kombinacijom TV programa, turbo folka, masom nerešenih ubistava, neprestanom konfrontacijom sa svetskim liderima, krotkim cekanjem u redovima, itd, vidljivih tragova na prvi pogled nema i pacijent nije ni svestan da je bio podvrgnut operaciji. 

Pacijent, tacnije subjekt, potom nastavlja normalno da živi i funkcioniše, savršeno nesvestan toga da je slobotomiran. Interesantno je da efekti ove intervencije jacaju sa protokom vremena, bez obzira na to što je originalni autor ove metode odavno na zasluženom odmoru, gde ce trajno i ostati. 

Svoj prezir za sve ono što je napredno u današnjoj civilizaciji pacijent, tacnije subjekt, smatra necim potpuno prirodnim, spontanim, autenticno svojim. Karakteristicno za subjekta je prisustvo beskrajnog prezira prema svim institucijama, vera da je opšta korumpiranost prirodno stanje, odricanje sopstvene odgovornosti, nesposobnost za toleranciju bilo cega razlicitog, izuzetna svadljivost i konstantna bezrazložna uvredenost. 

Za posebno uspele intervencije je karakteristicna vrlo specificna i dosad nedovoljno istražena pojava, koja se sastoji u divinaciji, iliti obožavanju kultova i mitova sopstvene etnicke grupacije, do kojih subjektu, istovremeno i potpuno paradoksalno, nije ni najmanje stalo! 

Osnovno što ih karakteriše može se sumirati kao - destruktivni prezir prema postojecoj civilizaciji. Ako postoji nešto što ih lako i brzo odaje, to je vecita sumnja u zvanicnu verziju.

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DJ_Vasa said:

@Eddard

Razumem da je sredina takva kakva jeste, ali mi nekako ne ide u glavu. Čuo sam neku polupismenu prodavačicu sa pijace kako priča sa nekom drugom i kaže da je dobila temperaturu od Astre, na šta je ova druga odgovorila da nije imala reakcija na vakcinu. Ukratko, dve neobrazovane seljanke nisu razmišljale da li će im od vakcine izrasti rogovi ili će im ubaciti tamo neki čip, već su se vakcinisale. Čak sam i od svog zubara čuo da ga je sramota što ima kolega lekara koji ni uz ove brojke ne razmišljaju o vakcini, a njima je cela problematika bliža.

 

Obrati pažnju: u procente vakcinisanih među medicinskim osobljem ne ulaze samo lekari, već i medicinske sestre i tehničari, (prema reklakazala pouzdanim izvorima) oni su ti zbog kojih odziv izgleda tako kako izgleda.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ne, samo su oni pokazali svoje pravo lice, i pokazali su da je Nikola Samardžić odavno bio u pravu kad je pisao da je drustvo gde unuci i babe i dede slusaju istu muziku nenormalno drustvo, zaustavljeno u vremenu, kao plemena iz sliva Amazona i sa slicnih mesta. Mislim, ne verujem da u normalnom svetu studenti alalicu uz kojekakve popevke generacije njihovih roditelja, gde cak i Dilan spada. To uopste nije normalno. Normalan svet je tamo gde se naredna generacija istovari na skoro sve vrednosti i ostalo svojih roditelja, pa napravi nesto svoje, a ovo ostalo su na kraju ipak samo divljaci. Evo kao ti tu.

Da sa tim da smo upali u gap gde unuci slušaju što i dede i babe, a mi roditelji ti dođemo Generation lost.
Recimo moj ćale, deda brucoškinje je baš voleo Sinana na primer. Meni se i onda i sada povraćalo na njega. A vidiš da je deda doživeo da studenti danas slušaju njegovog Sinana to bi ga još više ohrabrilo u uverenju da sam ja  bezvredni čupavac bez istančanog ukusa i razumevanja za teheransko kabulske šabanije.
Ergo matori je opet pobedio!

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Ovo je situacija kada država izgubi državu.

Umesto da upotrebi sve što ima na raspolaganju da zaštiti stanovništvo, a ima puno toga, ona se sklanja zarad određenog broja procenata, i to pred kime? Pred antivakserima, i ljubiteljima Sinana i Gare.

Lepo sada mogu da potpišu kapitulaciju, pa da se razlazimo.

Sramota.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Hugo Punch said:

Pitanje za vakcinisane:

 

Jel su vam trazili da potpisete bilo kakav waiver od odgovornosti i da preuzmete odgovornost za posledice vakcinacije na sebe?

 

Meni to nisu trazili za AZ vakcinu u Nisu.

Koliko se sećam - ne. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, stray_cat said:

 

Obrati pažnju: u procente vakcinisanih među medicinskim osobljem ne ulaze samo lekari, već i medicinske sestre i tehničari, (prema reklakazala pouzdanim izvorima) oni su ti zbog kojih odziv izgleda tako kako izgleda.

 

Tačno. Ne očekujem da medicinske sestre i tehničari znaju sve što zna lekar, ali ako prodavačice sa pijace imaju toliko mozga da znaju čemu služi vakcina, onda ne znam šta da kažem.

 

7 minutes ago, Hugo Punch said:

Pitanje za vakcinisane:

 

Jel su vam trazili da potpisete bilo kakav waiver od odgovornosti i da preuzmete odgovornost za posledice vakcinacije na sebe?

 

Meni to nisu trazili za AZ vakcinu u Nisu.

 

U onom papiru koji šalju na mail u zaglavlju piše Saglasnost za sprovođenje preporučene imunizacije”, a nešto niže se štriklira izjava da si saglasan sa sprovođenjem imunizacije, a na crtici se ispisuje naziv vakcine. Jedino mi je nejasno zašto se potpisuje saglasnost jer kad sam odeš na bilo kakvu medicinsku intervenciju podrazumeva se da te niko nije terao. Nema nikakvog dokumenta gde ekspilcitno preuzimaš odgovornost.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...