Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 minutes ago, vilhelmina said:

 

U SWE jos gore. Nikakvih termina u ”slobodnoj prodaji” osim za 75+ koji nemaju drugi osnov da udju u neku od prioritetnih grupa, znaci relativno zdravi. Prioritetne grupe dobijaju pozive bez prethodnog prijavljivanja, a na njima je da se odazovu ili ne. Ali te grupe se sve vreme menjaju, tako da se mnogima desilo da ispadnu iz takve grupe pre nego sto su dosli na red. Vazi uglavnom za mladje, zdravstvene radnike, osoblje po domovima, one koji rade ili zive sa starijima...

Mi neprioritetni i mladji od 75 smo takodjer podeljeni u nekakve grupe. Kao neki redosled je utvrdjen, ali nikakvih prognoza kad ce se otvoriti mogucnost za prijavljivanje.

Ma isto ovde - prioritetne grupe, godine, neke struke, pridruzene bolesti, ima neki sajt, pa ima nekih brojeva telefona za zakazivanje, ne znas sta je teze ubosti, pa ima da odes tamo gde pelcuju i cekas dal ce da im ostane neki visak (btw to je bio moj slucaj) - rekao mi drug da je to uradio na jednom mestu, na istom sam se nacrtala sutradan i pokazalo se uspesno, inace bih cekala jos par nedelja dok moja struka dodje na red ili ne znam sta

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stray_cat said:

 

Izv, nisam bio precizan: komšija se operisao u privatnoj bolnici.

Pa eto, kako kod privatnih moze a kod drzavnih ne moze? Gde je tu logika? 

1 hour ago, wwww said:

pa morace, samo sto treba videti na koji nacin da se spreci moguce falsifikovanje. (bese pre neki dan bila neka vest da je neko ko je radio na sajmu davao lazne potvrde o vakcinaciji?)

Bila pre 4 meseca vest da je Poljski autobus koji ide na relaciji Varsava, Berlin, Beograd, davao negativne pcr testove za 60evra onima koji ih nisu imali. Samo se laze u Srbiji, eee i ta Srbija stalno se gura u Evropu a lazu. Izvini, nista kontra tebe :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

 

12 minutes ago, Tomiprunet said:

Pa eto, kako kod privatnih moze a kod drzavnih ne moze? Gde je tu logika? 

 

Logika je da privatne bolnice ne leče od kovida19 i nemaju nedostatak kadrova, a državne moraju da leče od kovida19 koji zahvata mnogo resursa, pa ono što preostane - nedovoljno je za ostale bolesti.

 

Meni je to vrlo jednostavna logika.

 

Šta tu tebi nije logično? 

Edited by stray_cat
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:


Ok, razumem šta hoćeš da kažeš. S jedne strane imamo neke vakcinacije koje je država propisala kao obavezne u cilju zaštite stanovništva, potpuno opravdano. S druge strane imamo trenutnu situaciju u kojoj bi, realno, takva odluka bila potpuno logična jer ne postoji bolji način da se pandemija razreši od brze i efikasne vakcinacije, a to se postiže ili time što ćeš ljude da ubediš da je to neophodno ili da ih prisiliš, a vidimo kako ide prva opcija, a država neće da uvede obaveznu vakcinaciju, a s treće strane hapsi one koji se protive vakcinaciji per se. 

 

Na prvi pogled imaš pravo. Ali, uvođenje obavezne vakcinacije nije tako jednostavan proces, pogotovo kada je u pitanju vakcinacija odraslih, samomislećih osoba, a vakcina je ipak atak na telesni integritet pojedinca. Može da izazove svakojake reakcije, da me kažem pobune jer je narod marva i u globalu će lakše da poveruje da ga Bil Gelc čipuje, nego da ga država štiti od nečega. Zato se država, kao i uostalom sve države ovog sveta za sada, odlučila da pokuša rešenje mirnim putem i da privoli ljude da se vakcinišu. Na stranu što to u Srbiji izgleda tragično, što prosvetiteljstvo sa sve Nestorovićima i inima jeste svojevrstan apsurd i što se u Srbiji sve radi da vladajući klan ne bi izgubio glasove, ali ako se odlučiš da probaš mirnim putem da sprovedeš neku razumnu meru, onda je hapšenje dotičnih, čije delovanje potkopava taj napor i unosi zbun u ionako zbunjen narod, možda i jedina racionalna stvar koju je ova vlast i uradila u cilju zaštite institucije vakcinacije. Dobro, i na drugi pogled imaš pravo 😁, ali zar smo od Srbije očekivali bilo šta osim apsurda? U normalnom svetu to funkcioniše ipak malo drugačije.

Pa vidi ako je poenta da treba da ubedis ljude, onda se bavis ubedjivanjem, a ne hapsenjem zbog nekog obskurnog zakona.

Nego im nesto ubedjivanje ne ide, jer su pricu menjali kako im je odgovaralo, te shopping u Milanu, te smesni virus, te izbori, a sad kao vakcinacija je esencijalna.

Sto rece jedan pokojnik "Malo morgen".

 

uvodjenje obavezne vakcinacije je naravno komplikovan proces, i to s razlogom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ras kass said:

Ne znam sta cemo sa ovim vakcinama koje nam stizu. 

 

Mozda nam skrate drugu dozu Astrazeneke na manje od 12 nedelja, da ne propadne ovih 50 i kusur hiljada. 

Rokacemo jagnjice, prasice, one Seklerove kokoske. Sasomange.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, stray_cat said:

To nema u Srbiji (mada te baš i ne razumem šta si otkucao).

U Subotici ima privata klinika zove se Kuca zdravlja, u njoj radi jedan doktor ( hirurg) otisao sam u tu kliniku kao i za sve ostalo jer nemam zdravstveno pa placam zdravstvene usluge. I umesto da me operise u toj klinici, on mi rekao da dodjem u Suboticku bolnicu. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Angelia said:

Pa vidi ako je poenta da treba da ubedis ljude, onda se bavis ubedjivanjem, a ne hapsenjem zbog nekog obskurnog zakona.

Nego im nesto ubedjivanje ne ide, jer su pricu menjali kako im je odgovaralo, te shopping u Milanu, te smesni virus, te izbori, a sad kao vakcinacija je esencijalna.

Sto rece jedan pokojnik "Malo morgen".

 

uvodjenje obavezne vakcinacije je naravno komplikovan proces, i to s razlogom.

 

A šta ako je, MOŽDA, ubeđivanje ljudi da se ljudi vakcinišu - najobičnije oportuno politikanstvo i korišćenje demokratskih tekovina, ne za dobrobit države, već zbog vlastite guzice i ostanka/dolaska na vlast (pošto jel'te obavezna vakcinacija nije popularna/u skladu sa izvojevanim slobodama i pravima)?

 

Zar nije zdravlje nacije/celokupnog stanovništva nešto najbitnije i uopšteno a i kad se pogledaju neke druge nacije koje su rešile problem kovida19 (Kina), privreda i obrazovanje funkcionišu, nema praznog hoda ili u rikverc, dok ovde čekamo da prođe samo od sebe i/ili nećemo vakcine osim ako niko od nje neće dumre i/ili čekamo da se "prirodno" prokužimo?

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

@Slavisa

To je klasika u Srbiji. Nista cudno, osim da do potrebnog dr, ne mozes da dodjes osim ako ne platis pregled kod istog u privatnoj ambulanti. Takvim likovima bi odma oduzimao licencu i dobili bi zabranu da rade bilo gde na budzetu.

Edited by Jamesdin
Link to comment
Share on other sites

@Slavisa
To je klasika u Srbiji. Nista cudno, osim da do potrebnog dr, ne mozes da dodjes osim ako ne platis pregled kod istog u privatnoj ambulanti. Takvim likovima bi odma oduzimao licencu i dobili bi zabranu da rade bilo gde na budzetu.

Da, ali to njima drzava odobrava.
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, stray_cat said:

 

A šta ako je, MOŽDA, ubeđivanje ljudi da se ljudi vakcinišu - najobičnije oportuno politikanstvo i korišćenje demokratskih tekovina, ne za dobrobit države, već zbog vlastite guzice i ostanka/dolaska na vlast (pošto jel'te obavezna vakcinacija nije popularna/u skladu sa izvojevanim slobodama i pravima)?

 

Zar nije zdravlje nacije/celokupnog stanovništva nešto najbitnije i uopšteno a i kad se pogledaju neke druge nacije koje su rešile problem kovida19 (Kina), privreda i obrazovanje funkcionišu, nema praznog hoda ili u rikverc, dok ovde čekamo da prođe samo od sebe i/ili nećemo vakcine osim ako niko od nje neće dumre i/ili čekamo da se "prirodno" prokužimo?

Ako je možda onda je ta voz davno otišao, i to ne bih stavljao na račun režima, ima dovoljno na tom računu ne mora da primi i za šta nije kriv. Ovo mora da ide na račun "struke", hvala bogu svi imaju imena i prezimena, ko im je kriv što nisu bili bolji đaci, i što se njihova stručnost pokazala kako se pokazala. Struka u Srbiji teško da može da dobije išta osim prezira, sve što je do njih naopako je i na osi zadatka i na vremenskoj osi.
Ono što nemam dokaze, ali osnovano sumnjam je da su se polakomili na TV minute i tu slavu, pa eto nek` ostane zapisano. Javna reč nosi i odgovornost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Angelia said:

Pa vidi ako je poenta da treba da ubedis ljude, onda se bavis ubedjivanjem, a ne hapsenjem zbog nekog obskurnog zakona.

Nego im nesto ubedjivanje ne ide, jer su pricu menjali kako im je odgovaralo, te shopping u Milanu, te smesni virus, te izbori, a sad kao vakcinacija je esencijalna.

Sto rece jedan pokojnik "Malo morgen".

 

uvodjenje obavezne vakcinacije je naravno komplikovan proces, i to s razlogom.

 

Znaš kako, kad već decenijama failuješ u onome što ti je jedan od primarnih zadataka, tačnije sistematski ga urušavaš, a to je adekvatno obrazovanje stanovništa, nakon koga bi irelevantan procenat stanovnika uopšte dovodio vakcinaciju u pitanje već bi se svi smejali budalama kao što je Nestorović (i Srbija bi bila ŠveCka), onda nema tog ubeđivanja koje taj deficit može da nadoknadi. A kad dodaš tome i ovo što si ti napisala, onda piši propalo. Mislim da je iluzorno pričati o bilo kakvim razumnim merama u sistemu kakav je Srbija. Zato je za mene jedini način da ovo prođe uvesti obaveznu vakcinaciju ili pustiti epidemiju da ide "prirodnim tokom". Koje humanije, brže i sa manje žrtava - mislim da je iluzorno raspravljati. E sad, što se to nikad neće dogoditi iz raznoraznih političkih razloga, to je problem.

 

Zašto je problem uvođenja obavezne vakcinacije išta komplikovaniji od uvođenja obaveznog sigurnosnog pojasa u automobilima (koje niko normalan takođe danas ne dovodi u pitanje), nije mi jasno. I zbog sigurnosnog pojasa će, slučajem nesrećnih okolnosti, neko ostati zaglavljen u nesreći i nastradati, kao i od neželjenih dejstava vakcine, ali će oba spasiti ogroman broj života, vakcinacija i daleko više. Razlika je u jednom (eventualno dva) uboda u rame. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Ako je možda onda je ta voz davno otišao, i to ne bih stavljao na račun režima, ima dovoljno na tom računu ne mora da primi i za šta nije kriv. Ovo mora da ide na račun "struke", hvala bogu svi imaju imena i prezimena, ko im je kriv što nisu bili bolji đaci, i što se njihova stručnost pokazala kako se pokazala. Struka u Srbiji teško da može da dobije išta osim prezira, sve što je do njih naopako je i na osi zadatka i na vremenskoj osi.
Ono što nemam dokaze, ali osnovano sumnjam je da su se polakomili na TV minute i tu slavu, pa eto nek` ostane zapisano. Javna reč nosi i odgovornost.

 

Mislio sam na tzv "ozbiljne" države, recimo Francusku, ne na Srbiju.

Link to comment
Share on other sites

Prvo, sto se obavezne vakcinacije tice, mislim da to ne bi proslo bar dok god se ona ne uvede (i ako se ikada uvede) u zemljama EU. Jer, onda bi se ponovo postavilo pitanje ljudskih prava i sloboda u Srbiji, ako bi samo Srbija donela taj zakon. 

Tako da u ovom momentu tu moze proci samo ubedjivanje i eventualno neke sitne, ispod zita ucene. Ono sto bi moglo i trebalo biti uradjeno je da bude odredjeno za odredjenu kategoriju zaposlenih (zdravstvo, skolstvo, policija, vojska ...). Premda bi to moglo biti prosireno i na one koji se bave usluznim delatnostima npr prodaja hrane, ugostiteljstvo itd. 

Time bi jednim udarcem ubili dve muhe: vakcina nije obavezna ... ALI: ako hoces npr da prodajes pljeske, ili da radis u frizerskom salonu itd itd lista moze biti prilicno siroka i da obuhvata sva zanimanja kod kojih postoji kontakt sa musterijama ... onda moras primiti vakcinu! 

A ko nije primio vakcinu a zarazio se Covidom, da bude u obavezi da troskove lecenja plati iz svog dzepa po trzisnoj ceni. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...