Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, Hugo Punch said:

Saglasnost za sprovodjenje imunizacije ne znaci da preuzimas odgovornost za nuspojave, vec znaci da se vakcinises svojevoljno.

Da, a ovo što sam napisao je najbliže što postoji. Jedino ne znam zašto se to potpisuje jer i kad ideš da plombiraš zub, podrazumeva se da si tamo otišao slobodnom voljom.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, urosg3 said:

Da sa tim da smo upali u gap gde unuci slušaju što i dede i babe, a mi roditelji ti dođemo Generation lost.
Recimo moj ćale, deda brucoškinje je baš voleo Sinana na primer. Meni se i onda i sada povraćalo na njega. A vidiš da je deda doživeo da studenti danas slušaju njegovog Sinana to bi ga još više ohrabrilo u uverenju da sam ja  bezvredni čupavac bez istančanog ukusa i razumevanja za teheransko kabulske šabanije.
Ergo matori je opet pobedio!

Jeste, kao onomad sto su razbili NATO, isto tako :lol_2:

 

Trazio sam ovaj dole tekst pa dok ga nađoh. Znam da ne mislis stvarno, ali to se zove "normalizovanje nenormalnog", i moze da deluje kao nekakva pobeda samo onima koji se već valjaju u toj septičkoj jami, dok svi ostali koji su van rupe vide o cemu se radi, pa ako im se i ne smeju, ili ih se ne gade, onda ih bar žale, ali svakako sa takvima ne žele da imaju ništa:

 

Quote

Cyberlord:
 
Tako sam i ja to otprilike razumela kada sam u Srbiju dosla prvi put nakon jedne decenije. Devetesetih nisam nogom tamo krocila te sam dozivela kulturni shok kad sam prvi put dosla, pa onda opet nisam dolazila deset godina. Pecenjare na Slaviji, ta cudna "muzika" na sve strane koja apeluje na najnize ljudske porive, zujanje na svakom cosku na Bulevaru (devize-dvze-dze-zzzzzzzz), benzin u nekim plasticnim flashama, neki drugaciji ljudi, neka latentna agresija u vazduhu, neki stari skolski drugovi kao sto opisujes.

 

Onda takve otkacim pa se fokusiram na one druge koji - kasnije sam shvatila - samo naizgled nisu turbo nego sebe vide kao finiji soj i svoje malo vise formalno obrazovanje koriste kao dokaz za to. Kad sam malo grebnula ... pa oni se sustinski ne razlikuju od onih "manje finih", razlikuje ih samo neka estetika. Ne unutrasnja nego spoljasnja, naravno. Sasvim razumljivo, ne vole da ih se podseti na neke atavizme, odmah krenu u napad. Toliko vremena provode u tom napadu kao odbrani umesto da malo razmisle.

 

Poslednjih godina provodim vise meseci godisnje dole pa svasta vidim. Imam citavu listu observacija koje mi to potvrdjuju. Imam i gomilu sekvenci iz jednog beogradskog parka u kome roditelji vode medjusobne ratove preko te slatke neduzne dece koju niko nije pitao da li zele da se rode bas tu i od bas takvih. Pa sam se pitala, u sta ce se ta deca pretvoriti kad odrastu u takvom okruzenju i posrnulom drustvu? Startne pozicije su im mnogo teze. Iz cega da se iznedri snaga i ljudski kapital koji moze da donese promenu na bolje? Zato i ne gajim antropoloski optimizam glede Srbije. Onoj sacici koja ne pripada gore pomenutima i koji su statisticka greska ne moze biti lako medju onima koji su normalizovali sve ono sto prkosi civilizovanosti. To mora da je vrlo frustrirajuce. To bih rekla po nekima koje znam a ne pripadaju onom svetu.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

Da, a ovo što sam napisao je najbliže što postoji. Jedino ne znam zašto se to potpisuje jer i kad ideš da plombiraš zub, podrazumeva se da si tamo otišao slobodnom voljom.

 

Moze da bude potpuno nepotrebno a moze da bude da ih zastiti od optuzbi da su sproveli prisilnu vakcinaciju. Svakako ne znaci da preuzimas odgovornost jer se to radi samo kada se prijavljujes na eksperiment. Ali tada se ljudi upoznaju sa mogucim posledicama.

 

Ne znam... 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Don Juan said:

Ovo je situacija kada država izgubi državu.

Umesto da upotrebi sve što ima na raspolaganju da zaštiti stanovništvo, a ima puno toga, ona se sklanja zarad određenog broja procenata, i to pred kime? Pred anti po vakserima, i ljubiteljima Sinana i Gare.

Lepo sada mogu da potpišu kapitulaciju, pa da se razlazimo.

Sramota.

 

Ali ljuЦka prava, slobode, ne može to tako, mora da se ispoštuje pravo svake budale da bude budala (što je ok) i da time ugrožava druge (što nije ok). I naravno, država će uvek više da titra jajca nekome ko voli Sinana i Garu nego nekom rendom pankeru ili ljubitelju JJ Cale-a, npr. Karikiram, ali tako to ispada...narodnjački splavovi su radili do skoro i sigurno će opet i to uskoro, vidimo šta se sluša na tim žurkama. Jednostavno je, više ih je i prepoznaju se na puno načina i to na ličnom nivou, država i ta ekipa. To je ljubav na prvi pogled, između države i tih nekih boraca za slobodu koji slušaju Sinana i fkn Jelenu Rozgu 🙃 i misle svojom glavom, razume država potrebu da se obavi veselje, zato i nema nekih drakonskih kazni.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJ_Vasa said:

Da, a ovo što sam napisao je najbliže što postoji. Jedino ne znam zašto se to potpisuje jer i kad ideš da plombiraš zub, podrazumeva se da si tamo otišao slobodnom voljom.

To su verovatno iskopirali iz EU, ili su im proizvođači preporučili da traze tu saglasnost ili tako nesto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Hugo Punch said:

Pitanje za vakcinisane:

 

Jel su vam trazili da potpisete bilo kakav waiver od odgovornosti i da preuzmete odgovornost za posledice vakcinacije na sebe?

 

Meni to nisu trazili za AZ vakcinu u Nisu.

Da, na Sajmu, 06.03.Za astrazeneca. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, implant said:

 

Ali ljuЦka prava, slobode, ne može to tako, mora da se ispoštuje pravo svake budale da bude budala (što je ok) i da time ugrožava druge (što nije ok). I naravno, država će uvek više da titra jajca nekome ko voli Sinana i Garu nego nekom rendom pankeru ili ljubitelju JJ Cale-a, npr. Karikiram, ali tako to ispada...narodnjački splavovi su radili do skoro i sigurno će opet i to uskoro, vidimo šta se sluša na tim žurkama. Jednostavno je, više ih je i prepoznaju se na puno načina i to na ličnom nivou, država i ta ekipa. To je ljubav na prvi pogled, između države i tih nekih boraca za slobodu koji slušaju Sinana i fkn Jelenu Rozgu 🙃 i misle svojom glavom, razume država potrebu da se obavi veselje, zato i nema nekih drakonskih kazni.

Pa vidi , moje dete brucoš večeras nije bila na žurci. Znala je da će da bude, ceo dan.
Em je preko 18 pa ne mora ni da pita formalno da ide, em su ključevi tu, može uzme auto kad poželi, em nismo u fazonu da mora da... Jer sloboda izbora.
Ta sloboda izbora istovremeno je sloboda da izabereš i da si odgovoran, prema sebi na prvom mestu.

Izvinjavam se malčice sam ponosan, ne zameri. Mora da nešto ipak dobro radimo.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, JohnnyDragon said:

Neka forma da sam samostalno dosao, bla bla, da sam upucen u moguća neželjena dejstava... Klasika. 


Da li je u pitanju ovo sa linka?

Saglasnost%20imunizacija.png

 

Ovde ne piše da oslobađaš ikoga od odgovornosti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Generalno svaka dijagnostička i/ili terapeutska procedura zahteva informisani pristanak pacijenta. To što je neko došao samovoljno na vakcinaciju, ne znači da je i adekvatno o njoj, njenim koristima, ciljevima iste, načinu sprovođenja i rizicima adekvatno i informisan, a to adekvatno informisanje je zakonska obaveza lekara koji proceduru sprovodi. U retkim slučajevima može biti samo usmeni informisani pristanak, a najčešće je pismeni i teret dokazivanja da je isti adekvatno sproveden leži na lekaru.

 

Tako je na zapadu.

 

Da dodam, ni u jednom formularu za informed consent, npr. za neku operaciju, ne postoji deo o utvrđivanju i/ili odricanju od odgovornosti. To je zadatak istražnih organa i suda, ako do toga dođe. Zato je i zajebano jer posle ti kao lekar moraš da dokažeš da si baš tu komplikaciju koju pacijent ima i naveo u toku razgovora.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo što šalju na mail, mada možeš da se dobije i na mestu vakcinisanja, je Saglasnost na sprovodjenje imunizacije i ne odnosi se se unapred na konkretnu vakcinu već je ostavljen prazan prostor da se navede ime leka/vakcine

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DJ_Vasa said:


Da li je u pitanju ovo sa linka?

Saglasnost%20imunizacija.png

 

Ovde ne piše da oslobađaš ikoga od odgovornosti.

Ne ne, nesto sa manjim fontom i nekim velikim pečatom je bilo, ovo sam ja ispunio i doneo tamo. A taj papir mi je dala lekarka na razgovoru u kabini, pre punkta za vakcinu i pre administracije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

Pa vidi , moje dete brucoš večeras nije bila na žurci. Znala je da će da bude, ceo dan.
Em je preko 18 pa ne mora ni da pita formalno da ide, em su ključevi tu, može uzme auto kad poželi, em nismo u fazonu da mora da... Jer sloboda izbora.
Ta sloboda izbora istovremeno je sloboda da izabereš i da si odgovoran, prema sebi na prvom mestu.

Izvinjavam se malčice sam ponosan, ne zameri. Mora da nešto ipak dobro radimo.

 

Svaka čast za malu, tako i treba - a što si se ti osetio prozvanim? Ja sam pisao o ovoj beslovesnoj masi ljubitelja Sinana i Jelene Rozge.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, implant said:

 

Svaka čast za malu, tako i treba - a što si se ti osetio prozvanim? Ja sam pisao o ovoj beslovesnoj masi ljubitelja Sinana i Jelene Rozge.

Ne, nego Milenko i ja smo pisali o muzici, a ti o Sinanu i Rozgi. A ona sedi ovde i razgleda te storije sa žurke... Pa me inspirisalo.
Posledično ispala priča o studenjaku, neka sredina devedesetih, tu smo na klupicama slušali Green day i Basket case. Otkrio sam joj malo i taj svet 🙂

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, JohnnyDragon said:

Ne ne, nesto sa manjim fontom i nekim velikim pečatom je bilo, ovo sam ja ispunio i doneo tamo. A taj papir mi je dala lekarka na razgovoru u kabini, pre punkta za vakcinu i pre administracije. 

 

Ja nisam to potpisivao nista.

@Eddard Moj "lekar" na vakcinaciji je bio u small talku sa koleginicom. Ja sam njega ispitao, on mene bas nista.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Od svega sto je moglo da se odabere, vi se hvatate za muzicki ukus.

 

Kao da bi se manje virusa rasirilo da slusaju Kraftwerk.

 

Muzički ukus, nego šta. A za širenje virusa, uz Kraftwerk ne možeš da zaurlavaš tako da da, manje bi se širio 😉

Spoiler
Spoiler

 

 

 

P.S. opet ubacio spojler greškom a ne znam kako da ga izbacim.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, implant said:

 

Muzički ukus, nego šta. A za širenje virusa, uz Kraftwerk ne možeš da zaurlavaš tako da da, manje bi se širio 😉

  Reveal hidden contents
  Reveal hidden contents

 

 

 

P.S. opet ubacio spojler greškom a ne znam kako da ga izbacim.

Nearer My God to Thee
Legenda o Titaniku ne bi bilo to što jeste da je tonuo uz Sinana jasno?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Od svega sto je moglo da se odabere, vi se hvatate za muzicki ukus.

 

Kao da bi se manje virusa rasirilo da slusaju Kraftwerk.

 

Uh, nije ovde pitanje da li je bolje slušati njih, Boba Dilana, Bitlse ili nešto treće, već činjenica da onaj ko sluša đubre nema baš mnogo široke vidike. Džaba su i titule doktora nauka ako je neko mentalno skučen.

  • Like 3
  • Thanks 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Uh, nije ovde pitanje da li je bolje slušati njih, Boba Dilana, Bitlse ili nešto treće, već činjenica da onaj ko sluša đubre nema baš mnogo široke vidike. Džaba su i titule doktora nauka ako je neko mentalno skučen.

Ko tacno odredjuje sta je djubre?

 

Posto sam ubedjen da 10 razlicitih ljudi ovde ima 10 razlicitih definicija djubreta, kad je muzika u pitanju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

@Eddard

Razumem da je sredina takva kakva jeste, ali mi nekako ne ide u glavu. Čuo sam neku polupismenu prodavačicu sa pijace kako priča sa nekom drugom i kaže da je dobila temperaturu od Astre, na šta je ova druga odgovorila da nije imala reakcija na vakcinu. Ukratko, dve neobrazovane seljanke nisu razmišljale da li će im od vakcine izrasti rogovi ili će im ubaciti tamo neki čip, već su se vakcinisale. Čak sam i od svog zubara čuo da ga je sramota što ima kolega lekara koji ni uz ove brojke ne razmišljaju o vakcini, a njima je cela problematika bliža.

obrazovanje nema veze sa empatijom, odgovornoscu, pa ni intelgencijom..pa i sa mnom na punktu je bila zena, vidi se da je sirotinja, i slabijeg obrazovanja..pricao je Zujovic jednom u emsiji, u novembru, pa kad  su se dotakli higijene, rekao je da mu je najcistija pacijentkinja bila baba sa planine, mirisala na sapun..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Ko tacno odredjuje sta je djubre?

 

Posto sam ubedjen da 10 razlicitih ljudi ovde ima 10 razlicitih definicija djubreta, kad je muzika u pitanju.

Nije tema, ali da se dotaknem, ja slusam raznoliku muziku, medjutim, trileri, turbofolk, to ne podnosim zaista, ali, fank, dzer, rok, pop, sve moze, mada zavisi i od muzicara, ima i u tim zanrovima sto mi je smece..sto se narodne muzike tice, Tozovac, Toma, Milan Babic,Nedeljko Bilkic, Danka Stojiljkovic, Olivera katarina, Vasilisa, od mladjih nada Danica Krstic, meni je to sjajna muzika

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...