Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

30 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Mek kaže da se od tih 10, možda 7 ne bi ni zarazilo, jer se ne bi opustilo verujući da će ih vakcina zaštiti, već bi blejali kući kao i pre vakcine. 

 

Vrlo moguce, ali jebiga to ne mozes da sprecis. Bilo je puno price da ljudi moraju i nakon vakcine da se paze.

 

Ali vidi, kad covek ima antitela, onda je cak korisno da je cesto u kontaktu sa patogenom. Tako celicis organizam. 

 

Vakcina je dobra stvar, ono sto je problem sto ljudi jos uvek nemaju pouzdane informacije KADA su nakon vakcine zasticeni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, NMX said:


Oni koji su primili kinesko djubre i nisu bili bolesni. I iznenadićeš se kada budeš video broj. To što svako zna nekoga sa simptomima posle kineza, pa jbg, na milion ljudi, kako da ne znaš.

 

Plus lepo da država kaže, imamo XYZ prajm vakcina, njih ostavljamo za starije. Al onda nema elite jbg. Biraš između dostupne vakcine (kinez/rus) ili zaražavanja. I opet no brainer. 

Samo na ovom forumu je odnos ljudi koji su prijavili broj antitela  veći od ljudi koji su prijavili nekog bolenosnog posle kineske vakcine. A ovo prvo zahteva da odeš i uradiš test na svoju ruku 😄

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

 

Posto ce ovo ocigledno postati endemski virus kao grip moracemo da se vakcinisemo svake godine vrlo verovatno. O tome je vec trebalo da pocne da se prica. Steta je u tome sto ce kako se broj bolesnih posle Kineza povecati povecace se ionako veliko nepoverenje u SVE vakcine, pa cemo ponovo imati lokdaune, policijske casove, ljudi ce ostajati bez posla, mnoge strane kompanije ce dici sidro odavde i imacemo totalni haos i anarhiju za nekoliko meseci.

 

Ja mislim da je nepoverenje nebitno, već prinuda, počev od Šizoja.

 

Ako većinski vakcinisane zemlje uvedu nova pravila igra, ne može ovo ili ono bez dokaza da si malo verovatno zarazan (vakcina, ne baš jeftini PCR, potvrda o preležanom kovidu19 (takođe za pare), vrlo brzo će sve to da ide. Glavni problem je što nema dovoljno vakcina, skoro nigde na svetu.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, NMX said:

 

Ja ako izbegnem ovaj metak od kolege, a znaćemo za naredna dva-tri dana, nemam razlog da ne uzmem kinesku na jesen ili kad već, ako druge ne budu dostupne. Što bih? 

 

A za državu ćemo videti, ako ništa drugo, sve što im sada treba je odijum kinez ubija stare.

 

Je l' ti je kolega sigurno zarazen?

Link to comment
Share on other sites

Eto sto volim @McLeod.

 

Mi ovde svaki dan diskutujemo do zla Boga i trosimo tastaturu u nedogled, a on se pametno pritaji, pristedi, i onda se tako svez naprecac pojavi posle par dana i sasuje rafal u nas takve kljakave - i aj sad ti nesto odgovori kad ti se forumaski fatigue toliko akumulirao da ti je mrsko i kad pomislis na quote dugme.

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

 

Je l' ti je kolega sigurno zarazen?

 

Ma da, pcr pozitivan. Ima temp od juce

1 minute ago, Sprivel said:

Nije korona kevi ipak (bolje da jeste). Nesto je sa bubrezima ili besikom, isla je na 6 pregleda i ne mogu da ustanove. Ide u ponedeljak na magnetnu.

 

Ćuti, posebno sa tim drugim boljkama, samo još korona fali. Drž'te se

Link to comment
Share on other sites

Ja sam se prijavio za Fajzer kod kuce, sinoc me zovu i kazu: Imamo Sinofarm, da li bi ste zeleli, mozda, nju da primite sutra u toku prepodneva?

Slobodno dodjite.

Odluku sam doneo imajuci u vidu sve ovo o cemu tupimo zadnjih godinu dana ovde, kao i primere ljudi koji su istom i revakcinisani i nemaju nikakve posledice, a bili su u kontaktu sa zarazenima.

Jednostavno  zelim da nastavim sa normalnim zivotom znajuci da necu nikoga oko sebe ugroziti. .

Edited by Kronostime
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, NMX said:

Ćuti, posebno sa tim drugim boljkama, samo još korona fali. Drž'te se

 

Nije ni to nista pouzdano da su ti ljudi previse ugrozeni. Znas sta meni deluje najverovatnije iz ove perspektive? Da je u pitanju neka genetika povezana sa imunitetom koji je kod nekih jednostavno slabiji.

 

Znam lika, koji ima 200 kg i bubreznu insuficijenciju, i prelezao je koronu lakse nego kijavicu.

 

Postoje, naravno, slucajevi, gde neki lekovi snizavaju imunitet coveka, pa samim tim ako je neko u obavezi da ih pije, de facto jesu ugrozeni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

 

Da das casu vode milion ljudi, posle par nedelja bar jedan bi umro, cisto statisticki

 

Eto zasto anegdotalna svedocanstva nisu dokazi, i zasto se radi na randomizovanom uzorku. Ni u jednom univerzumu 'mi forumasi', 'mi sa grupe' i 'ljudi koje znam' nisu reprezentativan uzorak. Najpre, jer mnogo vecu potrebu da se jave imaju oni koji su se razboleli posle vakcine. Najbolje je za sinofarm pogledati skore brojke zemalja kao sto je UAE, na primer. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Mek kaže da se od tih 10, možda 7 ne bi ni zarazilo, jer se ne bi opustilo verujući da će ih vakcina zaštiti, već bi blejali kući kao i pre vakcine. 

 

Meni ima logike i jedna i druga strana. Vreme će pokazati šta je tačno. 

 

Pa to jeste tacno, ali ja napisah: 

Quote

Tj lose je samo u slucaju kad vakcinisani nakon jedne ili druge doze pocnu da ne nose maske ili da se slobodnije ponasaju i tako fasuju. Ako bi ljudi primili vakcinu i ponasali se kao da je nisu primili, nema nikakve negativne stvari u vakcinaciji. 

 

Znaci potrebno je lupati u talambase svaki dan da ljudi shvate da moraju da nastave da se ponasaju odgovorno kao i pre vakcine i daju vremena organizmu da razvije antitela, a i oni koji ne razviju, bice zasticeniji zbog ljudi koji ce ih razviti. 

 

Vakcinacija tece kako tece, ali ako pricamo u teoriji, ja bih pre glasao za opciju 3 i po miliona vakcinisanih kinezom za 2 i po meseca, nego 3 i po miliona vakcinisanih Fajzerom za 12 meseci. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AgroLaki said:

Vakcinacija tece kako tece, ali ako pricamo u teoriji, ja bih pre glasao za opciju 3 i po miliona vakcinisanih kinezom za 2 i po meseca, nego 3 i po miliona vakcinisanih Fajzerom za 12 meseci. 

 

Vakcina nije i ne moze da bude problem - problem je iskljucivo ponasanje ljudi.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, handys said:

 

Eto zasto anegdotalna svedocanstva nisu dokazi, i zasto se radi na randomizovanom uzorku. Ni u jednom univerzumu 'mi forumasi', 'mi sa grupe' i 'ljudi koje znam' nisu reprezentativan uzorak. Najpre, jer mnogo vecu potrebu da se jave imaju oni koji su se razboleli posle vakcine. Najbolje je za sinofarm pogledati skore brojke zemalja kao sto je UAE, na primer. 

 

Slazem se sa prvim delom. Problem je sto anegdotalni dokazi zaista imaju snagu u "narodu" pogotovo ako nema zvanicnih podataka drzave, o vakcinaciji u tvojoj zemlji.

 

Sto se tice rezultata u UAE, Brazilu, Kini i ostalim bastionima slobode, treba ih uzeti sa velikom rezervom.

 

Nije nikakav problem sto smo poceli masovnu vakcinaciju Kinezom, jer je ovde u narodu problem to da ce od vakcine da im izraste treca ruka, a ne da li stiti ili ne.

 

i sad imas odlicnu priliku da vidis koliko i kako stiti,ali ne.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, McLeod said:

 

Slazem se sa prvim delom. Problem je sto anegdotalni dokazi zaista imaju snagu u "narodu" pogotovo ako nema zvanicnih podataka drzave, o vakcinaciji u tvojoj zemlji.

 

Sto se tice rezultata u UAE, Brazilu, Kini i ostalim bastionima slobode, treba ih uzeti sa velikom rezervom.

 

Nije nikakav problem sto smo poceli masovnu vakcinaciju Kinezom, jer je ovde u narodu problem to da ce od vakcine da im izraste treca ruka, a ne da li stiti ili ne.

 

i sad imas odlicnu priliku da vidis koliko i kako stiti,ali ne.

Pisao sam pre par dana da su mi tetka i teča zakačili koronu dve nedelje nakon revakcinacije kinezom. Za sad guraju na nogama, temperatura do 37,5, malo grebanje u grlu i teču su mučili bolovi u krstima. Ako je kineska vakcina zaslužna za to što nisu zaglavili u bolnici, ja onda računam da je efikasna i da radi posao. Za razliku od njih, druge dve tetke su zakačile koronu početkom februara i obe su zaglavile u bolnici sa obostranom upalom pluća, jedna se još muči sa koagualacijom krvi i d dimer nikako da joj se unormali. Ta tetka nije vakcinisana i baš se namučila do sad sa koronom, nadam se da će uskoro početi da se oporavlja. Sve su to ljudi iz 65+ dela populacije.

Edited by Wookie
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nemam nista protiv, samo je problem ta veca slika o kojoj sam pricao a koju ne vidite - nema kompletne vakcinacije, pa virus moze da umre skroz ili da se pretvori u varijantu koja je korona prehlada, nastavlja da cirkulise, nastavlja da mutira, uvek ima rezervoar nevakcinisanih da se siri nesmetano i zbog toga su moguce i zaraznije i smrtonosnije verzije kao sto vidimo u Brazilu.

 

I onda dolazimo do toga da se iskljucivo individualno stitimo, a za individualnu zastitu je Kinez najgori i tu se vracamo na pocetak.

 

Ako se nastavi ovako, pandemija ce trajati 3-4 godine, nismo ni na pola jos.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicklord said:

Ja ću da se ubacim samo na trenutak i da kažem da je "mindeđ" najružnija reč u srbskom jeziku

Kakav danak neiskustvu...cccc...

Nije da sam ocekivao da se ovako nesto nece pojaviti

:puke:

I zato @urosg3ne umem da ti odgovorim na ona pitanja vec nekoliko dana. Ne znam kako na licnom,ali i drustvenom nivou izaci na kraj sa antivaks ekipom? Kako uopste sa njima naci kompromis da nas ne ugrozavaju? Kako?
Evo,voleo bih da cujem tebe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zanimljiv, poduzi clanak, na ovu temu, ako nekog zanima (samo delic ovde):

 

"I want to just back up and have the group talk about reasons for testing positive between doses or after vaccination. Angie, can you give a few reasons why people are testing positive and what could be happening?

Rasmussen: People are testing positive because they're getting infected. That doesn't necessarily mean that they are contagious or shedding infectious virus, but people are not going to test positive based on the vaccination itself. All the diagnostic tests, as far as I'm aware, don't exclusively target the spike protein. That's what the vaccines encode.

If anybody tests positive shortly after vaccination, it's because they either are infected or they have recently been infected. We also know that once people recover from COVID-19, they can shed RNA from their infection for a period of weeks. It means that they were infected recently or at some point in the very near past. What it doesn't mean is that they are necessarily going to be transmitting virus or that they are, in fact, contagious."

 

Želim  da porazgovaramo  o razlozima za pozitivan test između doza ili nakon vakcinacije. Angie, možeš li da navedeš nekoliko razloga zašto ljudi testiraju pozitivno i šta bi moglo da se dogodi?

Rasmussen: Ljudi testiraju pozitivno jer se zaraze. To ne mora nužno značiti da su zarazni ili da šire infektivni virus, ali ljudi neće imati pozitivan test na osnovu same vakcinacije. Svi dijagnostički testovi, koliko mi je poznato, ne ciljaju isključivo siljak protein . To je ono što kodiraju vakcine.

Ako neko pozitivno testira ubrzo nakon vakcinacije, to je zato što je ili zaražen ili je nedavno zaražen. Takođe znamo da kada se ljudi oporave od COVID-19, mogu da odbacuju RNK od infekcije tokom nekoliko nedelja. Znači da su zaraženi nedavno ili u nekom trenutku vrlo bliske prošlosti. Ono što ne znači je da će oni nužno prenositi virus ili da su, u stvari, zarazni.

 

COVID Positive After Two Vaccine Doses? What It Means

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Crni Bombarder said:



I zato @urosg3ne umem da ti odgovorim na ona pitanja vec nekoliko dana. Ne znam kako na licnom,ali i drustvenom nivou izaci na kraj sa antivaks ekipom? Kako uopste sa njima naci kompromis da nas ne ugrozavaju? Kako?
Evo,voleo bih da cujem tebe.

Ne ugrožavaju nas. Dolazi vreme kada moramo da razdelimo "mi" na "mi" i "oni" i da definišemo kako nas to "oni" ugrožavaju. Ako nađemo model da nas ne ugrožavaju, super, sve je u ponajboljem redu. Ako ipak nađemo da nas nekako ugrožavaju, hajde da vidimo koliki je taj rizik, i da li je ipak, možda, podnošljiv. Da cena rizika bude manja od cene podele društva i ostalih sukoba koji su neminovni ukoliko insistiramo.
Od pravih alata za ubeđivanje, bojim se da nije preostalo mnogo i to iz političkih razloga teško da će da se desi, "struka" pre svega, a ni političari neće da obećaju/zakažu povratak normalnog života vakcinisanim što je ozbiljna nagradu za nju bi se iscimala većina.
Jedino Paralija, ako braća Grci traže vakcinu, i daju na rate, hmm, mislim da nam je to najbolji put.
Ne zezam se, meni da su rekli "Uroše vakciniši se, i nakon 3 meseca nakon vakcinacije za tebe ne važe epidemiološke mere" brate bio bih u prvih 10 sa sve familijom, ako treba onaj QR code da se tetovira na čelo pristao bih.
Kako mene i porodicu mi može neko nevakcinisan da ugrozi?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, John Terry said:

 

Nije ni to nista pouzdano da su ti ljudi previse ugrozeni. Znas sta meni deluje najverovatnije iz ove perspektive? Da je u pitanju neka genetika povezana sa imunitetom koji je kod nekih jednostavno slabiji.

 

Znam lika, koji ima 200 kg i bubreznu insuficijenciju, i prelezao je koronu lakse nego kijavicu.

 

Postoje, naravno, slucajevi, gde neki lekovi snizavaju imunitet coveka, pa samim tim ako je neko u obavezi da ih pije, de facto jesu ugrozeni.

 

Moguće skroz da nešto ima veze sa genetikom, čujemo često da cele porodice prilično nadrljaju.

 

I ja znam za jedan primer takav primer. Nažalost otac i sin umrli (u odvojenim talasima) a majka i ćerka obe završile u bolnici ali se oporavile.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AgroLaki said:

Zarazavaju se ljudi  i nakon Fajzera, ali to je vidljivije u zemljama gde je on najmasovniji.

Da ne ulazim mnogo u raspravu pošto ću se iznervirati, a loš mi dan, samo da se nadovežem. Pre nego što je bilo koja vakcina ušla u opticaj, stučnjaci su upozoravali da sam procs vakcinacije neće zaustaviti širenje virusa, odnosno da neće ga zaustaviti na kratke staze i da se pravi efekat vakcinacije možda tek oseti sledeće godine. 

Elem, u vezi sa vakcinama. Priča da li je jedna vakcina bolja, da je druga sranje i štetna su neverovatne nebuloze. Vakcina ni na koji način ne može da pogorška situaciju što se tiče zaražavnja, naprotiv. Problem koji ima kineska vakcina, zapravo i nije problem, ali je tip vakcine takav, a to je sličan tip vakcina kao kod sezonskog gripa, odnosno period kada se stiče puna zaštita je duži. Razlog zašto se sa vakcinacijom za sezonski grip počinje u oktobru, i to skoro dva meseca pre predviđene epidemije je upravo taj što vakcini treba vremena da napravi zaštitu. Mi smo sa vakcinacijom krenuli u jeku epidemije, i naravno da se efekat ne može videti na ovako kratke staze, ali će biti vidljiv kroz mesec ili dva. 

Da li je bilo zaražavanja, jeste, bilo je zaražavanja sa svim vakcinama. Skoro sam čitao priču o nekom čiči iz Engleske koji je primio Fajzer i zarazio se između prve i druge doze i umro. Dakle, to je nešto što se nažalost dešava, kod starijih ljudi koji imaju slabiji metabolizam mnogo češće, ali je suština da će vremenom taj broj da opada i spašće u prihvatljive okvire, kako kod Fajzera, tako kod Moderne, tako i kod Sinofarma.

Pričati da je Sinofarm vakcina loša i da ne pruža zaštitu je teška budalaština.

Elem, kolega iz kancelarije se zarazio, nismo ga viđali od petka. Dečko je ceo dan nosio masku, a u kancu ima nas nekoliko koji smo vakcinisani. Broj koji je razvio neke simpotome do danas 0. Dakle toliko da maske i vakcina ne pomažu.

 

edit. samo sam se nadovezao na tvoj post, ništa gore napisano se ne odnosi na tebe,

Edited by Don Juan
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Quote

Broj umrlih u Republici Srbiji, u periodu januar–februar 2021. godine, iznosio je 20 583 i, u odnosu na isti period prethodne godine, kada je broj umrlih bio 17 828, beleži se rast od 2 755 ili za 15,5%.

 

U odnosu na onu katastrofu iz decembra, januar i februar navodno nisu toliko pojačani. Očekivao sam više s obzirom na onoliku halabuku oko rasta zaraženih još od 10.2.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...