Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

ja nikako nisam protiv vakcinacije, da me neko ne shvati pogresno. na kraju krajeva, ne bih bio medju prvima. naravno da je svaka vakcina bolja od nevakcinisanja. dapace, mislim da su mi simptom i slabi bas zbog vakcine. moji roditelji primili isto kao i ja. otac ne zeli da proverio antitela ali je majka danas otisla. sutra rezultati. zivo me interesuje...

ali mislim da mene ne stiti 100%. ja sam od tih 10-20%. i to je to.

Link to comment
Share on other sites

Portal e-uprava prihvata sve prijave za vakcinu, nebitno za državljanstvo. Tako će biti do kraja nedelje sigurno. Ko želi, a iz BiH, CG, Mkd može da se prijavi za Belexpo ili Sajam hala III.
Sistem prihvata jugoslovenski JMBG a od skoro i prijave stranih državljana sa brojem pasoša.
Na meniju je zasad AZ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Portal e-uprava prihvata sve prijave za vakcinu, nebitno za državljanstvo. Tako će biti do kraja nedelje sigurno. Ko želi, a iz BiH, CG, Mkd može da se prijavi za Belexpo ili Sajam hala III.
Sistem prihvata jugoslovenski JMBG a od skoro i prijave stranih državljana sa brojem pasoša.
Na meniju je zasad AZ.

ja prijavio druga jevreja. pozvali ga za sredu. 😀

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Sa FB grupe koju pratim: 

Otac, 81 godinu, posleSinofarma nema antitela pa cerka pita sta da radi jer joj je ocev lekar savetovao da ga prijavi i za Fajzer vakcinu. Izmedju ostalo pise i ovo:

" U principu vecina ljudi radi na S i posle Sinofarma ali je moguce uraditi i na S i N u Inepu. Tu analazu u Inepu cemo takodje uraditi, ali cekamo jos neko vreme da prodje. Tako su nas savetovali.."

Ne znam sta je N i Inep a ne znam ni sta da mislim o predlogu da se deda vakcinise i 3 put ali razlicitom vakcinom? 

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, urosg3 said:

Dolazi vreme kada moramo da razdelimo "mi" na "mi" i "oni"

"Mi" smo vakcinisani,a "oni" su - ko? Nevakcinisani,antivakseri,ko?

 

 

37 minutes ago, urosg3 said:

Ako ipak nađemo da nas nekako ugrožavaju, hajde da vidimo koliki je taj rizik, i da li je ipak, možda, podnošljiv.

Evo,recimo da mene ugrozavaju ili da ja makar tako mislim. I kada primim vakcinu,ona nije garancija da necu zakaciti virus. Virus mi moze preneti neko ko se nije vakcinisao,makar je verovatnost da takav neko bude prenosilac,veca. Ja ne zelim da se zarazim. Voleo bih kad bih mogao nekako da izbegnem da ga dobijem. Dakle,smatram da me takvi ugrozavaju.
 

 

43 minutes ago, urosg3 said:

Kako mene i porodicu mi može neko nevakcinisan da ugrozi?

Pokusah da objasnim u prethodnom pasusu. Pokazi mi/objasni mi gde gresim?

Dolazim bre u iskusenje da pocnem da otkazujem druzenja i nekim ponajboljim frendovima koji imaju zadrti stav da je sve ovo izmisljeno i odbijaju vakcinu.
 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Crni Bombarder said:

 

Evo,recimo da mene ugrozavaju ili da ja makar tako mislim. I kada primim vakcinu,ona nije garancija da necu zakaciti virus. Virus mi moze preneti neko ko se nije vakcinisao,makar je verovatnost da takav neko bude prenosilac,veca. Ja ne zelim da se zarazim. Voleo bih kad bih mogao nekako da izbegnem da ga dobijem. Dakle,smatram da me takvi ugrozavaju.
 

E to "recimo" mora, ako želimo da imamo samopoštovanja da bude potkrepljeno dokazima. Obzirom da sada stanje stvari ide u pravcu da vakcina ne utiče na širenje, ali ublažava infekciju, onda nas "oni" (nevakcinisani) ne ugrožavaju. To ja tako projektujem ono što sam naučio do sad.
Ili da tolerišemo ili sukob, nema trećeg, ili ga ja ne vidim.
Ili Paralija da nas spasi 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Pletilja said:

Sa FB grupe koju pratim: 

Otac, 81 godinu, posleSinofarma nema antitela pa cerka pita sta da radi jer joj je ocev lekar savetovao da ga prijavi i za Fajzer vakcinu. Izmedju ostalo pise i ovo:

" U principu vecina ljudi radi na S i posle Sinofarma ali je moguce uraditi i na S i N u Inepu. Tu analazu u Inepu cemo takodje uraditi, ali cekamo jos neko vreme da prodje. Tako su nas savetovali.."

Ne znam sta je N i Inep a ne znam ni sta da mislim o predlogu da se deda vakcinise i 3 put ali razlicitom vakcinom? 

 

 

INEP je Institut za primenu nuklearne energije, a antitela na N su antitela na nukleokapsidni protein - njih ima smisla raditi kod kineske vakcine, jer je u vakcini ceo virus.

Antitela na S (Spike - siljak proteina) su specificnija, i ona su pokazatelj kod ostalih vakcina koje se zansnivaju na siljku proteina

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, urosg3 said:

Portal e-uprava prihvata sve prijave za vakcinu, nebitno za državljanstvo. Tako će biti do kraja nedelje sigurno. Ko želi, a iz BiH, CG, Mkd može da se prijavi za Belexpo ili Sajam hala III.
Sistem prihvata jugoslovenski JMBG a od skoro i prijave stranih državljana sa brojem pasoša.
Na meniju je zasad AZ.

To je ona tura vakcina kojoj je rok 29.3. i super sto se ne dozvoljava da vakcine propadnu. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zoe Bg said:

To je ona tura vakcina kojoj je rok 29.3. i super sto se ne dozvoljava da vakcine propadnu. 

Izuzetan potez, Vučić je kralj političke taktike, od svega napravi političku temu. Svejedno kapa dole Vučiću.
Kolega iz Skoplja, on i žena se prijavili, oboje imaju jugoslovenski JMBG, dobili termin za 15 minuta.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ne znam urke..bojim se da u meni vise nema tolerancije u situacijama kad sam ja taj koji treba da popusta na sopstvenu stetu.

Jel istina da u SAD i zubari dobijaju ovlascenje da mogu da vakcinisu u svojim ordinacijama? Dodjes na malo ciscenje zuba i dobijes Fajzera pride. :classic_biggrin: Sta kazu Amerikanci sa foruma - istina ili ne?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ne znam urke..bojim se da u meni vise nema tolerancije u situacijama kad sam ja taj koji treba da popusta na sopstvenu stetu.

Jel istina da u SAD i zubari dobijaju ovlascenje da mogu da vakcinisu u svojim ordinacijama? Dodjes na malo ciscenje zuba i dobijes Fajzera pride. :classic_biggrin: Sta kazu Amerikanci sa foruma - istina ili ne?

Mogu, ako su dovoljno veliki, imaju osoblje za tako nesto i kapacitete. Nisam cula da su stvarno dobili, kad pogledam spisak provajdera na PA sajtu, nema zubara. Ima odredjeni uslovi koje treba ispuniti. Ne znam da li ima neki slucaj u drugim drzavama, da mogu da ispune uslove. 

Koliko vidim generalno su u pitanju apoteke, bolnice, drzavni centri i supermarketi koji imaju apoteke.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State
Mene živo zanima kakva je analiza koju konzilijum radi, igg antitela specifično na S protein.
To je masa ljudi radila (i ja među njima a i ona tvoja frendica čiji si rezultat kačila) u konzilijumu i ja npr. sam 6 dana posle druge doze imao 1200 au/ml.
Ako Kinez ne podstiče antitela koja "jure" baš taj protein virusa, odakle meni takav rezultat?
Ili možda antitela koja podstiče Kinez uspevaju da se "pecaju" i na S protein virusa, pored ostalih virusnih proteina/čestica/čega god.
Ili je ta analiza manjkava pa detektuje svašta od antitela a kao "traži" antitela na S protein?
Mada, ja sam radio i običan igg nalaz i bio je slab i u rangu negativnog, mada povećan u odnosu na rezultat iz vremena oko prve doze (koji je bio vrlo blizak nuli).
Aj videću za 7-8 dana da uradim nešto od toga opet pa cu da ispričam šta sam dobio. 2.4. će biti 7 nedelja tj. skoro 50 dana od revakcine pa da vidimo stanje.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, shonke said:

@Sunshine State
Mene živo zanima kakva je analiza koju konzilijum radi, igg antitela specifično na S protein.
To je masa ljudi radila (i ja među njima a i ona tvoja frendica čiji si rezultat kačila) u konzilijumu i ja npr. sam 6 dana posle druge doze imao 1200 au/ml.
Ako Kinez ne podstiče antitela koja "jure" baš taj protein virusa, odakle meni takav rezultat?
Ili možda antitela koja podstiče Kinez uspevaju da se "pecaju" i na S protein virusa, pored ostalih virusnih proteina/čestica/čega god.
Ili je ta analiza manjkava pa detektuje svašta od antitela a kao "traži" antitela na S protein?
Mada, ja sam radio i običan igg nalaz i bio je slab i u rangu negativnog, mada povećan u odnosu na rezultat iz vremena oko prve doze (koji je bio vrlo blizak nuli).
Aj videću za 7-8 dana da uradim nešto od toga opet pa cu da ispričam šta sam dobio. 2.4. će biti 7 nedelja tj. skoro 50 dana od revakcine pa da vidimo stanje.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

I test na Kineza treba da "ulovi" antitela Spike protein, jer je u Kinezu ceo virus, a kao sto znamo (najvazniji) deo virusa je upravo taj siljak.

 

Evo lepo objasnjeno:


 

Koronavirus sadrži četiri strukturna proteina, uključujući:

S protein-spike (zadužen za vezivanje virusa za receptore na ćelije domaćina);

E protein (envelope" koji spada u proteine omotača virusa i ima zaštitnu funkciju);

M protein (nalazi se na membrani koja okružuje virusnu česticu);

N protein (poznatiji kao nukleopkapsidni protein koji učestvuje u izgradnji omotača koji se nalazi neposredno uz genetički materijal virusa).

Detaljnim ispitivanjima je utvrđeno da organizam u sklopu odbrane protiv infekcije korona virusa stvara IgG antitela na različite proteine virusa (najčešće na Spike protein (S protein) i nukleokapsid (N), ali u određenoj meri i na omotač virusa (E - envelope) i membranu virusa (M)).

Imajući u vidu činjenicu da je uloga S proteina da omogući vezivanje i ulazak virusa u ćeliju, antitela koja su usmerena na ovu komponentu virusa imaju i najznačajniju ulogu u borbi organizma protiv virusa.

Zbog ovoga je većina  dostupnih vakcina i formulisana tako da stimuliše sintezu IgG antitela usmerenih na S protein.

Vakcine koje se trenutno nalaze na našem tržištu i koje očekujemo  (Pfizer-Biontech, Sputnjik V, Moderna, AstraZeneca) imaju ovakav mehanizam delovanja. Nakon primene ovih vakcina, organazima stvara samo ovu vrstu antitela i njihova efikasnost se može proveriti  isključivo određivanjem IgG At na S protein. U slučaju testiranja antitela na druge proteine SARS-Cov-2 virusa test će kod vakcinisanih biti negativan (npr. test koji detektuje IgG antitela usmerena protiv nukleokapsida).

 

Kod Sinopharma test treba da pokaze i antitela za nukleokapsid.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nesto se  mislim o merama,i kako god okrenes, na neki nacin, jesu najbolji moguci kompromis, uzimajuci u obzir spsobnost drzave i mentalitet naroda..da se razumemo, ja sma svakkao za ostrije mere, i licno mislim da je bolje da  smo ih poostirli pre mesc dana, ali, kurac sad, ali, ako bi s ehiptoeticki uveo lockdown na neko vreme, narod bi izasao na ulice, masovnije nego ono u subotu, i to bi vodilo ka pogorsanju..ovako, malo zbog merica, malo zbog prirodnog toka talasa, mozda ovo i popusti ukoro..i dalje mi je najvise zao onih koji se cuvaju, pa najebu, i crvenozonasa,a iskreno, sistu mi jajaca za frizere koji ne jebu mere, i kafedzije koji nose portikle, i kafice koji isto tako ne jebu mere..a sad kukaju..

Link to comment
Share on other sites

Hvala Vucicu sto nam je omogucio da se nadgornjavamo koja je vakcina bolja.

 

Ozbiljno kazem, bez zajebancije.

 

Zato sto sam mislio da cemo od vakcina dobiti jedno dva tri kanistera necega u refuzi pa da se strpimo dok sirotinja ne dodje na red. 
Druga stvar je kako je vakcinacija organizovana. U drzavi gde morate imati overenu izjavu u dva primerka da ti fali jedan papir ne stariji od sest meseci za bilo sta vezano sa drzavom, ovo je spejs satl.( da ne kazem Sputnik, eto male posalice).

Tako da smo sad u mogucnosti da se poredimo sa ozbiljnim drzavama i da imam probleme prvog sveta ciji je spike veci. 
Samo treba pogledati nase prirodno staniste, CG, BIH, Albaniju, Makedoniju i videti sta smo izbegli ne znam ni ja kojom magijom.

Da ne bude zabune SNS i Vucica ne mogu da smislim ( mada mi je SPS ubedljivo najgrdja zlocinacka organizacija), ali isto tako mi ne smeta da ovo priznam.

 

A ako me se sete za neki sendvic...

 

  • Like 8
  • Love 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Prosetah Terazijama popodne ajd sto narod ceka po redovima, ali sto stoje zbijeni skroz mi je fenomen. Prodje godinu dana ja i dalje guslam sto numemo da postujemo tudji licni prostor, to je neka "sistemska" greska. 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Clash said:

Hvala Vucicu sto nam je omogucio da se nadgornjavamo koja je vakcina bolja.

 

Ozbiljno kazem, bez zajebancije.

 

Zato sto sam mislio da cemo od vakcina dobiti jedno dva tri kanistera necega u refuzi pa da se strpimo dok sirotinja ne dodje na red. 
Druga stvar je kako je vakcinacija organizovana. U drzavi gde morate imati overenu izjavu u dva primerka da ti fali jedan papir ne stariji od sest meseci za bilo sta vezano sa drzavom, ovo je spejs satl.( da ne kazem Sputnik, eto male posalice).

Tako da smo sad u mogucnosti da se poredimo sa ozbiljnim drzavama i da imam probleme prvog sveta ciji je spike veci. 
Samo treba pogledati nase prirodno staniste, CG, BIH, Albaniju, Makedoniju i videti sta smo izbegli ne znam ni ja kojom magijom.

Da ne bude zabune SNS i Vucica ne mogu da smislim ( mada mi je SPS ubedljivo najgrdja zlocinacka organizacija), ali isto tako mi ne smeta da ovo priznam.

 

A ako me se sete za neki sendvic...

 

A ja bot po Eddardu 😁

Edited by Gistro Bančo
  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Clash said:

Hvala Vucicu sto nam je omogucio da se nadgornjavamo koja je vakcina bolja.

To je jedan paradoks apsolutistickih sistema. Zbog toga sto zaobilaze,dezavuisu ili ukidaju procedure i sto fakticki nemaju mehanizme kontrole i ogranicenja,u nekim situacijama ispadaju efikasniji od demokratskih. To je upravo ovaj nas primer sa nabavkom vakcina,respiratora,zastitne opreme itd.
Dugorocno,nema potrebe isticati koji je bolji za drustvo i pojedinca.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Gistro Bančo said:

A ja bot po Eddardu 😁

Ma pusti Eddarda, on je dijaspora.

A i nesto je nervozan ovih dana, ne moze da dobije banju u Nemackama.

Morace Kronos da mu ovde sredi neku Sokobanju preko svojih ljudi.

  • Like 2
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Clash said:

Ma pusti Eddarda, on je dijaspora.

A i nesto je nervozan ovih dana, ne moze da dobije banju u Nemackama.

Morace Kronos da mu ovde sredi neku Sokobanju preko svojih ljudi.

 

Zamisli kad bi sve koji su bili hospitalizovani u Srbiji poceli da salju u banje na oporavak?

 

Metiljavi Nemci!

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...