Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Meni je jedino logično da se restriktivne mere drže na snazi dok se svi masovno ne izvakcinišu, a onda puštaj sve.

 

Izgleda da se kovid19 nikako ne može izbeći, jedino mož' da se pripremimo za dejt, znači vakcina i/ili suplementi i/ili pre/postventivni lekovi (ivermektin i slično, mada je onda potrebna baš dobra jetra).

 

Jedino totalni lokdaun, ali i on jedino u svrhu kupovin vremena za vakcinaciju, pa opet otvaraj sve (inače nema mrdanja nigde, čitam NZ dig'o ruke od kvalifikacija za OI, stanovništvo zemalja sa uspešnim karantinom su ko Južnoamerikanci pre nego što su ih Španci/Portugalci okupirali).

 

A možda i grešim.

 

Link to comment
Share on other sites

 

54 minutes ago, vilhelmina said:

 

I meni je cudno sto su izjave ovdasnjih zvanicnika u poslednje vreme postale katastroficne, a nisu to bile ranije kad su brojevi i dnevno obolelih i umrlih bili znacajno veci nego sada. Dok je bilo vise od 10 hiljada obolelih dnevno, maske su bile preporucene samo u vreme najvecih guzvi u prevozu, sada na 5 hiljada stalno, ukljucujuci i sve zatvorene prostore gde ne moze da se drzi distanca. Na poslu smo jucer pravili krizni plan, sta cemo ako se svi razbolimo... Nikad ranije nismo imali takvu takvu tacku dnevnog reda, uglavnom smo na sastancima pricali o tome kako na nas psihicki utice rad od kuce, imamo li odgovarajucu opremu, da li nas bile ledja, i slicne gluposti. Ima jos toga, da sad ne nabrajam.

 

Pa se sad ja pitam odakle odjednom tolika panika, znaju li oni nesto sto mi ne znamo? Bas nisam sklona teorijama zavere, ali osecam potrebu da mi ovo neko objasni. Znam da se sve vise zarista pojavljuje u vrticima i skolama, odakle se prenosi na roditelje, pa dalje na njihova radna mesta. Stari vise nisu aktualni, sto pomrlo, sto vakcinisano, ali neki razlog za ovoliku paniku ocito postoji. Verujem da su i te holandske restriktivne mere odraz tog istog, sta god da je.

 

Mozda panice zbog britanskog soja? Znatno lakse se siri i postaje dominatan svuda u Evropi sad.

 

Pricali smo i mislim kacili na naucnoj temi modele sa tvitera kako za spustanje onog R broja ispod 1 su za britanski potrebne mnogo jace mere. Kao i da zbog lakseg prenosenja procenjeni broj umrlih bas dosta raste kada se pusti da bukne u populaciji.

 

A i bolje da se reaguje pre nego sto brojevi skoce, poenta i jeste preventiva. Kad se bas rasiri po populaciji tada je prakticno kasno

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Losmi17 said:

Pelcovao se jutros kinezom.

Rekose da je ok dan odmora.

Sutra planirao tenis.

 

Mislite da je ok takav tip aktivnosti ako nemam nus pojava?

Na tvom mestu bih propustio, daj sebi bar ceo vikend...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, urosg3 said:

.To što želiš strože je legitimno, ali vidi šta @Sunshine Statepiše za zemlju u kojoj živi i gde ih je to strože dovelo. Strože mere očigledno ne donose boljitak u ovim nijansama sive kad uporađujemo holandiju i Srbiju.


Upoređivanje Srbije i Holandije/Nemačke je besmisleno iz razloga koje je vilhelmina navela ispod, a ponajviše zbog toga što (paušalno i odokativno, ali ruku stavljam u vateu da je tačno) Srbija ima 2-3 puta više umrlih i zaraženih nego što zvanične brojke pokazuju.

 

5 hours ago, vilhelmina said:

 

Mislim da te holandske mere ipak nesto rade. Ne kazem da ne moze i bolje, ali seti se situacije od pre godinu dana. Uz otprilike isto nepostojanje mera, nad kojim se zgrazao ostatak sveta, Holandija je imala duplo veci broj obolelih i umrlih od Svedske, uz nesto manje od duplo vise stanovnika. Danas obe imaju otprilike istih 5-6 hiljada slucajeva na dnevnom nivou. Svedska i dalje nema prakticno nikakvih mera, Holandija ima. Rezultat sigurno nije onakav kakav biste vi tamo zeleli, ali nije da ga nema.

Poredjenje sa Srbijom je vec znatno teze, zbog veceg broja vakcinisanih, zbog nekonzistentnosti mera, zbog razlicitog obrasca ponasanja ljudi, i jos kojecega.

 

Naravno da rade. Zdravstveni sistem radi nesmetano, svi imaju pristup lekaru, kriva je dovoljno zaravnjena da to omogući. Ne znam šta na ovom grafiku nije jasno pa da se postavlja pitanje da li mere rade, pogotov ako uzmemo u obzir sezonu u kojoj smo, gde vremenske prilike pogoduju širenju respiratornih infekcija, kao i to da je počeo da se širi i mnogo virulentniji soj i da su ljudi umorni od mera i sve ih se manje pridržavaju:

 

image.thumb.jpeg.3581e57f2dd8bff403462f7526e19d5f.jpeg


Nije valjda da je neko očekivao da ovakve mere svedu broj zaraženih na 0? To nikad nije ni bio cilj mera, nikad. Od samog početka pandemije se trubi flattening the curve, a kad se to postigne onda su ljudi nezadovoljni što je tako. Btw, kako teče flattening the curve i (ne)opterećenje zdravstvenog sistema u Srbiji?

 

2 hours ago, Arsenije Pesic said:

Najnormalnija je stvar da neko ne želi da deli svoje lične podatke ovde, pa i o tome odakle je. Šta misliš, koliko manji gradovi imaju epidemiologa? To je praktično kao da je napisao ime i prezime ovde. A čak i da to nije slučaj, i dalje nemaš prava da insistiraš da ti neko otkriva lične podatke, pa ga još proglašavaš lažovom zato što to neće da uradi.


Potpis i moderatorska overa.

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Pre dva dana sam primio fajzer revakcinu, juce sam imao dosta side effects, bol u ramenu dvostruko jaci nego kod prve doze, osecaj izlomljenosti, malo mucnine, glavobolja, hladne sake stopala, uglavnom klasicna prehlada. Sinoc sam pred spavanje popio jedan paracetamol I od jutros skoro da sam 100% oporavljen, jedino jos osecam neki umor. Nadam se da je to to sto se tice side effects, planiram da uradim AT za dve nedelje.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

 

I meni je cudno sto su izjave ovdasnjih zvanicnika u poslednje vreme postale katastroficne, a nisu to bile ranije kad su brojevi i dnevno obolelih i umrlih bili znacajno veci nego sada. Dok je bilo vise od 10 hiljada obolelih dnevno, maske su bile preporucene samo u vreme najvecih guzvi u prevozu, sada na 5 hiljada stalno, ukljucujuci i sve zatvorene prostore gde ne moze da se drzi distanca. Na poslu smo jucer pravili krizni plan, sta cemo ako se svi razbolimo... Nikad ranije nismo imali takvu takvu tacku dnevnog reda, uglavnom smo na sastancima pricali o tome kako na nas psihicki utice rad od kuce, imamo li odgovarajucu opremu, da li nas bile ledja, i slicne gluposti. Ima jos toga, da sad ne nabrajam.

 

Pa se sad ja pitam odakle odjednom tolika panika, znaju li oni nesto sto mi ne znamo? Bas nisam sklona teorijama zavere, ali osecam potrebu da mi ovo neko objasni. Znam da se sve vise zarista pojavljuje u vrticima i skolama, odakle se prenosi na roditelje, pa dalje na njihova radna mesta. Stari vise nisu aktualni, sto pomrlo, sto vakcinisano, ali neki razlog za ovoliku paniku ocito postoji. Verujem da su i te holandske restriktivne mere odraz tog istog, sta god da je.

 

Opravdani strah zbog novih sojeva koji su daleko virulentniji i stoga daleko zajebaniji.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Losmi17 said:

Pelcovao se jutros kinezom.

Rekose da je ok dan odmora.

Sutra planirao tenis.

 

Mislite da je ok takav tip aktivnosti ako nemam nus pojava?

Nemoj bolje, kolega je dan posle sputnjika a nije imao nikakve tegobe nosio neke kese duze i pocelo da boli/koci ruka&vrat. Uglavnom kazu da se izbegava napor 2-3 dana, plus alkohol i ljuta hrana.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zoe Bg said:

Nemoj bolje, kolega je dan posle sputnjika a nije imao nikakve tegobe nosio neke kese duze i pocelo da boli/koci ruka&vrat. Uglavnom kazu da se izbegava napor 2-3 dana, plus alkohol i ljuta hrana.

Da, da razumem.

Mada sputnjik izaziva generalno malo jaci bol u ruci.

S obzirom da sam primio na levoj ruci, ako budem i otisao, gledacu da igram jednorucni behend 😂

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Losmi17 said:

Da, da razumem.

Mada sputnjik izaziva generalno malo jaci bol u ruci.

S obzirom da sam primio na levoj ruci, ako budem i otisao, gledacu da igram jednorucni behend 😂

I servis iz ruke :lol_2:

 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, urosg3 said:

Negde već u Martu gledamo neki film, bio policijski pa sam se razbahatio povezao komp sa Bang&Olufsen da svi meračimo zvuk, postile devojke neki film i kaže mislim The Starija Princeza "odmah sam se štrecnula pa oni ne nose maske"
kako se lako privikneš na neprirodno. čudo je ta mođ prilagođavanja. Kako je neprirodno nositi to masku (a to je samo primer) vremenom akumuliraš otpor, pre neki dan ista Princeza čekamo lift mota masku po rukama stavlja i kaže "e ako me ovo ne zaštiti ništa neće"
Ta geneza u godinu dana je prirodna, čekam stadijum otpora.

 

cale imao vintage M100 kutije, najbolji zvuk koji sam cuo u zivotu

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Losmi17 said:

Pelcovao se jutros kinezom.

Rekose da je ok dan odmora.

Sutra planirao tenis.

 

Mislite da je ok takav tip aktivnosti ako nemam nus pojava?

Ne moze.

Tenis moze jedino sa  Astra Zeneka.

Sa kinezom moze kung fu.

  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

Imao sam i ja posle II doze Fajzera glavobolju, bolove u misicima, zamor, bez temperatura. Neki su imali i jace reakcije kod mene na poslu. Uglavnom, kako se nezeljenih efekti vakcina prijavljuju, Sputnjik je do sad davao najjace reakcije bez obzira da li je rec o prvoj ili drugoj dozi. 

Moja preporuka je, tako je bar nama doslo uputstvo, da izbegavate paracetamol u slucajevima kad temperatura ne prelazi 38C. Moze uticati smanjenjem imunog odgovora na vakcinu. 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Lil3LE said:

Moja preporuka je, tako je bar nama doslo uputstvo, da izbegavate paracetamol u slucajevima kad temperatura ne prelazi 38C. Moze uticati smanjenjem imunog odgovora na vakcinu. 

Znao sam za ovu preporuku, ali nisam mogao da se uspavam od glavobolje, pa sam uzeo paracetamol, to je bilo vise od 30 sati od kad sam primio vakcinu, nekako racunam da je vec krenuo imuni odgovor 🙂

inace mi je bilo bas neverovatno koliko sam osecao jaci bol u ruci od uboda, mnogo, mnogo jaci nego kod prve doze. Danas evo skoro da nista od tog bola ne osecam.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Likvi said:

Moja baba po majci ima 96 godina. Nedavno joj je bio rođendan. Kad smo je pitali šta želi, rekla je- društvo. Sama je, vršnjaka nema, a i ne može da se kreće.

Moja svekrva je umrla kao gospođa- u dubokoj komi. 

I znate šta? Život ide dalje, a deca rastu, bilo čija, ne samo moja.

Moj muž se nije vakcinisao niti hoće. U kući oko toga nema rasprave.

Želela bih da na TV čujem da je ozdravilo toliko i toliko ljudi.

 Sve " cestitke" tvom muzu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...